Zonder directe of indirecte steun van overheid gaat visserij verloren „Ware vrijheid mogelijk in het alleen geloof TRAITAL LINOLEUM Aarzeling bij de reders omtrent de ontwikkeling van het bedrijf Alcmaria Victrix heeft aan een punt genoeg voor kampioenschap linoleum I Jmond-agenda LIN0LEUMWAS KROMMENIE Vloerenbedrijf „KENNEMERLAND" Politieke bijeenkomst in Velsen-Noord VOETBAL IN KENNEMERLAND Jonge finalisten in muziekconcours ZATERDAG 26 APRIL 1958 JAARVERSLAG VAN DE HARING-REDERSVERENIGING De medische verzorging tijdens het weekeinde AR en CH gaan samen Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TRA IT A L 3 IJmuiden-Oost viert Koninginnedag Agenda voor Heemskerk 7 (Van een onzer verslaggevers) BIJ DE VEROUDERDE TOESTAND van de Nederlandse haringvloot en de Euromarkt in het verschiet, dient men te beseffen, dat een bedrijfstak, die eeuwenlang voor ons land belangrijk is geweest, aan het verdwijnen is. Het tempo van deze verdwijning zal steeds sneller worden. Dit staat te lezen in de gisteren gepubliceerde jaarverslagen over 1956 en 1957 van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij. Nog veel is er volgens deze verslagen te redden, maar dan zal de Nederlandse overheid moeten beseffen, dat er een klimaat geschapen moet worden, dat minder ongunstig afsteekt bij dat van de grote visserijlanden om ons heen. De komende jaren zullen maatgevend zijn voor de toestand, waarin de Nederlandse visserij haar entree in de Euromarkt zal maken. De vloot van de Nederlandse haringreders heeft thans een zodanige gemiddelde leeftijd, dat de economische levensduur reeds lang is overschreden. De exploitatie-overschotten uit het bedrijf zijn niet van dien aard, dat men in staat is de vloot een zodanige vernieuwing te geven, dat het voortbestaan met instandhouding van de tegenwoordige produktiecapaciteit gewaarborgd is. De vereniging beschouwt dit alles 'als een zeer ernstige zaak. Het gaat om de hand having van Nederland als zeevissende natie tussen de andere Westeuropese landen, welke landen stuk voor stuk bereid blijken te zijn hun visserij te zien als een nationaal belang en zich daarom daarvoor indirect of direct financiële offers getroosten. Men moet zich er over verbazen, aldus het jaarverslag, dat het Nederlandse vis serijbedrijf zich nog zo lang staande heeft weten te houden en dat het nog steeds in staat is een belangrijke bijdrage te leveren in de nationale export. Onze volledige on beschermde visserij die in zo belangrijke mate van deze export afhankelijk is, moet overal de concurrentiestrijd voeren met visserijprodukten, gevangen door vissers schepen, die in grote mate direct of indirect steun van hun overheid ontvangen. Andere richting De concurrentie met het buitenland kon in de afgelopen jaren worden volgehouden door het bedingen van een prijs, waarin de noodzakelijke afschrijving van de schepen slechts ten dele werd verdisconteerd. Het leek, of de economische veroudering van de drijfnetvloot geen probleem was. Men rekende uitsluitend met de technische ver oudering en dus met zeer lage afschrijvin gen. De na-oorlogse ontwikkeling leidde echter in een andere richting. Het motor vermogen van de schepen werd opgevoerd, zodat de loggers ook ter trawlvisserij kon den gaan en tenslotte werden de meeste nieuwe schepen zodanig gebouwd, dat uit sluitend de haringtrawlvisserij kon worden uitgeoefend. Het visserijschip kwam daar mee in het vlak van de industriële appara tuur te liggen en het jaarverslag verwacht, dat de economische veroudering in de toe komst veel sneller zal zijn dan de tech nische. De afschrijving zal in financieel op zicht- nog vergroot worden door het feit, dat de nieuwe schepen naar investering vele malen duurder zijn dan de oude drijf- netsehepen. Gevaar Het in de vaart blijven van het tech nisch verouderde deel van de vloot leverde een gevaar op voor de ontwikkeling van de gehele Nederlandse visserij. Terwijl de oude schepen in de vaart konden blijven zolang de prijs van de aangevoerde ge zouten haring boven de variabele kosten lag, moesten de nieuwe schepen de vol ledige exploitatiekosten dekken. De situa tie werd nog moeilijker, toen het verouder de deel van de vloot een beroep bleef doen op de krappe arbeidsmarkt van vakbekwa me vissers. Door gemeenschappelijk optreden wisten de reders in 1957 de oudste schepen uit de vaart te nemen. Dit geschiedde door ge bruik te maken van een deel van de reserve van het egalisatiefonds voor ge zouten haring: 250.000 gulden. Uit eigen middelen brachten de reders 350.000 op. Tn het jaarverslag merkt het hoofdbestuur op, dat deze daad van samenwerking van de reders zeer bijzondere aandacht ver dient. Het was een daad, waarvoor naar de mening van het hoofdbestuur vanwege de overheid medewerking had mogen wor den verwacht. Deze is nu uitgevoerd door de reders, terwijl hun exploitatierekening daartoe geen ruimte liet. De nieuwbouw Omtrent de stand van de nieuwbouw wordt opgemerkt, dat zich de laatste jaren een sterke technische ontwikkeling heeft voorgedaan Deze ontwikkeling heeft een schaduwzijde, want het is niet uitgesloten, dat de visstand in gevaar wordt gebracht door een te volmaakte techniek. Op het ogenblik komt een kentering in de ziens wijze omtrent de overbevissing van haring. De internationale raad voor het onderzoek van de zee gaat thans na, of de haring overbevist wordt en welke maatregelen moeten worden genomen. Het bedrijf is overtuigd van de overbevissing. „Maar overbevissing of geen overbevissing, de laatste twee jaren hebben een sterk ge daalde haringvangst te zien gegeven en de ADVERTENTIE SPECIAAL OPTIEK SERVICE ONOVERTREFBAAR 3 I o e m s t r a a t hoek Koningsplein Leverancier voor alle ziekenfondsen Aanleg van wegen en riolering bij Pleiadenplantsoen aanbesteed Openbare Werken van Velsen heeft de lanleg van wegen en riolering ten zuiden van het Pleiadenplantsoen in IJmuiden aanbesteed. De laagste inschrijver was C. Lampert, Lange Wijngaardstraat 33, Haarlem, voor f 13.437. De hoogste in schrijver was de firma Roemer uit de Kerkstraat in Wognum voor 25.800. De gunning is aangehouden. basis van de rederijen is aan het wankelen gebracht", aldus het jaarverslag. Onzekerheid Bii de reders bestaat echter ook onzeker heid over de techniek die voor de toekomst bij de haringvisserij moet worden gebruikt. Steeds meer wordt de trawlvisserij op haring uitgeoefend. Het gaat er op lijken, dat Nederland binnen een zeker aantal jaren de drjjfnetvisserjj vaarwel zal zeggen. In het verslag wordt opgemerkt, dat dit toe te juichen zou zijn, wanneer men de zekerheid had, dat die ontwikkeling voor het bedrijf de juiste zou zijn. In reders kringen bestaat echter aarzeling. De trawl visserij heeft het voordeel, dat het bedrijf het gehele jaar door kan worden uitge oefend: zeven maanden op verse haring en vijf maanden op verse vis. Dit is belang rijk, omdat een bedrijf met een overwegend seizoenkarakter voor het verkrijgen van arbeidskrachten weinig aantrekkelijk is. Hierbij komt nog, dat een nieuw schip voor de drijfnetvisserij niet veel goedkoper is dan een nieuw trawlschip. Basis van export Dit alles werkt ten nadele van de vleet visserij, maar de redersvereniging wil eerst nog uitgemaakt zien, of aan het verdwijnen van de vleetharing tot nu toe de basis van de Nederlandse haringexport niet zodanige nadelen Hih vërbóridén. dat om die reden de vleetvisserij in stand gehou den dient te worden. Het zoeken naar het meest bruikbare scheepstype bevindt zich thans in een experimenteel stadium. Door de nieuwbouw van de laatste jaren zijn alle reserves van de rederijen thans in nieuwe schepen belegd. De visserijnota heeft bij de nieuwbouw de helpende hand geboden, doch slechts voor een beperkt aantal schepen, omdat de meeste nieuwe eenheden gebouwd zijn uit eigen middelen der reders of krachtens de wet op de mate riële oorlogsschade. Het lijkt volgens de redersvereniging uitgesloten, dat in de naaste toekomst nog veel schepen zullen worden besteld. De financiering op grond van de visserijnota geeft wel de gelegen heid, maar het kwart gedeelte van het kapitaal, dat de reders zelf moeten finan cieren, is voor velen een struikelblok. In 1956 en 1957 kwamen voor de veertig leden van de redersvereniging veertien nieuwe schepen in de vaart, waardoor het aantal motorschepen thans is gestegen tot 194. Nederland telt nog slechts vijf stoom- loggers, alle te Vlaardingen. Het aantal rederijen is met vijf verminderd, terwijl twee rederijen geen schepen meer in ex ploitatie hebben. Hierin weerspiegelt zich dat de economisch zwakkere rederijen niet in staat zijn tot vervanging van hun materiaal over te gaan. Evenals in 1954 werden ook in 1956 en 1957 de beperkende bepalingen der zout- haringvisserij op 15 juli opgeheven. Hier voor was temeer aanleiding, omdat het met de aanvoer' van maatjesharing sinds 1953 van jaar tot jaar bergafwaarts gaat: in 1953 371.000 kantjes; in 1956 249.000 en in 1957 168.000 kantjes. In vier jaar tijds is de aanvoer van maatjesharing tot ongeveer de helft teruggelopen. De Engelse walvisserij wordt ook steeds ongunstiger: van 417.000 kantjes in 1953 naar 220.000 kantjes in 1957. De achteruitgang van deze vangsten on der de Engelse wal is het overheersende probleem voor de Nederlandse haring visserij. Het is de kurk waarop de drijfnet- vloot de laatste tientallen jaren heeft ge dreven. Wil men de Engelse wal-visserij op ren dabele wijze handhaven, dan kan dit slechts geschieden door middel van een drastische prijsverhoging voor gezouten haring, het geen bij de huidige afzetverhoudingen een moeilijk door te voeren operatie is. Een andere mogelijkheid is om zich aan te passen aan deze structuele verandering en de drijfnetschepen te vervangen door trawlschepen. Dit eist echter een groot scheeps financieringsprogramma, waarvoor ook de overheid zich zal moeten inzetten. CSV—VELSEN In hun laatste wedstrijd komen de Vel- senaren uit met: Kaasenbrood; Nijssen en Boon; Spanjaard, Hijnen en Schoorl; Braam, van Schagen, Bakkum, Graman en Heilig. ADVERTENTIE Nieuwe Vloerbedekking Colovinyl, Linoleum of Rubber Trapbekledingen Voor goede en duurzame vloeren Zinneveltlaan 5 - Santpoort Tel. 02560 - 7887 IJMUIDEN Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de artsen H. de Jonge, Hofstedestraat 47, tel. 5652 en A. van Leusen, Van Tuyll- weg 34, tel. 4328. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen. In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-N.-BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, dr. Schuitstraat 12, tel. 3636 b.g.g. 3905. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. J. Vos, Arendsweg-124, tel. 3586. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Duinwijk, Populierenlaan 44, tele foon 3388. SANTPOORT Dokters. In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken. Elswoutapotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. K 2500 - 16760 en Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. K 2560-8249. VELSEN Wijkverpleging. Voor IJmuiden-O., Driehuis en Santpoort zuster Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398. Voor Vel- sen-N., Velsen-dorp en IJmuiden-O. zuster Spiers, Geelvinckstraat 27, tel. K 2510-3936. Voor IJmuiden-W. en IJmuiden-O. zuster Kion, Kanaaldijk 240, tel. 4383. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J. F. Brugman. Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513-22. Bo vendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dr. A. P. de Jongh, Kon. Julianastraat 1, tel. 2534. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: Zr. Boots, Kon. Julianastraat 4, tel. 2544. Verloskundige: Mevr. Scholten-Kloes Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk is da gelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend- ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 In de Gereformeerde Kerk aan de Grote Hout of Koningsweg te Velsen-Noord is vrijdagavond een verkiezingsvergadering gehouden, welke was voorbereid door een commissie uit de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionairen. Deze com missie heeft niet veel eer van haar werk gehad, want de opkomst was wel heel klein. De heer H. J. Lips ging voor in gebed, waarna men gezamenlijk zong „Een vaste burcht is onze GodHij vertelde dat deze bijeenkomst was belegd in verband met de gemeenteraadsverkiezingen, die 28 mei zullen worden gehouden en dat men nu weer met een gezamenlijke lijst van C.H. en A.R. zou uitkomen. De eerste spreker, prof. M. P. H. Verdam (C.H.U.), die maar nauwelijks te verstaan ADVERTENTIE Traital 3 bevat het pas-ontdekte de sterke van roos bevrijdende apelium met eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Zondag j.l. viel de beslissing in 3A wat de onderste plaats aangaat men weet het: Terrasvogels werd het kind van de rekening en de komende zondag gaan Alcmaria Victrix en Egmondia uitmaken, wie zich kampioen mag noemen. En wat 4D betreft: Ook hier zouden zondag a.s. èn de kampioen èn de hekkensluiters hun papieren in ontvangst kunnen nemen, maar zeker is dat nog niet. Inderdaad, het is een merkwaardige sa menloop van omstandigheden, dat niet al leen in de laatste wedstrijd van het sei zoen de beslissing ten opzichte van de kampioenstitel valt, maar dat beide bij deze ontmoeting betrokken clubs ook kans op de titel hebben. Alcmaria start in zoverre als favoriet, dat het aan een gelijkspel genoeg heeft om de titel in de wacht te slepen, terwijl Egmondia absoluut moet winnen. Aan een voorspelling wagen we ons onder zulke enerverende omstandigheden niet. Alleen willen we er even op wijzen, dat Egmon dia de eerste ontmoeting met tweenul won. De overige vastgestelde ontmoetingen verzinken natuurlijk bij bovengenoemd treffen geheel in het niet en het spelen er van kan feitelijk als een blote formali teit beschouwd worden. We volstaan dan ook met het memoreren van het pro gramma en daar achter vermelden we de uitslagen van de eerste ontmoetingen tus sen deze clubs: Alkmaarse BoysVitesse (0—4; ADO—Wijk aan Zee (3—0); HSV— ZAP (0—3); CSV—Velsen (1—0). Wie zou gedacht hebben, toen NAS op 6 oktober van het vorige jaar in Uithoorn de club van die naam met tweezeven versloeg, dat het deze zelfde vereniging zou zijn, die op 20 april d.a.v. het des tijds regelrecht op het kampioenschap af stevenende NAS van de bovenste plaats zou verdringen? Toch is het een feit. En het zou wel eens kunnen zijn, dat de Halfweggers er niet meer op komen ook! Zelfs zouden de Uithoorners zondag a.s. reeds kampioen zijn, als zij zelf van Bloe- mendaal wonnen, wat zeer waarschijnlijk is en NAS de uitwedstrijd tegen Waterloo verloor, hetgeen zeker niet tot de on mogelijkheden behoort. In de onderste regioenen doet Geel Wit hardnekkig po gingen om nog van de onderste plaats te geraken. Kinheim kan echter niets meer overkomen na de 21 zege op DIO. Bij de uitslag van KinheimOFC zijn dan ook alleen de Oostzaners geïnteresseerd. was, wees op de betekenis van de gemeen tepolitiek. Men zou alles moeten bezien uit het oogpunt: „zo zal het in de toekomst moeten worden". Politiek zou in de diepste zin een zaak van religie moeten zijn en alles zou men moeten onderwerpen aan het centrale gebod: Liefde tot God. Vervolgens gaf de hooggeleerde inleider zijn visie op verschillende maatschappelijke problemen. Elk vraagstuk zou echter steeds weer spanningen veroorzaken, maar hij noemde het een zaak van het grootste belang dat men een geestelijke eenheid demonstreert. Luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer uit Den Haag, die voor de A.R. het woord voerde, zeide dat A.R. en C.H. op dezelfde grondslag staan en hij legde vooral de nadruk op de verplichtingen die de be woners van d,e IJmond hebben tegenover de nieuwe burgers; alleen al daarom is het nodig samen te werken. En die samen werking zou men moeten kunnen bouwen op de drie beginselen: gezag, geloof en vrijheid. Onder gezag zou de spreker in geen geval de dictatuur willen rangschikken, waaron der reeds 800 miljoen mensen op de wereld gebukt gaan. Zodra men de bases van het gezag uit het oog verliest en daarbij dacht de spreker aan Frankrijk is men bezig af te zakken naar de dictatuur. De mens heeft een Goddelijke roeping gekre gen, zo ging hij voort, om de volken te beschermen, een taak die ook rust op de gemeenteraden, Provinciale Staten en Tweede Kamer. Wat het bewapeningsvraagstuk betreft, zei de generaal dat men voor een moeilijke taak staat. Men moet echter op de ingesla gen weg doorgaan, wil men niet onder de dictatuur komen, meende hij. De laatste verkiezingen zouden er volgens spreker een uiting van zijn, dat „een volk moe is van staatsbemoeiingen". Toch achtte hij de „vrijheid" van de V.V.D. ook een gevaar en zou hij de kiezers willen adviseren hun stem uit te brengen op de christelijke par tijen, want vrijheid is naar zijn smaak alleen mogelijk in het christelijke geloof. ADVERTENTIE maakt 't u gemakkelijk! Het onderhoud van linoleum is een wissewasje, vooral wanneer u de juiste was gebruikt Vraag onze gratis folder met werkbesparende onderhoudsadviezen. MARKTPLEIN 29 Dinsdagmiddag 29 april geopend. Woensdagmiddag 30 april gesloten. ADVERTENTIE De grootste collectie vindt u bij Het jeugdmuziekconcours, dat in deze maand zovele muzikale jongens en meisjes in een vreedzame edele kamp te Beverwijk tezamen bracht, is vrijdagavond beëindigd. De jury heeft met haar eindoordeel de jeugdige muzikanten aangewezen, die door hun prestaties op dit concours in aanmer king kwamen voor een prijs. Hiermede stond deze jury, die gevormd werd door de heer J. P. Vincent als voorzitter en dooi de heren M. Adam en W. Steijn als leden, voor geen eenvoudige taak. Want de jon gens en meisjes, die zich bij de voorronden op 9 en 16 april in de finale hadden ge plaatst. gaven elkaar in hun spel slechts weinig toë. En bovendien moesten er bij de beoordeling allerlei andere factoren als studietijd, leeftijd en de moeilijkheids graad der gespeelde stukken in het ge ding worden gebracht. Het was geen won der, dat de waarderingscijfers betrekkelijk weinig uiteenliepen, eigenlijk maar net voldoende om een prijzenverdeling mo gelijk te maken. Er werd op deze laatste avond inderdaad weer knap gemusiceerd. Twee delen van de Sonatine van Ravel en het Menuet an tique van dezelfde componist stonden weer op het programma en zij kregen een zeei lofwaardige vertolking van aankomende pianisten met een veelbelovende aanleg Een Spaanse dans van Granados, fragmen ten uit Pianosonates van Beethoven, een innemend werkje van Haydn werden eveneens voorbeeldig vertolkt en verschei dene van die voordrachten getuigden nog van een natuurlijke, gevoelige muzikali teit, zoals de mooie uitvoering van de Va riaties over een Zwitsers lied van Beet hoven. De blaasinstrumenten waren weer be hoorlijk vertegenwoordigd met een schuif- trombone, een fluit en blokfluiten. Bijzon der kunstgenot gaf zelfs een tweetal meis jes bij de vertolking van een duet voor blokfluiten. Benijdenswaardig was de on bevangenheid van een violiste, die met vaste toon een stukje van Carrole speelde, en van haar zuster, die eveneens zelfstan dig een werkje voor violoncel met gave klank vertolkte. Een schuiftrombonist ver richtte zeer verdienstelijk werk met de uitvoering van „Wherever you walk" van J. F. Handel, verrassend goed was het spel van een jonge fluitist, die het fraaie An dante in C van W. A. Mozart liet horen. Ook moet het musiceren van een blokfluit bespeler worden genoemd, die zijn krach» ten met succes aan een Sonate van Handel wijdde. Er kwam spanning in de bovenzaal van ,,'t Centrum" toen de jury plaats ging ne men op het toneel om haar eindoordeel uit te spreken. Maar voordat het zover was, dankte een bestuurslid van de afdeling Beverwijk van „Toonkunst" de heer J. Bos allen, die met de daad of met het tonen van belangstelling tot het slagen van dit concours hadden bijgedragen, in het bijzonder de burgemeester van Bever wijk, mr. Bruinsma, die deze laatste wed strijdavond in zijn geheel heeft gevolgd. Van erkentelijkheid getuigende woorden werden ook gericht tot de organisator J de Roos van „Jeugd en muziek". De voor zitter van de jury, de heer J. P. Vincent, bleek in zijn toespraak zeer voldaan over de bijzonder goede prestaties van dit con cours. Daarna maakte de heer Schuyff de einduitslag bekend. Ruim twintig van de deelnemende jonge muzikanten hadden een tweede prijs' behaald. Eerste prijzen wer den aan Leo de Sonneville, Hester Benja mins, Ans Schutte toegekend. Ethel Nete lenbos, Han Beeker, Cees Rosenhart en Frans Korting. Jos de Sonneville, Carla van der Kolk en Rob de Groot kregen ieder een ereprijs, welke door burgemees ter mr. Bruinsma met een toepasselijk woord werd overhandigd. Willy Vessies, nog geen twaalf jaar oud, kreeg de hoog ste onderscheiding en bovendien de fraaie zilveren wisselbeker. En hiermede was er een einde gekomen aan dit interessante concours, waarvoor veel belangstelling bestond en waarvoor ook het bestuur van de jonge afdeling van „Jeugd en Muziek" te Beverwijk een bui tengewone activiteit aan de dag gelegd heeft P. Zwaanswijk Woensdag zal ook de oranjevereniging „IJmuiden Oost" haar bijdrage leveren aan de viering van de Koninginnedag. De leerlingen van de eerste en tweede klasse der lagere scholen vieren het feest, evenals de kleuters, op school; de hogere klassen gaan naar het Patronaatsgebouw voor de vertoning van „Jody en het herte- jong" of naar het Hervormd Jeugdgebouw, waar „Laurel en Hardy in het verre wes ten" wordt gedraaid. Het middagprogramma vermeldt voor IJmuiden-Oost de volgende punten: 14.30 uur vertrekt het Tamboer- en Pij perkorps van de Chr. Gymnastiekvereni ging „IJmuiden" voor een korte mars met als eindpunt het Marktplein. 14.30 uur vertrekt het Muziekkorps „IJmuider Harmonie" van de Gemeente lijke Vergaderzaal aan de Abelenstraat voor een korte mars met als eindpunt het Marktplein. Marktplein 15.00 uur tot 16.30 uur Taptoe uit te voeren door de IJmuider Harmonie in vereniging met het tamboer en pijperkorps van de Chr. Gymnastiek vereniging „IJmuiden". Gymnastische dansjes worden door de Chr. Gymnastiek vereniging „IJmuiden" uitgevoerd. Het avondprogramma, dat in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg wordt uitgevoerd vermeldt de voorstelling van de beroemde rolprent „Het is midder nacht, dokter Schweitzer". Machinistenexamens Op het machinistenexamen, dat een dezer dagen te Den Haag werd gehouden, be haalde de heer A. Kluft te IJmuiden het diploma B 1. VELSEN ZATERDAG 26 APRIL Thalia, 19 en 21.15 uur: „Haar eerste liefde". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Toneelver. „Jan van Dommelen", toneel voorstelling in zaal Zomerlust te Sant poort. Aanvang 20.15 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 1012.30 en 14.30 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1012 en 1417 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30— 17.30 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek Velsen-N„ Banjaertstraat 13, open van 1417 uur. Kunst en Vriendschap, 20 uur, Patro naatsgebouw, toneeluitvoering. WIJ, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, to neeluitvoering. ZONDAG 27 APRIL Thalia, 15 uur: „Jesse James, de wraak zuchtige bandiet" 19 en 21.15 uur: „Haar eerste liefde". Rex: Geen opgave Humanistisch Verbond, 10.30 uur: Cul tureel Gebouw, spreekster mevrouw Hella S. Haasse. MAANDAG 28 APRIL Thalia, 20 uur: „Haar eerste liefde". Toneelver. „De Kruik", 20 uur, toneel voorstelling in het Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Rex en Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Witte Kruis, 20 uur, ledenvergadering in gebouw Witte Kruis. Commissie Ontspanning Bejaarden, 23 uur, Patronaatsgebouw, „Das Wiener Café". Kinheim, 20 uur, Kennemer Theater, feestavond. Raadhuis, 15 tot 17 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Openbare leeszaal en bibliotheek: Heide- straat, open van 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 14 tot 17 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; jeugdbibliotheek open van 16 tot 17.30 uur en 19 tot 21 u. BEVERWIJK ZATERDAG 26 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Achterdocht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zwij gend heldendom". W.B. Theater, 20 uur: „Tarzan in de gouden stad". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond „Tavido". De Groentenbeurs, 20 uur: Contactavond Kennemer Motor Club. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1517.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. ZONDAG 27 APRIL Kennemer Theater, 14.30 uur: „De wraak van de woudloper"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Achterdocht". Luxor Theater, 14.30 uur; „Moeder, wat een klap"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Zwij gend heldendom". W.B. Theater, 14.30 uur: „Hoog in 't zadel"; 16.30 en 20 uur: „Noodlanding in de Jungle". KSA-gebouw, 20 uur: Bijeenkomst KJB. MAANDAG 28 APRIL Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Het lied van Bernadette". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zwij gend heldendom". W.B. Theater, 20 uur: „Noodlanding in de Jungle". KSA-gebouw, 20 uur: Vergadering r.-k. Bouwarbeidersbond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan !7, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „De levensroman van een Koningin".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7