Ongerustheid in toeristencentra boven het Noordzeekanaal Oecumenische „kerkendagen" op 7 en 8 juni in Haarlem HENSEN Die is goed! half zware shag STOFJASSEN Leden der diverse gemeenten spreken met elkaar over industrialisatie Waar blijven de logeergasten? Veel minder boekingen dan in voorgaande jaren „Vaste gasten worden dagjesmensen" Bakens verzetten Duitse protesten PAARLAARSTEEG 1 Kerkelijk Nieuws Radicale omzwaai Windhoos bij Oostvoorne Dierenmishandeling Ir. C, A, de Vassy overleden Examens in handige plastic verpakking Bezwarenzitting van G.S. op 13 mei in Haarlem Verslag aan Tweede Kamer over verkoop op afbetaling Rijden onder invloed op bromfiets bestraft LOMPEN, PAPIER- en METAALAFVALLEN I k-i DbRDAG 2 4 APRIL 1958 (Van een onzer redacteuren) De Velser tunnel, zo voorspellen alle deskundigen, zal op korte termijn grote veranderingen in het toeristenverkeer teweegbrengen. Vooral, zoals wij al in een vorig artikel betoogd hebben, ten aanzien van Noordholland boven het Noordzee kanaal, waar men reeds dit seizoen aanzienlijke verschuivingen in het vreemde lingenverkeer verwacht. Tot grote vreugde ongetwijfeld van de exploitanten van eethuisjes, friteskramen en ijssalons in dit gebied, die op goede gronden hopen, dat vooral het aantal dagbezoekers deze zomer ongekende afmetingen zal aan nemen. Maar de hotel- en pensionhouders in „de Noord" zijn minder optimistisch gestemd. Vreemd genoeg is het aantal reserveringen in hun branche totnogtoe aanmerkelijk kleiner dan vorig jaar omstreeks deze tijd. In Wijk aan Zee en Egmond aan Zee bijvoorbeeld was eind vorige week zelfs voor de topmaand augustus nog lang niet alles volgeboekt, terwijl men in andere jaren reeds tegen eind mei uitverkocht is. Ook de inwoners der badplaatsen, die in het seizoen hun huizen gemeubileerd verhuren, klagen over geringe belangstelling. Zij moeten er nu kostbare advertenties aan wagen om klanten te lokken, terwijl zij in de afgelopen jaren meestal „op mondreclame" verhuren konden. Wat is de oorzaak van dit verschijnsel? Moet men er een reactie op de conjunc tuurwisseling in zien, of wachten de ad- spirant-badgasten misschien nog even af, tot De Bilt hun iets meer zekerheid kan geven op een zonnige vakantie-aan-zee? De meningen hierover lopen ver uiteen, maar enige bezorgdheid baart een en an der wel. Temeer omdat uit bijna alle va kantieoorden in het noorden van Noord holland dergelijke berichten ontvangen worden. Nu kan het allemaal nog wel meevallen, want het is vaker gebeurd, dat de grote stormloop op de hotels en pensi ons pas tegen begin mei kwam opzetten. Maar erg gerust is men er toch niet op, omdat juist de Velser tunnel in dit ver band een volmaakt onberekenbare factor is. De somberste geluiden hoorden wij in dit opzicht van de heer J. Veldkamp jr., voorzitter van de V.V.V. in Egmond aan Zee: „Onze badplaats is wat de verhuur betreft, altijd voor een groot deel aange wezen op de honderden Amsterdammers, die in het hoogseizoen hier vaak twee tot vier weken komen logeren. Via de tunnel kunnen zij thans echter per auto in een goed half uur van de hoofdstad naar Eg mond rijden, zodat velen van hen nu lie ver dagjesmensen worden dan een maand in een duur pension of huurhuis in de bad plaats te gaan zitten. En eigenlijk kun je hen daar niet eens ongelijk in geven Ook in de andere badplaatsen in de Noord kan men dergelijke theorieën horen verkondigen; theorieën die, als zij straks door de feiten bevestigd zouden worden, weinig minder dan een ramp zouden be tekenen voor de duizenden kustbewoners die met het verhuren van kamers of hui zen in de vakantietijd hun brood moeten verdienen. En soms méér dan hun brood, want het lijdt geen twijfel of de huurprij zen liggen over het algemeen bijzonder hoog. Natuurlijk zijn er plaatselijk grote verschillen, maar in een gemeente als Eg mond bijvoorbeeld vraagt men voor een gemeubileerd huis met zes tot acht slaap plaatsen voor de maand augustus zonder blikken of blozen van vijf- tot achthon derd gulden huur, terwijl er ook wel eens in het topjaar 1956 bijvoorbeeld dui zend gulden voor neergeteld is. Juli is wat goedkoper en in juni of september kan men meestal al voor een honderdvijf tig tot tweehonderd gulden per maand te recht. In de vette jaren die achter ons liggen, was dat een profijtelijk bedrijf, maar nu het economische getij verandert, moet men ook in dit opzicht de bakens weten te verzetten. Vele kamer- en woningverhuurders even wel klampen zich nog hardnekkig vast aan de hoge tarieven, die zij in de voor, gaande seizoenen berekenen konden en ook dat begint zich nu te wreken. Mis schien hoopt men dat de buitenlandse gas- ADVERTENTIE „Sanfor" krimpt dus niet Prima afwerking Sterke keper en jeans kwaliteiten. In de kleuren khaki, grijs en groen ƒ13.65 16.25 ƒ18.25 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wissekerke (Z.) W. Koole te Uitwijk. Geref. Kerken Beroepen te Diever R. Akkerman te Echten; te Utrecht-West (3de pred.pl.) C. P. T. Rijper te Watergraafsmeer. Aangenomen naar 't Harde A. Bolwijn, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Culemborg, Lexmond, Nieuwerbrug a. d. Rijn, Ooltgensplaat, Schagen, Wieringen en voor Willemstad. Geref Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Nijmegen J. Mulder te Gees (Dr.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist K. de Gier te 's-Gra- venhage. ten en vooral de Duitsers, die vorig jaar in diverse Noordhollandse badplaat sen al tachtig tot drieënnegentig percent van het contingent vreemdelingen uit maakten de openkomende plaatsen wel zullen innemen. Maar ook onze Ooster buren beschikken, zoals o.a. de grote toe name van het aantal Duitse kampeertoe- risten bewijst niet allen meer over zo'n ruime portemonnaie als in het jongste verleden. Er zijn vorig jaar zelfs al di verse Duitsers geweest, die formeel bij plaatselijke VW's geprotesteerd hebben tegen de gepeperde rekeningen, die hun te recht of ten onrechte in sommige pen sions en restaurants werden voorgelegd: een verschijnsel dat zich sedert het begin van de vijftiger jaren slechts in enkele in cidentele gevallen heeft voorgedaan Concluderend kan men dus zeggen, dat het vreemdelingenverkeer in Noordhol land boven het kanaal aan de vooravond staat van een radicale omzwaai, die zich waarschijnlijk als volgt ontwikkelen zal: steeds meer dagjesmensen en „goedkope" toeristen en steeds minder hotel- en pensiongasten en huurders van gemeubi leerde woningen. Tenzij de exploitanten van laatstgenoemde bedrijven eieren voor hun geld kiezen en hun tarieven drastisch zouden verlagen, hetgeen echter volgens ingewijden, in verband met de hoge ex ploitatiekosten en belastingen, vooralsnog een onmogelijkheid is. Deze week komt de federatie van VVV's uit Noordholland boven het Noordzeekanaal bijeen in Pet ten om al deze problemen onder ogen te zien. Daarbij zal stellig ook de noodzaak ter sprake komen van een verdere popu- larisatie van de vreemdelingenindustrie in het gehele rayon, de aanleg van kampeer terreinen en wat dies meer zij. Enkele wei nige vakantieoorden in deze streek zullen zich misschien de weelde kunnen veroor loven, hun exclusieve karakter te-<i>lijven handhaven, maar de overgrote meerder heid neeft geen keus; zij zal moeten bui gen voor de wensen èn de financiële middelen van de massa. Om half drie woensdagmiddag heeft een windhoos in Oostvoorne achtentwintig platglasramen van twee tuindersbedrij- ven vernield. De hoos, die de grond raak te op ongeveer honderd meter van de bou levard, veroorzaakte een geweldige stof wolk en liet een spoor van ruim twee me ter breedte na. De hoos verdween in wes telijke richting over de Noordzee. De politierechter te Groningen heeft C. L. uit Munnekemoer wegens dierenmis handeling veroordeeld tot 30 gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. Zij had een hond van honger en dorst laten omkomen. Een medeplichtige J. B. IC uit Munnekemoer werd veroordeeld tot 15 gul den boete en 1 week gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voorts stond G. J. uit Musselknaal terecht eveneens wegens dierenmishande ling. Hij had een hond en twee katten achtergelaten zonder voldoende voedsel. Buurtbewoners hebben zich over de die ren ontfermd. Conform de eis werd deze verdachte veroordeeld tot 50,- boete en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk (proeftijd 3 jaar). Had groot aandeel in de wederopbouw N oordholland In Bloemendaal is dinsdag op eenenzes- tigjarige leeftijd ir. C. A. de Vassy na een langdurige en smartelijke ziekte over leden, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Noordholland en oud gemeenteraadslid. Ir. De Vassy, die in 1897 in Grave werd geboren, begon zijn veelzijdige ingenieurs loopbaan in 1921, na zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft, bij het Hoogheemraadschap voor de uitwaterings sluizen in Kennemerland en Westfriesland te Edam, gevolgd door betrekkingen bij bouw- en baggerbedrijven in Rotterdam en Velp, waarna hij in 1926 in dienst trad bij de Hollandsche Betonmaatschappij te Semarang en Batavia, waar hij tot 1930 bleef. In dat jaar kwam hij als civiel in genieur bij de Provinciale Waterstaat van Noordholland, waar hij tot hoofdingenieur opklom. Zijn oorspronkelijke taak bestond daar in het toezicht op de Westfriese ka nalen, maar de oorlog en de daarmee ge paard gaande verwoestingen gaven aan zijn werk een veel ruimer karakter. Reeds tijdens de bezetting bereidde hij de we deropbouw voor, welke hij in 1945 als hoofd van het Streekbureau voor de We deropbouw Noordholland-West, dat het herstel van de kuststrook van Velsen tot Callantsoog, alsmede in de gemeente Haarlemmermeer, beoogde. Toen in 1949 die taak weer in handen van de ge meentebesturen werd gelegd, werd ir. C. A. de Vassy benoemd tot directeur van het Intercommunaal bureau voor de weder opbouw totdat dit door de voltooiing der werkzaamheden in 1953 kon worden ge liquideerd. In die jaren ontwikkelde hij een op merkelijke activiteit ter bevordering van een snelle en doeltreffende opruiming van bunkers en puin, de aanleg van wegen en de totstandkoming van wederopbouw- plannen, het herstel van boerderijen en de regeling van schadegevallen. De door ir. De Vassy ontplooide energie gaf het ge meentebestuur van Egmond aan Zee aan leiding een boulevard naar hem te noe men. Na 1953 verleende hij aanvankelijk zijn medewerking aan de woningver deling. daarna keerde hij naar het toe zicht' op de Westfriese kanalen terug. Na de bevrijding toonde ir. De Vassy eveneens een diepgaande belangstelling voor theoretische en praktische politieke vraagstukken. Hij trad toe tot het Comité voor actieve democratie, waarin hij altijd een zeer gewaardeerde bijdrage tot de dis cussies leverde, en in 1946 werd hij voor de Partij van de Arbeid als lid van de Bloemendaalse gemeenteraad gekozen. Ook in dat college werd hij om zijn ken nis van zaken, welke tezamen met die van ir. P. C. Tirion de beraadslagingen over de raadhuisbouw het niveau ver leenden dat zij verdienden, maar meer nog om zijn beminnelijk karakter zeer ge acht. In 1955 noodzaakte zijn ziekte hem het raadslidmaatschappij op te geven. Ir. De Vassy was een bescheiden, zachtzin nige persoonlijkheid, eigenschappen welke hem zijn ziekte, waarvan hij de fatale af loop besefte, met groot geduld hebben doen dragen. De teraardebestelling heeft plaats op zaterdag 26 april om twaalf uur op de Algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde B. W. Koldewijn op het proefschrift „Sediments of the paria Trinidad sheLf". U. W. Krijnen promoveer de op het proefschrift „Bereiding en enige eigen schappen van gepasteuriseerde plasma-eiwitop lossing''. Beiden te Amsterdam. ADVERTENTIE MOÜWEN NAAR MAAT Heeft uw man normale, lange of bijzonder lange armen? In elk geval is er voor hem een Kerko „Espresso" shirt, waar. van ook de mouwen ■precies goed zijn. Keus uit 3 mouw lengten. Kerko „Espresso" shirts, van sneeuwwitte no- iron poplin, kosten slechts 13.50, dank zij de zeer ra tionele produktiemethoden. Toen majoor K. gisteren als vrij man het gebouw van het Hoog Militair Ge rechtshof verliet, werden hij en zijn vrouw hartelijk toegejuicht door de velen, die voor het gebouw de uit spraak van het hof hadden afgewacht. ADVERTENTIE Affiches met het teken van de vis, waaronder het Christendom eens als een lopend vuur door de toenmaals bekende wereld trok, zullen weldra in Haarlem een ge beurtenis aankondigen, welke uniek is in ons land: een Oecumenische Kerkendag. Kerkendagen van bepaalde kerken zijn geenszins nieuw, niet alleen in het buiten land (Schotland, Frankrijk en Duitsland) kent men ze, maar ook in Nederland werden zij al eerder gehouden, zoals de regionale kerkendagen van de hervormden. Maar oecumenische kerkendagen, zoals die op 7 en 8 juni worden gehouden, kunnen een nieuw stadium gaan betekenen in de nogal moeizame ontwikkeling van de oecumenische gedachte na de laatste wereldoorlog. Het gaat daarbij immers niet slechts om een samengaan van hen, die leiding moeten geven in het nogal gescha keerde kerkelijke leven in Nederland, maar van de gemeenteleden, die grote groepen, die waarlijk niet alleen door theologische oorzaken onderling gescheiden leven. Reeds jarenlang is men in de oecumenische raad van Haarlem en later ook met nog meer élan in die van Velsen met deze suggestie bezig geweest en thans is het zover, dat deze beide raden de kerkendag in details voorbereiden. In een gesprek met een van de leden van het comité van voorbereiding, dr. G. v. Zoest, vertelde deze ons, dat men het niet gezocht heeft in het massale maar wel in de onderlinge verscheidenheid van de deelnemers, naar kerkelijke en vooral ook naar maatschappelijke begrippen. Men heeft namelijk alle kerken, zowel in IJmond als in Haarlem en omgeving, ver zocht voor vijftien deelnemers te zorgen, welke groep zoveel mogelijk een doorspee van de gemeente diende te zijn. Daardoor zal men zich op deze kerkendagen niet be hoeven te beperken tot monologen ten overstaan van een grote massa, maar de ontmoeting tussen mensen uit volkomen verschillende groepen in het persoonlijk gesprek mogelijk maken. Men prijst zich gelukkig daarbij van de diensten gebruik te kunnen maken van dr. A. van Biemen en mej. ds. W. H. Buijs van de Arbei dersgemeenschap „De Woodbrookers", wier grote ervaring in het bevorderen van dit soort gesprekken zeer goed te pas zul len komen, mede voor de instructie der leiders van de groepsgesprekken. Het is namelijk de bedoeling, dat er in groepen van hooguit twintig mensen van gedachten gewisseld wordt. „Men zou het a-selecte groepen kunnen noemen", zei dr. Van Zoest, die ook als socioloog met veel animo over de plannen spreekt. „Het aardige is, dat men als mid del om sociale vooroordelen op te heffen tot dusver de persoonlijke discussie min of meer heeft verwaarloosd en die is het juist, welke de Oecumenische Raden hier naar voren brengen. Dat dit gesprek op zichzelf er komt, vind ik nog veel belang rijker dan wat het resultaat van deze ge sprekken wel mag zijn. Onze verwachtin gen blijven overigens zo nuchter moge lijk. In de sociologie kent men twee reac ties op een dergelijk gesprek: het «voor oordeel wordt kleiner. óf het wordt gro ter! Maar hoe dan ook, voor een deel van de mensen, die elkaar hier zullen ontmoe ten, zal alleen al het feit, dat zij zo met elkaar praten als sociale terapie kunnen werken". Er is een opmerkelijke tweezijdigheid aan deze kerkendagen. Immers: het gaat om ontmoetingen van mensen uit ver schillende kerkelijke cn maatschappelijke milieus maar tegelijkertijd om de sociale en industriële problemen waarmee die kerken alle worden geconfronteerd door de groei van IJmond. Hier ligt een duide lijke gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid voor de kerken, willen zij een doorwerking van het Evangelie in de prak tijk. De aansluiting met de kerk is gelei delijk door de toenemende scheiding tus sen gezin en beroep toch al moeilijk ge worden. Men had voor deze kerkendag ook een ander ethisch onderwerp zoals bij voorbeeld de rassenkwestie aan kunnen snijden. Maar dit is er een, waar de ker ken in beide agglomeraties, zowel Haar lem als IJmond bij zijn betrokken. De le den van die kerken, die elkaar hier ontmoe ten zullen er dus niet zo maar wat vrij blijvend over kunnen praten. Ook de gereformeerde kerken, ofschoon niet bij de Oecumenische Raad en de We reldraad van Kerken aangesloten, hebben uitnodigingen ontvangen. De eerste in leider zal trouwens ook een gereformeer de zijn, ir. W. Bakker, werkzaam bij de Hoogovens, die op zaterdagmiddag 7 ju ni in de gemeenteraad der Doopsgezinde Broederschap de industrialisatie als tech nisch en economisch probleem zal be spreken. Na hem spreekt prof. dr. W. Ban ning over de industrialisatie als sociaal- ethisch probleem en vervolgens gaan de deelnemers in discussiegroepen uiteen. Des avonds spreekt prof. dr. ir. E. de Vries, recor van de „School of Internatio nal Affairs" in Den Haag, over de vraag wat de Kerk in deze veranderende wereld te zeggen heeft. Na de discussie houdt de oudkatholieke pastoor C. F. Nieuwenhuy- zen de dagsluiting met de liturgie die in zijn kerk gebruikelijk is. Want juist daarin kan, naar dr. Van Zoest ons zeide, heel duidelijk uitkomen, dat van een kerk bij de oecumene niet verlangd wordt het ty pisch eigene op te geven. Ook Paulus ge waagde al van een eenheid in verscheiden heid en het is bepaald niet de bedoeling allerlei te gaan nivelleren, zoals men nog wel eens van de oecumene denkt. Zondagmorgen om half elf is er een dienst in de Grote Kerk, waar niet alleen de deelnemers maar ook veel andere be langstellenden verwacht worden en die door prof. dr. W. Kooiman geheel volgens de liturgie van zijn (evangelisch-lutherse) gemeente zal worden geleid, sprekend over „Het volle leven". Om kwart over twaalf worden de deelnemers in de gemeente zaal der Doopsgezinden ontvangen en op een broodmaaltijd onthaald. De secretaris Opheffing Haarlemmerliede Dinsdag 13 mei komt het voltallig college van Gedeputeerde Staten van Noordhol land in de Statenzaal van de Provinciale Griffie in Haarlem bijeen voor een open bare bezwarenzitting met betrekking tot de voorgestelde opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De gemeenteraden van alle bij deze grenswijziging betrokken gemeenten kun nen daar hun bezwaren tegen de grens wijziging kenbaar maken. Zij kunnen deze bezwaren zelf toelichten of zich doen ver tegenwoordigen door een gemachtigde. Na de zitting zullen G. S. hun inzichten over deze kwestie kenbaar maken aan de minister van Binnenlandse Zaken. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aan de Tweede Kamer hét zevende verslag uitgebracht omtrent de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling. Uit het verslag blijkt, dat de „traditio nele" verkoop op afbetaling in de afbe talingsmagazijnen en de grootwinkelbe drijven en dientengevolge ook de omzetten van de financieringsmaatschappijen een ^ekepe stabilisatie vertonen. De Afbe talingsbeschikking 1956 zal zeker een der oorzaken zijn van de remmende invloed op deze verkoop, aldus de staatssecretaris. Enige toeneming valt te constateren bij de verkoop van de postorderbedrijven, in het bijzonder in het laatste kwartaal van 1957. Het consumptieve geldkrediet is ge stegen. De indruk bestaat, dat dit krediet anders dan vroeger, toen er in noodge vallen een beroep op werd gedaan, tegen woordig meer en meer wordt aangewend voor een normale aankoop van duurzame verbruiksgoederen. Wegens het onder invloed van alcohol rijden op een bromfiets heeft de politie rechter te Groningen enkele fikse straffen opgelegd. Drie maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid kreeg H. W. uit Muntendam (eis 3 maanden gevangenisstraf). Twee maan den gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid luidde het vonnis voor B. D. uit Veendam (eis twee maanden gevangenisstraf). Beiden zijn al meermalen voor een dergelijk delict ver oordeeld. ADVERTENTIE Fa. W. F. Claus Alléén Bakenessergracht 45 - 51 Tel. 11436 Haarlem van de landelijke Oecumenische Raad, dr. W. F. Golterman, (doopsgezind) spreekt des middags om kwart over twee over de betekenis van kerkdagen in het algemeen voor de kerken, waar vooral ook over de taak, die de deelnemers aan deze kerken dag meekrijgen, wil het besef van geza menlijke verantwoodelijkheid verder doordringen in de diverse gemeenten. Na de groependiscussie hierover en een thee pauze leiden dr. Van Biemen en mej. ds. Buijs nog een gezamenlijke bespreking naar aanleiding van enige punten, die in de diverse groepen zijn behandeld. „Wat de organisatoren en de leidingge venden van deze eerste oecumenische ker kendag hopen en bidden, is dat men hier op twee manieren bezig zal zijn, namelijk luisterend naar het Woord van Gód en in openheid naar de wereld, waarin wij le ven", zei ons dr. Van Zoest tenslotte. „Deze wereld wordt door de Kerk ge zien als Gods wereld. Het is dus geen christen geoorloofd haar gering te schat ten of zich van haar af te keren en aan zijn tijd voorbij te gaan. Men kan dit weekend zien als een antwoord op wat door de We reldraad van Kerken reeds op haar confe rentie in Evanston is geformuleerd". Zij, die meer omtrent deze ontmoeting willen weten, kunnen zich in verbinding stellen met het daartoe tijdelijk opgerich te „bureau Oecumenische Kerkendag" in de Van Egmondstraat 2 te Haarlem, tel. 51809.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17