Tweede Kamer uit vele wensen ten aanzien van de visserij President Tito van Joegoslavië bijt naar Oosten en Westen Maltezer premier forceert een breuk met Groot-Brittannië ^Hoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag naam Havenprobleem is nog steeds in studieverklaart minister 2 'ASPRO-U&ntioeeb fit.' V. j Statenontbinding in Suriname? krachtige koffie... de kleur zegtt al! Socialist Mintoff treedt af in de wetenschap dat hij een crisis zonder uitweg uitlokt Dr. Drees: Uitlating van D. de Loor blijft voor eigen verantwoording (Dp de ^Praatótoel „Elektronisch gedicht" van Le Corbusier vertoond Dit woord: GRIMAS WOENSDAG 23 APRIL 1958 De spoedvergadering van de UNO-Vei- ligheidsraad over de Russische klacht te gen Amerika, naar aanleiding van Ameri kaanse vluchten met atoombommen in het poolgebied, heeft een merkwaardig verloop gehad. Men zou van een indruk wekkende diplomatieke zege der westelij ke mogendheden kunnen spreken, aange zien de Sovjet-Unie haar klacht heeft inge trokken onder druk van de omstandighe den, die duidelijk tegen haar waren. Het zou echter getuigen van een volko men foutieve opvatting ten aanzien van de taak der UNO, wanneer men een orgaan als de Veiligheidsraad in zijn resultaten zou beoordelen naar „diplomatieke over winningen". Want de Veiligheidsraad is niet een diplomatiek strijdperk, doch een internationaal veiligheidsinstrument, dat tot taak heeft de gevaren voor de wereld vrede nauwlettend gade te slaan en in te grijpen, wanneer die gevaren de vredes toestand ondergraven. Een conferentie van regeringsafgevaar digden over internationale vraagstukken wordt onvermijdelijk altijd een strijd perk van naties, waarin diplomatieke duels en hun uitslag de successen bepalen voor de naties afzonderlijk. Doch een met algemene instemming gecreëerd veilig heidsorgaan vereist een andere instelling. Het moet een statenloos, homogeen en in doelstelling eensgezind gezelschap „vre- desdeskundigen" zijn, die de beveiliging van de wereldvrede trachten te dienen en scherp toezien op de complicaties, die de ze bedreigen. De maatregelen tegen deze complicaties komen dan op de tweede plaats aan de orde de eerste opdracht van de Veiligheidsraad is, een antwoord te geven op de vraag of er van een gevaar voor de wereldvrede sprake kan zijn. Dit antwoord heeft het UNO-orgaan in het geval van de Russische klacht niet ge geven. Het heeft verhinderd, dat een on partijdig oordeel over de al of niet aanwe zigheid van een vredesgevaar gegeven werd. Dat kan men als een overwinning van het westelijke standpunt en een neder laag der Sovjet-Russische diplomatie zien, doch daarmee is niets afgedaan aan de mogelijkheid, dat de wereldvrede op dit moment ernstig wordt bedreigd. En dan hoeft men nog niet onmiddellijk te veron derstellen, dat de Amerikaanse luchtpara- des met atoombommen een wezenlijk ge vaar voor de wereldvrede vormen, doch men kan ook van het standpunt uitgaan dat de Russische manier van reageren op deze vluchten dat gevaar oproepen. Het één of het ander de Veiligheidsraad had het probleem serieus en plichtsgetrouw dienen te onderzoeken en de wereld had mogen verlangen, dat dit UNO-orgaan al thans de mogelijkheid tot het bezweren van een eventueel gevaar onder ogen had gezien. Zowel de Russische als de westelijke gedragingen in de Veiligheidsraad hebben opnieuw bevestigd, dat deze UNO-instel- ling haar naam in geen enkel opzicht waardig is. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Surinaamse Staten hebben twee leden van de Verenigde Hindostaanse Partij mede gedeeld, dat zij zich wederom hadden aangesloten bij de oppositie. Op 14 april stemden deze leden voor een motie van vertrouwen in de Surinaamse regering, zich daarmede afscheidend van de oppo sitie in de Surinaamse Staten, waardoor de regering een stemmen-meerderheid kreeg. Nu de leden van de V.H.P. tot de oppositie zijn teruggekeerd, is de groep die de regering steunt in de minderheid. Premier Ferrier heeft medegedeeld dat de regering hieruit de consequenties zal trekken. Hij heeft echter in een onderhoud met de waarnemende gouverneur niet het ont slag van zijn regering ingediend maar ont binding van de staten voorgesteld. De Tweede Kamer heeft gisteren het visserijbeleid besproken. Daarbij kwam ook ter sprake de zeerechtconferentie te Genève, waarbij grote gevaren hebben gedreigd voor de visserij. Minister Von deling erkende, dat het contact met het bedrijfsleven wel beter had kunnen zijn en daarom heeft hij maatregelen getrof fen ter verinniging van het contact. Bij de discussies betoogde de heer Van der Zaal (A.R.), dat door de Euro- markt verschillende punten naar voren komen. Wat zal er gebeuren met de rond- visserij? Het is noodzakelijk, dat de be oefening van de verre visserij gestimu leerd wordt. Voor de vernieuwing van de visserijvloot moet naar zijn oordeel meer gerichte steun worden verleend. Hij be pleitte een actieve bemoeiing van de over heid met de visserij. Hij meende voorts, dat er een coördinatie van de overheids steun der verschillende landen tot stand zal moeten komen. Een aanpassing van de nationale regelingen is nodig. Hij vroeg hoe de minister denkt over een visserij haven te Katwijk. De Zeeuwse vissers en oesterkwekers zijn zoet gehouden met een proef, maar de heer Van der Zaal was ervan over tuigd, dat zij met die proef bedrogen zul len uitkomen. Een onderzoek zal nodig zijn welke visgronden in de Waddenzee beschikbaar zijn voor garnalenvissers, die uit Zeeland naar het noorden willen ver huizen. Hij vroeg de minister waarom er nog geen nieuw inspectievaartuig is. Er gaan nu allerlei geruchten. Er zijn twee vaartuigen toegezegd en die zullen er moe ten komen. De heer Van der Zaal achtte het voorts onjuist, dat in een tijd, waarin de export moet worden bevorderd, een verordening wordt goedgekeurd, welke de uitvoer bevriest. De heer E g a s (P.v.d.A.) betoogde, dat het bedrijfsleven critiek heeft op het visserijbeleid. De wijze waarop deze wordt geuit maakt hem echter korzelig. Over wogen moet worden de vlootvernieuwing snel te doen verlopen. Nederland is rela tief achtergebleven bij andere landen. In tussen meende hij, dat er op het ogenblik geen aanleiding is om een verder gaand subsidiebeleid te voeren. Hij wenst de on dernemers geen voordeel in de schoot te werpen zolang niet is aangetoond, dat dit noodzakelijk is. De heer Egas constateerde, dat er een niet onbelangrijk begin is gemaakt met de vernieuwing van de vloot en dat er ge middeld tien schepen per jaar worden ge bouwd. Hij hoopte, dat dit tempo kan wor den volgehouden. Hij zei er geen behoef te aan te hebben 25 pet. van de boüwprijs a fonds perdu beschikbaar te stellen. Havens Hij betoogde voorts, dat het havenvraag- stuk breed moet worden bekeken. Hij meende, dat één vissershaven voor de ge hele Hollandse kust voldoende zou kunnen zijn. Een concentratie lijkt hem nodig. In IJmuiden is daarvoor in de toekomst niet voldoende plaats. De heer Vermooten (P.v.d.A.) noemde de gang van zaken met de Zuider zeevissers triest. Het gaat om 2000 perso nen, voor wie een definitieve regeling moet worden getroffen. Een schadevergoedings regeling voor de IJselmeervissers is ui terst urgent, ook met het oog op de gevol gen van de Deltawet. Het zou goed zijn alle zaken van de Zuiderzeevissers en de vissers, betrokken bij het Deltaplan te doen behandelen door één rijksdienst. Hij pleitte voorts voor grotere spreiding van het visserijonderwijs. De heer De Ruiter (C.H.) meende, dat de vraag onder ogen moet worden ge zien of de Nederlandse visserij haar aan deel zal hebben in de Euromarkt als deze eenmaal verwezenlijkt is. Hij merkte op, dat in andere landen vlootvernieuwing sterk wordt gestimuleerd. Dat zou hier kunnen geschieden door de onrendabele top, die er bij de bouw van een logger be staat, weg te nemen. Ook hij was van oor deel, dat het havenvraagstuk wordt opge lost. Wat Scheveningen aangaat wordt aanpassing van de haven aan de gewij zigde schepen nodig geacht. Zeerechtconferentie De heer Van Dijk (V.V.D.) vroeg de minister nadere inlichtingen over de gang van zaken op de zeerechtconferentie te Genève. Was het zo nodig, dat Nederland voorop ging? Ook hij vond het hoog tijd dat er iets gebeurt ten aanzien van de Scheveningse haven. Het probleem van de haven van Katwijk speelt al jaren. Hij was bang, dat met alle onderzoekingen dit wordt bereikt dat men een haven voor Katwijk niet meet nodig acht. Er moet nu een beslissing worden genomen. Zelfs een negatieve beslissing is van meer beteke nis dan het op sleeptouw houden van de ze kwestie. Evenzeer is een beslissing no dig over de verplaatsing der mosselcul tuur van Zeeland naar de Waddenzee. De heer Van Dijk ging vervolgens in op de positie van de zeevisserij. Men staat hier voor grote moeilijkheden. Export moeilijkheden kunnen voor dit bedrijf doorslaggevend zijn. Hij meende, dat de regering zich steeds opnieuw moet afvra gen wat er moet gebeuren. Een rugge steun voor de visserij kan op een gegeven ogenblik noodzakelijk zijn. Al het mogelijke moet worden gedaan om de visserij een eerlijke start te geven in de Euromarkt. De heer Van Dongen (K.V.P.) had een gevoel van onbehagen over het visse rijbeleid Hij pleitte voor aanstelling van visserij consulenten en stelde vast, dat de vernieuwing der vloot in de buurlanden sneller is gegaan dan in Nederland. Hij vroeg of een vangfabriek spoedig in de vaart zal komen. Wat de Scheveningse haven aangaat vroeg hij of ook hier het kalf moet ver drinken voor de put wordt gedempt. Een oplossing voor Katwijk is evenzeer ge wenst. De vissers in het Deltagebied moeten thans weten welke mogelijkheden er voor hen zijn. Anders krijgt men ook hier de moeilijkheden die de Zuiderzeevissers kennen. De heer Van Dis (S.G.) meende, dat van minister Vondeling geen ombuiging van het visserijbeleid kon worden ver wacht. Hij hoopte, dat de visserijbelangen niet zullen worden achtergesteld bij de be langen van de landbouw. In visserijkrin gen bestaat ontstemming over het visse rijbeleid, omdat niet voldoende steun wordt geschonken voor de vernieuwing van de sterk verouderde vloot. In andere landen wordt krachtige financiële steun voor de vernieuwing gegeven. Voorts was de heer Van Dis van oor deel, dat Nederland op de zeerechtconfe rentie te Genève andermaal een knieval heeft gedaan voor het internationalisme. De heer Borst (Comm.) protesteerde tegen de wijze waarop de regering de Zui derzeevissers behandelt. De heer Gortzak (Comm.) was van oordeel, dat het visserijbeleid der rege ring te weinig stimulerend is en te weinig een aanvullend karakter draagt. In zijn antwoord zei de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. Vondeling, dat er inderdaad reden is om bijzondere aandacht aan de visserij te besteden. Omdat er zoveel or ganisaties op het gebied der visserij zijn is het echter vaak moeilijk vast te stel len wat nu precies de opvatting van de vis serij is. Ten aanzien van de conferentie over het zeerecht zei hij, dat er grondig voorover leg is geweest met de delegatie. Het con tact met het bedrijfsleven had beter kun nen zijn. Er zal naar een inniger contact worden gestreefd. Wat de stemmingen be- ADVERTENTIE treft, deze hadden betrekking op de com missies en nog niet op de conferentie zelf, waar een twee-derde meerderheid vereist was. De minister verklaarde, dat de Ne derlandse regering heeft besloten steun te geven aan het Amerikaanse voorstel om erger te voorkomen. Over de verre visserij is er in de Ka mer geen overeenstemming, constateerde de minister. De kwestie van subsidiëring is een zeer moeilijk probleem. Men moet daar mee oppassen. Wat het toekomstig Europees visserij beleid zal zijn kon de bewindsman niet zeggen. Hij hoopte, dat het Nederlandse beleid ingang zal vinden bij de andere lan den van de zes, die importlanden zijn, ter wijl wij exporteren. Als de E.E.G. in wer king gaat behoeven wij, aldus de minister, niet bang te zijn, dat Nederland geen goe de start zou maken. Geen tweede onderzoekingsvaartuig? Wat de kwestie van een tweede onder zoekingsvaartuig aangaat, zei de minister dat er ook andere mogelijkheden zijn tot onderzoek en wel met minder kosten. Het rapport der commissie over vang- fabriekschepen is gereed. Alle kwesties schijnen nog niet te zijn opgelost. De mt nister zal vragen het ook aan de vaste commissie toe te zenden. Over de kwestie der havens is al veel gezegd en geschreven. Door verdere ont wikkelingen verouderen studies spoedig. De minister verklaarde geen nadere me dedelingen te kunnen doen na wat minis ter Algera reeds had medegedeeld. Ten aanzien van de Deltawerken kan weinig gezegd worden. De wet moet de Eerste Kamer nog passeren. Daarna zul len regelingen voor schadevergoeding moeten worden overwogen. Over de vraag of nu al taxaties van be drijven, die schade zullen lijden, moeten worden verricht, zei de minister gaarne overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat te willen plegen. Hem gaat de ze zaak allereerst aan. De schade, die nu al geleden wordt in het Deltagebied, heeft de aandacht. Het verslag werd hierna voor kennisge ving aangenomen. LJOEBLJANA, (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft op de eerste bijeenkomst van het congres van de Joe goslavische communistische partij te Ljoebljana gezegd, dat Moskou zijn be lachelijke hoop, dat Joegoslavië zal terug keren in het Sovjet-blok, moet opgeven. Goede betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn belangrijk en de twee landen dienen een nieuwe wijze van samenwerking te zoeken, aldus Tito tot de 1.800 deelnemers aan het congres. De Joegoslavische president ontketen de ook een onverwachte aanval op het Westen. Hij verweet het Westen „opbou wende voorstellen" van de Sovjet-Unie te hebben verworpen. Hij beschuldigde de NAVO ervan naar wereldoverheersing te streven. ADVERTENTIE Wacht niet tot Uw hoofd of keel gaat dichtzitten. Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt zich opknappen. Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van rillerigheid verdwijnen snel door 'ASPRO'. Mis niets van Uw levensvreugde Voel U prettiger, opgewekter door 'ASPRO'. 'ASPRO' Irriteert Uw maag met Houd het altijd bij de hand Luister naar ons programma HERHALING OP VERZOEK' over Radio Luxemburg (208 m.} Iedere zondagmorgen 10A5 uur. Van onze correspondent in Londen) Londen vraagt zich bezorgd af, of Mal ta een tweede Cyprus gaat worden. Op 1 april heeft de Britse minister van Kolo niën Lennox Boyd in het Lagerhuis de on stuimige Maltezer premier Dom Mintoff bezworen geen crisis te veroorzaken. Thans beschuldigt Mintoff de Britten er van hun beloften te hebben gebroken, het geen de Britse regering ten stelligste ont kent. -Je Britse gouverneur van Malta, Sir Robert Laycock, zal overeenkomstig de grondwettige procedure over de eerst volgende stap moeten beslissen. De gou verneur heeft zich in verbinding gesteld met de leider van de nationalisten dr. Borg Olivier. Indien ook de oppositie-lei der samenwerking zou weigeren, zal de gouverneur tijdelijk zelf het bestuur in handen nemen. De moeilijkheid is, dat llivier geen meerderheid kan krijgen, zo- lat de socialist Mintoff de situatie blijft ^heersen. In een verkiezing, die na een, uivermijdelijk, aftreden van een rege- ing-Olivier zou volgen, kan Londen niet oorkomen, dat Mintoff algehele onaf hankelijkheid propageert. Indien Mintoff terugkeert als premier, en zich zou heb ben gebonden Malta onafhankelijk te ma ken, dan is het zo goed als zeker dat de gouverneur het bestuur overneemt. De crisis maakt een einde aan de moei lijke onderhandelingen met Londen over financiële en economische steun, welke twee jaar duurden. Even voordat hij zijn drastisch besluit nam, verzekerde Mintoff zich van de steun van de rooms-katholie- ke kerk door een geschil met aartsbisschop Sir Michael Gonzi bij te leggen. Mintoffs dramatische beslissing is een wanhoops daad. Hij weigerde het Britse aanbod tot financiële steun van vijf miljoen pond ster ling, omdat hij dit te weinig acht. Londen heeft de toelage voor Malta met een mil joen pond verminderd. Mintoffs bezwaar is echter niet zo zeer deze verlaging als wel het feit, dat hij slechts een miljoen voor de eerste drie maanden zou krijgen, en de Britse eis dat elke uitgave afzon derlijk zou worden goedgekeurd. Malta's schatkist is uitgeput. Londen had Mintoff beloofd, dat het Malta, dat door inkrimping van de vlootactiviteit met werkloosheid werd bedreigd, niet in de steek zou laten. Het had reeds maat regelen genomen om de bevolking econo misch op de been te houden. Mintoffs aan dringen op eventuele onafhankelijkheid heeft de crisis geforceerd. Ook de Britse Labourpartij is van mening, dat Mintoff te ver is gegaan. Zijn oorspronkelijke plan om Malta een onverbrekelijk onderdeel te maken van het Verenigd Koninkrijk was door de Britse regering en alle Britse partijen goedgekeurd. Onafhankelijkheid onmogelijk Toen de temperamentvolle Mintoff niet het onderste uit de kan kreeg, ging hij tot het andere uiterste en dreigde de banden met Londen te verbreken. Zonder buiten lands kapitaal kan Malta zich echter nau welijks staande' houden. Volledige onaf hankelijkheid is daarom onmogelijk. Lon den had de werkgelegenheid op Malta tot 1960 gewaarborgd, maar wilde niet verder gaan. Wel had het aangeboden, gezamen lijk met Malta, plannen voor te bereiden om werkloosheid na dat tijdstip te bestrij den. Dan zou de inkrimping van de Britse defensie zich op Malta namelijk doen ge voelen. Een groot deel van de arbeidende bevolking is van de Britse marinewerven afhankelijk. Het gebeurde op Malta is tragisch. Mal ta was eenmaal de scharnier, waarom de Britse macht draaide. Het Britse volk had tijdens de oorlog diepe bewondering voor het kleine eiland, dat zo dapper stand hield, toen het zich nauwelijks kon verde digen. Het werd na de oorlog collectief be loond met het Kruis van St. George. Lon den draagt ook hierom een zware verant woordelijkheid voor het eiland, dat het nu niet langer nodig heeft. De bedoeling was, dat, zodra Malta in het Verenigd Ko ninkrijk was opgenomen, de Britse rege ring de oprichting van lichte industrie op het eiland zou bevorderen. Mintoffs aftre den steekt een spaak in het wiel, omdat onrust op Malta industriëlen zal afschrik ken. Mintoff heeft zijn volk, dat hij be weert te willen helpen, allerminst met zijn wilde daad een dienst bewezen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink (C.H.) over de door het Eerste Kamerlid de heer De Loor gedane uitlatingen inzake de huidi ge Indonesische crisis, heeft de minister van Buitenlandse Zaken a.i., dr. Drees, geantwoord dat hij kennis had genomen van een bericht "an United Press, dat het lid der Eerste Kamer en burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, op een bij zondere zitting van de assemblee van de morele herbewapening van Aziatische landen te Baguio, zich tegenover de In donesische gedelegeerde verontschuldigd heeft voor „de verantwoordelijkheid van Nederland voor de huidige Indonesische crisis". De minister had eveneens kennis geno men van de belofte van de heer De Loor, dat hij bij zijn terugkeer in Nederland „de regering '-an deze nieuwe benadering in kennis zal stellen". „De uitlatingen van de heer De Loor blij ven uiteraard geheel voor diens eigen ver antwoordelijkheid", zo zegt de minister van Buitenlandse Zaken a.i. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aanleiding gevonden de heer De Loor tot een onderhoud uit te nodigen. Hierbij bleek, dat de desbetreffende pers berichten aan de uitlatingen van de heer De Loor een bepaalde tendens hadden ge geven, welke niet in overeenstemming was met de strekking van het gesprokene. Over Indonesië zei Tito, dat de Suma> traanse opstand een poging is de Indonesf sche eenheid te vernietigen, delen van het land onder westelijke invloed te brengen en deze gebieden in koloniën te verande ren. Dit is een inmenging in Indonesische aangelegenheden die „rampzalige" gevol gen kan hebben, aldus Tito. Hij beschul digde de „koloniale landen" ervan hun po sitie in het Nabije Oosten te willen herove ren. Egypte zo zei hij is hier de grootste hinderpaal voor het kolonialisme. Tito verdedigde de Joegoslavische be trekkingen met de Verenigde Staten, die gebaseerd zijn op wederzijdse eerbied, sa menwerking en niet-inmenging. Op dit congres, het eerste sedert 1952, zijn alleen de communistische partijen van Dene' marken, Noorwegen en Zwitserland verte- genwoordigd. De Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen hebben hun ambas sadeurs gezonden. Toen de delegatie van de Indonesische communistische par tij, na haar aankomst, op de hoogte werd gesteld van de Russische boycot verander de zij haar status in die van een missie van waarnemers. Westelijke waarnemers waren verrast door de hevige aanval op het Westen en in het bijzonder over de beschuldiging, dat de NAVO uit is op wereldoverheersing. Een dergelijke uitlating is van Joegosla vische zijde nog niet eerder gehoord. Het doel van deze aanval is de waarnemers nog niet duidelijk, al blijkt, dat Joegosla vië's trouw aan de communistische dog matiek op het gebied van de buitenlandse politiek nog onveranderd is. Tito lijkt zich nog steeds veel moeite te geven Moskou te tonen, dat hij een trouw bondgenoot is Hij kan daarbij gerust zijn, dat een aan val op het Westen slechts weinig schade kan doen aan zijn betrekkingen met de afzonderlijke westelijke landen, aldus de waarnemers. Bourgeois MOSKOU (Reuter) Het kandidaat-lid van het presidium van het centrale comité van de Sovjet-Unie, Pospelov, heeft op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 88ste jaardag van Lenins geboorte gezegd, dat zekere punten van het program van de Joegoslavische partij in strijd zijn met de verklaring van de communistische en arbeiderspartijen en het vredesmanifest van november 1957. Het is geen wonder dat dit program steun vond in de bour- geoispers, zo zei hij. (UP) Pospelov zei, dat Joegoslavië tracht „een neutrale positie in te nemen in kwesties, waarin geen enkele marxist neutraal mag zijn". „Dit ontwerp-program aldus Pospelov, ziet er uit als een docu ment, dat in wezen niet anders beoogt dan het verzwakken van de eenheid der socia listische landen. Volgens Reuter behelst het ontwerp program de volgende omstre den punten: 1) Het onbeperkte recht van communis tische landen om, zonder inmenging, eigen wegen te volgen. 2) Joegoslavië hecht meer betekenis aan de arbeidersraden als een stap naar ,,S0' cialistische democratie" dan aan de op perheerschappij van de staat. 3) Joegoslavië acht een „botsing van meningen", tenminste binnen bepaalde grenzen, beter dan het vasthouden aan onwrikbare schema's. 4) Joegoslavië is van mening, dat stali nistische neigingen nog steeds de grootste bedreiging van het communisme zijn. 5) Joegoslavië acht het mogelijk, dat zelfs in de kapitalistische wereld de ar beiders iets kunnen bereiken. Nieuwe koers In Friesland wordt het Fries op de scho len onderwezen, wordt in raad- en rechts zaal Fries gesproken, wordt op de kansel in het fries gepreekt en zullen eerlang de Nederlandse wetten en koninklijke beslui ten in een Friese uitgave worden uitge vaardigd. In Groningen gaan steeds meer stemmen op voor hetzelfde. Waarom ons goede Gro nings alleen maar binnen de huiskamer. Voor den dag er mee! Geef het Gronings weer een ereplaats, laat het weer klinken in het openbare leven! En andere Saksische gouwen blijven niet achter. Ook in Twente wordt men roerig, met een Twentse, althans een Overijsselse universiteit in zicht. Ook in Drente, op de Veluwe en in de Achterhoek ligt het Sak sische volksbesef gereed om te worden ge wekt. En de Franken? Met het groeien van hun industrie en het stijgen van hun aan deel in de algemene welvaart gaan ook het sappige Brabants en het smeuïge Limburgs hun eisen stellen, het is onontkoombaar. We zien het, ons Algemeen Beschaafd wordt aan alle kanten bedreigd. En terecht. Want wat is eigenlijk dat. Algemeen Be schaafd? Niets anders dan de streektaal van Kennemerland, die door de ambtena ren der Hollandse graven en vooral door onze ontwikkeling als zeemogendheid tot Nederlandse staatstaal is geworden. Het Algemeen Beschaafd, dat nog op vele plaatsen gesproken wordt en dat ik op 't ogenblik nog schrijf is het symbool van de Hollandse hegemonie over de rest van Ne derland. Welnu, deze hegemonie bestaat niet meer. Met het afsluiten van het koloniale tijdperk zijn de zeeprovinciën geworden tot randgebieden spreekt men niet aller wegen van randstad Holland? en is het economische zwaartepunt van ons land naar noorden, oosten en zuiden verlegd. Het Algemeen Beschaafd is door de tijd achterhaald en zal zich weer binnen zijn natuurlijke grenzen hebben terug te trek ken. Deze overheersing door een minderheid is bovendien in strijd met het democrati sche beginsel. Ieder mens heeft recht op zijn eigen taal. En waarom zou men wat men aan de Twentenaren gunt aan Eilan den en Jordaan ontzeggen? Wij zien voor het Algemeen Beschaafd geen toekomst meer. Maar dit is toch te gek, zullen enige mensen tegenwerpen, op die manier ko men we in de chaos terecht. Er moet toch een taal overblijven tussen de beschaafden, tussen de beoefenaars van wetenschap en kunst. En ook voor de handel. Mijn antwoord hierop is kort en krach tig: het Latijn. De oude voertaal der beschaving en daarmee de gymnasiale opleiding in ere herstellen. Is er beter instrument van ge- dachtenwisseling denkbaar voor de kaste die nu eenmaal het interregionale con tact moet onderhouden? Wat een figuur als Nederland hierin voorop ging! En laten de andere leden van ons volk dan vrij 'hun individualisme botvieren in het gelukkige en trotse besef dat bijna niemand ter wereld hen verstaat. Belcampo Gisteren werd het met spanning ver wachte „elektronische gedicht" van de ar chitect van het Philips paviljoen Le Cor busier en zijn vriend, de Franse avant- garde-componist Edgar Varèse aan de pers op de wereldtentoonstelling ver toond. Ir. Otten, president van Philips, en ir. F. J. Philips, en de staf van Eindho ven, die het Philips-paviljoen op de ten toonstelling heeft gebouwd, waren aan wezig. De president van de Belgische Phi lips, Spaens, ontving de talrijke buiten landse en Belgische journalisten in het rose-verlichte paviljoen. Het „gedicht" is een fantastisch spel van film- en fotobeelden, dat zich tegelij kertijd op de drie wanden van het pavil joen afspeelt. Het thema is de ontwikke ling van de mens, van de oertijden naar de huidige tijd van de atoombom, met als optimistisch slot een verheerlijking van het kind. Althans zo kan men het zien, want een officiële toelichting op zijn ge dicht heeft Le Corbusier, die er het scena rio van schreef, nog niet gegeven. De ab stracte kleuren-composities en de revolu tionaire techniek van de projectie van al die beelden op grote wanden, verbaast en verplettert de toeschouwer. Men kan niet loochenen, dat het een baanbrekend ex periment is, te meer omdat de geluiden van Varèse, voortgebracht door elektro nische muziekapparaten, zoals ook Henk Badings die gebruikt, de beklemmende sfeer van het gedicht op machtige wijze onderstrepen. Varèse's compositie en het gedicht werden door ir. Tak uit Eindho ven ruimtelijk verwerkt. De geluid- en lichtbronnen zijn op een vijftiensporige magnetische band vastgelegd. Op ieder spoor van deze band kunnen twaalf fre quenties worden aangebracht, zodat op hetzelfde ogenblik, dat de band langs af- leeskop van de magnetofoon loopt, dan 180 verschillende impulsen 450 luidspre kers, honderden lampen en projectoren, in werking kunnen stellen. De kilometers kabel, de ingenieuze apparatuur, de relais en versterkers, die keurig in kasten zijn opgeborgen, ziet de bezoeker niet. Een grimas is een grijns, een gelaats vertrekking. Koude grimassen beteken de vroeger: malle, onnodige fratsen. (Dat koud kan betekenen: overbodig, bewijst de zegswijze: koude drukte). Het woord is afgeleid van het Franse grimace, dat óf familie is van grimmig: boosaardig, woedend, nors óf verwant is met een in het Middelnederlands een enkele maal voorkomend woord grime dat masker betekende. Zegt men: gri massen trekken, dan doelt men al leen op de gelaatsuitdrukking; onder grimassen maken verstaat men: zon- ^derlinge en dwaze gebaren maken.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5