Djakarta bevestigt de activiteit van vliegtuigen der tegenregering Stafchef en president over wapens en kolonialisme HET WEER Haarlems Dagblad Geen nieuwe breuk verwacht tussen Belgrado en Moskou NAAIMACHINES $ce MORRIS heforet/otfóui// HAZEN B ERG's PARIJSE FLANNEN Patisserie DEKKERS Alleen in Polen blijkt sympathie voor Joegoslavië Russische vice-premier in Bonn aangekomen Regen Neus van Thor-Vanguard- raket niet teruggevonden Start van Amerikaanse kunstmaan uitgesteld Tunis ziet af van klacht in de Veiligheidsraad Bourguiba acht Bidaults falen bemoedigend Moeder zwaar gewond en baby gedood door auto Majoor K. benoemd bij Het woord is aan.. Twee militairen tijdens oefeningen omgekomen GARAGE DEN HOUT Prijzen van boter en kaas volgende week omlaag Koffiemelk wordt duurder Britse waterstofbomproeven op het Christmas-eiland Oblies gevuld met slagroom Weekend reclame BEATRIX Bloemsierkunst Generale Staf 72e JAARGANG No 243 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. VRIJDAG 25 APRIL 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 91 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. H&arl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (UP) In de Indonesische hoofdstad zijn thans eerdere berichten, volgens welke vliegtuigen van de tegenregering een aantal bases van de centrale regering hebben gebombardeerd, officieel bevestigd. De stafchef van het leger, generaal-majoor Nasution heeft tijdens een bijeenkomst op het Merdekaplein in de hoofdstad gewezen op concentraties van buitenlandse oorlogsschepen rondom Noord-Celebes en op het leveren van oorlogsmaterieel aan de rebellen door het buitenland. President Sukarno heeft het Westen gewaarschuwd „het opkomende nationalisme" niet te onderdrukken. Nasution en Sukarno spraken bij gelegenheid van de derde verjaardag van de Afro-Aziatische conferentie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Een fraaie stemmingsfoto van de Am- stel in het ruime zicht van een mooie voorjaarsdag. FRANKFORT (Reuter/DPA) Anastas Mikojan, eerste vice-premier van de Sov jet-Unie, is vanochtend in West-Duitsland aangekomen, waar hij de onlangs geslo ten handels-, consulaire en scheepvaart overeenkomsten tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek zal tekenen. Mikojan wordt vergezeld door de plaats vervangende minister van Buitenlandse Handel, Koemykin, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Semjonov en het hoofd van de Europese afdeling van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken, Iljitsjev. De Sovjet-delegatie van zestien man stapte uit een Russisch straalvliegtuig Toe-104 op het vliegveld Rhein-Main, dat door honderden Westduitse politiemannen in uniform en in burger werd bewaakt. De Sovjet-ministers werden ontvangen door de bondsminister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano en de Sovjet-ambas sadeur in Bonn, Smirnov. Het gezelschap reisde met een speciale trein naar Bonn, waar de verdragen zullen worden ge tekend. Maandag gaat de Sovjet-delegatie naar Moskou terug. (UP) Op het vliegveld verklaarde Von Brentano dat de Westduitse regering hoopt dat de samenwerking, welke door de han delsovereenkomst gedemonstreerd wordt, zal leiden tot verbeteringen in de poli tieke situatie. Mikojan verklaarde, dat de samenwerking tussen de beide regeringen aantoont dat staatslieden de taak hebben een sfeer van vertrouwen en begrip te kweken. Er deed zich een incident voor toen een persfotograaf het politiecordon doorbrak. Twee agenten renden hem achterna en voerden hem weg. ADVERTENTIE KINDERBLAZERS grote sortering v.a. ƒ19.90 Ook Dames- en Herenmaten v.a. 34.50 en 39.50 Gen. Cronjéstr. 59 (hoek Kloosterstr.) Ziet onze 5 etalages Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk enige regen of motregen. Matige later af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S MOSKOU (Reuter) Waarnemers te Moskou zien in de gematigde toon van de commentaren in de Sovjet-pers op het con gres van de Joegoslavische communistische party een aanwyzing, dat het Kremlin een rechtstreekse botsing op ideologisch gebied met president Tito wil vermijden. Ander zijds is men van oordeel, dat ook Tito het niet op een dergelijke botsing wil laten aankomen. Het persagentschap „Tass" en radio-Moskou besteden bijna geen aan dacht aan het congres. Ze hebben geen en kele byzonderheid medegedeeld omtrent de drie grote redevoeringen die werden uitge sproken door president Tito en de vice- presidenten Rankovitsj en Kardelj. De an dere Oosteuropese landen, met uitzonde ring van Polen, doen hetzelfde. In Polen is de tekst van de drie redevoeringen gepu bliceerd en via de radia omgeroepen. Westelijke waarnemers te Warschau zien de vriendelijke toon van Poolse perscom mentaren en de weigering van de Poolse ambassadeur zich te verwijderen toen woensdag een aanval werd gedaan op het communistische blok, als tekenen van Poolse sympathie voor Joegoslavië. BELGRADO. Volgens het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg heeft president Vorosjilov van de Sovjet-Unie Tito geluk gewenst met zijn herverkiezing tot presi dent en de wens uitgesproken, dat de broederlijke vriendschap en samenwerking tussen de twee landen sterker wordt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver luidt, dat Kroesjtsjev Tito in een brief heeft medegedeeeld, dat de Joegoslaven het recht hebben op binnenlands gebied te doen wat zij willen, maar dat het commu nistische blok het recht heeft eenheid te verwachten in ideologische en buitenlandse kwesties die alle' communistische landen raken. WARSCHAU (Reuter) De hoogst ge plaatste communiste in de Sovjet-Unie, mevrouw Jekateriha Foertseva, heeft in Warschau gezegd, dat de Sovjet-Unie en Joegoslavië altijd vrienden zullen blijven. Zij zei dit tegen westelijke corresponden ten op een ontvangst ter ere van president Vorosjilov, die Polen bezoekt. Mevrouw Foertseva, die lid is van het partij-presi dium, zei op de vraag of maarschalk Vo rosjilov in mei naar Joegoslavië zal gaan, dat het officiële bezoek voor half mei is vastgesteld. Zij zei ook, dat het gesprek der afgelopen dagen over de Russisch-Joego- slavische betrekkingen de vriendschap tus sen beide landen versterkte. Storm en stilte LJOEBLJANA (Reuter) Met een lang durig gejuich reageerden de Joegoslavische afgevaardigden, toen vice-premier Kardelj gisteren in afwijking van de oorspron kelijke tekst van zijn rede sprak over de weigering van de janden van het Sovjet blok om officiële afvaardigingen naar Ljoebljana te zenden. De socialistische soli dariteit en de eenheid van de communisti sche partijen kunnen op deze wijze niet worden verwezenlijkt", aldus de vice-pre mier. De ambassadeurs van de communis- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De luchtmacht van de Indonesische re bellen heeft zich de afgelopen dagen ac tief betoond met aanvallen op een aantal vliegvelden die bezet zijn door troepen van de centrale regering. Djakarta heeft thans officieel bevestigd dat twee onbe kende vliegtuigen maandag een aanval hebben gedaan op het vliegveld Djailolo op het zuidwestelijk deel van het eiland Halmaheira. Er werd lichte schade aan de landingsbaan en gebouwen aangericht. De volgende dag werd door een enkel vliegtuig een aanval ondernomen op de luchtbasis op Ternate, een eiland voor de westkust van Halmaheira. Deze aanvallen werden omstreeks 7 uur uitgevoerd. De vliegtuigen werden door luchtafweerge schut verdreven. Er vonden geen persoon lijke ongelukken plaats en de schade is gemakkelijk te herstellen. De beide aan gevallen vliegvelden liggen op 150 tot 250 mijl ten westen van Menado, waar kolonel Ventje Sumual, de leider van de opstand op Noord-Celebes, zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Berichten als zouden de vliegvelden in Kendari en Palopo, op Zuid-Celebes, be gin dezer week door onbekende vlieg tuigen zijn aangvallen, werden door de plaatselijke militaire commandanten ont kend. (Eerder in deze maand heeft de cen trale regering ontkend dat Balikpapan, op Borneo, door rebellen is gebombardeerd; tische landen hoorden deze critiek met on bewogen gezicht aan. Volgens Kardelj raakt de Sovjet-critiek op het partijpro gram niet de kern van de zaak. Niettemin zijn er wijzigingen aangebracht om aan de bezwaren omtrent vaagheid tegemoet te komen. (De strekking van deze wijzigingen is dat Joegoslavië het Westen meer ver antwoordelijk acht voor de internationale spanning dan de communistische landen). In het Joegoslavische program worden „be krompen dogmatische denkbeelden, welke geen rekening houden met het feit dat de wereld in beweging is" afgewezen. Het Joegoslavische communisme blijft geba seerd op de arbeidersraden en er zal wor den gestreefd naar een „nog bredere ont wikkeling van democratische vormen", al dus Kardelj. In de middagvergadering diende Moma Markovitsj, een lid van het centrale co mité, een nieuw partijstatuut 'in, waarbij elk lid het recht krijgt zijn mening over alle kwesties uiteen te zetten en te verde digen. In de commissie'voor buitenlandse zaken van het congres beschuldigde de directeur van het officiële Joegoslavische partij orgaan het Russische partijblad Commu nist van leugenachtigheid in een artikel waarin het Joegoslavische partijprogram werd aangevallen. Sommige communisti sche partijen hekelden het Zuidslavische program zonder het zelfs maar gelezen te hebben, zo zei hij. PRAAG (Reuter) Het Tsjechoslowaak- se partijorgaan „Rude Pravo" heeft vice- premier Rankovitsj er van beschuldigd, dat hij de critiek op het Joegoslavische partijprogram heeft verdraaid. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR. 48 A' DAM TEL 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING CAPE CANAVERAL (UP) De Ameri kaanse luchtmacht heeft het zoeken naar de neuskegel, die in de Atlantische Oceaan terecht is gekomen, na met behulp van een combinatie van een Thor-raket en een Vanguard-raket gelanceerd te zijn, ge staakt. Er zijn onofficiële aanwijzingen dat de raket een afstand van 3.600 mijl heeft afgelegd, in plaats van 6.300, zoals men verwachtte. De neus was bedoeld voor ra ketten die uit de atmosfeer naar de aarde terugkeren. Officieel is de proef „niet ge heel gelukt" geheten. Nadat urenlang getracht was een „Van- guard"-raket met een aardsatelliet af te vuren heeft de Amerikaanse marine van ochtend besloten de lanceerpoging uit te stellen. In de neus van de „Vanguard" was een 45 centimeter grote aardsatelliet ge plaatst. dit bericht werd later toch door Djakarta bevestigd.) Voorts hebben, volgens Radio-Djakarta, twee onbekende vliegtuigen op 21 april een aanval op het eiland Morotai (noord- Molukken) gedaan. De vliegtuigen c^den een aanval op het vliegveld Kuripasir. De startbaan en de gebouwen van het vlieg veld werden beschadigd, doch er vielen geen slachtoffers. De vliegtuigen werden door ons geschut verdreven, aldus de radio. Over de redevoeringen bij gelegenheid van de derde verjaardag van de Afro- Aziatische Conferentie meldt UP uit Dja karta: Volgens Nasution, bevinden zich buiten landse oorlogsschepen in de wateren rond om Noord-Celebes. „De wapens die wij jarenlang vergeefs hebben getracht te kopen, kregen de opstandelingen aange boden", aldus Nasution. Deze wapens zijn de rebellen door het buitenland, evenals vliegtuigen en piloten, aangeboden, zo voegde hij er aan toe. Nasution noemde de vreemde mogendheden niet bij name. „Kolonialistische elementen maken gaar ne van de rebellen gebruik om de geest van nationale onafhankelijkheid aan te vallen", zo vervolgde Nasution. De Ne derlanders trachten hun koloniale positie op West-Irian te versterken nu zij menen dat de aandacht van de Indone sische regering is afgeleid. Nasution besloot: „Op passende wijze zal worden opgetreden tegen elke inter ventie. De opstandelingen hebben twee duizend militaire uitrustingsstukken aan Darul-Islam-benden in Atjeh geschonken. President Sukarno zei: „Wanneer de met de Niagara te vergelijken dollar- stroom (uit de Verenigde Staten) beoogt ons van de verwezenlijking van onze doel stellingen af te houden, is deze vergeefs." De Afro-Aziatische landen moeten thans de „gevaren van het kapitalistische sy steem het hoofd bieden", aldus Sukarno. „De gevaren van a- en h-bommen komen alle voort uit het kapitalistische systeem. Wanneer wij onze idealen willen ver wezenlijken zullen we deze gevaren moe ten afwenden". „De volkeren van de dertien socialis tische landen vormen thans een derde van de mensheid", zo merkte Sukarno op. „Met de volkeren van de landen van Afrika en Azië en zij die nog voor hun onafhanke lijkheid strijden, tellen zij 2,4 miljard zie len. Is dit geen aanwijzing dat een nieuwe tijd is aangebroken?, aldus de Indone sische president. ..Zij die dit niet begrij- TUNIS (Reuter/AFP) Tunesië ziet af van zijn voornemen een klacht tegen Frankrijk voor de Veiligheidsraad te bren gen, zo heeft president Bourguiba donder dag meegedeeld. Hij zei dat dit besluit is veroorzaakt door de houding van Frank rijk, die volgens hem tegenover de Tune sische kwestie minder star is geworden. „Wij beschouwen de mislukte poging van Bidault die een krachtige politiek te genover Tunesië voorstaat om een ka binet te vormen als een bemoedigend te ken. Er is geen parlementaire meerder heid te vinden voor een extremistische po litiek, aldus Bourguiba. Vorige week verklaarde Bourguiba dat hij president Coty van Frankrijk een week de tijd zou geven om de regerings crisis in Frankrijk op te lossen. Mocht Coty hierin niet slagen dan zou hij opnieuw een klacht bij de Veiligheidsraad indie nen over de Franse agressie in Tunesië. pen of het rad van de historie willen terugdraaien zullen worden vernietigd", aldus de president van de republiek In donesië. De Russische lening De Indonesische ministers van Buiten landse Zaken en Financiën, dr. Subandrio en Sutiko Slamet, en vertegenwoordigers van de Bank Indonesia hebben donderdag een onderhoud van anderhalf uur gehad met de Russische ambassadeur in Djakar ta, Dmitri Zjoekow, aldus Antara. Gespro ken is over aankopen in het kader van de Russische 380 miljoen gulden lening aan Indonesië. Sibolga gevallen Troepen van de centrale regering hebben donderdag de zeehaven Sibolga in Tapanuli op West-Sumatra, ingenomen, aldus'Radio- Medan. De strijdmacht der rebellen trok zich terug na slechts symbolisch tegenstand te hebben geboden en liet wapens achter. Te Djakarta verwacht men, volgens UP, vandaag de val van Solok, de plaats in Midden-Sumatra waar het rebbellenleger zijn hoofdkwartier heeft. Volgens de laat ste berichten staan de voorhoeden van de regeringstroepen op 10 tot 20 km afstand van dez.e plaats, die uit drie richtingen be naderd wordt. Bukittingi wordt op het ogenblik door twee kolonnes eveneens uit verschillende richtingen benaderd. De regeringstroepen hebben order gekregen pogingen der rebel len zich eventueel per watervliegtuig vanaf het Singkarak-meer in veiligheid te brengen, met alle middelen tegen te gaan. Teluk Bayur heroverd, volgens rebellen-radio SINGAPORE (Reuter) De opstande lingenradio heeft gemeld, dat troepen van de opstandelingen Teluk Bayur, de haven van Padang, weer in handen hebben. De aanval zou gedaan zijn toen de regerings eenheden zich elders hadden opgesteld voor een belangrijk offensief. „Wij veroverden de plaats donderdag om 12.00 uur plaatse lijke tijd en de troepen van Sukarno wer den teruggedreven naar de stranden. „Business as usual" SINGAPORE (Reuter) De Indonesische marine heeft de blokkade tegen Midden- Sumatra opgeheven en de schepen in Sin gapore maken zich gereed om opnieuw naar de op de opstandelingen veroverde havens van Midden-Sumatra uit te varen. Het hoofd van de afdeling Economische Zaken van het Indonesische consulaat in Singapore heeft verklaard, opdracht te hebben gekregen van zijn regering om de ruilhandel tussen Singapore en Indo nesië „weer op poten te zetten" (tevoren was deze ruilhandel door de centrale rege ring verboden). Bij de kruising Kruitfabriek in Muiden is de 36-jarige mevrouw Van KooyVan Staveren, die met een kinderwagen wan delde, waarin haar vijf maanden oude baby lag, van achteren aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 19- jarige Engelsman. De baby werd op slag gedood en de moeder werd zwaar gewond In de Synagoge van de Portugees-Is- raelitische gemeente te Amsterdam, is donderdagavond een bijzondere dienst gehouden ter gelegenheid van de tien de verjaardag van de staat Israel. Deze foto werd gemaakt tijdens de toe spraak door de heer S. Rodrigues Pe- reira, opperrabijn van de Portugees- Israelitische gemente. Bacon: De spreekwoorden van een natie be vatten haar genie, haar zin voor humor en haar geest. Tijdens veldoefeningen van leerlingen van de O.O.S. (Onder-Officiers School) op de Boshoverheide te Weert, waarbij springstof werd gebruikt, is bij een aan val, die op een bunker werd uitgevoerd, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een sergeant-instructeur, de 30 jarige A. H. O. Weemaes vader van drie kinderen uit Weert en de korporaal eerste klas, J. A. van Hemeri vader van vier kinderen uit Apeldoorn werden gedood. Zwaar ge wond werd de gehuwde korporaal eerste klas Ch. W. Burgemeestre uit Amster dam. Hij werd naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. De marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. De legervoorlichtingsdienst heeft over het ongeluk een verklaring afgegeven: omstreeks half drie 's middags hield een klas met cursisten van de onderofficiers- school te Weert een oefening met „banga- lore"-torpedo's op het oefenterrein op de Boshoverheide. Deze torpedo's dienen om prikkeldraadversperringen om bunkers op te ruimen. Bij een aanval van een peloton op een bunker is een dergelijke tgrpedo ontploft. De oorzaak van het ongeval ligt vermoedelijk aan het feit dat de elektri sche ontsteking te vroeg in werking is ge steld. ADVERTENTIE RENAULT - TENTOONSTELLING in Restaurant „DREEFZICHT" Zaterdag van 1 uur n.m. tot 10 uur n.m. Zondag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Maandag van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. TOEGANG VRIJ Naar wij vernemen, zal de verlaging van de inleveringsprijs voor boter en kaas welke de regering kort geleden aankondig de, op zondag 27 april ingaan. Dit bete kent echter niet, dat voor de consument de prijzen in de winkels op maandag 28 april eveneens omlaag zullen gaan, omdat de handel natuurlijk nog voorraden heeft, welke voor de oude prijzen zijn ingekocht. Het is te verwachten, zo deelt het Produkt- schap voor Zuivel mede, dat in de loop van de volgende week, vermoedelijk om streeks woensdag, de verlaagde prijzen alom berekend zullen worden. Het is echter niet uitgesloten, dat ver scheidene zaken toch reeds maandag te gen de nieuwe verlaagde prijzen gaan ver kopen en het eventuele verlies voor eigen rekening nemen, maar als regel zal men toch de verlaging niet eerder dan op de helft van volgende week kunnen verwach ten. Koffiemelk en alle soorten room zijn on der de consumptiemelkregeling ge bracht, hetgeen betekent, dat zij voor de consument duurder zullen worden. Voor koffiemelk zal deze verhoging vermoede lijk 28 a 30 ,cent per liter bedragen. Londen (Reuter) Het liberale Londen- se blad „News Chronicle" meldt dat een zeegebied van 37.000 vierkante mijl rond om het Christmas-eiland in de Stille Oceaan met ingang van zaterdag tot „ge- vaarsgebied" is verklaard, met het oog op de Britse proefnemingen met waterstof bommen, die daar volgende week zullen beginnen. Volgens de wetenschappelijke ADVERTENTIE Heerlijke vruchtenpunten - KIRSCH gebak Eigen fabrikaat bonbons, Montblane, diverse soorten chocolade m. noten. HEDEN VERSE GRONINGER KOEK KOEK en GEBAK voor de zondag, dan ZATERDAG naar 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TELEF. 6479 ADVERTENTIE Leuk gevulde plantschaaltjes 2.75 Ziet onze etalage. Kennemerlaan 56-58 - Telefoon 6083 Naar de Legervoorlichtingsdienst me dedeelt is majoor Koopman, twee dagen nadat hij door het Hoog Militair gerechts hof werd vrijgesproken, benoemd bij de lo gistieke afdeling van de Generale Staf. Deze functie kan zeker als gelijkwaardig beschouwd worden aan de functie, welke majoor K. bekleedde bij het Directoraat Materieel Landmacht. De logistieke afdeling van de Generale Staf is belast met de voorbereiding van de aankoop van materieel, dat het Neder landse leger nodig heeft. ADVERTENTIE Iets nieuws tets aparts een heerlijk vruchtengebakje 30 cent per stuk Onze ROOMBOTERKOEKJES 1.30 p. 250 gr Wij verwerken uitsluitend roomboter. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1