Automobilist reed tegen lichtmast op om aanrijding te voorkomen Minister niet, zijn vrouw wel in de gemeenteraad DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Haarlemse rechtbank Verboden toegang in naam der wet Kelners willen loon inplaats van bedieningsgeld Scheepvaart Joegoslavië behoudt zich recht van critiek voor Oostelijke ambassadeurs vandaag weer aanwezig LOENDERSLOOT Spinazieseizoen brandt los V.v. „Kinheim" zonder trainer Noordhollandse vereniging ter bestrijding van tbc bestaat halve eeuw Opstandige hoogleraar las Ulbricht de les Openhartige taal tijdens wetenschappelijk congres Drie ministers spreken voor prot. chr. werkgevers Kort nieuws ADVERTENTIE De voorzitter van de Nederlandse Bond van Hotel-,café- en restaurantpersoneel, de heer J. A. Wagener, heeft op het con gres van de bond te Amsterdam medege deeld, dat het bestuur zal blijven ijveren voor een 48-urige werkweek. In oktober van het vorig jaar werd de werkweek voor het horecapersoneel ver kort van 55 uur tot 53 uur, hoewel van de zijde van de werknemers een verdere verkorting was bepleit. De heer Wagener zei voorts: „Wij wil len loon in plaats van bedieningsgeld om dat wij dit zien als de enige toekomst voor het horecapersoneel". Het verdwijnen van het voormalige fooienstelsel heeft de levens-omstandighe den van het personeel reeds aanzienlijk verbeterd, maar als ideaal ziet het bonds- bestuur toch een loonsysteem. In dat ge val zal een deel van het horecapersoneel in tijden van hoogconjunctuur en een grote omzet mogelijk de hoge inkomsten, die men door het bedieningsgeld ontvangt moeten missen, maar daartegenover staat een grotere zekerheid bij een slechte gang van zaken in het bedrijf. Dan wordt niet meer teruggevallen op te lage garan ties en men zal zonder moeilijkheden te ondervinden van voorschotregelingen, zoals thans bestaan, zijn loon ontvangen van de werkgever en niet meer afhanke lijk zijn van derden. De loonbetaling is sociaal, economisch en moreel de enige juiste weg, zo zei de voorzitter. INTERESSANT NIEUWS! De BRAUN keukenmachine een ideale hulp voor alles. Roeren, kneden, malen, mixen, mengen, snijden, wat u maar wilt. Zie het zelf op onze DEMONSTRATIE Zaterdagmiddag 2.30 uur in de zaak scherp naar links moest uithalen om een aanrijding te vermijden, maar daarbij een lichtmast vernielde. Deze laatste bestuurder, een 34-jarige chauffeur uit Hillegom, vertelde dat hij de auto van de verdachte bij de kruising van de Willinklaan en de Rijksstraatweg had zien stilstaan. Toen hij dit kruispunt dicht genaderd was, trok de wagen van ver dachte plotseling snel op om de hoofd rijbaan op te rijden. Om een botsing te voorkomen, had hij zijn stuur omgegooid, maar was hierdoor tegen de lichtmast op gereden. De verdachte bracht daartegen in het midden dat hij, alvorens de hoofdrijbaan op te rijden, goed had uitgekeken of er links of rechts op de Rijksstraatweg ver keer naderde, hetgeen niet het geval was. „De getuige moet met een ontzettende snelheid hebben gereden, anders zou ik hem vast gezien hebben. Als deze getuige normaal had gereden, was er niets ge beurd", aldus de verdachte, die er op wees dat hij in de veertig jaar dat hij auto rijdt nog nooit een aanrijding had veroorzaakt. De officier meende dat het wel vaststond dat de verdachte buitengewoon onvoor zichtig met zijn wagen had gemanoeu vreerd, wardoor xle getuige zo was ge schrokken, dat hij in een verklaarbare reactie zijn stuur omgooide teneinde nog een aanrijding tussen beide auto's tê voor komen. Verdachte's raadsman, mr. S. Groen, betoogde dat de schuld van zijn cliënt geenszins vaststond, zowel de kantonrech ter als hij hadden zich van de situatie ter plaatse op de hoogte gesteld en daaruit geconcludeerd dat de handelwijze van ver dachte volkomen normaal was geweest. Volgens mr. Groen moet de getuige, gezien een foto, die van de geknakte lichtmast was genomen, op het moment dat hij met de lichtmast in aanraking kwam, met zeer grote snelheid hebben gereden. Bovendien zou de getuige veel haast hebben gehad, omdat zijn vrouw met spoed in het zieken huis moest worden opgenomen. Uitspraak van deze zaak op 8 mei. Vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter en daarvoor in de plaats een geldboete van 150 subsidiair 45 dagen hechtenis eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 64-jarige bloembollenhandelaar uit Benne- broek. Deze was door de kantonrechter ontslagen van rechtsvervolging wegens ge brek aan schuld terzake van een verkeers ongeval dat zich op 10 september 1957 des morgens om half -negen op de Rijksstraat weg te Bennebroek heeft voorgedaan. De officier van Justitie was echter tegen dit vonnis in beroep gegaan. Volgens de tenlastelegging zou de ver dachte die morgen, komende uit de Wil linklaan, de hoofdrijbaan dermate onvoor zichtig zijn opgereden, dat een uit de rich ting Hillegom naderende automobilist Bij de Wet van 12 maart 1958 is de ge meentewet op het stuk der incompatibili- teiten gewijzigd. Incompatibiliteiten zijn betrekkingen, die onverenigbaar zijn met het lidmaatschap van de gemeenteraad. Het is niet de eerste maal, dat de gemeen tewet op dit punt gewijzigd is. En wij dur ven gerust te voorspellen, dat de jongste wijziging evenmin de laatste geweest zal zijn. De nieuwe regeling verkreeg niet de algemene instemming der Staten-Gene- raal. Zij werd in de Tweede Kamer met 73 tegen 55 en in de Eerste Kamer met 36 tegen 19 stemmen aangenomen. Boven dien heeft de minister van Binnenlandse Zaken bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer de toezegging gedaan de kwestie der incom patibiliteiten bij de herziening der ge meentewet opnieuw te bezien. In het licht der gemeenteraadsverkie zingen lijkt ons het onderhavige probleem 'voldoende actueel om een beschouwing te wijden aan de belangrijkste punten van de nieuwe wet. Volgens de nieuwe wet is het lidmaat schap van de gemeerfteraad onverenig baar met de betrekkingen van: minister, staatssecretaris, commissaris des Konihgs in de provincie, lid der Gedeputeerde Sta ten en griffier der Staten. Hierdoor wordt vermenging van bevoegdheden voorko men. Het toezicht op handelingen van het gemeentebestuur mag niet samenvallen met het lidmaatschap van dat bestuur. Personen, die boven het gemeentebestuur staan, zijn dus van het raadslidmaatschap uitgesloten. In de tweede plaats worden personen, die onder het gemeentebestuur staan, uit de gemeenteraad geweerd. Ambtenaren en arbeidscontractanten, die in dienst van de gemeente zijn, mogen dus geen lid van de raad worden. De interne verhoudingen moeten zuiver worden gehouden. Dezelfde persoon kan niet lid van een bestuurscol lege en tevens aan dat college onderge schikt zijn. Een raadslid, tevens gemeen te-ambtenaar, staat niet vrij en onafhan kelijk tegenover het gemeentebestuur. Op laatstbedoelde incompatibiliteit be stonden enkele uitzondering, o.a. voor vrij willige lieden van de brandweer. De nieu we wet heeft deze uitzondering uitgebreid tot allen, die als vrijwilliger, niet bij wijze van beroep, hulpdiensten verrichten. Blij kens de Memorie van Toelichting heeft de minister van Binnenlandse Zaken in dit verband gedacht aan vrijwilligers bij de politie en in het algemeen bij de organen der burgerlijke verdediging. De minister heeft er op gewezen, dat bedoelde vrijwil ligers in een geheel andere verhouding tot het gemeentebestuur staan dan ambtena ren. Nu verwacht moet worden, dat het aantal „vrijwilligers" in gemeentedienst sterk zal toenemen, zou vooral in kleinere gemeenten hun uitsluiting van het raads lidmaatschap tot grote praktische moei lijkheden kunnen leiden, aldus de minis ter. De gemeentewet bevatte nog een derde groep van personen, voor wie de toegang tot de raad verboden was. Oorspronkelijk behoorden daartoe de „geestelijken en be dienaren van de godsdienst", de „krijgs man in werkelijke dienst" en de „onder wijzer van het lager of middelbaar onder wijs". In 1931 verdween de uitsluiting van gees telijken en bedienaren van de godsdienst uit de gemeentewet. Te dien tijde werd evenwel een voorstel van een Tweede Ka merlid om ook de uitsluiting van de krijgsman in werkelijke dienst te schrap pen, verworpen. Het militaire belang zou zich tegen toelating van beroepsmilitairen verzetten. De politiek moest buiten het le ger blijven. Het als collega's zitting ne men in de raad door militairen van ver schillende rang achtte men ongewenst. Tenslotte zou het raadslid, tevens beroeps militair, niet voldoende onafhankelijk zijn, omdat een militair te allen tijde overge plaatst of opgeroepen kan worden. Al deze bezwaren schijnen thans als sneeuw voor de zon verdwenen. De nieu we wet heeft voor beroepsmilitairen de toegang tot de raad vrij gemaakt zonder dat daartegen ook maar één bezwaar werd gehoord. Onderwijzers De incompatibiliteit van de onderwijzers van het lager of middelbaar onderwijs is reeds in het verleden een struikelblok ge weest. In 1928 wilde de regering meer eenheid in deze uitsluiting brengen door ook de onderwijzers bij het handels- en bij het nijverheidsonderwijs van het raads lidmaatschap uit te sluiten. Blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer rees hiertegen verzet. Men wees er op, dat sommigen van deze onderwijzers be doeld onderwijs slechts enkele uren per week geven of wel hun taak in een ande re gemeente verrichten. Voor deze bezwa ren zwichtend stelde de regering toen voor de uitsluiting van onderwijzers geheel te schrappen. Doch ook hiermede kon de Tweede Kamer zich niet verenigen. Het regeringsvoorstel bracht namelijk met zich mede, dat de onderwijzers bij het bijzonder onderwijs wel tot de raad toe gelaten zouden worden, maar niet de on derwijzers bij het gemeentelijk openbaar onderwijs. Deze laatsten zouden immers als gemeente-ambtenaren uitgesloten blij ven. Dit verschil in behandeling beschouw de de Tweede Kamer destijds als meten met twee maten en dus onrechtvaardig. Zo werd in 1930 zonder hoofdelijke stem ming een amendement aangenomen, waarbij de uitsluiting van de onderwijzer van het lager en middelbaar onderwijs ge handhaafd werd. In 1956 meende de regering een oplos sing van het probleem te hebben gevon den door enerzijds de uitsluiting van on derwijzers te schrappen en anderzijds ten behoeve van het onderwijzend personeel van gemeente-scholen een uitzondering te maken op de regel, dat gemeente-ambte naren geen lid van de raad mogen zijn. Ditmaal ging de Tweede Kamer ak koord met de voorgestelde opheffing van de algemene uitsluiting van onderwijzers. Doch het verdere regeringsvoorstel kon geen genade vinden in de ogen van de Tweede Kamer. De combinatie van raads lid en onderwijzer van een gemeentelijke school achtte de Tweede Kamer onge wenst. De gemeentelijke onderwijzers worden door de raad benoemd. Een on derwijzer, tevens raadslid, zou dus invloed kunnen uitoefenen op de benoeming van het hoofd van zijn eigen school. Wordt de onderwijzer-raadslid wethouder, dan wordt hij tevens chef van het hoofd van zijn eigen school. Een gezonde democra tie eist, dat de gezagsverhoudingen zui ver worden gehouden. Wie ondergeschikt is aan het gemeentebestuur, behoort daar van geen deel uit te maken. Op grond van deze overwegingen schrapte de Tweede Kamer met een betrekkelijk kleine meer derheid van 79 tegen 49 stemmen de voor gestelde uitzondering ten behoeve van het onderwijzend personeel van gemeente scholen. Ingevolge de nieuwe wet mag het on derwijzend personeel van alle bijzondere en Rijksscholen thans lid van de gemeen teraad zijn. Onderwijzers en leraren van gemeentelijke scholen blijven daarentegen uitgesloten van het lidmaatschap van de raad der gemeente, waaraan zij onderge schikt zijn. Wonen zij buiten die gemeen te, dan mogen zij wel lid van de raad van hun woongemeente worden. In 1931 werd in de gemeentewet een be paling opgenomen, welke ook de echtge noot van de uitgeslotene verbood lid van de raad te worden. Bij de jongste wijzi ging van de gemeentewet achtte de rege ring het gewenst deze uitsluiting te hand haven met het oog op de band, die tussen echtgenoten bestaat. Doch een kleine meerderheid van de Tweede Kamer dacht er anders over en maakte de weg naar het raadslidmaat schap weer vrij voor de echtgenoot (echt genote) van de uitgeslotene. Mr. C. A. baron Bentinck BREESTRAAT 40-42 Aagtekerk, 23 te Bremen verwacht n. Hamburg. Alcor, pass. 23 Fernando Noronha n. Las Palmas. Alderamin, 23 te Duinkerken. Alkes, 23 v. Bremen n. Hamburg. Alphard, 23 te Hamburg v. Bremen. Alwaki, 23 70 m. w. Str. Gibraltar n. Marseille. A.msteldiep, 23 v. Spez n. Aden. Amstelsluis, 24 te Durban. Andijk, 23 te Rotterdam. Annenkerk, 23 v. Hongkong n. Shanghai. Appingedijk, pass. 23 Kp. Corientes n. Cristobal. Amstelveen, 23 200 mijl w.n.w. Midway naar Yokohama. Arkeldijk, 23 te Colombo verw. v. Penang. Artemis, 23 te Amsterdam n. Bremen. Bantam, 23 te Rotterdam. Batavia, 24 te Hongkong v. Pnompenh. Batjan, 23 te Khorramshahr. Bennekom, 23 v. Emden te Bremen. Blitar, 23 te Barcelona verwacht. Bonita, 23 v. New York n. Buenos Aires. Boschkerk, 23 dw. Kp. San Antonio n. Boulogne, Boskoop, 23 te Trinidad v. Barbados. Breda. 22 700 m. n.o. Flores n. Port of Spain. Britsum, 22 360 m. n. San Salvador n. Cristobal. Calamres, 24 te New York. Caltex Pernis, pass. 23 Gibraltar n. Bordeaux. Caltex Utrecht, 26 te Port Said verwacht. Camerounkust, 23 v. Dakar n. Freetown. C'artago, 24 v. Pto. Barrios. Celebes, 23 v. Port Said n. Genua. Cinulia, 22 50 m. o. Key West n. Rotterdam. Cistula, 23 470 m. z.o. Kaap Maria van Diemen naar Geelong. Corilla, 8/5 te Abadan verw v. Durban. Cottica, pass. 23 Flores Azoren n. Amsterdam. Crania, 22 250 m. n.n.o. Paramaribo n. Durban. Cradle of Liberty, 10/5 te Philadelphia verwacht. Dalerdijk, 23 v. Tampico n. Houston. Dorestad, 22 te Cüragao verwacht. Doris, 23 te Georgetown. Dordrecht, 28 te Avondale verwacht. Drente, 23 v. Hamburg n. Bremen. Duivendreeht, 23 te Manchester. LJOEBLJANA (Reuter) Vice-premier Edvard Kardelj heeft op het Joegoslavische partijcongres te Ljoebljana verklaard, dat Joegoslavië zich tegen alle pogingen tot inmenging in zijn binnenlandse aange legenheden, of tot het opleggen van vreem de denkbeelden, zal verzetten. Samenwer king met andere communistische partijen moet gebaseerd zijn op volledige vrijwil ligheid en gelijkheid, zo betoogde de vice- premier. Volgens hem zullen.de Joegoslavi sche communisten ijveren voor eenheid en samenwerking, maar zij zullen niet afstand doen van het recht op critiek. Samenwer king tussen de verschillende communis tische partijen mag niet het recht van elke groep uitsluiten om haar oordeel over be paalde acties uit te spreken. Kardelj zei van oordeel te zijn dat er veel is veranderd sinds de Cominform „ge maakt werd tot een instrument om druk op Joegoslavië uit te oefenen". „Wij willen niet zeggen dat thans dezelfde omstandig heden voor een herhaling van dergelijke manifestaties bestaan, maar de tegenstrij digheden van de overgangsperiode, en de machtige invloed van de huidige interna tionale toestand op de verhouding tussen de socialistische landen, kunnen nog steeds een bron voor misverstanden en negatieve tendenties zijn. Onderlinge samenwerking moet zo zijn georganiseerd, dat het onmo gelijk of tenminste moeilijker wordt om dergelijke tendenties tot uiting te brengen", aldus de vice-premier. Joegoslavië ver werpt „die vormen van onderlinge betrek kingen, welke de onafhankelijkheid van het socialistische Joegoslavië kunnen be perken". De ambassadeurs van de communistische landen, die de dag tevoren, met uitzonde ring van de Poolse ambassadeur, de ver gaderzaal hadden verlaten uit protest tegen een aanval van vice-premier Rankovitsj op het Kremlin, waren weer aanwezig. Kar delj verwierp- de Russische critiek op het ontwerp-program van de Joegoslavische partij en zei dat de aanvallen „verkeerd waren gericht en een diepgaand wanbegrip van de houding der Joegoslavische com munisten weerspiegelen". De Sovjet-critiek was onder meer ge richt tegen het feit, dat Joegoslavië zowel het Noordatlantische verdrag als het pact van Warschau had veroordeeld. Vorige week werd deze passage in die zin gewij zigd, dat het verdrag van Warschau „een natuurlijke defensieve reactie" op de NAVO wordt genoemd. Een van de weinige buitenlandse „broe derlijke afgevaardigden", de Deense com munist Hauman, verklaarde gisteren op het congres dat zijn partij het niet eens is met alles wat Joegoslavië doet, maar dat zij verbonden zijn door de proletarische soli dariteit. Eemland. 24 te Pto. Alegre. Esso Amsterdam, 26 te Pernis verwacht. Esso Nederland, 23 te Fao. Garoet, 24 te Genua. Groote Beer, 23 v. Rotterdam n. Halifax. Groote Kerk, 23 te Djibouti. Graveland, 23 v. Pto. Alegre n. Itajai. Guineekust, pass. 23 Dakar n. Amsterdam. Haarlem, 23 v. Launion n. Lalibertad. Hathor, 23 te Iskenderun. Helena, 23 v. Kingston n. Guanta. Helicon, 23 te Cumana v. Guanta. Hilversum,.23 190 m. n.n.w. Perim n. Mena. Hispania, 23 v. Rotterdam n. Melilla. Isis, 24 te New Orleans v. Fort Liberte. Kara, 24 te Port Said. Kerkedijk, 23 560 m. w. Landsend n. New York. Kermia, 23 v. Bullenbaai n. Punta Cardon. Khasiella, 23 v. Stanlow n. Hamble. Kertosono, 23 te Victoria v. New Westminster. Kieldrecht, 23 v. Duinkerken n. Antwerpen. Kinderdijk, 23 te Philadelphia. Kloosterdijk, 23 te Bremen. Koratia, 24 te Aruba. Korenia, 23 350 m. w. Finisterre n. Le Havre. Korovina, 23 v. Theemshaven n. Killingholme. Kosicia, pass. 23 Casquets n. Curasao. Kryptos, 4/5 te Suez verwacht. Larenberg, 24 te Cork. Lawak, 24 te Durban. Lekhaven, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lekkerkerk, 23 te Antwerpen. Liberty Bell, 2/5 te Port Said verwacht. Limburg, 23 te Penang verwacht v. Colombo. Loosdrecht, 25 te Gibraltar verwacht. Loppersum, 23 te Hamburg. Luna, 23 150 m. w.z.w. Napels n. Algiers. Lutterkerk, 23 v. Le Havre n. Duinkerken. Maasland, 23 te IJmuiden verwacht. Mapia, 24 v. Abadan n. Calcutta. Maron, 23 v. Barranquilla n. Baltimore. Merwede, 24 te Freetown. Moordrecht, 23 480 m. n.w. Bombay n. Kwinana. Mijdrecht, 29 te Yokohama verwacht. Muiderkerk, 24 te Genua. Nw. Amsterdam, 23 te New York v. Southampton. Notos, 22 130 m. n.w. Alexandrië n. Messina. Ondina, 23 225 m. z.w. Karachi v. Abadan. Oranjefontein, 24 te Port Elizabeth. Orion, 23 te Nemours. Ouwerkerk, pass. 23 Gibraltar n. Singapore. Papendrecht, 23 te Buenos Aires verwacht. Pendrecht, 27 te Port de Bouc verwacht. Poelau Laut, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Polydorus, 23 v. Colombo n. Djibouti. Poseidon, 23 te New Orleans verw. v. Houston. Prins Willem van Oranje, 24 te Le Havre. Prins Willem III, 23 v. Rotterdam n. Montreal. Proveniersingel, 23 v. Flensburg n. Kiel/Hamburg. Pygmalion, 26 te Rotterdam verwacht. Radja, 23 v. Surabaja n. Semarang. Riouw, 24 v. Aden n. Fremantle. Rondo, 22 v. Damman n. Abadan. Rotti, pass. 23 Azoren n. Alexandrië. Salatiga, 26 te Rotterdam verwacht. Saloum, 23 130 m. n.n.w. Dakar n. Rouen. Scherpendrecht, 3/5 Perzische Golf verwacht. Senegalkust, 22 te Freetown. Sibajak, pass. 21 Kp. Bon n. Cowes. Slamat, 25 te Mrseille verwacht. Sliedrecht, 28 te Port Said verwacht. Sloterdijk, 23 v. New York n. Antwerpen. Sommelsdijk, 23 v. New York n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 23 v. Messina n. Melilla. Stad Haarlem, 23 240 m. van Texel n. Amsterdam. Stad Leiden, 23 110 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Stad Rotterdam, pass. 23 Las Palmas n. Pepel. Stad Schiedam, 23 dw. Bona n. Palermo. Stad Utrecht, pass. 23 Scillys n. Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 23 40 m. w.z.w. Dungeness n. Baltimore. Statue of Liberty, 2/5 te Rotterdam verwacht. Stentor, 22 10 m. o. Trinidad n. New York. Steven, 23 te Napels verwacht v. Trabzon. Straat Bali, 24 te Penang. Straat Banka, 23 te Alleppey. Straat Cook, 23 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka, 23 v. Buenos Aires n. Kaapstad. Straat Soenda, 24 v. Port Swettenham, n. Penang. Tabian, 23 v. Singapore n. Bangkok. Talis.se, 23 te Bandar Shapour. Tamo, 23 te Nocochea v. Puerto Aceveda. Tarakan, 23 v. Djeddah n. Djibouti. Tegelberg, 23 te Nagoya verw. v. Osaka. Telamon, 23 te Kp. Haitien v. New York. Tiba, 24 te Pto. Alegre. Tiberius, 23 te Santiago de Cuba v. Pt. Au Prince. Tjiluwah, 24 te Surabaja v. Semarang. Towa, 24 te Rotterdam verwacht. Trajanus, 22 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Travizo, 23 270 m. n.o. Madeira n. Antwerpen. Triton, 23 te Paramaribo v. Willemstad. Trompenberg, 23 te New Orleans. Utrecht, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Van Linschoten, 23 v. Manare n. Tamatave. Van Noort, 23 te Beira. Van Waerwenck, 23 530 w.z.w. Sabang n. Penang. Vasum, 23 te Rotterdam, Vivipara, 23 v. Port Said n. Eastham. Vlist, 24 te Syracuse. Waal, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. W. Alton Jones, pass. 23 Casquets n. Amsterdam. Westertoren, 23 63 m. n.o. Aden n. Suez. W'ieldrecht, 24 te Port Said verwacht. Witmarsum, 23 v. Hamilton n. Houston. Woensdrecht, 26 te New York verwacht. Woltersum, 23 te Antwerpen. Zaankerk, 23 te Port Sudan v. Aden. Zaanland, 23 v. Bahia n. Amsterdam. Zonnekerk, 24 te Rotterdam. Zonnewijk, 23 te Barletta v. Norfolk. Zuiderkerk, 23 v. Port Elizabeth n. East-London. KLEINE VAART Elsa, 20 v. Kenitra te Casablanca. Ilias, 23 dw. Dover n. Amsterdam. Joost, 19 te Zaandam v. Rotterdam. Kaap Falga, 22 te St. Heiier v. St. Malo. Kaap St. Vincent, 19 te Zaandam v. Rotterdam. Leliegracht, 22 v. Londen n. Helsinki. Midas, 21 v. Trinidad n. Hamburg. Missouri, 22 v. Mostagenem n. Londen. Nero, 23 te Gdynia n. Amsterdam. Philetas, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Strabo, 23 10 m. z.o. St. Vincent n. Ceuta. SLEEPVAART Barentszee, 22 420 m. z.w. Fayal n. Gent. Loire, 21 te Cartagena. Maas, 22 te Rotterdam. Poolzee, 22 650 m. z.o. New York n. New York. Rode Zee, 22 Kp. Spartivento gepass. n. Houston, Simson, 22 v. Rotterdam n. IJmuiden Tyne, pass. 22 Krakatau n. Tandjong Priok. ADVERTENTIE AMSTERDAM Favoriet van de beurs was het aandeel Philips. Door de binnenkort te verwachten introductie op de belangrijkste beurzen van West-Duitsland, bestond er mede van deze zijde vraag voor de aandelen. Ook het publiek, de beroepshandel en de arbi trage was in de markt om beslag te leggen op de stukken. Hierdoor overheerste Dij de opening van de markt de vraag in sterke mate het aanbod waardoor de koers zich bepaalde op 282)4 tegen een vorige slotprijs van 276. In het verdere beurs- verloop, toen aan de vraag was voldaan, ging van de koerswinst een half puntje af. Aan de winst van dinsdag van 5 pun ten werd dus opnieuw 6 punten toege voegd. Unilever, dat zich de vorige dag prachtig had hersteld van de terugslag als gevolg van de boterprijspolitiek van regeringszijde, opende op 333)4 tegen vorige dag 334)4. Tegen het sluiten van de markt werd nog 332 gedaan. AKU kon de winst van de vorige dag handhaven en noteerde vrijwel onveranderd. KLM was een paar dubbeltjes hoger op 108. Aan delen Kon. Olie gingen als vanzelfspre kend met de teleurstellende slotkoersen van Wallstreet mee. Door wat aanbod voor Londense rekening werd rond de 160,60 gehandeld tegen een slotkoers van 162,40 de vorige dag. Scheepvaarten voeren in kalm vaar water. Aandelen Scheepvaartunie's no teerden 111 ex 9.7 percent dividend tegen de vorige dag 121. Over het algemeen was de markt hier een kleinigheid in reactie, hetgeen door de beurs als gunstig werd gekwalificeerd, gezien de vaste koersen voor de aandelen van de laatste dagen. Ver. Deli was in een kalme markt 80 bie den voor 10 stuks. Er moest echter op 80/4 betaald worden.tegen 7914 de vorige dag. Amsterdam Rubber lag in de belangstel ling en kon zich bijna 2 punten verbete ren. HVA onveranderd. Op de steeds terugkerende gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank raakt de beurs zo langzamerhand uitge keken. Een verdere discontoverlaging zal, aldus de beurs, onmiddellijk hogere koer sen voor de staatsfondsen te zien geven. Dit was niet het geval, want de obligaties lagen onbewogen tot goed prijshoudend in de markt. De handel was zeer rustig. Verder werden nog vernomen: aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior op 86 (89), Heybroek Zélander 155 laten (155), Ame rikaanse Fitting 53)4 (54)4) op ontslagaan vragen voor 110 personeelsleden waar tegenover echter een verhoogde werkweek van 28'A uur op 48 uur. De 514 percent obligaties Export en Financieringsmaat schappij op 101, twee punten boven de uit gifteprijs. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK Na de hoopgevende verklaring van de voormalige minister van Financiën Geor ge M. Humphrey over de Amerikaanse economie ontstond ter beurze een scherpe stijging, die echter niet doorzette. Hier door waren de slotkoersen wel flink boven de laagste dagwaarden maar onder de hoogste. International Nickel, een zwakke plek. daalde meer dan 2 dollar op een bericht over een produktievermiodering met tien percent per 1 mei aanstaande. Verschei dene fondsen in speciale situatie moesten 1 tot 3 dollar prijsgeven. De auto's waren vast en de olies waren stijgend. Du Pont de Nemours leidde het herstel van de chemiegroep. De vliegtuigbouwwaarden waren over het algemeen fractioneel ho ger. Consolidated Edison bereikte een nieuw hoogtepunt in de groep openbare nutsbedrijven. American Motors had een ^er grote omzet door aandelenblokken ••in respectievelijk 15.000 en 12.000 aan- 1 Jen. Het industriegemiddelde kwam van '9,55 op 450,11; dat voor spoorwegen van i 0,76 op 109,66 en dat voor openbare nutsbedrijven van 76,43 op 76,59. De omzet bedroeg 2.720.000 aandelen tegen 2.440.000 de vorige dag. Van de 1.169 verhandelde fondsen sloten er 494 hoger en 410 lager. (UP). Niek de Graaf, wiens doel op zondag middagen een vrijwel onneembare ves te is in het Stormvogels-geheel en aan wiens klemvastheid dan ook mede te danken is, dat Stormvogels momenteel zulke goede toekomstverwachtingen kan koesteren, heeft buiten de drie palen op de groene mat ook nog een eigen „doel" gehad En dat bereikte hij gistermiddag in het Velsense raadhuis, waar hij als verloofde van mejuffrouw Willy Krij ger binnentrad om er als haar echtge noot weer uit te komen. Dat dit niet ongemerkt geschiedde, laat zich denken, want de hele Stormvogelsfamilie stond binnen en buiten aangetreden om het jonge paar eer te bewijzen. Inmiddels was het voor mevrouw De Graaf voor lopig de laatste keer, dat zij het Vel sense raadhuis betrad, want ook zij heeft nu haar doel bereikt, dat geruime tijd in dat zelfde raadhuis lag, maar voort aan in een nieuw flatje in IJmuiden: juffrouw Krijger was namelijk het vriendelijke stemmetje, dat voor de te lefooncentrale van Velsens secretarie zorgde en dat met zoveel genoegen door verbond naar de verschillende afdelin genZodat er dus niet alleen sprake was van een bereikt doel, maar ook van een geslaagde doorverbinding. Philips elec. koffiemolens Philips elec. scheerapparaat Alle merken stofzuigers LANGE NIEUWSTRAAT Het spinazieseizoen gaat vandaag offi cieel beginnen, want met ingang van vandaag wordt er door de veiling „Kenne- merland" in Beverwijk iedere dag ge veild. De aanvoeren zullen de eerste dagen nog wel niet groot zijn maar men verwacht toch andere week wel „een blaadje" spina zie aan de markt. Het is op het ogenblik zo, dat de spinazie-aanvoer van het begin der week in Beverwijk een der grootste in den lande was. Het bleek woensdag wel uit de opkomst der kopers: uit vele delen van ons land waren orders naar Beverwijk gekomen om Beverwijkse spinazie en het gevolg bleef niet uit: de prijzen die toch al niet laag waren, trokken nog meer aan en aldus is er tot even boven de tach tig cent per kilo betaald. Rabarber staat ook in het brandpunt der belangstelling, want de struiken van de koude grond lie pen op tot 48 cent per bos. De Noordhollandse Vereniging tot be strijding van de tuberculose herdenkt op vrijdag 9 mei haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal des middags om half drie in het nieuwe districtsconsulta tiebureau aan de Steenbokstraat, hoek Orionweg te Haarlem een receptie worden gehouden. Na de receptie zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het nieuwe consultatiebureau om vier uur openen, waarna het bestuur van de jubi lerende vereniging die op 4 mei 1908 werd opgericht wederom zal recipiëren. Burgemeester houdt geen spreekuur (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de Oostduitse stad Halle is een open lijke aanval gedaan op de Oostduitse par tijleider Ulbricht op een wijze, die men in het Westen niet meer voor mogelijk had gehouden na de scherpe aanvallen op Oost duitse geleerden van de laatste tijd. De partijloze professor dr. Mothes zei in een bijeenkomst van zevenhonderd Oostduitse geleerden met Ulbricht ondermeer, dat er in zijn land nog een paar professoren zijn, die de moed en het karakter hebben de waarheid te zeggen. „U, meneer de minis ter-president, kunt mij voor wat ik hier heb gezegd, kruisigen. Maar u moet dank baar zijn dat er nog hoogleraren zijn, die wat durven zeggen", aldus Mothes. De hoogleraar zei volgens het Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland", dat men in Oost-Duitsland geen wetenschappelijke arbeid kan leveren. Er heerst onrust aan de universiteiten. Wij wetenschapsmensen, aldus de hoogleraar, kunnen alleen bestaan als we alles in discussie stellen, ook wat Engels en Marx gezegd hebben. Tevoren had Ulbricht geëist dat de wetenschaps mensen zouden doceren in de geest van Marx en Lenin. Mothes antwoordde daarop dat er niets tegen in te brengen is als een natuurkundige in zijn vak werkt volgens dialectische beginselen, maar zondags de kerk bezoekt. Verder zei de hoogleraar: Zolang op scheppers meer en meer het karakter van de Oostduitse universiteiten bepalen, en bereid zijn voor het geld op alles „ja" te zeggen, zo lang zult u geen echte weten schappelijke prestaties aan uw universitei ten kunnen verwachten. Tijdens de bijeenkomst poogden commu nisten de rede van Mothes te onderbreken. Zij werden daarin echter gehinderd door aanhangers van de hoogleraar. Ulbricht zou nerveus zijn geworden en bijna niets hebben gezegd. Een aanhanger van de par tij, prof. Lekschas, antwoordde Mothes evenwel: Precies zo weinig als u er aan twijfelt dat één en één twee is, zo weinig twijfelen wij aan de grondbeginselen van het marxisme en wij zullen daaraan in Oost-Duitsland geen enkele twijfel toe staan. De burgemeester van Velsen, mr. M. M Kwint, houdt maandag 28 april geen spreek .iur. Slotkocs Voorbeurs gisteren koersen 3-3'4 °/o Nederl.'47 9ll3/„ 3 "In Nedl. 1962/64 933/ie A. K. U 174 174 Calvé Delft282)4 Van Gelder Zonen 177 K. N Hoogovens 288)4 Nederl Ford 145 N Kabelfabriek 222 'pw.Philips Gloeil 281 'A 281 Pref.PhilipsGloeil 154 Unilever 333 332 Wilton Fyenoord 201 Dordt^che Petrol 668)4 Kon. Petroleum f 160.80 161. Rillltor 167/4 Vdam Rubber ..52 K. L. M108 Holl. Amer. Lijn 136 K. N. S. M132)4 N. Scheepv. Unie 110)4 ex v. Nievelt Goudr. 144 Phs. v. Ommeren 198 H. V A93% Verg. Deli Mijen 80% Amsteid. Bank 207 Nat. Handelsbank 74 Ned. Hande) Mij 155 Rotterd. Bank.. 17814 rwentsche Bank.154 Anaconda Copper 44% Bethlehem Steel.37% U.S. Steel 58 General Motors.. 35l5/i« Shell Union 67 Tidewater 23 i De voetbalvereniging „Kinheim" zal het in de komende tijd buiten een oefenmees- ter moeten stellen aangezien de heer G. v. d. Lugt, die dit seizoen de training van de geel-zwarten heeft geleid, heeft bedankt. De reden van dit bedanken is de geringe belangstelling voor de oefenavonden. In dit verband merkt de heer v. d. Lugt op, dat het bij Kinheim blijkbaar onbegon nen werk is om te trainen, hoewel meer dan 120 spelers hiervoor in aanmerking komen. Wegens het bedanken van de oefenmees- ter acht het Kinhëim-bestuur het geen zin te hebben zonder trainer te gaan oefenen en in afwachting van maatregelen de trai ning stop te zetten. De training van aspiranten en welpen wordt normaal voortgezet. Het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland houdt, ter gele genheid van zijn 40-jarig bestaan, een ledenvergadering op woensdag 21 mei in het Kurhaus te Scheveningen. Na de ope ningsrede van de verbondsvoorzitter, de heer A.Borst Pzn., zal aan het bestuur het eerste exemplaar worden aangeboden van een boekwerk getiteld „De verantwoorde lijke maatschappij" dat ter gelegenheid van dit jubileum is samengesteld door vijftien auteurs. Hierna zal het woord worden ge voerd door de minister-president dr. W. Drees. In de middagvergadering zal de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra spreken over: „Internationale economische 'problemen" en de heer ir. C. Staf, minister van Oorlog over: „Internationale politieke en militaire problemen". Monnikendam. Voor de muziek van Marius Monnikendam blijkt de laatste tijd veel belangst 'Bng in he+ buitenland te bestaan. Zijn oratorium „Ne", dat in het Holland Festival 1957 sterke indrukken achterliet, zal in januari in Brussel. Amiens en Roubaix worden uitgevoerd en in maart in F sen in een Duitse vertaling Zijn Concerto voor orgel en konc-Hnzers is reeds enige k^-en uitgevoerd in de Ver enigde Staten, onder meer in de universi teiten van New York en Kansas en werd in het grote vakblad voor Amerikaanse organisten „The diapason" als een briljant snecimen van hedendaagse muziek ge kwalificeerd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3