Een mei-viering overal rustig verlopen Niet de meteoren, doch de dodelijke stralingen bemoeilijken ruimtevaart Canadese bomen geplant in Oostelijk Flevoland Bombardementen in Indonesië Alleen in Nazareth relletjes Londen bereidt zich voor op een busstaking Kunstmanen onthullen gevaarsgebied VRIJDAG 2 MEI 1958 Heden valt de beslissing Nasser naar Moskou om de olie? Westelijke instemming met Russisch voorstel Warouw waarschuwt: wij zullen hulp aanvaarden" DjakartaInterventie wordt uitgelokt" Groelpücbt uitgebreid voor militairen Hongaarse mei-boocbcka#? Gen loonsverhogingen Derde verdachte staat in Haarlem terecht Eén jaar geëist wegens verduistering van 32 mille P.S.P. krijgt geen zendtijd Kort nieuws Boerderij brandde af na verbroken verkering Afgewezen minnaar ontkent Twee doden in het verkeer N. VV'Voorzitter „Coördinatie in loonbeleid is noodzakelijk" NAZARETH (Reuter) Bjj relletjes die zich tvjdcns de meiviering in de Noord- israelische stad Nazareth hebben voorge daan, z(jn 58 mensen, onder wie 18 politie mannen gewond, zeven zwaar. Nazareth is een geheel door Arabieren bewoonde stad. In de ochtend waren gevechten uitge broken tussen communistische jongelui en Arabische nationalisten die stenen gooi den naar een optocht van leden van de ge matigd socialistische partij Mapai. Later kwam het in vele deien van de stad nog tot een handgemeen. Veertig van de tach tig aangehouden personen zijn beschul digd van verstoring van de orde. Nazareth is al jaren een communistisch bolwerk. Parijs: Kalm In Parijs lokte het mooie weer vele Fransen naar buiten. De 1 mei vierende communisten trachtten hen te bereiken met bijeenkomsten op het platteland, waarin zij vrede in Algerije en actie tegen de hoge prijzen eisten. In de Franse hoofdstad kwamen duizen den communisten in de „Bourse du Tra vail" bijeen, terwijl buiten de rechtsen demonstreerden. Er waren evenwel hon derden politiemannen op de been om bot singen te voorkomen. Ten overvloede cir kelde boven in de lucht een helikopter van de politie. In Wenen marcheerden meer dan 100.000 betogers voorbij de socialistische burge meester Franz Jonas en andere socialis tische leiders, die eenheid tegen het com munisme bepleitten. De communisten hiel den na afloop van de socialistische bijeen komst een optocht. Zij riepen om een een heidsfront van linksen. In Oslo paradeerden ongeveer 20.000 ar beiders. De sprekers eisten stopzetting van produktie van kernbommen en van de atoomoroefnemingen. In de Zweedse hoofdstad werd een op- 'oc'it gehouden waaraan ongeveer 15.000 'aal-democraten deelnamen. Premier Ta-re Erlander hield een toespraak. Het zonnige weer bracht -velen ertoe, elders vertier te zoeken in plaats van deel te nemen aan bijeenkomsten. In vele steden in Zwitserland hielden de sociaal-democraten optochten waaraan ook vrouwen en kinderen van arbeiders deel namen. Hier golden als leuzen: stemrecht voor de vrouwen, vreedzaam gebruik van atoomenergie en vrijheid voor Algerije. Moskou: parade In Moskou nam premier Kroesjtsjev met zijn voornaamste medewerkers en presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek dè jaarlijkse militaire parade op het Rode Plein af. De stad was ver sierd met vlaggen en grote portretten van de communistische partijleiders. Enkele miljoenen Westduitsers in Frank fort en andere steden van de Bondsrepu bliek hielden betogingen tegen atomaire bewapening der Westduitse strijdkrachten. Op het Piazza del Popoio in Rome hiel den de communisten een massale bijeen komst waarbij gepleit werd voor het uit sluitend gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Op enkele honder den meters afstand hield de katholieke ar beidersfederatie een massabijeenkomst. Er (Van onze correspondent in Londen) Londen bereidt zich gelaten voor op de naderende busstaking, die maandag zal beginnen, tenzij er op het nippertje nog een oplossing gevonden wordt. In het La gerhuis hebben regering en oppositie de hoop uitgesproken dat de staking nog kan worden vermeden, maar niemand weet hoe. Vele buschauffeurs hebben hun be trekking opgezegd omdat ze niet willen staken. Hun gezinnen zullen door een sta king ernstig hebben te lijden en weinigen "jken bereid dit offer te brengen ter wil- van een meer verantwoord loonstelsel. moeilijkheden in het vervoersbedrijf -n v-v me'ijk voort uit onvoldoende r"nheid in het loonstelsel. De vakbond- 1 ders achten de staking onherroepelijk. Frank Cousins, de secretaris-generaal an de transportarbeidersbond, heeft te vergeefs een beroep gedaan op de minis- er van Arbeid Macleod om te bemidde len. De regering is niet bereid het bestaan de stelsel van vrijwillige arbitrage op los se schroeven te zetten. Toen de bond een maal had geweigerd de uitspraak van het bemiddelingsorgaan te aanvaarden, liep het overleg vast. Het buspersoneel kwam daarna met een nieuwe eis, die wel lager was dan de oorspronkelijke, maar het ver langde tevens dat ook de lonen van de bus mannen in Londen en omgeving in over eenstemming zouden worden gebracht met die van „Centraal-Londen". Het tribunaal had echter uitdrukkelijk geweigerd deze groep bij de loonsherziening te betrekken om te voorkomen dat het provinciale per soneel zich daarop zou beroepen. Dit in flatie-bevorderend „haasje-over"-systeem is in het verleden vaak afgekeurd, maar het is nog steeds niet verbeterd. Onherroepelijk Cousins poging om de situatie te red den door genoegen te nemen met een la ger bedrag, dat dan voor allen zou moe ten gelden, liep op niets uit, hoewel de to tale kosten, welke met de verhoging zou den zijn gemoeid, onveranderd zouden blij ven. Zowel de hoofdstedelijke vervoersor ganisatie „Londen Transport" als de mi nister staat op het standpunt, dat er aan de uitspraak van het tribunaal niet mag •vorden getornd. Het ergste voor Cousins s echter dat zijn eigen mensen hem in de teek laten. Het buspersoneel voelt er niets voor te staken voor een kleinere ver- ïoging dan de officieel toegekende, hoe wel dat bedrag dan voor het gehele Lon dense gebied zou gelden. Men blijft hard nekkig vasthouden aan de eis voor een nieuw bedrag voor het voltallig personeel van vijftigduizend leden. Vanavond zal op een massabijeenkomst de beslissing val len. Grote firma's huren al bussen om hun personeel in geval van een staking te kun nen vervoeren. kwamen geen botsingen tussen beide groe pen voor. De 1 meiviering in Japan, die in parken gehouden werd verliep meer in de stijl van picknickjes dan van betogingen. Mikpunten van de leuzen waren de Britse en Ameri kaanse kèrnproefnemingen, invoering van atoomwapens in Japan en de weigering van de Verenigde Staten om Okinawa aan Japan terug te geven. In Washington deed de president van het A.F.L.-C.I.O.-vakverbond, George Meany, op de arbeiders van de gehele we reld een beroep om het communisme en andere vormen van dictatuur te ver werpen. In de oostelijke sector van Berlijn hiel den de Oostduitse communisten, in strijd met de vier-mogendheden-overeenkom- sten, een parade van het „volksleger". Mao: elders De leider van de communistische partij in China, Mao Tse Toeng schitterde door afwezigheid tijdens de viering van 1 mei in Peking. Hij bevond zich in Kanton om een agrarische coöperatie te inspecteren. Het was niet bekend wanneer hij naar Pe king (dat 1.760 kilometer verder ligt) zou terugvliegen. In Boedapest is op het plein waar ge durende de oktoberrevolutie van 1956 het reusachtige standbeeld van Stalin werd vernield, een grote parade gehouden. In Londen werden tien personen gear resteerd in het district St. Pancras naar aanleiding van ongeregeldheden over het hijsen van de rode vlag op het stadhuis. MOSKOU (AFP) —Volgens westelijke waarnemers te Moskou is de voornaam ste reden voor de reis van president Nas ser. naar de Sovjet-Unie, gelegen in zijn pogingen om de oliestrijd te winnen. Tij dens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie zal de president van de Verenigde Arabische Re publiek olieinstallaties bezoeken en zich op de hoogte kunnen stellen van de Rus sische techniek op dit gebied, die op ge lijke hoogte met die van het westen ligt. Dit zou, zo meent men, hem er toe kun nen brengen om na zijn terugkeer in Egypte een grote actie te beginnen om de olieconcessies van de westelijke mogend heden in het Nabije Oosten en Midden- Oosten te onteigenen. Het rijke oliegebied, Saoedi-Arabië schijnt zich met de Verenig de Arabische Republiek te willen vereni gen. Wanneer president Nasser met Rus sische steun een dergelijke strijd zou win nen, zo voegt men hieraan toe, zou hij de dominerende persoonlijkheid in de Arabi sche wereld zijn. WASHINGTON, (Reuter) De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk hebben donderdag de tekst van een nota voor de Russische regering goedge keurd, waarin wordt ingestemd met afzon derlijke diplomatieke besprekingen in het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken over de voorbereiding van een top conferentie. De Franse ambassadeur te Washington Alphand. zei tot verslaggevers, dat de wes telijke mogendheden met afzonderlijke besprekingen hebben ingestemd en dat de westelijke nota binnenkort naar Moskou zal worden gezonden. SINGAPORE (UP) De plaatsvervan gend premier van de Indonesische tegen regering, k&onel J. F. Warouw, heeft woensdagavond via Radio-Menado ver klaard, dat de vliegtuigen van de rebellen- luchtmacht niet door Amerikaanse noch door andere buitenlandse piloten worden bestuurd. Behalve de namen van air commodore Muharto en kapitein Supandi noemde hij nog de namen van vijf Indo nesische piloten, die bij de revolutionaire luchtmacht in dienst zijn. Hij deelde mede dat er enkele Indonesiërs van Chinese af- omst in de luchtmacht dienen. Hun na men kon hij echter niet, bekend maken omdat zij nog familieleden op Java hebben wonen. Warouw daagde ook premier Djuanda van de centrale regering uit om een vrij williger naar Menado te zenden, zodat deze voor zichzelf zou kunnen zien dat de vliegtuigen opstijgen van twee vliegvelden op Noord-Celebes en niet van buitenlandse bases zoals Djakarta nad beweerd. Warouw beschuldigde Sukarno en Dju anda ervan gebruik te" maken van Tsjechische piloten en zeide dat in Sura- baia thans Indonesische technici, die door communisten waren opgeleid, in het ge heim bezig ijn met de assemblage van straalvliegtuigen van het type MIG-17. Tenslotte eiste Warouw van de centrale regering dat alle Russische technici, advi seurs en legerofficieren, die als gezagvoer ders van koopvaardijschenen vermomd zijn, onmiddellijk uit Indonesië worden ge zet. „Anders zullen wij niet aarzelen open lijk de hulp te aanvaarden van het anti communistische blok", zo voegde Warouw er aan toe. DJAKARTA (Beuter) Een woord voerder van de Indonesische regering heeft verklaard, dat de vliegtuigen der opstan delingen, die in Oost-Ind,onesië buiten landse schepen bombarderen, dit doen vanuit bases buiten het grondgebied van de republiek Indonesië. Deze woordvoer der, de heer Ganis Harsono van het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken, gaf als zijn mening te kennen, dat de opstandelingen met hun aanvallen 'rachten, een buitenlandse interventie te forceren. De opstandelingen weten, dat hun toe stand hop^'oos is en zij hebben niets te verliezen. Daarom trachten zij de gehele wereld in de strijd te betrekken. Zij weten zeer goed dat de schepen waarop zij hun aanvallen richten geen In donesische schepen zijn, maar zij hebben ze niettemin aangevallen omdat zij daar van eerst klachten, vervolgens diploma tieke stappen en daarna een rechtstreekse actie verwachten van de zijde van Enge land. Volgens de heer Harsono beschikken de opstandelingen in Noord-Celebes over slechts twee Indonesische piloten, die ech- De groetplicht voor de Nederlandse mi litair is uitgebeid. De Nederlandse soldaat moet nu salueren voor elke meerdere van de rang van sergeant of wachtmeester af. Hij moet thans ook de meerderen groeten, die behoren tot andere delen van de Ne derlandse krijgsmacht, dan die waartoe hij zelf behoort. Uitzonderingen worden slechts gemaakt ten aanzien van vrouwelijke militairen. De soldaat behoeft alleen de vrouwelijke offi cieren te salueren en dan nog slechts wan neer hij als schildwacht dienst doet. Voor de officieren geldt evenwel, dat de collega's van beiderlei kunne elkaar salueren, waarbij de rang uitmaakt, wie de groet het eerst moet brengen. De vrouwelijke militairen zijn verder verplicht de militaire groet te brengen aan opper-, vlag- en hoofdofficieren. Verder salueren zij slechts de meerderen van eigen kunne. De Nederlandse soldaat dient tenslotte ook de militaire groet te brengen aan mi nisters en staatssecretarissen. De in burger geklede meerderen die men kent, worden eveneens gesalueerd. ter geen bommenwerpers kunnen besturen. De opstandelingen, aldus Harsono, werken samen met buitenlandse avonturiers. Hij zei verder, dat het Indonesische leger en de zeemacht een blokkade tegen Noord- Celebes hebben ingesteld en dat vlieg tuigen van de luchtmacht bombardementen hebben uitgevoerd op installaties te Me nado. Hij voegde hieraan toe, dat er te Menado geen mogelijkheid van aanvoer van benzine en andere brandstoffen voor vliegtuigen bestaat. Daarom hebben de op standelingen hun toevlucht genomen tot vliegtuigen, die opereren vanuit de naast- bijzijnde bases. „Ik zou niet met zeker heid kunnen zeggen, waar deze bases zich bevinden, maar zij zijn stellig buiten In donesië gelegen", aldus de heer Harsono. Engeland vreest complicaties LONDEN (UP) De „Manchester Guar dian" heeft in een hoofdartikel, gewijd aan de ontwikkelingen in Indonesië, gevraagd om een ..krachtig woord uit Washington" Tn Britse regeringskringen heeft men, over deze kwestie sprekend, de veronderstelling geuit dat er uit Indonesië complicaties kunnen groeien die de richting uitgaan van „een tweede Korea". e* A BOEDAPEST, (UP) De Hongaarse minister van staat, Georgy Marosan. heeft vandaag de arbeiders meegedeeld dat „er geen loonsverhogingen in 1958 zul len plaats vinden." Marosan heeft dit bekendgemaakt in het dagblad Nepszawa, bij gelegenheid van de eerste mei. Hij hekelde in scherpe bewoordingen de pogingen om de traditionele arbeiders- meiviering te veranderen in een „lente- picnic feest". Marosan opende ook de traditionele mei-dag optocht op het ..Helden-plein" van Soedapest waarbij hij verklaarde, dat die optocht aan vriend en vijand be wees, hoe sterk de Hongaarse commu nistische partij wel was. WASHINGTON (UP) Mensen die in de toekomst naar de maan en andere pla neten zullen reizen, moeten worden voor zien van een dik loden scherm ter bescher ming tegen dodelijke straling. Volgens een ruimte-specialist begint het gebied van deze gevaarlijke straling op onge veer 800 km. van de aarde en strekt zich uit tot ongeveer 11.000 km. Volgens een rapport (dat de voorlopige resultaten bevat van de vluchten van Ame rikaanse kunstmanen) zou iemand, die een ruimtereis maakt, zonder een lood- bescherming een fatale straling ontvan gen. Dr. Van Allen, een natuurkundige, die de instrumenten heeft ontworpen waar mee in de kunstmanen van het Ameri kaanse leger de straling wordt gemeten heeft verklaard, dat een laagje lood van een millimeter dikte voldoende is om iemand op een ruimtereis voor zes maan den te beveiligen tegen schadelijke stra ling. Een laag van twee millimeter zou voldoende zijn voor ongeveer twee jaar. Dr. Edward Manring van het „Air Force Cambridge Research Center" zei, dat kos mische stofdeeltjes (micrometeoren) voor ruimtereizigers weinig gevaar opleveren. „Zij staan ruimtereizen niet in de weg," aldus de geleerde, die de werking van de kosmische deeltjes vergeleek met de wer king van fijn zand. Proeven op het vliegveld Dayton in de Overval te Hoofddorp Zowel de Haarlemse als de Haagse rechtbank heeft donderdag aandacht be steed aan de overval op een benzinepomp station te Hoofddorp. In Den Haag heb ben —zoals wij reeds gemeld hebben een Hagenaar en een Rotterdammer te recht gestaan en voor de Haarlemse recht bank had zich een tweeëntwintigjarige glazenwasser uit Den Haag te verant woorden. Hem was medeplichtigheid aan diefstal in vereniging met geweld van een bedrag van driehonderd gulden ten laste gelegd. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De glazenwasser deelde de rechtbank mee, dat hij in de avonduren van 6 januari in Den Haag twee personen ontmoet heeft, die hem vroegen in een auto te stappen, om vervolgens deel te nemen aan ee in braak. De jongen stapte in en toen vernam hij dat het de bedoeling was naar Hoofd dorp te rijden. Bij een benzine pompsta tion op de rijksweg Amsterdam-Den Haag werd gestopt. In een der vertrekken zat een vierenveertigjarige pompbediende uit Aalsmeer, die zich naar buiten begaf, toen de auto gestopt was. Hij zag twee mannen, die hem verzochten de remmen te controleren. Later werd hem verzocht de handen om hoog te houden en daarbij werd hij bedreigd. Later is gebleken, dat de glazenwasser een pijpsleutel in zijn han(j hoeft gehad. De pompbediende werd èevolen zich naar het toilet te begeven waarna een der bezoekers een bedrag van driehonderd gulden uit de kas van de pompbediende heeft gehaald. Het drietal is verdwenen en bij het verdelen van de buit werd de glazenwasser overgeslagen. De officier van Justitie merkte op, dat het moeilijk is de juiste strafmaat te bepa len, omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld en door twee bij de Justitie ongunstig bekend staande personen is meegenomen. Er dient echter tegen roof overvallen streng te worden opgetreden. De verdediger, mr. J. A. Schuering uit Den Haag, was van mening, dat het in con tact komen van verdachte met slechte vrienden oorzaak is geweest, dat hij aan de diefstal heeft deelgenomen. Mede gelet op het gunstige verleden van verdachte vroeg pleiter clementie. De uitspraak volgt op woensdag 14 mei. In de polder Oostelijk Flevoland, naast de in aanleg zijnde weg van Roggèbotsluis naar het toekomstige polderdorp Dronten, zijn gistermiddag Canadese boompjes ge plant, die onlangs als geschenk van het bestuur van Ontario voor de nieuwe IJsel- meerpolder per vliegtuig naar Nederland zijn vervoerd. Er was een groep leden van het Canade se tuinbouwgenootschap „Ontario Horticul tural Organization" naar Oostelijk Flevo land gekomen. Er wapperden Canadese en Nederlandse vlaggen op de plek, waar een Canadees plantsoen komt, dat men „On- tariobos" zal noemen. Met een grote boom- plantmachine plantten enige leden van het Canadese tuinbouwgenootschap de eerste van de ruim 2000 bomen, die straks het „Ontariobos" zullen vormen. In de nieuwe IJselmeerpolder Oostelijk Flevoland is voor de telefoondienst een In de polder Oostelijk Flevoland plaat ste de heer Herbert S Ranson het naambordje voor het toekomstige bos van Canadese bomen. mobilofoonnet in dienst gesteld, als voor loper van het kabelnet. Het leggen van kabels in de modderige bodem is nog niet mogelijk. Bovengrondse telefoonlijnen zou den obstakels voor de ontginningswerk zaamheden betekenen. Het mobilofoonnet heeft een centrale post in Lelystad en een mogelijkheid van ten hoogste honderd aansluitingen. De vaste post is door telefoonlijnen met Har derwijk verbonden. Interessant bij deze installatie is, dat de onderlinge radiogesprekken geheim zijn. De golflengte, waarover de telefonist op roept, is alleen vrij voor de opgeroepene Een gesprek kan niet door een andere aan geslotene worden afgeluisterd. Amerikaanse staat Ohio hebben aange toond, dat de mens de versnelling bij een start in de ruimte en de vertraging bij terugkeer in de dampkring beter kan ver dragen als hij zich geheel en al in water bevindt. Deskundigen hadden uit de wet van Ar chimedes afgeleid, dat de krachten waar aan toekomstige ruimtevaarders zullen worden onderworpen, verminderd kunnen worden door hun cabine geheel met wa ter te vullen. Bij proeven werden vrijwilligers, voor zien van zuurstofmaskers, in een met wa ter gevulde ruimte geplaatst, waarin zij werden blootgesteld aan een middelpunt vliedende kracht van dertien maal hun lichaamsgewicht. Deze sterke kracht, die onder normale omstandigheden gevaar lijk voor de mens wordt geacht, kon door de vrijwilligers gemakkelijk vier minuten worden verdragen. Eerder hadden proeven aangetoond, dat de mens hoogstens driekwart minuut kan worden blootgesteld aan een middelpunt vliedende kracht ter sterkte van twaalf maal zijn lichaamsgewicht. Dit glasraam zal door de Stichting Eilandgemeenschap Schouwen-Duive- land aan het Zweedse Rode Kruis wor den aangeboden uit dankbaarheid voor de Zweedse hulp tijdens de overstro mingsramp. Het Zweedse volk wordt voorgesteld door een figuur, die een in nood verkerende eilandbewoner de helpende hand biedt De vrouwenfi guur symboliseert de naastenliefde. De voorstelling is op verschillende voor elkaar geplaatste glaspanelen gegra veerd, naar een ontwerp van W Heesen en uitgevoerd door de Koninklijke Glasfabriek Leerdam. Beverwijken had zich in Haarlem te verantwoorden Een gevangenisstraf van een jaar waar van drie maanden voorwaardelijk zonder aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank don derdagmiddag geëist tegen een zesender- tigjarige vertegenwoordiger uit Bever wijk die zich voor de Haarlemse recht bank had te verantwoorden wegens ver- duitering van 32.000 gulden. Verdachte was werkzaam als vertegenwoordiger van een textielzaak te Haarlem, die goederen verkocht welke in termijnen betaald kon den worden. Verdachte had een winkel in Beverwijk waar hij textiel verkocht en tevens was hij belast met de inning der gelden van de klanten uit Beverwijk en omgeving. Op 1 maart 1952 was hij in dienst getreden en op 1 januari van dit jaar is gebleken dat hij 32.000 gulden niet had afgedragen. Bij controle was gebleken dat de klanten wel betaald hadden, maar dat verdachte het geld voor andere doeleinden gebruikt had. De Beverwijker deelde de rechtbank mee, dat hij soms weinig verdiend had en dat hij zich een auto had aangeschaft om zijn werk beter te kunnen verrichten. Hij was op basisprovisie aangenomen en zou vol gens zijn verklaring de autokosten niet vergoed gekregen hebben. De verdedigster, mej. mr. S. Boekman, vroeg clementie en het onvoorwaardelijk deei van de straf korter te bepalen dan de officier van justitie geëist had. De uitspraak volgt 14 mei. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Pacifistische Socia listische Partij, haar als politieke partij zendtijd te willen verlenen. De minister heeft het partijbestuur doen weten, dat al leen zendtijd wordt verstrekt aan de in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn de democratische politieke partijen. De secretaris van de P.S.P., de heer H J. Lankhorst, heeft dit medegedeeld in een bijeenkomst van de afdeling Amster dam van de P.S.P. „Wij kunnen dit stand punt van de minister nog wel billijken zei de heer Lankhort, „doch ons bezwaar is dat de partijen, die wèl aan het woord komen in de ether, thans rustig hun aan vallen kunnen richten -op kleine partijen, die zich niet via de radio kunnen verwe ren." Vliegfeest. Het traditionele vliegfeest op het vliegveld Eelde zal ook dit jaar wederom op de tweede pinksterdag plaats hebben. Reeds heeft de Royal Air Force deelneming toegezegd. Er wordt nog over leg gepleegd met Amerikaanse, Tsjechische, Joegoslavische en Turkse vliegers. B.B.-slachtoffer. Bij een oefening van de vrijwillige brandweer van de Bescher ming Bevolking te Roermond kreeg de 37- jarige mevrouw A. Mathijssen uit Maas- niel een koperen spuitkop van een brand slang tegen haar hoofd. Zij raakte bewus teloos en na een week in het ziekenhuis vertoefd te hebben, is zij thans zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Diefstal van 105 ten nadele van boer A. C. uit Rijsoord, verduistering van een postpakketje van diens 22-jarige dochter en tenslotte brandstichting in de boerderij van deze familie, dat waren de feiten waarvoor de 33-jarige technicus D. V. uit Dordrecht zich voor de rechtbank te Rot terdam had te verantwoorden. De eerste twee feiten gaf hij toe, de brandstichting, waarbij op 15 okt. van het vorig jaar de gehele boerderij, de paar den, koeien, een stier, de kippen, al het landbouwgereedschap en een auto, verlo ren gingen, ontkende hij. Het bleek dat de verdachte enige tijd met de dochter van de boer omgang had gehad. Hij vertelde haar dat hij in Delft studeerde, ongetrouwd was en 27 jaar oud. In werkelijkheid was hij tuind'ersknecht, twee maal gescheiden en in de dertig. Toen de diefstal en de verduistering uitkwa men, verbood de boer de omgang van zijn dochter met V. Kort daarna brandde de boerderij af. Enkele getuigen zeiden V. de avond van de brand in de nabijheid van de boerderij gezien te hebben. De dochter had die avond een man bij het hek gezien, van wie ze dacht dat het V. was. Ze had later nog eens gekeken en toen het vlammetje van een aansteker gezien. Tien minuten la ter werd er -door voorbijgangers geroepen dat er brand was. De kostjuffrouw van V. vertelde, dat hij toen hij die avond thuis kwam, erg zenuw achtig en lijkbleek was. Een psychiater noemde V. ontoereken baar en adviseerde hem ter beschikking te stellen van de regering. De officier van Justitie vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging en terbe schikkingstelling. Vier gewonden bij gecompliceerde botsing bij Spijkenisse Bij een botsing tussen twee personen auto's en een vrachtauto bij Spijkenisse zijn vier personen ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. De bestuurder van een van de grote personenauto's, de* 44-jarige bankbe- heerder J. J. de Z. uit Middelharnis werd naar de Rijkspolitie van Spijkenisse medegedeeld reeds vanaf Rotterdam in de gaten gehouden, omdat hij nogal vreem de manoeuvres maakte. Hij reed nabij Spijkenisse. met grote snelheid in op een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Achter deze vrachtauto reed een tweede die een botsing niet meer kon vermijden. De auto van J. de Z. vloog na de botsing in brand en brandde geheel uit. De beide andere wa gens werden grotendeels vernield. De vier de gewonde is een fietser die door de vrachtwagen werd geraakt, toen deze na het krachtige remmerf van de bestuurder vanaf de verkeersweg het rijwielpad op vloog. De bankbeheerder zou inmiddels aan de politie hebben bekend tien glazen bier te hebben gedronken. Hij heeft een ge compliceerde beenbreuk. In, het Acaderv^scl} Ziekenhuis te, Gro ningen is de 20-iarige Tjako Idema uit Meppel aan de verwondingen, opgelopen bij het ongeluk te Nieuw-Buinen, bezwe ken. Hij was bestuurder van de auto, die te Nieuw Buinen tegen een boom vloog. Drie personen werden op slag gedood, een andere inzittende overleed in het zieken huis. De 61-jarige G. Peters uit Nuth, die in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats door een bromfietser uit Heer len werd aangereden, is in het ziekenhuis te Sittard overleden. De heer Peters had, evenals de bestuurder van de bromfiets, bij deze botsing een schedelbasisfractuur op gelopen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk <>p Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE XXXXODfXXCOOOOOOOOOOCXXXXJUOUOUUOOOCXXJOCXXXXXXXXXXXXXJOCXX „Door de economische omstandigheden waarin ons land verkeert is de loonpoli tiek onder spanningen komen te staan. Wanneer wij niet oppassen dan zou uit die spanningen een vertrouwenscrisis kunnen ontstaan tussen regering en vakbeweging, waaruit slechts noodlottige gevolgen voor ons volk kunnen voortvloeien." Dit zei de heer C. W, van Wingerden, voorzitter van het N.V.V. in de vergadering van de Al gemene Bond Textiel en Kleding „De Eendracht" te Amsterdam. De N.V.V.-voorzitter ging in zijn rede in op, de loonpolitiek van de laatste jaren. Hij herinnerde aan de gedifferentieerde loonpolitiek, waartoe de regering is over gegaan en waarbij het N.V.V. zich heeft neergelegd, echter niet zonder te wijzen op de gevaren die hieraan zijn verbonden. Mocht de werkloosheid de omvang van een ramp aannemen dan zou opnieuw be wezen kunnen worden dat een dergelijke loonpolitiek grote gevaren in zich sluit, al dus de heer Van Wingerden. Het N.V.V. staat op het standpunt dat het loonbeleid gebaseerd moet zijn op fundamentele eco nomische factoren. Coördinatie in het be leid is dus nodig. De heer Van Wingerden zei, dat als het N.V.V. in het najaar van 1957 een alge mene loonronde aan de orde had gesteld, de werkgelegenheid nog slechter zou zijn dan thans reeds is. „Over de praktijk en de uitvoering van de loonpolitiek maken wij ons ongerust" zei hij verder. „Een algemeen gehoorde klacht is: „Het duurt allemaal veel te lang". Er gaan soms maanden overheen voordat er een beslissing wordt genomen en dat werkt verlammend op een actie, naar het resultaat waarvan zovelen met belangstelling uitzien. Wij zijn er niet van overtuigd dat het altijd zo lang moet du ren. Ik moet er mijn twijfel over uitspre ken of de regering bij het uitoefenen van de laatste verantwoordelijkheid bij de ontwikkeling van het loonpeil wel altijd die hoofdgedachte van de loonpolitiek namelijk de coördinatie voldoende in het oog heeft gehouden", zo besloot de N.V.V.-voorzitter.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17