Kiel gelegd voor 35.000 ton grote „Esso-x" De lente stort haar overvloed over de veilingen uit Kleine zanger uit IJmuiden zet eerste stap naar microfoon „Tavido" speelde een bekend blijspel 7 Kapitein en stuurman „Mercurius H" gestraft Burgerlijke Stand van Velsen „Sportbond" rukt op in volleybalcompetitie Restaurant aan de Orionweg Woningbouw in „De Oosterzij" komt op gang Nerveuze „Medal-test" voor IJmuidense Dansschool Hoogste t.v.-zendstation Standbeeld voor Laika Rode Kruisziekenhuis kan gaan uitbreiden iicMdnuA Ruilverkaveling saneert structuur platteland MAANDAG 28 APRIL 1958 Tijdens zijn werkbezoek aaan de Krim- penerwaard heeft mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, vrijdagmiddag bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJssel de kiel gelegd voor een nieuwe Esso-tanker. Bij deze plechtig heid waren verder aanwezig de burge meester van Krimpen aan de IJssel, de heer J. Aalbers, directie en genodigden van de werf, alsmede directieleden van Esso Nederland n.v. en enkele andere ver tegenwoordigers van deze onderne ming, voor wier rekening de super-tanker zal worden gebouwd. Mr. Klaasesz ver richtte de plechtigheid door het geven van een fluitsignaal aan twee kraandrijvers. Onmiddellijk daarop werd de eerste sta len plaat van het nieuwe schip door twee hijskranen op zijn plaats gebracht. Ter herinnering ontving mr. Klaasesz een ge denkboek, aangeboden door de directie van Van der Giessen, alsmede een legpen ning met inscriptie van Esso Nederland n.v. De nieuwe tanker zal' 35.500 ton me- ten.Voorlopig staat het schip nog te boek als „Esso X", eerste uit een bouwpro gramma van drie schepen, daarna zal ook de „Esso Y", een zusterschip van de „Es so X" door Van der Giessen worden ge bouwd. De „Esso X" zal het vijfde schip worden van Esso Tankvaart Maatschap pij n.v., dochteronderneming van de op drachtgeefster. Het schip wordt ruim 210 meter lang en rrijgt een breedte van 27.43 meter. De holte zal ruim 14 meter bedragen. De lengte is ongeveer gelijk aan die van het passagierscnip de „Rotter dam", het in aanbouw zijnde vlaggeschip van de H.A.L. De „Esso X" zal worden uit gerust met een door Werkspoor n.v. in licentie van Pametrada te vervaardigen stoomturbine-installatie met een vermogen van 18.000 p.k., welke het schip een snel heid van 17 knopen (ruim 31 km.) zal ge ven. Neemt men de waterplaatsing als ver gelijkingsmateriaal met andere schepen, dan komt de „Esso X" met een water verplaatsing van 50.000 ton overeen met het Amerikaanse passagiersschip de „Unites States" en is zij aanzienlijk groter dan de „Ile de France" en de „Nieuw Am- Na donderdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan de leden ten zuiden van het Noordzeekanaal te hebben „bediend", gaf de toneelvereni ging „Tavido" vrijdagavond in het Kenne- mer Theater te Beverwijk een herhaling dezer opvoering van het bekende blijspel „Het witte schaap in de familie" door L. du Garde Peach en Ian Hay. Gelet op de reputatie en de kwaliteiten van „Tavido" zou men geneigd zijn bij dit ensemble de opvoering te verwachten van stukken, die voordien weinig of nooit door andere verenigingen werden ge speeld, vooral omdat het repertoire meest al juist wel van een oorspronkelijke keuze getuigt. Aan de andere kant is het gemak kelijk te begrijpen dat men ook hier voor de charmes van dit „witte schaap" is ge zwicht, want het blijft een origineel en alleraardigst blijspel, waarin de als nor maal beschouwde maatschappelijke ver houdingen door de beide auteurs met bij zonder veel gevoel voor humor finaal op de kop werden gezet. Bovendien kan bij dit gezelschap van een dergelijk blijspel een uitstekende opvoering worden ver wacht. Het bestaat immers uit een aantal geroutineerde krachten, dat in de loop der jaren een soms waarlijk voorbeeldig toneelspelersteam wist te vormen. Van daar dat ook de bezoeker van het amateur toneel bij „Tavido" meestal een genoeg lijke avond beleeft. De spelers beschikken immers over de nodige flair zich ge makkelijk op de planken te bewegen en er wordt hier zelden tegen de regels der uitspraak gezondigd. Van dit alles is eveneens sprake ge weest bij de recente voorstelling. Het heeft het gezelschap zo op het oog weinig inspanning gekost om het stuk in de ver eiste toon voor het voetlicht te brengen. Vandaar dat de opvoering zich kenmerk te door een vrolijke en lichte toets, die daardoor de gewenste reacties uit de zaal wist op te roepen. Alleen had de heer W. Gregouïr ditmaal een minder geluk kige avond, omdat hij het zo duidelijk zichtbaar te kwaad had met zijn tekst. Daardoor bracht hij zelfs zijn gerouti neerde medespelers dikwijls in verwar ring, hetgeen in deze taferelen een na delige invloed op het tempo moest uit oefenen. Dit leverde voor hemzelf een mat aangegeven James Winter op, die bij voorbeeld in de aardige scène met zijn zoon in het tweede bedrijf duidelijk het gelag moest betalen voor zijn zwakke rolkennis. Gelukkig kunnen de overigen met meer waardering worden vermeld. Zo waren de typeringen van de aan geheu genstoornis lijdende dominee en de protse rige heler door R. Velthuys en G. Weyers zelfs uitmuntend te noemen. O. de Jong speelde daarnaast een rijzige politiecom missaris en J. Henneman was een even vlotte als sympathieke Peter. Van de dames evenmin een kwaad woord. Mevrouw N. Velthuys speelde een rustige Alice en mevrouw Blok en me- jufrouw J. Piersma waren als Angela en Pat even levendig als charmant en be koorlijk. Mevrouw P. Ebbinge Wubben leverde met de geestig gekarakteriseerde Janet opnieuw een bewijs van haar veel zijdigheid. Door dit alles heeft het pu- biiek zich met deze voorstellingen weer kostelijk vermaakt, hetgeen voor „Tavido" een plezierig s i-oonsbesluit mocht op leveren. Jan van Dam Tentoonstelling handwerkclub De reeds jarenlang bestaande handwerk club onder leiding van mevrouw Kluft- Koning te Heemskerk houdt op woensdag 7 mei ten huize van de leidster, Kerk- weg 36 een expositie van de vervaardigde werkjes. Deze tentoonstelling is geopend 's mid dags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur, K.Z.O.S. besluit toneelseizoen De r.k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" besluit haar winterseizoen met twee toneelvoorstellingen op zaterdag 31 mei en zondag 1 juni in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost. Opgevoerd wordt „Engelen zonder vleugels", Frans blijspel in drie bedrijven door Albert Husson. sterdam". De werf Van der Giessen en Zonen's scheepswerven bouwt sinds 1916 zeeschepen, aanvankelijk met een draagvermogen van 2000-5000 ton, al spoedig (voor de Holland-Amerika lijn) gevolgd door schepen van 10.000 ton. Zij zal de „Esso X", waarin bijna 10.000 ton staal zal worden verwerkt, medio 1959 op leveren. Het zal het grootste schip zijn dat ooit boven de Maasbruggen werd ge bouwd. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over de stranding van het motorschip „Mercurius H" op 26 novem ber in het Engels Kanaal even bewesten Dungeness. Het schip werd later vlotge- bracht door de sleepboot „Cycloop" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De raad heeft kapitein A. H. uit Rotterdam gestraft door het uitspreken van een be risping en de stuurman A. A. B. uit Gro ningen door hem de bevoegdheid om ais stuurman te varen op kustvaartuigen te ontnemen voor de tijd van twee maanden. Het oordeel van de raad luidt als volgt: Het aan de grond lopen van het motor schip „Mercurius-H" op 26 november 1957 bewesten Dungeness is het directe gevolg van een vergissing van de stuurman van de wacht, die meende, dat het vuur, dat hij omstreeks 2.30 uur verkende, dat van Varne-v.s. was, terwijl dit het vuur van Dungeness was. Hij bracht dit vuur aan stuurboord en liet het schip doorlopen totdat het strandde. Hoewel een vergissing gemaakt kan worden en, doordat de stuurman het licht van Dungeness voor het eerst zag, toen het schip ongeveer op de grens van de witte en de rode sector van het licht stond en dit daardoor een rose gloed toonde, hij meende, dat dit het licht van Varne-.vs. was, is de raad van mening, dat deze ver gissing niet had behoeven voor te komen, indien met enige zorg was genavigeerd. Daar, ook wanneer men zich in de rode sector van Dungeness bevindt, dit een geheel ander karakter toont dan dat van Varne-v.s., had het de stuurman duidelijk moeten zijn, dat hij niet dit lichtschip zag. Deze vergissing zou onmogelijk zijn geweest, indien de stuurman zijn gis had bijgehouden in de kaart, na daarin een koerslijn te hebben getrokken en de gis geregeld te hebben verbeterd door het nemen van kruispeilingen, die met de bij behorende tijd hadden moeten worden af gezet. De stuurman had dan kunnen weten, dat hij te 2.25 uur nog niet dwars van Dungeness had kunnen zijn en dat hij ook nog lang niet bij Varne-v.s. was, toen hij meende, dit te zien. De stuurman maakte een tweede fout door niet te stoppen, toen hij overtuigd was geworden, dat er iets niet in orde was, en hij de kapitein ging waarschuwen. De raad heeft meermalen erop gewezen, dat het een eis is van een goede navigatie, dat de koerslijn in de kaart wordt gezet en de gis met tijden daarin wordt bijge houden en de peilingen daarin worden afgezet. De raad verwerpt het bezwaar van de kapitein, dat de kaart door uit wissen van potloodlijnen zou beschadigen. Een kaart is er om gebruikt te worden. Voor een groot deel is het niet opvolgen van deze vereisten de oorzaak van het maken van de vergissing door de stuur man. De kapitein heeft de stuurman hierin niet het goede voorbeeld gegeven en moet daarom medeschuldig worden geacht aan deze stranding. De stuurman is allereerst daarvoor aansprakelijk. BEVALLEN: A. H. Meijer-Schoonaard, z„ Ge- nieweg 28a, Velsen: E. Strijker-Snijders, d., P.la- netenweg 156, IJmuiden; E. H. M. Ploeger-Van Look, d., Kleverparkweg 156, Haarlem; J. Korte- weg-Meinardi, d., Tollenslaan 13, Driehuis; Kerk- hoff-Rasmi, z., Radarstraat 126, IJmuiden; W. M. Duineveld-Hulsbosch, z., Overbildtweg 32, Sant poort; F. Schaap-Ten Napel, d., Warmenhoven- straat 63, IJmuiden; H. Schuur-Dijk, d., Lange Nieuwstraat 329, IJmuiden; E. H. van Loo-Van der Plas, d., Marconistraat 28, IJmuiden; Q. W. Bruijns-Vreeburg, z., Trompstraat 155, IJmuiden (oost); G. Dammers-Van Berkum, z., Warmenho- venstraat 21, IJmuiden; M. N. Kampfraath-Haag, z., J. T. Cremerlaan 99, Santpoort; G. D. de Boer- Denneman, z., Frans Halsstraat 9, IJmuiden (o.). ONDERTROUWD: J. C. Verkerk, Oranjestraat 172, Haarlem en J. E. Broekhuizen, President Krugerstraat 20, IJmuiden, t.a. Pres. Krugerstraat 20; W. Bakker. Grahamstraat 156, IJmuiden en C. C. Selderijk, Grahamstraat 156, t.a. Graham straat 156; J. Borst, Ladderbeekstraat 117, Velsen (noord) en M. R. Beentjes, Bornstraat 24, Velsen (noord); J. W. Koster, Dirk Hartoghstraat 6, IJmuiden en M. C. Lips, Daltonstraat 9, IJmui den; N. Tesselaar, Corverslaan 69, Velsen (noord) en G. de Greef, Corverslaan 69, t.a. Corverslaan 69; J. van Daalen, Van Nesstraat 57, Haarlem en A. Klinkenberg, Kennemerlaan 132, IJmuiden; H. Koster, Linnaeusstraat 3, IJmuiden en W. A. de Graaff, Da Costalaan 34, Driehuis, t.a. Da Cos- talaan 34; P. J. Heeremans, Waterloolaan 13, Driehuis en P. F. T. Smits, De Noostraat 19, IJmuiden (oost), t.a. Radarstraat 8, IJmuiden. GEHUWD: W. J. P. van Westerop en M. Boer- sma, Bik en Arnoldkade 39, IJmuiden; H. G. Kuiper en M. C. van Niekerken, Zandersstraat 14 a, IJmuiden (oost); L. Klaver en A. L. Nielen, S 74, Avenhorn; Ph. Visser en G. J. Manoth, Hob- bemastraat 1, Capelle a/d IJssel; N, A. de Graat en W. J. de Krijger, Orion weg 112, IJmuiden; B. Th. Spekking en A. Th. P. Hillebrink, Groeneweg 76, IJmuiden (oost); A. G. M. van der Zee en W. C. Hoogland, Zandvaart 172, Anna Paulowna; W. Ringers en J. Veld, Lierstraat 60, IJmuiden; D. Bakker en A. Castricum, Schulpweg 101, Velsen (noord); J. Bruinsma en J. Kleijwegt, Prinses Ju- lianalaan 67 B, Rotterdam; W. J. Kraaijenbosch en W. J. Boeter, Alex. Bellstraat 77, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Stam, 27 jr., echtgenote van K. A. van der Zee, IJsselstraat 73, IJmuiden; K. Bos, 66 jr., echtgenoot van A. Roodzant, Hom burgstraat 28 rd., IJmuiden; G. J. Vink, 77 jr., weduwe van R. Nelis, Peperstraat 17, Beverwijk. Sportbond heert zich een belangrijke plaats veroverd in de beslissende strijd om de bovenste plaats in de Kennemer volleybalcompetitie. Zij versloeg de andere mededinger on danks een aantal invallers. De strijd is echter nog volkomen open, daar de Ken- nemers en VCIJ de punten deelden. Zwakke leiding van de scheidsrechters tij dens deze wedstrijden maakte het ver loop niet altijd even vlot. Sportbond 2Kennemers 2 (31) De Kennemer-reserves hebben ondanks deze nederlaag veelal een goede partij volleybal laten zien. Vooral de jongere krachten, die steeds weer beproefd wor den, deden het niet slecht. Sportbond" had echter meer doorzettingsvermogen waarbij een grotere wedstrijdroutine de doorslag gaf. In de laatste set toen Sportbond met 21 voorstond nam Kennemers een grote voorsprong doch een inzinking bracht Sportbond toch de overwinning. Sportbond I—VCK I (3—1) Sportbond heeft deze avond met doel treffend spel VCK volkomen van de kaart gespeeld. Ondanks enige invallers onder andere voor Van Eerden wisten de IJmuidenaren toch bijna het oude spel peil te bereiken. Vooral de eerste en twee de set waren zij oppermachtig en ondanks tweemaal wissel-time-out zag VCK geen kans de bakens te verzetten. Dat VCK de derde set met de winst ging strijken was louter te wijten aan slap spel bij Sport bond want de vierde set gingen de IJmui denaren weer spelen en het was Kracht, de grote uitblinker in deze strijd, die zijn ploeg naar de overwinning voerde. VCIJ IKennemers I (22) Deze wedstrijd eindigde in een punten verdeling. Kennemers liet zien, dat een goede aanval via ruime passes opgebouwd moet worden, doch zij verwezenlijkte dit alleen de eerste twee sets. Daarna werden de rollen omgekeerd en speelde VCIJ veel royaler. Kennelijk waren het hier de ze nuwen, die beide ploegen naar mate de wedstrijd verstreek parten speelde. De ar biter was niet tegen het spel opgewassen en ook hjj floot evenals zijn voorgangers zeer zwak. Kennemers was vooral in de twee eerste sets aanvallend sterker doch kwam later door strakke passes niet meer aan aanvallen toe. Als het de Beverwijkers maar even tegen loopt vervallen zij de laatste tijd steeds weer in slecht opbou wend snel. Uitblinkers in deze strijd waren Polderman en Bos bij Kennemers en De Boer en Schwarz bij VCIJ. 1. Sportbond I 2. Kennemers I 3. VCIJ I 4. VCK I 5. PSV I 6. Sportbond 2 7. Kennemers 2 11 11 11 11 11 12 11 17 p. 16 p. 16 p. 14 p 7 p. 6 p. 2 P- Hier moet nog opgemerkt worden dat VCIJ een protest gewonnen heeft, waar bij de derde set van een reeds gespeelde wedstrijd wordt overgespeeld, zodat het mogelijk is indien zij deze winnen er nog een punt bijkomt. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben meegedeeld, dat zij voornemens zijn aan Mevr. Wed. A. Lips-Alders, Traw lerkade 60 te IJmuiden vergunning te ver lenen tot het bouwen van een restaurant op een terrein aan de Orionweg te IJmui den. Dit is in afwijking van het geldende uit breidingsplan „Duinwijk" te IJmuiden. De bouwaanvraag met de daarbij behorende stukken liggen van 29 april 1958 af gedu rende twee weken ter gemeente-secretarie (4e afdeling) ter inzage. Belanghebbenden kunnen binnen deze termijn schriftelijke bezwaren tegen de voorgenomen beslis sing bij het gemeentebestuur indienen. In het Heemskerkse uitbreidingsplan „De Oosterzij" zal waarschijnlijk volgende maand begonnen worden met de bouw van elf woon- en drie dagwinkels. Op één na staat de bestemming van de winkels nu vast. In totaal zullen er der tien bedrijven in de winkels worden ge vestigd, twee van de drie dagwinkels wor den gecombineerd tot één manufacturen zaak. In totaal zullen twee niet-Heems- kerkers in de winkels komen. In een beschaafde sfeer hier en daar geraakt door een tikje zenuwen werden vrijdagavond een dertigtal leerlingen van dansschool Martens op hun eigen terrein in de zaal van „De Griffioen" aan de Trompstraat te IJmuiden, onderworpen aan de „Medal-test": een dansexamentje ingesteld door „Stibeda", de. Stichting voor Beter Dansonderwijs, te Amsterdam. De heer J. W. Molin, lid van het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond van Dansleraren, die gisteravond in zijn een tje de jury vormde, toonde zich zeer te vreden over de prestaties der IJmuidense danslustigen. Hij maakte deze avond voor het eerst kennis met de IJmuidense dansschool en de prestaties van haar leerlingen, die naar hij verklaarde het „brons" waard zijn. Het bestuur van de „Stibeda" heeft enige tijd geleden een eenheidsprogramma op gesteld waarin reglementair de te dansen figuren zijn vastgelegd; men tracht op deze manier het" clansen in al haar facetten vanaf de simpele pas tot en met de etiquet te ten goede te beïnvloeden. Bij vier paren tegelijk zweefden de dansers gisteravond onder de spitse en spiedende blikken van de heer Molin over de vloer: de dames strak en geconcentreerd en de heren ken nelijk wat onwennig met een bungelend papieren bordje waarop levensgroot hun inschrijvingsnummer vermeld was, op de rug. Onder toezicht van de dansmeester trachtten zij een aantal figuren in ver schillende tempi ten uitvoer te brenger om zodoende het brons, met of zonder ster te bemachtigen. En de heer Molin beoor deelde en cijferde met als resultaat dat velen het brons verwierven en enkelen zelfs met de begeerde ster de dansvloer van de ..Griffioen konden verlaten. MARKTNIEUWS Beverwijk, 25 april: Spinazie f 0,41 f 0,69; sla f 0,12^f 0,23; witlof f 0,49— f 0,77; rabarber f 0,28—f 0,49; radijs f 0,13 f 0,23; waspeen f 0,33f 0,52; prei f 0,16 f 0,42; rode kool f 0,09f 0,17; peen f 0.14—f 0,29. In een goede week tijd is alles op de Kennemer groentemarkt veranderd: plot seling is de volle drukte van het spinazie- seizoen over de veilingen gekomen. De aan voer wordt iedere marktdag groter. Vrijdag passeerden ruim 500 kisten van deze voor jaarsgroenten de veilingklokken en er was nog te kort. De prijzen liepen tegen het einde der markt op tot 68 cent per kilo. Rabarber kwam in grote hoeveelheden aan de markt en er was veel vraag naar dit produkt, dat van 29 tot 48 cent per bos noteerde. Radijs draaide rond de 20 cent per bos, sla werd ook duurder en men betaalde voor de goe de kwalitiet tot 23 cent per krop. Witlof ging bij een heel klein aanbod tot 78 cent per kilo. Waspeen varieerde van 28 tot 50 cent per kilo, terwijl men voor de prei tot 43 cent per kilo betaalde. Bloemenweelde Het is deze week voorgekomen dat men op de Beverwijkse bloemenveiling tafels te kort kwam om alle bloemen te bergen. Toch was deze overvloed geen beletsel voor een gunstige afzet, al lagen dan de prij zen aanzienlijk lager dan de voorgaande weken. Maar toen het weer in het einde der week kouder werd rezen de tulpen weer boven de gulden per bos. Narcissen van de koude grond, gele en de rood cup pen, brachten van 14 tot 26 cent per bos op. Anemonen kwamen tot 45 cent per bos, en de irissen variëerden van 56 tot 100 cent per bos. Er komen nu steeds meer perkplanten waarvoor grote belangstelling bestaat; zo draaiden de prijzen voor alle kisten rond de 2.50. De aanvoer van potplanten be gint ook groter te worden. In het Zwitserse kanton St. Gallen is op de Santis, een 2500 meter hoge berg, het hoogste televisiezendstation van Europa in gebruik genomenHet sta tion bevat een aantal zendersystemen, onder meer voor de ultra-kortegolf voor radio-telefonie en voor het op roepen van automobilisten. Op de foto ziet men het gebouw met zijn anten nes, dat nog bijna geheel onder de sneeuw ligt. Bridgeclub „De Jump" met zomer competitie begonnen*- Optimistisch gestemd door het mooie weer van de laatste dagen is de bridgeclub ,,De Jump" aan haar zomercompetitie begonnen. De eerste ronde bracht de volgende uitslagen in percenten: Groep I: 1. v. AmerongenMaarleveld 66.67; 2. WittebroodMainz 59.52; 3. JonkerPorck 53.17. Groep II: 1. dames Krames—Schoen 57.94: 2. CroesPorck Sr. 53.97; 3. Kramer—v.d. Berg 52.38. Groep III: 1. echtp. v. d. Steen 62.90; 2. Bakkum Schade 59.57; 3. dames Hannema—Westra 54.17. Groep IV: 1. echtpaar Hoeting 56.23; 2. dames Zeegers-Vreeswijk 54.17; 3. Ouwerkerk—Vlotman 15.23. Op het hondenkerkhof te Villepinte, bij Parijs in het departement Seine et Oise, is een drie meter hoog standbeeld onthuld ter nagedachtenis aan Laika, de Russische hond, die om het leven is gekomen in de tweede Spoetnik. Het monument, dat bestaat uit een sokkel met een kunstmaan en een hond, is een geschenk van de Parijse vereniging ter bescherming van dieren, de P.C.A. Een chimpansee trok het laken weg dat het beeld tot de onthulling bedekte. Het bestuur van het Rode Kruis had gisteravond in het Colonne-gebouw de leden bijeen geroepen om enige volmach ten te verkrijgen. Op de agenda stonden slechts drie pun ten, waarvan dat voor de aankoop van gronden bij de uitbreiding van het zieken huis en de volmacht, om aan de architect opdracht te verlenen voor deze nieuw bouw het voornaamste was. Zulks opdat bij de eventuele uitbreiding, de indiening der plannen geen vertraging ondervindt. Het bestuur verkreeg de gevraagde vol machten, waarna bij de rondvraag geen bijzonderheden ter tafel kwamen, zodat de voorzitter de om acht uur begonnen vergadering om kwart over acht alweer kon sluiten. De volgende bijzondere Rode Kruis- acties zullen ontplooid worden: van 11 tot 12 juni zal er een actie op touw gezet worden om nieuwe gevers voor bloed- plasma aan te trekken. Door verhuizing, ouderdom en andere faktoren is het aan tal donors teruggelopen en het bestuur van het Rode Kruis doet thans een drin gend beroep op de bevolking zich als donor te willen aanmelden bij de volgen de adressen: de heer P. v. d. Esch, secre taris, Akerendamlaan 18 en de heer J. P. Sierhuis, Stumphiusstraat 5, beiden te Beverwijk. De jaarlijkse Rode Kruis-collecte zal plaatsvinden van 27 mei tot 7 juni. De voorzitter tekende hierbij aan, dat het contact met de nieuwe bevolkingscentra nog verre van ideaal is, waardoor er een groot gebrek ontstaat aan collectrices en collectanten voor deze wijken. Om de be woners aan te sporen lid te worden en zich tevens als collectrice en collectant aan te melden, zal op 12 mei in het Her vormd wijkgebouw aan de Populieren laan een contactavond worden georgani seerd, waarbij het een en ander getoond zal worden over het werk van het Rode Kruis. Voorzitter Stoutenbeek vertrouwde er op, dat hierdoor een inniger contact met de nieuwe bevolking zal ontstaan. ADVERTENTIE KENNEMER LICHTDRUK- EN KOPIEERINRICHTING fotokopie stenci£ k&in-offset OUINVUETSTR 118 VEISEN-N Voor één IJmuidenaartje zal de uitvoering van de „Klavierschippers" van donderdag 27 maart in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg wel eens onverge telijk .kunhën zijn. De klei ne Oetse Verschoor, die nu al énige maanden lang zijn vader, de pianist Non Ver schoor, volgt op de uitvoe ringen en die aangekondigd als „de jongste zanger van Kennemerland" ook twee liedjes voor zijn rekening neemt, kreeg een aanbie ding waarvan elke amateur droomt. De uitvoering ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds op voornoemde donderdag werd aantrekke lijker gemaakt door het op treden van Johnny Kraai- kamp en Rijk de Gooier met begeleider Ad van der Gijn. Het was deze laatste die tijdens een liedje van Oetse achter de coulissen door het spitse stemmetje en de muzikaliteit van het manneke werd getroffen. Hij had in het bijzonder interesse omdat hij zoeken de was naar een amateur zanger of zangeres voor een radio-optreden op dinsdag 29 april. Zijn dwalen vond geen beloning totdat hij de zuivere klanken uit het keeltje van Oetse hoorde komen. De pauze werd gebruikt voor het uitvoeren van en kele klankoefeningen waar bij vader Verschoor een oogje in het zeil hield. Ad van der Gijn toonde zich enthousiast over de kwaliteiten van Oetse doch wilde nog geen definitieve toezeggingen doen omdat hij vooreerst het advies van Alex van Waaijenburg wil de afwachten. En aldus geschiedde het dat wij uit de mond van Ad van der Gijn mochten ver nemen dat zijn plan door gang zal vinden. Zonder dralen heeft hij zijn piano medley in hét programma „De zonnebloem" laten ver vallen om Oetse de gele genheid te geven een liedje over „kleine, grote zonne straaltjes" te zingen. Oetse heeft inmiddels met de heer Van de Gijn de tekst en melodie van het liedje doorgenomen zodat hij goed voorbereid de reis naar Hilversum kan aan vaarden. Het commentaar van de tienjarige Oetse na de klankoefeningen: „Nou, 't wordt misschien wel leuk....!" „Meer en meer blijkt dat de ruilverka veling in combinatie met de regionale industrialisatie van onschatbare beteke nis is voor de verdere uitbouw en ont plooiing van het platteland. De komende Euromarkt zal waarschijnlijk op lange termijn sterk bijdragen tot verhoging van de produktiviteit van de van nature vrucht bare gronden in Europa. Die gebieden in ons land met een hoge produktiviteit, of die welke zonder te hoge kosten op dit peil kunnen worden gebracht, zullen daarom een goede agrarische infra-structuur moe ten krijgen." Aldus het jaarverslag over 1957, dat de centrale cultuurtechnische commissie in samenwerking met ondermeer de Cultuur technische Dienst heeft uitgebracht. Het jaarverslag pleit voor industrialisatie van de landbouwgebieden met een overvloed aan arbeidskrachten. Het aantal landarbeiders blijkt vorig jaar met 102.000 man teruggelopen. Van 1956 tot 1970 valt een afneming van hon derdduizend man, of 25 percent van het totaal in de landbouw werkzame personen te verwachten. In 1957 kwam een oppervlakte van 23.310 ha. aan verkaveld gebied gereed. Twaalf nieuwe verkavelingsplannen wer den goedgekeurd, zodat tegen het einde van het jaar de verkaveling van 30.280 ha. op het programma stond. Gevonden in Heemskerk Bij de Rijkspolitie te Heemskerk zijn in lichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen, 1 paar br. dames handschoenen, kinderwant, Mariabeeldje in metalen doos, beursje inh. geld, blauwe overall, bruine pet met shawl, kindertas en 2 schooletuis. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Johannes M., z. v. J. de Goede en A. M. Commandeur; Berend, z. v. F. Kramer en L. v. Dijk te Velsen; Paulus M., z. v. B. J. M. Duppen en G. M. Claassen te Castricum; Laurentius R„ z. v. L. v. Zeyl en M. Mully; Clasina J M„ d. v. G. de Ruyter en A. Aardenburg; Jo hannes T„ z. v. T. L. Sinnige en A. C. Zonneveld; Johannes W. G. M„ z. v. A. Res en G. Veldt te Castricum. ONDERTROUWD: T. C. Braam te Vel sen en J. M. v. Keulen; C. Henneman en M. T. Zonneveld; P. C. Oudhoff te Castri cum en A. M. Prijs; F. C. J. M. Ongering te 's-Gravenhage en H. T. M. Bisschop. GEHUWD: J. G. v. Tunen en C. M. Bruin; P. J. Bruin en E. M. Durge; J. G. Veldhuis en H. M. Scheffer. Veel (te veel) makreel, weinig of geen haring, weinig schelvis; ziehier het beeld, dat de grote loggers en trawlers de afge lopen week te zien gaven. Waar de prijs van de makreel gemiddeld een gulden of zeven a acht opbrachten, konden, behou dens een enkele uitzondering, er dan ook geen „grote" reizen worden gemaakt. De ..Haarlem" bracht het nog tot een 28.000 dank zij een gunstige uitzondering, wat zijn variatie in de vangst betrof. Een 400 kisten koolvis en een 400 kisten haring gaven hier de doorslag. Doch er waren ook besommingen beneden de 10.000. Voor België was er niet veel te koop: voor kabeljauw bestond na woensdag niet veel belangstelling, en de schelvis is op het ogenblik wel zo mager, dat de handelaar erg verlegen moet zitten, wil hij dit soort vis kopen. Dat de braad tegen het week einde boven de 40,- rees, komt ook al leen, doordat er weinig of niets wordt aangevoerd. Toch hoopt de handel, dat de grote schepen, mede door de lage makreel- prijs, toch maar spoedig een andere vis serij gaan opzoeken. De Engelse belangstelling voor de grove schol is danig gezakt, nu de Denen gemid deld een 4000-5000 kisten importeren in Engeland. En waar er weinig of geen Noordschol meer wordt aangevoerd, en de handel het dus alleen met de magere kust- schol moet doen, kon het niet anders, of de prijs van de grofste soorten moest zak ken. En de schol III en schol II bleef flink aan de prijs, door te weinig braad-aanvoer. Tongen zijn er weer genoeg geweest. De maandag begon met een aanvoer van 60 000 kg. en zaterdag was er een kleine 30.000 kg. De lappen kwamen niet onder de 3.10, grootmiddel 3.10 tot 3,20, klein- middel tong even onder de 3,-, tong I eveneens 2,90, en de slips rond de 2,60 per kg. Menige tong vond vorige week haar weg naar de vriescel, want de handel wil toch graag een voorraad hebben, als bin nenkort ook de tong zich van zijn slechtste (magerste) zijde laat zien. De eerste kot ters zijn deze week naar de Sylt gegaan, om aldaar hun geluk te beproeven. Er was deze week import van Deense gullen en kabeljauw, Deense en Duitse filets. En waar de prijs de handel „lag", ging alles grif van de hand. Ook voor de komende week zijn reeds enige wagens onderweg.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11