Duitser Engel tijdens races op het circuit om het leven gekomen Nederlandse jeugdploeg nam revanche op de Schotten TRIEST SLOT VAN ZWARE STERRIT Eerste plaats voor „gemengd' team Lautman n-Kolzves Verdedigingen bleven voorhoedes gemakkelijk de baas bij VSV-EDO Nederlanders Schon en Poll werden derde En dus geen goals in sportpark Schoonenberg Janssen en Groot van Stormvogels zorgden voor de twee doelpunten 15 Ongelukken Protest U itslagen De Munck weer in doel van Nederlands elftal Enschedéërs verloren van Blackburn Rovers Amsterdams voetbalteam De sportwedstrijden in cijfers Ierland-Nederland voor amateurs eindigde in 1-1 Zes remise-partijen in damtoernooi in IJmuiden DONDERDAG 1 MEI 1958 De tiende Internationale Tulpenrally, die door de deelnemers de mooiste, de spannendste en tegelijk ook de zwaarste rally werd genoemd, die zij in jaren gereden hadden, heeft gistermiddag op het circuit van Zandvoort een wel bijzonder triest slot gekregen. Drie ronden voor het einde van de laatste van een reeks van elf klassementsraces namelijk raakte de Duitse coureur Werner Engel van de weg af. Zijn wagen kantelde enkele malen en bleef midden op de baan liggen, als een bijzonder gevaarlijk obstakel voor de overige rijders in deze klasse. Wedstrijdleider Piet Nortier riep de coureurs onmiddellijk een halt toe en korte tijd later moest hij verslagen meedelen, dat Engel na het ongeluk vrijwel onmiddellijk dood moet zijn geweest. De races, die zo'n bijzonder plezierig verloop hadden gehad wer den afgelast. Dit ongeluk was overigens in het geheel niet meer van in vloed op het algemeen klassement want omstreeks drie uur gleed de Volvo van Fraulein Ruth Lautmann in klasse E als eerste over de finish en toen werd het duidelijk, dat voor de eerste keer een „gemengd" team de de rally had gewonnen. De Duitsers Riess en Wencher met Alfa Romeo kwamen namelijk net één winstpunt tekort om naast het koppel bestaande uit Fraulein Lautmann en Kolwes (Duitsland) met Volvo te komen. De zeer eervolle derde plaats in deze zware sterrit werd ingenomen door de Nederlanders Schorr en Poll terwijl de coupe des dames werd gewonnen door de Franse dames Blanchoud en Wagner met Auto Union 1000. Drieëntwintig equipes zijn erin geslaagd het eindpunt van de Tulpenrally in Noord- wijk aan Zee zonder strafpunten opge lopen te hebben te bereiken en onder deze rijders bevonden zich zeven Nederlandse teams waarvan het koppel SchorrPoll als derde het best geklasseerd stond. Hoe zwaar deze jubileumsterrit overigens wel was, wordt bewezen door het feit, dat slechts ongeveer 130 equipes van de 213 gestarte rijders de beproevingen die wed strijdleider Piet Nortier zijn deelnemers heeft voorgeschoteld hebben „overleefd". Dinsdagmiddag om half drie arriveerden op het voorplein van hotel Huis ter Duin in Noordwijk de zilvergrijze Mercedes 300 SL van de Denen Andersen en Orum. Zij waren enthousiast, evenals al die an dere deelnemers, die met tussenpozen van enkele minuten kwamen binnendruppelen. Allemaal waren ze het er over eens, dat dit een van de zwaarste sterritten van de afgelopen jaren was geweest. De enigen, die enigszins beteuterd aan de finish arriveerden waren Van Nieuwen- huyzen en Van der Laan. In Noordwijk zelf, op slechts enkele honderden meters van de eindstreep, kwam hun Simca na melijk klem te zitten tussen een bus en een andere auto. Met een verkreukeld spatbord en een defect achterlicht kwam de wagen bij de eindcontrole aan. De schade was echter niet zodanig dat de equipe niet aan de races op Zandvoort kon meedoen. Op het circuit begonnen op koninginne dag om tien uur de eerste wedstrijden waaraan alle deelnemers die de rally hadden uitgereden konden deelnemen. De liefhebbers hebben daarbij van uitstekend rijden kunnen genieten al vergden som mige coureurs iets te veel van hun wagens waardoor er bijvoorbeeld twee ongelukken ontstonden, die overigens vrij goed af liepen. In de laatste ronde in klasse C de deelnemers moesten allen vijf ronden maken sloeg bijvoorbeeld de Simca van Nederlander Prinz over de kop. De rijder bleef vrijwel ongedeerd. De wagen werd echter voor een groot gedeelte ver nield. Twee wedstrijden later raakte in klasse E de Peugeot van Visser aan de voet van de Hunzerug van de weg. De wagen kan telde enkele keren en kwam langs de baan tot stilstand. Visser kroop ongedeerd uit de ernstig beschadigde auto en vertelde even later opgewekt aan Piet Nortier, dat hij in zijn haast om zijn voorganger in te halen net iets te snel was gegaan. Deze race werd overigens gewonnen door de Duitse rijdster Lautmann. die ern stig bedreigd werd door de Nederlander Ingier. De Duitse slaagde er echter in haar Volvo toch nog met ruim verschil over de eindstreep te krijgen en daarmee had zjj in het voorlopig eindklassement de eerste plaats veroverd voor haarzelf en voor haar co-equipier Kolwes. Kort daarvoor had het koppel RiessMencher (Duitsland) met Alfa Romeo de eerste plaats bezet in klasse C maar in het algemeen klassement kwam het toch niet verder dan de tweede plaats. In de achtste race konden de kijkers ge nieten van een heftig duel tussen de Nederlander Schorr op Porsche 1600S en de Zweed Begtsson eveneens op Porsche 1600S, dat beslissend was voor de bezet ting van de derde plaats in het algemeen klassement. Schorr won met vier seconden verschil. De laatste race, die tussen de normale grand tourisme seriewagens tot en met 3500 cc en de verbeterde grand tourisme serie wagens boven 1300 tot en met 1600 cc was voor de rangschikking in het eind klassement weinig belangrijk meer. Alle acht rijders hadden reeds strafpunten op gelopen terwijl voorts aan deze race tus sen de bijzonder zware wagens Jack Sears (GB) met zijn Austin Healy deelnam. Deze renner was eigenlijk al uitgeschakeld om dat hij onderweg te laat bij een tijd- controle was gekomen. Sears, die dolgraag aan de races op Zandvoort wilde mee doen, had er echter iets op gevonden. Hij diende hoewel hij wist dat het geen enkel nut had een protest in, be taalde de daarvoor verschuldigde honderd gulden en mocht toen zijn vijf rondjes meerijden. Zelf wist hij, dat het protest werd afgekeurd. Bij de start was de Duitse rallyrijder Werner Engel het snelst weg. De Duitser, die het rallyrijden er aan had gegeven, wilde met deze sterrit zijn sportloopbaan besluiten en hij had zich voor deze ge legenheid een nieuwe Mercedes van enkele tienduizenden guldens aangeschaft. Piet Nortier, die de gehele middag de races van een voortreffelijk commentaar voorzag, gaf hem via de luidspreker nog de raad om het dit keer wat kalmer te doen dan vijf jaar geleden toen Engel tijdens de races op het Zandvoorts circuit in de Tar- zanbocht van de weg afraakte en met zijn wagen omsloeg. Engel stak z'n duim op, nam plaats achter het stuur en schoot direct na de start naar voren, achterna gezeten door twee Mercedessen, drie Aston Martins, één Jaguar en twee Austin Healy's. In de eerste ronde kwam h(j als numero één door op luttele seconden gevolgd door Sears, die als laatste gestart was maar die met een snelheid van om en nabjj de 120 kilometer per uur de achtervolging had ingezet. Kort voorbij het bos moet het toen gebeurd zijn. Sears zou volgens een ooggetuige getracht hebben Engel in te halen. Bij de tunnel oost, na het uitkomen van het bos, zwaaide toen de bochtencom missaris met een blauwe vlag, ten teken dat Sears de Duitser wilde passeren. Waar schijnlijk is Engel hiervan geschrokken. Vast staat, dat de Duitser even heeft ge remd. Daarna begon de Mercedes van achteren te slingeren en op het moment, dat Sears zijn tegenstander passeerde, raakte de rechter voorkant van de Austin Healey de linker achterzijde van de Mer cedes. De gevolgen waren verschrikkelijk. Engel raakte van de weg, reed nog even door het zand en belandde toen weer op de baan. Zijn zware wagen kantelde enkele keren terwijl de Duitser er nog inzat en kwam midden op de weg tot stilstand. Vrij wel onmiddellijk daarna is Engel over leden. Sears heeft slechts gemerkt, dat de wa gen van zijn Duitse rivaal in het zand belandde en zag in de derde ronde pas welke fatale gevolgen de schrikreactie van Engel teweeg had gebracht. Op de tribunes had men niets van het ongeluk kunen zien, maar al spoedig werd duidelijk dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn want de Engelsman Dando stopte bij het tijdwaarnemershuisje af en gebaarde druk dat er hulp moest komen. Sears raasde echter nog twee rondes dooi en kwam pas tot stilstand toen alle wagens reeds op een teken van de wedstrijdleiding waren gestopt. Korte tijd verkeerde men nog in het on zekere over de afloop van dit ongeval, maar toen moest Piet Nortier mededelen, dat de races waren afgelast omdat Engel verongelukt was. De dag, waarop 15000 toeschouwers onder ideale weersomstandigheden hadden kunen genieten van de autosport, eindigde op een manier, die een schrille tegenstel ling vormde met de wijze, waarop de rally-strijd tot op dat ogenblik was .ge streden. De Frangaises Blanchoud en Wagner hebben volgens de officieuze resultaten de coupe des dames van de tiende internatio nale Tulpenrally gewonnen. In de laatste klassementsproef, een race op het circuit van Zandvoort over 5 ronden (21 km) wer den zij in klasse b (normale serie toer- wagens van 750 tot en met 1000 cc) tweede en behaalden 20 winstpunten waarna hun totale aantal winstpunten 151 werd, een totaal, dat door geen enkel dames-equipe kan worden bereikt. Mevr. Blanchoud ver overde dit jaar ook de damesprijs van de rally Monte Carlo. Het voorlopig algemeen eindklassement van de tiende Tulpenrally is: 1. Kolwes—mej. Lautmann (Duitsland) met Volvo 170 winstpunten: 2. Riess Wencher (Duits land) met Alfa Romeo Giul T.I. 169 pnt.; 3. Schorr Poll (Nederland) met Porsche 1600 S 156 pnt.; 4. mevr. Blanchoudmevr. Wagner (Frankrijk) met A.U. 1000 151 pnt.; 5. BengtssonLindström (Zweden) met Porsche 1600 S 150 pnt.; 6. Nielsen Dam (Denemarken) met Volvo 146 pnt.; 7/8. MorleyMorley (G.B.) met Jaguar 2.4 liter 137 pnt.; MahleVogt (Duitsland) met A.U. 1000 137 pnt.; 9. IngierDobbertin (Nederland) met Volvo 107 pnt.; 10. GouldbournTurner (G.B.) met Triump TR 3 106 pnt.; 11. HarperDeane (G.B.) met Sunbeam Rapier 105 pnt.: 12/13. Dubois— Jacqmin (België) met Volvo en Jorgensen Thor- soe (Denemarken) met Volvo, beiden 94 pnt.; 14. Burgess— Croft Pearson (G.B.) met Ford Zephyr 92 pnt.; 15. GatsonidesJetten (Nederland) met Standard Ten 69 pnt.; 16. VisserVan Rekum (Nederland) met Peugot 403 39 pnt.; 17. Dickin sonProcter (G.B.) met Ford Zodiac 20 pnt.; 18. BoardmanWhitworth (G.B.) met Borgward Isa bella TS 19 pnt.; 19. mej. Pat Mossmej. Wisdon (G.B.) met Riley 1,5 14 pnt.; 20. mej. Handley Pagemevr. Grounds (G.B.) met Sunbeam Ra pier 13,5 pnt. De voorlopige rangschikking in de top van de verschillende klassen luidt: Klasse C (Normale serie toerwagens (1000 t/m 1300 cc): 1. RiessWencher (Duitsland) met Alfa Romeo Giul T.I. 169 winstpunten; 2. Van Nieu- wenhuyzenVan der Laan (Nederland) met Sim ca 134 winstpunten. Klasse I) (normale serie toerwagens 1300 t/m 1600 cc): 1. NielsenDam (Denemarken) met Volvo 146 winstpunten. Ruth Lautmannde eerste vrouw, die de Tulpenrally heeft gewonnen. Na tuurlijk heeft zij steun gehad van haar co-equipier Kolwes, maar het moeilijk ste werk is toch steeds door het vrou welijk deel van equipe 103 opgeknapt. En dat bevatte behalve het rijden van alle klassementsproeven en speciale etappes onderweghet racen op Zand voort en het sleutelenaan de winnende Volvo Klasse K (normale grand toerisme seriewagens 1000 t/m 1600 cc): 1. Schorr—Poll (Nederland) met, Porsche 1600 S 156 winstp.; 2. Bengtsson Lindström (Zweden) met Porsche 1600 S 150 w.p. Klasse G (normale serie-toerwagens boven 2600 cc en verbeterde serie-toerwagens van 2000 t/m 2600 cc): 1. Coenen Butter (Nederland) met Ford V8 13 winstp.; 2. Brinkmanmiss Zoe Jen- ner (G.B.) met Jaguar 3,4 4 strafp., 121 winstp. Klasse L (normale grand toerisme seriewagens 1600 t/m 2000 cc en verbeterde grand toerisme seriewagens 1300 t/m 1600 cc): 1. Gouldbourn Turner (G.B.) met Triumph TR 3 106 winstp.; 2. Sims—Stokes (G.B.) met Morgan Plus 4 5 strafp., 138 winstp. Klasse B (normale serie-toerwagens 750 t/m 1000 cc): 1. mevr. Blanchoudmevr. Wagner (Frankrijk) met AU 1000 151 winstp.; 2. Gatsoni desDries Jetten (Nederland) met Standard Ten 69 winstp. Klasse N (normale serie-toerwagens 500 t/m 750 cc): 1. mevr. Monica Kjerstadiusmevr. BjoerklundAndersson (Zweden) met SAAB 93 170 winstp. Klasse E (normale serje-toewagens 1600 t/m 2000 cc en verbeterde serie-toerwagens 1300 t/m 1600 cc): 1. Kolwesfrl. Lautmann (Duitsland) met, Volvo 170 winstp. Klasse F (normale serie-toerwagens 2000 t/m 2600 cc): 1. MorleyMorley (G.B.) met Jaguar 2,4 137 winstp.; 2. BurgessCroft Pearson (G.B.) met Ford Zephyr 82 winstp. Klasse H (verbeterde serie-toerwagens 500 t/m 1000 cc en verbeterde grand toerisme serie-toer wagens 350 t/m 500 cc): 1. Mahle Vogt (Duitsl.) met A U 1000 137 winstp. Het Nederlands voetbalelftal, dat zon dag 4 mei in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen Turkije speelt, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC) Midden: Notermans (Fortuna), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VW), Van Wissen (MVV), Lenstra (En schedé) en Moulijn (Feijenoord).. Reserves zijn: Pieters Graafland (Ajax), Kraay (DOS) en Krjjiver (PSV). De ploeg is dus na de 72 zege op België, die op 13 april in Antwerpen werd behaald, ongewijzigd gebleven. Tegen Curagao op 23* april verving doelman Pie ters Graafland (Ajax) de in de wedstrijd BelgiëNederland geblesseerde. De Munck. De Munck, die van zijn blessure geen hinder meer heeft, neemt in de wedstrijd tegen Turkije zijn plaats in het. doel weer in. In het stadion Diekman in Enschedé speelde Enschedé „dinsdag voor 16.000 toe schouwers een wedstrijd tegen de pas naar de eerste divisie gepromoveerde Black burn Rovers. Het was een prachtige wed strijd, die door de Engelsen met 2-1 werd gewonnen. De ruststand was 0-2. Midvoor Johnston opende na 10 minuten de score niet een kopbal uit een voorzet van rechts. Vijf minuten later strafte in valler-rechtsbinnen Dobing een fout van Odenthal af. In de vijfde minuut van de tweede helft scoorde de Enschedese rechts' buiten Moddeionge jr. een tegenpunt. Sparta heeft Blackburn Rovers woens dagmiddag een doelpuntloos gelijk spel afgedwongen. Het Amsterdams voetbalelftal, dat mor gen in Groningen tegen het Gronings elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Hoogerman (Ajax). Achter: Van Mourik (Ajax) en Niessen (DWS). Midden: De Jong (DWS), Andeidessen (Ajax) en Van Ham (Ajax). Voor: Van der Berg (Blauw Wit), Bogaart (Volewijckers), Bleyenberg (Ajax), Van Wijk (Volewijckers) en Clement (Vole wijckers). Reserves: Mouw (Volewijckers), Engelan der (Blauw Wit) en Van Alphen (Vole wijckers). NEDERLANDS VOETBALELFTAL LOGEERT IN HAARLEM Het Nederlands voetbalelftal, dat zondag in Amsterdam tegen Turkije speelt, zal za terdag in Haarlem in hotel Lion d'Or overnachten. Zondagochtend vertrekken de 23 spelers en officials naar Amsterdam. Kort na het o.ngeluk, dat Werner Engel op 't circuit van Zandvoort overkwam waren de reddingsploegen aanwezig om de auto van de Duitser van de baan te slepen. Het was maar een matig partijtje voet bal, dat VSV en EDO gisteren in de eerste 45 minuten lieten zien in de inhaal-compe- titiewedstrijd in Velsen. Het aanvalsspel was aan beide zijden niet sterk en het was volkomen in overeenstemming met het zwakke spel van belde aanvalslinies, dat de rust met blanco stand inging. In de tweede helft leken de ploegen in het eer ste kwartier hun leven te zullen beteren, maar al spoedig zakte het spelpeil tot be neden het middelmatige. In de eerste minuten had het er de schijn van, dat het publiek een aardige wedstrijd te zien zou krijgen. We noteerden van bei de voorhoedes een paar snelle aanvallen, waarop alleen viel aan te merken, dat de afwerking te wensen liet. Maar al spoedig bleek, dat er meer aanmerkingen te ma ken waren. Er werd namelijk aan beide zijden vaak zeer slordig en (of) zonder overleg geplaatst, hetgeen de taak van de toch al niet sterk spelende aanvalslinies aanzienlijk verzwaarde en die van de ver dedigingen in gelijke mate vergemakke lijkte. Vooral de beide stoppers, Spaans en Van Dijk, voelden zich in hun element als ge volg van het reeds gememoreerde slordige plaatsen. Toch kregen beide voorhoedes ondanks dit alles nog een paar reële kan sen. maar deze leverden öf door talmen öf door onzuiver schieten geen doelpunten op. Bovendien had VSV bij een hevige doelworsteling voor de EDO-veste bepaald pech, toen keeper Van den Berg met suc ces de assistentie van de paal inriep. Zou zonder deze tegenslag de rust met een kleine VSV-voorsprong zijn ingegaan, dan zou dit niet onverdiend zijn geweest, want de thuisclub had toch in ieder geval voor beter spel gezorgd- dan de bezoekers. De tweede helft verschilde niet zo heel veel van de eerste. Alleen kwam het ons voor, dat het spel aanvankelijk iets leven diger was, maar telkens weer bleek, dat aan beide kanten de verdedigingen over het geheel te sterk waren voor de aanvals linies. Toch moesten Van den Berg en Geerlofs een paar maal in actie komen en ze deden dit goed. In het laatste half uur had de wedstrijd weinig meer om het lijf. Er werd wat doel loos heen en weer getrapt, maar doelpun ten bleven uit. Het komt ons voor, dat beide partijen met deze uitslag tevreden kunnen zijn. BETAALD VOETBAL Eredivisie: NOADFeijenoord 1—1. Eerste divisie A: VSV—EDO 0—0. Eerste divisie B: KFCEindhoven 21. Eerste divisie A: Eerste divisie B: HVC 25 36 Stormvogels 26 38 Willem II 25 36 SHS 26 36 DFC 25 34 Sittardia 26 33 Graafschap 25 34 Leeuwarden 24 29 Vitesse 25 30 RCH 26 28 Alkmaar 25 28 Wageningen 26 27 Excelsior 25 28 Volewijckers 26 26 SVV 25 27 Eindhoven 26 25 DWS 25 25 Herm.-DVS 25 24 Volendam 25 25 Haarlem 25 24 Helmond 25 23 Helmondia 25 24 VSV 25 20 Limburgia 26 24 AGOVV 24 15 Fortuna( VI.) 26 20 RBC 24 12 Rigtersbleek 25 18 EDO 24 12 KFC 26 18 Roda Sport 24 11 Xerxes 26 16 Om de K.N.V.B.-beker le ronde: GoudaXerxes 01. 2e ronde: Volendam—Amsterdam 32; HVC—Hermes- DVS 0—0; AGOVV—Zwolse Boys 5—0; Hel- mondiaVW 20; VelocitasRigtersbleek 0-2. HOCKEY Heren Om het kampioenschap van Nederland: ZwolleGroninger Studenten 10; Delftse StudentenVenlo 41. Dames Eerste kl. Westen: KievitenBe Fair 1 1. Om de Zilveren Roos: Halve eindwedstrijd: Alliance BDHC 00 (na verl. 1 1). De Nederlandse jcugd-voetbalploeg (onder 23 jaar) heeft woensdag in het Olympisch stadion op de zonovergoten koninginnedag door een verdiende 21 overwinning op Schotland revanche genomen voor de 41 nederlaag, die zij op 22 oktober van het vorig jaar in Edinburgh heeft geleden. Opnieuw dus een succes voor bondscoach Elek Schwartz, die een krachtig elftal formeerde door Piet Kruiver op zjjn ver trouwde halfplaats te zetten en die de voorhoede samenstelde uit snelle en schot- vaardige spelers. De Nederlandse ploeg heeft soms uitstekend spel laten zien, maar toch moet men bjj deze niet uit het oog verliezen, dat de Schotten in vergelijking tot Edinburgh zeer teleur stelden. Het Schotse elftal was na die 4—1 overwinning op vjjf plaatsen gewijzigd en dat bleek geen verbetering te zijn. Integendeel, de stoot kracht was uit de voorhoede verdwenen en met het slecht verzorgde samenspel had de Nederlandse verdediging weinig moeite. De gevaarlijkste momenten ontstonden dan ook uit individuele acties van de Schotse voorwaartsen. Eén van de grootste fouten van het Schotse elftal was echter, dat men de bal te vaak hoog naar voren gaf. Daarmee speelde men de lange spil Schilder, die overigens zeer matig was, in de kaart. In de Nederlandse voorhoede daarentegen werd vaak uitstekend en snel gecombineerd. Dat Bouwmeester (NAC) vlak voor de rust wegens een geblesseerde linkerknie moest uitvallen, bleek geen verzwakking te zijn, want invaller Seelen (VVV) nam zijn taak uitstekend over. Zij hadden de op papier sterkste tegenstander in de Schotse rechtsback en aanvoerder Parker, de enige geselecteerde voor de wereldkampioenschappen, maar trokken zich van zijn faam niets aan. Ook Lazeroms fRBC) op de andere vleu gel was zeer gevaarlijk en in beide Neder landse doelpunten had hij een groot aan deel. Maar de meeste moeite hadden de Schotten toch wel met het binnentrio Rut ten (MVV)-Janssen-Groot (beiden Storm vogels), stuk voor stuk ijverige schutters, die de uitstekende doelman Beattie keer op keer op de proef stelden. In de verdediging bleef spil Schilder on der de maat. Van de twee kanthalfs viel Kruiver zowel verdedigend als aanvallend het meest op. De backs Fransen (GVAV) en Kraay (DOS) waren betrouwbaar, het geen niet van doelman Van Heeswijk (BI. Wit) gezegd kan worden. Zijn uitlopen was soms te onvoorzichtig en het enige Schotse doelpunt was hier dan ook het ge volg van. De wedstrijd Ongeveer 13.000 toeschouwers hadden een verblijf in het Olympisch stadion ver kozen boven de feestviering in de binnen stad of zoals vele tienduizenden een uittocht naar het Amsterdamse bos en de bollenstreek. De eerste aanval kwam van de Neder landse kant. Janssen schoot echter over het Schotse doel en meteen ging het initia tief naar de andere zijde over. Een goede combinatie tussen de snelle linksbuiten O'Hara en linksbinnen Colrain werd door de eerste met een hard schot in de be nedenhoek besloten, waarnaar Van Hees- wijk een succesvolle duik deed. Even later stopte de Blauwwitter op uit stekende wijze een hard schot van Col rain. Dat betekende een keerpunt in de wedstrijd. De in verticaal groen-wit ge streepte shirts en zwarte broek geklede Nederlanders sloegen tenminste zo hard terug. Zij forceerden twee corners en uit de tweede daarvan kopte Groot hoog in. Slechts met moeite kon Beattie de bal keren, naar veler mening achter de lijn. maar de streng leidende Belgische scheids rechter Lescart liet doorspelen. Geïnspireerd kwamen de Nederlandse jongeren terug en kregen opnieuw een prachtige kans om de leiding te nemen Uit een doelworsteling schoot Rutten van dichtbij in, precies op de vuisten van Be attie. Missers Zelden kon men echter in dit eerste half uur van goed spel genieten. Af en toe ram melde het nog in de Nederlandse achter hoede, zoals in de 26ste minuut, toen men een voorzet van Currie grandioos miste. Maar gelukkig schoot O'Hara uit een schit terende positie recht in de handen van Van Heeswijk. Aan de andere kant slaagde Rutten er niet in langs Beattie te komen toen hij al zijn aanvallers van zich af had geschud. Toch was het een verrassing, dat de Schotten na 33 minuten de leiding konden nemen. Bij een door rechtsbuiten Herd ge nomen corner kwam de bal hoog voor het doe! terecht. Van Heeswijk liep uit. sprong op om de bal te vangen maar miste. Vlak voor de voeten van de vrijstaande Cou sins kwam de bal op de grond en met een beheerst tikje bezorgde hij Nederland de 01 achterstand. Tweede helft Na de hervatting vlotte het samenspel in de Nederlandse voorhoede plotseling veel beter. Al na enkele minuten sneden Lazeroms en Janssen door de verblufte Schotse verdediging, maar de kogel van Janssen trof geen doel. De gelijkmaker bleef echter niet lang uit. Want in dé 49ste minuut kreeg de actieve linksbinnen Groot de bal op de rand van bet strafschopgebied onder controle en vuurde tussen tal van spelers door een schot af, dat Beattie te machtig was (11). De volgende slag was weer aan de Schot ten. Midvoor Cousins omspeelde Kraay en Schilder en kwam alleen voor Van Hees wijk. Zijn schot faalde echter, want Cou sins trof de uitlopende Nederlandse doel man op zijn weg. Nog was de situatie niet opgeklaard, want de bal was naar rechts gesprongen, waar Currie gereed stond om opnieuw een scoringspoging te wagen. Toen was het Fransen, die op de doellijn de bal wegtrapte. Incidentjes Even later tipte de Schotse doelman een door Janssen vlak onder de lat geplaatst schot tot corner. Na 65 minuten spelen bleef Lazeroms kreunend op de grond lig gen. Hij werd buiten de lijn gedragen. Ter wijl de Nederlandse verzorgers met hem bezig waren liep Janssen tegen Beattie op en viel ook neer. Gelukkig konden beiden na enkele minuten het spel hervatten, want in de tweede helft waren geen ver vangers voor veldspelers toegestaan. De stemming in het veld was er echter door deze incidentjes niet beter op ge worden. En toen Colrain Van Heeswijk belette uit de schieten, de Nederlandse doelman de bal liet vallen en de Schot daaruit bijna een doelpunt maakte, dreig de het ergste. De resoluut leidende Les cart hield echter de touwtjes strak in handen. In de 71ste minuut verkreeg Nederland de voorsprong, die het vooral door het be tere spel in de tweede helft verdiende. Bjj een van de voortdurend gevaarlijker wor dende aanvallen tikte Lazeroms handig de bal over de linksback Kilt heen naar de vrijstaande Janssen, die van dichtbij de winnende goal in het net joeg (21). De overwinningsroes had de Nederlan ders te pakken. De ploeg drong sterk op maar doelpunten vielen er niet meer. Wel kreeg Kruiver nog een prachtige kans om de voorsprong te vergroten, maar van dichtbij schoot hij torenhoog over. De Schotten, teleurgesteld door de achter stand, probeerden in de laatste minuten de gelijkmaker nog te forceren. Verder dan een kopbal van Cousins, weggestompt door Van Heeswijk, kwamen ook zij niet. Keeper Beattie stopt een hoge voorzet keurig en maakt de Nederlandse aan valler (Janssen van Stormvogels) daar mee kansloos. De interland-voetbalwedstrijd tussen de amateurs van Ierland en Nederland, woensdagavond in Dublin gespeeld, is ge ëindigd in een gelijkspel: 1-1. Bjj de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de Ieren. Slechts 8000 toeschouwers waren in het stadion van Dublin getuige van deze inter land. Vooral in het eerste gedeelte van de wedstrijd was de oranjepioeg af en toe zeer gevaarlijk. Toch kwam de rust met een 1-0 voorsprong voor de Ieren, die kans zagen om vijf minuten voor het einde van de eerste helft doelman Koers te passe ren. Na de hervatting wisten de gasten alsnog gelijk te maken. De eerste gevaarlijke aanval van Ne derland resulteerde in een ver schot van Verhagen, dat rakelings naast vloog. Ver hagen scheen er trouwens zin in te heo- ben, enkele minuten later effende hij de weg voor Allart, wiens schot echter ook de juiste richting miste. Twintig minuten wa ren er gespeeld toen de Ieren voor de eerst maal wat vuurwerk weggaven. Koers moest tweemaal al zijn talenten te hulp roepen om harde schotel van Maguire on schadelijk te maken. Vlak voor de rust moest hij uiteindelijk toch zwichten bij een algehele aanval van de Ierse voorhoede. De combinatie werd doorgezet en uit een voorzet van Lowe wist O'Neill doelman Koers kansloos te passeren. Na de hervatting kwam er een agressief Nederlands elftal in het veld. Vooral rechtsbuiten Stalman was een voortdurend gevaar voor de Ierse defen sie, die de rappe oranjeman af en toe niet kon houden. Nadat linksbuiten De Kreek in de tiende minuut een prachtige kans om gelijk te maken verprutste door naast te schieten, deed Stalman het een zevental minuten later beter. De Nederlander, die ondanks een opgelopen blessure, de gevaarlijkste man in de oranjevoorhoede bleef, kopte een voorzet van Allart feilloos in de Ierse touwen (1-1). En vijf minuten later zou Allart ons land de (waarschijnlijke) overwinning hebben kunnen bezorgen toen zijn schot dat van slechts enkele meters werd afgevuurd, ra kelings over de lat zeilde. Daarmee ble ken beide partijen aan het eind van hun latijn te zijn, want hoewel er nog wel en kele doelrijpe kansen opdoken vooral voor Nederland was en bleef de stand 1-1. De tweede en derde ronde van het inter nationaal damtoernooi in IJmuiden hebben louter remises opgeleverd. Met nog twee ronden in het vooruitzicht staan thans de Rus Koeperman en Laros beiden met vier punten aan de kop, gevolgd door de Belg Verpoest en Van Dijk, elk met drie punten en Dukel en de Fransman Hisard, die elk twee punten behaalden. De uitslagen van de tweede ronde, die in Royal in IJmuiden werd gespeeld, luidden: Verpoest—Koeperman 1-1, Hisard— Laros 1-1, DukelVan Dijk 1-1. Derde ronde: Koeperman-Dukel 1-1, Hisard—Verpoest 1-1, LarosVan Dijk 1-1. De uitslagen uit de vierde ronde luid den: Dukel (Ned.)—Verpoest (Belg.) 1—1; Van Dijk (Ned.)—Hisard (Frankrijk) 11; Koeperman (Rusland)—Laros (Ned.) 2—0.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 19