v. Ewijk's B Problemen Apothekerssmaakjes en kon ijn enp lag THALIA l Nog vele duizenden gasten zijn welkom in onvergetelijk duingebied 'ri koekje Mode 1958 f9.95 Woninpr A. J. BRASSER Tussen Wijk aan Zee en Bergen loopt de mens verloren in de ruimte Delicata's op de honderd velden W mm wé in 5 etere akkerij Verdere woningafbraak aan de Schulpweg Renners van „Kennemer- land" in komende wielerronde (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) ^nn m. ém. SI Pil §11 XXXX>D0000CX)0^^^00CX30^^^XXXXX>^^^0000fV^^^XXX-x'orv Wielrenner F. Klardie behaalde succes in het buitenland Hella Haase houdt lezing voor Humanistisch Verbond Schoolhoofd te Beverwijk ten grave gedragen Winkeliers bezorgd over hun toekomst Feestelijke jaarvergadering van Ned. Ghr. Vrouwen Bond Examens van EHBO- vereniging DONDERDAG 24 APRIL 1958 DE STATIGE FAZANTENHAAN gaat maar schoorpotend aan de kant en enige zijner hennen nemen niet eens de moeite „plat" te gaan in de ruigte langs het bospad. De mezen pikken de laatste koekkruimels ronduw koffiekopje van daan en de zon trekt uitbundig van leer tegen de nog prille knoppen van de duindoorn. Tegen de zuidelijke kim wal men niettemin de hoge schoorstenen van de IJmuidense Hoogovens en verderop naar het oosten is de vage silhouet van Zaanstreek en Amsterdam zichtbaar. Op de bijna vijfduizend hectare water wingebied van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noordholland kan de lente echter ongestoord haar gang gaan, zowel langs de paden door sparren- en loofbos als bij Johanna's Hoeve, de kleine uit spanning aan de zeeweg door Bakkum. Aan de periferie van de randstad Hol land liggen deze vijfduizend hectare duihterrein als een wijd lustoord open van kim tot kim en men benijdt bijna de patiënten van het rusthuis „Het vogel water", die in deze ongereptheid herstel van gezondheid zoeken, want stukjes wereld, waar de natuur nog oppermach tig is, worden al te zeldzaam in dit dicht groeiende land. En ze worden daarom zo bijzonder kostbaar. Het langgerekte waterleidinggebied, dat zich vrijwel onafgebroken uitstrekt van Bergen tot Wijk aan Zee en dat in de loop der jaren ontstond door aankopen uit par ticulier bezit, verwerkt in drukke zomers twee miljoen recreatie-mandagen, wanneer wij deze statistische eenheid een ogenblik mogen gebruiken, maar het zou het dub bele kunnen zijn zonder dat men elkaar voor de voeten zou gaan lopen. Het P.W.N.-gebied heeft namelijk een enorme opneemmogelijkheid, wanneer het althans met enige voorzichtigheid wordt „gebruikt" voor de recreatie. OVER DIT oude Kennemer duin is thans een aantrekkelijke folder verschenen van ADVERTENTIE heeft weer iets bijzonders. Wij hebben voor u vervaardigd van uitzonderlijke kwaliteit en tegen de prijs van 80 ct per 250 gr., normaal 85 ct. Het is al boter wat u proeft. Wij hebben ze genoemd: Ook ons BROOD is 'n klasse apart Weet u dat nog niet Neem eens 'n broodje en u zult ook zeggen: „Dat is smakelijk brood". Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 IJmuiden-Oost Nadat enige weken geleden twee oude woningen aan de oude Schulpweg door de ;loper met de grond zijn gelijk gemaakt is dinsdag deze afbraak voortgezet. Van daag zal er nog maar weinig over zijn van een drietal van deze oude huisjes, die langzamerhand plaats gaan maken voor het bouwwerk van de zogenaamde tweede meander aan de nieuwe Schulpweg. Het slopen van de nog bestaande lege huisjes aan de oude Schulpweg kan slechts langzaam vorderen omdat er nog ver schillende zijn bewoond in afwachting van andere huisvesting en men in de nabij heid van de nog bewoonde perceeltjes voorzichtig te werk moet gaan. Jubileum nederlaagtoernooi van „V riendenkr ing" In het door de klaverjasvereniging „Vriendenkring" georganiseerde jubileum- nederlaagtoernooi hebben de Beverwijkers bezoek gehad van de vereniging „De Vro lijke Vissers" uit IJmuiden. „Vrienden kring" behaalde 25351 punten tegen de IJmuidenaren 23750 punten. Zaterdag wordt een wedstrijd gespeeld tegen „Hol land Sport". De jonge ransuil, welke vogelsoort nog veelvuldig in het Kennemerduin voor komt, houdt er een bijzonder decora tieve afweerhouding op na. Het wil wel eens gebeuren, dat een oplettende wandelaar dit diertje in het PWN-ter- rein tegenkomt. Al zal het dan meest al niet zo zijn. de hand van Kees Hana, waarin zowel de flora, de fauna als de historie van deze weelderige duinen met hun kostbare vege tatie besproken worden. En wie dan gaat kijken, in welk jaargetijde dan ook, met een dagkaart of een seizoenskaart gewa pend, als kampeerder of als bewoner van het 1300 gezinnen tellende kampeerdorp onder Bakkum, zal merken, dat het enthou siasme van Hana niet overdreven is: hier ligt een wondermooi gebied open voor de natuurminnaar en voor de vermoeide stadsmens, dat voldoet aan de eisen, waar aan zulke recreatie-oorden moeten voldoen: groot genoeg om duizenden te herbergen en dichtbij genoeg om op een mooie zomer avond, een snipperdag of tijdens een week einde bereikbaar te zijn voor de grote massa. DE P.W.N.-DIRECTIE, in allereerste in stantie erop uit een deel van West-Neder land van drinkwater te voorzien, heeft daarnaast steeds duidelijker haar recrea tieve functie onderkend en de zojuist ver schenen brochure is daar een klein bewijs van. Indrukwekkender nog wordt dit be wijs geleverd op deze provinciale landgoe deren zelve, waar met oneindige zorg en hoge kosten gepoogd wordt de vegetatie in stand te houden ep waar sinds 1903, toen het eerste stuk duin var, de Prinses von Wied werd gekocht, een steeds groeiende bemoeiing met de bosbouw en het land- schapsschoon leidde tot een natuurhisto risch bezit van grote waarde. En waar steeds meer gasten heenkomen, waar men bovendien steeds meer mensen poogt heen te lokken om hun de eerbied voor de natuur en het besef van de schoonheid mee te geven, teneinde aldus een nieuwe generatie van verantwoordelijke liefhebbers te kweken. VIA EXCURSIES, tentoonstellingen en lezingen wordt er bovendien een weten schappelijk ondergrondje onder gelegd waarbij wordt gewezen op het opvallend verschil tussen de Noordelijke en de Zui delijke duinhellingen wat de plantengroei betreft, op de invloed van de wind op ver stuivingen en de tegenkrachten van de mens en de beplanting op punten, waar stuifkraters buiten de perken dreigen te komen. En waar bovendien de wordings geschiedenis van dit landschap af te lezen is met daarnaast de historie van de bewo ners, die in oude tijden het kasteel van Egmond bouwden en andere, deels-terug- gevonden woonoorden stichtten. Voorlopig liggen de oudheidkundige en natuurhisto rische schatten alleen nog maar des zomers bijeen in een opstal nabij het kampeerter rein, maar men wil mettertijd tot een per manent museum komen, want er is zoveel materieel verzameld, dat men nu al elke veertien dagen in het hoogseizoen de kam peerders een nieuwe, zeer gewaardeerde expositie kan aanbieden. En voorlopig is het P.W.N.-terrein zelf het levende „mu seum" met zijn kostelijke duinmeertje, zijn eindeloze paden en zijn glorieus landschap over vele tientallen kilometers. ADVERTENTIE Wij brengen een weelde van kleuren en snitten, zowel plat als met hak. Originele Italiaanse import, reeds vanaf 11.90 SCHOENHANDEL Kennemerlaan 63, tel. 4781, IJmuiden Om het onderlinge contact tussen de leden te verstevigen houdt de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" elke twee weken een bijeenkomst. Woensdag vond een dergelijke avond plaats waar de voor zitter de heer Jac. Davidson slechts een klein aantal leden welkom kon heten. Om dat dit nog maar een begin is hoopte hij dat de belangstelling hiervoor groter zal worden. Op deze avond werden tevens de ploe gen voor de binnenkort te houden wieler rondes samengesteld. In de ronde van Ka- pelleBiezelinge zullen starten P. de Heer, W. Zonneveld, C. Dullemans, P. de Reus en C. Winkelaar. Als verzorger gaat mee P. Schipper. Op zaterdag 14 juni wordt de ronde van Gelderland verreden waarin meerijden A. v. d. Bos en F. Klardie. Vier renners van „Kennemerland" nemen deel aan de ronde van Zwanenburg op za terdag 3 mei: P. de Heer, P. de Reus, C. Lute en W. Zonneveld. Als onderdeel van de aldaar te houden sportweek zal de rennersclub met een ploeg van amateurs en één van nieuwelin gen vertegenwoordigd zijn in de ronde van Haarlem. 12 April was voor de Koninklijke Neder landse Dambond een gedenkwaardige dag. Die dag viel namelijk de beslissing in twee door haar georganiseerde toernooien om de persoonlijke damtitel van Nederland. In het grote toernooi waren R. C. Keiler en ir. Van Dijk als twee kanshebbers nog overgebleven van de vijftien deelnepiers die oorspronkelijk aan de wedstrijden deel namen. De eerste match van de drie par tijen die zij moesten spelen eindigde in gelijkspel 3-3. De tweede match van drie partijen wist ir. G. van Dijk te winnen met 4-2 en veroverde daarmee voor het eerst in zijn leven de Nederlandse damtitel. Het tweede toernooi, en wel dat voor de jeugd, was niet minder interessant. Op de bovenste plaats kwamen gelijk aan Lammy v d. Heuvel en Douwe de Jong. Dopr toepassing van het Sonneborn-Berger systeem slaagde de achttienjarige Lammy v. d. Heuvel uit Papendrecht er in de jeugdtitel van Nederland op zjjn naam te brengen. Voor de IJmonadammers ging de groot ste belangstelling in dit jeugdtreffen uit naar de Noordhollandse jeugdkampioen Varno Morsveld uit Haarlem (15 jaar). Varno behaalde in het eindklassement de 4e plaats met 13 punten, twee punten minder dan de kampioen. Hieronder volgt de belangwekkende hek stelling die voorkwam in de partij tussen de nieuwe Nederlandse jeugdkampioen Lammy v. d. Heuvel (zwart) en Varno Morsveld. I) 33-28 18-22. 2) 38-33 12-18. 3) 32-27 19-23. 4) 28x19 14x23. 5) 34-29 23x34. 61 40x29 10-14. 7) 42-38 20-25. 8) 37-32 17-21 9) 31-26 22x31. 10) 26x37 11-17. De opening is uitgespeeld en het con tact is verbroken. Het enige houvast dat ten voordele van zwart na de opening is overgebleven is het stuk van wit op ruit 29 Na 14-20 kan zwart met het blokje 20 25, 15 door 20-24 van tactiek veranderen of'door het brengen van een stuk op ruit 24 de hekstelling toepassen. Als wit echter de gevaren van het klaverblad 15, 20, 25 kent en om het gevaar te bezweren een sterke centrumpositie opbouwt, bereikt zwart niets. Wit zag dat echter niet in, zo dat de nieuwe kampioen, die wel begrip voor de hekstellingpartij toont, hiervan belangrijk voordeel wist te trekken. II) 37-31? sterker is 32-28, 37-32 en 41-37. 11) 7-12. 12) 31-26 1-7. 13) 45-40 5-10. 14) 50-45 21-27. Natuurlijk en thans zeer sterk. 15) 32x21 16x27. 16) 38-32 27x38. 171 43x32. De slag naar ruit 42 is in dit geval sterker. 17) 14-20. Nu dreigt 25-30 en 18-23. Maar wit is nu machteloos. Als de nieuwe kampioen scherp had gespeeld dan had hij de winststelling kunnen veroveren. 18) 40-34 10-14. 19) 48-43 14-19. 20) 41-37 7-11. Zwart heeft thans een zeer gunstige hekstelling bereikt. Met de groep 24, 25, 20, 15 houdt zwart de groep 29, 33, 34, 35 39, 43, 44, 45 en 49 vast Dit moet verlies tot gevolg hebben. 22) 43-38 17-21. 23) 26x17 12x21. 24) 32-28 21-26. 25) 49-43 18-22. 26' 28x17 11x22. 27) 37-32? Het PWN exploiteert uiteraard het Noordkenne- mer duin niet alleen ten ge rieve van de natuurminna ren, maar in de allereer ste plaats voor de winning van drinkwater. Sinds daar echter Lekwater wordt ge ïnfiltreerd en even later weer wordt opgepompt om in gezuiverde staat aan de verbruikers te worden af geleverd, is er een lichte onrust gevaren over de genen, die verantwoordelijk zijn voor de kwaliteit van dit onmisbare vocht. Ter men als „apothekerssmaak jes", „Purmerender effect" en „theegrens" hebben plotseling hun intrede ge daan in de kringen der wa terleidingmensen, want het water bleek een smaakje te krijgen, dat even ongrijp baar als moeilijk te lokali seren was en dat vreemd genoeg eerder „verderop" in het net in Purmerend bijvoorbeeld dan „vlak bij" in Castricum zelf merkbaar was. De bacterio logische reacties in de bui zen zullen er wel mede schuld aan zijn, maar de PWN-ers moeten niettemin maar proberen dat smaakje weg te krijgen. Ze willen er een hele proefinstallatie voor bouwen, maar op dit ogenblik is het al weer een week geleden sinds de laat ste smaakklachten binnen kwamen. Die „theegrens" is tussen haakjes de grens, waarboven de bijsmaak van het water doordringt in het kopje thee. Er is nu een spoor chloor- dioxyde aan het water toe gevoegd. Het schijnt ge holpen te hebben. Maar men is nog niet helemaal zeker Er is nog zo'n moeilijke kwestie: de konijnenplaag. Na de myxomatose heeft de konijnenstand zich alweer aardig hersteld, maar al vormen deze springers vriendelijke stofferingen in het duin, de schade die zij aanrichten aan het kost bare jonge geboomte maakt het toch noodzakelijk de konijnenvoorraad op een bepaald en liefst zo laag mogelijk peil te houden. Afschot is niet voldoende, want konijnen zijn slim en bovendien typische nacht brakers, zodat de 12 jacht opzieners van het PWN, die elk een dikke vierhonderd hectare duin onder hun be heer hebben, het met an dere en vaak niet zulke pret tige middelen moeten pro beren: de lichtbak en de klem. Het gaat om de laat ste honderd konijnen op elke vierhonderd hectare. Die zich bijna niet verdel gen laten, maar die zware schade kunnen toebrengen aan het duin. En nu zou de provincie niets liever wil len dan een beter en zacht moediger middel toepassen dan die klemmen en die lichtbakken, maar ze zijn er niet. Dierenbescherming heeft al een beetje gemop perd en rond Alkmaar is er :nige deining over ontstaan, maar ir. S. Kramer, de PWN-directeur weet echt geen betere oplossing. Stand na de zevenentwintigste zet van wit: GO.' /yv rvA X'OCCOOCOOOOC'JOOCOOOOCOOC X GOO'VXXXV VOOf S HP lÜf W, ""'yy Wwf. Pi züt wé. wm. 1S8 ppp WÉ illli 'wÉi. 'Ïwéi/. V?777V/, Mwt. b' HP ülf üËP HP Ui cxxJooobooooooooDÓoocooooooaDcooca^^^;.- v: ^ooamaooaoo Tot zover had Lammy vrij goed gespeeld en goed op het zwakke spel van Varno gereageerd. Lammy had echter na de 27ste zet het lot van zijn tegenstander met 37-32 kunnen beslechten. Met 13-19 kan wit niet meer aan stukverlies ontkomen. Op 44-40 of 45-40 of 46-41 volgt een dure maar goede dam door 25-30 34x23. 24-30 35x24, 15-20 24x15, 4-10 en 15x13. De dam gaat naar ruit 48. Óp alle andere zet ten volgt de dreiging 19-23 en 24-30 met dam. In deze betrekkelijk contactloze stel ling kon v. d. Heuvel de partij ineens in zijn voordeel beslissen. Het deed kan ook wel wat vreemd aan dat Lammy bij de zevenentwintigste zet 2-7 speelde. Daar door kon de Haarlemmer zich niet alleen geheel herstellen, maar kwam bovendien in het vergevorderd middenspel nog ge wonnen te staan en verzuimde op zijn beurt de winst. 27) 2-7? 28) 34-30 25x23. 29) 33-28 22x33. 30) 39x30 20-25. 31) 44-40 25x34. 32) 40x29 13-19. Als de hekstelling eenmaal ge nomen is geeft wit de toon aan. 33) 45-40 8-13. 34) 46-41 7-12. 35) 43-39 13-18. Nu biedt 29-24 voor wit goede per spectieven. 36) 38-33 15-20. 37) 32-28 19-24. 38) 42-38 12-17. 39) 41-37 17-21. 40) 38-32 6-11. De stand na de veertigste zet van zwart is: ooocorr - '/yxYxyv-v"/w-yvxxxxryxy>?ocooocoO(y^<~or!rx>r-'"'>'^v\';. '%m. m 'wrn, g lüt Pil Kapitale fout In deze stand speelde Van Morsveld 37-31. Dit is een kapitale fout. Het cen trum versterken door 36-31 en 31-27 levert winst op. 41) 37-31 26x37. 42) 32x41 11-17. 43) 41-37 18-22. 44) 40-34 21-27. 45) 37-31 en zwart forceerde een nadelige remise door 27-32 en 22-28. Tot slot volgt de eindstand van het jeugdtoernooi: Lammy v. d. Heuvel 15 pnt.; Douwe de Jong 15 pnt.; Wim Heringa 14 pnt.; Varno Morsveld 13 pnt.; D. Poelstra 13 pnt.; Jelle DKV kan winnen van SDO De christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden ontvangt zaterdag op Schoonen- berg de reserves van het Hillegomse SDO. Veertien dagen geleden werd van ditzelfde team met 40 gewonnen en ook nu moe ten de kansen van de IJmuidenaren hoger worden aangeslagen. Toch zullen zij er goed aan doen op geduchte tegenstand te rekenen, daar de Hillegommers, die mo menteel de onderste plaats innemen, alles in het werk zullen stellen om daar van daan te komen. Blijven de punten in IJmuiden dan betekent dit, dat DKV defi nitief in veiligheid is. De wedstrijd begint om 3 uur. DKV verschijnt met: dames: M. Zorgdra ger, J. Streefland, A. Maartense, J. Kramer, A. Zwaan en mevr. Bijl. Heren: A. de Graaff, M. v. Veelen, A. Haasnoot, K. Le- doe, W. v. d. Maten en W. Ras. Eén van de jongste amateurs van Neder land de Castricummer F. Klardie, lid van de Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" is enkele dagen in het buitenland geweest en heeft daar deelgenomen aan enige courses. Deze veelbelovende renner die ook in Nederland reeds vele successen heeft behaald heeft zich uitstekend ge weerd. In de wedstrijd te Ougrée in België reden 170 renners mee van verschillende nationaliteiten als Zweden, Luxemburgers en Duitsers. De Castricummer werd hier met een groep renners als zevende ex aequo geklasseerd. In Grobbendonk eindig de hij als negende en in Bekkevoort even eens in België eindigde Klardie als zesde ex aequo. Als elfde eindigde hij in de wie lerronde van BasseBordeux in Luxem burg. De schrijfster Hella S. Haasse zal tijdens de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de IJmuidense afdeling van het Humanis tisch Verbond een inleiding houden onder de titel „Speurtocht" over een literair on derwerp. De bijeenkomst zal zondagoch tend 27 april in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen worden gehouden. De dames N. Vlessing en R. MantjeCop- pée zullen muzikale medwerking verlenen. Onder zeer grote belangstelling is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer H. Lijesen op de begraaf plaats „Duinrust" te Beverwijk aan de schoot der aarde toevertrouwd. Tegenwoordig waren de wethouder van Onderwijs, de heer W. Niesten, de hoofd ambtenaar van onderwijszaken, de heer W. C. Huisman en vele anderen uit de on derwijswereld. Bij de groeve stond een groot aantal leerlingen van de christelijk Nationale school aan het Meerensteinplein te Be verwijk opgesteld, die ten afscheid zon gen „Van U wil ik zingen..." De heer D. G. Nijman, voorzitter van het Christelijk Nationaal Schoolbestuur schetste in enkele woorden wat de overle dene voor het onderwijs geweest is. Naar zijn mening zou het niet mogelijk zijn de Meerensteinschool te noemen, zonder aan de overledene te denken. De naam Lije sen zal altijd in dierbare herinnering blij ven voortbestaan, zo besloot de heer Nij man. De heer L. Kamphuijs sprak namens al le collega's enkele woorden ten afscheid waarin hij liet uitkomen dat allen dank baar zijn, dat ze de heer Lijesen hebben leren kennen. Ds. Schaaf.srria '(Öïf'CSfiSda) wafvan me ning dat, evenals hij, alle oud-leerlingen dankbaar zijn voor al het goede dat de overledene hun heeft meegegeven op hun verdere levenspad. Ds. G. Meijer las voor uit 2 Corinthe IV, daarna verhalende van het overgaan van het aardse. In het eeuwige leven en zich tenslotte richtend tot de familie, die zich naar zijn mening gesterkt zal voelen in het wederzien. De oudste zoon be dankte voor de grote belangstelling. ADVERTENTIE Voor zeer aparte modellen kinderledik^tjes bedjes - sluiers dekentjes enz. naar Koningsplein 8 - Tel. 4540 - IJmuiden Groeneveld 11 pnt.; Gerard ten Lohuis 11 pnt.; Cornelis van Eenennaam 11 pnt.; J Lamers 10 pnt,; J. Oost 10 pnt.; K. Bos 10 pnt.; A. van Nieuwkerk 4 pnt. De prijs van de Kring van Damproble- matiek werd gewonnen door de heer A Koster, Zonneveldtlaan 26, Santpoort. Maar daar de heer Koster te laat zijn op lossing instuurde van het probleem uit de IJmuider Courant, gaan de heren Zuider- duyn en Kramer door met de wedstrijd IJmuider Courant. Hieronder de nieuwe opgave: ^XX>XX) «°OOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXX5ÖÓOOOOOOOOOOÓOCXXXXXXX)OÓOOC80. Zwart: 11 stukken op 2, 7, 8, 13, 14, 15, 18, 24, 26, 35 en 36. Wit heeft stukken op: 17, 22, 25, 27, 28, 32, 33, 37, 40, 44 en 47. Wit speelt en wint. Oplossing binnen vijf dagen te zenden aan het adres van de damredacteur. Nog een mogelijkheid De heer Leo Binkhorst wijst er ons zeer terecht op dat in het fragment met ir. M. Krijgsman, geplaatst in de rubriek van vrijdag 11 april, wit na 28-22 8-12 toch ook 39-33 kan spelen. De voortzetting van zwart 23-28, 32x23 levert voor wit min stens een gelijk spel op. Onze dank voor het nauwkeurig bestuderen van deze on dervariant. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont van VRIJDAG tm DINSDAG ROMY SCHNEIDER Hans Albers - Rudolf Forster in HAAR EERSTE LIEFDE Een meisje moest kiezen tussen twee mannen - twee werelden ROMY SCHNEIDER, 's werelds meest geliefde filmster in een boeiende film met een lach en een traan. ZONDAGMIDDAG 3 uur JESSE JAMES, DE WRAAKZUCHTIGE BANDIET DONDERDAG 1 MEI, 8 uur SPECIALE VOORSTELLING Martine Carol - Francoise Arnoul in HET BED Alléén de Fransen durven het aan zó een bedverhaal te verfilmen Pikant Gewaagd Toegang 18 jaar HEDENAVOND 8 uur De vrolijke Nederlandse film KLEREN MAKEN DE MAN „Vergrijzing" der middenstand niet denkbeeldig Tijdens de jaarvergadering van de win keliersvereniging „Enkabé", die gehouden werd in hotel „Royal" te IJmuiden, gaf de heer P. Luitjes, bedrijfsleider der afdeling Kennemerland een resumé van de resul taten der recente onderzoekingen in mid denstandskringen. Het bleek dat in deze omgeving een groot aantal oudere winke liers woont, hetgeen in de toekomst met het oog op de ontwikkelingen danige moeilijkheden kan opleveren. Hij meende dat de gevestigde middenstand er zorg voor zal moeten dragen dat te zijner tijd de jongeren de taken van de ouderen zullen kunnen overnemen. Hij achtte het gevaar van „vergrijzing" in winkeliers kringen niet denkbeeldig omdat de grote industrieën niet zullen aflaten de jonge krachten af te zuigen. Willen wij de jon geren in de middenstandsbedrijven hou den, verklaarde hij, dan zullen de arbeids voorwaarden aangepast moeten worden aan die der industriële ondernemingen. De heer G. Bakker, voorzitter van de Coöp. Inkoopvereniging Kennemerland u.a., wees in zijn inleiding op de goede resultaten die de aangesloten leden heb ben bereikt over het vorige boekjaar, en de secretaris, de heer G. van Doorn, be nadrukte deze feiten nog eens in zijn jaar verslag. Hij vond dat door de steeds ver der doorgevoerde orderconcentratie ook de klant een dienst werd bewezen. Een toelichting op de balans en resul tatenrekening over 1957 werd door de En- kabé-accountant Joh. Buurman nader be schouwd. Er kon een omzet worden be haald van f 1.650.000. Uit de cijfers bleek voorts dat ondanks verkoop tegen gros siersprijzen met een opslagpercentage aan de leden een bedrag van 11.750 of 0,81 van de totale afname kon worden terug betaald. Het onkostenpercentage ging on danks de maatregelen der bestedingsbe perking met 0,25%> omlaag. De directeur der Enkabé, de heer P. van de Linde, wenst de afdeling Kennemer land geluk met de mooie resultaten van het afgelopen iaar. Hij vestigde er de aan dacht op dat het de grote vraag blijft of alle landen, aangesloten bij de Euromarkt, de vestigingsbesluiten van Nederland zullen aannemen. 's Avonds werd In de bovenzaal van hotel „Royal" een gezellige feestavond gehouden. In een zeer geanimeerde feestelijke jaarvergadering de drukst bezochte se dert jaren, aldus de presidente waren gisteravond de dames van de Nederland se Christen Vrouwenbond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Radarstraat te IJmuiden bijeen. Na de opening met psalm, gebed, schrift lezing en meditatie leidde mej. A. van Duffelen, de presidente van de afdeling IJmuiden, de vergadering in met een kor te beschrijving van de moeilijkheden waarin de vereniging zich het afgelopen jaar bevond. Door ziekte en overlijden van enkele bestuursleden geraakte men in een impasse, die alleen met de grootste moei te kon worden ontworsteld. Dientengevol ge waren ook de activiteiten van het be stuur over het afgelopen jaar ver bene den peil, doch mej. Van Duffelen was er van overtuigd dat men voor het ko mende verenigingsjaar weer goede ver wachtingen kan koesteren. De secretaresse, mevrouw E. J. de Zwarte, gedacht in haar jaarverslag de overleden lidmaten. Voorts kon zij vast stellen dat het aantal 'eden het vorig jaar opliep van 128 tot 148. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mevr. A. Wallast, eindigde met een batig saldo van 87,16. Tot slot gaf men een verslag van de werkzaamheden van de propagandacommissie, die onder leiding staat van mevrouw Keersema- ker. Mejuffrouw Van Duffelen maakte tenslot te bekend dat het hoofdbestuur had beslo ten verenigingen die 10, 25, 40 of 50 jaar bestaan te eren met een bondsinsigne. Dientengevolge had deze 34 jaar oude af deling de insignes ontvangen voor het 10 en 25 jarige jubileum. Mevrouw Wallast kreeg op grond van het feit dat zij het langste deel uitmaakt van het bestuur, de eer de tekenen aan het vaandel te spelden. Het feestelijke gedeelte van de avond werd verzorgd door de leden van de zuster vereniging uit Velsen-noord. Zij vermaak ten de IJmuidense leden met een aantal voordrachten. De r.-k. E.H.B.O.-vereniging te Heems kerk heeft woensdagavond in het handen- arbeidlokaal van de openbare lagere school examens gehouden voor het behalen van het eenheidsdiploma. Er waren dertien kandidaten waarvan er twaalf slaagden en de dertiende moest worden afgewezen. Examinator was dokter Heymans uit Haarlem. De kandidaten wer den opgeleid door dokter J. H. Schutte-

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7