Uitgaan in Haarlem Enig zegZo gracieus en sportief. m EES Peek ■FILATELIE Scooter Coats Pijnlijke situatie voor staatssecretaris Kranenburg 575° Op en om net Binnenhof 13 Lezen en laten lezen Kamerlid stelt vragen over ministeriële uitlatingen Diefstal van sieraden uit woning te Velsen Zo nieuw, zo vlot, zo charmant! Speciale aanbieding iHM'ITdLliEH!' Onderzoek naar de duur van de dienstplicht VRIJDAG 2 MEI 1958 TONEEL EN DANS Zondag 4 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van „Niets is zeker" van Alfred de Musset, onder regie van Bob de Lange, die tevens een van de hoofdrol len speelt. Voor de vertaling zorgde Remco Campert. Andere medewerkenden zijn: Ton van Duinhoven, Caro van Eyck en Lies Franken. De decors werden door Wim Vesseur ontworpen. Zondag 4 mei, Concertgebouw. 20 uur: Het Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer en de Pekinees" met Johan Kaart en Johan Boskamps in de hoofdrollen. Maandag 5 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging J. J. Cremer geeft een voorstelling van „Toen wij trouwden" van J. B. Priestley onder regie van Henk Bakker (onder auspiciën van Haarlems Comité voor nationale feesten). Woensdag 7 mei, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heem- steedse kunstkring houden Godfried Bomans en Simon Garmiggelt een voor drachtavond. Vrjjdag 9 mei, Theater Monopole (Zand- voort), 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft -tot' besluit van de wintercyclus van de stichting cultu rele kring ,,'t Helm" een opvoering van „Bernadine" van Mary Chase, onder regie van Gerard Rekers. Medewerken den aan dit stuk zijn onder anderen: Andrea Domburg, Ger Smit, Frans Va- sen en Ton Verwey. Vrijdag 9 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel met „De Bolle" van Marcel Achard. Het werd vertaald door Gerard Rekers en geregisseerd door Fons Rademakers. Bob de Lange vervult de titelrol. Andere medewerken den aan dit stuk zijn: Enny Meunier, Lies Franken en Pim Dikkers. De decors zijn ontworpen door Harry Wich. Zaterdag 10 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: „Wie is Janus?" van Carolyn Green wordt opgevoerd door de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigters, met Mary Dresselhuys en Louis Borel in de hoofdrollen. Verder: Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts en Dick Scheffer. Zondag 11 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals een voorstelling van de Ne derlandse Comedie van „Wie is Janus?" van Carolyn Green, waarvoor Edo Spier de decors ontwierp. MUZIEK Dinsdag 6 mei, Grote Kerk, 2021 uur: Gemeentelijk orgelconcert door Piet Kee. De organist zal werken van Counerin, Walther, Koetsier, Distier en Ahrens spelen. Woensdag 7 mei, Concertgebouw, 20.15 u.: Ter gelegenheid van de sluiting van het jubileumseizoen van de stichting „Ge loof en Wetenschap" zal het Koor Katho liek Haarlem een galaconcert geven met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. Het programma vermeldt werken van Mo zart en Bijvanck. De solisten, die in dit programma zullen optreden, zijn de sopraan Heieen Verkley, de alt Annie Hermes, de tenor Han le Fèvre en de bas David Hollestelle. Donderdag 8 mei, Grote Kerk, 1516 uur: Gemeentelijke orgelbespeling door Piet Kee. Ditmaal staan er werken van Pa- chelbel, Bach, Martini en Buxtehude op het programma. Donderdag 8 mei, Kerkgebouw van „Vo gelenzang" (Bennebroek), 20 uur: Het Christelijk Gemengd Koor te Bennebroek geeft een uitvoering van het oratorium „Die Kindheit Jesu" van Johan Chr. Fr. Bach en het „Te Deum Laudamus" van Henry Purcell, onder leiding van Richard Heidema. DIVERSEN AMATEURTONEEL Dinsdag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De rooms-katholieke rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" met „Vrouwen m paniek" van Cyril Campion. Woensdag 7 mei, Stadsschouwburg. 20 uur: Droste's Toneelvereniging N.A.O. geeft een voorstelling van „Van ander ras" van d'Usseau en Gow. Donderdag 8 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals een voorstelling van de rooms-katholieke rederijkerskamer „Al berdingk Thijm" van „Vrouwen in pa niek" van Cyril Campion. Op het programma, dat het Nederlands Ballet hedenavond in de Haarlemse Schouwburg vertoont, komt ook „De ontmoeting van Oedipus en de sfinx" van David Lichine voor, oorspronkelijk gemaakt voor Jean Babilée en Leslie Caron, thans door Aart Verstegen en Marianne Hilarides vertolkt. Verder worden „Dessins pour les six" van John Taras, „De verloren zoon" en „De grillen van Cupido" ten tonele gebracht. GELOOF EN WETENSCHAP Woensdag 7 mei, Concertgebouw, 20.15 u Galaconcert ter gelegenheid van de slui ting van het seizoen (zie onder: Muziek). FILMVOORSTELLINGEN Rembrandt Theater, zondag 4 mei, 11 uur: Nogmaals vertoning van de film „Geen plaats voor wilde dieren". Lido Theater, zondag 4 mei, 11 uur: L'e film „In de rimboe van Australië" wordt nogeens herhaald. Studio Theater, zondag 4 mei, 11 uur: Re prise van „Koningin Christina" met Greta Garbo in de hoofdrol. ANDERE BIJEENKOMSTEN Maandag 5 mei, Grote Markt, 20.30 uur: Oüd-Nederlandse dansers door de groep leerlingen van To Venema (onder auspi ciën van het Haarlems Comité nationale feesten). Maandag 5 mei, Grote Markt, 21 uur: Mu zikale show door „The Prairie Singers" (Haarlems Comité). Maandag 5 mei, Haarlem-Noord (Zaanen- laan), 9.30 uur: Kindertoneelvoorstelling door Haarlems cabaretgezelschap „De Vonk" van „De vrek" en „De avonturen Hein Kordaat" (Haarlems Comité). Maandag 5 mei, Rembrandt Theater, 10 u.: Grote filmvoorstelling voor kinderen. Vertoond zal worden de gekleurde sprookjesfilm „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Dinsdag 6 mei, Brinkmann, 14 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging houdt mejuf frouw M. Brugman een lezing over: „Kom eens op de koffie". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en op zon- en feestdagen van 1317 uur. Tot 18 mei een avondopenstelling, waarbij interieur, binnenhof en stijlkamers verlicht en versierd zijn. Het geheel wordt opgeluis terd met oude muziek. Dagelijks geopend van 20.3022.30 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 13—16 uur. Het Huis van Looy: Een tentoonstelling van werken van leden van het genoot schap „Kunst Zii Ons Doel". Een ere- zaal werd ingericht met werken van jhr. F. Teding van Berkhout ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag. Ge opend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur; tot 18 mei. Lijst van de door de Stadsbibliotheek aange schafte boeken: Romans: Claes, Ik was student: Friedericy, De laatste generaal: Lagerkvist, De priesteres van Delphi: Risseeuw, Anneke Jans; Jens, Das Testa ment des Odysseus; Kramp, Die Purpurwolke; Landon, Never dies the dream; Walker, Harry Black. Populair wetenschappelijke boeken: de Rouge- mont, Het Westers avontuur van de mens; Ho ward, Die Psycho-Padagogik; Scharp, Zo wordt de kerk bestuurd (gids voor maatschappelijk werk, dl. 2 (leeszaal); Boer en Kuin, Hoe is het ook weer? (sociale verzekeringen); Vrijetijdsbe steding in Nederland, dl. 2; Millard, De werken mijner handen, het leven van Edgar Cayce; de Haan, Mijn auto onderhouden; Knobloch, Der Tonband-Amateur; ter Laan, Middeleeuwse le genden uit Groninger land; Janson en Janson, De schilderkunst in woord en beeld (leeszaal); Bos, Muzikale improvisatie: Reclams Opern- und Operettenführer (muziekafd.)Durrell, Bitter le mons (Cyprus); Hartog, Geschiedenis van de Nederlandse Antillen, dl. 2, Bonaire. Het eerste-kamerlid mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) hééft aan de minister president vjragen gesteld over het feit dat in de vergadering van de Eerste Kamer van 23 april de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid verklaard heeft: „Ik kom thans op de kwestie van de 10.000 extrawoningen. Te dien aanzien heb ik gesteld, dat de minister van Financiën deze niet zal kunnen aanvaarden. Ook het gehele kabinet en ik persoonlijk zouden dit niet kunnen verantwoorden". Mr. Burger is in een vergadering van de P.v.d.A. te Amsterdam van leer getrokken tegen de ze uitspraak van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Minister Hofstra heeft in deze vergade ring betoogd, dat het vraagstuk van 10.000 extra woningwetwoningen niet in het kabinet aan de orde is geweest en dat hij zich er dus niet tegen heeft verzet. De heer De Vos van Steenwijk vraagt of de minister-president het niet minder wense lijk acht, dat leden- van het kabinet, vooral over onderwerpen als de woningbouw, waarover de meningen zo sterk uiteenlo pen, in een politieke vergadering of tegen over de pers uitlatingen doen. Haarlemse rechtbank Wegens diefstal in vereniging van sie raden door middel van verbreking, ge pleegd in de nacht van 3 op 4 februari in een woning aan de Iepenlaan te Velsen, eiste de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, tegen een 24-jarige los arbeider uit Velsen. Hij was in gezelschap van een jon geman, die reeds eerder veroordeeld was, naar de Iepenlaan gegaan. Daar hebben zij portfmonnaies met geld en gouden en zilveren sieraden meegenomen. De president van de rechtbank herinner de er aan, dat verdachte reeds eerder ver oordeeld is en dat hij nog onder toezicht staat. Als reden van zijn misstap gaf de jongeman op, dat hij te veel alcohol ge bruikt had. De officier van Justitie achtte het daarom van belang, dat verdachte on der toezicht komt van het Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor Alco holisme en daarom eiste hij een gecom bineerde straf. De qpchtbank zal op 14 mei uitspraak doen. ADVERTENTIE 1 Speciool ontworpen voor moderne jonge vrouwen een schot van een jasje, van poplin met nylon met een flatteuze ronde kraag d>e met verborgen rits zó om getoverd kan worden tot capuchon. Keus uit vele water- en winddichte modellen (afwas- baor) in heel originele kleur contrasten Mode in Regenmantels Sinds Parijs zich met de regenmantels bemoeit" zijn deze van oorsprong practische kledingstukken wel héél modieus geworden. In onze rijke rinkster- collectie mode-regenmantels - o.a. flatteuze streepjes n moderne ruiten I Model Sissy Model Romy Model Désirée U^e&TmodecWcMeS - 7>i6> tqpptejta&as V, ,F, feru'1- Ofschoon de Tweede Kamer in de afge lopen week niet bijeen is, valt er toch op het Binnenhof gegons te beluisteren in verband met hetgeen er in de hoofden van heel wat leden van die tak van de Staten- Generaal omgaat. Meer en meer toch zou er reden voor staatssecretaris Kranenburg bestaan om zich er vast op voor te berei den, dat als hij straks uit de Verenigde Staten terugkomt, nog een potje op het parlementaire vuur voor hem te koken staat. Zeker, de bij de interpellatie-Rit meester ter tafel gebrachte moties, die van de interpellant en die van de heer Ver meer, partijgenoot van de Staatssecretaris, bevatten zelf geen zinsnede to't opzegging van vertrouwen. Maar bij meer dan een van de fracties heerst toch wel heel grote ontstemming, die dan speciaal mr. Kranen burg geldt. Dat is ook, naar ik met stellig heid durf neer te schrijven, bij de fractie van de Partij van de Arbeid het geval. Volgens een der kopstukken van die groep zou genoemde functionaris eigenlijk al, politiek ,op sterven na dood zijn. Met an dere woorden, als onlangs, toen hij zelf door zijn Amerikaanse reis op het appèl ontbrak, nog een uitspraak van de Kamer achterwege is gebleven, dat hij dient heen te gaan, dan zou dat naar alle waarschijn lijkheid op niet veel meer dan op een uit stel van executie neerkomen. Vermeldens waard is ten opzichte van dit geval nog, dat men in wel zeer hoge mate génoemde rechter- (of is het misschien juister te gewagen van linker-?) hand van de minis ter van Oorlog aanrekent, dat hij zelf niet heeft ingezien, dat het zijn plicht ware geweest, vanwege het stuk „beleid", dat bij de interpellatie over de helmen-kwestie in discussie kwam, aanwezig te zijn. Het wordt hem hogelijk kwalijk genomen, dat hij kalmweg naar de Verenigde Staten is vertrokken om de beantwoording van de interpellatie-Ritmeester aan de minister over te laten. Dit zou een nieuw bedenke lijk staaltje zijn, aldus de redenering, van een tekort aan besef bij mr. Kranenburg, hoe hij zich vanwege zijn verantwoorde lijkheid tegenover de volksvertegenwoordi ging heeft te gedragen. In dit verband is er natuurlijk ook wel plaats voor de vraag, of er dan niemand in het kabinet is ge weest, die er hem op heeft gewezen, hoe fout, en voor hem zelf uitermate gevaar lijk, het was de lang geleden beraamde reis niet nog even uit te stellen. Naar verluidt zou hij wel degelijk gewaarschuwd zijn, maar daarnaar niet geluisterd hebben! Een aanvaardbare verontschuldiging voor de thans door hem begane nalatigheid is in elk geval van zijn kant niet naar voren gebracht. Minister Staf, hoeksteen Voorshands heeft het er vrij veel van weg, dat ook de fractie van de Partij van de Arbeid helemaal geen tranen met tuiten zal huilen, indien deze „geestverwante" staatssecretaris zou moeten opstappen. Blijkbaar overheerst het gevoelen, dat de nadelen van zijn aanblijven, gezien het gevoerde foute beleid, die van zijn aftre den bepaald zouden overtreffen. Daarentegen valt het moeilijk aan de in druk te ontkomen, dat men er met betrek king tot minister Staf niet zo over denkt. Als die gedwongen zou worden zijn porte feuille ter beschikking te stellen, dan zo ving ik ook bij het luisteren naar het gegons op en om het Binnenhof op kan het wel eens gebeuren, dat het hele kabi- nets-bouwwerk in elkaar zou storten. Hij is daarvan immers, zoals mede al in het moeizame formatietijdperk van de zomer 1956 duidelijk bleek, een der hoekstenen. En als men dan verder overweegt, dat hij ter gelegenheid van het jongste interpel latiedebat tegenover de Kamer ter zake van de eventueel nodig te achten reorga nisatie aan zijn departement en in dat ver band ten opzichte van een in te stellen commissoriaal onderzoek, veelbelovende toezeggingen deed, ja toen als het ware uit de hand at, dan bestaat £r toch nog geen reden om hem juist thans de laan uit te sturen. Ziet daar in het kort weergegeven, wat een van de achtergronden zou kunnen zijn van het feit, dat er op hef ogenblik in de Kamer bepaald heel wat bloeddorstiger verlangens schijnen te leven met betrek king tot de staatssecretaris Kranenburg dan tot minister Staf. Rust en onrust De zaterdag j.l. te Utrecht gehouden bij eenkomst van de partijraad van de Katho lieke Volkspartij muntte over het algemeen door een politiek-rustige stemming uit. In het bijzonder geldt dit voor het optreden van prof. Romme. Bij onbevangen kennis neming van de door hem ten beste gegeven uiteenzettingen is waarlijk niet vol te hou den, dat hij het op een ten val brengen van het kabinet gemunt zou hebben. Be grijpelijkerwijze liet hij niet na, nogmaals duidelijk te maken, dat hij een van de door hem en zijn partijgenoten gekoesterde politieke hartewensen, te weten, die van bevordering van bezitsvorming en van het niet op de lange baan schuiven van daartoe strekkende maatregelen bepaald ingewil ligd wil zien. Maar het was geenszins zo, dat hij in ultimatumvorm op verwezen lijking van de in dat opzicht door de K.V.P. voorgestane denkbeelden aandrong. Even min was hij er op uit, onder verwijzing naar de bij de stembusstrijd ter gelegenheid van de Statenverkiezingen door de P. v. d. A. geleden nederlaag, die partij nu voor ogen te houden, dat zij onder een Caudijns juk van de niet-socialistisch denkende en willende groepenzal moeten doorgaan. Neen, de aanvoerder van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer gedroeg zich veeleer als een man, die het, om welke reden dan ook, nuttig achtte, de nodige tact aan te wenden om voortzetting van de huidige samenwerking, onder meer met de P.v.d.A., mogelijk te maken. Bovenal ging er van zijn optreden een weldadige rust uit. Dat kan niet zozeer gezegd worden van zijn socialistische tegenvoeter mr. Burger. Die heeft na de door zijn partij ondervon den verkiezingstegenslag wel wat al te veel blijk van geprikkeldheid gegeven. Dat viel ook de vorige week maandag in een kader bijeenkomst te Amsterdam waar te nemen. Ongetwijfeld was het zijn goed recht om het voor zijn politieke vriend minister Hof stra op te nemen, wat sommiger betichting aangaat, dat deze ruimere woningbouw in t- -.v •n, T,': -g>.- ..t de weg zou staan. Juist is ook, dat men hier en daar er de laatste tijd wel meer een handje van heeft bij partijen van andere kleur dan die van de P.v.d.A. het te doen voorkomen alsof verschillende ver wikkelingen, zo bijvoorbeeld ook og het gebied van de spoorwegionen, van de werk loosheid en wat dies meer, op het debet zouden komen van de tot de P.v.d.A. be horende ministers. Voor dat alles rust de verantwoordelijkheid evenzeer bij de overige leden van het kabinet. Maar hoe zeer het ook begrijpelijk is, dat mr. Burger zich daarom geroepen voelde zijn bescher mende hand uit te strekken over de minis ters van zijn politieke richting, dit kan hem toch nooit een vrijbrief verschaffen om in wel wat heel wilde vorm er op los te slaan. Met het gevolg, dat hij zelfs staatsrechtelijke stukken maakte. Met name heb ik hier op het oog, dat hij het liefst deed voorkomen alsof minister Hof stra met betrekking tot het financierings- en woningbouwvraagstuk zich dusdanig gedwee tegenover de fractie van de P.v.d.A. zou hebben te gedragen, dat hij, als het niet allemaal precies naar de zin dier fractie gaat, terstond deswege zijn portefeuille zou hebben neer te leggen. Ik maak mij sterk, dat de zoeven genoemde minister de eerste zal zijn geweest, die van zulk een voorstelling van zaken van mr. Burger vreemd zal hebben opgekeken. Dat het overigens in onze binnenlandse politiek, ook tussen de ministers onderling, nu allemaal koek en ei is, kan niet gezegd worden. Tekenen van énige onrust zijn er hier en daar wel voorhanden. Als zodanig moet men, dunkt me, ook beschouwen, wat er nog aan het licht is gekomen in verband met in bovenvermelde Amsterdamse bij eenkomst stof tot discussie opgeleverd heb bende woorden door minister Witte in de Eerste Kamer gesproken over de door een der senatoren bepleite bouw van 10.000 extra woningwetwoningen. Over die woor den, zoals hij ze had gebezigd, is minister Witte hard gevallen. Inmiddels is echter gebleken, dat het in werkelijkheid door hem gesprokene, voordat het tot het druk ken van de Handelingen is gekomen, enige wijziging heeft ondergaan. Voor de in het stenogram van 's ministers rede aan gebrachte veranderingen is hij, maar dan ook hij alleen ten volle verantwoordelijk. Of dit in feite wellicht een zijner ambtena ren heeft gedaan, doet niet ter zake. Zon der dat ik thans nader op deze kwestie inga en voorlopig in afwachting, of, wat helemaal niet ondenkbaar ware, naar ik alweer op het Binnenhof heb horen gonzen, dit muisje nog een staartje zal hebben, bepaal ik mij op dit ogenblik tot de sim pele opmerking, dat men met het aan brengen van verbeteringen in het steno gram van Kamerredevoeringen niet voor zichtig genoeg kan zijn. Dit geldt zowel voor de afgevaardigden als, in niet mindere mate, voor de ministers! Inmiddels is net minister Witte al duide lijk geworden dat en waarom hier inder- daar bijzondere voorzichtigheid geboden is. Hij heeft immers de in het stenogram aangebrachte verbetering vijf minuten na twaalven laten „wegverbeteren". Wat bovenbedoelde staart van het muis je betreft, deze is nu al voor den dag ge komen, sneller dan ik gedacht had, toen ik het voorgaande schreef. Men mag in zijn stenogram geen veranderingen aanbrengen, die op een wezenlijke wijziging neerkomen van wat men gezegd heeft. Dit blijkt thans tot de minister te zijn doorgedrongen en al heet het nu dat hij verzocht heeft, de begane fout te herstellen, in werkelijkheid is hij natuurlijk over het gebeurde op de vingers getikt. Terecht, want hetgeen er onder zijn verantwoording was gebeurd, ging over de schreef. Dr. E. van Raalte ADVERTENTIE DE IDEALE OPLOSSING De man verlangt dat zijn overhemd èn zijn boord onbe rispelijk zijn. Dat kan ook! Door Kerko „Espresso" shirts van sneeuwwit no-iron poplin, die u wèrkelyk niet of nauwelijks behoeft te strij. ken. En door de oronized boord, die 16 uur per dag onberispelijk zit! Slechts f 13,50, dank zij zeer grote produktie. BELGIë. De Belgische posterijen heb ben een serie postzegels van niet min der dan zestien waarden met een totale nominale waarde van 100 fr. uitgegeven ter financiering van de deelname van de Verenigde Naties aan de Wereld tentoonstelling. De zegels geven sym bolische voorstellingen, betrekking heb bend op de UNO en haar gespeciali seerde organisaties. De oplage is be perkt tot 600.000 series, behalve de waarden 1, 1,50, 2,50 en 5 fr., waarvan de oplage zal worden bepaald naar ge lang de vraag. De series zijn bij in schrijving verkrijgbaar tot 15 mei a.s. Na die dag zullen de reeksen, waarop niet werd ingeschreven, aan het UNO- paviljoen op de Expo, aan het verzame laarsloket te Brussel en bij de V.N.- postadministratie verkrijgbaar zijn tot 17 oktober. De zegels zijn dus niet normaal aan de postkantoren verkrijg baar, terwijl ze uitsluitend voor fran kering mogen worden gebruikt voor poststukken, die in de brievenbus van het UNO-paviljoen worden gestoken. LUXEMBURG. Ter herdenking van het feit, dat 1300 jaar geleden St. Willibrord apostel der Nederlanden en stichter van de abdij van Echternach, werd geboren, komt 23 mei een serie van drie waarden in omloop. Deze zijn: 1 fr. (steenrood), inscriptie, 2,50 fr, (sepia), schilderij uit 1574 en 5 fr. (Pruisisch blauw), hout gravure uit omstreeks 1490. De zegels zijn ontworpen en gegraveerd door onze landgenoot Sem Hartz en gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. NEDERLAND. De serie frankeerzegels, bestemd voor frankering van poststuk ken, uitgaande van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, uitgifte 1951- 53 is aangevuld met een waarde van 30 cent (lila), die het portret van koningin Juliana draagt. De zegel is uitsluitend gestempeld verkrijgbaar aan de filatelistenloketten. INDONESIë. Ter gelegenheid van de Indonesische nationale luchtvaartdag is een serie van "vijf postzegels uitgeko men. Hel zijn de 10 Sen (bruin), 15 sen (blauw, 35 sen (oranje), 50 sen (groen) en 75 sen (grijs). Op de zegels zijn ver schillende vliegtuigtypen afgebeeld. HONGARIJE. Naar aanleiding van de Expo kwam een serie van acht waarden in omloop: 20 f. Hongaarse paviljoen, 40 voorstelling die de Hongaarse bad plaatsen symboliseert, 60 f. Hongaarse parlementsgebouw, 1 ft. kettingbrug te Boedapest, 1,40 ft. Hangaarse en Bel gische wapen, 2 ft. Manneken Pis van Brussel, 3 ft. stadhuis van Brussel, 5 ft. embleem van de Expo. Voorts Verscheen er een blokje van 10 ft., waarop een meisje in de volksdracht van Kazar staat afgebeeld. De minister van Defensie heeft luite nant-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van Sta te, bereid gevonden, het voorzitterschap op zich te nemen van een commissie, ge naamd „Commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen". De commissie zal rap port uitbrengen over de door haar nood zakelijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienstplichtigen van de Konink lijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht, daarbij re kening houdende met de eisen van de eer ste oefening en met de eisen van paraat heid. Zij zal ook nagaan welke invloed de duur van de werkelijke dienst, van de eerste oefening cn van de herhalingsoefeningen heeft op het maatschappelijk bestel en de particuliere omstandigheden van de dienstplichtigen en de van hen afhanke lijke personen. In de commissie hebben zitting verte genwoordigers van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging, het Christelijk Nationale Vakverbond, het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, de Nederland se Katholieke Middenstandsbond, het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen en van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Adviserende leden zijn de plaatsvervan gend chef van de Generale Staf, de chef personeel luchtmacht en de plaatsvervan gend vlagofficier personeel. Aan de commissie zullen nog enige des kundige adviseurs worden toegevoegd. Drie daarvan worden door de ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk aangewezen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15