Vanmorgen in de vishal en op zee ytc Herenmode Tip No-iron Sportshirt 12?5 Peek&Cloppenburg Visserij- vana Uhld Du kei behaalt fraaie remise tegen sterke Koeperman Eén-mei-viering BELANGRIJKE MEDEDELING m erom B B B Export van gladiolen breidt zich geleidelijk uit Internationaal DCIJ-toernooi KERKELIJK LEVEN Zeven Velsenaren onder „lintjesregen" Bedrog met „antieke" tegels berecht Eis van 1 Vz jaar tegen man die meisje van f 11.000,- beroofde en vergrotingen «IMW „Vraag en Aanbod" 60 jaar Auto-ongeluk na zeventien borrels Radiotoespraak van dr. Drees B B I I Jongetje na aanrijding overleden N.L.S. kreeg concessie voor rondvluchten DERDAG 1 MEI 1958 Met nog een ronde te spelen is de Rus Koeperman vrijwel zeker van de overwin ning in het IJmuider damtoernooi. Door de nederlaag van Laros die op de klok verloor kan alleen de Nederlandse damkampioen ir. G. E. van Djjk de Rus nog be reiken. De titanenstrijd Van DijkKoeperman zal in de laatste ronde plaats vinden. De Rus behoeft dan slechts gelijk te spelen om de eerste prijs in ontvangst te kunnen nemen. Hetgeen hem gezien zijn Spartaanse levenswijze wel niet moeilijk zal vallen. Verrassend was het spel, dat Dukel in zijn partij tegen Koeperman ontplooide. Een volkomen gelijkwaardige remise was het resultaat. In de tweede ronde kon de Nederlandse kampioen Van Dijk het maar op het nip pertje klaren tegen Dukel. Het liep ten slotte op remise uit. De IJmuidenaar kwam in het middenspel positioneel beter te staan. De Wageninger dacht dit met een stuk offer van tijdelijke aard op te heffen maar de DCIJ'er had een goede tactiek in zijn hoofd. De volgende eindstand kwam op het bord: Van Dijk (zwart): 11, 14, 15, 16, 17, 19 en 23. Dukel (wit): 25, 26, 27, 30, 31, 36 en 45. Wit aan zet. 30-24 19x30, 25x34 14-19, 34-30 15,20 gedwongen, 30-25 20-24, 45-40 23-28, 27-21 16x27, 31x33 19-23 en Dukel bood remise. Belg Verpoest in vorm De Belg Verpoest doet het beter dan in het kandidatentoernooi het geval was. Tegen Koeperman werd het een geheel gelijk opgaande partij. Wel tracht te de Rus met een fraai offer in het ope- ningsspel complicaties te veroorzaken doch toen de kruitdamp optrok bleef de Belg verder heer en meester aan het bord. Laros probeerde het met een Chestem- doorstoot tegen de Franse kampioen Hi- sard. Of de Fransman angstig was van deze uit de Franse school afkomstige Op de kerkelijke kalender komt de eer ste dag van mei niet voor als een gedenk waardige datum, laat staan als een feest dag. De één-mei-viering wordt, of beter gezegd werd, altijd gezien tegen een po litieke achtergrond en de kerk, tenminste de hervormde kerk, heeft zich nooit wil len vereenzelvigen met een bepaalde poli tieke partij of stroming. De Hervormde kerkleden behoren dan ook tot diverse politieke groeperingen. In navolging van het buitenland krijgt echter de één mei viering ook in ons land een enigszins an dere betekenis: de tendens bestaat om deze dag, niet direct gebonden aan een bepaal de politieke partij, te vieren als de-dag- van-de-arbeid. In aansluiting aan deze tendens hebben hervormde kerkeraden in enkele van onze grote steden reeds een paar jaren aandacht aan de één mei-vie ring besteed. Die aandacht kreeg dan vorm en inhoud door het beleggen van kerkdiensten op deze dag met als onder werp van de prediking: de arbeid. In Amsterdam ging de dienst in 1957 uit van de Westerkerkgemeente onder sanctie van de centrale kerkeraad. Het was be paald geen politieke demonstratie. Het ging er om het leven van de arbeiders en van de arbeid en de strijd voor sociale gerech tigheid in het licht van de bijbelse bood schap te plaatsen. Er werd gesproken over het menselijk leven en samenleven volgens de orde zoals deze door God is gesteld. Het thema luidde: „Leven zonder vrees! Gerechtigheid verhoogt een volk!" De Westerkerk was vol. Er waren waar schijnlijk meer buitenkerkelijken en „rand- bewoners" dan kerkelijken. De reacties liepen nogal uiteen. Uit de wereld der niet- kerkelijken (in de meeste gevallen niet- meer-kerkelijken) werd veel waardering ontvangen en dit waarlijk niet uit laagbij- degrondse politieke overwegingen. Kerkelijke kringen reageerden zeer ver schillend. Er waren kerkleden, die voor het initiatief van de kerkeraad veel be wondering hadden, maar anderen stonden er critisch tegenover. Om één typische re actie te vermelden: „De kerk .had een dienst als deze vijftig jaar geleden moeten houden. Nu is ze er veel te laat mee". On dertussen is ook voor dit jaar een derge lijke dienst in Amsterdam belegd. In Utrecht is de viering van de eerste mei in de kerk al bijna een traditie ge worden, want reeds sedert 1946 wordt er op deze dag een kerkelijke samenkomst in de Dom gehouden, georganiseerd door de Stadszending voor Evangelisatie der her vormde gemeente. Ditkeer zal de dienst, geleid door de perspredikant ds. L. H Ruitenberg, vanwege het I.K.O.R. door d° radio worden uitgezonden. Het overgrote m"rendeel van de bezoekers van deze dien sten zijn één mei-vierders. Daarvan is zeker tweederde buitenkerkelijk. Men kan dit bijvoorbeeld constateren doordat de kerkelijke liederen, die gezongen worden, zeer aarzelend klinken. Maar men kan di óók constateren uit het ontzag, waarmee de kerk betreden wordt en uit de stilte voor de dienst! In de eerste jaren waarin deze diensten werden gehouden, kwamen er uit de Utrechtse kerkelijke gemeente nog wel eens bezwaarschriften binnen. De laatste jaren geschiedt dit niet meer. Voor vele bezoekers is deze kerkdienst het hoogte punt van de één mei-viering. Men weet geen voorwerp van evangelisatie te zijn, maar ernstig genomen te worden én als arbeider èn als christen, voor zover men zonder het christendom vaarwel te zeg gen los kan komen te staan van het kerkelijk leven. Ook de diensten in Utrecht staan onder verantwoordelijkheid van de kerkeraad. Wat Den Haag betreft, hier wordt op 1 mei in de middaguren een dienst in de Ja- cobskerk gehouden. Bij de betreffende wijkkerkeraad was vorig jaar een klacht binnengekomen tegen de inhoud van de prediking. Of men zulks overzien had of niet, in ieder geval was de gehele dienst op een bandrecorder opgenomen en op de vergadering van de wijkkerkeraad konden alle leden de gehele dienst voor het eerst of opnieuw beluisteren. Op grond van wat men hoorde wees de kerkeraad de klacht af. Het komt ons voor, dat de kerk door de organisatie van deze diensten op een actu ele en verantwoorde manier haar opdracht vervult. Zij gaat immers daardoor naast de mensen staan en begeleidt hen in hun levensuitingen. De bijbel spreekt veel en nadrukkelijk over de waarde en de be tekenis van de arbeid. Wanneer mensen dan op een bepaalde dag de bezinning op de arbeid centraal stellen, dan zal de kerk daarbij getuigenis moeten geven van de evangelische visie hierop. speelwijze is moeilijk te zeggen, een feit is dat Hisard snel ruilde om het spel over zichtelijk te houden. Het resultaat was remise. Derde ronde Een gejuich steeg op toen Dukel er in slaagde de Russische grootmeester te be dwingen. De IJmuidenaar was de eerste Nederlander die de Rus een gelijkwaardige remise afdwong. Dukel verraste de Rus met een opslui ting toen laatstgenoemde probeerde tijdens de opening aanvallend op te treden. Het werd een boeiend en levendig gevecht, zeer aantrekkelijk voor de toeschouwers. Jammer dat Dukel, zoals Koeperman zelf na de partij verklaarde, bij de negentiende zet de Rus de gelegenheid gaf de opsluiting te verbreken. Had deze 34-29 geruild dan had de IJmuidenaar uitstekend positiespel verkregen. Na de verbreking kwam de hergroepering. Toen waagde de Rus in de volgende stelling nog een aanval. Dukel (wit): 27, 32, 34, 39, 40, 42, 43, 45 en 48. Koeperman (zwart): 3, 4, 11, 13, 14, 15, 16, 19 en 23. 23-28 32x23 19x28 42-37 13-18 43-38 11-17 38-32 16-21 waarna remise werd bereikt. De strijd tussen Laros en Van Dijk was er een met talrijke fraaie spelmomenten. Een aanvallende Van Dijk op het centrum tegen een IJmuidenaar, die met randspel de omsingeling toepaste. Toen de strijd in een stelling van 7 om 7 was beland, bood Van Dijk remise aan die Laros accepteer de. Hetgeen niet zo verwonderlijk is als men bedenkt dat de spelers bij elkaar ge nomen ruim negen uur aan het bord heb ben gezeten. De strijd zette in met een interessante variant van het klassieke genre. Maar de Belg ontplooide beter spel Het werd tenslotte remise. Vierde ronde In een moeilijke klassieke stelling kreeg Laros tegen Koeperman de kans om ten koste van twee stukken door te breken naar dam. Toen Laros deze kans miste stapelden de moeilijkheden zich op. En tenslotte overschreed de DCIJ'er de tijds- controle. Dukel en Verpoest was een partij met verwikkelingen. Met wit brak Verpoest naar ruit 15 door terwijl Dukel een stuk op 35 plaatste. De combinaties waren legio, doch een voordelige remise was een prach tig resultaat voor de IJmuidenaar. Het wil met Van Dijk niet erg vlotten in dit toernooi. Ook tegen Hisard kreeg de Nederlander enig overwicht doch de Fransman behaalde een keurige remise. De uitslagen luidden: Tweede ronde: VerpoestKoeperman 11, DukelVan Dijk 11 en Hisard Laros 11. Dejfde ronde: pukp.l—Koeperman 1—lv Hisard—Verpoest 1—1 en Laros—Van Dijk 1—1. Vierde ronde: KoepermanLaros 20, Van DijkHisard 11 en Verpoest-Dukel 1—1. De stand met nog een ronde te spelen is nu als volgt: Koeperman (Rusland) 4 2 2 0 6 Laros (Nederland) 4 12 14 Van Dijk (Nederland) 4 0 4 0 4 Verpoest (België) 4 0 4 0 4 Dukel (Nederland) 4 0 3 1 3 Hisard (Frankrijk) 4 0 3 1 3 Donderdagmiddag om drie uur begint de laatste ronde in hotel Royal te IJmui- den. Na afloop van de laatste ronde heeft de prijsuitreiking plaats. Dinsdagmorgen heeft burgemeester mr. M. M. Kwint in het Velsense raadhuis ze ven Velsenaren laten delen in de jaarlijkse „lintjesregen", zoals dat in de volksmond heet. En de burgervader deed dat op ori ginele en vaak geestige wijze. Met een persoonlijk woord speldde hij de getrou wen de medailles op de borst. De enige gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was bestemd voor de heer P. J. van den Boogaard, hoofdboekhouder bij Gas en Water en van 1918 af in dienst van de gemeente Velsen. De heer A. F. van den Boogaard even eens in dienst bij Gas en Water en wel als boekhouder A. kreeg de zilveren medaille. Een aardige bijzonderheid is, dat beide bovengenoemde heren neven van elkaar zijn en beiden bijna even lang de gemeen te hebben gediend. Eveneens een zilveren medaille kreeg de heer Cornelis Smit, die van 1934 tot 1941 tot de vrijwilligers behoorde, die de motor- strandreddingboot van het station IJmui- den-Zuid bemanden. Sedert dat jaar stel de hij zich beschikbaar als opstapper van de motorreddingboot Neeltje Jacoba en heeft 56 reddingtochten meegevaren. Niet minder dan 84 mensen heeft hij helpen redden. Van de K.N.Z.H.R.M. ontving hij de kleine zilveren medaille. Voor diensten in oorlogstijd ontving hij bovendien nog twee keer de grote zilveren medaille en van de Griekse regering eveneens een zilveren medaille. De heer W. Deelder, boekhou der B. bij Openbare Werken en veertig jaar in gemeentedienst kreeg een zilveren medaille. Hierna reikte de burgemeester nog drie bronzen medailles uit. Die vielen ten deel aan de heer J. Gooi, die onder andere als machinist heeft meegewerkt aan de bouw van de Velsertunnel, C. Pannekoek, schrij ver-incasseerder bij Gas en Water en G. Luin, uitgever van melk bij de n.v. Melk inrichting Velsen. Textiel en weefsels De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op maan dagavond 12 mei in de Da Costaschoöl de huishoudelijke vergadering in de Da Cos- taschool te Velsen Noord. Spx-eker is de heer B. Reehorst over het onderwerp „Textiel, moderne weefsels etc." i „Hoe zij die het leven zoeken dit kunnen vinden" De heer G. Piet, reizend vertegenwoor diger van het Wachttoren Genootschap, zal zondag 4 mei om 15 uur in de boven zaal van het Rex-theater spreken over „Hoe zij die het leven zoeken dit kun nen vinden". De officier van Justitie bij de Alkmaar- se rechtbank, heeft een boete van 300 gul den, en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen een rijwielhan delaar uit Egmond aan Zee, die hij bedroog had gepleegd door „antieke" tegels te ver kopen, die in werkelijkheid niet antiek waren. De verdachte bekende, dat hij nieuwe te gels had gekocht bij fabrieken in Nijme gen en Makkum, die hij daarna had be werkt om ze een antiek aanzien te geven. Zo maakte hij „Rotterdamse tegels uit de 17e en 18e eeuw". De zaak was uitgekomen, toen een Deen voor een Deens museum een collectie an tieke tegels wilde kopen en de partij door een deskundige liet onderzoeken. Toen bleek, dat het grootste deel van de collec tie uit waardeloze namaak bestond. De verdediger, mr. F. Pauwels, zei in zijn pleidooi dat negentig percent van alle koophandel op bedrog is gebaseerd. „Ik maak me geen zorgen óver de buitenlan ders, die de illusie koesteren een echte antieke tegel te bezitten. Dezelfde illusie moeten de museumbezoekers koesteren, die voor een Rembrandt staan, waaraan Rembrandt volmaakt onschuldig is". Mr. Pauwels vroeg de verdachte een lage geldboete op te leggen. De rechtbank zal op 13 mei uitspraak doen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft één jaar en zes maan den geist tegen een 27-jarige voeger te Arnhem, die op 12 oktober in de Hertog straat te Arnhem voor het hulppostkan toor een tasje met elfduizend gulden ont rukte aan een kantoorjuffrouw. De ver dachte was op de gedachte gekomen het meisje,, dat hij een groot bedrag had zien storten aan een loket van het hulppostkan toor, te beroven. Hij vond een collega bereid het plan uit te voeren. Na de beroving vluchtte de ze via een spoorlijn naar een plaats waar zijn collega met een scooter stond te wachten. Ze verdeelden het geld doch kre gen later ruzie over de verdeling. In Lent had een van hen bij een benzine-station een handvol geld weggenomen uit een geldkistje. Ook dit geld werd verdeeld. De officier achtte beiden even schuldig aan de misdrijven. Daarom eiste hij ook tegen de andere voeger een jaar en zes maan den. Maandag op zee De schepen, die maandag tussen 60 en 58 noorderbreedte visten, meldden een matige visserij. Er werd nog wel makreel gevangen, maar deze was erg klein. De meeste schepen zochten het iets noorde lijker op de schelvis-visserij. De vangsten liepen maandag van 200 tot 125 manden hoops, meest makreel, schelvis en koolvis. De trawler Job Gouda meldde een trek van twee pak, de Curaqao een trek van een pak, de Amsterdam een trek van twee pakjes, de Haarlem een trek van twee pakjes en de Polderman een trek van twee pakjes. Dinsdag werd gevist tussen 60 en 57 noorderbreedte. De visserij was slecht, want volgens de schippers is het water in deze tijd van het jaar te klaar. De vang sten waren van 175 tot 125 manden ma kreel, schelvis en wijting per etmaal. De Curacao deed een 'rek van twee pakjes, ADVERTENTIE NIEUWE PRIJZEN ZIJN BIJV.: afdruk op AGFACOLOR- papier 6^ x 6| of x 9y - f 1.20 Q vergroting op AGFA- COLOR-papier x 10^ of 9 x 9 - f 1.80. De prijzen voor grotere formaten weet de fotohandelaar. Kleurenfotografie Is dus veel goedkoper geworden. Probeert U het nu ook eens met een voor liefhebbers van Kleurenfoto's! De zeer grote opgang die de kleurenfotografie met Agfacolor-Negatief- film in de laatste jaren heeft gemaakt en de in gebruikneming van nieuwe, elektronische afdrukappa- raten, stelt de bedrijven - die deze negatieven in complementaire kleuren afdrukken en/of vergroten in staat,de prijzen voor dit werk aanzienlijk te verlagen. '■jjacolor CN 17 NEGATIEFFILM Cabaret voor KAB-leden Tot besluit van haar culturele seizoen, heeft de K.A.B. te Beverwijk haar leden een cabaretprogramma aangeboden, dat dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw voor het voetlicht werd gebracht. Voorzitter A. v. d. Plas, heette een lang niet "itverkoch- te zaal welkom en sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat zo weinig leden de cul turele, manifestaties van de K.A.B. bijwo nen. Hierna bracht het Noordhollands cabaretgezelschap onder leiding van M. en J. Buisman een geslaagd programma ten tonele. Onder de talrijke artisten, trad de prijswinnaar van de zilveren medaille voor goochelaars, Arno Buisman, op. Iny Ofmany bleek een volleerde wielrijdster te zijn, die zelfs touwtje kon springen op de velo. Paula King had met acrobatiek het publiek vlug op haar hand maar over het algemeen was het programma niet van een treffend gehalte. Het wekte veelal de indruk, dat men voornamèlijk op jeugd was ingesteld hetgeen uit het programma boekje dan ook duidelijk bleek. Toch heeft de zaal zich vaak kostelijk geamuseerd en daar gaat het per slot van rekening om. Op 1 mei 1958 bestond het weekblad Vraag en Aanbod een uitgave van de n.v. Uitgevers-Maatschappij AE E. Klu- wer te Deventer 60 jaar. Een extra nummer van 72 pagina's zet dit jubileum luister bij, en biedt beschouwingen aan van dr. E. L. Kramer, Directeur-Gene raal voor de industrialisatie en de energie voorziening, prof. ir. D. Dresden over speurwerk, van ir. E. Hijmans over auto matic, van dr. W. J. van de Woestijne over de Euromarkt, van dr. ir. R. Hou- wink over kernenergie, van ir. J. N. Mathijssen over efficiency, van prof. L. J. Zimmerman over kostprijsberekening en van ir. C. H. A. Hoffman over g^svoor- ziening. De rijk geschakeerde inhoud zal voor menig ondernemer in de huidige tijd, nu voortdurend de nadruk wordt gelegd op efficiency en kostprijsverlaging, van gro te waarde zijn. de Emma een trek van twee pakjes en de Polderman een trek van een pakje. De trawler Deining ging dinsdag thuisstomen voor de donderdagmarkt. De loggers bij de ST. 2 vingen maandag per trek een mandje tongen. Per dag werd dit van vijf trekjes 200 tot 150 kg tong en 4 tot 5 mandjes schol en wijting. Bij de boei P. 6 visten enkele loggers. De vang sten bestonden daar van vijf trekken uit 100 tot 80 kg tong en 25 tot 20 manden wijting en schol. De loggers en kotters op de kust vingen dinsdag 150 tot 100 kg tong en 20 tot 15 manden scholletjes per etmaal. De schepen bij de ST. 2 maakten 150 tot 100 kg tong en 5 tot 6 manden wijting en schol per etmaal buit. Een aantal grote trawlloggers is dinsdag naar 't Zand gestoomd. De vangsten waren nog niet best: 50 tot 40 manden schelvis en wijting en een paar manden schol en 10 tot 15 stuks kabel jauwen. Van een logger kwam de melding dat een trekje 200 stuks kabeljauwen had opgeleverd. Aan de woensdagmarkt Van de trawlervloot waren woensdag morgen twee schepen aan de afslag. D~ „Elie" IJM 32 voerde aan 210 kisten schel vis, 30 radio, 125 wijting, 190 makreel, 125 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 30 diversen en 180 stuks stijve kabeljauwen. Voor deze gemengde vangst werd besomd f 22.600,De trawler „Amsterdam" liep binnen met 1800 kisten makreel, 110 schelvis, 60 wijting en 30 gul en kabel jauw. De besomming van de „Amsterdam" bedroeg f 21.850,voor een reis, die be gonnen werd op 22 april. De „Elie" ging ngar zee op 17 april. Voorts was met verse vis binnen de HD 87 (van 19 april) met 160 kisten vis en 365 stuks stijve kabeljauwen. De besomming was 7850,groot. Andere besommingen waren: KW 95 ƒ4320, KW 9 ƒ4720, KW 105 f 2290 en KW 58 3750,Voor de export waren woensdag vooral regels en kisten kabeljauw, grove schelvis en middel en kleine tongen. Aanvaring Op de Noordzee is de Katwijkse kotter „Koningin Juliana" KW 133 in aanvaring geweest met de Nederlandse kustvaarder „Toni". De voorsteven van de kotter werd beschadigd. Het schip, dat uitstomend was naar de visgronden, keerde dinsdagmor gen te IJmuiden terug. Eerste zandspiering Zandspiering het visje, waarvan IJmuiden door de stank van niet goed ge conserveerde vangsten vorig jaar zoveel last ondervond is weer te IJmuiden aangevoerd. Maandag zijn twee Noorse scheepjes binnengelopen met ruim 60 ton zandspiering voor de chemische fabriek Noord Holland te Beverwijk. Verwacht wordt, dat ook de Nederlandse kotters weer ter industrievisserij zullen'gaan. Zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eis te de officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle tegen een 48-jarige Zwolse expe diteur, die op 16 februari kort na midder nacht met zijn auto een andere auto had aangereden, waarbij drie personen vrij ernstig werden gewond. De expediteur, die dronken was, was na de botsing wegge lopen. Volgens ooggetuigen had hij zeven tien borrels gedronken. ADVERTENTIE t Exclusief voor P C. Vervaardigd door de fabri kant van een vooraanstaand Nederlands merkoverhemd. „Sunshine" sportshirts zijn van de fijnste kwaliteit mat glanzende no-iron poplin en in zomerse kleuren. Open en gesloten te dragen. Niel-slrijken-luxe voor 'n „onweerstaanbare" prijs. lange mouw korte mouw In het over beide Hilversumse zenders ter gelegenheid van Koninginnedag uit gezonden nationaal programma heeft mi nister-president dr. Drees een rede gehou den, waarin hij zijn gedachten liet gaan over hetgeen het laatste jaar heeft bete kend voor het vorstenhuis, voor het ko ninkrijk en voor de rijksgenoten. „Velen die leefden en werkten in het vroeger zo nauw met Nederland verbonden Indonesië hebben zich genoodzaakt gezien dat land te verlaten en moeten trachten hier een nieuw bestaan op te bouwen. Wie er in dertijd getuige van is geweest in welke geest Koningin Juliana de Indonesische vertegenwoordigers tegemoet trad, die de sedertdien verbroken overeenkom sten aangingen, zal beseffen wat de ont wikkeling in dit laatste jaar, ook voor haar, moet hebben betekend", aldus dr. Drees. De gerepatrieerden hebben ondervon den welke een grote belangstelling de Ko ningin heeft voor hun lot. Zij zullen ook hebben ervaren, dat Nederland het moge lijke zal doen om nieuwe uitzichten voor hen te openen. Dr. Drees herinnerde er vervolgens aan dat na jaren van ongekende bedrijvigheid weer een werkloosheid van enige omvang is opgetreden. Ook hierbij heeft de Konin gin blijk gegeven van h&ar intens me deleven. Hij releveerde voorts de band met de rijksdelen in de West en de reis van Prinses Beatrix. De warme geestdrift, waarmede zij en in de Nederlandse Antil len en in Suriname ontvangen is, heeft be wezen hoe politieke meningsverschillen, die onvermijdelijk wel eens voorkomen, in de geest der bevolking geen afbreuk doen aan het gevoel voor een saamhorig heid, die in het vorstenhuis zijn bekroning vindt in figuurlijke zowel als in letterlij ke zin. Voorts herinnerde dr. Drees eraan hoezeer de Koningin bij herhaling, in het bijzonder van humanitair oogpunt uit, pleit voor internationale saamhorigheid, voor begrip voor de onontwikkelde gebie den en voor de nood van vluchtelingen. Hij zei verdei-, dat de bezoeken, die Prins Bernhard ook dit jaar aan andere landen heeft gebracht, opnieuw de ontplooiing van Nederlandse activiteiten in de wereld hebben gestimuleerd. „In ons aller ge dachten leeft nog een verse herinnering aan het bezoek van het Britse koninklijk paar aan ons land, dat de banden nog nau wer heeft aangehaald met Groot-Brittan- nië, waaraan wij voor het herwinnen van onze vrijheid zoveel te danken hebben ge had", aldus dr. Drees, die opmerkte,dat daarbij weer tot uiting is gekomen, hoe in het democratische staatsbestel de consti tutionele monarchie vast verankerd is en verbonden is met de gedachten van vrij heid en van samenwerking tussen de vrije volken. Prijzen van woensdag Heilbot 3.002.50, gr. tong 3.20, grm. tong 3.30 3.10, kim. tong 2.90—2.70, kl. tong I 2.80—2.70, kl. tong II 2.702.40, tarbot I 2.502.10 per kg. Tongschar 9079, kl. schol I 32, kl. schol II 32 12, schar 18—10, bot 19—10, v. haring 22, makreel 19—6, gr. schelvis 4628, grm. schelvis 5029, kim. schelvis 5628, kl. schelvis I 4930, kl. schel vis II 4626, wijting 4820, gr. gul 3531, mid. gul 33—22, kl. gul 33—22, Ham 60, kl. wolf 43-42, poontjes 27—21, kl. koolvis zw. 2621, kl. koolvis wit 38 per 50 kg. Gr. kabeljauw 22480, gr. koolvis zw. 78—65, gr. koolvis wit 90, gr. leng 8370, gr. wolf 86 per 125 kg, Aanvoer van woensdag 110 kisten tong en tarbot, 10 k. heilbot, 8 k. tongschar en schartong, 225 k. schol, 60 k. schar, 20 k. bot. 11 k. haring, 2068 k. makreel, 420 k. schelvis, 380 k. wijting, 190 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng. 35 k. wolf, 20 k. poon, 65 k. koolvis en 28 k. diversen. Totaal 3660 kisten vis. Besommingen vand insdag VL 110 11.290, SCH 153 11.090, KW 80 12.820, KW 78 3110, KW 48 3370, KW 20 4500, Medan 11.330, IJM 10 Hattem 24.110. ADVERTENTIE UW SPECIALE AANDACHT vragen wij voor onze ROOMBOTERKOEKJES ƒ1.50 per 250 gram AMANDELKOEKJES 1.38 per 250 gram Neem eens de proef op de som en ook u zult zeggen: ja 't is toch iets fijner van e&h AteA*Oy\cW> (te bovMbokktM KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5520 Het 12-jarige jongetje M. V. uit Bever wijk is dinsdagmiddag op de Zeestraat in Beverwijk door een auto aangereden. Het kind overleed ter plaatse. Waarschijnlijk heeft de knaap niet voldoende op het ver keer gelet. De bestuurder van de auto, de heer B. K, heeft nog getracht de jongen te ontwijken. De Nationale Luchtvaartschool te Den Haag heeft een concessie gekregen voor het vervoer van personen met vliegtuigen. De bedoeling is rondvluchten te houden, met de vliegvelden van Rotterdam en Hil versum als bases. Zeer binnenkort zal de Nationale Luchtvaartschool hiermee be ginnen. Er zullen uitsluitend sportvliegtui- gen voor d t doel worden gebruikt. De voorzitter van de Nederlandse Gla diolus Vereniging, de heer L. Krouwel, kon niet veel leden verwelkomen op de alge mene vergadering die maandagmiddag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem werd gehouden. Hij wees in zijn openings rede op de achteruitgang van het areaal in 1957 ten opzichte van 1956, maar ook op de uitnemende prestaties van de winners van nieuwigheden, waardoor de Neder landse gladiolen een uitnemende plaats in de wereld innemen. Er werd tot 1 januari 1958 een kleine verhoging van de export geconstateerd. Vermoedelijk deed deze ver hoging zich ook in de volgende maanden daarna voor, hoewel gedetailleerde cijfers hierover nog ontbreken. De voorzitter wees er op, dat door on juiste behandeling nog te veel knollen na het rooien verloren gaan en verzocht de kwekers er zorg voor te dragen dat er vol doende drooggelegenheid is. De huishoudelijke punten werden snel afgewerkt. Opmerkelijk waren de cijfers, die de secretaris, de heer J. H. L. Vink, in zijn jaarverslag gaf. De vereniging heeft 1606 leden, deze zijn in 249 gemeenten ge vestigd. De verspreiding van de teelt over het gehele land is hiermede bewezen. Voor zitter zowel als secretaris spraken hun te leurstelling uit over het feit, dat het be stuur van het Produktschap voor Sierge wassen de geadviseerde prijzen voor het afgelopen seizoen niet heeft overgenomen, waardoor de handel zich niet voldoende heeft ontplooid. De heren Vink en P. Pool werden bij ac clamatie herkozen. De heer F. Duin ver wierf veertig van de 43 stemmen. Het af tredende bestuurslid de heer G. Bot werd dank gebracht. Tijdens de vergadering kregen de aan wezigen de enkele punten uit het regle ment op de gladiolenkeuringsdienst, dat herzien is, ter bespreking voorgelegd. Men vertrouwde op het beleid van het bestuur en nam na enkele informaties de gehele herziening aan. Het hoofd van de Amerikaanse Planten- ziektenkundige dienst is in de zomer van 1956 naar ons land gekomen en heeft in een onderhoud met professor Van Slogteren erop gewezen, dat in verschillende zendin gen gladiolen brandziekte was geconsta teerd. Deze ziekte is voor de teelt in Ne derland ongevaarlijk, maar de schimmel kan zich zeer snel ontwikkelen in warmere klimaten. Er moet dus streng worden opge treden hiertegen, verklaarde de directeur van de Keuringsdiensten, de heer F. Lim burg in zijn jaarverslag. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek zoekt naar een bestrijdingsmiddel en men heeft alle hoop, dat het ook zal worden gevonden. Het is wel noodzakelijk, dat deze ziekte er onder wordt gehouden, want Amerika dreigt met sluiting van de grenzen. Er heeft zich hierna een levendige dis cussie over dit onderwerp ontwikkeld, waarbij ir. Schenk van het Laboratorium, die evenals ir. Vlag de Rijkstuinbouwcon- sulent en ir. Silver van de P.D. de verga dering bijwoonde, iets over het onderzoek vertelde. Het blijkt door de invloed van de verschillende temperaturen zeer gecompli ceerd te zijn. De twijfelende opposanten konden echter wel van het nut van de maatregelen worden overtuigd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15