Een intieme kennis van Voltaire Vanmorgen in de vishal en op zee Haarlems Christelijk Mannenkoor mei twee meisjesensembles Evangelische kerk onder druk in Oost-Duitsland Kindergeluk Beverwijk in Kort en bondig 7 Tewaterlating en overdracht bij Seebeck Propagandavergadering van de A.R. en C.H.U. Twee K.V.P.-kandidaten trokken zich terug Moeder- en kleutercursus van „Het Witte Kruis" Nieuwe naam voor de logger „Flevo I" Berlijnse synode spreekt over „Kerk en opvoeding" Westduitse soldatenklacht over Speidels lange haren Eisenhower begrijpt Sovjet bedoelingen niet goed Gromyko acht A merikaanse bedoelingen duidelijk DONDERDAG 24 APRIL 1958 Gezicht op de 'haven van Amsterdam door Jan Makkes Bij de A. G. Weser, Werk Seebeck te Bremerhaven is de motortrawler „Jac- ques-Jean" tewatergelaten, die in aan bouw is voor de Franse rederij Arnement- Consignation Pollet Frères Cie te Bou logne en 500 ton bruto zal meten. De lengte tussen de loodlijnen is 48 meter, de breedte 8,90 m, de holte 4,65 m en de diepgang 3,80 m. Dezelfde werf heeft de tweede aldaar gebouwde rftotortrawler voor IJslandse rekening overgedragen. Dit schip, de „Thormodur Godi" genaamd, meet 850 ton, is' 65,86 m lang, 10,10 m breed en 5,20 m diep en behoort aan de Baejarutgerd Reykjavikur in Reykjavik. De Anti Revolutionaire en de Christelijk Historische Kiesverenigingen in Velsen houden op vrijdag 25 april propaganda- vergaderingen in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord en in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden-Oost. Als sprekers zijn voor deze bijeenkomsten uitgenodigd generaal b. d. M. R. H. Calmeyer, lid der Tweede Kamer; prof. mr. M. P. J. Ver dam, hoogleraar aan de vrije universiteit. In Velsen-Noord zal voor de pauze prof. Verdam en na de pauze generaal Calmeijer spreken. In IJmuiden-Oost is de volgorde andersom. Naar ons van bevoegde zijde werd mede gedeeld hebben twee kandidaten die door de K.V.P. op de Ijjst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen in Castricum waren geplaatst, zich te elfder ure terug getrokken. Dezen, de heren W. Houtenbos en E. de Graaf, hebben zich in een brief gericht tot het afdelingsbestuur te Castricum. Zfj geven voor dit terugtrekken als reden op dat zij zich niet kunnen ver enigen met het werk en de handelwijze van het bestuur. Het bestuur zou zich volgens hen wrin gen in „een keurslijf van groepsvertegen- woordiging waarin objectieve politiek on mogelijk is". Zij hebben voorts medegedeeld dat zij de zaak aanhangig zullen maken bij het kringbestuur en wensen zich voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen 'alle vrijheden voor te behouden. Er is geen vrije lijst ingediend waarop de namen van deze heren voorkomen. De opengevallen plaatsen op de K.V.P.- lijst worden nu bezet door de heren J. Kleverlaan en J. J. Kok. Op woensdag 7 mei zal in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan 143 te IJmuiden een moeder- en kleutercursus beginnen. Deze leerzame lessen worden gegeven door zuster L. M. Rombouts, do cente van de Stichting voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne in Noordholland. De moedercursus is in het bijzonder be doeld voor aanstaande moeders. Er zal worden gesproken over de verzorging en de ontwikkeling van de zuigeling. De kleu tercursus behandelt de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het op groeiende kind. Aan dezé lessen mogen ook de vaders deelnemen. Emeritus-dominee als hulppredikant naar Castricum Door de kerkeraad der gereformeerde kerk te Castricum is tot hulpprediker van de gemeente benoemd ds. V. v. d. Zee van Nieuw Vennep. Deze zal zijn hulp-predikambt aanvan gen wanneer hem binnenkort emeritaat zal zijn verleend. De geheelonthouderskinderclub „Kin dergeluk" heeft zich in Beverwijk een uit stekende reputatie verworven door het enthousiasme en de kennelijke zorgen, welke door leiding en kinderen aan de pe riodieke operette-uitvoeringen worden be steed. Het recht op een dergelijke goede naam heeft men dinsdag in het K.S.A.- gebouw opnieuw kunnen vaststellen door de aantrekkelijke voorstelling, die hier met groot succes voor het voetlicht werd gebracht. Zoals bij deze club gebruikelijk is, waren de optredende kinderen in twee groepen verdeeld, waarvan de jongsten het programma mochten openen met een charmant zangspelletje. Het was „Een visite in het. poppenhuis" door Clementine Ward door welke titel elke nadere aan duiding volstrekt overbodig wordt. Er waren vöor de kinderen weer smaakrijke en fleurige kostuumpjes vervaardigd, waardoor dit poppenmilieu verrassend leuk werd aangegeven. De eenvoudige dansjes waren geheel bij hun kunnen aan gepast, evenals de liedjes die met prille stemmetjes werdén gezonden op een ma nier, die het hart van iedere volwassen toeschouwer vertederde. Het hoofdnummer bestond uit de opvoe ring van de operette „Prinses Rozelijn", waarvan de handeling, zoals meestal bij dergelijke voor en door kinderen te spelen stukken, gevoegelijk als bijzaak mag wor den beschouwd. De titelheldin is het zo veelste door zigeuners ontvoerde prin sesje, dat in het grote 'bos aan haar lot wordt overgelaten. Gelukkig belandt zij bij het naarstige kaboutervolkje, dat haar in triomf naar het koninklijk paleis te rugvoert, waarop het stuk met het tradi tionele hoffeest kan worden besloten. Voor de muziek was gedeeltelijk gebruik ge maakt van eenvoudige melodieën van Schubert, Strauss en Mozart, die de ko ren of de jeugdige solisten niet meer dan de normale moeilijkheden opleverden. Ook bij deze opvoering l.on worden vastge steld dat „Kindergeluk" over een groepje leidsters en leiders beschikt, dat bereid is een aanzienlijk deel van zijn vrije tijd voor deze opvoeringen op te offeren. Anders zou het onmogelijk zijn geweest de voorstel ling een dergelijk fraaie aankleding te ge ven. Maar het moet toch wel een bijzonder dankbaar werk zijn wanneer deze moei te dan wordt beloond met de bijval, waar van in het K.S.A.-gebouw opnieuw bij oud en jong publiek sprake is geweest. Nieuw Leven met „Raket naar de maan" De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft don derdag 22 mei haar laatste voorstelling van dit seizoen in het Kennemer Theater. Op gevoerd wordt „Raket naar de maan" door Clifford Odets, door Fransje Hart geregis seerd. Bijna 7000 kisten Vandaag werden aangevoerd 6850 kisten vis, waarbij 150 kisten schelvis., .85 wijting,. 100 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 50 verse haring, 5800 makreel en18.0 diversen. Voorts werd door 16 kotters, en loggers aangevoerd 500 kg tong en 300 kisten schol. Er lagen verder 225 stuks stijve kabeljauwen en 50 kleine kisten haring. De „Emma" (van 12 april) was binnen met 120 kisten schelvis, 1950 makreel, 70 gul en kabeljauw, 60 wijting, 40 verse ha ring, 50 diversen en 100 stuks stijve kabel jauwen; de „Allanwater" (van 16 april) voerde aan 1500 kisten makreel, 80 diver sen, 50 kleine kisten haring en 100 stuks stijve kabeljauwen; de „Ada" VL. 7 (van 16 april) 1350 kisten makreel, 50 diversen en 25 stuks stijve kabeljauwen en de SCH. 52 Jacob Pronk 1000 kisten makreel, 10 verse haring, 100 gul en kabeljauw, 25 wij ting en 30 schelvis. Voor de vrijdag Voor de vrijdagmarkt waren vanmorgen inmiddels al weer bekend de VL. 84 met 1400 kisten makreel en 20 diversen; de SCH. 27 met 1000 kisten, fneest makreel en de Job Gouda met 1400 kisten, meest makreel en voorts 300 kleine kisten ma kreel. Voor het buitenland De export nam vanmorgen de regels grote kabeljauw af voor f 110f 120, kleine voor f 50f 56, kisten grote kabel jauw voor f 98f 124 en kleine voor f 112. De grote schelvis bracht op f 40f 48 grootmiddel f 45f 49 en kleinmiddel f 45 f* 54. Grote, grootmiddêl,1-kleinmiddel, tong 1 noteerde f 3,10f 3,20, slips f 2,80 f 3. De middel schol maakte f 35f 38. zetschol f 43f 58, schol 1 f 33f 56 en de tarbot per kg f 2,70—f 3. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de makreel af voor slechts f 7f 9,50, pijpies voor f 4,50f 5 en de slechte haring voor f 12 f 20. Grote gul bracht f 47 op, middel f 41, torgullen f 31f 38, zwarte koolvis f 62 f 65, witte f 75f 76. De leng deed f 75 f 85, pennen f 46f 56, braadschelvis f 37 f 46. De wijting ging van de hand voor f 28f 33, schol 2 voor f 50f 38 en 3 voor f 35f 20. Besommingen van heden Emma f 24.600; SCH. 52 f 14.300; TX. 33 f 3.690; IJM. 59 f 2.400; Allanwater f 11.900; VL. 7 f 9.300; VL. 14 f 1.860; KW. 30 f 1.180 En woensdag op zee Om de Noord was het woensdag slecht weer tussen 60.30 en 59 noorderbreedte waar de meeste Nederlandse trawlers vis ten. 's Morgens werd door de schepen windkracht 6 en 's avonds kracht 8 ge meld. De meeste schepen lagen gister avond te steken. De vangsten waren over dag niet slecht geweest: van 300 tot 250 manden makreel. Op de Vikingbank was de visserij matig. Drie trekken leverden daar gemiddeld van 60 tot 80 manden schelvis, koolvis en haring op. De Elie meldde een trek van een pakje, de Machiel HD. 108 een trek van een pakje en de Kat- wijkse Deining een trek van een pakje. De Francina KW. 153 ving van een trek 10 manden grote makreel, de Medan van een trek 100 manden kleine en grote ma kreel en de Postboy van een trek 150 man den kleine en grote makreel. En op de kust De loggers en kotters op de kust vingen gisteren slechts van 140 tot 100 kg tong en 15 tot 10 manden schol. Bij de Pittboei werd door de loggers en kotters per et maal scheep gehaald van 150 tot 200 kg tong en 5 tot 6 manden schol. Voorts wer den daar 10 of 5 stuks kabeljauwtjes buit gemaakt. Aanvoer op Urk Door 48 vaartuigen werd dinsdag aan de visafslag op Urk aangevoerd 2517 pond aal en paling van 24 tot 107 pond per vaartuig, prijs van f 1,33f 1,66 per pond; 578 bakken nest f 2,50—f 2,68 per bak van 75 pond. Door 52 vaartuigen werd woensdag aan de visafslag op Urk aangevoerd 3057 pond aal en paling van 6 tot 160 pond per vaar tuig; prijs van f 1,04f 1,35 per pond; 819 bakken nest f 2,50—f 2,68 per bak van 75 pond. - i De door de n.v. Stoomvisserij Mij. Flevo 3 te Vlaardingen aan G. Kornaat's Handel maatschappij verkochte friötorlo'gger „Ffé- vo 1" VL. 132 zal niet van visserijnummer veranderen. De naam is echter wel ge wijzigd. Het schip zal straks aan de ha ringvisserij gaan deelnemen onder de naam „Wilhelmina". Wedstrijdprogramma „Waterloo" Het wedstrijdprogramma van „Water loo" ziet er voor zondag als volgt uit: WaterlooNAS 14.30 uur; Waterloo 4 TIJBB 6 12 uur. Waterloo komt tegen NAS uit met: W. Kok; P. v. d. Klooster en L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, S. Vlugt en J. van Sikkelerus; G. Post, L. Koops, H. E. Rademakers, P. Dekker en A. Tijms. OcaToonrmvYvmymrmrmYYv* yYYYYYifYYm mmooaooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE »ooocxxx30coaooQocxx3oooooooocxxxjocxxxxxxxxxxx>oocxxxxxxxxx (Van onze correspondent in West-Duitsland) Van zaterdag tot volgende week woens dag zal de Berlijnse synode van de Evan gelische kerk in Duitsland bijeen komen en onder meer het onderwerp „Kerk en opvoeding" bespreken. In de afgelopen weken heeft de communistische partij van Oost-Duitsland, de S.E.D., een reeks acties ingezet teneinde de synode onder druk te zetten. Met de opvoeding der kin deren heeft de kerk niets te maken. Laat de kerk zich verzetten tegen de kernbewa pening van het nieuwe Westduitse leger, aldus redeneert de S.E.D. Alarmerender nog is het, dat de afgelopen weken meer dan negentigduizend jongeren in Oost- Duitsland hebben deelgenomen aan de communistische „jeugdwijdingen", waar door zij uitgesloten zijn van de belijdenis in de Evangelische kerk. Mag men de communisten geloven, dan hebben in Chemnitz en Leipzig, hetzij vrij willig hetzij onder druk veértig percent van alle jongeren deelgenomen aan de „jeugdwijdingen". In feite komt dat er op neer dat deze jongeren van de kerk naar de partij overgaan. De Evangelische kerk gaat er van uit, dat hij, of zij, die deel neemt aan de „jeugdwijdingen" niet meer voor de confirmatie en de daaraan verbon den kerkelijke rechten in aanmerking komt. De communistische druk uit zich ook an derzins. Er wordt beweerd dat de kerke lijke leiders om bisschop Dibelius de „kernbewapeningspolitiek" van de rege ring te Bonn steunen. Er is gezegd, dat de kerkelijke vertegenwoordigers in het Oost- duitse Mecklenburg „handlangers zijn van de NAVO". In tijdschriften en kran ten in Oost-Duitsland is van onderwij zers, ook die evangelisch zijn, geëist dat zij zich zullen wijden aan de „socialisti sche opbouw". Iedere onderwijzer en le raar moet volgens de S.E.D. zijn leerlin- lingen in de geest van de dialectisch-ma- terialistische wereldbeschouwing opvoe den. Kerkelijke resten De S.E.D. heeft openlijk gezegd dat haar functionarissen stuiten op weerstand van leden, die nog kerkelijk denken. Het gaat hier om „kerkelijke resten, die de werkers hinderen". Eén stap verder gaat men in het Berlijnse Potsdam, waar verklaard is, dat er op zondag meer toneel stukken en concerten moeten worden ge geven. Alléén zo kan men de jeugd er toe (Van onze correspondent in Bonn) In het Westduitse leger zijn de toestan den zoals in de meeste legers niet zo rooskleurig als de soldaten zich, toen ze nog in burger liepen, hadden voorgesteld. Een Westduits dagblad stelt af en toe zijn ^kolommen open voor militairen die jhun 'hart willen luchten. Een korporaal 'van een garnizoen in Koblenz beklaagt zich er over dat eeh kameraad, die bij oefenin gen in de bergen naar beneden was ge stort en ernstig was gewond, acht weken ziek heeft gelegen zonder dat men zich de moeite hfeeft getroost zijn vader in Ne- ■ier-Saksen op de hoogte te stellen. De jongen had zelf niet kunnen schrijven. Toen de korporaal zelf in een militair hos pitaal lag had men dat zijn familie ook niet meegedeeld. Een kanonnier, eveneens te Koblenz in garnizoen, vertelt dat men de soldaten had beloofd dat ze hun haar naar keus mochten dragen. Naderhand bleek echter dat ze het zo kort mogelijk moesten la ten knippen. Officieel waren ze daartoe weliswaar niet verplicht, maar wie wilde uit gaan of verlof wilde hebben, kreeg al leen een pas als zijn haar voldoende kort was. „De meesten onder ons hebben niets tegen korte haren, maar we zijn van me ning dat onze meerderen ons het goede voorbeeld moeten geven. Hierbij een foto van generaal Speidel. Naast het stuk stond een portret van de zestig jarige generaal dr. Hans Speidel, bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Midden- Europa, die zijn haar achterovergekamd en vrij lang draagt. brengen zich te verwijderen van de kerk Van de Berlijnse synode wordt ver wacht, dat zij niet zal discussiëren over het onderwerp „Kerk en opvoeding", want in Oost-Duitsland dient de opvoeding geen kerkelijk onderwerp te zijn. Van Oostduit- se zijde poogt men voorts op de agenda van de synode, teneinde en de kerk en Bonn onder druk te zetten, het onder werp kernbewapening te krijgen. Daarnevens kampt de synode in Oost- Duitsland met afval van gelovigen. Zij staat tegenover de staat, met de burger als toeschouwer, in plaats van als mede strijder. De strijd van de kerk in Oost- Duitsland tegen atheïstische manifesta ties als de communistische „jeugdwijdin gen", waarmee de S.E.D. de band tussen kind en gezin verbreekt, zal van de syno de veel kracht en beleid eisen in de komen de dagen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard niet te begrijpen welke bedoelingen de Sovjet-Unie nu ten opzichte van een topconferentie heeft. Hij heeft er met verscheidene functionarissen uit zijn omgeving over gesproken maar is nog niet tot een goede gissing of slotsom gekomen. De president herhaalde dat over leg op hoog niveau alleen tussen Rusland en Amerika, over kwesties die ook de wes telijke bondgenoten aangaan, uitgesloten is, omdat dit slechts een Russische poging tot zaaien van verdeeldheid in het weste lijke kamp zou zijn. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko en zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot Vac lav David hebben te Moskou in een com muniqué gezegd, dat de westelijke pogin gen om de toestand in Oost-Europa op de agenda van een topconferentie te plaatsen „een rechtstreekse en duidelijke inmenging zijn in de binnenlandse aangelegenheden van soevereine en onafhankelijke landen." De twee ministers betreuren „de weigering van de westelijke mogendheden, maat- r igelen te nemen ter vermindering van de internationale spanning en voor het weg nemen van het oorlogsgevaar." Zij achten zowel het besluit van de Westduitse rege ring om het Westduitse leger met kern- en raketwapens uit te rusten als de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met water stofbommen in de richting van de Sovjet- Unie ernstige bedreigingen van de vrede en veiligheid, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Myn opgebaggerd. De baggermolen Holland V heeft tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe aanleginrichting voor de veerboot te Vlissingen een Duitse mijn op gebaggerd. De mijnopruimingsdienst heeft deze mijn in de loop van de middag ver wijderd. Het gehele verkeer van en naar de haven van Vlissingen, met inbegrip van de veerdienst op Breskens, werd van twee uur tot half vier stilgelegd. Het verkeer te land in de omgeving van het station was even eens gestremd. Bezienswaardigheid. Het meer dan honderd jaar oude gemaal aan de Kamper zeedijk bij Genemuiden, waarin een even oude stoommachine nog steeds haar dien sten bewijst, zal, nu er door het water schap een nieuw gemaal gebouwd wordt, waarschijnlijk als bezienswaardigheid in stand worden gehouden. Tien jaar Israel. In de hoofdsyna goge te 's-Gravenhage is een speciale dienst gehouden ter herdenking van het tienjarige bestaan van de staat Israel. Tijdens de dienst, die onder leiding stond van de heer Mossel, sprak opperrabbijn Rodrigues Pereira een herdenkingsrede uit. Na het gebed voor het Koninklijk Huis en het zeggen van het avondgebed werd besloten met het Israëlische volkslied, het Hatikwah. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de ambassadeur van Israel, de heer H. A. Cidor, alle wet houders van Den Haag en de gouverneur van de residentie. Na afloop van de plech tigheid bood de Joodse gemeente een receptie aan de heer Cidor en zijn echtge note aan. Dekknecht verdronken. In 't losings- kanaal bij de Mauritskade te Amsterdam is vlak voor de brug bij de Zeeburger straat, de 23-jarige dekknecht D. F. uit Amsterdam-noord van een vlet gevallen, die door een motordekschuit van de Am- stelbrouwerij gesleept werd, en verdron ken. Holle bolle gijsEen Rotterdams restaurant waar men gedurende 90 minu ten ongelimiteerd kon eten voor een tien tje, heeft dit experiment moeten staken. De oorzaak is, dat de min of meer nor male klanten het verlies niet konden goed maken, dat veroorzaakt werd door lieden, die er meermalen een soort weddenschap van schenen te maken. Zo heeft één klant binnen 90 minuten een Russisch ei, soep, drie porties tong, twee porties goulash, vijf porties kip, evenzoveel porties bief stuk, een portie ossetong, drie coupes ijs, tweemaal fruit en een kop koffie naar binnen gewerkt, nog ongeacht de wijnen, die hii in onbeperkte mate zelf kon tappen. Nieuwe veiling in Zwijndrecht. De Zwijndrechtse veiling zal zeer binnenkort de beschikking hebben over een nieuw gebouw, dat tot de modernste van het land behoort. Het gebouw, waaraan op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd, be vat een grote afmijnzaal, waarin een tri bune is gebouwd, die plaats biedt aan hon derdzestig personen. Voor het binnenbren gen van de produkten zijn speciale voor zieningen getroffen en men heeft ook een nieuw schoonmaaksysteem geprojecteerd. tnO' en irv nt>. De dirigent Bernard Verboom van Haarlems Christelijk Mannenkoor heeft er sinds het ogenblik, dat hij de leiding van het ensemble op zich nam, steeds naar ge streefd afwisseling te brengen in de pro gramma's van de te geven concerten. Voor de uitvoering, die het koor woensdagavond in de smeentelijke Concertzaal te Haar lem hééft gegeven, was de keuze gevallen op operafragmenten. Het programma boekje sprak daarom van „operaconcert" Deze benaming was, strikt genomen, niet helemaal in overeenstemming met de wer kelijkheid, want het volksliedachtige „Bre- tagne" van Dina Appeldoorn, het voor jaarsliedje „Lente" van Catharina van Rennes en de aanmoedigende „Fantasie over een oud-Nederlands lied" van Johan Wagenaar, waarmede het concert werd be sloten, voerden de vele toehoorders - weer weg uit de sfeer van de muzikale drama tiek. En om consequent te blijven moet dan ook vermeld worden, dat het voor de pauze uitgevoerde koorfragment „Nachti- gall, mit Melodei" uit de muziek van „Een Midzomernachtdroom" van Felix Men delssohn Bartholdy wel te toneelmuziek, maar niet de operamuziek vertegenwoor- NANCY MITFORD deelt in de inleiding tot naar nieuwe, bij Hamish Hamilton in Londen verschenen boek „Voltaire in love" de lezer mee, dat zij veel hulp maar geen hartelijke instemming met haar onderneming heeft gekregen van de heer Theodore Besterman, die bezig is met de volledige correspon dentie van deze wijsgeer uit te geven. Men kan zich voorstellen, dat deze Voltaireaan tegen de persoon van de schrijfster geen bezwaren had: na een heel aantal aardige romans („Love in a Cold Climate" en andere) een biografie van Mme. de Pompadour, een opzienbarende bijdrage aan de codificatie van het Engels der goede standen in zijn afwijkingen van het kleinburgerlijke („U" en „Non-U") en jaren van domicilie in Frankrijk, lijkt zij voorbeeldig ge schikt om de huiselijke geschiedenis van auteurs van de achttiende eeuw te vertellen. Niettemin is haar manier van Voltaire behandelen natuurlijk een frivole, zowel om haar visie op de periode die zij bespreekt, als omdat de jaren na 1749, toen Voltaire te oud was geworden voor verliefdheid, eenvoudig worden weggelaten: zijn ouderdom, die tot 1778 duurde, is juist de grote tijd van deze auteur ge weest. Er is in beginsel geen excuus voor een ge deeltelijke biografie zoals deze, vooral niet onder de titel die zij nu voert. Voltaire gedroeg zich in de liefde niet helemaal gewoon en soms onmogelijk, maar dat is wel het minste dat ook van de rest van zijn leven gezegd kan worden. Zijn eigenaardig heden in de liefde vragen niet om een speciale stu die. En onder de titel: Voltaire en Mme du Chètelet, of zelfs een vertrouwelijk: Voltaire en Emilie, zou het werk makkelijker aannemelijk zijn, want daar gaat het eigenlijk over en inderdaad is die liaison tenminste zo gedenkwaardig, dat zij model kan geven aan een boek. Er zijn twee landgoederen in het leven van Vol taire: dat van Cirey en dat van Ferney. Het laatste is dat bij Genève, waar hij twintig jaar als de „pa triarch" leefde, totdat hij enkele maanden voor zijn dood naar Parijs terugkeerde, toen Lodewijk XV gestorven was. Het eerste ligt in het land van Champagne en behoorde aan de markies du Chate- let Voltaire leefde daar ongestoord met de mar kiezin, want haar echtgenoot was meestal door zijn officiersplichten verhinderd aanwezig te zijn en ge droeg zich bij zijn korte bezoeken als „man van de wereld". Hier speelt zich het voornaamste deel af van de geschiedenis, die Nancy Mitford te vertellen heeft van 1733, toen hij Mme du Chatelet ont moette, tot 1749 was Cirey zijn vaste woonplaats. Het was er tamelijk vervelend en de gelieven deden altijd veel moeite om gasten uit Parijs te lokken, waar Voltaire zich niet zelf vestigen kon, omdat hij telkens weer last had met de overheid, wegens de vrijheden die hij in zijn beschriften nam. Daar staat tegenover, dat Mme du Chatelet zeer intelli gent was en zeer geleerd bovendien, in de mathema tica en in de natuurkunde. Zij schreeef een boek over Leibnitz, tot misnoegen van Voltaire, die niet in diens harmonieën geloofde. En zij vertaalde Newton, tot zijn voldoening, tegen de tendens van de cartesiaanse Franse wetenschap van haar tijd in. Het gevaar, dat zij Voltaire vervelen zou, werd nog kleiner doordat zij, hoewel zeer aanhankelijk, zoveel behoefte aan liefde had, dat zij ook wel relaties met andere mannen onderhield. Hun samenleving was vaak rumoerig, maar aan een scheiding werd niet gedacht. In 1741 deelde Voltaire haar mee dat hij te oud was geworden voor de liefde en dat hun betrekkin gen voortaan van vriendschappelijke orde zouden moeten zijn. Hoewel hij pas zesenveertig wasv leek het niet onmogelijk dat hij de waarheid sprak, want hij was vaak ziek. De waarheid was echter naar pas kort geleden gebleken is uit de correspondentie en het is hiermee, dat Nancy Mitford ons haar grootste verrassing bereidt dat hij toen al ver liefd was op zijn nicht Mme Denis, met wie hij later ook samengewoond heeft, maar zonder dat iemand ooit de indruk kreeg van bijzonder intieme relaties. Mme du Chatelet wist daar niets van. Het leven in Cirey ging op de oude voet verder, totdat in 1749 de geboorte van een kind, waarvan de charmante Markies de Saint-Lambert de vader was, haar het leven kostte. Daarmee eindigt het boek van Nancy Mitford. ZIJ HEEFT in het algemeen een goed gebruik ge maakt van de kans, die het gegeven haar bood om een aardig verhaal op te bouwen. Van Cirey krijgt de lezer soms genoeg, zoals wanneer een heel hoofd stuk gevuld wordt met de kwebbelende beschrij vingen van een gast, Mme de Graffigny dat komt dan, doordat Nancy Miftord het al te gezellig naver telt. Maar behalve Cirey zijn er ook de reizen, de korte bezoeken aan Parijs, de ontmoetingen met Frederik de Grote, de lange logeerpartij aan het hof van de ex-koning van Polen, Stanislas Leczinski, in Lunéville: die gebeurtenissen zijn alle heel onder houdend beschreven, vooral het verblijf in Luné ville, aan een hof voor een operette dat precies van het kaliber was om in de stijl van Nancy Mitford goed tot zijn recht te komen. Daar was het, dat Mme du Chatelet de fatale Saint-Lambert ontmoet te en zo valt het vërhaal sierlijk van een uitbarsting van vrolijkheid in zijn treurige afloop. Als voorbeeld van het" biografische genre, dat in Engeland in hoog aanzien staat hoewel het ons onnodig veel vervelende boeken oplevert, is „Vol taire in Love" dus lang niet slecht. Het is in de we reldse manier waarop de historische gegevens ver werkt worden nooit vervelend. Het is soms een beetje te gemeenzaam van toon, maar dat wordt goedgemaakt door passages van een bijzondere grappigheid, zoals wanneer de schrijfster vertelt, dat Frederik de Grote dadelijk toen hij aan de regering gekomen was zijn vaders regiment van reuzen op hief „so that Germany was filled with huge, weak nitwits, sadly lurching along the roads looking for work". Men moet er zich alleen voor hoeden het boek als iets anders dan een toevoeging, een supplement op de biografie van Voltaire op te vatten. De indruk, die men hier van hem krijgt, moet tamelijk waarheidsgetrouw zijn: zo was het ongeveer. En het is ook waar, dat deze huiselijke kant van zijn persoonlijkheid in gewichtiger bio grafieën ten onrechte verloren gaat. Niettemin er is teveel dat hier niet te pas kan komen (zelfs al ver waarloost Nancy Mitford zijn carrière als auteur niet) en dat behalve belangrijker ook nog levendiger is dan dit al tamelijk dartele portret. Zo'n soort overweging zal de reserve van de heer Besterman geïnspireeerd hebben. Het zou mooi zijn als Nancy Mitford dit boek zo niet in de breedte, dan tenmin ste in de lengte met een werk over Voltaire in Fer ney completeerde. Hoewel weinig door de liefde be paald, was zijn optreden daar niet minder belang wekkend en wij zouden dan een volledige Voltaire thuis ter beschikking hebben, die tenslotte toch nog een vrij goed beeeld van zijn genie zou geven. S. M. digde. Deze opmerkingen hebben niet de betekenis van aanmerkingen. Het ging ten slotte om de muziek zelve en welke in druk zij maakte in de uitvoeringen. Haarlems Christelijk Mannenkoor begon het concert, na het uitspreken van een ge bed en een inleidend woord door voor zitter D. A. J. Spek en na het zingen van het Wilhelmus, met de vertolking van het fraaie koor der priesters uit de opera „De Toverfluit" van W. A. Mozart in beheerste, welluidende samenzang. Als bij zovele voorgaande uitvoeringen baseerde Ber nard Verboom ook deze voordracht op het beginsel van het behoud der klankgaaf heid boven het riskante toegeven aan on geremde spontaniteit. Zo ble.ef ook de klank voor het koor der Romeinen uit „Herodiade" van Massenet welluidend en beheerst, al had hierin een kleine dosis hartiale gezwollenheid geen kwaad ge daan. De snoeverige tekst lokte het als het ware uit. Voor de indruk van het koor der landlieden uit de opera „Cavalleria Rusti- cana" van Pietro Mascagni was Verbooms interpretatietrant daarentegen van bijzon der gunstige invloed. De sfeer van vreugde en landelijke vrede, zo voortreffelijk in de muziek tot uitdrukking gebracht, weer spiegelde zich in de klank der mannen stemmen en in de klare en pure klank der jong emeisjesstemmen van de koren „Ju liana" en „Jubilate" uit Den Haag, die ook aan het concert medewerkten. Een ideaal gemengd koor had Bernard Verboom tot zijn beschikking voor deze uitvoering, die beslist een der hoogtepunten, zo niet hèt hoogtepunt, van de gehele avond werd. Men zou de mogelijkheid van het besten digen van deze harmonische samenwer king eens moeten overwegen met het oog op toekomstige concerten. Het mannen koor heeft verder nog een goede uitvoe ring gegeven van het Matrozenkoor uit „De Vliegende Hollander" van Wagner en aan het slot van het concert met stoere klank Johan Wagenaars fantasie over „Wie gaat mee over zee?" ten gehore ge bracht. Dt genoemde meisjeskoren hebben zich met zelfstandige uitvoeringen vooral met Bretagne" en „Lente" zeer ver dienstelijk geweerd. De jeugdige stemmen der meisjes klonken in alle eenvoud bui- ongewoon fraai. Twee vocale solisten hadden mede een aandeel in het program ma. De coloratuursopraan Hanna Weijne die aria's zong uit opera's van Mozart. Rossini en Verdi heeft zich weliswaar gespecialiseerd op coloratuurzang. maar van een volmaakte techniek voor deze vo cale uiting kan nog niet gesproken worden. Ik heb mij trouwens afgevraagd of hierin de grootste mogelijkheden voor haar stem liggen. Het kwam mij voor dat deze zan geres de lyrische hoedanigheden van haar stem moet gaan ontplooien, waarvoor het warme timbre een zeer gunstige voor waarde biedt. De tweede solist was de ba riton Bernard Kruysen, een zanger met fraaie stemmiddelen. Daarvan getuigden de vertolkingen, die hii van operafragmen ten van Bizet en van Rossini gaf. De over tuigende kracht van zijn voordrachten moet echter groter worden. De pianiste Berthe Davelaar heeft zowel koor als so listen met voortreffelijke, door en door muzikale begeleidingen gesteund. Met er kentelijkheid mag voorts ook Jopie Noor- dijk-Hoogh genoemd worden om een paar verdienstelijke begeleidingen van de meisjeskoren. P 'rijk

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9