Vandaag begint een nieuw defensiedebat in Bonn SCHOTEL-VELPON-SCHOTEL M A R CHWOOD Fenomenaal vioolspel van Ricardo Odnoposoff Agenda voor Haarlem De Kroon van Koning Pompodilio IV Volgend jaar zou zestien tot twintig miljard uitgegeven moeten worden Kort en bondig '9 Vlieg en taxi Pionier van de Franse omroep overleden Oe radio geeft donderdag Tel evisie pro gramma Jac. Th. de Vroomen t Nog een Nederlands carillon naar de Expo Eerste exemplaar van „Mijn beloofde land" „Taco" van Teirlinck in drie Nederlandse steden Het muziekfestival van Pablo Casals in Prades Veertien verstekelingen op de „Zuiderkruis" Veertien dagen hechtenis voor vrachtautochauffeur ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE WOENSDAG 23 APRIL 1958 In het wekelijks filmprogramma ver toonde de televisie ons dinsdagavond de Franse film „Monsieur Taxi" van André Hunebelle, met in de hoofdrol de gewelde naar Michel Simon, aan wie doorgaans de boze karakterrollen worden toebedeeld. De film is er een van het vriendelijke en on derhoudende soort met een intrige, die nergens ontspoort in sentimentaliteit, ook al kent ze enige gevoelige situaties. Haar aansluiting op de werkelijkheid verleent haar wat de Franse film altijd zo bij uit stek weet te treffen: sfeer. De kijkers zul len er hun eigen omgeving en de dingen van alledag een beetje in weerspiegeld ge vonden hebben. Vooraf ging een frappant opgezet filmpje „De zomerweide", waarin de camera kijkt met de ogen van een vlieg. Een merkwaar dige belevenis, vastgelegd door de Duitser Heinz Silmann. Beeldschermer Het televisieprogramma van de AVRO zal heden in plaats van om 20.30 uur reeds om 20 uur beginnen. Van 20 tot 20.30 uur zal mr. G. B. J. Hilterman een causerie houden over zijn bezoek aan Singapore. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen In Parijs is op éénenzestigjarige leeftijd de heer Jean Guignebert overleden, oud directeur van de Franse omroep. De heer Guignebert was een pionier van de voor oorlogse radio-omroep in Frankrijk. Als zoon van de hoogleraar aan de Sorbonne Charles Guignebert, schrijver van een standaardwerk over godsdienstgeschiede nis, volgde ook Jean aanvankelijk een academische opleiding, maar hij betrad al spoedig journalistieke paden. Als corres pondent in Berlijn hield hij zich met Duit se problemen bezig, tot hij door de com merciële zender Radio-Cité in Parijs werd benoemd als samensteller van de rubriek buitenlandse politiek. Hij was een handig en ook geducht polemist en debater, wel ke eigenschappen door zijn warme stem nog werden versterkt. Daarom behoorde hij weldra tot de meest beluisterde radio sprekers. Hij presideerde ook enige „vrije tribunes" en was de eerste die met een microfoon de straat opging om de publie ke opinie te peilen. In 1939 deed de Fran se regering dan ook op hem een beroep om het Gesproken Dagblad, dat van het uitbreken van de oorlog af over alle Fran se zenders gezamenlijk werd uitgezonden, te leiden. De regering van Vichy ontsloeg Guignebert, die actief aan het verzet deel nam. Na de Bevrijding werd hij tot alge meen directeur van de Franse omroep be noemd, tot hij door Claude Bourdet werd vervangen. Ook was hij enige tijd lid van de raad van bestuur van de Franse om roep. Nadat zijn politieke carrière mis lukt was hij verliet de SFIO om een socialistische splinterpartij op te richten begaf hij zich opnieuw in de journalis tiek en verzorgde de dramatische kroniek in het blad „Libération" tot zijn dood. Voor het opheffen van de vrijdagse „Tribune der parlementaire journalisten" van de Franse omroep vertegenwoordigde Guig nebert daarin de uiterst linkse pers. Golfbreker ADVERTENTIE Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 0.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Metropole-ork. 15.45 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 De koor zang onder de loep. 18.15 Israëlische muz. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man a£, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenpara de. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.Ö0 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20. Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Twee piano's. 11.45 Van de hak op de tak, caus. 12 00 Lichte muz. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Pianospel, 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Mil. kapel. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Amus.muz. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Pianorecital. 20.50 De oude man en de zee, hoorsp. 22.00 Piano recital verv.l. 22.30 Act. 22.40 Gram. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 2316 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Volksmuziek. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Voordr. 20.10 Gram. 20.20 Mis sie-montage. 20.50 Harprecital. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.15 lastenboek. 20.25 Vlagvertoon. 20.45 Reportage. 21.15 De hoed voor u en mij. 21.45 Epiloog. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Het tweede concert van de Beethoven- cyclus van het Noordhollands Philharmo- riisch Orkest heeft dinsdagavond in de gemeentelijke Concertzaal een talrijk pu bliek uitermate geboeid en tot geestdriftige reacties opgewekt. Het was een muziek avond op hoogspanning. De geest was over al de executanten vaardig en het was alsof ook over onze hoofden de pinkstervlam men van het meebeleven vonkten. Danken wij deze intense ervaring in de eerste plaats aan het genie dat ons de derde „Leonore"-ouverture, het Vioolcon cert en de Zevende Symfonie schonk, dan moeten wij toch tevens ons diepste respect betuigen jegens hen die deze meesterwer ken tot waarachtig leven wisten te wekken. Hulde daarom aan ons hardwerkende or kest, dat na een zware wintercampagne zich in topvorm wist te manifesteren, hulde aan de energieke dirigent Henri Arends, die zich tot een krachtige persoonlijkheid ontwikkelt en deze op briljante wijze laat uitstralen op zijn uitvoerend apparaat, hulde, neen meer dan dat: ontzag voor de kunstvaardige en zuiver artistieke ver mogens van de meesterviolist Ricardo Odnoposoff, de winnaar in 1937 van de Ysaye-prijs te Brussel, die ons Beethovens Vioolconcert liet horen, zo verrukkelijk van klank en innerlijke bezieling, zo gaaf, zo lenig en beheerst, dat men het een ideale herschepping kon noemen. Zo bleek uit deze merkwaardige vertolking, mede dank zij de samenwerking met Arends en het orkest, dat Beethovens opus 61 terecht „het concert der concerten" mag heten. En wat een fenomenaal vioolspel hoor den wij in de grote cadens! Wat een ver rukkelijke klankpoëzie ontspon zich uit deze hachelijke virtuositeit! Als het concert nog een paar maten langer was geweest, hadden we wellicht ook nog een soort Paganini-effect kunnen meemaken, want net bij het slotakkoord knapte een snaar en het lijkt mij dat Odnoposoff het desnoods ook wel met drie snarejj zou hebben klaar gespeeld, zolang zijn g het maar niet begaf. Maar het. was gelukkig niet nodig, want het einde werd precies gehaald. Het publiek dat zich braaf had weten te beheersen na het eerste deel, kon nu na afloop de rem- ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Maandagmiddag is in de Mariastichting in Haarlem na een operatie op 63-jarige leeftijd overleden de heer Jac. Th. de Vroomen, in leven directeur van de fa. Jac. Th. de Vroomen in Lisse. De vakgenoten hebben 's middags op de bloembollenbeurs in het Haarlemse Krelagehuis met ont steltenis hiervan kennisgenomen. De heer De Vroomen was een algemeen geacht man, beminnelijk en altijd bereid in een organisatie of vereniging bestuurslid te worden, omdat „iemand het nu eenmaal moet doen", zoals hij het laconiek zei. Daardoor zag men hem achter de bestuurs tafel van vele vakorganisaties als gewoon bestuurslid, maar als het enigszins moge lijk was als voorzitter. De Vergaderingen, die hij leidde, verliepen altijd in 'n rustige sfeer, omdat de heer De Vroomen altijd wel het juiste woord op de juiste tijd wist te vinden. Het is onmogelijk alle functies te noemen, want behalve de vakorganisa ties diende de heer De Vroomen er vele op kerkelijk en sociaal gebied. Aan de Harddraverijvereniging in Lisse had hij zijn hart verpand. Ondermeer was nij ondervoorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, voorzitter van de groep „De hyacint en bestuurslid van de Katholieke vereni ging van ondernemers in het bloembollen- bedrijf. Voorts was hij hoofdbestuurslid van de stichting „Het Nederlandse draf- en renwezen" en voorzitter van de bond van korte baan-verenigingen. De voorzitter van „Bloembollencultuur", jhr. mr. dr. O. F. A. H. van .Nispen tot Pannerden heeft de overleden onder-voor zitter maandagmiddag tijdens de beurs met enige treffende woorden herdacht. De vijftienhonderd bezoekers hebben enkele ogenblikken van diepe stilte in acht ge nomen. De overledene zal donderdagmorgen op het r.-k. kerkhof bij de St. Agathakerk aan de Heerenweg in Lisse ter aarde wor den besteld. men loslaten en zijn geestdrift luchten voor de prestatie van de fameuze Argen tijnse vioolkunstenaar. Het symfonisch gedicht, dat de ouverture Leonore III in feite is, werd door Arends buitengewoon temperamentrijk, geladen en voortvarend gedirigeerd. De dramatische spanning was dan ook zeer hevig. Aan sterke geladenheid was er in de verklan king van de Zevende Symfonie ook geen tekort. Wat dan ook een suggestieve uit werking verzekerde. Het verrukkelijke allegretto culmineerde in het milde en toch sterk gespannen fugato en de finale werd de gewenste uitbundige roes, die wij ons daar voorstellen als de kermis van Rubens uit het Louvre. Een Beethoven-avond die we niet gauw zullen vergeten. Jos. de Klerk Het Nederlandse klokkengietersbedrijf B. Eysbouts uit Asten (N.B.) heeft een fol kloristische beiaard bestaande uit 42 goud kleurige klokken naar de Brusselse Expo gezonden. De klokken zullen op het fol kloristisch centrum uitsluitend volksmelo dieën laten klingelen. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de staat Israel, dat op 24 april feestelijk wordt herdacht, zal op die dag door de uitgever het eerste exemplaar aan geboden worden van het boekwerk „Mijn beloofde land" aan de echtgenote van de ambassadeur van Israel in Nederland, mevrouw Cidor. Dit boekwerk is geschreven door de Is raëlische schrijfster mevrouw Molly Lyons bar Davids en behandelt het leven van het Israëlische gezin. De Nederlandse verzorging geschiedde door de eveneens naar Israel geëmigreer de schrijfster Clara Asscher-Pinkhof, de kunstfotograaf Boris Kowadlo zorgde voor de illustraties en Piet Bakker heeft de uitgave, die een dezer dagen verschijnt, ingeleid. (Van onze correspondent in Brussel) De heer Victor de Ruyter, directeur van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel, deelde ons maandag mee, dat zijn toneelgezelschap in de loop van dit jaar in drie Nederlandse steden het nieuwe to neelstuk „Taco" van Herman Teirlinck zal opvoeren. In de onlangs gerestaureer de K.V.S zullen verder drie Nederlandse toneelgezelschappen voorstellingen ko men geven. Op woensdag 14 mei speelt het Rotterdams Toneel „De Min in het Lazarushuis" van Willem Godschalk van Focquenbrock, onder regie van Ton Lutz. Op maandag 26 mei speelt de Nederlandse Comedie „Onder het melkwoud" van Dy lan Thomas, en op woensdag 11 juni de Haagse Comedie „De Cirkel" van W. Somerset Maugham, onder regie van Paul Steenbergen. PRADES (UP) Van 3 tot 21 juli zal in Prades het muziekfestival van Pablo Casals worden gehouden. Casals en vele vooraanstaande musici, onder wie de vio listen Yehudi Menuhin en Sandor Vegh, de pianisten Alfred Cortot, Wilhelm Kempff, Karl Engel, Mieczyslav Hor- szovski, de violist Ernst Wallfish, de Bach-groep uit Londen er het Vegh-kwar- tet zullen onder meer werken van Bach, Brahms en Beethoven uitvoeren. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Het aantal verstekelingen, dat aan boord van de repatriëringsschepen uit Indo nesië in Nederland aankomt, neemt toe. Met de „Zuiderkruis", die 798 gerepatrieer- den in Amsterdam bracht, reisden 14 ver stekelingen mee. Op de „Sibajak", die zondag in Rotterdam afmeert, bevinden zich er acht. Onder de veertien verstekelingen van de „Zuiderkruis" zijn tien Ambonezen, twee Menadonezen en twee Indonesische staatsburgers van Nederlandse origine. Al len zijn voorlopig aangehouden door de Vreemdelingendienst. Zij zijn in het hoofdbureau van politie in Amsterdam ondergebracht. De Vreemdelingendienst zal over ieder van hen een rapport uitbrengen. Aan de hand van deze rapporten zal de minister van Justitie beslissen of de verstekelingen al dan niet in Nederland kunnen worden toegelaten. Dat was me een rampzalige geschiedenis Reeds drie dagen lang was de konings kroon zoek, en nergens viel 'n spoor van het vermiste, onmisbare ding te ontdekken. Toen moest men andere maatregelen gaan nemen. Op hoog bevel trokken herauten de stad en het land door; ze bliezen met trompetgeschal de burgerij bij elkaar en lazen dan van een papier een proclamatie voor. Ook werden overal aanplakbiljetten opge hangen, waarop het verlies van de kroon werd bekendgemaakt en iedereen, jong en oud, werd opgeroepen om naar de kroon te zoeken. 2021 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bonn staat aan de vooravond van een nieuw groot parlementair debat in de Bondsdag, ditmaal over de kosten van de bewapening van het nieuwe Westduitse leger. Socialistische oppositie betoogt, dat deze kosten de financiële, economische, en vooral de sociale, stabiliteit van het land niet in gevaar mogen brengen. Ook de re geringspartij, de Christendemocratische Unie, is gekant tegen verlaging van de sociale uitgaven en in gevaar brengen van de valuta door te hoge defensie-uitgaven. Heden begint in de Bondsdag het defen sie-debat, waarin de socialisten opnieuw in de aanval zullen zijn. zy zullen de gele genheid aangrijpen om van leer te trekken tegen de kernbewapening van de nieuwe weermacht. De vragen waar het eigenlijk om gaat, zijn: Wat kost het leger tot 1961? en wat kosten raketwapens? Volgens de NAVO plannen moet het Westduitse leger binnen vijf jaar uitgerust zijn met kern- en con ventionele wapens. De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft op de NAVO- conferentie te Parijs getracht water in de wijn te doen en financiële en persoonlijke bezwaren gemaakt. Hij is in het bijzonder beducht voor kosten van een vervanging van bemande vliegtuigen door raketten Het Westduitse ministerie van Defensie heeft overigens de beschikking over zes miljard mark van het vorige jaar, die zij ook dit jaar nog niet zal kunnen gebruiken, maar die in 1959, te zamen met de normale uitgaven van dat jaar en van het lopend' jaar, uitgegeven moeten worden. Het gaat hierbij om zestien tot twintig miljard mark voor zuivere defensie-uitgaven in de tijd van een jaar. Economische deskundigen verwachten van een dergelijke uitgave een invloed op het prijzenbestel, alsmede in- flationistische tendenzen. Alleen wanneer de conjunctuur zou dalen, is er van deze uitgaven iets gunstigs te verwachten. Daarom stelt de C.D.U. voor de opbouw van het leger stap voor stap te onder nemen. Inleiding Voor de socialisten is dit debat een uit gezochte gelegenheid om de kernbewape ning eens aan te vallen. Hun verzoek om op te geven, wat de 350.000 soldaten van het leger, die in het voorjaar van 1961 onder de wapenen moeten zijn, zullen kosten, is slechts een inleiding tot een nieuwe poging om een volksstemming over de kernbewapening te doen houden. Don derdag wordt over het voorstel een volks stemming te houden gestemd. Het staat vast dat de Bondsdag het zal verwerpen Daarna zullen volksstemmingen gehouden worden in de door socialisten geregeerde bondslanden Bremen en Hamburg. Hoevei de socialisten bereid zijn te gaan met deze strijd bewijst hun poging om de regering van C.D.U., F.D.P. (liberalen) en B.H.E. (vluchtelingenpartij) in Sleeswijk-Holstein te laten vallen. Zij trachten onder het motto „Voor de Duitse eenheid en tegen een kernbewapening" andere partijen tot zich te trekken voor de vorming van een nieuwe regering, zonder de C.D.U. FRANKFORT (UP) De gemeenteraad van Frankfort heeft besloten in de stad een volksstemming te organiseren over de vraag of de Westduitse strijdkrachten ai dan niet met kernwapens moeten worden uitgerust. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Een 19-jarige vrachtautochauffeur had zijn wagen in de nacht van 1 op 2 novem ber van het vorig jaar bij Ypenburg op hét' midden va'ri de rechterrijbaan van de drukke rijksweg Den HaagRotterdam stilgezet om een praatje te maken met de chauffeur van een andere vrachtwagen Een auto met zes studenten drie achter in en drie voorin reed tegen de achter kant van de aanhangwagen. Alle inzitten den werden gewond, één student kwam om het leven. De achterlichten van de vrachtauto had den weliswaar gebrand, doch aangezien het verboden is een auto op een autoweg te laten stilstaan, werd de chauffeur ver volgd, evenals de bestuurder van de auto met studenten, ten eerste voor de aan rijding, die hij had kunnen voorkomen, en ten tweede omdat hij met twee men sen voorin had gezeten, terwijl de voor bank niet de hiervoor door de wet voor geschreven breedte van 140 cm had. De kantonrechter in Den Haag achtte de vrachtwagenbestuurder in deze zaak de hoofdschuldige. Hij veroordeelde hem tot een hechtenisstraf van 14 dagen. De stu dent werd veroordeeld tot een boete van ƒ300. AnVF.BTF.NTTE 35. Toen Ian haar had laten gaan na een quickstep, die hij handig onder een tak mistletoe had laten eindi gen, waardoor hij aanspraak had op de gebruikelijke boete van een kus, ging zij met hoog gekleurde wan gen en glinsterende ogen op Laurie af. „U mist al de pret achter die bar. Voelt u niets voor dansen?" „Niet veel. Laat ik u wat inschenken. Sherry?" „Neen, dank u. Ik voel me nu net prettig en nog een glas zou dat kunnen bederven. Zoals de zaken nu staan, heb ik echter moed genoeg om u te vragen met mij te dansen." Hij keek haar met een eigenaaruig glimlachje aan en rie, Ian, om even het buffet waar te nemen. Toen zijn arm haar voor de eerste maal raakte, voel de zij iedere vezel in haar lichaam als in antwoord opspringen. Iets in zijn manier van doen stelde haar bovendien op haar gemak. „In tegenstelling met Ian prefereer ik mijn mistletoe in privé", mompelde hij, toen de wals haar einde na derde. „Voelt u er iets voor om mee te gaan naar mijn studeerkamer en een schilderij te bekijken, dat ik juist gekocht heb?" „Ja, graag." De overblijfselen van een vuur wierpen een vage gloed over de studeerkamer. Deverel knipte een tafel lamp aan, die leren armstoelen deed zien, planken met boeken en twee of drie olieverfschilderijen. Ce- lia beefde en kreeg alleen maar een indruk van een bij uitstek mannelijke kamer. Toen hij haar kuste had zij het idee, dat zij haar gehele leven hierop had ge wacht. „Nou", zei hij zacht, „je bent een volmaakte jonge vrouw. Ik ben dankbaar, dat ik tenminste een meer „volwassen" aandeel heb gekregen dan Ian." Zijn woorden ontstemden haar, maar haar instinct waarschuwde haar niet de diepte van gevoelens te verraden, die haar overstroomden. Bij het eerste te ken van ernstige emotie in haar zouden de slagbomen neer komen en neer blijven. Zij keek naar zijn don kere hoofd, zoals het daar tegen een kussen van de sofa rustte, terwijl hij een hand uitstak om haar naast zich te trekken. De kracht van haar gevoelens ver schrikte haar. Zij had nog nooit bij benadering zoiets meegemaakt. Met een glimlach liet zij zich in de kus sens dicht naast hem zakken. „Ik meende nog wel, dat ik niet bepaald populair was," mompelde hij. Maar wij zullen binnen een paar minuten weer voor den dag moeten komen. Er is een grens aan de tijd, die men nodig heeft, om een schil derij te bekijken en dus zal ik geen tijd meer ver knoeien met praten." Hij trok haar in zijn armen. Gedurende het verdere verloop van de avond zag zij, dat Deverel haar met een eigenaardige blik be studeerde, alsof hij haar in een nieuw en nogal onge lofelijk licht zag. Hij ontweek haar tot de laatste wals. j,Weet je," zei hij, toen zij zich tenslotte in volmaak te harmonie voortbewogen, „dat je me vanavond nog al verbaasd hebt?". Zij glimlachte en gaf zich over aan het genoegen van met hem te dansen. Woorden waren een afleiding. De danspartij liep teneinde, zo dra het nieuwe jaar ingeluid was. De Ruspers en Celia gingen samen arm in arm en zingend huiswaarts. „Net als in de goede oude tijd," zei Bill. „Herinner jij je de nieuwjaarspartijtjes, die we voor de oorlog hadden?" „Dat zal waar zijn," antwoordde Celia. Lachend, argumenterend, zingend, wandelden zij Al- der Lane af, waar de schaduwen van de kale bomen het wegdek in het maanlicht met zwarte strepen af tekenden. Het duurde die avond lang tijd vóór Celia in slaap kon komen. Zij draaide zich rusteloos hen en weer, want zij was verliefd, hopeloos verliefd. LaurieZij stelde zich de gebeurtenissen voor, zo als zij hoopte, dat ze zouden verlopen. Zij zag zijn reserve en wantrouwen wegsmelten, zag zich zelf luisteren naar zijn verhalen uit de oorlogsjaren en hem troosten. De warmte en vriendelijkheid, die zij in hem gemist had, zouden voor haar aan de dag ko men en zij zou alles doen wat in haar vermogen lag om hem gelukkig te maken. Het laatste beeld, dat haar verbeelding haar voortoverde, was van haar hui selijk leven op Wingate Lodge en van de kinderen, die zij zouden hebben en de vaste verankering, die zij hier in Marc^wood zouden hebben. De fraaie lijm van het beeld, dat zij voor zich zelf geschilderd had, vervaagden en verwaterden echter in de gebeurtenissen van de volgende weken. Hun ontmoetingen vonden gemakkelijk genoeg plaats, zonder enige aandacht te trekken. Margaret kreeg een aanval van de bof, die zij van Sheila had over geërfd, en Celia moest gedurende een maand de winkel in haar eentje beheren. Gedurende die tijd was het niets ongewoons dat Deverel even voor het sluitingsuur verscheen en Celia de zaak nogal laat verliet. Ook trad zij een paar keer op als bood schapper voor haar vader bij Deverel om studieboe ken terug te brengen, die haar vader geleend had. Die avonden brachten zij ongestoord in Laurie's stu deerkamer door. Maar aan het einde van de maand was zij nog niets dichter bij die nauwe vriendschap, waar zij zo naar verlangde, dan zij in het begin was geweest. Zij praatte met hem over haar oorlogservaringen, over Marchwood, zoals het geweest was in haar kin derjaren, toen de bevolking zo klein was dat zij een ieder bij naam had gekend. Zij opende haar hart voor hem, voor zover zij dat durfde doen, steeds het ge sprek op een luchtige, vrolijke basis houdend, maar ofschoon hij een aandachtig toehoorder was, gaf hij haar nooit enig idee, wat er achter dat donkere ge zicht omging. Zij praatte de bitterheid weg, die over haar gekomen was door de uitslag van de kwestie van de weide en vroeg hem, of hij die episode vergeven en vergeten had. Als antwoord had hij haar in zijn armen geno men en het gesprek op die manier voor enige tijd stop gezet, maar zij had toch de onplezierige indruk dat hij er geen cent om gaf, wat haar gevoelens over die pijnlijke aangelegenheid waren. Voor wat hem betreft was die zaak al maanden geleden afgedaan, toen de vergunning, om met de uitbreiding door te gaan, was afgekomen. Hij was blij, als zij opgewekt was en had plezier in een woordenstrijd met haar. Zij was bereid zich naar iedere stemming van hem te voegen. Maar de span ning begon zich te wreken, al naarmate de weken voorbij gingen. Zij bevond, dat de situatie haar uit de hand begon te lopen en zij wist, dat er logischerwijze maar één resultaat van deze staat van zaken moge lijk was. Als hij maar enig teken van serieuze gevoe lens voor haar wilde geven. (Wordt vervolgd) Belastingfraude. De rechtbank te Rotterdam heeft een 55-jarige landbouwer uit Bergambacht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden en een boete van 2.000,Hij zou onjuiste op gaven over zijn inkomen en zijn vermogen hebben verstrekt aan de belastingen. Bij het overlijden van zijn moeder had hij bij de scheiding en deling van de nalaten schap een viertal hypothecaire vorderingen tot een totaal van circa 56.000,niet aan de notaris opgegeven, waardoor familie leden benadeeld waren. Met windbuksen. Ernstige bezorgd heid blijkt er bij de leden van de Neder landse vereniging tot bescherming van vo gels te bestaan over het toenemend mis bruik van windbuksen. Deze verontrusting werd in de in Amsterdam gehouden jaar vergadering tot uiting gebracht. Vooral de zangvogelstand heeft het zwaar te ver duren. De vergadering verzocht het be stuur bij de minister stappen te onderne men om te komen tot een beperking van het schieten met deze wapens. Honden onderdak. Kolonel P. van der Speck Obreen, die zich het lot heeft aan getrokken van de ongeveer vijftig honden uit het Ambonezenkamp Schatttenberg bij Westerbork is de tien honden, die hij zelf in huis had genomen reeds kwijtgeraakt aan dierenliefhebbers. Maar hij kan nog niet beschikken over de honden, die in het kamp zijn achtergebleven. De Ambonezen zijn wantrouwig geworden en denken dat de kolonel financieel voordeel trekt uit zijn pogingen de dieren een goed tehuis te geven. Wie opende de kluis? In Bilthoven drong een inbreker een villa binnen, stal uit de slaapkamer, zonder de familie wak ker te maken, een damestasje, waarin hij behalve 80 gulden ook de sleutel van de muurkluis vond. Uit de kluis nam hij toen ook 1500 guid.on mee. Dieven. In Rotterdam zijn twee Hon garen,-een 2Djarige'"Chattffètir en een 20- jarige elektricien, aangehouden die op ten nisvelden en in sportzalen uit kleding stukken van spelers ongeveer 400.heb ben gestolen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen WOENSDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Bernadine", 20 uur. Concertgebouw: Het Haarlems Chr. Man nenkoor geeft een operaconcert, 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 22.30 uur. Vleeshal: Het poppentheater van Jan Nelissen met de kameropera „Bastien en Bastienne" van Mozart 20.30 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux-Fotosalon 13—17.30 en 19.3022 uur. FILMS Cinema Palace: „Het vlees is zwak", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een man kwam terug", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayonara" 14 jr., 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mam'zelle Striptease" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Quo Vadis", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Tarzan en de Wazuri-diamanten" 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler" a.l. 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Bernadine", 20 uur. Studiotheater: Pauzetheater: Gram- mofoonplatenconcert 12.4013.20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek 20.3022.30 uur. Huis Van Looy: Tentoon stelling van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 10—12.30 en 13.30—17 uur. Vleeshal: Poppentheater van Jan Nelissen met de kameropera „Bastien en Bastienne" van Mozart 20.30 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux-Fotosalon 1317.30 en 19.3022 uur. FILMS Cinema Palace „Hoffmann's Vertellingen, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een man kwam terug", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayonara", 14 jr., 14, 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mam'zelle Striptease", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De wereld zee", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Quo Vadis", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Tarzan en de Wazuri- diamanten", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7