Minister Staf geeft de fouten toe HET WEER Kroesjtsjev verwerpt voorstel van president Eisenhower Haarlems Dagblad MORRIS 'Cwf 'oret/or/öif/// Kamer vraagt in twee moties een verder onderzoek 't SILVER STOEPKE HELMENAFFAIRE IN TWEEDE KAMER Minister was jarig Al veel verbeterd Antwoord onbevredigend Veel bewolking Parlementaire enquête? Staatssecretaris was er niet Verenigde Staten hebben niets te verliezen bij stopzetten van de proeven met kernwapens" Mr. dr. In 't Veld: Geen tweede hoogoven- bedrijf in IJmuiden Britse socialisten voor een neutrale zone in Europa Nieuwe westelijke nota aan Moskou over topgesprek Het woord is aan.. Wapenstilstand op komst? Jongen van 14 verdacht van moord op meisje van 8 Elektronisch gedicht 72e JAARGANG No 242 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem! Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 24 APRIL 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 90 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat. 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Kamerverslaggever) Er zijn gisteren in de Tweede Kamer zeer harde noten gekraakt over de be steding van acht miljoen gulden aan belastinggeld voor ongeveer 400.000 leger- helmen, waarvan achteraf ongeveer 40 percent is afgekeurd. Minister Staf erkende dat er grote fouten zijn gemaakt bij de voorbereiding van de order en dat er een te nauwe samenwerking is geweest tussen het Directoraat Materieel Landmacht (D.M.L.) en de fabriek. Ook is het fout geweest, dat de ambtenaar die op de produktie moest toezien, tevens werd belast met de keuring. Hij is daarbij oneerlijk geweest en daarvoor dan ook veroordeeld door de rechtbank te Arnhem. Moties van de heren Ritmeester (V.V.D.) en Vermeer (P.v.d.A.) voor een nader onderzoek werden aangehouden tot een later tijdstip wanneer de minister heeft geantwoord op vragen van de heer Koersen (K.V.P.) over hetgeen in de zaak van majoor K. aan het licht is gekomen over de ondeskundigheid van de D.M.L.-functionarissen. De heer Ritmeester spaarde in zijn interpellatie het aankoopbeleid van het D.M.L. allerminst. De aankoop van de ondeugdelijke helmen vond hij erg om de miljoenen, die ermee gemoeid waren, maar erger omdat lichtvaardig is om gesprongen met de lichamelijke veiligheid van de militairen, die deze helmen moesten dragen. „De goede naam van Nederland is in gevraar gebracht doordat deze helmen, nog wel met het goedkeuringsstempel, ook aan Luxemburg zijn geleverd. Ze zijn ook naar de mariniers in Nieuw Guinea gegaan," aldus de interpellant, die zijn felle critiek in 26 vragen aan de minister had samengevat. noemen teneinde een onderzoek omtrent de gang van zaken bij het D.M.L. in te stellen en het door deze commissie uit te brengen rapport ter kennis van de Kamer te brengen. „Het is een tamme motie", zei de heer Ritmeester, „maar ze is goed". De motie-Ritmeester vond de heer Koer sen (K.V.P.) te ver gaan omdat de heer Rit meester zijn interpellatie alleen had aan gevraagd over de helmen en nu in de motie een onderzoek vroeg naar de gehele gang van zaken bij het D.M.L., waarover de heer Koersen alsnog vragen aan de minister had gesteld. Het antwoord op die vragen wilde de heer Koersen eerst afwachten. De heer Koersen had trouwens het eerst vagen ge steld over de helmen, nog vóór de heer Ritmeester. De heer Calmeijer (C.H.U.) verklaarde geen behoefte te hebben aan de motie- Ritmeester en de heer Roosjen (A.R.) merkte op, dat het antwoord van minister Staf al in de richting ging van hetgeen de heer Ritmeester wenste. Minister Staf, die gisteren jarig was, werd eerst hartelijk gefeliciteerd vóór hij de scherpe critiek over de helmenaffaire te horen kreeg. In zijn antwoord zei hij, dat in de jaren 1951 en 1952, toen de order voor de helmen werd voorbereid, de werkloos heid groter was dan thans. Er was ook gebrek aan deviezen, vooral aan dollars. Voor de krijgsmacht mochten daarom geen dollars worden gebruikt. Met het oog op de werkgelegenheid gaf men er de voor keur aan de order van acht miljoen gulden voor legerhelmen te plaatsen in Neder land. Alle narigheid, aldus de minister, zou zijn uitgebleven indien voor de helmen Amerikaans staal zou zijn gebruikt. Maar met het oog op de dollarpositie werd Europees staal voorgeschreven. De moeilijkheid was een helm van Ame rikaans model te maken met Europees staal. Met de Verenigde Blikfabrieken (Verblifa) hebben de technische ambtena ren van het D.M.L. aan dit probleem ge dokterd. Daardoor is er een te nauwe samenwerking ontstaan. Men streefde wel iswaar naar een goed produkt, maar de pogingen zijn een grote, pijnlijke misluk king geworden. Tijdens de produktie zijn de helmen wel voortdurend gekeurd, maar de controle op de keuring is fout geweest. Het is ook fout geweest, dat de technische ambtenaar, die deze controle moest uitoefenen, tevens werd belast met de keuring. Bij de laatste partij helmen fraudeerde deze ambtenaar en vul de hij op de lijsten andere gewichten van de helmen in dan zijn assistent voor hem had opgetekend. Door het beschikbaar komen van des kundig personeel is bij het D.M.L. al veel verbeterd, zei de minister. Hij heeft aan een particulier adviesbureau opgedragen de organisatie van het D.M.L. te bestu deren. Bovendien heeft hij besloten enkele deskundigen uit het particuliere bedrijfs leven te vragen overleg te plegen met het adviesbureau om met de ervaringen van particuliere inkoopinstanties rekening te kunnen houden. Vooral zal nu bij de orga nisatie worden gelet op een voldoende scheiding van bevoegdheden. Van het resultaat van de bemoeiingen van het adviesbureau zal de minister de Kamer op de hoogte stellen. Sedert 1951 zijn reeds veertig firma's uit gesloten van de leveranties bij onderhandse aanbesteding wegens wanprestatie of an dere redenen. Dit antwoord van minister Staf op zijn interpellatie vond de heer Ritmeester (V.V.D.) niet bevredigend. Naar zijn me ning had de minister de zaak te veel goed gepraat, al had hij niet alles even mooi gevonden. Vanwege de vrees, dat er meer zulke zaken zouden volgen, waardoor het vertrouwen in onze defensie wordt onder mijnd, ook bij de militairen, diende de heer Ritmeester daarom een motie in, waarin de minister wordt uitgenodigd een commissie van gezaghebbende buitenstaanders te be- ADVERTENT1E BARTELJORfeTft HAARLEM TEL. i 3439 FERD. BOtSTR: 48 A' PAM TEL. 71716.7 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht, morgen overdag over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG' PAGINA'S. De heer Vermeer (P.v.d.A.) vond, dat de Kamer te weinig controlemogelijkheden had op onderdelen van het defensiebeleid. De weg, die de heer Ritmeester wilde vol gen, noemde hij onjuist omdat dan de Kamer buiten het onderzoek wordt ge houden. Hij wilde juist een onderzoek door een speciale commissie uit de Kamer. Met die strekking diende hij een motie in, waarvoor hij steun kreeg van de A.R. en C.H.U., maar niet van de K.V.P. Eventueel zou hij ermede akkoord gaan als de motie op een later tijdstip in behandeling zou komen. Tegen dat uitstel had prof. Oud (V.V.D.) De oren van staatssecretaris Kranen burg. die in Amerika vertoeft, moeten wel hebben getuit, want zijn afwezig heid by het debat werd fel gecritiseerd. „Staatssecretaris Kranenburg had aan wezig moeten zy'n, omdat hy er speciale bemoeiing mee heeft gehad", zei de heer Roosjen (A.R.). „Hij is de eerst verant- woordelyke excellentie in dit geval. Hij heeft by zijn vertrek naar Amerika wel als verontschuldiging gezegd, dat de Kamer hem niet gevraagd heeft aan wezig te zyn, maar er zyn van die din gen, waarvan men aanneemt dat ze niet gevraagd behoeven te worden." „Een vlucht voor de verantwoorde- ïykheid" wilde de heer Ritmeester de afwezigheid van de staatssecretaris niet noemen, maar hij vond het wel een bewijs van buitengewone onhoffeiyk- heid tegenover de volksvertegenwoordi ging. „Zyn plichtsgevoel had hem moe ten zeggen dat hij hier had moeten biyven." Ook de heer Vermeer (P.v.d.A.) be treurde de afwezigheid van de staats secretaris. „Wat mij betreft, mag hy er blijven," liet de heer Ritmeester zich ontvallen geen bezwaar, indien gelijktijdig ook de motie-Ritmeester aan de orde zou komen. Met een dergelijk uitstel kon ook prof. Romme (K.V.P.) zich verenigen. De voorzitter verklaarde, dat hij over de datum van behandeling van de moties overleg zou plegen met de fractievoorzit ters en de indieners van de moties. Voorlopig zijn de moties dus aangehou den, zodat de interpellatie over de helmen affaire nog geen concreet resultaat heeft opgeleverd. WASHINGTON (Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie wijst in zyn antwoord op Eisenhowers brief van 8 april, het voorstel van de Amerikaanse president technische deskundigen onmid- deliyk te laten beginnen met de bestu dering van maatregelen om een ontwape ning te controleren van de hand, aanvoe rend dat het geen zin heeft technici te laten werken aan een probleem, waarover de regeringen het nog niet eens zün. De Russische premier noemt Eisenhowers De jarige minister Staf (53) luistert ge laten naar de scherpe critiek van de Kamer op het beleid inzake de helmen affaire. In de Eerste Kamer heeft mr. dr. J. in 't Veld (P.v.d.A.) bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een inleiding gehouden over ruimtelijke ordening. Hij waarschuwde tegen het samenklonteren van gemeenten tot grote haven- en industriële centra. Op grond van gezondheidsoverwegingen en sociologische inzichten moeten wij de ogen wijd open houden voor geestelijke en zede lijke gevaren, zei hij, daarbij doelende op de ontwikkeling in het westen des lands en met name van Rotterdam-Europoort. Het stichten van een tweede hoogoven- bedrijf op Rozenburg of by IJmuiden achtte hy ongewenst. Zelfs al zou er ruimte zyn op Rozenburg, dan moet rekening wor den gehouden met een grote bevolkings concentratie. De dampen zouden het West- land ernstig schade kunnen doen. Hy dacht aan vestiging aan de Westerschelde, in de buurt van Den Helder of Delfzyi. Verdere industriespreiding is mogelijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant. Mr. In 't Veld wilde voorkomen, dat de Randstad Holland één huizenmassa wordt. (Van onze correspondent in Londen) De Labourpartij en het Britse vakver bond hebben Gaitskell's voorstel voor een neutrale zone in Europa, als deel van een kernontwapeningspolitiek aanvaard. In een verklaring wordt gezegd, dat ver wezenlijking der voorstellen waarschijn lijk veel tijd zal kosten en ook dat het plan, als gevolg van onderhandelingen met andere landen, zal worden gewijzigd. Vandaar dat de nadruk wordt gelegd op twee punten, namelijk terugtrekking van alle buitenlandse strijdkrachten uit Cen- traal-Europa en een internationaal toe zicht op het type en de omvang van de bewapening van de in dit gebied liggende landen. Deze problemen moeten onmid dellijk door de mogendheden worden aan gepakt. Later zullen dan de hereniging van Duitsland en een veiligheidspakt aan de orde komen, gesteund door Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Beste garantie BONN (UP) Op een persconferentie in Bonn he.eft de secretaris-generaal van de N.A.V.O., Paul-Henri Spaak, gewaar schuwd tegen „neutrale gordeF'-plannen, die zouden kunnen leiden tot terugtrek king der Amerikaanse troepen uit West- Europa. De aanwezigheid van Ameri kaanse troepen zou twee wereldoorlogen hebben kunnen verhinderen, aldus Spaak. Thans vormen deze troepen de beste ga rantie tegen het uitbreken van een derde wereldoorlog. brief „negatief" en „een bittere teleur stelling". „Reuter" meldt uit Washington, dat het bureau van president Eisenhower heeft medegedeeld dat Kroesjtsjevs bood schap by eerste lezing niets nieuws leek te bevatten. Eisenhower drong er in zijn brief by Kroesjtsjev op aan het Amerikaanse voor stel te aanvaarden, dat de grondstoffen voor de vervaardiging van kernwapens voortaan slechts voor vreedzame doel einden zullen worden gebruikt. Kroesjtsjev zegt in zijn brief, dat er reeds genoeg verklaringen over de wense lijkheid van ontwapening zijn afgelegd en dat het thans nodig is praktische stappen te doen. „Een besluit van alle staten, die over kernwapens beschikken, een einde te maken aan de proefnemingen, zou een dergelijke praktische stap zijn", aldus Kroesjtsjev. Amerika heeft niets te verliezen bij een stopzetting der proeven met kernwapens, daar de Sovjet-Unie reeds heeft mede gedeeld hetzelfde te zullen doen. Wanneer een einde wordt gemaakt aan deze proe ven, zullen de partijen, wat betreft de verzekering hunner nationale veiligheid, op gelijke voet staan", aldus de Sovjet premier. Gemakkelijk toezicht Volgens Kroesjtsjev is het gemakkelijk toezicht te houden op de naleving van een overeenkomst tot het staken der proef nemingen met kernwapens. „Er bestaan instrumenten en opsporingswerkwijzen, die registratie van elke ontploffing van een atoom- of waterstofbom, onverschillig waar deze teweeg werd gebrScht, mogelijk maken. Geen enkel land zou dus een ver plichting tot het beëindigen der proeven met kernwapens kunnen schenden, zonder dat andere landen dit te weten zouden komen. Het lijdt geen twijfel dat, indien de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië het Russische voorbeeld zouden volgen en de proefnemingen met kernwapens zouden staken, dit een bijdrage zou zijn tot de regeling van andere internationale vraag stukken, dat der ontwapening inbegrepen", aldus de Sovjet-premier. Spelen met vuur De „vluchten van Amerikaanse bom menwerpers, die atoom- en waterstofbom men aan boord hebben, in de richting der Russische grenzen", acht Kroesjtsjev een „ernstig gevaar voor de wereldvrede". „De Sovjet-regering ziet ernaar uit, dat de Amerikaanse regering onmiddellijk een einde zal maken aan dit gevaarlijke spelen met vuur." Het voorstel van president Eisenhower om de kosmische ruimte uitsluitend voor vredesdoeleinden te gebruiken, vindt Kroesjtsjev eenzijdig, omdat niet wordt gerept over de Amerikaanse bases in het buitenland. De Russische premier herhaalt geen heil te zien in wederzijdse luchtfotografie. De aanwezigheid van Amerikaanse vliegtui gen boven Rusland en omgekeerd zou de spanning eerder vergroten dan verminde ren. Kroesjtsjev zegt het ontoelaatbaar te vinden, dat de ontwapening steeds op de lange baan wordt geschoven met het ex cuus dat er controlemaatregelen moeten worden bestudeerd. De oude Gotische schoonheid van het stadhuis in Brussel kijkt neer op de frisse twintigste-eeuwse aantrekkelijk heid van de Haarlemse bloemenmeis jes, die de Brusselaars een fleurige en kleurrijke voorjaarsgroet uit de Ne derlandse bloemenstad brachten. Deze foto werd gemaakt op de Grote Markt in Brussel, waar de bloemenmeisjes graag poseerden na het uitreiken van hun geurige voorjaarsbloemen. ADVERTENTIE PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bi): De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 (Van onze correspondent in Londen) De drie westelijke mogendheden zullen vandaag een gezamenlijk memorandum aan de Sovjet-regering zenden, waarin zij hun standpunt uiteenzetten over de aard van de diplomatieke voorbereiding tot een mogelijke topconferentie. Volgens sommigen zouden zij verklaren niet bereid te zijn Gromyko's vertragings tactiek te aanvaarden. De Russen zou ronduit gevraagd worden, of zij een top gesprek willen of niet. Daarentegen doet premier Macmillan pogingen om de deur zo lang mogelijk open te houden. Zijn jong ste brief aan Kroesjtsjev was een verras sing voor de Britse bondgenoten. Mac millan wil blijkbaar alles doen om een topgesprek te. verwezenlijken. Het valt op, dat de Britse minister van Buitenland se Zaken Selwyn Lloyd in dit opzicht te rughoudender is: Het kwam'in het Lagerhuis tot een uit barsting, nadat Seiwyn Lloyd Aneurin Be- van, de woordvoerder van de Labour-op- positie voor de buitenlandse politiek, had verweten dat hij de Sovjet-methoden goedkeurde, waarbij de ambassadeurs af zonderlijk werden te woord gestaan in plaats van gezamenlijk. Een conservatief riep iets over communistische meelopers. Bevan sprong verontwaardigd op. Er ont stond groot rumoer. De „speaker" had grote moeite de orde te herstellen. In de gedachtenwisseling merkte Lloyd op, dat van Sovjetzijde niet is voorge steld ook Tsjechoslowakije en Polen bij de voorbereidingen van de topconferen tie te betrekken. Men meent dat het mo tief van de Russische weigering om te on derhandelen op een viermogendheden-ba- sis, is dat zij niet in de minderheid wil zijn. Lloyd liet zich scherp uit over de Rus sische handelwijze, die tot tijdverspilling en verwarring leidt. Hij zei, geen bezwaar tegen te hebben dat Bevan Rusland bij valt, maar dat hij zich er over verbaast dat Bevan bereid is de vertraging te aanvaarden. De snelste manier om tot een serie topgesprekken te komen, is volgens Lloyd voorbereiding door de Grote Vier. Anonymus: Een goede leraar verkondigt niet, doch bereidt verteerbaar en versterkend voedsel voor de geest. DJAKARTA (UP) In Djakarta circu leren berichten als zou luitenant-kolonel Hussein contact opgenomen hebben met de bevelhebbers der regeringstroepen, ten einde tot onderhandelingen te geraken over een wapenstilstand. De stafchef van het leger, Nasution, zou echter niets anders dan een onvoorwaarde- ïyke overgave van de rebellen en hun strydkrachten willen aanvaarden. De opmars Volgens Radio-Medan zijn de regerings troepen doorgedrongen tot op 11 km van Sibolga, de belangrijkste haven van het district Tapanuli. Sinangsori en het vlieg veld van deze plaats (op 11 km van Sibol ga) werden woensdag door de regerings troepen bezet. Schout-bij-nacht Subiakto, stafchef van de Indonesische marine, heeft alle Indo nesische burgers opgedragen de marine rapport uit te brengen over „verdachte be wegingen van Indonesische en buitenlandse schepen" of over „scheepsbewegingen welke de orde en de veiligheid in Indonesische territoriale wateren in gevaar brengen". Personen die schuldig bevonden worden aan het achterhouden van zulke inlich tingen zullen gestraft worden. De troepen der centrale regering rukken thans vanuit vijf richtingen op om de plaatsen die nog in handen der opstande lingen zijn gebleven te bezetten. De troe pen der opstandelingen zullen zich waar schijnlijk uit de stad Bukittingi terug trekken, naar een driehoek die wordt ge vormd door de plaatsen Batu Sangkat, Singarak en Solok. Volgens een woordvoerder van het leger der centrale regering worden de rebellen thans vanuit vijf richtingen door het cen trale leger langzaam omsingeld. Het is een kwestie van tijd, dat alle plaatsen van enige betekenis door onze troepen zullen zijn bezet, aldus de woordvoerder. (Men zie voorts pagina 3) De rijkspolitie te Hoogwoud heeft een veertienjarige jongen uit Hensbroek aan gehouden, die ervan verdacht wordt woens dagochtend een achtjarig meisje uit dit Westfriese dorp te hebben vermoord. Het meisje was woensdagochtend op de fiets naar school gegaan in Heer Hugo- waard. Toen zij des middags niet thuis kwam werden haar ouders ongerust en is men naar haar gaan zoeken. In een gierput achter een boerderij in Heer Hugowaard werd het stoffelijk overschot van het kind gevonden. Aanvankelijk dacht men, dat het meisje verdronken was, maar de politie vond aanwijzingen, die erop wezen dat het kind van het leven was beroofd. Het gedrag van de jongen, die meehielp zoeken naar het meisje, wekte argwaan, omdat hij steeds probeerde, de politieman nen bij de gierput vandaan te houden. De fiets van het meisje is, gedeeltelijk ge demonteerd, in een sloot gevonden. Dit is een van de beelden, die tegen de wanden van het Philipspaviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel worden geprojecteerd als het „elek tronisch gedicht" wordt opgevoerd. De Zwitserse architect Le Corbusier, die het bouwwerk ontwierp, heeft ook het „gedicht" gemaakt, waarbij klank en kleur, licht en beelden functioneel ver bonden zijn met behulp van de elek tronentechniek. Het is moeilijk uit te leggen, want het is de bedoeling dat u het gaat horen en zien. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1