Vanmorgen in de vishal en op zee Egmondia kampioen in 3 A door zege op Alcmaria Victrix VOETBAL IN KENNEMERLAND Amsterdamse Beurs Vrijmoedige greep van „Jan van Dommelen 4 IEV Kennemers Velsen DEM Hella S. Haasse sprak op bijeenkomst humanisten V itesse ADO HDC aan de top in IJmond- damtoernooi Gastvrije Technische school hield openbare les De onderlinge competitie van Kijk-Uit Drie uitspraken van de Raad voor de Scheepvaart WartburgiaIJmuiden 1-3 „Het DievenbaE' Een jaar geëist tegen directeur van „Starlift" Geen overstelpende drukte in bollenstreek Scheepvaart MAANDAG 28 APRIL 1958 Niet Alcmaria Victrix doch Egmondia kampioen; dat was het feit van de dag in de derde klasse A. Een bittere pil voor de Alkmaarders die toch zo graag hun zestig jarig jubileum met een kampioenschap be kroond hadden gezien. In 4D blijkt NAS zich toch niet gewon nen te willen geven en de Halfweggers brachten Waterloo een verpletterende ne derlaag toe, maar aangezien Uithoorn van Bloemendaal won, behielden de Uithoor- ners hun uitstekende kansen. Inderdaad, voor de Alkmaarders moet het een bittere teleurstelling zijn geweest de voor het grijpen liggende kampioens titel tenslotte toch nog in andere handen te zien overgaan. Zij hadden aan een gelijk spel genoeg gehad, maar de Egmondianen, die wisten, dat alleen een overwinning hun de begeerde titel zou opleveren, speelden zo fel op winst, dat Alcmaria aan haar ge wone spel niet toekwam en tenslotte moest toezien, dat Egmondia met drieéén op de titel beslag legde. Nu de vorige week bekend was gewor den, dat Terrasvogels moet degraderen, waren de overige wedstrijden van weinig belang. Velsen verloor met duidelijke cij fers, vijféén van CSV, maar de andere Castricummer derdeklasser legde met twee nul het loodje tegen de Alkmaarse Boys. Wijk aan Zee had met ADO heel wat te stellen, maar tenslotte won het met drie twee. NAS trok tegen Waterloo geducht van leer en versloeg de IJmuidenaren op eigen terrein met tweezeven. In zoverre baatte deze zege de Halfweggers niet, omdat Uit hoorn Bloemendaal met drienul versloeg en dus de beste kansen op de titel hield. Onze Gezellen, dat het de laatste tijd zo goed deed, leed een verrassende nuléén nederlaag tegen DIO en de nul—drie ne derlaag van Kinheim tegen OFC was al even verrassend. In de uitwedstrijd tegen DSK heeft IEV op een slecht bespeelbaar terrein de fraaie kansen om zich met de grootste concurrent Hoofddorp Boys samen in de kop van de afdeling te handhaven, verloren laten gaan. IEV had al direct de grootste moeite zich staande te houden tcjen het sterker DSK. Maar langzaam kon IEV zich beter ont plooien in de strijd, die nu aan beide kan ten gevaar opleverde voor de doelen. De scheidsrechter paste enige keren de voor- deelregel voor IEV niet toe, waardoor de bezoekers werden gedupeerd. Het getij keerde toen de DSK-midvoor na 31 minu ten van ver een schot loste, waarbij Alke made niet tijdig reageerde (eennul). DSK zag nu de mogelijkheid meer uit de strijd te halen en vijf minuten later kon de mid- voor van DSK opnieuw scoren (tweenul). Na de hervatting probeerden de bezoe kers het met felle aanvallen, maar DSK verdedigde met man en macht zijn voor sprong. Bovendien verviel de IEV-aanval in de oude fout het spel te kort te houden, zodat de verdediging van de gastheren bijna elke aanval tijdig kon onderbreken. Een nog grotere fout was het v.erre opdrin gen van de IEV'ers, die daardoor een lawi ne van aanvallen ontwikkelden, doch ver zuimden op een uitval te kunnen reageren. Dit gebeurde na 37 minuten, zodat IEV toen met drienul achterstond. Wel sloeg IEV hard terug en kon Wijker uit een vrije trap ineens tegen scoren (drieeen), maar verder kwamen de Velsenaren niet. In een spannende wedstrijd heeft O VVO moeten toezien dat de Kennemers met beide punten naar Beverwijk gingen. Na veertien minuten gaf J. Mosk een hard schot op het OVVO-doel. De bal ket ste het veld in en F. Mosk schoot de bal in (1—0). Voor rust kregen de Kennemers nog enige kansen, maar kort voor de rust schoot Van Berkel de gelijkmaker in (11). Groot was de spanning in de tweede helft. Uit een pas van Zwanenburg scoorde J. v. d. Sluis (12). OVVO drong hierna de Kennemers op eigen helft terug en kreeg zes corners te nemen. Maar met grote moeite konden de rood-zwarten de zege veilig stellen. Met flinke cijfers heeft CSV van Velsen gewonnen in een vooral voor rust gelijk opgaande wedstrijd. Vóór rust kwam er slechts één doelpunt, gescoord door Van der Wal (10). In de tweede helft was CSV overwegend sterker en de doelpunten kwamen van Van der Wal. Stolk en Neeter (2x) (50). Bakkum kreeg een strafschop te nemen maar de Heer stompte de bal over de lat. Graman scoorde kort voor tijd het enige tegenpunt (51). DEM was tegen Zaandijk overwegend sterker en heeft de sportieve plicht tegen over de Kennemers goed opgenomen, door In het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen te iJmuiden werd zon dagmorgen de laatste bijeenkomst van dit seizoen voor de leden van de Velsense af deling van het Humanistisch Verbond ge houden. De schrijfster Hella S. Haasse beschouwde in een lezing enkele facetten der romankunst onder de titel „Speur tocht". Zij slaagde er volkomen in de ve le aanwezigen iets de diepere psychologi sche bedoelingen der vroegere en heden daagse romanciers over te brengen. Zij betoogde, dat de kloof, ontstaan tussen de moderne literator en het publiek, veroor zaakt wordt door het feit, dat de nieuwe roman een neerslag en een spiegel wil zijn van de gespletenheid van het bewustzijn in de twintigste eeuw met aan de ene kant nog de bewuste of onbewuste erkenning van de almachtige bestiering en daar te genover de hang naar gevoelens, die het menselijke element van onze samenleving betreffen. Het midden van deze eeuw zal de grens tussen deze levensbeschouwin gen blijken te zijn en 't is dus niet zo ver wonderlijk dat de moderne literatuur zich hiervan rekenschap geeft, verklaarde ze. Het betoog van mevrouw Haasse werkte uiterst verhelderend. De aanwezigen heb ben kunnen genieten van een prachtige lezing, die in haar beknopte gecompli ceerdheid nergens onbegrijpelijk werd. De dames N. Vlessing en R. Mantje-Coppée verleenden met piano en viool muzikale medewerking. Zaandijk nog vaster op de onderste plaats te zetten. Al spoedig kreeg de thuisclub een vrije trap te nemen, die Starmans er onberispe lijk in schoot (10). Bij een volgende DEM-aanval schoot Starmans tegen de lat. De terugspringende bal kopte Van Balen in (20). Nog voor rust bracht Ko Bakker de stand op drie nul. Zaandijk verkleinde in de tweede helft de achterstand tot 31, maar Goderie scoorde wederom (41). Kort voor het eindsignaal werd het viertwee. Vitesse heeft de wedstrijd tegen Alk maarse Boys gebruikt om een aantal jonge spelers de kans te geven zich in het eerste elftal te spelen. Er zullen nog wel enige wedstrijden nodig zijn voor het zover is dat men van de jeugd gebruik kan maken. De eerste helft ging gelijk op en er werd niet gescoord In de tweede helft kon de thuisclub twee maal scoren doordat de halfspelers te ver optrokken. Doelman Bakker werd kansloos gepasseerd. Een technisch beter spelend Wijk aan Zee heeft in een sportief duel verdiend ge wonnen van ADO. ADO startte goed want na vijf minuten spelen mocht G. van Tunen een corner nemen die door P. v. d. Kolk ingekopt werd (1-0). Doelman Burger kreeg het even druk en nadat hij enige ballen weggewerkt had moest hij voor rust drie ballen uit doel halen, die ingeschoten wa ren door Seysner, De Winter en Dol (13). In de tweede helft was ADO sterker, maar verder dan één doelpunt, uit een starfschop wegens hands, ingeschoten door N. van Tunen, kwam men niet (23). HDC II heeft In het IJmond-toernooi de leiding genomen door met 164 Sportief II de baas te blijven. Zy werd tevens een handje geholpen door „St. Thomas", dat de medekandjdaat voor de eerste plaats, „Sta biel", wist te verslaan. De laatste wedstrijd kenmerkte zich dan ook door een spanning, die tot het laatst toe werd bewaard. J. Bakhuis kon het in een voordelig eindspel niet verder dan remise brengen en E. Zui derduin kon er voor Stabiel ook niet meer dan een puntje uithalen, zodat een 119 nederlaag beklonken werd. De overwinning van HDC zou niet doen vermoeden met welk een ijver de Sportief- spelers partij hebben gegeven. Tot laat in de avond hielden zij stand doch in de eind spelen moesten zij, hoofdzakelijk door ge brek aan wedstrijdroutine, in HDC hun meerdere erkennen. BDCVKD was, zoals ook de voorlopige uitslag 88 aangeeft, een spannende wed strijd. Het spel stond op hoog peil en over de definitieve uitslag valt voorlopig nog niets te voorspellen; een gelijk spel lijkt het meest waarschijnlijk. Voorts behaalde Sportief I een 128 overwinning op „De Diagonaal". Tijdens deze wedstrijd bleek dat de Santpoortenaren steeds beter in vorm komen. Na de eerste vijf uitslagen was de stand nog gelijk. Het wist zelfs tegen zijn sterke tegenstander de leiding te nemen. Doch ook hier bleek de wedstrijdroutine van „Sportief" tot slot doorslaggevend. Maandagavond 28 april zullen de deel nemers van het IJmond-toernooi de gast zijn van damclub „Stabiel" uit Santpoort. Sportief" zal hier koploper HDC ontmoe ten. Voorts gaat Sportief II de strijd aan binden met „Diagonaal". Het programma vermeldt verder de wedstrijden BDC Stabiel en VKDSt. Thomas De stand na de derde ronde is als volgt: HDC II 3 3 0 0 6 41—19 Stabiel 3 2 0 1 4 34—26 St. Thomas 3 2 0 1 4 34—26 Sportief I 3 2 0 1 4 32—28 VKD 2 1 0 1 2x 26—14 BDC 2 0 1 2x 23—17 De Diagonaal 3 0 0 3 0 17—43 Sportief II 3 0 0 .3 0 1347 x afgebroken partij. Vele ouders, oud-leerlingen en toekom stige leerlingen brachten zaterdagmiddag een bezoek aan de Lagere Technische School op het Brinioplein te IJmuiden waarvan de poorten wijd open stonden om iedere belangstellende een kijkje achter de schermen van het nijverheidsonder wijs te gunnen. In vele klassen en alle werkplaatsen van deze behoorlijk geoutil leerde instelling vertoonden de leerlingen iets van hun kunnen, waarbij de arbeiden den in de vaklokalen uiteraard de mees te belangstelling van de bezoekers trok ken. In het praktijklokaal der automonteurs draaiden zelfs een tweetal benzinemoto ren op volle kracht, daarbij ijverig hun dampen verspreidend, echter niet tot mis noegen der praktikanten, die kennelijk hun uiterste best deden om het geluid, dat er in zat, er ook uit te halen. Voorts wer den in enkele lokalen miniatuur-exposities van de vervaardigde werkstukken gehou den. Hierdoor kon men een beeld krijgen van de prestaties der leerlingen. De vuur werkers in de smidse hadden het ook druk met het smeden van allerlei werkstukken, terwijl de lassers driftig meehielpen om de stemming te verhogen. Het nogal klin kende lied van de arbeid was er in aller lei toonaarden te beluisteren. Rustiger was de sfeer in de timmerafdeling: een ieder ging volhardend zijn weg, daarbij in het geheel niet gestoord "door leergieri ge vaders en tot voorzichtigheid manende moeders. Ook hier waren de leraren be reid inlichtingen te verschaffen. In de filmzaal werd met behulp van een moder ne filmprojector een doorlopende voorstel ling gegeven. Evenals vorig jaar was ook deze openbare les weer een succes voor directeur, leraren en leerlingen. M.A.V. „Excelsior" is verlegen om donateurs De Christelijke mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" heeft een dringende be hoefte aan uitbreiding van het aantal do nateurs. Dit is immers één der voorwaar den voor het voortbestaan van deze club van Heemskerkers die enkele jaren gele den werd opgericht. Zaterdagavond werd in zaal Dam een uitvoering gegeven, die door veien werd bijgewoond. De voorzit ter deelde op deze laatste avond van het seizoen mee, dat de vereniging thans is gesplitst in drie afdelingen: A, B en C. Gok de indeling C, waarin de kleinsten zijn ingedeeld, kwam deze avond op het toneel. Sedert de vorige uitvoering was er een duidelijke vooruitgang in de pres taties merkbaar en het bleek dat er on der leiding van Eddy Teer naarstig moet zijn gestudeerd. Voor de afwisseling tra den op de revuegroep „Uilenspiegel" en het Ni-Jo-Co trio. 3-3% Nederl/47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum. Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 91% 93% 174% 285% 175 290 144 220 276 153% 331 ex 201 y2 685% 165 169 55% f 107.70 135% 132% 111% 143% 199 94 80% 208 75 163 179% 151 38% 59% 37% 68% 23% Voorbeurs koersen 175 276 332 166 Bijna 8000 kisten Zevenenzeventig schepen voerden van daag te IJmuiden 7850 kisten vis aan. Hierbij waren 75 kisten schelvis, 130 wij ting, 120- gul en kabeljauw, 100 koolvis, 300 verse haring, 4100 makreel, 1930 schol, 95 diversen, 40.000 kg tong, 100 kleine kis ten haring, 425 stuks stijve kabeljauwen. De „Postboy" (van 18) was binnen met 1400 kisten makreel, 40 wijting, 15 diversen en 100 kabeljauwen en koolvis; de Sakina Martine (van 18) met 1450 kisten vis, waarbij 1350 makreel en 100 diversen; de VL 114 (van 16) met 700 kisten makreel, 150 kg tarbot, 450 kg tong en 40 wijting; de HD 108 Machiel (van 14) met 20 kisten schelvis, 70 koolvis, 150 makreel, 310 ha ring en 20 diversen en de HD 79 (van 18 april) met 35 kisten schelvis, 30 kabeljauw en koolvis, 500 makreel en 65 wijting. Voor de dinsdag De VL 110 voert voor de dinsdagmarkt aan 1245 kisten makreel, 90 wijting, 15 schelvis en 10 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 153 met 1200 kisten makreel en 50 diversen. Oudste en te verwachten schepen zijn nu: Elie en Van Hattem (van 17), Deining,- Ariadne en KW 80 (van 19), KW 135, VL 27 en VL 131 (van 21) en Amsterdam, KW 87 en KW 101 (van 22 april). Voor het buitenland Voor de export werden vanmorgen regels grote kabeljauw afgenomen voor 88114, kleine voor 4657, kisten grote kabeljauw voor 96104, kleine voor 104. De grote tong noteerde 3.053.10, groot middel 3.103.30, kleinmiddel 2.903.10, tnog I 2.903.00 en tong II 2.602.70. De tarbot maakte 2.202.40. Grote schelvis bracht per kist voor de export 3754 op, grootmiddel 4455. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht wijting voor 3544, kleinmiddel schelvis voor 4956, pennen voor 5160, en braadschel- vis voor 4860. De eerste schol 2 bracht op 4652, schol 3 3721. Haring ging van de hand voor 2014, makreel voor 13—7 en kleine voor ,4.50— 5.50. De leng deed 92—114, zwarte koolvis 72—80, koolvis I 32 en II 27. De witte kool vis bracht op 8590, grote gul 4346, middel 3640, torgullen 3640. Vrijdag op zee Vrijdag was het nog slecht weer om de Noord tussen 60 en 58 noorderbreedte. De windkracht was van 6 tot 7. De trawlers deden af en toe een trekje en vingen van 120 tot 100 manden makreel en schelvis en wijting. De Medan deed een trek van 2 pakjes; de Elie een zelfde trek. Naar zee gingen de Jacob Pronk, Emma en Polder man. De loggers en kotters op de kust vingen per etmaal 120 tot 100 kg tong en 15 tot 10 manden schol. Bij de ST. 2 be stonden de vangsten uit 300 tot 200 kg tong en 4 tot 5 manden schol en wijting. Zaterdag op zee Zaterdag was het goed weer om de Noord tussen 60.20 en 58 noorderbreedte, waar de trawlers visten. De vangsten be stonden uit 250 tot 200 manden makreel, schelvis en kabeljauw. De Elie deed een trek van twee pakjes, de Amsterdam een trek van drie pakjes en de Beatrice een trek van 60 manden, meest haring. De Cu rasao haalde van een trek 80 manden ha ring, wijting en koolvis scheep. De loggers bij de boei P. 6 meldden als dagvangsten 125 tot 100 kg tong en 25 tot 20 manden wijting en schol. Vergeten Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur waren de havenarbeiders klaar met het lossen van de vangst van de KW 81. Het losmateriaal was reeds opgeborgen, toen een der vertegenwoordigers van de rederij het visruim nog eens grondig nakeek. In een der keeën trof hij nog 50 kisten ma kreel aan. De ruimgasten-havenarbeiders hadden deze vangst kennelijk over 't hoofd gezien. De lossing moest toen opnieuw aanvangen om de vergeten makreel in de afslag te plaatsen. In de onderlinge competitie van de schaakclub Kijk-Uit heeft C. J. Gordijn in de eerste groep de race om het behalen van de clubtitel niet kunnen volhouden. Hij had deze week de strijd op te nemen tegen ir. W .Mees, die ook nog een reële kans op het clubkampioenschap bezit. Over het algemeen ging de strijd wel ge lijk op al zag het er voor Gordijn even benauwd uit toen ir. Mees hem via een schijnoffer een pion ontnam. Hij vond echter het juiste tegenspel en bracht de balans snel in evenwicht. De beslissing viel toen C. J. Gordijn in grote tijdnood kwam. Hij miste de juiste voortzetting waarvan zijn rivaal terstond profiteerde en de volle winst opeiste. F. Walda en P. Lanser speelden in een be trekkelijk onbelangrijk geworden partij een Koningsindische opening. Ook hier kon geen van beide schakers voordeel be halen totdat P. Lanser het met de klok te kwaad kreeg. Het verging hem even slécht als het Gordijn tegen Mees was vergaan R. Visser speelde tegen Tj. de Jong de opening wat bevangen. De laatste ging er toen eens goed voor zitten en begon een ware belegering van de vijandelijke ko- ningsveste. De ver opgerukte pionnen van Tj. de Jong brachten Visser in steeds groter moeilijkheden. Na eerst twee pionnen te hebben verloren zag hij ook zijn ko ningin ten dode opgeschreven. Er restte Visser toen niets anders dan overgave. Lijstaanvoerders zijn: 1. J. Blok 18 11 5 2 13V2 2. ir. W. Mees 18 10 5 3 12V2 In groep twee speelden H. van Nieuwen- huizen en A. v. d. Plas een min of meer sensationele partij die na vele verwikke lingen zijn einde vond in een vredig slot. P. Heidenreich zag zijn belangrijke ont moeting met W. Doornenbal afgebroken. Tegen J. Verlaak kwam W. Doornenbal tot de volle winst. Voor J. Verlaak begint het er nu wel donker uit te zien. H. Aarts bevestigde zijn goede vorm, waarvan W Deelder het onwillig slachtoffer werd. Promotiekandidaten zijn nu: 1. P. Heidenreich i5 8 5 2 IOV2 2. H. v. Nieuwenhuizen 16 8 5 3 IOV2 In groep drie maakte G. Boerrigter geen fout tegen A. J. v. Niekerken. Ook E. van Egten bleef aan de winnende hand. Hij versloeg hiertoe W. v. d. Berg. De derde kandidaat voor de eerste plaats, J. War- nez, zag zijn partij met hekkensluiker J Wal afgebroken. C. Abspoel en C. Grave- maker hielpen elkaar aan de halve winst. S. Kistemaker eiste tegen W. v. d. Hoek het volle punt op. Koplopers zijn hier: 1. G. Boerrigter 21 14 4 3 16 2. E. van Egten 17 12 2 3 13 3. J. Warnez 18 12 2 4 13 Op W. Kalis na, die verrassend door P. Kramer werd verslagen, maakten de lei ders in groep vier ditmaal geen fouten. J. Vis rekende af met D. E. Frankes, A. A. Verkooyen met G. Koomen en R. Blok met H. Wolthuizen. Na veel spanning zag de dappere J. Cleeren zich door de gevaar lijke A. Schelvis verslagen. De volgende situatie is nu bovenaan de ranglijst ontstaan: 1- J- Vis 25 18 2 5 19 2. A. A. Verkooyen 23 16 1- 6 I6V2 3. R. Blok 22 14 3 5 15'/r Maandag 28 april worden de wedstrijden voortgezet. De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan over de stranding van het m.s. „Maas" op de reis van Gefle naar Duclair in de Femer Belt op 7 oktober 1956. De raad is in deze zaak tot de con clusie gekomen, dat de stuurman door zonder enige reden ongeveer en half uur van de brug «weg te blijven zich schuldig heeft gemaakt aan grove achteloosheid waaraan de kapitein geen schuld heeft. De raad heeft besloten de bevoegdheid van stuurman S. T. uit Groningen in te trekken voor de tijd van drie maanden „Merwestad" Over de aanvaring van het m.s. „Mer westad" op 9 november 1957 op reis van Karlstad naar Kirkaldy met het Noorse m.s. „Storesand" heeft de raad geconclu deerd, dat kapitein W. R. schuld heeft. De raad heeft zijn bevoegdheid ingetrokken voor de tijd van een week. Naar het oor deel van de raad was het onvoldoende, dat de kapitein alleen met de roerganger op de brug stond bij het binnenlopen van een nauw vaarwater als het toeleidingsvaar- water naar de haven van Vanersborg. ,Vele keren heeft de raad zich ertegen uitgesproken, dat bij het in- of uitvaren van havens de kapitein zelf aar het roer gaat staan. Hij kan vandaar de navigatie niet goed leiden." „Pieter S" Op 5 juli 1957 is het motorschip „Pieter S" op de reis van Swansea naar Rotter dam tijdens slecht zicht óp de Noordzee in aanvaring gekomen met het Noorse m.s. „Fernvalley", waarbij de „Pieter S" ernstige schade heeft opgelopen. Naar het oordeel van de raad voor de scheep vaart zijn aan boord van de „Fernvalley" vrijwel geen maatregelen genomen, toen het dik van de mist werd en heeft dit schip met zeer grote snelheid gevaren. „In belangrijke mate is de „Fernvalley" dan ook medeschuldig aan de aanvaring." De raad is echter ook van oordeel, dat kapitein M. J. T. uit Den Haag van de .Pieter S" door te lang volle kracht te blijven lopen medeschuldig is en heeft zijn bevoegdheid ingetrokken voor de tijd van 2 weken. Het is WIJ gelukt de competitie te be sluiten met 'n verdiende overwinning. Om Wartburgia op eigen veld te verslaan, is toch altijd nog een behoorlijke prestatie. Er is goed gespeeld en de overwinning was verdiend. Voor rust waren de elftallen aan elkaar gewaagd en de 1-0 voorsprong van WIJ was te dónken aan een strafschop, die De Boer inschoot. In de tweede helft ontwikkelde zich direct weer een aan trekkelijke strijd, waarin Wartburgia ge lijk maakte. Uit een voorzet van G. de Boer schoot Langbroek de bal ineens in (1-2). Van Genderen zorgde ervoor dat de stand op 1-3 kwam. Het vierde elftal kon het niet verder brengen dan een gelijk spel, terwijl IJmui den 5 zijn meerdere moest erkennen in Concordia. De uitslagen waren: WartburgiaIJmui den 1-3; IJmuiden 4SMS 2 4-4; IJmui den 5Concordia 1-4. Junioren: Jong Her cules AIJmuiden A 9-3; WB AIJmui den A 1-2. De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" is ongetwijfeld een der beste amateurgezelschappen in deze omge ving mede, doordat zij slechts zelden ge noegen wenst te nemen met het tradi tionele repertoire van het dilettanten toneel. Vandaar dat zij er reeds menigmaal in is geslaagd haar publiek te verrassen met een originele voorstelling, bovendien vaak uitmuntend gespeeld. Aldus verwief „Jan van Dommelen" zich een reputatie die haar zekere verplichtingen oplegt, waarvan zij kennelijk heeft willen beant woorden met drie recente opvoeringen in zaal „Zomerlust" van een komedie van Jean Annouilh. Diens blijspel „Bal des voleurs" werd enige jaren geleden onder regie van Ank van der Moer in ons land door het toneel gezelschap „Puck" opgevoerd. „Het Die- venbal" is een charmante lichtvoetige ko medie, bij het schrijven waarvan Annouilh het voorbeeld van Goldoni voor ogen kan hebben gestaan. Want de conceptie berust op de principes van de commedia dell'arte, waardoor regie en spelers een grote vrij heid van handelen wordt toegestaan. Het karakter van de voorstelling wordt dus be paald door de fantasie, waarmee regisseur en acteurs aan de speciale eisen van dit genre tegemoet kunnen komen. Bij „Jan van Dommelen" kon regisseur Peter Brandsma deze fantasie allerminst worden ontzegd. Dit bleek uit zijn beweeglijke mise-en-scène en het bijzonder originele décor, dat hij voor deze opvoeringen heeft ontworpen. De regisseur had verder het voorbeeld van Ank van der Moer nage volgd door de spelers een deel van de han deling dansende te laten uitvoeren volgens een eenvoudige choreografie. Dergelijke lichtvoetige bewegingen vereisen nu een maal een zwier en élan, waarover ama teurs slechts bij hoge uitzondering kunnen beschikken. Daarom verliep bijvoorbeeld de amusante opkomst van soldaten en politieagenten in het eerste bedrijf vrij stroef, ofschoon het desondanks nog een aardig tafereeltje opleverde. Wat de individuele prestaties betreft: de dames wisten de zwierige allure het meest te benaderen. Zo kon men een amusant ondernemende lady Hurf van mevrouw G. Tabernal, een zuivere Juliette van me vrouw M. Ruiter en een charmante Eva van mevrouw A. Dortmundt zien. De zon derlinge dieven van A. Ruiter, F. Dort mundt en J. Dortmundt zouden in een rea listische opvoering ongetwijfeld ruim vol doende zijn geweest, maar voor deze spe cifieke komediestijl waren hun typeringen toch te nuchter. In dit opzicht werd de seniele lord Edgar door H. Vening met meer geest gekarakteriseerd. Als slotcon clusie kan dus van een vrijmoedige greep worden gesproken, die niet geheel vrij is geweest van een zekere overmoed. Een vermetelheid, die „Jan van Dommelen" echter siert, niet alleen omdat deze opvoe ringen door andere verenigingen moeilijk kunnen worden verbeterd, maar ook omdat hieruit een streven naar oorspronkelijkheid bleek. Tegen de 58-jarige directeur-eigenaar van „Starlift" en „Hydraulic Holland" heeft d-* officier van Justitie bij de Haag se rechtbank een gevangenisstraf van een jaar geëist. De officier achtte het bewezen d de verdachte zich gedurende de jaren 1955 en 1956 heeft schuldig gemaakt aan meermalen gepleegde oplichting ten nade le van de Fokker-vliegtuigfabriek te Dor drecht en aan uitlokking van valsheid in geschrifte door drie zijner employés. In zijn requistoir beschreef de officier uitvoerig hoe naar zijn mening de verdach te opzettelijk twee boekhouders en de be drijfsleider van „Starlift" ertoe bewogen heeft de boekhouding te vervalsen door meer arbeidsuren te administreren dan in werkelijkheid door „Starlift" wa re:. besteed aan de produktie van onder delen van Hunter-straaljagers voor Fok ker. De Fokkeropd richten werden gehonoreerd op basis van het aantal ar beidsuren en de hoeveelheid materiaal dat er aan besteed was. De verdachte verhoogde de facturen, die door zijn boekhouding voor Fokker uitge schreven waren, naar willekeur en gaf zijn boekhouders opdracht ervoor te zor gen, dat de interne administratie met deze verhoogde rekeningen in overeenstem ming gebracht werd, zodat de malversa ties bij controle van de boeken vanwege het ministerie van Oorlog niet aan het licht zouden komen. De betrokken em ployés voldeden aan deze opdracht door twee jaar lang in de administratie de werktijden van allerlei arbeiders, die met deze produktie niets uitstaande hadden, ook mee te rekenen. De zaak kwam pas uit, toen een van de employés de span ning, waaronder hij werkte, niet langer kon verdragen en aangifte deed bij de re cherche. Bij het onderzoek kwam tevens uit, dat de directeur een employé van Fok ker, die de facturen van „Starlift" moest controleren, had omgekocht en dat deze employé zelfs nog advies had gegevens over de mogelijkheden tot het nog hoger opvoeren van de rekeningen van Fokker. „Starlift Totaal had deze affaire ongeveer 110.000.- opgeleverd, welke door het rijk is betaald, want de Fokker leverde aan het rijk en bracht de kostprijs, verhoogd met 10 pet. in rekening. De rechtbank zal op 9 mei uitspraak doen. Storm en regen hebben niet kunnen verhinderen, dat zondag een vrij groot aantal mensen de bollenstreken opzocht. Van een „echte bollenzondag" kan echter niet worden gesproken. Vooral het aantal Duitse bezoekers was bijzonder groot. Fietsers en bromfietsers hebben het gure weer slechts in zeer beperkte mate ge trotseerd. Voornamelijk ^verden de bloeiende velden met auto's en bussen bezocht. Op de Keukenhof in Lisse werden vol gens de mededeling van de directie 25.000 bezoekers geteld. Op de parkeerterreinen stonden vierduizend personenauto's en 250 bussen. Uit Parijs kwam een extra trein met Franse bezoekers. De Duitse bloemen- kijkers waren in aantal ongeveer even groot als de Nederlandse. De directeur van de Linnaeushof in Bennebroek de heer H. W. Roozen toonde zich over het bezoek tevreden. Ongeveer 2500 bezoekers hadden de bloementuin bezocht. Aa'gtekerk, 27 te Rotterdam. Aalsdijk, 28 te New York. Aalsum, 28 te Ponto Del Gada. Abbekerk, 27 v. Port Said n. Genua. Abila, 27 56 m. o. Kp. Roque n. Buenos Aires. Alcor, 27 630 m. z.z.w. Las Palmas n. Las Palmas. Alcyone, 27 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Alderamin, 27 25 m. n.n.w. K. Villano n. P. Sudan. Algol, 28 te Montevideo verwacht v. Santos. Alkes, 28 te Antwerpen. Alhena, pass. 28 Finisterre n. Rio le Janeiro. Alioth, 26 v. Montevideo n. Santos. Alkes, 26.v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, 27 v. Lorenzo Marques n. Beira. Aludra, 28 te Santos verwacht. Ameland, 27 v. Ardrossan n. Rotterdam. Ampenan, 28 te Mombasa verwacht v. Zanzibar. Amstelbrug. 27 te Suez. Amstelstad, 26 te Basrah. Antonia, 27 v. Port Dickson n. Telokanson. Appingedijk, 27 te Balboa. Arnedijk, 27 te Antwerpen. Artemis. 27 te Bremen v. Amsterdam. Attis, 26 v. Antiqua n. Mobile. Barito, 28 te Kaimana verwacht v. Fak Fak. Batjan, 26 te Abadan. Bawean, 27 v. Napels n. Halifax. Bengkalis, 27 360 m. w. Minicoy n. Aden. Beninkust, pass. 27 Las Palmas n. Freetown. Boissevain, 29 te Santos verwacht. Borneo, 27 te Bangkok. Boschkerk, pass. 27 Ouessant n. Boulogne. Britsum, 28 te Christobal. Caltex Delft, 27 te Port Said. Caltex Leiden, 27 22 m. n.w. Ehadwani island n. Bahrein. Caltex Nederland. 26 v. Rotterdam n. Abadan. Caltex Rotterdam. 27 120 m. 120 m. o.z.o. Port Sudan n. Bandarmashur. Caltex The Hague, 27 55 m. w.z.w. Djeddah naar Bahrein. Caltex Utrecht, 27 v. Suez n. Bandarmashur. Celebes, 27 45 m. z.z.o. Elba n. Genua. Camerounkust, 27 v. Monrovia n. Abidjan. Charis, 28 te Jacksonville. Congokust. 27 v. Port Harcourt n. Takoradi. Cottica, 29 te Amsterdam verwacht. Dalerdijk, 27 v. Houston n. New Orleans. De Eerens, 28 te Gwadur. Dongedijk. 28 te San Francisco verwacht. Dorestad, 27 te Curacao. Doris, 27 v. Nickerie n. Curacao. Drente, 27 te Rotterdam. Duivendrecht, 28 te Londen. Eenhoorn, 27 te Rotterdam. Eos, 27 te Amsterdam. Fravizo, 26 te Antwerpen. Friesland, 27 52 m. n. Burlings n. Rotterdam. Gaasterland, 27 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gabonkust, 27 te Lobito. Garoet, 27 te Barcelona. Guineekust, 25 150 m. z. Las Palmas n. A'dam. Haarlem, 27 te La Union verw. v. Acajatla. Hector, 27 v. IJmuiden n. Alexandrië. Helicon, 27 te Georgetown v. Port of Spain. Hera, 27 te Tripoli v. New York. Hispania. pass. 27 Kp. Finisterre n. Melilla. Isis, 28 te Houston. Jagersfontein, 27 te Amsterdam. Japara, 28 te Beyrouth. Jason, 27 te Maracaibo v. La Guaira. Java. 27 120 m. w. Kp. Guardafui n. Belawan. Kalydon, 28 te Stockholm. Kara, 27 415 m. n.w. Aden n. Aden. Karimun, 27 25 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Genua. Kasimbar, 27 te Singapore verw. v. Manokwari. Kelletia, 28 te Rotterdam verwacht v. Curacao. Kellia, 27 250 m. z. Cocos eil. n. Sydney. Kennemerland, pass. 28 Fern. Noronha n. Recife. Kermia, 27 v. Pointe Fortin n. Southampton. Khasiella, 28 te Rotterdam verwacht. Koningswaard, 26 v. Rotterdam n. Curagao. Koratia, 27 te Pta. Cardon v. Curasao. Korenia, 27 te Le Havre v. Punta Cardon. Kosicia, 27 300 m. z.w. Santa Maria n. Curagao. Kreeft, 27 240 m. n. Texel n. Rotterdam. Kryptos, 27 300 m. o.n.o. Aden n. Turku. Kylix, 27 v. Rotterdam n. Teesport. Laagkerk, 27 110 m. n.n.o. Villano n. Port Said. Langkoeas, 27 3 m. z. Perim n. Djeddah. Laurenskerk, 27 te Damman. Leersum, 27 425 m. w. Flores n. Engeland. Lekhaven, 28 te Hamburg. Lekkerkerk, 26 v. Rotterdam n. Amsterdam. Leopoldskerk, 27 150 m. z.w. Muskat n. Damman. Leuvekerk, 27 te Bandarshapur. Lindekerk, 25 v. Khorramshar n. Basrah. Loenerkerk, 27 25 m. z. Kreta n. Port Said. Loosdrecht, pass. 27 Kp. Vincent n. Hamburg. Lutterkerk, 27 v. Antwerpen n. Bremen. Maasdam, 27 v. Southampton n. Le Havre. Maetsuvcker. 27 v. Singapore n. Fremantle. Mapia. 27 120 m. z.z.w. Muscat n. Calcutta. Marnellöyd, 26 te Bahrein. Maureen, 27 ten anker te Laluz n. Bayonne. Meerkerk, 1/5 te Karachi verwacht v. Aden. Meliskerk, 27 140 m. n.w. Formosa n. Shanghai. Mentor, 27 te Port of Spain verwacht. Muiderkerk, 26 v. Genua n. Port Said. Naess Tiger, 27 25 m. w.z.w. Casquets n. Perz. G. Nanusa, 27 te Lorenzo Marques. Noordam, 26 v. New York n. Rotterdam. Noordwijk. 27 te Rotterdam. Ommenkerk. 27 te Roterdam. Ondina, 27 375 m. w. Karachi n. Mena. Ootmarsum, 27 120 m. n.n.w. Flores n. Houston. Oranje, 26 v. Southampton n. Genua. Oranjefontein, 27 v. Pt. Elizabeth n. East-London. Oranje Nassau, 27 te Cartagena verw. v. Aruba. Oranjestad, 28 te Trinilad. Orion, 27 150 m. w. Tunis n. Tunis. Osiris, 26 v. New York n. Port Au Prince. Ovula, 27 30 m. n. Flores n. Port Darwin. Papendrecht, 27 v. Buenos Aires n. Caribbean. Pendrecht, 27 te Port de Bouc. Polyphemus, 27 te Penang v. Singapore. Pr. Casimir, 28 te Rotterdam verw. v. Hamburg. Prins Johan Willem Friso, 28 te Houston. Pr. Willem v. Oranje, 27 te Londen v. Le Havre. Prins Willem II, 29 te Montreal verwacht. Pr. Willem IV, 26 100 m. w. Kp. Race n. Montreal. Prins Willem V, 28 te Antwerpen. Provenierssingel, pass, 27 Startpoint n. P. Ordaz. Pygmalion, 26 te Rotterdam. Raki, 27 rede Port Swettenham. Rempang, 27 v. Port Said n. Genua. Roebiah, 27 te Calcutta. Roepat, 27 te Amsterdam. Rondo. 28 v. Bahrdin n. Bombay. Rotti, 27 70 m. w. Algiers n. Alexandrië. Rijndam, 28 te New York. Salatiga, 26 te Rotterdam. Saloum, 27 175 m. n.n.o. Las Palmas n. Rouen. Schelpwijk, 27 op Hudsonrivier. Schie, 28 te Rhodos. Senegalkust, 27 te Cape Coast verwacht. Sibajak, 28 te Rotterdam. Sibigo, 27 v. Hollandia n. Biak. Sinabang, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Sirrah, 27 v. Rastanura n. Wakayama. Slamat, 27 te Genua. Sliedrecht, 27 te Port Said. Soestdijk, 28 te Antwerpen. Stad Alkmaar, 27 te Melilla v. Messina. Stad Goula. 28 te IJmuiden verw. n. Amsterdam. Stad Haarlem, 27 150 m. n.n.w. Texel n. Narvik. Stad Leiden. 27 te Rotterdam. Stad Utrecht, 26 v. Rotterdam n. Baltimore. Stad Vlaardingen, 27 480 m. n.o. Az. n. Baltimore. Stanvac Ogan, 27 v. Sungeigerong n. T.i. Uban. Stanvac Lirik,.27 v. Surabaja n. Sungeigerong. Stanvac Malacca. 27 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Stentor, 28 te Baltimore. Steenwijk, 26 v. Norfolk n. Holland. Straat Mozambique, 27 te Santos. Talisse, 27 te Bahrein. Tappanzee, 27 v. Istanbul n. Beyrouth. Tarakan. 27 90 m. z.o. Aden n. Belawan. Tawali, 28 te Rangoon. Telamon, 27 te Ciudad Trujillo. Tero, 27 te Rotterdam. Tiberius, 28 te Belize. Tomocyclus, 27 te Delawaracity v. Cabimas. Van Cloon, 27 te Auckland. Waterland, 27 150 m. n.n.o. Madeira n. Santos. Waterman, 27 380 m. n. Azoren n. Rotterdam. Weltevreden, 27 te Penang verwacht. Westertoren, 27 te Suez. Willemstad, 27 25 m. n.o. Ushant n. Madeira. Woensdrecht, 26 te New York. Wonogiri, 27 te Legasi. Zaankerk, 28 v. Port Said n. Alexandrië. Zuiderkruis, 27 Ouessant gepass. n. Las Palmas. SLEEPVAART Argus, 25 te Maassluis. Barentszee, 25 160 m. n.w. Fayal n. Gent. Blankenburg. 28 160 m. z.w. Dakar n. Gibraltar. Clyde, 28 te Port Harcourt. Hudson, 28 v. Maracaibo n. Curagao. Humber, 25 v. Port Arthur n. Nueva Palmira. Loire, 28 te Cartagena n. Conacry. Noordzee, 28 v. Choggia n. Aden. Oceaan, 25 v. Port Au Prince n. Maracaibo. Poolzee, 28 te New York. Rode Zee, 25 190 m. n.o. Algiers n. Houston. Witte Zee, 25 v. La Spezia n. Aden. Zwarte Zee, 28 290 m. z.o. Genua n. Genua. KLEINE VAART Atlas, 25 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Boreas, 27 70 m. z.w. Ouessant n. Tel Aviv. Brouwersgracht, 25 30 m. n. Tynemouth n. Antw. Draco, 25 v. Rotterdam n. Gibraltar. Ilias, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Lijnbaansgracht, 26 v. Amsterdam n. Terneuzen. Manto, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Marianne. 27 bij Pitboei n. Gothenburg. Nero, 27 bij ET 15 v. Gdynia n. Amsterdam. Notos, 25 10 m. n. Messina n. Lapari. Prinsengracht, 26 400 m. w. Port Said n. Malta. Schippersgracht, 27 bij Terschelling n. Rotterdam. Thaletas, 25 25 m. w. Zanthe n. Palermo.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6