Bombardementen in de Indonesische wateren gepaard met acties te land Zware veldslag in Algerië HET WEER Invasie van tienduizenden Duitse toeristen Nieuw offensief van Djakarta Haarlems Dagblad NAAIMACHINES Kirsch-gebak Hazenberg's De bollenvelden en de goedkope boter lokten velen naar ons land Ernstige bezorgdheid in Djakarta PARIJSE FLANNEN Patisserie DEKKERS Nasser in Moskou Premier Van Acker: België wenst geen NAVO- raketbases <Vv"MORRIS 'êeforeyot/tfi*/// Meer bewolking Boter uitverkocht! Bukittingi onder artillerievuur Het woord is aan.. zakdoeken Prins Bernhard naar Canada en de V.S. Japan vraagt bijeenroeping ontwapeningsconferentie Bij warmer weer 72e JAARGANG No 248 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlems Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 2 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 96 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Met groot vertoon is de president van de Verenigde Arabische Republiek, Gamal Nasser, in Moskou ontvangen. Hier ziet men Nasser met zijn glim lachende gastheren links Vorosjilov en rechts Kroesjtsjev staande in een open auto, de toejuichingen van de Moscovieten in ontvangst nemen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 ALGIERS, (United Press) Niet ver van de Tunesische grens is de afgelopen dagen het zwaarste gevecht sedert het uit breken van de Algerijnse oorlog geleverd. Volgens de berichten zijn bij de gevechten die plaats hadden op een punt dat onge veer 40 kilometer fs verwijderd van het Tunesische plaatsje Sakiet, 216 rebellen en ongeveer 60 Fransen gedood. De strijd zou een hoogtepunt hebben be reikt nadat de rebellen bij het stadje Souk Ahras de elektrische versperring hadden doorbroken, die de Fransen hier hebben aangelegd. Toen dit was gebeurd zouden de Fransen 20 gevechtsvliegtuigen, 4 bom menwerpers en een aantal helikopters in de strijd hebben geworpen om de troepen te land te steunen. (Reuter) Donderdagavond werd te Algiers vernomen, dat de gevechten bij Souk Ahras nog steeds voortduren. De Franse troepen hebben „tamelijk zware verliezen" geleden. Twee Franse jachtvliegtuigen en een hefschroefvlieg- tuig werden door het vuur van de opstan delingen getroffen en zwaar beschadigd. Ongeveer dertig kilometer ten noord westen van Biskra is donderdag een trein op een mijn gelopen, waardoor vier perso nen om het leven kwamen. BRUSSEL (Reuter) De Belgische mi- nister-president, Achille van Acker, heeft donderdag op een 1 mei-bijeenkomst van de socialistische partij in Brugge meege deeld, dat België tegen de aanleg van ra- ketbases van de NAVO in België is. Dit is de eerste maal, dat een lid van de so- cialistisch-liberale regeringscoalitie in Bel gië onomwonden heeft gezegd, dat België geen afschietbanen voor raketten zal aan vaarden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 STURKA TENNISKLEDING Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met hier en daar enige regen of motregen en lagere middagtemperaturen Zwakke tot matige wind over wegend tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Het stralende voorjaarsweer, de vrjje dag vanwege de eerste mei in Duitsland, de bollenvelden en ook de goedkope Nederlandse boter veroorzaakten gisteren een invasie van tienduizenden Duitse toeristen in ons land. Aan de grensovergangen begon de stroom autobussen, auto's motorfietsen, scooters en bromfietsen reeds 's morgens om zes uur Nederland binnen te stromen. Van opstoppingen was echter geen sprake, in tegenstelling tot hoogtijdagen in andere jaren, doordat het stempelen van reisdocu menten is vervallen. De douane-ambtenaren beperkten de controle tot het nemen van steekproeven. Een groot deel van de Duitse bezoekers had uitsluitend toeristische belangstelling voor ons land en ging naar de bollenvelden en de badplaatsen. Maar een ander deel en zeker niet het kleinste, bleek naar ons land te zijn gekomen om levensmiddelen en dan speciaal goedkope boter in te slaan. Vooral in de grensstreek moest de politie speciale maatregelen nemen om verkeers opstoppingen te voorkomen. In Roermond waren de eerste 10.000 voertuigen al in de vroege morgen geregistreerd. In soms drie rijen naast elkander kwamen de auto's de stad binnen. De douanebeambten hadden versterking laten aanrukken van de mare chaussee om de stroom in goede banen te leiden. De straten in Roermond stonden al spoedig vol en er was geen gaatje meer open om te parkeren. Vooral op de invals- Van onze reisredacteur) SINGAPORE De goed gecoördineerde luchtaanvallen op Borneo, Celebes, Halmaheira en Ambon en de bezetting van Morotai onder het persoonlijk commando van Ventje Sumual hebben het moreel der Indonesische opstandelingen zozeer op gekrikt, dat hun woordvoerders in Singapore, ietwat optimistisch, reeds van „ope- ratie-Djakarta" spreken. Gezien de bittere ervaringen met de vechtlust van de Sumatraanse rebellen lijkt scepticisme voorshands gepast, maar zeker hebben de opstandelingen thans een verrassend en georganiseerd initiatief getoond. Vooral de verovering van Morotai is belangrijk, want de rebellen bezitten daar nu een tweede vliegveld, zodat hun luchtmacht minder kwetsbaar is bjj een eventuele aanval op de basis bij Menado. De luchtaanvallen door de opstande lingen gaan gepaard met een verhoogde activiteit van de Darul Islam in West- Java. Uit Bandung werd gemeld, dat bij een aanval op Djonggol, in het district Bogor, zeventig kilometer ten zuiden van Djakarta, zeven leden van de mobiele bri gade werden gedood, en zeven ernstig ge-» wond. De bende, die in aantal het kleine plaatselijke garnizoen verre overtrof, be stormde na een moordend vuur de ka zerne, die vervolgens werd geplunderd. De bende trok zich hierna, met medeneming van een aantal wapens, terug. Deze luchtstrijdkrachten, die de laatste weken verdacht snel zijn uitgegroeid, om vatten thans twaalf jagers en bommen werpers. Aangezien slechts twee Indone sische rebellenpiloten voorhanden zijn, lijkt de veronderstelling logisch, dat hier bij buitenlandse vrijwilligers zijn betrok ken. En Djuanda heeft dan ook eindelijk de door mij voorspelde beschuldiging ge lanceerd, dat van Amerikaanse hulp sprake zou zijn. De rebellenwoordvoerders glimlachen en zeggen: „misschien zijn het wel Nederlandse piloten, namelijk Indische jongens van Nieuw-Guinea. Wij zijn niet vies van Nederlandse hulp". Lijkt deze verklaring onwaarschijnlijk, dan klinkt die over medewerking van Chinese piloten toch aannemelijker. Hoewel de rebellenclaim op luchtsupe- rioriteit in Oost-Indonesië nog voorbarig is, worden Dajakarta's plannen voor een invasie op Celebes zeker zwaar gehandi capt door de bombardementen op haar uitvalsbases, waaronder de troepen der centrale regeling al even paniekerig weg rennen als de opstandelingen op Sumatra enige weken terug. Luitenant-kolonel An dy Matalatta, die in Makassar een tweede Barlian-rol poogt te spelen, is inmiddels gewaarschuwd voor een bombardement op zijn stad, wanneer Djakarta het vlieg veld bij Makassar zal gebruiken. Sumual en Kawilarang verstaan geen scherts meer. Hun tactiek is thans: voortdurende lucht aanvallen op Djakarta's scheepvaartlijnen en uitvalsbases in Oost-Indonesië, de be zetting van eilanden, waaronder Halma heira en mogelijk de Molukken, alsmede het winnen van politieke steun in geheel Oost-Indonesië. Zij hopen dat de Suma traanse guerilla's Nasutions handen wat zullen binden. De rebellen menen dat bij enkele maan den standhouden een economische ineen storting van Djakarta onvermijdelijk zal zijn. De sluiting van het gehele Shell- bedrijf op Borneo betekent inderdaad een harde financiële klap voor de centrale re gering. Anderzijds lijkt het aannemelijk, dat Russen en Chinezen van de door hen doelbewust gestimuleerde moeilijkheden zullen profiteren door Djakarta via hulp verlening aan zich te verplichten. Naar ik verneem, heeft juist deze overweging Sjah- rir tot diepe wanhoop gebracht. Hij ziet geen uitweg meer. Dulles over Indonesië WASHINGTON (UP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard „ernstig te overwegen" zijn In donesische ambtgenoot Subandrio voor stellen te doen welke ten doel hebben te voorkomen dat Amerikaanse staatsburgers zich in de burgeroorlog mengen. Hij zeide van mening te zijn dat de Amerikaanse regering niet wettelijk verplicht is op te treden tegen Amerikaanse avonturiers die wellicht de opstandelingen helpen. TAIPEH (UP) Een militaire woord voerder heeft te Taipeh, op Formosa, ver klaard dat de Chinese regering „niets weet" over vluchten die door Chinese pi loten voor de Indonesische tegenregering zouden zijn gemaakt. Deze verklaring kwam naar aanleiding van de uitlating van premier Djuanda, die zei dat steden in oostelijk Indonesië gebombardeerd zijn door vliegtuigen die met Chinezen bemand waren. Aanval op pelgrimsschip SINGAPORE (Reuter) Volgens het te Singapore verschijnende avondblad „Free Press" hebben niet-geïdentificeerde bom menwerpers vijf personen gedood bij een aanval op de „Intata", een schip Van 282 ton van de Indonesische regering dat mo hammedaanse pelgrims vervoerde. De aan val was gedaan toen het schip zich in de Indonesische wateren bevond. SINGAPORE (Reuter) Volgens een mededeling van reders te Singapore heb ben zij na de bombardementen door vlieg tuigen van de opstandelingen op koop vaardijschepen in de omgeving van dit eiland hun gezagvoerders opdracht ge geven, de Indonesische wateren te ver laten. De gezagvoerders kregen opdracht onmiddellijk naar Singapore terug te keren. Andere reders hebben de gezag voerders opgedragen, zich naar de naast- bijzijnde haven te begeven en daar ver dere opdrachten af te wachten, dan wel Straat Makassar te vermijden in afwach ting van verdere ontwikkelingen. De „Straits Times" meldde, dat door de bombardementen op de rubberfnarkt te Singapore een herstel is opgetreden. Na het bombardement op het Panamese schip in de haven van Ambon trok de prijs van de rubber meer dan een halve cent per pound op. Een andere prijsverhogende factor was de verwachting van verdere onlusten in Sumatra, aldus het blad. De markt sloot op 71% dollarcent per pound, de laagste prijs sedert 1 oktober 1954, maar bij de onofficiële sluiting een half uur later was de prijs 71% cent. De situatie te Balikpapan De vertegenwoordiger -van de Shell te Singapore deelde donderdag mede, dat de B.P.M. geen evacuatie van haar personeel uit Balikpapan overweegt. De waarnemen de directeur van de Shell-tankers (Eas tern Ltd.), de heer G. R. Maine zeide, dat op de boorterreinen van de maatschappij te Balikpapan, Tarakan en Bunju, 600 mensen werkzaam zijn, met hun gezinnen mee in totaal 2000 mensen, van Neder landse, Britse, Australische, Indiase, Chi nese en Indonesische nationaliteit. ADVERTENTIE REGENKLEDING voor dames, heren en kinderen. Grote sortering o.a. FALCON voor dames en heren reeds v.a. 39.75 voor kinderen v.a19.75 Gen. Cronjéstr. 59 (hoek Kloosterstr.) Ziet onze 5 etalages DJAKARTA (UP) Kolonel Suwoto, die door de stafchef van het Indonesische leger naar Zuid-Sumatra is gestuurd om overste Barlian, die afgezet is, op te vol gen als bevelhebber van het militaire dis trict Zuid-Sumatra, heeft in een ver klaring voor radio-Palembang gezegd dat het Indonesische leger op Zuid-Sumatra een operatie begonnen is tegen aanhangers van de opstandige beweging in Zuid- Sumatra in de omgeving van Djambi. Reeds is een bericht ontvangen van een eerste treffen der regeringstroepen met 70 rebellen, nabij Djambi, waarbij aan beide zijden gewonden zijn gevallen. (ANP) De berichten over de bombar dementen door de opstandelingen op sche pen in de wateren van Oost-Indonesië wekken ernstige bezorgdheid onder de In donesische leiders. Deze bombardementen, waarvan de laatste was de aanval op de Indonesische koopvaarder „Intata" met vijf doden en 23 gewonden, hebben reeds voor miljoenen schade aangericht en aan tientallen men sen het leven gekost. In Ternate, in de Noord-Molukken, werd het paleis van de sultan gemitrailleerd. wegen kon het verkeer slechts stapvoets vooruitkomen. De kopers hadden het vooral begrepen op de goedkope koelhuisboter, die spoedig uitverkocht was. Maar ook de natuurboter ging vlot van de hand, evenals sigaren, sigaretten, chocolade, lederwaren en andere artikelen. In Venlo moest de politie al spoedig de drukste winkelstraten voor alle gemotori seerd vervoer afsluiten. Alle parkeerplaat sen in het centrum van de stad waren vol ledig mét Duitse auto's bezet, terwijl ook in vele zijstraten een dubbele rij wagens was geparkeerd. Daarnaast waren nog zeer velen op scooters, bromfietsen, fietsen en met autobussen gekomen, niet alleen uit Rijnland, maar zelfs uit Westfalen. Het was in de straten zelfs nog drukker dan tijdens het carnaval. Tussen al deze vreemdelingen raakten de inwoners van Venlo bijna in de verdrukking. De levensmiddelenzaken werden belegerd door een schare klanten, van wie er af 'en toe een groep naar binnen gelaten werd, waarna men de deuren sloot om eerst deze bezoekers te helpen, voordat een nieuwe groep klanten binnengelaten werd. Naast de levensmiddelenbedrijven die enorme omzetten in boter, koffie en choco lade hadden, maakten ook de caféhouders en restaurants goede zaken. De terrassen waren overvol. Tegen zes uur begon de stroom Duitsers snel weg te ebben, belast en beladen met een rijk assortiment aan inkopen. Ook Maastricht kreeg een invasie van Radio-Medan deelde donderdagavond mede, dat in het westelijke deel van Mid- den-Sumatra de regeringstroepen nog steeds oprukken. Bukittinggi werd don derdag beschoten door artillerie van de regeringstroepen. DJAKARTA (UP) De legerleiding heeft de luitenant-kolonel Harlun Sohar in de plaats van luitenant-kolonel Barlian, die bevelhebber was van het tweede mili taire district in Sumatra, benoemd. Radio-Palembang heeft meegedeeld, dat de autoriteiten van Palembang de toe stand in Zuid-Sumatra volledig in handen hebben. Hij deed een beroep op de be volking om kalm te blijven. Alle politieke activiteiten zijn verboden. (Men zie ook pag. 15) Een paar dagen zomers weer heeft de Betuwe omgetoverd in een fleurige bloesemgaard. De pruimen omzomen hagelwit de slootkanten, de vroege soorten kersen dragen een rijke last van zware bloemkronen en de meiker sen staan op het punt hun bloemen te openen. Hier en daar zijn reeds pere- semweelde bomen getooid met dicht bezette witte bloemtakken en van de tere rose bloempjes van de appels is ook al iets te zien. De lentefee, die, met zwierige hand penseel en palet hanteerde, boek te dit verrassende resultaat in de buurt van Tiel, waar een kerktorentje een stemmige achtergrond voor de bloe- leverde. Elbert Hubbard: Een machine kan het werk doen van vijftig gewone mannen; geen enkele machine kan het werk doen van één buitengewoon man. tienduizenden koopgrage Duitsers, die de Maastrichtse winkelstand een goede dag bezorgden. In de binnenstad konden de nauwe straten en de Maasbruggen de drukte niet aan. Er waren opstoppingen van kilometers lang. In de file stonden onder meer twintig autobussen met een gezelschap van achthonderd Duitsers, die door Limburg, Noord-Brabant en Zeeland naar de Expo in Brussel gingen. In de bollenstreek was het bijzonder druk, zodat het verkeer vooral in het mid daguur soms stapvoets moest rijden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Keukenhof, dat op een door-de-weekse dag dertigduizend bezoekers de hekken passeerden. Veertig percent daarvan was Duits, 35 percent Nederlands en 25 percent Belgisch en Frans. Op het parkeerterrein stonden ongeveer 250 buitenlandse auto bussen. Ook de Linnaeushof stond in de belangstelling. Daar brachten vierduizend mensen een bezoek aan de bloementuin. ADVERTENTIE O Om nooit te vergeten Hedenavond om elf uur zal prins Bern hard per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Canada vertrekken. De Prins wordt vergezeld door de ambassadeur van Cana da in Nederland de heer Thomas A. Sto ne. Voorts zullen zijn particulier secreta ris, dr. F. A. de Graaff, en hoofdcommis saris C. Sesink de reis meemaken. De Prins zal negen dagen in Canada blij ven en daar de gast zijn van gouverneur- generaal Vincent Massey. De Prins zal aan de universiteiten van Montreal en Vancouver eredoctoraten ont vangen. In Vancouver zal de Prins de vie ring van het eeuwfeest van de staat Brits- Columbië bijwonen. Nabij deze stad zal hij ook Nederlandse immigranten bezoe ken. Op 11 mei zal prins Bernhard naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal in San Francisco een bijeenkomst van de „Netherlands Benevolent Society of Cali fornia" bijwonen. ADVERTENTIE Iets nieuws iets aparts een heerlijk vruchtengebakje 50 cent per stuk Onze ROOMBOTERKOEKJES 1.30 p. 250 gr Wij verwerken uitsluitend roomboter. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 NEW YORK (Reuter) Koto Mat- sudeira, Japans permanent vertegen woordiger bij de UNO, heeft donderdag avond een brief aan de secretaris-gene raal van de UNO, gezonden waarin er wordt op aangedrongen de ontwapenings commissie bijeen te roepen, zodra zich een gunstige situatie hiertoe voordoet". Bus in afgrond Een autobus met twintig inzittenden is in de Columbiaanse provincie Santander in een ravijn gereden, waardoor vijftien personen de dood vonden. ADVERTENTIE heerljjk fris VRUCHTENGEBAK. KOEK en GEBAK voor de zondag dan zaterdag naar le KLAS BANKETBAKKERIJ Centrum Galerij - Telef. 6479

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1