Radioactiviteit een vloek en een zeilen Oók al aan de sigaar? Parijs zou prestige met eigen kernwapen willen herstellen Espresso Oppenheimer acht akkoord over kernproeven heel wel mogelijk 13.50 NAAIMACHINES Strenge beheersing van het gebruik voorwaarde voorkoming van rampen DONDERDAG 24 APRIL 1958 li Voornaamste rem is de Amerikaanse weigering om atoomgeheimen met Frankrijk te delen Surinaamse ministers dienen ontslag in Houten pakhuis aan de Zaan afgebrand Opgegraven kist bleek vol met gouden voorwerpen Dagbladkroniekschrijver gedagvaard Boerderijtje verbrand Op Koninginnedag komt de bakker niet Staatssecretaris: geen bemoeienis met Operaballet Strauss tegen stopzetten omdat de verdediging geraffineerder wapens behoeft dan de aanval Rook met verstand, rook met smaak rook sigaren! (Van onze correspondent in Parijs) Onlangs heeft een groep van tachtig Franse volgelingen van Gandhi's gewelde- ioze weerbaarheidsleer, onder leiding van de schrijver Lanza Del Vasto, de predikant Trocmé en de rooms-katholieke journalist Robert Barrat, in het centrum voor kern energie Marcoule in het departement De Gard, met een stille betoging de dagelijkse werkzaamheden daar ter plaatse drie uren belemmerd. Tenslotte werden ze door re publikeinse gardetroepen on-geweldloos verdreven, na de belofte binnenkort met duizenden medestanders te zullen terug komen. De opzet van de manifestatie was van de directie de toezegging te krijgen, dat het plutonium en uranium, die in Marcoule worden vervaardigd onder geen beding ooit voor de aanmaak van kern wapens zullen worden gebruikt. Een belof te die de directie niet kon geven, aangezien dit soort zaken nu eenmaal op hoger ni veau, in de boezem der regering, pleegt te worden behandeld en besloten. Heeft Frankrijk de beslissende stap in beginsel al genomen? Niemand, buiten een be perkte kring van ingewijden, die het met zekerheid zeggen kan. Wanneer men deze vraag, langs de jour nalistieke neus, aan een regeringsspreek buis voorlegt, dan krijgt men, in het beste geval, een knipoogje van dubbelzinnigheid en verstandhouding van een vermetele ambtenaar. Dat er iets in de Franse keu kens voor het diplomatieke menu wordt klaargestoofd zo daar al geen kern wapen op het vuur staat lijkt hoogst waarschijnlijk. Er zijn te veel tekenen, die in deze richting wijzen. Om er een paar te noemen: Aanwijzing nummer een: in het centrum voor speciale kernwapens in Lyon, worden ieder jaar vijftig officieren voor dit bij zondere doel opgeleid. Nummer twee: aanzienlijke kosten trekt de Franse staat sedert een vijftal jaren uit voor het hoge commissariaat voor kern energie dat, in nauwe samenwerking met het ministerie van verdediging, en onder leiding van professor Francis Perrin, die indertijd op deze hoge post de communist Joliot-Curie is opgevolgd, zijn onderzoe kingen onvermoeid voortzet. Nummer drie: Perrin heeft in februari te Luik gezegd, dat Frankrijk zeer wel in staat is een eigen kernwapen te vervaar digen. Nummer vier: sinds jaren worden in de Sahara, tussen Tschad en Colomb-Bechar proeven met geleide projectielen genomen. Nummer vijf: in 1956 heeft de regering een produktie-programma voor kernwa pens opgesteld, dat overigens streng ge heim wordt gehouden. Geheimzinnig Nummer zes: geheimzinnige bespre kingen zijn een paar weken geleden ge voerd tussen de Franse (Gaullistische) mi nister van Oorlog, Chaban-Delmas, en zijn Westduitse college Strauss. Het doel daar van zou een nauwe samenwerking op het gebied der kernenergie en ruimteprojec tielen zijn geweest, een doel dat van beide kanten hardnekkig wordt ontkend, zonder de diplomatieke en militaire waarnemers evenwel te overtuigen. West-Duitsland mag zich op dit terrein niet officieel be wegen, doch Frankrijk zou er niet afkerig van behoeven te zijn om, naar Russisch en Amerikaans voorbeeld, ook te profiteren van het Duitse technische genie op dit ge bied. Wij zouden deze lijst zonder moeite met nog een aantal punten kunnen verlengen, doch de voornaamste reden die pleit voor het Franse kernwapen, dat volgens som mige voorspellingen in het najaar als ver rassing en diplomatieke klap op de vuur pijl in de Sahara tot ontploffing zou wor den gebracht, is wel het tomeloze ver langen van Parijs langs deze weg met één (letterlijke en figuurlijke) slag het geslon ken internationale aanzien te herstellen. Vrijwel alle Franse staatslieden, politici en partijen, van De Gaulle via Mendès- France tot Poujade zijn het er onderling wel over eens dat een der eerste voor waarden voor het herstel van het alge mene aanzien van het vaderland in de wereld, het zelfstandige bezit van een kernwapen is. Zolang Frankrijk niet kan toetreden tot de atoomclub waartoe, naast de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, ook Canada behoort, zal dit land als grote mogendheid ten hoogste de tweede of de derde viool kunnen spelen. A la Sakiet Het moge overigens waar zijn dat de macht in de wereld in overwegende mate naar het aantal atoom- en waterstofbom men wordt berekend, niettemin mag wor den betwijfeld of Frankrijk, door het lid maatschap van de atoomclub plotseling al zijn noden en lijden zou zien verdwijnen. Het kernwapen is namelijk geen won dermiddel waardoor politieke onmacht wordt genezen. En het gebrek aan gezag van de regering over haar ambtenaren en militaire leiders is, juist integendeel, een der voorname redenen waarom Frankrijk nog geen kernwapen bezit. De opheffing van de atoomgeheimen, waarop vooral Pa rijs, in naam der Atlantische solidariteit, nu al jaren te Washington aandringt, wordt van die kant vooral geweigerd met een verwijzing naar „incidenten" a la Sa kiet. Sakiet werd gebombardeerd op order van een ondergeschikte officier en zonder medekennis van de Franse regering, zo betoogde onlangs de Amerikaanse senator Meivin Price in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Had die kolonel een kernwapen tot zijn beschikking gehad, dan waren de gevolgen nog catastrofaler ge weest. Een kernwapen is geen speelgoed voor militairen, die bereid zijn hun re geringen voor voldongen feiten te plaat sen om zo de politiek van hun land in de door hen gewenste richting om te buigen. Het argument is zo lang als het breed is. Het gevaar van een voortijdige „druk op de knop" bestaat (helaas) niet alleen in Frankrijk. Wel is het waar dat dit risico door een politieke evenwichtstoestand ver minderd wordt. Het gevoel in het concert der volken niet helemaal meer mee te tellen en voor vol te worden aangezien een besef dat zich de laatste maanden steeds duidelijker van de Fransen meester maakt behelst (nationaal en internatio naal) ook een allerminst denkbeeldig ge vaar, dat een Frans atoomwapen alleen tijdelijk zou kunnen opheffen. Daarom verbeiden ook zij die Frankrijk zijn vroe gere, positie van grote mogendheid graag opnieuw zouden zien bekleden, het tijd stip van de ontploffing van een Frans kernwapen waaraan vermoedelijk koorts achtig wordt gewerkt, toch met gemengde gevoelens. De waarnemend gouverneur en de mi nisters van Suriname hebben woensdag de politieke situatie besproken. De ministers hebben de waarnemend gouverneur me degedeeld, dat zij hun portefeuilles ter be schikking stellen. De waarnemend gouver neur heeft hierop geantwoord, dat hij zulks in beraad zal nemen. Twee leden van de Verenigde Hin- dostaanse partij hebben maandag in de staten medegedeeld, dat zij zich weder om hebben aangesloten bij de oppositie. Op 14 dezer hadden zij echter gestemd voor een motie van vertrouwen in de Suri naamse regering, zich daar mee afschei dend van de oppositie in de staten, waar door de regering met 12 stemmen voor en negen tegen het vertrouwen kreeg. ADVERTENTIE KERKO NO-IRON 'n „fantastisch shirt" Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 Een hevige brand heeft woensdagavond een pakhuis van de n.v. Van Delft's fabrie ken aan de Hoogstraat in Koog aan de Zaan in de as gelegd. Een enorme hoeveel heid verpakkingsmateriaal ging bij deze brand verloren. Voor de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds hoog uit het van hout op getrokken pand. De brandweerlieden, die met twaalf stralen het vuur bestreden, wisten het nieuwe fabriekspand van de gereedschapsmakerij „Laco", dat tegen het pakhuis is aangebouwd, te behouden. Aan de andere kant van het pakhuis bevonden zich enkele garage-boxen, waaruit bijtijds vier auto's konden worden verwijderd. Het pakhuis brandde volkomen uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat jongens een vuurtje hebben ge stookt tegen de muur van het pakhuis. De machinist O. Bijl van een expeditie bedrijf uit Veenendaal heeft met zijn drag line bij graafwerkzaamheden in Leersum, een kist naar boven gehaald, waarin zich voor 'n groot bedrag aan gouden voorwer pen bevond. Bovenop lag een exemplaar van de Haagse Post van december 1940. Onder deze courant bevond zich een aan tal gouden horloges, alsmede gouden arm banden, ringen, etuis, oorbellen, gouden tientjes, gouden Napoleons en medailles. De heer Bijl heeft de voorwerpen naar het politiebureau te Leersum overgebracht. Naar „De Telegraaf" meldt is zijn kro niekschrijver J. Gans door de officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam gedagvaard wegens „het zich in het openbaar bij geschrift opzette lijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag". De uitlatingen waar over de dagvaarding handelt hebben be trekking op het proces van majoor K. Te Nijega in de Friese gemeente Smal- lingerland is een boerderijtje afgebrand, bewoond door de veehouder S. Mud. Toen de brand door een der omwonenden werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Vier koeien kwamen in de vlammen om. Een hoeveelheid hooi en de inventaris gingen verloren. Uit een achter het boer derijtje staand hok, dat eveneens af brandde, kon nog enig kleinvee worden ge red. Naar aanleiding van de desbetreffende bepalingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bakkersbedrijf vestigt het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in deze be drijfstak er de aandacht van het publiek op, dat op Koninginnedag geen vers brood zal worden gebakken en bezorgd en dat ook de bakkerswinkels op deze dag ge sloten zullen zijn. Als antwoord op vragen van de heer Bernard Verhoeven, lid van de Tweede Kamer, over de reorganisatie van het bal let van de Nederlandse Opera, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat de ze reorganisatie hem geen feitelijke moge lijkheden biedt de situatie van het Neder landse balletwezen in haar geheel te be zien. De staatssecretaris heeft met het bal let van de Nederlandse Opera en derhalve met een eventuele reorganisatie daarvan geen bemoeienis. Wel zal hij er nauwlet tend op toezien, dat hoe een eventuele reorganisatie ook uitvalt een goede en verantwoorde balletmedewerking aan de voorstellingen van de Nederlandse Opera is gewaarborgd. Vdbr eventuele zelfstan dige voorstellingen van het ballet van de Nederlandse Opera zal geen aanspraak gemaakt kunnen worden op rijkssubsidie. De staatssecretaris beantwoordt de vraag of hij het, ook voor de toekomsti ge subsidiepolitiek, niet van belang acht, dat een taakverdeling tussen de bestaan de balletgroepen zou dienen te worden be vorderd, bevestigend zonder daarmee te kennen te willen geven, dat 'n goede taak verdeling alleen mogelijk zou zijn, indien de huidige balletgroepen alle ongewijzigd blijven voortbestaan. Het is thans nog niet mogelijk een ge fundeerd oordeel te vormen over de vraag, of 'n toekomstige kostbaardere ontwikke ling van balletgroepen al dan niet finan ciële gevolgen voor het rijk met zich kan meebrengen. Gezien de huidige financië le omstandigheden, mag echter niet op een verhoogde bijdrage uit 's rijks kas worden gerekend. Dief-brandstfchter. Een dief heeft in Scheveningen uit drie consumptietenten op het strand chocolade, sigaretten en li monade weggenomen en daarna de tenten in brand gestoken. Een ervan brandde ge deeltelijk uit Er werd voor 3000. schade aangericht. De Britse luchtmaarschalk Lord Dow- ding en zijn plaatsvervanger Bowling hebben te Vxbridge in het graafschap Middlesex een plaquette onthuld bo ven de ondergrondse operatiekamer van het gevechtscommando van de Royal Air Force, van waar uit tijdens de „Slag om Engeland" de bewegingen van de luchtmacht van minuut tot mi nuut werden bijgehouden. Op de bo venste foto de beide luchtmaarschal- ken tijdens de onthulling; op de onder ste foto tijdens hun bezoek aan het on dergrondse hoofdkwartier, waar voor deze gelegenheid de vroegere toestand was hersteld. ADVERTENTIE Waarom is RENAULT zo goedkoop in gebruik 1. Geringe jaarlijkse waardevermindering 2. Brandstofverbruik minimaal. 3. Weinig reparaties en dan nog snel en goedkoop. 4 Lange levensduur. - Vraagt u eens, geheel vrijblijvend, nadere inlichtingen bij GARAGE DEN HOUT PARIJS, (Reuter) De Amerikaanse professor Robert Oppenheimer, een der geestelijke „vaders" van de eerste atoom bom, heeft te Parijs op een persconferen tie desgevraagd verklaard te menen dat een „volkomen uitvoerbare en aanvaard bare overeenkomst" kan worden gefloten inzake proefnemingen met kernwapens. Hij verklaarde dat het mogelijk is vast te stellen dat dergelijke proefnemingen wor den genomen, ongeacht de plaats ter we reld, waar dit geschiedt. Oppenheimer die een aantal lezingen over theoretische natuurkunde aan de Sor- bonne-universiteit houdt, zei verder dat Van een bijzondere medewerker) Het woord „radio-activiteit" is bezig een massale angst te verwekken over de hele wereld. Als een dreigend monster spreidt het zfjn schaduw over de mensheid uit een schaduw van onbestemde vrees, van onzekerheid, van doodsangst zelfs, die niemand met feilloze zekerheid kan herkennen en wiens aanwezigheid de aan leiding vormt van wetenschappelijke twistgesprekken, tegenstrijdige verklaringen en politieke speculaties. En toch is de radio-activiteit een onmisbaar onderdeel der moderne wetenschap geworden. Zfj zal niet meer kunnen worden afgezworen, doch integendeel, zij zal moeten worden geaccepteerd en beheerst in het belang van de mensheid zelf, die haar kan gebruiken in haar eigen voordeel. Misbruik en bande loosheid echter betekenen dood en vernietiging. Drie gebeurtenissen hebben de laatste tijd de aandacht gevraagd voor de pro blemen, welke de radio-activiteit met zich meebrengt voor de gezondheid van de mens. Daar was in de eerste plaats in de afgelopen zomer het ongeluk, dat plaats vond in de Engelse atoomfabriek Windscale in Cumberland. Deze atoomfabriek is een onderdeel van het grootste Calder Hall project, dat bestemd is om energie via atoomsplitsing of atoomreacties te ver krijgen. Vervolgens publiceerde een commissie van geneeskundigen, welke in Genève was bijeengekomen om de gevolgen van de diverse proefnemingen met radio-actieve stoffen te onderzoeken, een oproep gericht tot alle artsen van de wereld. In deze oproep werd gewezen op de toeneming van de hoeveelheid radio-actieve stralen waar aan de mens wordt blootgesteld, niet alleen als gevolg van de experimenten met atoom bommen of met radio-actieve stoffen, maar ook omdat steeds meer Röntgenonderzoe- kingen, doorlichtingen, etc. plaatsvinden. In dezelfde week dat deze medici hun waarschuwend woord lieten horen tegen het overmatig gebruik an Röntgenstralen in de geneeskunde, geraakte geheel Neder- ADVERTENTIE land in rep en roer: bij een meisje uit Putten was een kop van een naald, welke radium bevatte, na de behandeling onge merkt achtergebleven en zodoende was in een onschuldig huis in Putten een bron van radio-activiteit aanwezig. Nu kan men in de krant lezen, dat in Amsterdam, rond het terrein van het centrum voor atoomonder zoek, uitgebreide onderzoekingen plaats vinden, waarbij nagegaan wordt, of glas splinters en dergelijke, die zich buiten de gebouwen bevinden waar de atoomonder zoekingen zich hebben afgespeeld, radio actief zijn geworden. Uit al deze berichten blijkt, dat radio activiteit als een schadelijke factor voor de gezondheid kan worden beschouwd. Maar toch aan de andere kant staat het voor alle artsen wel vast: moderne geneeskunde kan niet zonder radio-activiteit. Het on geluk in de atoomfabriek van Windscale bracht tot nu toe het grootste aantal men sen in contact met een ongecontroleerde en tegelijk ongewenste hoeveelheid radio activiteit. Wat is er gebeurd? Een staaf uranium (radio-actief materiaal) werd bovenmatig verhit. De staaf was gevat in een loden omhulsel, dat echter tengevolge van de te grote hitte smolt. Radio-actieve dampen kregen de kans via de schoorsteen van de fabriek te ontsnappen. De fabriek, gelegen ver van de bewoonde wereld, was omgeven door grasvelden. Men probeerde na te gaan of de radio-actieve dampen neergeslagen waren op de grasvelden in de omgeving van de fabriek. Een gebied van tweehonderd vierkante kilometer werd tot „besmet" gebied verklaard, d.w.z. men kon sporen radio-activiteit in dit gebied aan treffen. De melk van koeien die gegraasd hadden op de weiden rond de fabriek, bleek spoortjes radio-actief jodium te be vatten. Deze melk werd in zee geworpen. Schade voor de gezondheid van mens of dier bleek niet te zijn ontstaan. Maar uit de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, die men genomen had, het wegwerpen van 80.000 liter melk bleek wel, dat men niet met halve maatregelen volstond. Weerstand verdwijnt Er zijn middelen om na te gaan, of men sen, die met radio-actief materiaal in aan raking zijn geweest, te veel straling hebben ontvangen. Een uitvoerig bloedonderzoek behoort hierbij. Want gebleken is, dat de radio-actieve stralen vooral een ongun stige, immers verlammende invloed uit oefenen op het beenmerg van mens en dier. Het beenmerg, dat zich in het binnenste van onze beenderen bevindt, is de aan- maakplaats van onze bloedlichaampjes. Vooral bij kinderen is het beenmerg zeer actief. Hoe actiever het beenmerg is, hoe gevoeliger het tegelijkertijd is voor radio actieve straling. Maar ook bij volwassenen vervult het beenmerg nog de functie van produktieplaats voor de rode en witte bloedlichaampj es. Verlamming van het beenmerg betekent een achteruitgang van de aanmaak van de rode en witte bloedlichaampjes. Deze ver minderde aanmaak ontneemt de mens zijn bescherming tegen infecties. Vele duizen den Japanners 'zijn gestorven in de eerste weken of maanden na de aanval met de atoombom in augustus 1945, hoewel zij kilometers ver verwijderd waren geweest van de plaats waar de bom neerkwam. Hun beenmerg was echter blootgesteld ge weest aan de radio-actieve stralen en was dientengevolge niet meer in staat, vol doende bloedlichaampjes te maken. De mensen verloren dan hun weerstanden tegen alle mogelijke infecties, waartegen zij anders wel voldoende weerstandsver mogen bezaten. Toch, in de natuur is ook een natuurlijke radio-actieve straling aanwezig, echter zeer gering. Een internationale commissie heeft nu bepaald, hoeveel radio-actieve stralen ieder mens per week mag ontvan gen, zonder schade voor zijn gezondheid. Deze hoeveelheid radio-actieve stralen wordt uitgedrukt in overeenkomstige hoe veelheden energie van Röntgenstralen, waaraan de mens mag worden blootgesteld zonder schade voor zijn gezondheid. Voor mensen die in Röntgenlaboratoria werken is dit van grote praktische betekenis. Röntgenassistenten, verpleegsters, die rond trekken met rijdende bureaus voor door lichtingen of voor borstkasonderzoekingen, moeten regelmatig hun bloed laten onder zoeken, teneinde na te gaan, of er geen daling aanwezig is van het normale aantal bloedlichaampjes. Want deze daling is het eerste teken, dat men teveel radio-actieve stralen heeft ontvangen. De gewone mens komt alleen met deze radio-activiteit in aanmerking als hij Röntgen- of radiumstralen door zijn lichaam laat gaan. Nu worden er vaker Röntgenfoto's gemaakt, dan wel strikt noodzakelijk is. Vanzelfsprekend kan het nodig zijn, dat voor het stellen van een diagnose een foto wordt gemaakt. Maar soms moet men zich dan weer onderwerpen aan een Röntgenonderzoek, korte tijd na het eerste onderzoek (dat terwille van de diagnose plaats vond) als men b.v. door een controlerend geneesheer opnieuw on derzocht wordt Het zou in dit verband wenselijk zijn, als alle Röntgenfoto's die van de mens in de loop der tijden gemaakt worden, centraal zouden worden bewaard, ter beschikking van alle artsen, maar tevens ter vermijding van het maken van overbodige of herhalingsfoto's. Röntgenstralen worden echter ook ge bruikt bij de behandeling. Bestraling van gezwellen, zowel van kwaadaardige als van onschuldige aard, geschieden vaak met be hulp van Röntgenstralèri. Maar meestal dienen de geheimzinnige Röntgenstralen, die doordringen in het inwendige van het lichaam, om op de gevoelige plaat verbor gen gebreken en afwijkingen vast te leg gen. Radium en tegenwoordig ook andere stoffen, die men kunstmatig radio-actief heeft gemaakt, dienen in de eerste plaats als middel om in het lichaam gezwellen te vernietigen. Kanker van de baarmoeder wordt heel vaak behandeld met behulp van radium. Ditzelfde geldt voor kanker van de tong. Radio-actief jodium wordt gebruikt om gezwellen van de schildklier te genezen. Soms maakt het lichaam teveel rode bloedlichaampjes. Dan wordt de radio-activiteit juist toegepast om de over matige activiteit van het beenmerg te remmen. Belangrijk is ook, dat radio-actieve stof fen in het iichaam steeds nauwkeurig vast te stellen zijn. Zeer gevoelige apparaten, zogenaamde Geigertellers, geven nauw keurig aan, of zich in de buurt radio-actief materiaal bevindt en hoeveel van dit ma teriaal aanwezig is. Welnu, laat men iemand geneesmiddelen of andere stoffen innemen, welke radio-actief zijn, dan kan men met behulp van de Geigerteller pre cies nagaan, hoe het geneesmiddel zich door het lichaam verplaatst. Dit kan juist van bijzonder grote betekenis zijn. De ver werking van voedingsmiddelen, waarvan men enkele atomen radio-actief heeft ge maakt, is op deze wijze ook nauwkeurig te volgen Zo weet men dus, waar het vet. uit onze voedingsmiddelen uiteindelijk terecht komt in het lichaam en ook, langs welke wegen het op zijn plaats van bestemming geraakt. Dit is weer van grote betekenis voor de diagnose van stofwisselingsziekten. De moderne geneeskunde kan en wil de radio-activiteit niet missen. Radio-activiteit is een hulpmiddel bij de bestrijding van gezwellen en bij de genezing of het stellen van de diagnose van stofwisselingsziekten. Maar teveel radio-activiteit schaadt. Het is de stem van de artsen, die waarschuwend klinkt, als de natuurkundigen steeds ver der voortgaan met het vervaardigen van radio-actief materiaal. Als eerste maatregel is te verwachten, dat de regering proefnemingen met radio actief materiaal ver van de bewoonde cen tra, onder grote voorzorgsmaatregelen slechts zal voortzetten. Levensmiddelen worden in Rotterdam en Amsterdam reeds gekeurd op de aanwezig heid van mogelijke radio-actieve bestand delen. Een nieuwe wet op de ioniserende stralen geeft de regering grote bevoegd heden inzake controle op de bewerking en verwerking van radio-actief materiaal Bovendien wordt nu scherpe controle uit geoefend op bedrijven en de in deze bedrij ven en de in deze bedrijven werkzame arbeiders waar radio-actief materiaal ge bruikt wordt. De voordelen van de toepassing van radio-activiteit, in de eerste plaats in de geneeskunde, maar ook in andere weten schappen, zijn echter zo groot, dat men geen afstand kan doen van het gebruik van deze stoffen. Grote zorg en voorzich tigheid blijven echter geboden. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 een dergelijke overeenkomst „mogelijk niet voor honderd percent waterdicht zal zijn", doch dat zij in een dergelijke grote mate waarneming van proefnemingen met kernwapens zou waarborgen, dat geen enkel land het erop zou kunnen wagen in het geheim proeven met kernwapens te nemen. In antwoord op een andere vraag ver klaarde Oppenheimer dat het „betrekke lijk gemakkelijk" is „schonere" wapens te maken dan de in 1954 tot ontploffing ge brachte bommen, doch dat het moeilijk zou zijn een atoombom te vervaardigen, die bij ontploffing in 't geheel geen radio actieve neerslag teweeg zou brengen. NEW YORK, (Reuter) De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kern energie, admiraal Strauss, heeft gezegd dat de Verenigde Staten hun proeven met kernwapens moeten voortzetten, omdat er voor de verdediging „geraffineerder" wapens nodig zijn dan voor een aanval. De Verenigde Staten staan, volgens hem, nog ma»r aan het begin van de ontwikke ling van defensieve kernwapens. Niet de kernproeven maar een oorlog met kernwa pens is een gevaar voor de mensheid. BUFFALO (Reuter) Dr. Chapman, directeur van de afdeling natuurkunde van het aeronautische laboratorium aan mrnMmmÈ Dr. Oppenheimer de Cornell universiteit heeft medege deeld, dat er door straling als gevolg van kernproeven in de Verenigde Staten jaar lijks ongeveer duizend mensen sterven. Japans verzoek TOKIO, (AFP) Washington heeft het Japanse verzoek de kernwapenproeven die de Amerikanen in de Stille Oceaan zullen nemen, niet te laten doorgaan, van de hand gewezen. De Amerikanen wijzen in hun antwoord op de Russische weigering de kwestie van deze proeven en de daar mee samenhangende vraagstukken in de UNO te bespreken en geven uiting aan hun Onzekerheid over de bedoelingen van de Russen, die hebben medegedeeld de kern wapenproeven „tijdelijk" te zullen sta ken. Spaaks mening BONN (DPA) De Belgische secreta ris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft te Bonn verklaard, dat ra ketten met een kernlading het enige ver dedigingsmiddel tegen een luchtaanval met moderne middelen vormen. Volgens hem moet men onderscheid maken tus sen defensieve kernwapens luchtdoel wapens met kernlading tactische kern wapens en raketten, die zijn bedoeld om een aanval op passende wijze te beant woorden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11