KERKDIENSTEN ZIJ WEL WIJ NIET In en buiten de cel <~\Öeek Fa. de Vilder Twee eendjes en het voorjaar Vanmorgen in de vishal en op zee No. 2 TELEVISIE Uw bril klaar terwijl u wacht MUZIEK STIERF UIT serij-varia Haar eerste liefde Achterdocht HET OOG (1) Vlaggetjesdagviering in Scheveningen Tarzan in de gouden stad Zwijgend heldendom PEL'S KAPSALON „Wilde loonactie van de Nederlandse loodsen" K inderkerkdiensten J. DE BOER - Mr. Opticien Schots Blijven plakken Speelgoed kwam in goede handjes ZATERDAG 26 APRIL 1958 5 (Thalia) De favoriete van velen, Ro my Schneider, speelt in deze film de rol van een innemend meisje, dat met haar vader (Hans Albers) in conflict komt, wanneer ze zich de attenties laat welge vallen van de nieuwe eigenaar van het ho tel, waarin haar vader chef is. Het komt zelfs zover, dat ze met de hoteleigenaar zal gaan trouwen, ofschoon ze ontdekt dat haar hart eigenlijk haar jeugdvriend Hel- muth toebehoort. Natuurlijk is ze dan ook alweer de beste maatjes geworden met haar vader, wiens positie inmiddels verre van aangenaam is, want door zijn boze aanstaande schoonzoon, die hij niet als schoonzoon wenst, wordt hij verwezen naar de toiletten om daarover de scepter te zwaaien. Gelukkig komt er nog net op tijd een rijke vriend opdraven, die het ho tel in bezit neemt, de vader benoemt tot directeur en daardoor de lieftallige doch ter in staat stelt te trouwen met de jonge man, voor wie ze tenslotte is bestemd. Heel wat complicaties dus in deze co- medie met een tragisch accentje. Tot en met dinsdag kan met het allemaal met eigen ogen aanschouwen. Donderdag vertoont men in een speciale voorstelling de komische en pikante Franse film „Het bed", een raamvertel ling rond de belangrijke plaats, die het bed in het leven inneemt. We maken achter eenvolgens kennis met het kraambed, het bed van de Pompadour, het droombed van een vrachtrijder en het bed, dat dient om te compromitteren (Kennemer Theater). Tot en met zondag kan men van een van Hitchcock's thrillers genieten en wel „Achterdocht". Oom Charlie is in deze film de aardige en innemende man, die op bezoek komt bij zijn familie in een klein plaatsje. Zijn nichtje leert hem kennen als een heel andere figuur: een vrouwenmoordenaar. Oom krijgt argwaan en besluit te ver trekken. Hij poogt zijn nichtje nog in de val te lokken. Het nichtje is echter niet voor een kleintje vervaard. Men zie zelf hoe het afloopt. Een maximum aan span ning is gagarandeerd. Van maandag tot en met woensdag draait „Het lied van Bernadette". Het eeuwfeest van de verschijningen te Lour- des heeft in de bioscooptheaters de film teruggebracht, die Henry King heeft ge maakt naar Franz Werfels roman. Jennifer Jones speelt het eenvoudige boerenmeisje Bernadette in deze film, die in 1946 een groot succes werd, niet het minst omdat ze, zo vlak na de oorlog, de behoefte aan het religieuze thema volop bevredigde. De film is met piëteit en respect gemaakt Ze is niet zonder effectbejag, maar dat raakt meer de vorm dan de inhoud. De sobere en innige toon van Werfel's roman ADVERTENTIE cÜia&qtU C€A faie Het menselijk ook vertoont in hoofd zaak de vormen van een zeer kleine, bolvormige camera. Het geheel is om sloten door een stevige wand, het ledervlies of de sclera. Aan de voor zijde heeft deze een uitstulping, die doorzichtig is. Dit doorzichtige, onge veer bolvormige, gedeelte van de sclera heet hoornvlies of cornea. Achter de cornea bevindt zich een aan een reeks draden opgehangen dubbelholle lens. Tussen cornea en lens bevindt zich vocht, het z.g.n. kamerwater. Achter de lens is de gehele ruimte opgevuld met het glasachtig lichaam. Door het inwerking stellen van een stel spieren kan de lens sterker gekromd worden. Men noemt dit het accomodatie-ver- mogen van het oog. (Hierover later meer). (Wordt vervolgd). GOUDA ZWIJNDRECHT K. Tiendewag 12 Paslage 8 I1MUIDEN Kennemerlaan 92 In een vergadering van het Comité Vlaggetjesdag Scheveningen, onder lei ding van de voorzitter, de heer D. den Duik is besloten, dat het uitvaren van de vloot op zaterdag 17 mei zal plaatsvinden om 14.30 uur. Het zal niet mogelijk zijn de voor de visvangst vertrekkende sche pen te doen vergezellen door schepen, waarop genodigden zijn toegelaten. Wel zal het hospitaal-kerkschip „De Hoop" aanwezig zijn en aan het hoofd van de vertrekkende schepen zee kiezen. Vermoedelijk zullen aan boord van „De Hoop" enige hoge autoriteiten aanwezig zijn, die de reis meemaken tot ÏJmuiden. Voor de tekenwedstrijd voor de hoogste klas der lagere scholen bestaat een ver heugende belangstelling; reeds meer dan 60 klassen doen mee, zodat in totaal 150 a 180 tekeningen verwacht mogen worden. Het ligt in de bedoeling volgend jaar een fotowedstrijd en een tentoonstelling te organiseren ter gelegenheid van vlag getjesdag. Het is dus zaak, dat amateur fotografen, die daaraan mee willen doen dit jaar hun camera's gereed houden. Op Hemelvaartsdag zal zoals reeds be kendgemaakt de huldiging plaats vinden van de schipper van de SCH 6, de heer Arie Hofland, die verleden jaar de wimpel won voor de bestverzorgde haring. Van de zijde van de kring 's-Gravenha- ge van het Nederlands Christelijk Gynv nastiek Verbond werd de vergadering meegedeeld, dat op Vlaggetjesdag, na het uitvaren van de vloot, een marswedstrijd door Scheveningen en langs de Boulevard wordt gehouden, waaraan 15 verenigingen vergezeld door verscheidene drumbands zullen deelnemen. Het aantal deelnemers aan deze manifestatie zal 2000 a 2500 be dragen. beluistert men er dan toch nog wel in om te kunnen begrijpen waarom ze het pu bliek na de oorlog zozeer aansprak. Zondagmiddag vertoont dit theater „De wraak van de woudloper". (W. B. - t h e a t e r). Weer een boeiend filmrelaas over de manier waarop Tarzan kwaadwillende bedriegers, die op het goud van een amazonenstad belust zijn, vernietigt in zijn goudzuivere wildernis en aldus voorkomt dat de beschaving, met alle ellende van dien (waar of niet?) zijn primitieve maar gelukkige levensstaat zou aantasten. De lieftallige Jane, de fikse knaap Boy en de menselijke aap Cheta steunen de sterke, in zeer korte zinnen sprekende, Tarzan (Johnny Weismuller) en aan het eind van de film is het viertal weer in oerwoud-vrede verenigd. Boy en Cheta halen natuurlijk weer domme stre ken uit, maar die stellen Tarzan in staat groot en sterk te zijn. De triomf van Tar- zans eenvoud is als het oerwoud zelf: ge heimzinnig en onaantastbaar. De film wordt zondag en maandag vervangen door „Noodlanding in de jungle". Een angstig avontuur temidden der koppensnellers. Zondagmiddag kan men „Hoog in het za del" aanschouwen. (L u x o r). Niet zo heel lang geleden hebben wij reeds met waardering geschre ven over deze film, die de innerlijke span ningen van de mannen in de oorlog tot uitdrukking brengt. Ze loopt tot en met maandag en wordt opgevolgd door „Anas- tasia" met Ingrid Bergman en Yul Brun- ner, een romantisering van het bekende gegeven. Zondagmiddag draait de klucht Moeder wat een klap". ADVERTENTIE Het is weer die u HET NIEUWSTE presenteert een absoluut natuurlijk blijvende wave Kennemerlaan 126 - Telefoon 4426 ADVERTENTIE PHILIPS - ERRES - METZ e.a. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg. Demonstraties vrijblijvend bü u thuis. Onze eigen service-dienst is dag en nacht paraat. Koopt bij de vakman Velserduinweg 173 Tel. 4402 Gedipl. radio- en T.V.-monteurs Staatssecretaris meent: Overeenkomstig het voorstel van de vaste commissie voor de Scheepvaart is de Tweede Kamer ten aanzien van een adres over de salarispositie van de rijks- loodsen overgegaan tot de orde van de dag. Naar het oordeel van de commissie dient de in dit adres te berde gebrachte aangelegenheid in de eerste plaats in het georganiseerde overleg onder ogen te wor den gezien. De staatssecretaris heeft op gemerkt, dat het adres beschouwd dient te worden als omvattende een wilde loonac tie, welke geheel buiten de erkende orga nisaties en het georganiseerd overleg om is genomen. Deze organisaties aldus de staatssecretaris distanciëren zich dan ook volkomen van de gevoerde actie, ter wijl uit het féit, dat niet meer dan 25 per cent van de loodsen het adres heeft onder tekend, blijkt, dat het overgrote deel der loodsen zelf niet met het adres instemt. Vooraf heeft de heer Wagenaar (comm. groep Gortzak) als zijn mening te kennen gegeven, dat niet gesproken kan worden van een wilde loonactie. Staatssecretaris Moorman heeft daartegenover als zijn oordeel gesteld, dat er toch wel van een wilde loonactie kan worden gesproken. On der aanvoering van iemand, die geen loods is, kwamen een aantal loodsen bui ten het georganiseerd overleg om, met looneisen. De heer Wagenaar kreeg aan tekening, dat hij geacht wil worden tegen het voorstel van de vaste commissie te hebben gestemd. Zondag 27 april Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Broers, jeugddienst. Gebouw voor Chr. Belangen, 10 uur: de heer Mooy. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg; 10.15 uur: jeugdkapel Bethlehemkerk, de heer C. de Jong. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. -J. A. Tiemens;, 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: dr. J. Maarse. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers; dins dag 9 uur: Heilige Mis. Donderdag (Phi- lipus en Jacobus) 9 uur: Heilige mis; 19.30 uur: vespers. Leger des Heils: 10 uur: heiligingsdienst, 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne merlaan, 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: dienst; 11.15 uur: zondagsschool. Hervormde Evangelisatie op geref. grond slag, dinsdag 19.30 uur, Elonkapel, de heer M. de Vos. IJ MUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Sj. de Roest, 19 uur: ds. J. Dick- hout. Ned. Herv. Jeugdgebouw, 10 uur: de heer W. Kwak (jeugdkerk). Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: prof. mr. J. A. Oosterbaan. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: L. J. Pasman, 19.30 uur: ds. Zijlstra; woensdag 19.45 uur: Jb Klein-Haneveld. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, geen dienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik; 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Besselaar; woensdag 20 uur: ds. A. Ag- tereek. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: de heer A. Vries. Evang. Luth. Gem., 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. J. A. Eekhof van Wijk aan Zee. ïrenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populieren laan: geen opgave ontvangen. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. Assendorp van Velsen; 11.30 uur: zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 9 uur en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. H. J. Olde- mans van Hilversum. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. H. J. Oldemans van Hilversum; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 19.30 uur: Jeugddienst. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm, Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Th. v. An- del van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. Van Willenswaard; 19 uur: Oecumeni sche dienst, pastoor J. Visser, oud-katho liek geestelijke en ds. D. ter Steege, her vormd predikant. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 10 en 17 uur:- ds. L. Hoor weg. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 uur: ds. D. Biesma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. P. Lok. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Bethlehemschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Herv. Kinderkerk I.Imuiden-Oost, Em- maschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lanksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. ADVERTENTIE ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Tel. 7119 Op verzoek ontvangt u thuis een keurcollectie brilmonturen Sluitingsavond van Vrouwengroep De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Arbeid houdt op dinsdag 29 april de laatste bijeenkomst van dit sei zoen in de sloidzaal van de Zeewijkschool. Er wordt van alles besproken en de avond zal een feestelijk tintje krijgen. „Volksonderwijs" gaat nieuwe voorzitter kiezen De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Volksonderwijs'' houdt maandag 21 april in zaal Dam de jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zullen twee nieuwe be stuursleden gekozen worden, de voorzitter de heer G. J. Klesser wegens vertrek naar elders en mevr. de Bie stellen zich niet herkiesbaar. Er komt gelukkig zo langzamerhand een generatie op de weg, die van verkeerswanten weet, die niet schuttert bij tegemoetkomend verkeer, zich op kruispunten stipt aan de voorrangsregelen houdt en tenminste over het verzet-tegen-de-uitgestoken-hand-bij-richtingveranderm- geengroeit. Met alle eerbied voor moeders en vaders, maar ik doel op de kinderen. De pukken, die ook donderdag en vrijdag weer door de stad zijn uitgezwermd om onder het wakend oog van de afdeling van het Verbond voor Veilig verkeer en de politie hun praktijkexamen te doen en die lopend of ter velo hebben bewezen, dat de theoretische en praktische lessen niet om niet zijn geweest. Velsen heeft een paar van die „stille" verenigingen, wier werken nimmer aan de grote klok bengelen, maar die bin nenskamers voor de medemens werken en zorgen en één daarvan is de reclassering. De reclasseerders zelf zeggen, dat het wonderlijk is, hoe weinig belangstelling hun arbeid heeft en ik geloof aan de ene kant, dat zulks maar gelukkig is, want hoe minder er gereclasseerd wordt, hoe beter het is, maar anderzijds kan ik met ze mee voelen: tenslotte kan nie mand, ook niet de stille werker, buiten wat belangstellende warmte van buiten af. Adjudant Van der Jagt, die al jarenlang de jeugd in het voorjaar heeft helpen exami neren en daarbij voor een berg administratieve romp slomp opdraait, was het met mij eens, dat er langzaam maar zeker een groep jonge verkeers"geharden" groeit, die het ingewikkelde spel van de weg dóórkrijgt en die straks een beter stukje disci pline kan weggeven dan on ze eigen generatie. Want dat is vrij modderig allemaal, ondanks de snel- brommers en andere vehike- len, waar zij zich op hebben gewaagd. Er was dit jaar weer een formidabele verkeersagent opgesteld op de hoek van de Zeeweg en dc Willemsbeek en de routê liep even anders dan andere jaren (minus de hoek Willebrordstraat-Frans Naereboutstraat en plus het pléintje voor Rex), maar alles is van een leien dakje gerold. Deze ruim duizend kinders hebben donderdag en giste ren hun uiterste best gedaan. En naar ik vurig hoop zullen ze even model b 1 ij v e n rijden, want dat is de enige manier om de zusters van het Antoniusziékenhuis zo lang mogelijk uit de vingers te blijven. Tenzij er natuur lijk een blindedarm van links komt. Helaas moet ik u met be drukt gemoed melden, dat wij een postludium in Vel sen hebben moeten horen, dat enigszins beschamend genoemd moet worden. Jarenlang heeft Velsen zich enigermate kunnen beroe men op een eigen amateur symfonieorkest, dat vroeger als „Euphonie" de minnaren van muziek en snarenspel tezamen bond en later als de Velser Orkest Vereniging de verheffende werken voort zette. Waaraan nu altemaal een einde gekomen is als ge volg van gebrek aan actief in een gemeente, die meer dan zestigduizend zielen telt, maar blikbaar niet de bezie ling kan opbrengen voor de muziek, die nodig is voor het voortbestaan van de VOV. Droevig. Even droevig als het kwij nen van de Filmliga en an dere nuttige instellingen, die de mens op hoger plan wil len brengen. Droevig maar waar. Even waar als het verder uitgroeien van de televisie antenne-wouden, wat wel eens als een hoofd-oorzaak wordt aangeduid. Naar mijn smaak overigens niet geheel terecht. Maar daarover gaan wij thans niet polemiseren: het zacht en kalm overlijden van de VOV wil ik liever niet be geleiden met het zo heel an ders geaarde stomweg- kijken - in - een - donkere- kamer. Want wat een kleine groep dapperen in die VOV deed was juist het omge keerde: dat was actief musi ceren, samen een stuk mu ziek opbouwen tot een har monisch geheel. Jammer, dat het stuk uit is. Ze gaan in kleine groep nog door met een kamerorkest, in de hoop, dat er later nog weer eens een nieuwe mogelijkheid tot groei in zit, maar voorlopig hangt toch de lier in de IJmondse wilgen. Waar dat instrument waarschijnlijk tegen enige andere lieren heeft gezegd: „Hé, vrinden, jullie ook al hier?" Woensdag ziin naar huis teruggekeerd, de twee ver loofde stellen uit ÏJmuiden en uit Wynkel. Ze hebben elkaar voor een Schotse ambtenaar ter burgerlijke stand het jawoord gegeven. Hij had wat moeite met de naam van Dirk Adriaan Rie- deman uit ÏJmuiden en zijn beminde Elizabeth Dapper uit Amsterdam en met Jaco bus Cornelius van der Diest uit Wynkel en zijn aange beden Geraldine Linde uit Den Haag. Hoewel hij wel eens een enkele keer meer jonge Nederlanders voor zich ziet verschijnen, die ambte naar. Want het is af en toe een mogelijkheid, dat trou wen in Schotland als u be grijpt wat ik bedoeld. Toch wordt er zoveel ge daan. Delinquenten, die voor de kadi komen, kunnen een ongelooflijke steun in de rug krijgen van een voorlich tingsrapport, waarin de die pere achtergronden van hun daden worden uiteengezet en waarmee de rechter naar grotere wijsheid kan opgaan. En daarna kan die reclas sering haar beloften waar maken, door de veroordeelde te helpen en terug te leiden in het rechte spoor, een taak, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Celbezoek bijvoorbeeld het is zo uitermate moeilijk maar ook zo bijzonder be langrijk om mensen, die tij delijk door de samenleving werden verwijderd het ge voel te geven, dat er buiten die vier muren nog aan hen wordt gedacht en gedokterd. Uw sympathie is daarbij even nodig als die van mij, maar gij kunt nog meer doen. Ge zoudt eens kunnen gaan horen, wat reclassering in volle breedte en diepte is en u derhalve kunnen op geven voor een bijeenkomst, die de Velsense afdeling wil beleggen. Dokter P. C. de Weerdt van de Stationsweg heeft zich ervoor gespannen, om de aandacht wakker te roepen voor zulk een bijeen komst, maar hij wil daar vóór graag even via zijn adres of zijn telefoon ver nemen, in hoeverre u die be langstelling hebt. Of dat u voor het povere bedrag van 2,60 per jaar lid wilt wor den. U moest daar in deze lente, die morgen een vrije dag geeft en elke dag de vrijheid weer, eens even over nadenken. En er wat aan doen. Maandag komen er weer kleine papiertjes ter wereld, die niet ge noeg op onze correspon dentie kunnen worden ge plakt: de zomerzegels. n die dgg af tot 21 juni zitten er elke dag een paar dames van de UW in het postkantoor aan de Houtmanstraat, om u deze gunstige plakkertjes te verkopen. En als u nog niet weten mocht, waar voor die zomerzegels zijn, help ik u gaarne het ge heugen opfrissen: dit jaar gaat de opbrengst naar de Rheumatehuizen, de Stichting Sanatorium voor lijders van Oog- tuberculose, de Verpleeg- fondsen van de Konink lijke Nederlandse vereni ging tot bestrijding der tuberculose, de Actie voor het Astmatische kind, Prins Bernhardfonds, Voorzieningsfonds Kun stenaars.... ach, ik hou er mee op, voor u ophoudt met lezen: het is samen te vatten in één woord: goed. Heel goed zelfs. Be zuinig nu eens niet op de zomerpostzegels, maar koop er een paar in de Houtmanstraat en tooi uw brieven met dat fleu rige blijk van medeleven in allen, die het zo hard nodig hebben te worden geholpen door anderen, die het een beetje kunnen missen. Voor het huis, dat ik dank zij een steeds stijgend maandelijks bedrag met de Lampenierse en de Lampe niertjes mag bewonen, stroomt sinds onheuglijke en vermoedelijk zelfs histo rische tijden een slootje, dat zich in betere en rustiger tij den de naam „beek" kon la ten aanleunen. Het is gedegradeerd tot een opeenhoping van droe sem, waarmee onduidelijke lieden eens per jaar zware gevechten leveren als gevolg van een daaraan voorafgaan de „schouw over de wate ren", maar in de lente bloeit dat armzalig stroompje plots op tot een microscopisch Ar- cadië, met speenkruid en zelfs een poging tot kikker visjes. Gisteren werd dit wereld je gecompleteerd door een eenden-echtpaar, waarvan de woerd als kwartiermaker het eerst neerstreek op het slechts enige decimeters tel lende wateroppervlak. Hij had een beeldschoon eendje in zijn kielzog, dat coquet met haar staatje draaide en na enig kwaken tot de over tuiging kwam, dat het op dit minuscule watertje goed po zen zou zijn. Na moeder-de-vrouw te hebben geïnstalleerd en haar enige vriendelijke kwaakjes te hebben toegevoegd is de woerd door onze voortuin op onderzoek uitgetrokken tot innig vermaak van de Lam peniertjes en na enige nar cissen te hebben geknakt en de huishond tot woelige jachtinstincten te hebben op gezweept, heeft hij zich weer bij zijn eendinne gevoegd voor de avondboterham, die er blijkbaar óók nog te vin den was. En nu spinst men bij ons, hoogstwaarschijnlijk geheel vergeefs, op kroezige eend jes in ons eigen slootje. Mocht het er van komen, dan houd ik u op de hoogte, maar het zal wel niet, want in Velserbeek zullen zich be slist betere behuizingen voordoen. Hetgeen de stemming in mijn gezin beslist een mo ment zal bederven. Want een eigen eendengezin te hebben in de randstad Hol land moet een sensatie zijn. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft met veel genoegen de speelgoede ren, die ook in Velsen bij eengebracht zijn voor gere patrieerde kinderen uit Indo nesië, verblijvend in woon oorden en of contractpensions ontvangen. De voorraad heeft reeds zijn bestemming gekregen. Voor ruim 150 kinderen is speelgoed verzonden naar Medemblik. De rest is ver zonden en bestemd voor de gehele provincie Limburg. Een medewerkster van het Ned. Rode Kruis, wier werk terrein zich over genoemde provincie uitstrekt, had voor de negenenveertig verspreid liggende contractpensions, be. volkt met kinderrijke gezin nen, dringend om speelgoed gevraagd. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis is allen, die aan de actie meehielpen, van harte dankbaar. Aanvoer In totaal stonden er vanmorgen 3450 kis ten vis in de IJmuidense hallen: 75 schel vis, 20 wijting, 85 gul en kabeljauw, 15 kool, 1750 makreel en 35 stokkebit, 30.000 kilo tongen en 850 kisten schol met 330 stuks stijve kabeljauwen. Deze aanvoer werd geleverd door de Francina (KW 153), die van de 17e april 20 kisten schelvis, 15 gul en kabeljauw en 1200 kisten makreel meebracht, terwijl de KW 81 van de 14e april zorgde voor 40 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 550 makreel en 20 stokkebit. De kleine vaart, in totaal 45 schepen, nam de rest van de aanvoer voor haar rekening. Voor het buitenland De rijen grote kabeljauwen gingen voor export weg tegen 80 tot 61 en de kisten grote kabeljauwen deden 82 tot 71, terwijl voor de regels kleine van 54 tot f 45 kwam en voor de kisten kleine van 85 tot 78. De grote tong ging eveneens voor export en is gehonoreerd met 3.10 tot 3.20, terwijl de grootmiddel voor 3.20 tot 3.30 verkocht werd. De kleinmiddei haalde van 2.80 tot 3.10 en de enen deden 2.90 tot 3 de kilo, terwijl voor de slips van 2.55 tot 2.70 kwam. Grote tarbot is verkocht tegen 2.20 tot 2.60. Voor het binnenland De binnenlandse markt nam de grote gullen af tegen 35 tot 36 en betaalde voor de middelgullen van 36 tot 40 en de zwarte kolen gingen van de hand voor 67 de kist. Lengen zijn verhandeld tegen 80 tot 81 de kist en grote schelvis ging voor 38 tot 35, terwijl de grootmiddel- schelvis 44 tot 35 opbracht en de klein middei van de hand ging tegen 47 tot 43 met dezelfde prijs voor de pennen. Braadschelvis haalde 46 tot f 42 en wijting 35 tot 26 met 35 tot 31 voor de schol II. Schol III deed van 14 tot 26 en makreel 14 tot 7, terwijl voor de pijpjes van 7 tot 4 betaald is. Maandag De verwachtingen voor de markt van maandag hangen nog in de lucht: de oud ste schepen zijn nu in elk geval de VL 110 van 16 april, de Elie en de Van Hattem van 17 en de Deining van 19 april. DINSDAGMIDDAG- WORDT WOENS- DAGMIDDAGSLUITING De Velsense middenstandsorganisaties hebben hun leden geadviseerd met het oog op Koninginnedag de dinsdagmiddagslui ting naar de woensdag te verschuiven. Geslaagden Voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart is geslaagd de heer J. W. Koster. Voorts slaagden uit ÏJmuiden voor scheepswerktuigkundige-A de heer N. J. Hoebe en voor landmachinist-A de heren H. H. Hopman, J. v. d. Linden en H. W. Prins, allen leerlingen van het Zee vaartinstituut „ÏJmuiden". Vergadering De volgende openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten worden gehouden op dins dag 29 april, des middags om twee uur, in de grote vergaderzaal van het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwprodukten te 's-Gravenhage. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de wijziging van de verordening regeling haringteelt 1957 met het daarbij behorende uitvoeringsbe sluit. Voorts moet worden vastgesteld een wijziging van de verordening nadere rege ling haringteelt 1957. Het uitvaartijdstip op de uitvaardatum, 17 mei, is nu voorlopig vastgesteld op twee uur 's middags. Op 19 mei gaan de traw lers om tien uur 's morgens in zee. Overleg tussen de reders zou nog wijziging kunnen brengen in het tijdstip van twee uur op 17 mei. Prijzen van vrijdag Gr. tong 3.20—3.10, grm. tong 320—3.10, kim. tong 3.20—2.80, kl. tong I 3.10—2.80, kl. tong 11 2.80-2.60, tarbot I 2.70—2.40, zalm 8.00 per kg. Kl. schol II 44—17, schar 27—8, bot 12—8, v. ha ring 18, makreel 16—9, wijting 36—22, kl. koolvis zw. 38 per 50 kg. Gr. kabeljauw 160—134, gr. koolvis zw. 7562 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 375 kisten tong en tarbot. 575 k. schol, 210 k. schar, 40 k. bot, 3 k. haring 2645 k. makreel, 140 k. wijting, 45 k. kabeljauw en gul, 10 k. koolvis en 17 k. diversen. Totaal 4060 kisten vis. Aanvoer op Urk Door 55 vaartuigen werd donderdag aan de visafslag op Urk aangevoerd 3804 pond aal en paling. 8—193 pond per vaartuig, prijs f 1 05— 1.50 per pond en 646 bakken nest i 2 50-2.68 per bak van 75 pond.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9