Velsens raad besloot tot 2e ULO en sportcomplex Bewoonbaarheid" van deIJmond onderwerp van breed rapport Mariëtte oogstte succes bij „Kleine Kracht IJmond-agenda WOENSDAG 23 APRIL 1958 4 Langdurige trouw koninklijk beloond Vijf verstekelingen op „Willem Ruys" Bestelde en opgelegde zeeschepen Sleepboot „Simson" te IJmuiden aangekomen Bestaand Zon en sirene Opheffing onbewoonbaar verklaringen in Heemskerk Bouw van wijkgebouw in Castricum spoedig verwacht Gemeente neemt zitting in stichtingsbestuur ER ZIJN GISTERAVOND in de Velsense gemeenteraad twee belangrijke beslissin gen genomen: de bouw van een tweede ulo aan het Moerbergplantsoen, zoals wij haar onlangs uitvoerig hebben beschreven en de aanleg van een sportcomplex bjj de Uitendaalstraat in Santpoort werden zonder veel strijd en met de raad eenstemmig achter het college van het vereiste zegel voorzien. Daarnaast heeft de vergadering zich bezig gehouden met een lange reeks detail kwesties, moeten aanhoren, dat de bestemming der 8 ton „voorkeursgelden" uit de laatste spaarbriefactie nog geen onverdeeld genoegen vormt en moeten pleiten voor het handhaven van het hoge stukje duin tussen „Slingermuur" en „Slingerduin", waar mettertijd villa's gebouwd zullen worden. De heer Th. Kruisman (C.P.N.) heeft in de aanvang van de raadsvergadering van gisteravond nogal wat opmerkingen gemaakt over de vaststelling der notulen al waren het notulen van december 1957 met de heer Disselköter (Arbeid) over de misverstanden, die voortvloeiden uit de huurverhoging van panden in de Vlier straat. Wethouder R. Verbeek (Arbeid) heeft inmiddels een gesprek met de be trokkenen gehad en verteld, dat de ge meente van plan is nog nadere uiteen zettingen te geven over de huurverho gingen in het verleden, welke voortvloei den uit bepaalde verbeteringen aan deze gemeentehuizen en waaruit bepaalde be schadigingen ontstonden. De heer Kruisman was door dit ant woord kennelijk minder gerustgesteld dan de heer Disselköter. Bij het naderend afscheid van het hoofd der Willem de Zwijger Ulo stelde mevrouw H e y k o o p (Vrijheid) alvast de vraag, hoe het avondonderwijs zich zal ontwikkelen als de tweede Ulo een feit is en wethouder De Boer kwam met de mededeling, dat het college hierover bepaalde, niet uitge sproken gedachten koestert. Adres Een adres van enige bewoners van de. Hofdijklaan over een stortplaats van af' val op de hoek van die laan werd door de heer v. Hameien (Arbeid) voorzien van de aantekening, dat dit adres blijkbaar ai gewerkt heeft: de rommel is zienderogen afgenomen, hetgeen de wethouder ver blijdde. Het preludium tot de raadsagenda klonk deze avond lang door: ook bij de medede lingen is het een en ander aan de orde gekomen, zoals een vraag van de heer J. Visser (A.R.), die wilde weten of de mensen met parkieten en kanaries ook niet een beetje geholpen kunnen worden met gemeentelijke instemming inzake hokken aan de nieuwbouw en wethouder Ver beek had daar niets op tegen: „of er nu duiven of karekieten in zitten, is om het even, als de hokken maar aan bepaalde eisen voldoen". Verkeerscommissie De instelling van een verkeerscommissie maakte een opmerking los over de be narde situatie in de Lange Nieuwstraat, maar de heer VanDongen (C.H.) kreeg als vragensteller van de voorzitter te ho ren, dat dit nu juist een kwestie wordt voor die verkeerscommissie. De heer N u y e n s (Kath.) kreeg ten- glotte van de wethouder van financiën,-de heer De Jong te horen, dat de nieuwe gemeentelijke econoom als referendaris B is aangenomen en dat hij mettertijd een zelfstandige dienst onder zich krijgt. Daarmee was het nog niet uit, want de laatste mededeling aan de raad, namelijk dat de gemeente Velsen 804.930.uit de recente woningbouw-spaarbrievenactie heeft gesleept, deed de heer Visser (C.H de vraag stellen, of dit bedrag nu ook in derdaad volledig aan de gemeente ten goede komt; wethouder De Jong citeerde de wat duistere toelichting van de Bank der Nederlandse Gemeenten op deze spaarbriefactie en hij stelde, dat het geld niet gebruikt mag worden voor nieuwe woningwetwoningen boven het uitgelegde volume: dit is door het Rijk af gekneveld. De provincie heeft bovendien nog geen regeling getroffen voor de financiering van particuliere bouwplannen en het enige, dat er voor de gemeente overblijft is de scholenbouw. De gemeente Velsen móest wel, anders zou het bouwvolume dat uit dezè financiering zou kunnen komen verloren gaan en de heer Visser vond dat maar een teleurstellende gang van za ken. „De enige troostprijs is dus voorlopig, dat we een school kunnen bouwen, die er anders niet had kunnen komen", merkte hij op en de heer V a n O s (Arbeid) kwam daar achteraan met de opmerking, dat men van het begin af zulke dingen in de voorwaarden had moeten vermelden. Overigens nam hij aan, dat de 800.000 op den duur toch wel op de en of andere manier ter beschikking komen van de ge meente en dat ais dit niet zo mocht blijken te zijn, Velsen hier met alle gemeenten tegenop moet komen. Teleurgesteld was ook de heer D e J o n g in zijn slotwoord: men heeft bij het acti veren dezer actie steeds aangenomen, dat de binnenkomende gelden voor de woning bouw ter beschikking zouden komen. Dezelfde wethouder antwoordde de heer Lips (A.R.) desgevraagd, dat een tweetal langlopende geldleningen zullen worden bestemd voor werken, die het gevolg zijn van de tunnelbouw: wegenaanleg, verbin dingen met de nieuwe stations en andere projecten, waarvan het landelijk belang min of meer op de voorgrond trad: hier mee worden gefinancierd de verbreding van de Hagelingerweg, het Broekbergen- plein, de verplaatsing van het woonwagen kamp, f 122.000!) en zomeer. Bedreigd plekje De eerste herziening van het uitbrei dingsplan „Nieuw IJmuiden" zette de heer Visser in postuur, die door deze herzie ning het aardige hoekje bij de boerderij Slingermuur zag verdwijnen omdat men de bebossing ten behoeve van villabouw wil wegkappen, hetgeen hem de steun van de heer Hartman (Arbeid) en Walt- huys (C.H.) opleverde: mocht het niet mogelijk zijn, dan zou de gemeente moeten zorgen voor en nieuwe beplanting. „Niemand, die daar bouwen gaat, zal het in zijn hoofd halen het terrein af te gra ven", gaf wethouder Verbeek terug, „en ik geloof zelfs niet, dat men de bebossing zal willen missen, omdat dit juist de char me van dit hoekje uitmaakt. We zouden inmiddels weinig tegen het kappen kunnen doen, maar ik ben er niet bang voor", zei de heer Verbeek. Men naderde de hoofdschotel: nieuwe Ulo en sportterreinen; er kwamen voor dien enige vragen los over de verbetering der outillage van de G.G.D., waar bepaal de akoestische voorzieningen getroffen moeten worden, die blijkbaar twijfelachtig zijn en de wethouder handelde deze details vlot af, zeggende dat de voorzieningen in het gebouw allemaal tijdelijk zijn en dat de dokter anders dan de directeur van openbare werken wel vertrouwen heeft in de geluids-afdichting. De tweede Ulo Over de bouw van een tweede openbare Ulo in het Moerbergplantsoen beet de heer N u y e n s de spits af met een informatie, die zijn tevredenheid met dit plan alleen maar zou kunnen verstevigen: de finan ciële achtergrond van deze kostbare bouw. Hij had gehoord dat de wethouder van onderwijs nog acht ton achter de hand heeft, mocht de financiering vastlopen. Omdat de nieuwe Ulo 600.000.kosten moet, blijft er dan 2 ton over, die de heer N u y e n s zo heel graag besteed zag aan de zo nodige verbouwing van de katholieke kleuterschool in Santpoort. De heer Van Hameien dook in de historie van deze Ulo en gaf de wethouder in overweging de voorlopige plaatsing van Ulo-klassen in de- Van Ossendorpschool te doen begeleiden door een uiteenzetting over de nieuwbouw plannen. Uit de VVD-fractie kwam even eens onverholen bijval voor deze school plannen, die een einde kan helpen maken aan de noodtoestand rond de Willem de Zwijgerschool en haar bjjgebouwen. En de heer Kruisman (C.P.N.), die met Sk vorige spreekster verheugd was over de bouw en architectuur van deze nieuwe Ulo, waagde een schot in de richting van de sporthal; die in deze zelfde buurt moet komen. Het „potje" dat hij achter de hand zou hebben, werd door wethouder De Boer nader besproken: Den Haag zal de gelden moeten verschaffen en voor eventuele re serves verwees hij naar zijn collega De Jong. Geen sporthal De sporthal komt er nog niet, maar men hoopt wel, dat een grote gymnastiekzaal dit jaar naderbij komt. Wethouder D e Jong lichtte een tip van de sluier rond het „potje" op door te vertellen, hoe de gemeente destijds geld heeft geleend voor urgente projecten en ook voor de scholen bouw, in totaal 17 schoolgebouwen om vattend. Dit is van hogerhand teruggebracht tot 7 scholen, waarvoor de financiering van Rijkswege zal moeten komen. Een ervan kan uit de spaarbriefactie betaald worden; andere gebouwen kunnen wellicht uit Haagse fondsen gefinancierd worden, maar daar-naast--heeft Velsen. nog aft ij d 6 ton achter de hand (en niet acht dus): enkele kapitaalsleningen van voor de bestedings beperking beginnen nu pas te lopen, zoals leningen van de papierfabriek, van de PTT en de Pensioenraad, die deels gebruikt, deels nog „vol" zijn. Over de aanleg van een nieuw sport complex bij de Uitendaalstraat te Sant poort was de heer Disselköter (als voorzitter van Terrasvogels) uiteraard blij, hoewel hij bezorgd bleef over de korfbal verenigingen. Er gaat overigens zeker een jaar mee heen, merkte de heer De Boer op, voor het erste veld bespeelbaar is; wat de financiering betreft, zal het geval uiter aard op een sterke urgentie kunnen bogen Hiermee was de vergadering op een paar benoemingen-bij-hamerslag na beklonken, binnen de anderhalf uur. Bij de viering van het gouden arbeids jubileum van de heer D. de Greef, arbei der in de afdeling algemene dienst bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. heeft 't de jubilaris, zijn echt genote en familie niet aan belangstelling ontbroken. Deze dag, als afsluiting van vijftig jaar trouwe arbeid begon met een ontvangst op het Velsense gemeentehuis waar bur gemeester mr. M. M. Kwint in tegenwoor digheid van de heer J. H. Smidt van Gel der jr., bedrijfsdirecteur, de heer De Graaf als waardering voor deze langduri ge trouw de koninklijke onderscheiding met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau heeft op gespeld. De heren ir. G. A. Schoonkind, bedrijfs- ingenieur van de Technische Dienst en A. Blok, hoofd van de algemene dienst wa ren getuigen van een hartelijke huldiging in het directiekantoor. De heer Smidt van Gelder getuigde hier van zijn hartelijke erkentelijkheid voor de betoonde trouw ge durende een halve eeuw, in welke tijd de jubilaris als het ware in verschillende af delingen het hele bedrijf heeft leren ken nen en zien groeien. Hij heeft meer dan twintig jaar als houtlader gediend en thans in de algemene dienst wordt nim mer een vergeefs beroep op hem gedaan, hij staat voor elk werk gereed. De beloning voor deze diensten bestond uit het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijbehorende grote zilveren legpen ning. Als huldeblijk van de directie wer den overhandigd een enveloppe, een schrif telijke gelukwens van de hoofddirectie en de draagmedaille van het pas verworven ereteken. Mevrouw De Greef ontving een foto in lijst van haar man in zijn werk. Tussen zijn collega's onderging de heer De Graaf eveneens een prettige huldiging in gebouw „Concordia". De heer Blok, hoofd van de afdeling, die de jubilaris sinds 1951 in haar midden heeft, moest uiteraard putten uit de annalen. Hieruit bleek dat de heer De Graaf als veertien jarige knaap in de M.W. kwam, vervol gens aan papierexpeditie en papierfabri cage zijn diensten verleende om vervolgens langere tijd de cellulosefabriek als hout lader trouw te blijven. Thans is hij de rus tige werker, die, in tegenstelling vaak tot andere figuren in de afdeling, weinig zor gen geeft. De heer Blok, doelend op de hout- palen, schonk als persoonlijk cadeau een kist tabaks-„palen". Namens het afde- lingsjubileumfonds vertolkte de heer H. Wolken de gevoelens van kameraadschap onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Als oud-collega riep de heer J. Lettenmeyer oude herinneringen op aan vervlogen jaren. De heer J. Hommes, voorzitter van de Harmoniekapel „De Eendracht" zwaaide waarderende lof voor de wijze, waarop de heer De Greef gedurende twintig jaar zon der ooit een noot te blazen de Harmonie heeft gediend als bode en vaandeldrager. De prachtige fruitmand, die evenals vele bloemen in de woning aan de Doodweg, pronkte was daarvan de erkentelijkheid. SINGAPORE (UP) Aan boord van de „Willem Ruys", die drie dagen geleden uit Tandjong Priok naar Nederland is ver trokken, zijn vijf verstekelingen ontdekt. De verstekelingen drie Abonezen en twee Nederlanders hebben weinig moeite gehad om aan boord te komen toen in Tandjong Priok meer dan duizend pas sagiers embarkeerden. Een der Neder landers is van Surinaams-Chinese af komst en houder van de titel vederge- wichtbokskampioen van Indonesië, Ong Ah Kwien. Hij had gehoopt in Singapore aan land te kunnen gaan om er in de ring te treden, maar de immigratiedienst van Singapore weigerde toestemming te ver lenen. Een andere verstekeling, een Am bonees, heeft in het Indonesische leger gediend. Alle vijf verstekelingen reizen thans mee naar Nederland. De Amsterdamse kunstenaar Anton Witsel aan het werk in het „achterhuis". Op de rechterfoto zien we hem aan het werk aan een tekening van de vliering; de linker foto is een exterieur van het achterhuis: het kleine raampje in de zijmuur is van de vliering; het uit gebouwde raam van de zolder; daar onder de woonkamer en daaronder links de slaapkamer van Anne Frank en rechts die van haar ouders. De on derste verdieping herbergt de keuken en het privékantoor. Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn 242 Nederland se zeeschepen in aanbouw of in bestelling met een inhoud van 1.530.700 ton. Hierbij waren 6 passagierschepen, 91 vrachtsche pen van 500 brt. en groter 108 vrachtsche pen kleiner dan 500 brt. en 37 tankschepen. In Nederland waren daarvan in aanbouw of in bestelling 197 zeeschepen, in het buitenland 45. Op 1 januari waren er 269 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling. De nieuwe zeesleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller is gisteravond tegen half negen te IJmuiden binnenge lopen. Nadat het schip dinsdagmorgen op de Nieuwe Waterweg een tweede tech nische proefvaart had gemaakt en alles in orde was bevonden is de 1200 pk krachtige sleper door de scheepswerf A. van Benne- kum overgedragen aan de gebroeders Wijsmuller. Met de BW-vlag en de „Simson"- wimpel in de voormast vertrok de sleep boot gistermiddaag omstreeks vier uur uit Rotterdam om onder bevel van kapitein A. Broek aan de tocht naar IJmuiden te beginnen. Om kwart voor zes werd Hoek van Holland gepasseerd en tegen de eb in werd vervolgens op IJmuiden aan ge koerst. De nieuwe Wijsmuller-eenheid zou vermoedelijk vandaag reeds in actie ko men in de havendienst te IJmuiden en is tevens gereed voor alle diensten. Dit zijn zomaar enkele gre pen uit het leven van de IJmond-bevolking van alle dag. Het zijn geen belang rijke problemen, want aan de Lange Nieuwstraat zal het kind ongetwijfeld een kwar tier later weer in slaap val len; in de Gilden zullen nieu we bewoners voor de weg- trekkenden in de plaats komen, die het roet op de koop toenemen. Toch bepalen ze mede het patroon, waarop de schering en de inslag van het dagelijks bestaan in deze IJmond worden gestoken. Samen met vele andere pro blemen en probleempjes vor men zij het grote probleem dat men met een mooi woord „de harmonisering van nieu we woongemeenschappen" noemt. Daarbij kwam ook de erfe nis van het verleden moei lijkheden opleveren, ook zon der dat men nu bepaald cri- tiek gaat uitoefenen op hen, die uit het oorlogspuin nieu we steden deden oprijzen. Maar er zijn natuurlijk fouten gemaakt en juist om deze fouten niet te herhalen bjj de afronding van Velsens nieuwbouw en de verdere conceptie van de Beverwijks- Heemskerkse plannen, kan het nagaan hiervan van be tekenis zijn voor de toekomst van het hele IJmond-gebied. De Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk, die de drie IJmondgemeenten als klant he,eft, zal bij haar sociologisch onderzoek waar schijnlijk wel uitgaan van de bestaande toestand ofwel het streekplan voor Kennemer- land-Noord als gegeven. Hier op aanvallen zou Don Qui- chotterie betekenen en geen enkel nut afwerpen, daarge laten of dit streekplan in zijn IN EEN FLAT AAN DE LANGE NIEUWSTRAAT komt de heer des huizes van zijn werk bij Hoogovens thuis op een uur, dat de kleine van de buren net weer slaapt en twee trappen hoger een jonge vrouw zuchtend aan haar derde aspirientje is begonnen. Als hij de deur achter zich dichttrekt, wordt het kind wakker en schrikt de grieppatiënte op uit een eerste dommel. Over het Marktplein schuift een huismoeder van de ene naar de andere kant tegen de wind in en zij huivert op de kale vlakte van een der IJmuidense winkelcentra. In „de Gilden" wordt een brief geschreven over woning- ruil, want de rook van de industrie trekt elke maandag grote strepen over de schone lakens aan de lijn en op de vensterbank kun je na Zuidwestenwind duidelijk je hand tekening zetten. Aan de Alkmaarse weg voelt een gezin uit Appingedam zich maar nauwelijks thuis in een flat-met- modern-comfort in een stad vol vreemde problemen, inmiddels geaccepteerde vorm een ander gezicht had kün- nen vertonen. Maar dit wil ons inziens niet zeggen, dat men voorbij zal gaan aan be paalde feilen, die zich open baarden bij de gedeeltelijke realisering van dit streekplan of van de uitbreidingsplan nen der gemeenten. Wanneer om één simpel feit uit de aanhef van dit verhaal er nog even bij te halen de flatbouw erger lijk gehorig is, vormt dit een stukie mogelijke menselijke conflictstof en het mag dus niet geblinddoekt gepasseerd worden: de schuldvraag is minder interessant,want daar kan waarschijnlijk niet eens een antwoord op gegeven worden, maar herhaling kan misschien worden voorkomen. Velsen gaat immers straks tegen zijn zeereep aan het nieuwe Duinwijkrealise ren: torenflats in een heu velend stadsdeel en veel groen rondom de wooncen- tra. Beverwijk zal zijn city moeten houwen; Heems kerk gaat zijn verstedelij king tegemoetwaarom zouden er dan fouten uit het verleden klakkeloos ge- copieerd moeten worden, als de wetenschap der sociologie hierbij kan hel pen. Géén gehorige flats dus liever geen roet uit de schoor stenen der industrie? Het is wellicht niet te verwezen lijken, maar de gemeenten zullen, uit wat de rappor teurs hebben verzameld, op getekend en vooral critisch gerangschikt, een belangrijk document overhouden voor de bepaling der toekomstige lijn, waaraan het levensgeluk van 235.000 IJmond-inwoners komt te hangen. Waarschijnlijk zal het uit te brengen rapport ook op een aantal zware, moeilijke pro blemen wijzen: het gebrek aan samenhang en eenheid in bijv. de buitenkerkelijke kring, de invloed van de ploegenarbeid op het vereni gingsleven en de vaak on juiste ordening der bevol kingsgroepen in bepaalde wijken. De gemeenten heb ben reeds bewezen een open oor te hebben voor deze pro blematiek getuige alleen al de gezamenlijke opdracht aan de Stichting en daarmee is dus het gezag van de Stich ting, die niettemin op geen enkel punt het beleid wil bepalen, dat raden en col lege's aan zich behoren te behouden, gevestigd ook voor de verdere toekomst, als op dit basis-onderzoek moet worden verder geborduurd. Teneinde een levenspatroon te vinden, dat het oude, wat voorbarige woord uit Velsens gemeentebestuur voor een heel gebied tot waarheid kan maken: Het is goed hier te leven, te werken en te wonen." De revolutionaire ontwik keling van midden Kenne- merland, de overstroming van vreemde import, die het verzet der oude bevolkings groepen opriep en oproept soms tragischer dan men denkt, soms aanleiding ge vend tot uitbarstingen op andere punten de nieuwe situaties voor vele gezinnen, wier levensloop een kwart eeuw geleden nog met de zon op en afging, maar nu met de fabriekssirene, de ganse om geploegde sociale akker die nen daarom in een straks uit te brengen rapport ter sprake te komen. „Kleine Kracht", de meisjesclub der Ne derlands Hervormde Gemeente van IJmui- den-West gaf gisteravond in het gebouw van Christelijke Belangen de eerste van de drie uitvoeringen van het alleraardigste zangspelletje „Mariëtte". Het werd een ver rassend onderhoudende uitvoering, waar aan -het zeer talrijke publiek de jongens en meisjes speelden en zongen voor een „uitverkocht huis" duidelijk veel ge noegen beleefde en die ook voor de organi satoren zeer geslaagd mag heten, omdat zij hun intensieve arbeid, die deze avond on getwijfeld zal hebben gevergd, zagen be loond. De hoofdpersoon van het verhaaltje is het aanvallige meisje Mariëtte, dat in haar Ti- roler dorpje een eenvoudig leventje leidt met een enkel feestje als grote gebeurte nis. Zij maakt kennis met een gebrekkig koningskind, prinses Nora, dat haar bij het afscheid uit het dorpje weet te bewegen mee te gaan naar haar ouderlijk huis in een ver land. Mariëtte stemt ten slotte toe, mede op aandringen van het mystieke fi guuftje Panikola dat telkenmale in moei lijke ogenblikken opduikt, en men kan in het tweede bedrijf zien hoe zij prinses Nora genas van de ziekte die haar tot nu toe noopte zich zittend te verplaatsen. Dit feit wordt in de koninklijke familie feestelijk gevierd met een vorstelijk bal waaraan echter Mariëtte, die in dit verre land haar nostalgische gevoelens niet de baas kan blijven, niet deelneemt. Zij be sluit onverveerd haar Tirools bergdorpje weer op te zoeken en valt daar midden in het traditionele meifeest. Edoch, het ko ninklijk gezin komt daar ook zijn vakan tie weer doorbrengen en zo wordt de ver- waarloosde vrendschap tussen prinses Nora en Mariëtte opnieuw beklonken. De ruim zestig deelnemertjes aan deze operette hebben zich uiterst ernstig van hun soms moeilijke taken gekweten. Zij bleken vooral vat te hebben op de ge sproken teksten en al mochten de zang stemmetjes zo hier en daar eens de dienst weigeren het geviel vooral in de hoog ste tonen de kleine mislukkingen, die nu eenmaal altijd bij een dergelijke uitvoe- In de loop der laatste jaren zijn door de gemeenteraad van Heemskerk een aan tal woningen in deze gemeente onbewoon baar verklaard. Enige van deze woningen worden nog steeds bewoond, aangezien het niet moge lijk was de bewoners andere passende woonruimte beschikbaar te stellen. Een ander gedeelte van deze woningen is inmiddels gesloopt. Weer een ander ge deelte is wel ontruimd, doch nog niet ge sloopt. Van deze laatste groep worden enige woningen thans gebruikt als schuur of opslagplaats. Op grond van de woningwet kan de on bewoonbaarverklaring worden opgeheven, o.a. indien de woning door verbouwing het karakter van woning geheel verloren heeft. De navolgende onbewoonbaarverklarin gen komen thans voor opheffing in aan merking: van het pand J. van Kuikweg 7; van het pand Oudendijk 25; van het pand A. Verherentstraat 22; van het pand Rijks straatweg 38; van het pand Muilmanslaan 9b; van het pand Oudendijk 17; van het pand Communicatieweg 7. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Noordholland heeft medege deeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen de opheffing van de onbewoonbaarverkla ring van voormelde woningen. B. en W. stellen de raad voor dienover eenkomstig te besluiten. ring aan te wijzen zijn, werden volkomen door de rest overschaduwd. Het zangspel zelf geeft in zijn situa ties soms een wat geforceerde indruk en het miste de spanning die zo'n wezenlijk deel van de kiaderoperette kan uitmaken. Het hoogtepunt de genezing van het zieke prinsesje werd volkomen „over speeld" door een lange aria, doch al met al was het een succes zowel voor de regie van juffrouw G. de Wilde als voor de lei ding van de heer J. te Loo en al hun me dewerkers. De volgende uitvoeringen zullen plaats hebben op woensdag 23 april en op dins dag 29 april, wederom in het gebouw van Christelijke belangen aan de Enschede- straat te IJmuiden-West. Sinds jaren bestaan er in Castricum plannen om te komen tot oprichting van een wijkgebouw. In oktober 1956 werden de eerste bespre kingen gevoerd tussen de besturen van de beide in de gemeente gevestigde kruisver enigingen en het college van B. en W. in tegenwoordigheid van een aantal vertegen woordigers van de landelijke federaties en medische deskundigen. In verband met de toezegging door het bestuur van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis van een subsidie van 7000.werd afgesproken dat het bestuur concrete plannen bij het college zou indie nen en dat na akkoordverklaring van deze plannen het Wit-Gele Kruis met de bouw een aanvang zou maken. Als voorwaarde werd daarbij bovendien gesteld dat het gebouw eigendom zou blij ven van het Wit-Gele Kruis. Door het be stuur van de federatie werd er evenwel in het geheel geen bezwaar tegen gemaakt dat het gebouw na de totstandkoming wordt beheerd door een Stichting. In het bestuur hiervan zullen de beide kruisverenigingen als gelijkgerechtigden zitting hgbben terwijl voorts ook de ge meente Castricum in deze stichting ver tegenwoordigd zal zijn. In februari j.l. heeft het bestuur van het Wit-Gele Kruis de benodigde bescheiden ingediend. Zij verzocht hierbij tevens een geldlening te garanderen welke zij wil aangaan met de Raiffeisenbank. Het wijkgebouw zal gesticht worden op grond, welke eigendom is van de gemeente. Het gebouw, dat aan de Mient zal ver rijzen zal behalve door de beide kruisver enigingen ook gebruikt kunnen worden voor het houden van zittingen door specia listen, het houden van cursussen o.a. voor E.H.B.O. en het Rode Kruis enz. Men verwacht dat het gebouw intensief zal worden gebruikt. Bij de voor de bouw van het gebouw op gestelde begroting is er van uit gegaan dat het Wit Gele Kruis het gebouw verhuurt aan een Stichting die nog zal worden op gericht. De huur zal dan ongeveer 7300. gaan bedragen. De totale bouwkosten wor den geraamd op 112.000. Het onderhoud van het gebouw komt voor rekening van de verhuurder, welke voor herstel en vernieuwingen een fonds zal moeten instellen. Wanneer maandag a.s. de raad der ge meente bijeenkomt zal het college de raad voorstellen de gevraagde geldlening te ga randeren en de benodigde grond gelegen aan de Mient in erfpacht uit te geven voor de duur van 50 jaar tegen een canon van 0,42 per m2 per jaar. VELSEN WOENSDAG 23 APRIL Rex: Geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal Wijkerstraatweg: open van 14-17 uur (jeugdbibliotheek). R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Jeugd bibliotheek open van 14.30-17.30 uur. Operakoor „Bel Canto", 20 uur: Con cert in het Thalia Theater te IJmuiden. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden. Bijeenkomst in het Gebouw van de Dienst Bescherming Bevolking te Driehuis. Aanvang 14 uur. Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", ope rette-uitvoering in Chr. Belangen te IJmuiden, aanvang 19.30 uur. NCVB, 19.45 uur: Jeugdgebouw, Radar straat, bijeenkomst. Kath. Werknemende Middenstand, 20 uur: Café Du Commerce, Marktplein, bijeenkomst. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en van 14- 16.30 uur DONDERDAG 24 APRIL Thalia, 20 uur: „Kleren maken de man". Rex en Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag. Tuinbouw-StudieclubContactavond voor leden in de koffiekamer van Wes- terveld te Driehuis. Aanvang 20 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat: Geopend van 10-12.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77: Open van 10-12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelenstraat. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Openbare Werken, 9.30-12 uur; spreek uur wethouder van Sociale Zaken van 10-12 uur. TAVIDO, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, Toneeluitvoering. Moerbergschool, 20 uur: Ouderavond. BEVERWIJK WOENSDAG 23 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mannen in het wit". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De vier meisjes en 1 miljonair". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Avond voor be jaarden met „De Klavierschippers". Het Centrum, 20 uur: Friese toneel avond met „Ynskje". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering A.R.K.A. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Tabaksdetailhandel. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15- 16 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15-16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 en 15-18 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 u. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17.30-19 uur. DONDERDAG 24 APRIL Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De vier meisjes en 1 miljonair". Kennemer Theater, 20 uur: Uitvoering Zang en Vriendschap. De Groentenbeurs, 14 uur: Diploma-uit reiking. De Groentenbeurs, 20 uur: Bridgewed- strijd tegen Amsterdamse club. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Brandstoffenhandel. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 15-18 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17.30-19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6