Russische dammer Koeperman leidt in het kandidatentoernooi Staat Israel bestaat tien jaar De bijdrage van Martin Buber aan het joodse gedachtenleven Silver Stoepke Zomer 1957647 uren zonneschijn Roozenburg nog steeds zonder winstpunt 19 Zigeunerkoningin overleden OSTWALD )rie matrozen voor rechter wegens dienstweigering Vier jaar voor inbrekers Cultureel centrum in Sittard geopend Ruim 100 gemeenten zonder woningnood Weer bijna twee miljoen voor Olympische Spelen Vier Tsjechische ijs hockeyers een jaar geschorst Hoeveel „zonne-uren" zullen er straks in Uw vacantie vallen? Op zondag 27 april de vijfenzestigste Varsity Gerrit Bijlsma zal bij Gamogli blijven KBBIv md HilversumKennemerland voor tafeltennissers Zondag oefenwedstrijden Haarlemse twaalftallen Jaarvergadering van NOC Eindstanden competitie kring Haarlem KNZB Nieuw Nederlands record voor ploeg van LZO De eindstanden in KNSB Rusland alleen met jeugd naar Wimbledon DONDERDAG 24 APRIL 1958 (CPD) Israel is.wel een van de jongste lan den van de wereld. Het bestaat in zijn huidige vorm pas tien jaar. Het werd geboren na een bloe dige strijd met de Arabische landen die uitliep op de inlijving van een deel van Palestina bij Jor danië en de bezetting van een kuststrook bij Gaza door Egypte (zie kaart). De vijandigheid van de Arabische staten tegen de staat Israel, die op 14 mei 1948 in Tel Aviv werd afgekondigd, bleef van invloed op de ontwikkeling van de Joodse staat. Voor de bevolking die bijna twee miljoen zielen bedraagt, waarvan 183.000 niet-Joden, was geen rustige ontwikkeling weggelegd. En dit is juist wat de jonge staat nodig heeft om wel varend te worden. Dat kan Israel worden, mits er hard, zéér hard wordt gewerkt. Van de woes tijnen van Palestina kan 42 percent in cultuur worden gebracht. Daarvoor zijn arbeiders nodig, want wil men alle plannen verwezenlijken en alle mogelijkheden van het land gebruiken, dan zal men een bestaan kunnen verschaffen aan zes miljoen mensen. Heeft het land enerzijds behoefte aan mensen, anderzijds zijn het de mensen die de jonge staat voor grote problemen stellen. Mensen moeten kunnen werken en leven en aan immigranten moet een bestaan worden verschaft. Duizenden Joden trekken naar Israel en in Noord- Afrika zijn zeventigduizend Joden van plan om naar Israel te emigreren. Het land moet echter nog ontsloten worden en dit werk vraagt poli tieke rust. De mogeliikheden zijn groot. Het dal van de Jordaan, op de grens met Jordanië, kan een van de vruchtbaarste gebieden van de we reld worden. Grote delen van de Negebwoestijn worden herschapen in vruchtbaar land. Er zijn reeds meer dan honderd nederzettingen ontstaan in gebieden waar vroeger niemand kwam. De aanwezigheid van olievelden in Israel is zeker en uit de Dode Zee worden chemische produktcn gewonnen. Er is een olieleiding door de Negeb aangelegd naar de haven Eilath. Deze ontwikke ling kan echter alleen voortgezet worden als er "°en voortdurende dreiging bestaat van Arabische legers aan de prens. (Reuter) De Israëlische oremier, David Ben Goerion, sorak tot de volks vertegenwoordigers over het ..wonder", dat maakte dat de joden, vanaf de dagen van het Oude Testament, tot nu toe, on- -lanks alle verstrooiing toch één voik bleven, verbonden door geloof, cultuur en taal. „Dit wonder vond ziin bekroning in het ontstaan, in onze dagen, van de staat Israel, gekocht met de levens van meer dan vijfduizend onzer dapperen", verklaarde hij (bij deze passage werden de lichten in de parlementszaal ge dempt). Ben Goerion gaf een opsomming van de verrichtingen van Israel in de eerste 'en jaren van zijn bestaan, doch hij 'üdde speciale aandacht aan het mie deken van ons streven, om vrede met aze Arabische buurstaten te sluiten". .:V JORDANIË LENDINARIA (Reuter) Mimi Ros- setto, de koningin van de zigeuners is van daag in een tent in een zuigeunerkamp te Lendinaria in Noordoost-Italië overleden. Drie dagen geleden hadden de zigeuners haar uit het plaatselijke ziekenhuis ge haald omdat het onder hen traditie is dat men in de open lucht, temidden van de stamleden, sterft. Zij-had sindsdien op de grond in de tent gelegen onder een oude bontjas. De dodenwake zal drie dagen duren. Al die tijd blijft de koningin opge baard liggen tussen vier grote kandelaars met een rozekrans in haar handen. Volgens haar volgelingen erkennen der-, tienduizend zigeuners in Europa Mimi als hun koningin. Zij verklaarden dat haar opvolger of opvolgster waarschijnlijk in september in Gonzaga een kleine plaats in het noorden van Italië gekozen zal worden. Mimi Rossetto was in Bilbao (Spanje) geboren. Het was niet bekend hoe oud zij precies was. Zij leed aan een hart- en nier ziekte. Een week geleden was zij naar het ziekenhuis gebracht. De artsen zeiden dat haar toestand hopeloos was. Zij weigerde dit te geloven en ging rustig door met het roken van haar pijp en het nippen aan haar glas „grappa", een sterk soort je never. Toen haar toestand verergerde, haalde haar volk haar uit het ziekenhuis. CONCERTGEBOUW-ORKEST TERUG Zeer voldaan is woensdagavond laat het Concertgebouw-Orkest per trein in Am sterdam van een elfdaagse tournee door Duitsland, Zwitserland en Frankrijk terug gekeerd. In totaal werden negen concer ten gegeven (Duitsland drie, Zwitserland vijf en Frankrijk een). Er werd voor bijna altijd uitverkochte zalen gespeeld ADVERTENTIE 100 br. prima kokos8.35 70 br. prima kokos 5.50 120br. mod. cretonne.. 2.75 120 br. gordijn damast 4.45 90br. marquisette. 1.45 90 br. Zw. marquisette. 2.95 180 hoge Stores m. kant 9.95 280 x 200 Haarboudé karpet 115.25 315x 225 Haarboudé karpet 149.50 Kruisstraat 11 Haarlem Tel. 11491 President: „Vroeger zouden jullie hiervoor zijn gekielhaald" Drie jeugdige matrozen van de „Amstel- tiep", een vrachtschip van de rederij Am- Verdam, hebben zich in hoger beroep voor bet gerechtshof te Amsterdam wegens dienstweigering en insubordinatie moeten verantwoorden. In eerste aanleg had de politierechter de oudste twee 2 maanden opgelegd en de jongste, die tijdens de reis pas 17 jaar was, drie weken. „Ik heb in Aden al negen dagen straf ondergaan", zei de oudste, „ik heb duizend gulden schadevergoeding betaald, tien maanden niet kunnen varen en dan zou ik nu nog twee maanden moeten zitten, dat vind ik een beetje hoge straf." Maar de president en de raadsheren zeiden die me ning niet te kunnen delen. Zij noemden het optreden van de bemanning „een soort van muiterij waarvoor jullie vroeger zoudt zijn gekielhaald." Het schip was in december 1956 voor een reis om de wereld uit Amsterdam vertrok ken, aldus de president in een opsomming. In Londen waren de moeilijkheden al be gonnen, in Vancouver kwamen ze tot een uitbarsting. De bemanning had daar ge weigerd het schip voor vertrek gereed te maken en de nog jeugdige kapitein die in deze rang zijn eerste reis maakte, was ge- molesteeerd. De Nederlandse consul had tevergeefs getracht het gezag te herstellen. Tenslotte was een deel van de bemanning per vliegtuig naar Nederland terug ge stuurd. Later op de reis deden zich echter in Aden en Hamburg opnieuw moeilijk heden voor. De procureur-generaal sprak in zijn re quisitoir over „een tuchteloze wilde ben de". Hij eiste tegen de oudste twee vier maanden en tegen de jongste bevestiging van de opgelegde drie weken. De raads man betoogde, dat de kapitein in gebreke was gebleven om leiding te geven. De uit spraak volgt op 6 mei. De Rotterdamse rechtbank heeft een 26- jarige los-werkman een 26-jarige varens gezel en een 27-jarige musicus, allen uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De drie mannen, goede bekenden van iustitie en politie, hadden in december en anuari veertig inbraken in de Rotterdamse binnenstad gepleegd. Zij stalen voor een waarde van 10.000 aan geld en goederen BENOEMING Bij de Nederl. Herv. Gemeente in Lisse is benoemd vicaris C. Snijders uit Vlaar- dingen. Van vele zijden, door dagbladberichten, tijdschriftartikelen en radio-uitzendingen, worden wij herinnerd aan een zeer bij zondere gebeurtenis voor het joodse volk, namelijk dat tien jaren geleden de huidige staat Israel werd gesticht. Voor ons is dit feit een aanleiding om aandacht te vragen voor een van de meest belangwekkende en boeiende figuren die in de jubilerende staat leven en werken, namelijk Martin Buber. Dat hij bovendien enkele weken geleden tachtig jaar oud werd, is hiertoe een reden temeer. Allereerst enkele biografische bijzon derheden. Martin Buber werd in Wenen geboren, uit een oud en aanzienlijk joods geslacht. In 1923 kreeg hij vanwege de universiteit van Frankfort de opdracht om colleges te geven in de joodse godsdienst filosofie en later godsdienstgeschiedenis. Tot 1933 heeft hij deze opdracht vervuld. Vijf jaren later werd hij als hoogleraar verbonden aan de universiteit van Jeruza lem en dit ambt heeft hij tot 1951 vervuld. Ondanks zijn hoge leeftijd vatte Buber een nieuwe taak op. In 1949 had hij in Jeruza lem een instituut opgericht voor de vor ming van volwassenen en na zijn profes soraat nam hij van dit instituut persoon lijk de leiding in handen. Nog steeds is deze joodse geleerde uiterst actief, ge tuige het feit, dat tot op de dag van vandaag toe regelmatig publikaties van hem verschijnen in tijdschrift- en boek vorm. Om iets te verstaan van de betekenis van Martin Buber voor het joodse volk is het noodzakelijk eerst enkele opmerkin gen over de godsdienstige situatie in de staat Israel te maken. Van de zijde der joodse orthodoxie wordt het dikwijls zo voorgesteld, alsof er in de staat Israel slechts een zeer gering aantal onderdanen woont, dat godsdienstig geïnteresseerd is. De grote massa zou in religieus opzicht onverschillig en ten dele zelfs atheïstisch zijn. Deze bewering klopt slechts tot op zekere hoogte met de werkelijkheid. In derdaad, het aantal orthodoxe joden is in Israel gering, maar er zijn daar honderd duizenden, die men zeker niet kan be schuldigen van gebrek aan belangstelling voor het geestelijk en godsdienstig leven Zij voelen zich weliswaar niet thuis in de synagoge met zijn oeroude vormen en met zijn in esthetisch opzicht weinig aanspre kende eredienst, maar zij zoeken wel dege lijk naar nieuwe uitdrukkingsvormen voor hun religieus verlangen, voelen en denken. Martin Buber nu is een van de belangrijkste joodse denkers, die hier een weg proberen te banen en die daarom ook van zulk een grote betekenis is door zijn ADVERTENTIE 't Is altijd raak, bij uw bezoek aan onze kleine zaak heeft 't voor u. Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Sittard heeft woenhdag de dag zijner dagen beleefd, toen daar de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. R. G. A. Höppener, het mooie en moderne culturele centrum, dat in het hart van de nieuwe mijnstreek is gebouwd, opende. In zijn toespraak prees de staatssecre taris Sittard als een poort van de Limburg se mijnstreek om de voortvarendheid wel ke deze gemeente met haar bestuur in deze tijd van snel levenstempo bij de bouw van dit verrassend mooie cultureel centrum heeft gekenmerkt. Met een toespeling op de naam van de burgemeester Koenders en die van SSittard zeide mr. Höppener, dat het bouwbesluit van dit cultureel cen trum zeker niet „Sittard" is geweest en dat er moeilijk „Koen-der" besluit denkbaar was. De staatssecretaris verklaarde het centrum hierna voor geopend na de wens te hebben uitgesproken, dat het gebouw zal strekken tot onderlinge verbondenheid en gemeenschapszin in deze streek en daar mee voor heel Nederland. Het Limburgs symfonieorkest heeft de opening 's middags met een muzikale uit voering opgeluisterd en de Nederlandse opera gaf een galavoorstelling met „Faust" van Gounod, waarvoor uit heel Limburg grote belangstelling bestond. banden met de joden-in-de-verstrooiing enerzijds en met de christenen anderzijds. Wat de opvattingen van Buber betreft, deze zijn verwant aan het zogenaamde chassidisme. Binnen het bestek van dit artikel is het niet doenlijk en nodig om u een uitvoerige beschouwing te geven over het wezen en de betekenis van deze joodse stroming, maar door enkele opmerkingen willen wij toch proberen duidelijk te ma ken in welke richting u bij het chassidisme moet denken. Het betreft hier een gods- dienstig-mysterieuze beweging, die in de achttiende eeuw in Oost-Europa onder Israëlieten ontstond. De aanhangers van deze beweging hebben zich van het begin af steeds verzet tegen de traditionele jood se religie, voor zover deze ontaard was in dorre vormen, regels en wetten. Positief leert het chassidisme: God woont in alles en in wezen is niets van God gescheiden. Deze eenheid wordt echter met name zichtbaar wanneer het gaat om de een heid tussen God en mens. Buber zelf spreekt in dit opzicht van vonken, die van God uit op de mensen overspringen. Dé eenheid met God beleeft de mens door deemoed, vreugde en gebed. Doordat alles door God bezield is, behoeft een mens nooit en nergens pessimistisch te zijn. Met vreugde mag hij genieten van alles wat het leven en de natuur biedt, genieten ook van eten en drinken, zang en dans, want niets is profaan en alles wat vreugde ver schaffen kan heeft religieuze waarde. De vreugde is in het chassidisme (een woord, afgeleid van het Hebreeuwse genade, lief de) als een sacrament, dat zijn hoogste vorm bereikt wanneer de ziel tenslotte geheel één wordt met God. Martin Buber houdt zich onvermoeid met deze joods-religieuze gedachtenwe- reld bezig en probeert om de inhoud hier van aan te passen aan het leven van de moderne mens. Er zijn er die er aan twijfelen of zijn opzet zal gelukken, maar anderen, die het Israëlische volk in hun nieuwe staat hebben gadegeslagen, meen den te kunnen constateren, dat het ge tuigenis van deze sympathieke en indruk wekkende geleerde een geestelijke steun begint te betekenen voor velen van zijn landgenoten. En niet alleen voor hen, want ook buiten de kring der joden zijn er tal lozen die de inhoud van Bubers geschrif ten met stijgende belangstelling volgen. In de Eerste Kamer heeft minister Witte verklaard, dat er thans 106 ge meenten zijn (in Groningen, Friesland, Drente en Zeeland), waar statistisch de woningnood is opgeheven. De suggestie om de woningbouw in de grote steden in het westen te verminderen om de zuigkracht van deze centra te verminderen achtte hij sociaal niet verantwoord. De minister zei. dat de particuliere bouw thans weer beter begint te lopen. Voor april worden 3.000 aanvragen voor rijksgoedkeuring ver wacht tegen 2033 in januari. Over het tempo van de woningbouw zei de minister, dat er een kentering is inge treden. „Wij hebben een bijzonder moei lijke tijd achter de rug, die ook de wo ningbouw niet onberoerd heeft gelaten. Woningbouw moet steunen op een ge zonde economische basis en er zijn ver schijnselen, dat deze basis weer gezond wordt". In antwoord op een vraag van de heer Broeksz (P.v.d.A.), die aandrong op het bouwen van 10.000 woningwetwoningen meer, zei minister Witte, dat de minister van Financiën zeker liever ontslag zou nemen dan een uitbreiding toe te staan. Het zou onmogelijk zijn, gezien de bijna wanhopige situatie, waarin de schatkist verkeert. De bewindsman merkte op, dat er ook een verbetering komt in het aantal premiewoningen, dat voor eigen bewoning is bedoeld. Van twintig percent van het aantal premiewoningen in december 1957 is dit percentage gestegen tot 38 percent in februari en 33 percent in maart. De minister zag een loonronde als een gunstige gelegenheid voor een huurver hoging. Van een huurverhoging zal dus voorlopig wel niet veel komen, zei hij. Over de verhouding tussen de particu liere en woningwetbouw zei minister Wit te, dat in normale omstandigheden het normaal moet worden geacht dat de par ticuliere bouw in de behoeften voorziet. Maar ook in normale omstandigheden moet hier wel eens van worden afgeweken, als de overheid de particuliere bouw moet aanvullen. Het is overigens een foutief uitgangspunt te veronderstellen, dat voor particuliere en woningwetbouw dezelfde financieringsregeling zou moeten gelden. Het provinciaal bestuur van Rome heeft een bedrag van bijna 300 miljoen lire (1.85 miljoen gulden) beschikbaar gesteld voor bepaalde werkzaamheden ten bate van de Olympische Spelen van 1960. Dit is slechts het aandeel van de provincie in de ze kosten, die voor tweederden door de staat gedragen worden. De werken waarvoor het geld beschik baar is gesteld zullen voornamelijk be staan uit een verbreding van de wegen die naar het meer van Castelgandolfo waar de Olympische roeiwedstrijden gehouden worden leiden, naar het hoge plateau van Nemi, waar de ruiterwedstrijden plaatsvinden, en naar het oefenterrein van Monte-Paliaro, waar de schutters der deelnemende landen elkaar zullen treffen. Vier Tsjechische ijshockeyspelers zijn voor de duur van een jaar geschorst we gens slecht gedrag tijdens wedstrijden, die in februari tegen een Russisch team werden gespeeld. In dat jaar zullen de spelers in geen enkele tak van sport mo gen uitkomen. Drie andere spelers kregen een waarschuwing. ADVERTENTIE Volgens de weerkundigen van De Bilt schonk ons de zomer van 1957 welgeteld 647 „zonne- uren". Hoeveel zonne-uren en zomerse dagen ons de komende maanden brengen zullen Niemand weet 't, u niet, wij niet en ook De Bilt waagt zich niet aan voorspellingen. Al lemaal hopen we dat het er véél zullen zijn. Maar veel of weinigéén ding staat vast: zomerse dagen komen er. En mét de zomerse dagen de drang om ons van alle overtollige kleding te ontdoen. We gaan er lekker luchtig bij lopen. We profiteren van het mooie weer, van het lekker- lang-licht-zijn, en als het maar even kan, trekken wij er op uit. Gun ook uw voeten dan het schoeisel, dat bij de zomer en het zomerse weer past. Gun ze de vrijheid, het luchtige en de soe pelheid, die ze 's winters moeten missen. Gun ze sandalen. Maar pas op. Laat 't dan goede sandalen zijn: sandalen, die niet ai- leen luchtig en buigzaam zijn, maar daarbij zo degelijk, dat uw voeten ook de steun krij gen, die ze juist op warme dagen zo dringend nodig hebben. Schenk vooral ook aandacht aan de pasvorm, want sandalen, ja juist sandalen, moeten vóór alles precies en heerlijk passen. ROBINSON heeft voor deze zomer een keur van modellen: met en zonder neus - met open en met dichte hiel - met leren zool en met de sportieve Robinson-Ballonzool. Maar ook met de ROBINSON GARANTIE- rubberzool, die minstens 6 maanden meegaat. En allemaal met de bekende Robinson-pas- hnlllhPtl8ti4h5ll6l1 I|l8h9Bcl?1&a23^4fe5t2a?7t?8&9t30i Aantal uren zonneschijn in juni 19S7 (bron: K.N.M.l. de Bilt) vorm en van de even bekende Robinson- kwaliteit. En de prijzen? Die zullen u meevallen Uit zonderlijk laag voor zóveel kwaliteit, voor zóveel voetcomfort. Gun daarom ook uw voeten een prettige zomer: gun ze goede sandalen - dus ROBINSON. -sandalen vacantie voor Uw voeten I Woensdagavond zijn in Rotterdam de partijen uit de derde ronde van de voor- wedstrijd voor het wereldkampioenschap dammen gespeeld. De resultaten waren: W. Roozenburg (Ned.)Hisard (Fr.) 02. Koeperman (Rusl.)Verpoest (Belg.) 20. De stand luidt thans: 1. Koeperman 5 pnt.; 2. Hisard 4 pnt.; 3. Verpoest 3 pnt.; 4. Roo zenburg 0 pnt. Ondanks de voetbalwedstrijd Neder landCuragao waren toch nog velen gis teravond in Rotterdam komen kijken naar het dammen van de leiders, die in deze ronde gingen uitmaken wie voorlopig al leen aan de kop zou komen. Zij zagen een zeer boeiende partij tussen de Rus Koe perman (wit) en de Belg Verpoest, vooral van Russische zijde prachtig gespeeld. Hel staat nu wel vast, dat Koeperman een dammer van de allereerste klasse is. In deze derde partij ontwikkelde hij een dynamiek die wij in het verleden alleen nog maar van de Canadezen zagen en van enkele heel grote Europese meesters. Ver poest wist tegen de Russische stoomwals geen verdediging te vinden. Langzaam maar zeker werd hij teruggedrongen, pro beerde nog een offer, maar het mocht niet baten. Koeperman vond de weerlegging en won het eindspel, daardoor alleen de lei ding nemend. Wim Roozenburg heeft weer teleurge steld. Speelde hii zijn partij uit de tweede ronde in een overmoedige bui, doordat hij toen te vroeg tot de aanval overging, in de partij tegen Hisard lag er een zekere matheid over zijn spel, hetgeen de Frans man in staat stelde om van de opening af Niet op de eerste zondag van mei, zoals de laatste jaren de gewoonte was, maar op de laatste zondag in april op de 27ste zal de Varsity dit jaar geroeid worden op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht. Het is een jubileum-Varsity, de 75ste na melijk. Een jubileum dat samenvalt met het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Studenten Roeibond. Njord, Laga, en Triton namen namelijk in 1883 het initiatief tot de oprichting van een Ne derlandse Studenten Roeibond. Vijf jaar eerder werd reeds voor de eerste maal een universiteitsroeiwedstrijd in ons land gehouden tussen Njord en Laga. Maar doordat de Varsity in de tweede wereld oorlog niet werd gehouden valt de 75ste Varsity samen met het 15de lustrum van de KNSRB. Het hoofdnummer van dit studenten- roeifestijn is de strijd tussen de oude vie ren. Ging de eerste universiteitsroeiwed strijd in 1878 tussen Njord en Laga, sedert 1882 is ook Triton van de partij, Nereus volgde in 1889, het Groningse Aegir in 1918, Argo (Wageningen) in 1946. Het Rot terdamse Skadi nam vorig jaar voor het eerst aan deze wedstrijden deel, doch niet aan het hoofdnummer, omdat Skadi geen lid is van de KNSRB. De samenstellingen van de zes ploegen die deelnemen aan het hoofdnummer lui den: Triton (boei een): Schuckink Kool (boeg), Plate, Leerink, Boysen (slag), Houtman (stuurman). Argo (boei twee): Joustra (boeg), Tol lenaar, Van Binsbergen, Kath (slag), Du mas (stuurman). Aegir (boei drie): Van Yzeren (boeg), Parlevliet, Boenk, Derme (slag), Palm boom (stuurman). Nereus (boei vier): Snepvangers (boeg), Bunge, Van Ommeren, Ysselstein (slag), Kisman (stuurman). Laga (boei vijf): Van den Berge (boeg), Westerling, Brats, Stetema (slag), Hor ning (stuurman). Njord (boei zes): Gaaimans (boeg), Diecke. Teixeira de Mattos, Wamsteker (slag), Ursonen (stuurman). Laga, winnaar van de Varsity 1957, brengt op één roeier na dezelfde ploeg als verleden jaar op het water. Het bijzonde re van de Triton-ploeg is, dat de slag stuur boord roeit, de boeg is een bakboord roeier. Aegir heeft de Italiaanse opstel ling, de twee en de drie roeien dezelfde boord, evenals slag en boeg. De Nederlandse waterpolospeler Gerrit Bijlsma uit Haarlem heeft te kennen gege ven zo lang voor de Genueese kampioens club Camogli te zullen spelen als de Ita liaanse waterpolo federatie hem toe staat. Zondag speelde Bijlsma tegen Vasu- tas uit Boedepaest. De Nederlandse speler leverde commentaar op persberichten, als zou hij naar Spanje gaan. H De Rus Koeperman. de leiding te nemen. Langzaam maar ze ker drong hij Roozenburg terug ën Hisard kreeg heel wat meer dambord in zijn bezit dan waarop hij eigenlijk recht had. Het moeilijke eindspel stelde aan Roo zenburg te hoge eisen en een blunder bij de 64ste zet verhaastte het einde. Na drie partijen staart Roozenburg nog steeds naar een hatelijke nul?' w i Zondag vertrekt een bus vol tafeltennis sers uit Kennemerland naar Hilversum om daar revanche te nemen voor de vorig jaar tegen de afdeling 't Gooi geleden neder laag. De samenstelling van de teams wet tigt de hoop, dat thans een eervol resul taat bereikt zal worden. De volgende speelsters en spelers werden uitgenodigd: le damesteam: M. v. Geel (Oranje Zwart), C Schuyt (Rapidity), A. Lahey (Togido), Dames 4e kl.: M. Ruurda (Oranje Zwart), P. Dijkstra (CTTC), G. Dekker (Uitgeest); Heren oveg.kl. C. Schoof (Togido), G. Pliester (HBC), J. Putman (CTTC); le kl.: H. Eijking (Rapiditv), J. Witteman (TYBB). J. v. d. Dries (HBC); 2e kl.: F. Deus (VGZ) B. v. d. Kuyl (Togido). N. Janssen (TYBB) 3e kl.: R. Bauer (Oranje Zwart), C. Hoen derdos (Geel Wit), H. Vrancken (DSB); 4e kl.: J. Sap (Heemskerk), J. Mulder (CTTC). P Smits (HBC); Jeugd: J. Luining (Togido) H. v. Weelderen (VTC), A. Winder (Rapi dity); Junioren: M. v. Raay (CTTC), A Rietvink en R. v. Bruggen (TYBB). In verband met binnenkort te spelen stedenwedstrijden, speelt zondag een voor lopig Haarlems twaalftal tegen een K.N. K.B.-jeugdtwaalftal. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Haarlems twaalftal: Aanval: dames A. Stuurman, J Sybrandi; heren K. van Dijk, D. Oudejans, allen Auróra: midden: dames R. Leyenaar (Watervliet), G. v. d. Velden (Haarlem); heren S. Hartman, J. van Dijk (beiden Watervliet); verdediging: dames T. Jonker. A Schornagel (beiden Oosterkwar tier); heren M. Dinkelberg (Oosterkwartier), G. Schoon (Animo Ready). Het K.N.K.B.-jeugdtwaalftal komt in de volgende formatie uit: Aanval: dames B. Hoen, B. Hessen; heren: D. van Ladesteyn, G. v .d. Brink, allen Watervliet; midden: dames W. Ver meer (Aurora), J. Poelgeest (Oosterkwar tier); heren K. Kaay (Aurora), J. Hooft (Oosterkwartier); verdediging: dames E. Smit, H. Lind (beiden Oosterkwartier); heren T. Kaart, J. Souverein (beiden Haar lem). De wedstrijd vindt plaats op het terrein van „Sport Vereent", aanvang 2 uur. Zaterdagmiddag 31 mei zal in de Dieren tuin in Den Haag de jaarlijkse algemene vergadering van het NOC worden gehou den. Op de agenda staan o. m. een voorstel tot uitstel van de behandeling van de be groting 1959 tot 'n algemene vergadering in het najaar 1958, en verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heren C. F. Pahud de Mortanges en A. W. Sabel Tz. De heer Sabel stelt zich niet herkiesbaar. Het hoofdbestuur stelt voor de heer Pa hud de Mortanges te herbenoemen (uit hoofde van zijn lidmaatschap van het IOC zal hij automatisch deel uitmaken van een gereorganiseerd NOC) en overi gens met het oog op de aanstaande reor ganisatie voorlopig in de bestaande vaca tures niet te voorzien. Voorts mededelingen van het bestuur inzake de oprichting van een Nederlandse Sportfederatie en voorstel van het bestuur inzake een reorganisatie van het NOC. In de afgelopen week werd het restant van de wedstrijden voor de waterpolocom- petitie Kring Haarlem gespeeld In de eerste klasse dames trok Haarlem naar Nereus in Zaandam en moest daar met acht-twee het onderspit delven. Voor het spelen van de wedstrijd DA VHPC lieten de Heemsteedse dames verstek gaan, waar door DAW de strijd met vijf-nul won. De eindstand luidt: D W T 10 8 2 0 18 47 10 Nereus 10 6 3 1 15 59 15 HPC 10 6 0 4 12 27 30 Haarlem 10 4 1 5 9 31 36 DAW 10 2 0 8 4 21 40 De laatste ontmoeting in de tweede klasse dames bracht de strijd WaterlelieNereus 2 die gelijk (één-één) eindigde. De eindstand is: D W T 2 10 9 0 1 18 29 10 Nereus 2 10 6 1 3 13 23 19 D W T 3 10 6 0 4 12 31 22 Waterlelie 10 5 1 4 11 19 8 DWR 10 2 0 8 4 23 33 VZV 10 0 0 10 0 12 45 Heren HVGB heeft in Zaandam voor de eerste klasse de eer moeten laten aan Nereus, dat met zes-vijf de strijd von. De eindstand is: HVGB.... 10 6 2 2 HPC 10 5 2 3 Nereus 10 4 2 4 DAW 10 3 3 4 DWT 10 3 2 5 DWR 10 3 1 6 14 35 12 34 10 41 26 35 37 9 33 29 8 32 7 35 39 44 Voor de tweede klasse trok Haarlem naar DAW en nadat Haarlem door Water tor de leiding had genomen, scoorde DAW zevenmaal, waardoor het zeven-één voor DAW werd HVGB 2 versloeg VZV met vier-één, waardoor HVGB 2 nu met Nep- tunus de bovenste plaats op de ranglijst moet delen. HVGB 2 moet aanstaande zon dag naar DAW 2, Neptunus is uitgespeeld. HVGB 2 heeft dus de beste kansen op de kampioenstitel. Voor de afdeling veteranen versloeg DWR LZC met één-nul en is kampioen gewor den. De eindstand is: DWR.. HVGB HPC L Z C 1 10 18 11 9 31 22 17 22 14 25 Verder zijn gespeeld: afdeling AM: Haar lem—DWR 5-0, DWT—HPC 3-0. Afdeling AJ: DWR—HPC 2-7, VZV—Haarlem 1-9. Een ploeg van de LZO heeft tijdens zwemwedstrijden in de overdekte in Leeu warden een nieuw Nederlands record op de 4x100 meter wisselslag estafette heren gemaakt. De Leeuwardenaren noteerden een tijd van 4 min. 30.4 sec. en verbeter den daarmee het record, dat sinds 22 no vember van het vorige jaar reeds op hun naam stond met 0.6 sec. De tussentijden van de Leeuwardense zwemmers waren: Jaap de Jong (rugslag) 1.05.0, Laurens Kostelijk (schoolslag) 1.16.0, Jan Osinga (vlinderslag 1.09.0 en Koos de Jong (vrije slag) 1.00.4. De eindstanden in de competitie van de Noord- hollandse schaakbond luilen: Overgangski.: 1 A: 1 B: VVV 6-U Schaakl. 5—9 't Oosten 5-10 Pat-Mat 69 Oppositie 5-7 Halfweg 5—8 Heemstede 6—5 Pat-Mat 2 5—6 HaSG 2 5-5 Zaandam 2 6—5 Schaakm. 5—5 Haarlem 2 5—4 Kijk-Uit 6—5 MSC 5-3 Weenink 5—2 Rolland 64 Zaandam 3 50 Aalsmeer 5—1 Bl'daal 6—3 2 A: 2 B: 2 C: KTV 6-10 VVV 2 5—8 Santpoort 5-10 Caïssa 6—8 Saende 5—6 Rolland 2 5—8 CaStricum 5-7 Zaandam4 55 Kijk-Uit 2 5—6 Edam 5—4 Purm.end 5-4 't Oosten 2 5—4 Wr'meer 5—3 Kr .menie 5-4 De Uil 5—2 Zaandam 5 5-0 De Pion 5—3 Aalsm. 2 5—0 2 D: 3 A: 3 B: Zandvoort 5—9 Sch.mat 2 5-8 Pat-Mat 3 6-10 HWP 5-8 Caïssa 2 5—6 W. Paard 6—8 Hoofddorp 5—»-5 Sch lust 2 5—6 VVV 3 5-6 Heemst. 2 5—5 Aardsw. 5-5 Lasker 5—4 Kijk-Uit 3 5—3 MSC 2 5—3 Prm.end 2 6—4 Haarlem 3 5—0 Caïssa 3 5—2 Castric. 2 6—2 3 C: 3 D: 4 A: Weenink 2 5—9 KSC 5-10 KTV 2 6-11 Bl'daal 2 5-8 Bl'daal 3 5—6 Opposit. 2 6—9 't Oosten 3 5—6 HASG 3 5—6 VVV 4 6—8 Heemst. 3 5—3 Halfweg 2 5-6 AEV 6-5 Kijk-Uit 4 5-3 Zandv. 2 5—2 Sch.mat 3 6—5 Pat-Mat 4 5—1 Oude Slot 5—0 DOS 6—4 4 B: Wr.meer 2 6-0 4 C: Saende 2 6-10 De Torens 7-11 Schoorl 7-10 HWP 2 7—9 Zaandam 6 7—8 Santprt. 2 6—6 KTV 3 6—6 SSCH 6—8 W. Paard 2 6—4 KSC 2 6-6 Purm.end 3 6-4 Oude SI. 2 6—2 Weenink 3 6—2 Hoofdd. 2 6—0 Rusland zal dit jaar alleen op Wimble don worden vertegenwoordigd door enke le jeugdspelers en speelsters in het ju- niorentoernooi. De ploeg zal worden geko zen na de jeugdkampioenschappen, die eind mei in Moskou worden gehouden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13