„De Noord" wil meer Duitse toeristen aantrekken IJmond-agenda Zeldzame vondst van Katwijkse vissers Frans en Duits welkom en bloemen voor jarige Koeperman Zware graslinnen lakens 5 75 6 75 bijpassend sloop voor 1 KWARTJE ruithemden Koninginnedag in Velsen Directe sneltreinen Keulen-Alkmaar- Den Helder bepleit Aantal bezoekers uit Nederland dalende Laat-middeleeuws aardewerk in het net „Musicorda" speelde voor bejaarden „Thespis" met moeilijk te spelen thriller NU voor 4.75 DINSDAG 29 APRIL 1958 9 Motorrijder over de kop Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW Conflict met Sportfondsen organisaties opgelost Plannen voor tweede zeerechtconferentie Over breedte territoriale wateren en visserijzone Engelse kustvaarder strandde bij' Zoutelande Oefenvlucht „Oranje Nassau" Brievenbussen worden op andere tijdstippen geledigd Internationaal dammersteam in Velsens raadhuis ontvangen „BIoemendaal-Noord" hield jaarvergadering Verschil van mening over woningverdeling a VELSEN-DORP IJMUIDEN-OOST IJMUIDEN-WEST DRIEHUIS SANTPOORT-DORP SANTPOORT-STATION De V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, hebben in 1957 minder Nederlandse gaster geboekt dan 1956. In 1956 waren het er 181.900, in 1957 164.252. Dat het aantal overnachtingen desondanks steeg van 2.244.000 tot 2.458.388 kan op rekening ge schreven worden van de vele kampeer ders, die vrijwel het hele seizoen in kam- peertentjes overnachtten, vooral in Bak- kum, Egmond aan Zee, Schoorl, Groet- Camperduin en St. Maartenszee. Dit aantal kampeerders kan vrijwel op 40.000 geschat worden. Werden er dus 17.648 Nederlandse gasten minder geboekt, het aantal buiten landse gasten steeg met rond 14.000, na melijk van 38.200 tot 52.032. De Duitsers leverden het grootste contingent. Met het oog op de grote belangstelling van de Duitsers, vooral uit Rijn- en Roergebied, voor de Noordzeekust ondernam de fede ratie van V.V.V.'s boven het Noordzee kanaal pogingen, om de sneltrein Keulen- Amsterdam te doen doorrijden via Haar lem naar Alkmaar en Den Helder. Voor dit jaar was zulks om technische redenen niet meer mogelijk. Op suggestie van de spoor wegen werd een enquête onder de Duitse gasten in overweging genomen. De voor jaarsvergadering van de federatie, die za terdag in Petten werd gehouden, zag hier echter weinig heil in. De Duitsers, die nu komen, zo meende mr. F. Zeiler uit Bergen aan Zee, komen per auto en interesseren zich niet voor de trein. Het gaat om de Duitsers, die niet over een auto be schikken. Wanneer de spoorwegen de trein Keulen-Den Helder in de dienstregeling opnamen, aldus werd beloofd, dan komen de gasten vanzelf. Vorig jaar werd Noordholland boven het Noordzeekanaal bezocht door circa twee miljoen dagjesmensen. Het kapitaal, dat de gasten in hotels, pensions, gemeubi leerde huizen, zomerhuisjes en dergelijke Zonder voldoende op het hem achterop- rijdende verkeer te letten wilde de heer J. G. te Heemskerk bij het sportpark „De Vlotter" de Oosterweg oversteken. Een motorrijder, de heer L. K. uit Heerhugo- waard, zag de man oversteken en wilde hem rechts passeren. De heer G. schrok en fietste terug naar de rechterkant. De motorrijder die hierop niet verdacht was, kon de heer G. ontwijken, maar remde zo sterk, dat de motor slipte en over de kop sloeg. Het liep wonderlijk goed af want de heer L. K. had alleen enkele ont vellingen aan de handen opgelopen. De schade bleef beperkt tot de motor. De rijkspolitie te Heemskerk maakte van het gebeurde proces verbaal op. ADVERTENTIE zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 VELSEN DINSDAG 29 APRIL Thalia: „Haar eerste liefde", 20 uur. Rex: Geen opgave. Openbare leeszaal en bibliotheek: filiaal geopend van 1921 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30—12 en van 1416.30 uur. DONDERDAG 1 MEI Thalia: „Het bed", 20 uur (speciale voor stelling). Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Openbare leeszaal en bibliotheek: Ge opend van 10—12.30 uur; filiaal open van 1012 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal van de Abelenstraat van 20 uur af. Raadhuis: Spreekuur van de wethouder van openbare werken, 9.3012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 29 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het lied van Bernadette". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Anas- tasia". K-S.A.-gebouw, 20 u.: cultureel cabaret. De Groentenbeurs, 20 uur: jaarvergade ring Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering A.R.K.A. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Dekenale Jon- gerenraad. Hotel „Parkzicht", 20 uur: vergadering Volièrevereniging „Vogelvreugd". Zeewijkschool, 20 uur: vergadering Vrouwengroep Partij van de Arbeid. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15—17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15—18 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.3019 uur. WOENSDAG 30 APRIL Bioscopen: Als dinsdag. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Koninginnedag viering. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.3019 uur. binnenbrachten, wordt op 20.000.000 ge raamd. Voor de drie eerste dagen van mei wordt een groot aantal buitenlanders ver wacht in de noordelijke bollenstreek. Voor het onderbrengen van hotelzoekenden werkt de federatie samen met de V.V.V. te Amsterdam. Het conflict tussen dr. J. N. van den Houten (secretaris van het Nederlands Olympisch Comité) en de sportfondsenor ganisaties de n.v. Sportfondsenbaden en de Verenigde Sportfondsen is opgelost. Het was ontstaan door vragen, die de heer Van den Houten in zijn functie als raadslid twee jaar geleden in de gemeen teraad van Wassenaar stelde over de bouw en exploitatie van het Wassenaars sport- fondsenbad en had tot gevolg, dat het mr. Bierenbroodspotfonds sedertdien haar medewerking via het NOC en de KNZB stopzette. De moeilijkheden zijn nu na een bespre king tussen mr. J. A. C. Bierenbroodspot, KNZB-voorzitter Jan de Vries en dr. Van den Houten volledig uit de weg geruimd. Dit heuglijke nieuws voor de zwemsport vertelde zaterdagmiddag de directeur van het NOC, dr. W. van Zijll, tijdens de in Utrecht gehouden algemene vergadering van de KNZB. Dr. Van Zijll zei, dat de vragen van de Van den Houten in de Wassenaarse ge meenteraad niets te maken hadden gehad met diens functie in het Nederlands Olym pisch Comité. „Er is nooit sprake geweest van een strijd tussen het NOC en de sport fondsenorganisaties. Het NOC", aldus dr. Van Zijll, „heeft het grootste respect voor hetgeen mr. Bierenbroodspot gedaan heeft op het gebied van de volksgezondheid, de zwemsport en het zwemmen in het alge meen". Mr. Bierenbroodspot kwam nu met de symbolische gift van 3000 gld. als tege moetkoming in de kosten die de KNZB bij de uitzending van zwemmers, zwemsters en een poloploeg naar de Europese kam pioenschappen in Boedapest zal maken. Tevens vertelde hij dat het in 1948 ge stelde doel het bijeenkrijgen van een bedrag van 100.000 gulden was be reikt. De rente daarvan komt de KNZB ten goede voor de kosten verbonden aan het organiseren van wedstrijden. De conferentie over het zeerecht, die on der auspiciën van de Verenigde Naties te Genève is gehouden, heeft zondagavond op de slotzitting besloten spoedig een nieu we conferentie uit te schrijven, waar schijnlijk binnen een jaar, om de kwes tie van de breedte der territoriale wate ren en van de visserij-zone te regelen. Dit zijn de twee belangrijke punten die de conferentie niet heeft kunnen afdoen. Op beide punten leek overeenstemming zeer nabij. Drie verschillende voorstellen voor een nieuwe conferentie werden ingediend toen de slotzitting zondagavond laat begon. Na een serie redevoeringen, waaruit bleek dat de animo om spoedig weer een conferentie te houden, groot was, werd kort voor middernacht tot een kort reces besloten, opdat de indieners van het voor stel een nieuwe gemeenschappelijke tekst konden opstellen. Dit reces bracht geen oplossing. Deze kwam pas nadat nog negentig minuten was gedebateerd. Toen werd het oor spronkelijk voorstel van Cuba aangeno men, waarin de dertiende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Na ties (in 1958) wordt verzocht „te onderzoe ken of het aanbevelenswaardig is om een tweede internationale conferentie bijeen te roepen voor een verdere beschouwing van de vraagstukken, die op de huidige conferentie onopgelost zijn gebleven." Dit Cubaanse voorstel kreeg 48 stemmen. Twee landen stemden tegen, terwijl er 26 onthouders waren. Bij de onthouders wa ren de meeste Westeuropese landen. Ze hadden gewild dat in het voorstel iets was opgenomen, dat het indienen van nieuwe wensen voor de volgende conferentie zou hebben belet. De Amerikaanse en de Britse vertegen woordiger deelden de conferentie mee, dat hun landen nu er geen overeenstemming over de breedte van de territoriale wate ren is bereikt, onmiddellijk terugkeren tot hun traditionele standpunt dat deze wate ren niet breder dan drie mijl moeten zijn. De Britse Sir Gerald Fitzmaurice gaf als zijn mening te kennen, dat tot een even tuele volgende conferentie wat de territo riale wateren en de visserijrechten betreft de status quo moet worden gehandhaafd. De IJslandse vertegenwoordiger gaf ech ter te kennen dat zijn regering het recht voorbehoudt om de territoriale wateren uit te breiden. Men meent te kunnen verwachten, dat verscheidene landen vooral landen die nog maar kort onafhankelijk zijn in die tussentijd hun territoriale wateren op twaalf mijl zullen stellen, waardoor over eenstemming op een volgende conferentie nog moeilijker wordt. 'WW rik '/ri #ri In het IJmuidense Centraal Visserylabo- ratorium zjjn sinds gistermorgen een paar zeldzame historische vondsten, afkomstig van de Noordzeebodem, opgeborgen. De schipper van de KW 46 kwam het labora torium binnenvallen met een gave kruik, die hij uit het net viste op 54° N.B., even buiten de zogenaamde „Borkummer stenen", een bekend vjsgrondje benoorden Schiermonnikoog en van de KW 28 kwam een helaas gebroken kruik van hetzelfde type, die echter veel meer westelijk werd opgevist. Tjjdens het halen van het net brak deze vondst. Dat de zeebodem meer ongetwijfeld zelfs véél meer schatten uit langvervlo- gen jaren herbergt, werd bewezen door een derde vondst, die dezer dagen bij het Visserijlaboratorium werd binnengebracht door de schipper van de IJM 40: een levensgrote mammoetkies. Scheepsramp Wij hebben de Haarlemse oudheidkenner de heer J. H. Wieland Los verzocht de ceramiek-vondsten in IJmuiden te komen bekijken en hij kwam tot de conclusie, dat het hier laat-middeleeuws vaatwerk be treft, dat waarschijnlijk afkomstig is van een scheepsramp: de kruiken, die met nog duidelijke kleurschilderingen prijkten en een decoratie rond de bovenrand vertoon den, dateerde hij als laat-middeleeuws en hoogstwaarschijnlijk komend uit Noord- Duitsland. Eenzelfde kruik, herinnerde de heer Wieland Los zich, is destijds in frag menten teruggevonden bij een opgraving aan de Terrasweg in Santpoort en men heeft ook deze gedateerd als 10e12e eeuws aardewerk. Maar met deze recente vondst is een eerste gave exemplaar boven ge komen. De tand der eeuwen en de invloed van het zeewater zijn op dit ruwe aardewerk van de bodem der Noordzee afgestuit: al leen de zeepokken en wulkeneieren hebben zich op de fraai-gevormde kruik afgezet en zelfs de rode én groene verf, die er op is aangebracht, is nog duidelijk zichtbaar gebleven. Kies De mammoetkies is op zichzelf niets bij zonders: men heeft al ettelijke malen skelet- en gebitsdelen van prehistorische dieren opgehaald, zowel uit het zeewater als uit de aardbodem. ij..j vondsten uit zee: iwee kruiken en een mammoetkies. De vorm van de kruiken doet denken aan die van de Romeinse Amphora's; de datering moet echter volgens deskundigen veel later gesteld worden: de late middeleeuwen waarschijnlijk. Dit ruwe aardewerk uit die tijd behoorde toen tot de „ordi naire" huishoudelijke zaken. „Toch is het plezierig, dat de visserman alles bewaart en aanbrengt, wat hij in zjjn netten aan vreemde vondsten tegenkomt", zei de heer Wieland Los, die in het labora torium de oren spitste, toen hij vernam van een vondst van een urn, onlangs op de Doggersbank. „Zulk een urn is cultuur historisch bezien van Onschatbare beteke nis en ik zou hem graag eens willen zien." Mooi vaasje Overigens heeft de schipper van de kot ter, die de gave kruik of dit aardewerk voor wijn dan wel voor water is gebruikt, is moeilijk na te gaan, omdat verkleuringen in de binnenkant ontbreken de waarde van zijn vondst kennelijk niet onderkend, want hij gaf de vondst over met de woor den: „Mooi vaasje voor een bloementafel tje, meneer." De Britse kustvaarder „Sandringham Queen" is vanochtend om vijf uur op het strand van Zoutelande gelopen. Na vijf kwartier kwam het vaartuig op eigen kracht vlot. Het schip bleek geen schade te hebben opgelopen en heeft zijn reis voortgezet. De africhtingsvlucht op Delft voor de duiven van de leden der Postduivenver eniging „Oranje Nassau" te IJmuiden had zondag al weer het karakter van een con- coursvlucht. Gewoontegetrouw werd op deze één na de laatste oefenvlucht de klok geprobeerd. Enige prijzen waren beschik baar gesteld. De volgende leden van „Oranje Nassau" waren op deze storm achtige zondag zo gelukkig hun echtge noten te verrassen met het verdiende vlees: 1. Dick Mantel; 2. J. Clots; 3. J. v. Sikkelerus; 4. J. Jansen; 5. A. Gravema- ker; 6. B. Visser; 7. D. Broek; 8. Wan- maker. De bekende muziek- en toneelvereniging „Musicorda" uit Haarlem heeft dit seizoen weer twintig uitvoeringen, waarvan drie voor de bejaarden uit Velsen, verzorgd. Deze werden achtereenvolgens gegeven in „De Weyman" te Santpoort, het Her vormd Wijkgebouw in Velsen-Noord en jongstleden maandagavond in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost. Deze uitvoering was door de commissie voor het ontspanningswerk voor bejaar den te Velsen georganiseerd. In zijn ope ningswoord voor een stampvolle zaal sprak de heer IJ. Reitsma van „een be langrijke categorie in de Velser ge meenschap". Uit de grote belangstelling bleek, dat „Musicorda" zich hier een goe de reputatie heeft verworven, niet ten on rechte overigens, want onder leiding van de heer Ab. Douwes beoefenen de leden van dit ensemble hun muzikale liefhebberij met plezierige resultaten. Het zijn allen amateurs, die zo verstandig blijven zich geheel tot het populaire genre te beperken. Het goed bezette dameskoor vormt met de muziekgroep een zeer behoorlijke com binatie, waarbij dan enige solisten de ge wenste variatie voor hun rekening nemen. Het resultaat is een prettig te beluisteren muzikaal divertissement van liedjes en melodieën, die vooral aan de radio reeds de nodige populariteit te danken hebben. En de manier waarop het bejaarde pu bliek met hartelijke bijval reageerde be wees, dat een dergelijk vrolijk repertoire met groot genoegen werd aangehoord. Bij dit ensemble was het toneelspel vroe ger niet de sterkste zijde, maar hier bleek intussen een verandering ten goede te zijn ingetreden. Want hoewel een schetsje als bijvoorbeeld „Het veranderde testa ment" nu niet bepaald excelleert door een spitse dialoog of een origineel gegeven, het wordt nu tenminste levendig en met flair gespeeld, zodat ook in dit opzicht een ver heugende vooruitgang kon worden gecon stateerd. Het vormde tevens de inleiding voor de na de pauze uitgevoerde show „Das Wiener Café", met Weense liederen en operettefragmenten, zoals een pot pourri uit „Die Czardasfürstin" van Em merich Kalman met koor en solisten, het geen voor dit programma een waardig slot betekende. Met dit belangeloze optreden voor diverse doeleinden vervult „Musi corda" een mooie taak, waarbij de dank baarheid van het publiek de heer Douwes en zijn ensemble ongetwijfeld een pretti ge voldoening moet geven. Het „katholiek instuiftoneel" te Velsen- Noord, dat zijn werkzaamheden voortaan onder de naam „Thespis" zal voortzetten, blijkt met de keuze der op te voeren stuk ken nog steeds allerminst voor een klein tje vervaard. Zoals zondag in het Kenne mer Theater te Beverwijk opnieuw kon worden vastgesteld, toen hier voor een volle zaal Frederick Knott's zeldzaam knap geschreven thriller „U spreekt met uw moordenaar" werd gespeeld. De schrij ver heeft de recensent van de bij dit gen re geldende verplichting ontheven de da der voor zijn lezers te verzwijgen, want hij onthult zelf de moordenaar reeds in de eerste taferelen. Wie nu zou menen dat hierdoor het publiek tevens de spanning ontnomen werd, heeft geen idee van de knap bedachte verrassingen, die de auteur in petto hield. Het' is juist door deze inge nieuze wendingen, dat „U spreekt met uw moordenaar" zich zo bijzonder tussen de talrijke andere thrillers onderscheidt. In het kort naverteld betreft het hier de oud-tenniskampioen Tony Wendyce, die met een duivelse sluwheid de volmaakte moordaanslag op zijn vrouw Sheila be raamt, teneinde zich hierdoor in het be zit van haar vermogen te stellen. Op een geraffineerde manier weet hij namelijk een oude kennis te dwingen de moord ten uitvoer te brengen, waarbij Tony zichzelf van een onaantastbaar alibi verzekert. Maar het onberekenbare toeval doet de aanslag mislukken. Sheila ziet kans zich te verdedigen en haar belager komt hier bij zelfs om het leven. Nog is Tony niet uit het veld geslagen. Hij improviseert dan a la minute een voor Sheila dermate compromitterende situatie, dat de politie in het begin moet aannemen dat zij de bezoeker met opzet heeft vermoord, ten einde een brief te bemachtigen waarmee hij haar wilde chanteren. En inderdaad stapelen door toedoen van Tony de schijn bare bewijzen zich op tot een hoogte, die voor Sheila alleen de galg maar kan be tekenen. Tot ook deze als volmaakt be doelde misdaad een onbetekenend zwak schakeltje blijkt te hebben, dat evenwel voor Tony uiteindelijk de ondergang beduidt. Wanneer een dergelijk knaj geschreven thriller op het publiek ook werkelijk de indruk moet maken die deze verdient, dan mag de actie op het toneel geen moment verslappen en moet door regie en spelers tot elke prijs worden voorkomen, dat de aandacht van de toeschouwer om de een of andere reden wordt afgeleid. En deze belangrijke factor hebben de leden van „Thespis" nogal eens uit handen gegeven. Een te zwakke articulatie maakte sommi ge toehoorders kennelijk enigszins wrevel. Aan de andere kant was er voldoende in de voorstelling te waarderen om vast te stellen, dat deze betrekkelijk jeugdige groep spelers zich bijzonder heeft inge spannen dit ingenieuze speelstuk met in zet van alle krachten voor het voetlicht te brengen, met de geroutineerde Will. Seignette aan het hoofd, die een boeiende Tony speelde, ofschoon hij daarnaast de verantwoording der regie nog op zijn schouders had geladen. Aly Smoorenburg vertolkte een nerveuze Sheila, waarbij Jan Mooy als Max haar sympathieke tegen speler was. Herman Peeker en Wim Ey- man, respectievelijk de inspecteur van po litie en de gedegenereerde Lesgate vol tooiden de bezetting. Na de voorstelling, die een dankbaar succes behaalde, kon den de toeschouwers de spanning in een geanimeerd bal ontladen. Jan van Dam Met ingang van 4 mei zullen de tijdstip pen van de brievenbuslichtingen te Sant poort worden gewijzigd. De eerste lichting vindt voortaan plaats om 06.00 uur (maan dags en daags na een feestdag niet), de tweede om 11 uurt de derde om 15 uur, de vierde om 18 uur, de vijfde om 19.15 uur (alleen bus bijkantoor aan de Vinkenbaan). De vierde en vijfde lichting komen niet voor op zaterdag. Op andere dagen geven de vierde en vijfde lichting aansluiting op de nachtposttreinen. Op zon- en feestdagen worden alle brievenbussen alleen om 23.15 uur gelicht. Zowel in Velsens raadzaal als in „Royal" zij n gistermiddag, voorafgaand aan de in middels ontbrande internationale dam- strijd, heel wat hartelijke woorden gezegd ter gelegenheid van de ontmoeting der zes meesters op het houten toernooiveld. Bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen zei ze in het Frans en ir. M. Krijgsman als lid van het organisatiecomité in het Duits, de heer K. de Jong vond als voorzitter van DCIJ enige ronde Hollandse woorden en voor ir. I. Koeperman, de Russsiche dam- matador waren er zelfs nog bloemen om zjjn 36e verjaardag te vieren. Een klein gezelschap, onder wie de dam mers zelf uiteraard, was bijeen in het raadhuis, waar burgemeester Kwint, wet houder A. de Jong en het lid van het ere- comité, de heer W. Chr. Suwerink de gast heren waren. Mr. Kwint heeft in zijn speech de waarden van het damspel nog eens ontrafeld en als leek gewezen op de goede eigenschappen, die het dammen in de mens wakker maakt en met de wens, Vrijdagavond hield de Algemene Wo ningbouwvereniging „Bloemendaal Noord" haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal. De voorzitter, de heer D. Roos, gewaagde van het feit, dat er tussen de gemeente Velsen en de woningbouwver eniging „Bloemendaal Noord" enige span ning was ontstaan wegens de toewijzingen van flatwoningen in de Van Dalenlaan op basis van een fifty-fifty-regeling. Van de 28 woningen zouden er dus logischerwijs veertien aan de gemeente Velsen en de overige veertien aan de woningbouwver eniging „Bloemendaal Noord" moeten wor den toegewezen. Het heeft daarom het be stuur van „Bloemendaal Noord" zeer be vreemd, aldus de heer Roos, dat het colle ge van B. en W. van Velsen dit blijkbaar anders zag en geen veertien woningen wil de toewijzen, maar wél veertien leden aan woonruimte helpen. Acht leden van de woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord" kregen een flat in de Van Dalen laan toegewezen en zes leden een kleiner type flat dan die in de Van Dalenlaan of een duplexwoning in de gemeente Velsen, die niét in het bezit van de woningbouw vereniging waren. „Bloemendaal Noord" achtte deze regeling onaanvaardbaar en riep de hulp in van de Nationale Woning raad, een landelijke instelling, waar ze venhonderd woningbouwverenigingen bij zijn aangesloten. Dit lichaam zegde de hulp toe. Een onderhoud met het gemeen tebestuur van Velsen leverde echter geen resultaat op, hoewel een woningbouwver eniging toch van een gemeente als Velsen met een woningbezit van vijfduizend wo- nirigen^eer^ ruimere toewijzing .-mag ver- wachten dan die op basis van fifty-fifty, aldus de- voorzitter., - j# Het resultaat van dit alles is nu dat Vel sen veertien woningen (de helft van 28) plus zes woningen voor niet-leden, dus in totaal twintig woningen krijgt toegewe zen. De woningbouwvereniging „Bloemen daal Noord" krijgt er daarentegen slechts acht. Voorts deed de voorzitter medede ling, dat de 128 flats aan de Van Dalen laan binnenkort (waarschijnlijk 1 augus tus) opgeleverd kunnen worden. Drieën tachtig van deze flats zijn bestemd voor personeelsleden van de provinciale be drijven, waarvan er echter velen lid zijn van „Bloemendaal Noord". dat de deelnemers de beste herinneringen aan IJmuiden zouden bewaren sloot hij zijn korte rede. Voorzitter De Jong zei uit deze Franse woorden te hebben kunnen opmaken, dat zij over het damspel gingen, was de ge meente dankbaar voor haar steun en sprak eveneens de hoop uit op een spor tieve kamp. Waarna men een kleine ver versing gebruikte en de schreden Royal- waarts richtte, waar de borden al wacht ten. Voor burgemeester Kwint daar echter zijn openingszet aan het bord van Koeper man en Hisard verrichtte (het was 3228) is er nog even gespeecht en heeft de heer Krijgsman onder meer in een Duits toe- sspraakje verteld, dat de partijen ook naar Rusland en Canada zullen worden ge stuurd, terwijl hij bovendien het bedrijfs leven en de gemeente zijn waardering toe zwaaide voor hun steun, welke dit toer nooi mogelijk maakte. De heer B. Springer, die nog een extra woordje van hulde voor zijn bemoeienissen kreeg, heeft daarna zijn zes discipelen naar de bovenzaal geleid, waar de strijd begin nen kon en waar direct al enige doorknede dammers aan het analyseren sloegen. Voor een dam-technisch verslag van orize damredacteur verwijzen wij naar een afzonderlijke beschouwing over de eerste ronde in deze editie. ADVERTENTIE Alleen DONDERDAG en VRI1DAG Bij aankoop van een laken een Verder prachtige normaal 6.95 MARKTPLEIN 29 Hedenmiddag geopend Woensdagmiddag gesloten Een samenvatting van de verschillende oranjefeesten voorzover ze ons bekend zjjn in Velsen levert het volgende beeld op: 9.30: Opstelling van de kinderoptocht voor het Raadhuis. 10.00: Vertrek van de optocht. (Route: Kerkplein, Driehuizerkerkweg, Meervlietstraat, Noorderdorp straat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, Van Tuyllweg en park „Velser beek".) 11.30: Uitreiking van de prijzen aan de deelnemers(sters) in park „Velserbeek". 14.00: Kindervoorstelling voor kinderen tot en met 13 jaar in de toneelzaal van het Gemeentelijk Gymnasium aan de Van Hogendorplaan te Velsen. Opgevoerd wordt het Kinderstuk: „Pipo, de circusclown". 14.00: Ringsteken op de fiets voor meisjes en jongens van 14 tot 17 jaar. 15.00: Ringsteken op de fiets voor volwassenen vanaf 18 jaar en ouder. 20.00: Gymnasium Velserbeek „Bal des Voleurs" door Jan van Dommelen. In de ochtenduren: Feest op de scholen. 8.30 en 10.45: In het Patronaatsgebouw: Jody en het Hertejong. 830 en 10.45: In het Hervormd Jeugdgebouw: „Laurel en Hardy in het verre westen". 14.30: Tamboer- en pijperkorps van de Chr. Gymnastiekvereniging „Wilhel mina „IJmuiden" maakt mars naar het Marktplein. 14.30: IJmuider Harmonie vertrekt uit de Abelenstraat naar het Marktplein. 15.00 en 16-30: Taptoe door IJmuider Harmonie en „IJmuiden" gymnastiek- demonstratie. 18.30 en 20.45: Patronaatsgebouw „Het is middernacht dokter Schweitzer". 7.00: Klokgelui. 7.30: Aankondiging van feestelijkheden door herauten te paard; vertrek Lange Nieuwstraat. (Route, samen met tamboerskorps „IJmuiden" via Lange Nieuwstraat en Kennemerlaan.) 10.00: Openluchtvoorstelling voor kinderen, Stationsplein oud-IJmuiden. Toe spraak van de heer D. Visser, optreden „The Martelli's" en „Martinelli en partner", Accordeonmuziek door Jan Vogel. 14.00: Julianakade: rolschaatswedstrijden en autopedrace. 19.15 en 21.15: Thalia, Hooger Geest Ghesellen: „Mijn Vriend Leonard" Stationsplein: Oranjebal met „The Blue Star Jazzmen". 8.30: Samenzang op het Kerkplein o.l.v. J. Huizinga. 9.00: Kinderoptocht naar de Julianaboom, opening der feesten door de heer G. H. L'. v. Scherpenzeel, vlaghijsen. 10.30: Kinderspelen op feestterrein aan Driehuizerkerkweg t.o. Schoonenberg 14.00: Goochelen en poppentheater op het feestterrein. 14.00: Middagspelen op het feestterrein, o.m. rihgsteken op de fiets. 14.00: Schiettent, vrolijke keuken en pijlschieten. 20.00: Rex Theater: „Een vrolijke avond" m. m. v. André Carell c.s. Na afloop Oranjebal m. m. v. „The blue birds" o. 1. v. D. Brouwer. 8.0010.00: Grammofoonmuziek in de Hoofdstraat. 10.00: Optocht van kinderen m. m. v. „Wilhelmina". (Opstelling om 9.30 uur) 14.00: Zaal Zomerlust: voor de kinderen gezelschap Santos 20.00: Zaal Zomerlust: voor de ouderen „Lachparade". 9.30: Schoolplein Brederodeschool Ger Montagne's Jeugd-variéié. De Toorts: filmvoorstellingen voor kleuters. 21.00 Lampionoptocht m. m. v. „Wilhelmina".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9