Vrolijk festijn zonder hoogtepunten of wanklanken Benoorden het kanaal kwam de jeugd ten volle aan haar trekken ZON OVER Jeugd kreeg leeuwendeel onder een smetteloze hemel Beverwijk zag dappere mastklimmers; Velsen Noord een glorieuze optocht DONDERDAG 1 MEI 1958 Reeds 46 kleuters op wacht lijst voor „neutrale" school Examens Laatste bijeenkomst Vrouwengroep P.v.d.A. te Beverwijk Motorrijder verloor echtgenote van duo KONINGINNEDAG IN BEVERWIJK EN VELSEN NOORD In Velsen-Noord Bijeenkomsten van de postzegelverzamelaars li TUSSEN DE EERSTE koperen klanken, voortgebracht door de vier herauten, die in de Lange Nieuwstraat te IJmuiden al in de nevelige vroegte het feest van de Koninginneverjaardag een eerste klankrijke „stoot" gaven en de laatste wat wildere klanken van de vele bands, die de verschillende Oranjebals begeleidden, heeft Velsen in al zijn geografische verdeeldheid eensgezind feest gevierd. Eensgezind in de verdeeldheid, want waar ook in de ge meente muziek en kinderstemmen opklonken, waar ook de vlaggen van de gevels hingen: overal was vooral des mid dags de zon en de milde lentelucht als onmisbare bijdrage tot een vrolijk festijn, dat weliswaar weinig werkelijke hoogtepunten kende, maar het volle pond gaf aan klein en groot. OMSTUWD DOOR EEN GROEIENDE GROEP kinde ren, die was uitgerust met feestpetten en kartonnen blaas instrumenten, hebben vier herauten te paard met het tam boers- en pijperskorps van de christelijke gymnastiekvereni ging. „IJmuiden" dan heel IJmuiden op deze ochtend wakker geschud en kond gedaan van de negenenveertigste verjaar dag van Koningin Juliana. Terwijl de meeste ouderen nog achter de gordijnen vandaan het feestgedruis beluisterden, werd op enige plaatsen de proclamatie voorgelezen, waarin de blijdschap rond deze koninklijke verjaardag werd geopen baard. Maar het heeft daarna niet lang geduurd of Driehuis, Velsen-dorp, Velsen-Noord en de beide Santpoorten voegden zich in de fleurige rij, die de ganse dag tot in de koele nacht doorgonsde in een vlaggende gemeente. Via de Kennemerlaan en de rivieren buurt trokken herauten, tamboers en pij pers naar IJmuiden-West, welk stadsge deelte inmiddels de feestdag had horen in luiden door de klokken van de Oud-Katho lieke kerk, de Rooms-Katholieke kerk en de beide Hervormde kerken. Voor zover de jeugd nog niet op straat was, werden alle leerlingen van de lagere scholen thuis in de kleren en de oranje sjerpen gestoken om naar school en van daar in klasseverband naar het Stations plein op te trekken. Niet minder dan ruim zesentwintighonderd kinderen kwamen daar samen rond een houten podium, waarop eerst de heer C. H. Vos namens de Oranjevereniging IJmuiden-West aan het woord was om de kinderen een prettig feest te wensen en vervolgens de heer Van Kaam, dirigent van het r.-k. zangkoor „St. Caecilia" de leiding overnam om de zang van al deze kinderen te leiden. Het muziek korps van Van Gelder Zonen zorgde voor de begeleiding bij het zingen van het „Wil helmus" en het „Ferme jongens, stoere knapen". De heer D. Visser, hoofd van fde Marnixschool, die zich met een toespraakje tot de feestende jeugd zou wenden, moest helaas door ziekte verstek laten gaan, maar het bestuur van de Oranjevereniging had de heer H. Remiëns bereid gevonden deze taak over te nemen. De heer Remiëns heeft de jeugd gewezen op de blijdschap, die op deze dag bij een ieder leeft. „De moeder van het land, van Uns allen, viert haar verjaardag", aldus de heer Remiëns. De Oranjevereniging had als variété- artisten voor deze openluchtvoorstelling „The Martelli's" en Martinelli en partner" naar IJmuiden laten komen. Die keuze is uitstekend geweest, want de jeugd heeft zich goed vermaakt om de komische acro batiek en heeft van harte meegezongen met de door Jim Vogel op de accordeon vertolkte melodieën. Rollen en steppen De rolschaat- en autopedwedstrijden trokken in de middaguren in IJmuiden- West veel belangstelling. Ruim veertig knapen gingen op de autopeds van start en bijgestaan door de hartige commentaar van de heer Mooy werd de eindstreep in felle, maar eerlijke strijd tenslotte als snelste gepasseerd door André Wjjker uit IJmuiden. Bij de meisjes werd Hanneke Glandorf eerste. Tweede en derde bij de jongens waren Dickie Schilder en Ronald Koning en bij de meisjes Janneke de Korte en Lenie Mant je. De heer A. Koene heeft namens de Oranjevereniging de prijzen uitgereikt aan deze zes jongens en meisjes. De rolschaatswedstrijd voor de jongens werd gewonnen door Erich Scholten. Tweede was Harry Schouten en derde Al- fons de Reeck. Bij de meisjes was de uit slag: 1. Krina Wijker, 2. Gea Blok en 3. Ria de Visser. Het feest voor IJmuiden-West wat de viering in de openlucht betrof werd in de avonduren tussen negen en elf uur af gesloten op het Stationsplein, waar „The Blue Star Jazzmen" jong IJmuiden naar het plaveisel op het Stationsplein trokken. Er is door velen een dansje gemaakt, maar de meesten hielden zich op de Wilhelmina- kade en achter de hekken op het Stations plein op om dit Oranjebal gade te slaan. In IJmuiden-Oost De leerlingen van alle lagere scholen in IJmuiden zijn in de ochtend in het Neder lands Hervormd Jeugdgebouw én het Par tronaatsgebouw de gast geweest van de Oranjevereniging IJmuiden-Oost. Aan de Zeeweg werd „Jody en het hertejong" ge draaid en voor de leerlingen uit de andere klassen paradeerden Laurel en Hary in het verre westen op het doek. Het tamboers- en pijperskorps van de Christelijke gymnastiekvereniging „IJmui den" was in de middaguren weer actief, toen het optrok naar het Marktplein, waar een taptoe werd uitgevoerd in samenwer king met de IJmuider Harmonie. Ook de honderden leden van „IJmuiden" waren meegetrokken naar het Marktplein en ver gastten de duizenden belangstellenden op een aantrekkelijke demonstratie. In de avonduren kwamen de leden van de Oranjevereniging samen in het Patro naatsgebouw om de rolprent „Het is mid dernacht dokter Schweitzer" te zien. En het oude dorp Ook Velsen-Dorp heeft haar aandeel in de viering van de Koninginnedag gehad. Des morgens om halftien stond een lange stoet kinderen voor het raadhuis opgesteld met versierde fietsen, autopeds en verklede groepen. Voorafgegaan door de IJmuider harmonie werd door het dorp gemarcheerd, muizen en elfjes, alles achter elkaar waarna in het park „Velserbeek", de prijs uitreiking plaats vond. Niet minder dan twintig prijzen had de jury te verdelen en de voorzitter van de Oranjevereniging zei, dat de jury geen gemakkelijke taak had gehad. Tijdens de prijsuitreiking kwam burgemeester mr. M. M. Kwint ook even een kijkje nemen. Nadat de diverse win nende nummers waren afgeroepen, konden de kinderen zelf hun prijs uitzoeken. Om twee uur werd in de toneelzaal van het Gemeentelijk Gymnasium aan de Van Hogendorplaan te Velsen een kindervoor stelling gegeven. De heer P. J. Bakker sprak eerst een welkomstwoord, waarna het eerste en zesde couplet van het Wil helmus werden gezongen. De jeugd heeft zich kostelijk geamuseerd met het kinderstuk „Pipo, de circusclown", waarbij Pipo als knecht bij een beroemde professor de ene fout na de andere maakt. In de pauzè werd de jeugd onthaald op versnaperingen. Ondertussen had voor het raadhuis een ringsteekwedstrijd plaats op de fiets. Bij de jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar werden de prijzen gewonnen door J. Rein- hart, Dammers en Oudendijk. Na de jeugd trad de oudere generatie aan en de span ning tot en met de negende ronde was zeer groot. Uiteindelijk ging de heer J. Boender met zeven treffers als eerste met de eerste prijs naar huis. Maar mevr. Honk en de heer K. van Dijke die beiden zes ringen gestoken hadden, moesten een barrage uit vechten, en hier bleek, dat mevrouw Honk ever de sterkste zenuwen beschikte. Zij kreeg de tweede prijs en de heer K. van Dijke de derde. Des avonds werd weder om in de toneelzaal van het Gemeentelijk Gymnasium een toneelvoorstelling gegeven voor de volwassenen. Door de toneelver eniging „Jan van Dommelen" werd opge voerd het „Bal des Voleurs", waarover reeds een uitvoerige recensie in onze ko lommen is verschenen. De Oranjevereni ging kan op een geslaagde dag terugzien. Twee vrolijke dorpen Het programma in Driehuis en Santpoort hield een oranjefeest in dat begunstigd door het bijna ideale weer in al zijn on derdelen geslaagd mag heten. In de beslo tenheid van de kleine gemeenschap groei de het uit tot een waarljjk feestelijke vie ring van een bijzondere, vrolijke stem ming. Overdag werd hoofdzakelijk aan de kinderen de gelegenheid geboden zich met allerlei spelletjes te vermaken: al vroeg kon men in beide dorpen feestelijk uitge doste kinderen door de bevlagde straten zien lopen, waarbij zij het feest luister bij zetten door het niet geringe gebruik van toeters, tamboerjjntjes en trommels. In Driehuis kwamen allen reeds om half negen bijeen aan dé voet van de r.-k. kerk om de feestelijkheden met samenzang te openen. Een detachement van harmonie kapel „Soli Deo Gloria" begeleidde de uit volle borst zingende ouderen en kinderen en onder leiding van de heer J. H. Huizin- ga weerklonken enkele vaderlandse liede ren. Om negen uur maakte de menigte zich op om wederom voorafgegaan door „St. Cecilia" de tocht naar de Julianaboom te maken. De voorzitter van de oranjeverenri ging „Driehuis", de heer G. H. L. van Scherpenzeel hees hier de nationale drie kleur waarmede hij officieel de dag opende. De stoet van kinderen met versierde fiet sen, karretjes en autopeds trok hierna door de straten van Driehuis in een bonte trein van vrolijkheid en kleuren. „Soli Deo Glo ria" had nog enkele marsen in petto gehou den voor deze gelegenheid en onder haar vreugdevolle klanken werd de optocht tot een gebeurtenis, die vele mensen uit de huizen trok. Op het speelterrein aan de Driehuizer- kerkweg kwamen allen later wederom bij een. Honderden kinderen vermaakten er zich met spelletjes in allerlei toonaarden: er werd „tongerold" en „zevengesprongen" dat het een lieve lust was. Men proefde uit alles een perfecte organisatie die zorgde voor een gevarieerd programma waaraan alle kinderen konden deelnemen. In een aldaar opgerichte tent werden allen tot verhoging der feestvreugde nog eens van een „flesje" voorzien en men kon de vreug de wel van de opgewekte kindergezichtjes afscheppen. Ondanks het feit dat de zon zich deze ochtend nog achter dunne wol ken verscholen hield was er een genoeg lijke stemming. Luide toegejuichd door hun vriendjes streden de deelnemers aan de wedstrijden zij aan zij en tot slot ontlastte zich een prijzenregen boven de vermoeide hoofdjes en men kan zonder meer verkla ren dat niet alleen de kinderen maar ook de ouderen genoten hebben in een feeste lijke sfeer. 's Middags kwamen wederom allen naar de feestweide. Nu stond er onder andere een ringrijderij per fiets op het program ma waar een groot aantal kinderen aan deelnam. Het prachtige weer maakte het tot een plezierig toeven op de drukke feest weide: de kinderen vermaakten zich uiter mate met de gochelaar Cakie die niet af liet hun aandacht gevangen te houden. Na vier uur werd de gelegenheid geboden een bezoek te brengen aan de vrolijke keuken en de schiettent mocht zich ook in de be langstelling der jeugdigen verheugen. In „Rex" Voor 's avonds was zoals elk jaar „Rex" het trefpunt der ouderen. Zij genoten daar van een uitestekende cabaret-avond waar voor de namen der artisten reeds borg stonden. André Carell maakte er een vro lijke avond van met zijn geestige praatjes waarin het Westfriese dialect wel eens boven kwam drijven. Judith de Leeuw had met haar Hollandse liedjes ook veel succes; de Boytons brachten knappe acrobatiek. Het Oranjebal met dansmeester J. Stol bracht de feestelijke viering van Koningin nedag 1958 met de klanken van „The Blue birds", onder leiding van D. Brouwer, ten einde. Santpoort in de stemming Om acht uur waren de Santpo crs gis termorgen gewekt door de vrolijke tonen uit de luidsprekers, aangebracht in de Hoofdstraat. Met de bijzonder gewaardeerde gast die de Oranjezon gisteren aan een vlek keloze middaghemel was, moest het Velsense Oranjefeest wel slagen. In aanmerking nemend de verbrokkeling der gemeente en de nadruk, die de ver schillende, nóg steeds met onverzette- lijheid afzonderlijk werkende oranje verenigingen, legden op de kinderfees ten, is deze dertigste april dan ook ten volle geslaagd. Zelfs al hebben vele nieuwe Velsenaren bij het vergelijken van de „koninginnedag" in hun vroe gere woonplaatsen er in Velsen wel eens misprijzend gekeken naar wat men „peuterwerk" noemde. Maar al dit „peu- terwerk" heeft duizenden peuters in elk geval een glorieuze dag bezorgd. En daar ging het vooral om. Later in de ochtend vormden de kinde ren een optocht waaraan prijzen waren verbonden. „Soli Deo Gloria" en „Wilhel- mina" zorgden voor de muziek en nadat de jury geoordeeld had, maakte men een tocht door Santpoorts dreven. Het publiek had kennelijk bewondering voor de moei ten, die de kinderen en de ouders zich voor de „aankleding" hadden getroost. Het resultaat was een bont geheel dat het aan kijken ruimschoots waard was. De ereprijs voor de grote groepen ging naar een waar lijk prachtige praalwagen waarop een sheik-achtig figuurtje met zijn hofhouding was gezeten. De eerste prijs van de kleine groepen werd gewonnen door een alleraar digste voorstelling van „Veilig Verkeer": het drie-turven-hoge verkeersagent je was het succes van de dag. In zaal „Zomerlust" werd 's middags voor de kinderen der oranjevereniging leden een voorstelling gegeven door een goochelaar-buikspreker. Het bestuur had zijn heil binnen de vei lige muren van „Zomerlust" gezocht om dat men van mening was dat het in Sant poort aan een gelegenheid om buiten kin derspelen te doen, ontbreekt, nu de weide aan de Hoofdstraat niet beschikbaar ge steld kan worden. De kinderen hadden niettemin het groot ste plezier in het werk van de goochelaar. Geboeid hebben ze enige uren lang zijn kunsten gevolgd. Ook Arie, de pop, mocht zich in hun belangstelling verheugen. 's Avonds werden de leden van de oran jevereniging wederom in café „Zomerlust" onthaald op een klinkende cabaretavond met Rudi Carell. Ton van Dusschoten in zijn imitatie-act was verbluffend knap: hij schuwt niet zijn imitaties volledig uit te spelen. Doch ook Carla met de sprekende poppen, Christine Spierenburg met haar operette-liederen, Ad Engel als goochelaar en Herman Teunissen als begeleider en so list op het electronisch wonderorgel kon den elke critiek glansrijk doorstaan. Tot slot vermeiden de Santpoortenaren zich op een oranjebal. Santpoort-station schaarde zich gisteren ook in de rijen der feestvierende gemeen schappen. 's Morgens vermaakte Gerrie Montagne en zijn Jeugdvariété de kinderen, terwijl de kleuters in „De Toorts" een filmpro gramma van tekenfilms en een circusfilm pje kregen voorgeschoteld. Een lampionoptocht besloot 's avonds op luisterrijke wijze de viering in Santpoort station. De nieuwe „neutrale" kleuterschool in plan Pollenburg te Heemskerk is pas een jaar in gebruik en er is reeds nu een wachtlijst van zesenveertig kinderen. Het bestuur is waakzaam en treft voorberei dingen om hierin te voorzien. De jaarver gadering van de vereniging die dinsdag avond werd gehouden, was niet zo druk bezocht als gewoonlijk. De voorzitter, de heer J. D. Vosselman Bosch, deelde mede dat er binnenkort in de omgeving van de school een speelplaats voor de kinderen zal komen zodat het plein van de kleuterschool dan ook alleen voor de eigen kinderen zal zijn. Hierdoor zal meer aandacht kunnen worden besteed aan het buitenmateriaal voor de kleuter. De secretaris mevrouw Timmerman-Kos ter maakte in haar verslag melding van een jaar vol activiteiten. De bestuursver kiezing had tot resultaat dat mevrouw E. Eekhardt en mevrouw Timmerman-Kos ter werden herkozen. In de plaats van mevrouw N. de Graaf-Van Pelt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd benoemd mevrouw T. Schijffelen-v. d. Geest. Uit het verslag van de hoofdleidster me juffrouw H. A. Kranendonk bleek dat de school thans tachtig leerlingen telt. Men heeft geëxperimenteerd met nieuwe speelgoederen en tot haar vreugde kon zij mededelen dat dit volkomen is ge slaagd. Mejuffrouw Kranendonk bracht dank aan het bestuur voor de vele steun die de leidsters ook in het afgelopen jaar hebben ondervonden. Na de pauze hield de heer N. H. W. M. Gies, schoolarts te Beverwijk een inlei ding over het onderwerp „Schoolrijpheid der jeugd." Deze interessante causerie werd met aandacht gevolgd en had een aantal vragen tengevolge, die tot tevre denheid werden beantwoord. Autopeds snelden in de middaguren over de Julianakade. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Met lof ge slaagd voor het doctoraalexamen fysische geogra fie: M. J. Bik, Amsterdam. Nijmegen. Doctoraalexamen le gedeelte genees kunde: mej. J. G. H. Casparie, Den Haag; F. M. A. Duysens, Roermond; F. M. Grosveld, Rosen- daal; Th. W. M. A. Ibes, Nijmegen; J. J. J. Mat- tousch, Venlo; M. G. N. Poulssen, Lutterade; J. W. G. A. van Rens, Weert. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: mej. U. W. de Jong, Wassenaar; G. J. M. Noordhuizen, Delft; A. G. S. van Ramshorst, Den Haag; I. Spo- dek, U.S.A.; W. W. H. Weijzen, Rijswijk. Semi- artsexamen: J. F. M. van Kimmenaede, Nijmegen. Artsexamen: mevr. R. C. Schweizer-Lindeman, Leiden; R. Gelier, U.S.A.; P. F. v. d. Nieuwen- huizen, Amersfoort; Teng Hwie Giap, Oegstgeest. De laatste bijeenkomst van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk is dinsdagavond gehouden in een der zalen van de Zeewijkschool. Hier voor bestond heel veel belangstelling. De voorzitster, mevrouw Schmohl, leidde eerst een discussie in over het resultaat van de laatste verkiezingen en vele dames gaven hierover hun inzicht Vanzelfspre kend werden hierbij ook de komende ge meenteraadsverkiezingen besproken, waar bij ook de werkverdeling in het ge ding kwam. Het officiële gedeelte zou niet volledig zijn, als ook niet de politieke toe stand in de andere landen werd bespro ken. Vooral het grote gevaar van kernwa pens en het verontreinigen van de atmos feer, werden met afkeer veroordeeld. Men was van mening dat er spoedig internatio nale maatregelen op dit gebied moeten worden genomen. De tweede helft van deze laatste avond hield men zich onledig met enkele gelegen heidsspelletjes. Op de Hagelingerweg heeft een IJmui- dense motorrijder gistermiddag omstreeks drie uur zijn echtgenote van de duo ver loren. De man reed ter hoogte van een bushalte, toen een aantal overstekers aan stalten maakte naar de overkant te gaan. Hierbij weifelden enigen hunner, waar door ook de motorrijder de kluts kwijt raakte, maar toch tussen de weifelaars door laveerde. De stoppende bus voor bijrijdend merkte hij evenwel, dat zijn echtgenote van de duo gevallen was. Me vrouw S. bleek op straat te liggen met een hersenschudding en enige gebroken ribben. De koninginnedagviering in Beverwijk is voornamelijk een feest voor de kin deren geworden. De vele ouderen, die door het mooie weer aangelokt de ganse dag op de heen waren, zijn echter ook danig aan hun trekken gekomen. De feestelijkheden werden des morgens om acht uur al ingeluid door de Bever- wijkse harmoniekapel, die de inwoners van de aardbeianstad er met een vrolijke reveille op attent maakte, dat de koningin jarig was en dat het tijd was de dekens van het slaperige lichaam af te schudden om vervolgens de straat op te trekken teneinde de activiteit van de oranjevereniging daadwerkelijk kracht bij te. zetten. In de vroege morgenuren volgde tevens nog een aubade door leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen. Nadat de Beverwijkers omstreeks twaalf uur haastig een boterhammetje hadden verorberd, trokken zij in grote getale naar het Stationsplein, waar zij in de schaduw van het wrakke station, maar meer nog in de koestering van de warme zonnestralen getuige waren van het mastklimmen: altijd weer een spectaculaire aangelegenheid, die ook dit keer weer bijzonder insloeg. Dui delijk bleek dat het beklimmen van de gladde zeperige mast het beste gaat met ontblote benen en voeten. Maar ook komt het op de armtechniek aan. „Zonder je armen gaat het niet", merkte een jongetje van een paar turven hoog deskundig en laconiek op. Ondanks zijn welbespraakt heid slaagde hij er niet in de „top" en daarmee de prijzen, te halen. De blokjes Op een terrein bij de Maarten Luther- school sloofden de allerkleinste Beverwij- kertjes zich uit om zo snel mogelijk blokjes te rapen. Met verhitte gezichtjes en van opwinding glinsterende ogen renden zij vliegensvlug heen en weer, aangemoedigd door hun respectieve vaders, moeders, vriendinnetjes en vriendjes. Op de speelplaats van de Vondelschool aan de Zweedselaan ging het ook warm toe. Daar wedijverden enige jeugdige „pe- daleürs" op hun „stalen rossen" in het stékéri van ringen met kleine houten zwaardjes, hetgeen beslist geen sinecure is. Er werd dan ook wel eens een keertje misgestoken. „Maar dat mag de pret niet drukken", riep een blondlokkig wielrijd- stertje opgewonden uit. Terwijl bovengenoemde „volksspelen" werden gehouden, was het in het gemeen telijk sportpark een drukte van belang. Daar holden vele „enthousiastelingen" tot groot vermaak van de opeengepakte menig te geanimeerd achter voet- en handballen aan. Tegenvaller De optocht van versierde fietsen en auto peds trok enorm veel belangstelling. Velen zullen- -zich echter bij het aanschouwen dezer optocht wel enigszins teleurgesteld hebben gevoeld, omdat het aantal deel nemers bar tegenviel. Toch hadden de meisjes en jongens zich erop toegelegd zich van hun beste kant te laten zien. Er waren heel wat prachtig versierde fietsen bij die pleitten voor de fantasie van hun berijders. Naar onze bescheiden mening komt echter de meeste eer toe aan de trotse bezitters van de gouden koets. Dit vehikel rolde compleet met palfreniers, hofdames, ko ningin en prins in de kleurige stoet mee. Het samengestroomde publiek beloonde hen dan ook met menig applausje. Het vro lijke geschetter van de muziekkorpsen, die aan deze optocht deelnamen, vergoedde grotendeels het gemis aan een behoorlijk aantal deelnemers. Een extra pluim verdient de Beverwijkse harmoniekapel, die vooral in de ochtend uren een grote activiteit aan de dag legde en ook 's avonds aan de Breéstraat een ver dienstelijk concert ten gehore bracht. De Hoogovenharmonie zorgde in de omgeving van het Moensplein voor de rest. Het open luchtbal met medewerking van „The MOon- liners" werd ook druk bezocht en vormde vooral voor de Beverwijkse „teenagers" een grote bron van vermaak. Het bestuur van de Oranjevereniging te Velsen-Noord, al het onderwijzend perso neel en verder allen die hebben meege werkt deze feestdag te doen slagen, heb ben eer van hun werk gehad. Het was af! Precies op tijd begon de afmars van de verschillende muziekverenigingen, die de kinderen van de verschillende scholen op haalden en waarmee men een rondgang maakte door een groot aantal straten. Men had voor deze gelegenheid voor het eerst naar wij vernamep de kinde ren naar leeftijd mee laten lopen, dus niet per klas. Uit de zeer kleurrijke optocht bleek wel dat de medewerking van de ouders ook volledig is geweest. Het is on doenlijk om alle groepen of persoonlijke uitbeeldingen te noemen, maar de mensen langs het kantje stonden vaak versteld van de geestigheid en de zeer actuele uitbeel dingen die werden meegevoerd. In een sprookjesafdeling zagen we o.a. „Sneeuwwitje" die de hele tocht door Velsen-Noord met de ogen dicht heeft ge maakt De rattenvanger van Hameln, na tuurlijk ontbrak ook de „Spoetnik" niet, zelfs „Dorus" was er met zijn auto, men voerde de „Wereldpoort" mee en de Euro poort, waarmee men op politiek en econo misch terrein kwam, en ter afwisseling een hele groep meisjes uitgedost als bloeiende narcissen. Naast de Gouden Koets was er ook een (nagemaakt) pierement, een groep „winkeliers" werd op de voet gevolgd door een grote groep „kopers", behalve enkele „vechtjassen" liep er ook een groepje ver pleegstertjes mee en naast keurige „Pier rettes" zag men echte „bosjesmannen", compleet met strooien rokjes. Het was een alleraardigst gezicht, dat men niet spoedig zal vergeten. Direct na de optocht gingen de oudste kinderen naar het gebouw Concordia, waar het gezelschap Roberti uit Amsterdam hen geruime tijd aangenaam bezig hield. De heer E. Markerink wees de kinderen op het grote voorrecht, de verjaardag van de Koningin zo rustig en vredig te vieren. De heer Markerink zei verbaasd geweest te zijn over wat in de optocht te zien was en bracht daarvoor het onderwijzend per soneel grote dank. In het Wijkhuis was weer een andere groep kinderen onder gebracht en daar was het „Caki" uit Alk maar, die hen op een verantwoorde wijze bezig hield. Het was hier vooral de spre kende pop, waar aller belangstelling naar uit ging. Doch ook buiten het georganiseerde feest was er hier en daar nog wat te beleven. Zo had men op sommige plaatsen (stille straten) feestjes georganiseerd en met ring steken, zaklopen, e.d. de jeugd bezig ge houden. Voetballen In costuum 's Middags vond op het feestterrein aan de Wijkerstraatweg een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats. Hieraan deden niet alleen leden van plaatselijke clubs deel, maar ook bestuursleden van de speel tuinvereniging „Meerweiden-Schulpen". Onder leiding van de heer Langenberg, gewapend met verrekijker en gestoken in het kostuum van een professor betwistten twee elftallen elkaar de zege. Hij nam het zo nauw met de doelpunten of deze met de voet of met de hand werden gescoord. Evenals verleden jaar waren er ook nu weer originele kostuums bij. Zo waren ook de bekende figuren De Drie Musketiers vertegenwoordigd. Voorts was er nog een boer met de onafscheidelijke pijp en ont brak evenmin een „moeder" met haar baby in de kinderwagen. Het talrijke publiek heeft van de invallen der spelers een uur lang oprecht genoten. Dat de ene ploeg de andere uiteindelijk met 2-1 versloeg deed niet zoveel terzake. Voorafgegaan door het fanfarecorps „St. Caecilia" werd eerst een rondgang door enkele straten gemaakt al vorens men zich naar het terrein begaf. Ballonoplating Ruim twee uur later dan oorspronkelijk was vastgesteld en hier klopte dus iets niet om kwart voor zes gingen ongeveer vijfhonderd ballonnen de lucht in. Talrijke glundere kindergezichten zagen met vele ouderen de kleurige ballonnetjes in de lucht verdwijnen. Zij waren voorzien van kaartjes gesteld in de Engelse, Franse en Duitse taal. Voor de verstkomenden zijn enige mooie prijzen beschikbaar gesteld. Vertraagde taptoe 's Avonds werd er een taptoe geblazen door de korpsen „St. Caecilia", „Wilhel- mina" en het christelijk tamboercorps uit IJmuiden. Voorafgaande hieraan werd een rondgang door het dorp gehouden. Jammer was dat de politie de route had veranderd, waar door het tijdschema in de war liep. De korpsen „Wilhelmina" en „St. Caecilia" ontmoetten elkaar in de Van Rijswijkstraat, waarna gezamenlijk werd opgemarcheerd naar het Stratingplantsoen, waar het drum korps stond te wachten. De taptoe begon ruim een uur te laat, maar het duizend koppige publiek dat het met vlaggen en lichtjes geïllumineerde feestterrein aan de Wijkerstraatweg omzoomde, werd niet in zijn verwachtingen teleurgesteld. Het gezelschap Maarten Kapteyn ver zorgde op deze dag een drietal voorstellin gen in gebouw „Concordia". In Heemskerk In Heemskerk werd deze Koninginnedag op bescheiden wijze gevierd. Alle school gaande kinderen maakten, voorafgegaan door het fanfarekorps „St. Caecilia" een rondgang door het dorp, waarna een aubade plaats vond voor het gemeentehuis. Hierna werden tractaties uitgereikt en vonden in het Marquette-theater bioscoop voorstellingen voor de jeugd plaats. Met het opsturen van zijn wekelijkse briefkaart voor de radio-actie „Wie opent de kluis" heeft de 34-jarige IJ- muidense brandstoffenhandelaar Mar- tinus de Weers een glimlach van vrouwe Fortuna uitgelokt. Een van zijn kaarten hij had er namelijk ditkeer drie briefkaarten aan gewaagd werd de twee miljoenste, en daarom werd „Tien" zoals zijn kennissen hem kennen, dins dagochtend vroeg uit Hilversum ge waarschuwd, dat hij 's avonds in de studio moest zijn om de hoorn des over- vloeds over zich te laten komen. Met een radio, een wasmachine, een reis naar de Rivièra en een kleinbeeld- camera is de IJmuidenaar naar huis teruggekeerd. Als verwoed fotograaf kan hij de camera prima gebruiken, zijn reisaspiraties hadden hem tot nog toe niet verder dan België en Duits land gebracht en voor die radio en was machine heeft vrijgezel „Tien" allang een bestemming gevonden. De postzegelvereniging „Santpoort" houdt op vrijdagavond 9 mei een leden vergadering in het jeugdhuis van de Ne derlands Hervormde Kerk aan de Burge meester Enschedelaan te Santpoort. Op deze vergadering zal ondermeer gelegen heid tot onderlinge ruil en handel be staan. Voorts wordt een veiling gehouden van hetgeen wordt aangeboden en tenslot te zal worden gekiend om postzegels. Op dinsdag 27 mei staat een postzegel- beurs op het programma. Men komt ook dan weer bijeen in het jeugdhuis. Jeugd bij eenkomsten worden gehouden op vrij dag 9 en dinsdag 27 mei, telkens van half zeven tot kwart voor acht onder leiding van de heer D. Schut jr. Het jongste mededelingenblad van „Sant poort" doet verslag van het rondzendver- keer in de vereniging. Er zijn thans in om loop 25 zendingen met een totale waarde van ruim zevenduizend gulden. Voor deze rondzendingen blijkt grote belangstelling te bestaan onder de leden. Sedert 1 juli 1955 hebben veertig rondzendingen met een totale waarde van bijna negen en een half duizend gulden gecirculeerd. Hiervan werd verkocht voor een bedrag van bijna zes en veertig honderd gulden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11