David prikt Goliath waar hij maar wil Groots tuinfeest op zonnige dag Luchtmacht der rebellen neemt het initiatief over HET WEER Gromyko „betreurt" de nieuwe Britse kernwapenproef Koninginnedag in Djakarta Haarlems Dagblad Djuanda beschuldigt Amerika en China INDONESISCHE TEGENREGERING VALT AAN Borneo's oliekranen dichtgedraaid Drie doden in het verkeer j&eMQRRlS 'êefore//oatfi//// Zonnig Feestvreugde van Soestdijk Kantonrechter veroordeelt toto van KNVB Het woord is aan.. De „Utrecht" van de KLM had motorstoring Britse regering weigert reeks te onderbreken DEFILE VOOR JARIGE KONINGIN Voor het eerst sinds december weerklonk het Wilhelmus Brits fort in Aden ontzet Gelukwensen uit het buitenland Conjuncturele werkloosheid in V.S. weer gestegen Driehonderd Arabieren in Algerije gedeserteerd 72e JAARGANG No 247 Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 1 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 95 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman RADIO-MENADO heeft medegedeeld, dat het „eerste doel" van de toenemende bombardementen door de luchtmacht van de tegenregering van Indonesië is de militaire bevoorrading en de produktie-apparaten die de regeringstroepen steunen, te vernietigen. Volgens woordvoerders van de revolutionaire regering is het eiland Morotai thans volledig door haar strijdkrachten bezet, terwijl haar luchtmacht aan vallen heeft uitgevoerd op militaire doelen op Borneo, Celebes en de Molukken. Reeds zijn een Engels, een Italiaans en een Griek schip aangevallen. De olieproduktie in Oost-Borneo is geheel lamgelegd. Radio-Menado heeft verzekerd, dat bij de lucht aanvallen de grootste voorzichtigheid wordt betracht opdat levens en eigendommen van burgers worden gespaard. D.JAKARTA (UP) De stafchef van het is niet bekend. Het schip lag voor Am- Indonesische leger, generaal-majoor Nasu- tion heeft zijn plaatsvervangend stafchef, kolonel Sutowo, opdracht gégeven het civiel en militair bestuur van Zuid-Sumatra te zuiveren. Het verbod voor alle luchtverkeer naar Palembang dat zonder nadere omschrijving bekendgemaakt is, houdt verband met deze zuivering. Palembang is de hoofdstad van het district waar kolonel Barlian het bevel heeft gevoerd. Barlian is, hangende het onderzoek, geschorst. Hij is er van beschul-. digd te hebben meegewerkt aan de samen zwering tegen het leven van president Su karno, van pogingen om steun te winnen voor de rebellen en ze soldaten te leveren, en van het oprichten van een „anti-com munistisch front" hetgeen een verboden politieke activiteit is. Majoor Nawawi, plaatsvervangend staf chef van kolonel Barlian, is gevlucht nadat hem gelast was zich in Djakarta te melden voor een verhoor omtrent zijn activiteiten. Hij is in westelijke richting gevlucht. Men zegt, dat hij de installaties van de Stanvac in Prabumulik wil vernietigen. SINGAPORE (UP) Nadat de Shell eerder had bekendgemaakt dat zij haar werkzaamheden te Balikpapant gestaakt heeft, heeft zij medegedeeld dat thans ook de produktie op andere olievelden is opge schort, met name te Tarakan en Bunju, op de oostkust van Borneo. Alle Shell-tankers en alle door de Shell gecharterde tankschepen worden terugge trokken uit het betrokken gebied. Deze maatregelen worden genomen om het per soneel en de installaties te beschermen. De algemene vertegenwoordiger van de Shell in Indonesië pleegt overleg met de Indone sische regering over de ontwikkelingen. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft bevestigd dat een der door de Indonesische regering van de Sovjet-Unie gekochte vrachtsche pen in Straat Makassar door vliegtuigen van de opstandelingen is aangevallen. Volgens uit Singapore en Hongkong ont vangen berichten zijn bij een aanval op het onder Panamese vlag varende schip „Flying Lark" in de haven van Ambon door onbekende vliegtuigen, veel slacht offers gevallen onder de bemanning. Het 5330 ton metende Italiaanse vracht schip „Aquila" en de 2740 ton metende Griekse vrachtboot „Armonia" zijn, toen de twee schepen in de haven van Ambon lagen (volgens de gezagvoerder van het Griekse schip) aangevallen door een vlieg tuig van de Indonesische opstandelingen. Blijkens een door de eigenaren van de „Aqquila" ontvangen rapport is dit schip tot zinken gebracht; 22 leden van de be manning zijn door de „Armonia" opgepikt. Het lot van de overige twaalf opvarenden De 20-jarige A. W., wonende te Vorden, is met zijn motor in grote vaart bij een bocht in de Almseweg te Vorden tegen een boom gereden. De man was op slag dood. In de Van Baerlestraat te Amsterdam is de 47-jarige wielrijder R. Rijkenberg bij een val door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Op de rijksweg Sneek-Joure is de 44- jarige J. Cnossen uit Sneek met zijn scoo ter geslipt en over de kop geslagen. Het slachtoffer werd met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 FEfcD, BOLSTR 48 A' DAM TEL, 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vrij warm, vooral in het binnenland. Overwegend zwak ke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. bon om een lading kopra voor Kopen hagen in te nemen. Nader wordt gemeld, dat volgens een woordvoerder van de maatschappij te Sin gapore, welke de „Flying Lark" had ge charterd, zijn bij de aanval op genoemd schip twaalf opvarenden gedood. Een woordvoerder van de Stanvac Oil Company in Singapore heeft medegedeeld dat het tankschip „Tankhaven II" met een escorte van de Indonesische marine naar Padang is vertrokken met een lading van 17.000 barrel benzine en 10.000 barrel petroleum. DJAKARTA (UP) In een gedrukte verklaring heeft de Indonesische premier Djuanda de Verenigde Staten en Nationa listisch China ervan beschuldigd de rebel len te voorzien van wapens, technische kennis en bases. Djuanda zegt dat Ameri kaanse piloten vliegtuigen voor de rebel len bedienen, die installaties in oostelijk Indonesië bombarderen. Hij beweert dat de vliegtuigen van Formosa komen. „Voldoende bewijzen" hiervan zijn voor handen. Die bewijzen zijn gevonden door regeringstroepen, die onlangs Menado (dat thans opnieuw in handen der rebellen is) veroverden. Djuanda doet een beroep op de regerin gen van de Verenigde Staten en Nationalis tisch China om hun hulp aan de rebellen te staken, „in het belang van goede betrek kingen en de wereldvrede". Hij vraagt de wereld in het algemeen en de Afro- Tfziatische landen in het bijzonder, inter ventie in Indonesië te veroordelen. Pers vraagt, Eisenhower antwoordt WASHINGTON (Reuter) Op zijn pers conferentie is aan president Eisenhower de vraag gesteld welke houding Amerika zal aannemen naar aanleiding van een beroep dat premier Djuanda op de Verenigde Staten heeft gedaan om te verhinderen, dat Amerikanen de opstandige beweging in Indonesië helpen. De president heeft geantwoord dat zulk een beroep niet op hem is gedaan, doch dat hij woensdagmorgen deze zaak met zijn adviseurs heeft besproken. Als, aldus de president, ergens ter wereld in een land binnenlandse moeilijkheden voorkomen, is de politiek van de Verenigde Staten er een van zorgvuldig betrachte onzijdigheid en van de door omstandigheden geboden ge dragslijn, opdat er geen partij zal worden gekozen in zaken, waar de Verenigde Sta ten buiten staan. Manoeuvres ter zee van de ZOAVO SINGAPORE (AFP) Vandaag zijn bij Singapore manoeuvres begonnen van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie waaraan vierentwintig oorlogsschepen van vijf landen van het verdrag, te weten de Verenigde Staten, Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Pakistan deelnemen. Een zonnige foto op een dag vol feest vreugde, genomen tijdens het défilé in de tuin van paleis Soestdijk, op de ver jaardag van koningin Juliana. Lachend slaan de vorstin en prins Bernhard het voorbijtrekken der verschillende groepen gade. Bij hen prinses Beatrix en prinses Marijke. De kantonrechter in Den Haag, mr. G J. M. van Dungen, heeft vanmorgen de secretaris van de Kon. Ned. Voetbalbond, de heer L. Brunt, veroordeeld tot een boete van elf gulden subs vijf dagen hechtenis wegens het houden van de KNVB-toto Deze toto wordt door de kantonrechter dus als een verboden loterjj beschouwd. De uitspraak is in overeenstemming met de opvatting van de officier van Justitie. Deze bleek van mening, dat de KNVB- toto een niet voldoende besloten opzet vertoont en dat de deelnemers een on voldoende nauw verband met de houders van de „pool" hebben. Over het beroep aantekenen van de KNVB zal de heer Brunt eerst overleg plegen met de rechtsgeleerde raadsman in deze zaak, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. Plato: De massa verheft altijd een of andere kampioen tot het leiderschap over haar zelf en geeft hem een aureool van grootheid. De K.L.M. deelt mede, dat de Lockheed Constellation PH-LDE „Utrecht" dins dagavond, op weg van Karachi naar Bei roet motorstoring kreeg. In één der moto ren was brand uitgebroken', maar de be manning slaagde erin het vuur te doven. Op drie motoren is de „Utrecht" naar Ka rachi teruggevlogen. Daar wordt de mo tor vervangen, waarna de Constellation met dezelfde passagiers naar Nederland zal vertrekken. Het toestel wordt vrij dag op Schiphol verwacht. MOSKOU, (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko heeft op een persconferentie te Moskou verklaard, dat de Sovjet regering „de daad van de Britse regering om een kern wapen in de Stille Oceaan tot ontploffing te brengen diep betreurt en niet anders dan veroordelen kan". Op de vraag of de ze proef de Sovjet-Unie van haar eenzijdi ge beslissing om de kernproeven stop te zetten zou doen terugkomen, antwoordde Gromyko, dat hij op dit ogenblik niets aan zijn verklaring toe te voegen had. Gromyko las voorts een regeringsver klaring voor, waarin de „vluchten van Amerikaanse kernbommenwerpers in de richting van Rusland" nog eens veroor deeld werden. „Wat zou er gebeuren wanneer wij in de richting van Amerika vlogen? Zoiets zou in de huidige omstan digheden volkomen normaal zijn". Wat er zou gebeuren als de grens van de Sovjet Unie wordt geschonden. Wij zouden ons genoopt kunnen zien raketten af te schie ten om de bedreiging te beantwoorden Maar raketten kunnen niet in hun vlucht teruggeroepen worden". Gromyko zei dat Op deze koninginnedag was Ko ningin Juliana met Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Margriet en Ma rijke weer het middelpunt van een défilé door drieduizend Baarnse en Soester kinderen, van het bloemen- défilé door een paar duizend volwasse nen en van de hulde van speciale depu taties. Het was een groots tuinfeest met vele blijde momenten. Tegen half elf kwam de koninklijke fa milie op het bordes. Van de Prinsessen ontbrak Prinses Irene, die na de Paas vakantie weer naar Lausanne is gegaan. Brullend trokken 96 straaljagers om half elf een streep door de blauwgrijze lucht boven de paleistuin, juist op het moment dat het Leids Studentenkorps de gebruike lijke oorkonde overhandigde. De senaat van het Utrechts Studentenkorps bood een bloemstuk aan. Na het plechtige zwart van hun jackets en hoge hoeden werd het een en al kleur en leven voor en op het bordes: drieduizend jongens en meisjes van Baarnse en Soester sportorganisaties OE PROVINCIES VAN INDONESIË De luchtmacht van de rebellen heeft het initiatief vol komen overgeno men: zij slaat tos waar zij dat wil. De luchtmacht van Sukarno is te klein om het enorme gebied te kunnen verdedi gen. Voor de eerste keer sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne van de Indonesische regering in december van vorig jaar hebben de Nederlanders in Dja karta het Wilhelmus gezongen. Zevenhon derd leden van de Nederlandse gemeen schap kwamen op de avond van Koningin nedag in de tuin van de residentie van het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Has- selman, bijeen. .Het zingen van het Neder landse volkslied was het hoogtepunt van de viering van de verjaardag van Konin gin Juliana in de Indonesische hoofdstad. Na het zingen werd op voorstel van de heer Hasselman een driewerf hoera aan geheven ter ere van de Koningin. Er waren tulpen, die per vliegtuig uit Nederland naar Indonesië zijn gebracht. Men hoorde zeggen, dat dit wel de laatste tulpen zullen zijn die men in de tropen zal zien. Dit was zeker het geval voor de meesten van de aanwezigen, daar de Ne derlanders nog altijd in groten getale naar hun land terugkeren. Iedere samenkomst van Nederlanders in Djakarta draagt het karakter van een afscheid en de receptie ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin was hierop geen uitzondering. De heer Hasselman zei in een korte toe spraak, dat buitenlandse waarnemers hem in de afgelopen maanden herhaaldelijk hebben gecomplimenteerd over de waar dige en moedige houding van de Neder landse gemeenschap in Indonesië. In een telegram aan de Koningin heeft de Nederlandse gemeenschap te Djakarta haar dankbaarheid tot uitdrukking ge bracht voor het medeleven, dat de Konin gin heeft getoond met de Nederlanders, die niet meer in Indonesië zijn. De waarnemende secretaris van het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Sudjarwo, was onder de autoritei ten, die de receptie van de heer Hassel man hebben bezocht. De minister van Bui tenlandse Zaken, Subandrio, had bloe men gezonden. De residentie van de heer Hasselman was het enige gebouw waar de Nederlandse vlag was gehesen. trokken voorbij, afgewisseld door muziek korpsen en drumband. Onder tromgeroffel en helder trompet geschal marcheerden ze lans 't bordes: de leden van de voetbalclubs, van de wandel sportverenigingen, van de gymnastiekver enigingen, van de landelijke rij verenigin gen en van hockeyclubs. Dan was er de jeugddrumband Prins Bernhard uit Til burg, met een parmantige tamboer-maïtre van een meter hoog met een beremuts half zo hoog als hijzelf, en verder nog tientallen andere clubs en verenigingen. Geschenken Steeds was de Koningin vol aandacht. Een deputatie van de Soester padvinders droeg een groot bloemstuk het bordes op: het padvindersembleem. „Wat is dat mooi", zei de Koningin bewonderend, en als Mo- vavedo (moeder' van vele dochters) gaf zij de deputatieleden, kabouter, welp, verkenner en gids, de linkerhand. Tussen de Baarnse en Soester jeugd in kwamen eten paar speciale deputaties hun geluk wensen aanbieden. Uit een groep gerepa- trieerden uit de legerplaats Budel beklom men twee bejaarde echtparen het bordes. Mevrouw Simon, in sarong, bood de Ko ningin lila orchideeën aan; mevrouw Sinot overhandigde een foto, die gemaakt is bij het koninklijk bezoek aan Budel in januari. Hongaarse meisjes in witte jurkjes met rode vesten, bloemenkransen in het don kere haar, droegen een honingtaart aan. Een tweede taart werd aangeboden door de voorzitter van de Nederlandse Banket bakkersvereniging. Het pronkstuk was ge maakt op de tentoonstelling „De Suiker" in Amsterdam en werd door vier jonge ban ketbakkertjes de trap opgetorst. En dan was er het bloemendéfilé, waarbij dui zenden mannen, vrouwen en kinderen langs het bordes wandelden en op de traptreden de narcissen en tulpen neer vlijden tot ze één kleurige, geurige laag vormden. Een klein kereltje klauterde om hoog en stak de Koningin trouwhartig een bosje bloemen en een versje toe. Michael Kögl uit Oberbaiern, met vakantie in ons land, bood een kop en schotel aan met Edelweiss en Gentiaan. Vaandelgroet Tegen twaalven was het défilé afgelopen. Uit de jeugdgroepen die zich na het défilé op het gazon voor het paleis hadden opgesteld, kwamen de vaandels naar voren voor de vaandelgroet. Terwijl de tamboers roffelden nijgden driemaal alle vaandels voor Koningin Juliana. De leden van de ADEN (Reuter) Een compagnie Ara bieren van het Britse leger onder bevel van een Britse majoor is er woensdag avond in geslaagd het door opstandelingen belegerde fort in het gebied van Aden na bij de Jemenitische grens, te ontzetten. Het garnizoen en de Britse bestuurs ambtenaar werden uit de omsingeling be vrijd, nadat de Britse compagnie was op gerukt onder het vuur van de opstande lingen. Twaalf soldaten van de Britse strijdkrachten, onder wie vijf Britten, zijn in het gevecht om het fort gewond, (UP) Twee Britse Shackleton-bom- menwerpers hebben gisteren voor de twee de opeenvolgende dag bommen geworpen op de Arabieren, die het fort belegeren voetbalvereniging Baarn en van de Chris- fijke gymnastiekvereniging Excelsior, die dit jaar hun gouden jubileum vieren, kwamen nu naar voren en terwijl de pa leisklok twaalf slagen over de zonnige tuin liet tingelen sprak de Koningin met de be stuursleden en met bestuursleden van de Baarnse sportfederatie. Zo was koninginnedag op Soestdijk: een groots tuinfeest op een lentedag. Oud en jong wilde aanwezig zijn bij het huldebetoon aan de jarige vorstin. Bezijden het bordes had deze bejaarde dame zich een plaatsje gekozen, wat hogerop zat een heel jeugdige toeschouwer. President Eisenhower heeft Koningin Juliana telegrafisch gefeliciteerd met haar verjaardag. Bij de vele andere gelukwensen uit het buitenland was er een van president Gronchi van Italië. In een gelukstele gram zegt de Italiaanse president: „Het terugkerende vaderlandse feest biedt mij de welkome gelegenheid Uwe Majesteit, mede namens mijn volk, oprechte felici taties en goede wensen te zenden voor het vriendelijke volk van Nederland en voor het persoonlijk welzijn van Uwe Majes teit". Ook president Tito van Joegoslavië heeft een telegram met gelukwensen ge zonden, evena' de president van de Poolse staatsraad, A. Zawadzki. In Peking waren de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lo Koe-Ei-Po, en andere officiële personen de gasten op een ontvangst, die naar aanleiding van de verjaardag van Koningin Juliana werd gehouden door de Nederlandse zaakge lastigde, mr. B. J. Slingenberg. Koe-Ei-Po dronk op het welzijn van Koningin Juliana en op de voorspoed van het Nederlandse volk. de verklaring niet bedoeld was als een dreigement maar om te toneft hoe ern stig het gevaar is dat de mensheid be dreigt. LONDEN, (Reuter)Premier Macmil- lan van Groot-Brittannië heeft in het La gerhuis bevestigd, dat het maandag tot ontploffing gebrachte kernwapen van het megatontype - was, waaruit blijkt dat er een waterstofbom is beproefd. Hij ver klaarde, dat er nog meer ontploffingen zullen volgen en verwierp de suggestie van de Labourleider Gaitskell, om de reeks te onderbreken tot na de topconfe rentie. De premier verklaarde dat men de indruk heeft dat de veroorzaakte radio activiteit van geen betekenis zal zijn. Mac- millan wees ook het door Labour geop perde denkbeeld, dat hij de Verenigde Sta ten zou verzoeken de vluchten met atoom bommenwerpers boven het noordpoolge bied te staken, van de hand. Scherp (UP) In een voor Engeland bestemde uitzending heeft radio-Moskou de jongste Britse H-bomproef scherp veroordeeld. Volgens de radio is de proef het Britse antwoord op het Russische besluit de proe ven met kernwapens stop te zetten en het Russische verzoek aan de westerse landen dit voorbeeld te volgen. Schoon WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijke pers conferentie gezegd, dat het voornaamste doel van zeker veertig percent der ko mende Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan de ontwikkeling van „scho nere" wapens zal zijn. De politiek van de Verenigde Staten is er, volgens de presi dent op gericht kernwapens te krijgen die niet zo verschrikkelijk zijn in hun vermo gen tot massale vernietiging en waarvan de werking meer plaatselijk is. Senator Anderson, lid van de Congrescommissie van kernenergie heeft beweerd dat het departement van Buitenlandse Zaken schone kernwapens wil, maar dat het militaire apparaat „vuile" bommen op slaat. Op de vraag wat er met de* vuile bommen moet gebeuren, zei de president, dat zij kunnen worden „omgewerkt" zo dra de geleerden weten hoe zij dat moeten doen. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het aan tal werklozen in de Verenigde Staten in april met 78.000 is verminderd waardoor er in totaal nog 5.120.000 werklozen in de Verenigde Staten zijn. Vrijwel de gehele toeneming van de werkgelegenheid vloei de echter voort uit normale seizoensfacto ren en als men, met deze factoren reke ning houdend, het werkloosheidspercentage corrigeert, dan is het gestegen van 7 per cent in maart tot 7,5 percent in april. De minister van Handel, Sinclair Weeks, deelde mede dat het aantal werkenden met ongeveer 600.000 toenam tot 62.709.000, hoofdzakelijk door de gebruikelijke voor jaarstoeneming der vacante arbeidsplaat sen, in het bijzonder in de landbouw en voor ander werk in de open lucht. (Reuter). ALGIERS (Reuter) Driehonderd mo hammedaanse vrijwilligers, die sinds een half jaar aan de zijde van Franse militairen Algerijnse opstandelingen in het gebied van Orléansville hebben bestreden, zijn verdwenen, nadat zij hun chef hadden vermoord. Een poging van een vierde com pagnie om dat voorbeeld te volgen werd op het laatste moment verijdeld. De ver moorde commandant was een Arabische officier die tot taak had moslems te recru- teren en op te leiden. Volgens inlichtingen uit Franse bron zijn sedert dinsdag bij gevechten in de buurt van de Tunesische grens 178 van de vierhonderd opstandelingen, die uit Tune sië kwamen, gedood. Generaal Salan, de opperbevelhebber der Franse strijdkrach ten in Algerije, heeft bekendgemaakt dat niet één Algerijnse opstandeling in de af gelopen tien dagen de Tunesische grens heeft kunnen overschrijden. De vorige week zijn volgens Franse gegevens negen honderd Algerijnse opstandelingen gedood. De Franse minister voor Algerije, Lacoste, heeft Salan gelukgewenst „met zijn pres tatie, die degenen in het ongelijk stellen die ons uit Algerije willen verdrijven".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1