LOCOMOTIEF Kleine Kathe wil in Beverwijk dames soepel leren lopen IJmond-agenda Velsens socialisten vierden feest van de arbeid Al bijna 30 jaar A. J. BRASSER VRIJDAG 2 MEI 1958 9 Eerst gymnastiek doen, dan mannequin worden BROMFIETS- BALDEN? rWERF vaniier Gunstige gang bij „Kennemerland" pantalons sportcolberts blazers Bijeenkomst A.N.M.B. IJmuidenHVB-elftal kan het weten: Mn Locomotief je doet het helve werk! LOCOMOTIEF HET VALT NIET MEE om de „Memoires, beschouwingen, belevenissen, reizen en anecdotes van dr. M. W. R. van Vollenhoven, oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden" in hun totaliteit op het arme hoofd te moeten torsen. En toch is dat noodzakelijk, vooral voor charmante jonge meisjes, die mannequin willen worden. De kleine, spran kelende Kathe Gerlinde Noormann, de enthousiaste maar kordate leidster van de enige Haarlemse mannequinschool, is er althans stellig van overtuigd, dat boven genoemd lijvig boekwerk veel kan bijdragen tot het soepele lopen van haar leer lingen. Tussen neus en lippen deelde zij echter mee, dat het, als het moet., ook wel kan met de verzamelde werken van Shakespeare. Ter geruststelling zij hier nog aan toegevoegd, dat de Shakespeare-proef alleen bij heel lastige gevallen wordt toegepast. Kiithe, die gediplomeerd mannequin-lerares is, begon in februari van dit jaar haar school met een gering aantal leerlingen. De cursus viel echter bijzonder in de smaak bij de respectieve dames en nu geeft zij dan ook les aan twintig leerlingen. De 24-jarige Kathe is echter een meisje dat vooruit wil in de wereld van etiquette en élégance en daarom peinst zij erover ook in de goede aardbeienstad Beverwijk een dergelijke school in het leven te roepen. Zij heeft al enige ver woede pogingen ondernomen om de IJmondse schonen voor haar plannetje te interesseren en gezien haar doortastend optreden zal zij hier wellicht in slagen. Beverwijk en IJmuiden herbergen althans een groot aantal bekoorlijke deernes, die gezien hun taillemaat, ranke benen en lieftallig gezichtje beslist voor man nequin in de wieg zijn gelegd. Alleen het soepele doortastende, maar tevens toch weloverwogen lopen, moet dan nog worden verbeterd. En met een beetje trans en inspiratie zal dat onder leiding van Kathe ook wel lukken, wagen wij in onze manlijke overmoed en ondeskundigheid te veronderstellen. Enigszins beschroomd hebben wij ons 's avonds in het hol van de leeuw, dat wil zeggen in een zaaltje van het hervormd jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem, waar de mannequinschool „Gerlinde" is gevestigd, gewaagd om als enige manlijke toeschouwer getuige te zijn van een aantal lessen van mejuffrouw Noormann. Wij zagen een aantal gezellig koutende names, gezeten op een bank tegen de muur. Er waren jongere en wat oudere meisjes bjj. Telefonistes, typisters, serveuses, kap sters, kortom vertegenwoordigsters van de meest uiteenlopende beroepen. Maar ook troffen wjj er enige huisvrouwen aan. Vrouwen met een gezin, die de lessen vol gen om hun houding te verbeteren. Of zij nu echter mannequin willen wor- ADVERTENTIE De grootste sortering vindt u bij KENNEMERLAAN 19 - TEL. 6317 VELSEN VRIJDAG 2 MEI Thalia, 20 uur: „Duel op de Atlantic" Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.30—12 en 14—16.30 uur, in Cultureel Gebouw. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 10—12.30, 14.3017.30 en i921 uur; filiaal Wijkerstraatweg no. 77, open van 1417 en 1921 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 17.30 en 19—21 uur; jeugdbibliotheek open van 1617.30 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek Velsen-N., Banjaertstraat 13, open van 14—17 en 1921 uur. Fotokring Velsen, 20 uur: Bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden, lezing met kleurendia's over een reis door Amerika. Rex: Geen opgave. ZATERDAG 3 MEI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Duel op de At lantic". Rex en Pieter Vermeulenmuseum: Geen Dpgave. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 1012.30 en 14.30 - 17.30 uur; filaal Wijkerstraatweg no. 77, open van 1012 en 1417 uur R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 17.30 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek Velsen-N Banjaertstraat 13, open van 1417 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 2 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes, Mambo's en Whiskey". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jenny". W.B. Theater, 20 uur: „Het schot in de rug". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Het Centrum, 20 uur: Voorlichtingsavond V.VD. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Bijeenkomst Amateurfotografen. Openbare leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.30—20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 19—21 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 17.3019 u. ZATERDAG 3 MEI Bioscopen: Als vrijdag. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10—12 en 1517.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopd van 10—11 en 17.30—19 uur. den of er alleen maar op uit zijn een wat soepelere loop over zich te krijgen (zoals dat in vaktermen heet) dat maakt voor Kathe weinig uit. Allemaal worden zij op gelijke wijze behandeld en hebben de tal loze aanwijzingen maar op te volgen, de welgemeende op- en aanmerkingen maar te slikken. Want een mannequin moet veel weten en veel kunnen wil zij met succes haar beroep uitoefenen. En de opleiding is moeilijk, eist een gedegen training en veel geduld zowel van de leerling als van de lerares, al lijkt het misschien op het eer ste gezicht nogal gemakkelijk. Eerst gymnastiek Nadat de dames in de gelegenheid waren gesteld de laatste nieuwtjes over onder werpen als „kleurencombinaties bij de teint en type passend", schoonheidsmas kers, gezichtsmassage, bewegingsleer, make-up (of wel in goed Nederlands maak-op) en de allernieuwste mode met elkaar uit te wisselen, moesten zij aantre den voor hun wekelijkse portie gymnas tiek. Daar zorgde de 20-jarige gymnastiek leraar J. Witkamp voor. Deze actieve jongeman bleek tevens leraar aan een sportschool in Bloemendaal en specialist in jioe-jitsoe en judo te zijn. Maar ook houdt hij zich bezig met boksen en damesgym- nastiek. Het laatste ondervonden de dames aan den lijve, toen de jonge Haarlemmer tal van ingewikkelde gymnastische toeren liet verrichten. „Dat is goed voor de spie ren. Worden ze los en soepel van", merkte hij laconiek op. „Of hij dit soort werk leuk vindt?" „Werken met dames is veel leuker dan het lesgeven aan heren", bekende hij eerlijk. „Jaj hoe moét je dat nu eigenlijk zeggen. Ze zijn een beetje zijïg. Heren zijn ruwer. Dat werken met dames ligt me wel, dat gaat me goed af. Het gaat er allemaal zo rustig toe". Na het optreden van de heer Witkamp begon het eigenlijke werk pas. De dames moesten zich oefenen in het soepele lopen, de hele en halve draai, het showen van ja ponnen met nauwe en wijde rok, het dra gen van paraplu, stola en handschoenen, het showen van hoeden. Zij moesten kort om al het werk doen, waarmee een door gewinterde mannequin zich van haar da gelijkse brood moet verzekeren. De leerlingen lopen gracieus heen en weer, telkens weer. Buik in, kleine stappen „Doorlopen en draaien met die jas. Niet te vlug lopen, kleinere stappen nemen. Dat is een hele draai. Ik had toch gezegd een halve draai. De hele voering laten zien. Niet te veel stoppen. Het gaat houterig, is te stijf. Vooruit dames er moet meer show in komen. Buik in, recht vooruit lopen. Twee vingers in uw zak houden. Dat is goed gedaan. Dat is keurig. Wilt u het nog maar even over doen? Ja, zo is het beter. U moet nog maar eens bjj mij thuis komen oefenen. Of u het niet goed doet? Nee eigenlijk niet". Als een waterval stromen de aanwijzin gen uit de mond van een ijverige bewege lijke Kathe. Het klinkt gedecideerd, soms wat kortaf maar meestal bijzonder vrien delijk. Zij doet het zelf even voor. Doet een paar passen, soepel en koket, op en top vrouwelijk. Haar bewegingen zijn vloeiend. Het gaat haar allemaal heel gemakkelijk af. Met het grootste gemak maakt zij een halve draai, laat met een sierlijke bewe ging de voering van haar jas zien. Thuis oefenen De lessen zitten er weer op. „Ik ga thuis nog even wat oefenen", zegt een van de meisjes. Druk pratend verlaten zij de zaal, weer een (soepel) stapje dichterbij het mannequin-schap. KSthe steekt een sigaret op. Terwijl zij de rook gretig inhaleert zegt zfj: „Ik ben zelf eigenlijk te klein voor modeshows. Ben maar 1.60. Dat is te klein voor confec tie. Ik heb natuurlijk ook wel gelopen, maar dat was meer met badpakken en „teenagerkleding". Toen wilde ik wel eens iets anders. Tenslotte blijf ie geen achttien. Daarom ben ik deze school maar begon nen." Zij vindt mannequin een mooi beroep. „De meeste dames letten er niet op hoe ze lopen. Het elegante bewegen moet elke vrouw eigen zijn", meent zij. „Wanneer zij in Beverwijk denkt te be ginnen". „Ik weet het niet. Ik hoop zo snel moge lijk". „Denkt Kathe, dat zij in Beverwijk net zo veel succes zal hebben als in de Spaar- nestad?" Ook dat hoopt zij van harte. „En als ik in Beverwijk niet een geschikte zaal kan krijgen dan begin ik toch in IJmui den", zegt zij tot slot. Het zal er dus toch van moeten komen in onze goede IJmond: een school voor mannequins. En als dit plan inderdaad zal worden verwezenlijkt dan kunnen de man nelijke IJmondenaren hier alleen wel bij varen. Want wat moet het bijzonder pret tig zijn voor de mannelijke eigenwaarde om te wandelen met een soepel lopende vrouw, die bij tijd en wijle zelfs nog een halve of een hele draai kan maken Kathe Gerlinde De besommingen in het eerste kwartaal van 1958, behaald door de N. V. Visserij Maatschappij „Kennemerland" te Kat wijk aan Zee, zijn aanmerkelijk hoger ge weest dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Dit werd de aandeel houders in de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering medegedeeld. Verle den jaar bedroegen deze 540.000, nu 1.100.000, waarbij rekening dient te wor den gehouden met het feit, dat inmiddels een nieuw gebouwd schip het modern ste van de vloot van de maatschappij aan de vangst deelneemt en reeds 200.000 besomd heeft. Het bedrijf onder vindt nogal concurrentie van Duitsland, dat met grote snelheid een vissersvloot heeft opgebouwd. De situatie is op het ogenblik wat verbeterd doordat de vis- prijzen in Duitsland op een hoog niveau liggen en er dus geen behoefte is aan ex port naar Nederland. In 1957 is het exploi tatieresultaat beïnvloed door schrale vangsten en de door de Suez-crisis geste gen olieprijzen. De maatschappij ge bruikt 3-3,5 miljoen liter olie per jaar. De directie heeft juist voor de bestedingsbe perking nog gebruik kunnen maken van faciliteitskredieten van de herstelbank bij het vernieuwen van de vloot. Een eventue le invoering van een 12-mijls zone zou van funeste invloed zijn op de resultaten van de maatschappij. De haringvisserij op de Engelse wal en in de Duitse Bocht zou dan niet langer meer mogelijk zijn. Het dividend werd vastgesteld op 7 pet. De heer J. C. Pronk werd bij acclamatie als commissaris herkozen. ADVERTENTIE ^*0, Q, COl»^ Alle soorten BREESTRAAT 17 BEVERWIJK DE SOCIALISTEN UIT DE IJMOND hebben met tal van activiteiten de eerste mei gevierd. Het zonnetje heeft hen hierbij dapper terzijde gestaan. En dat heeft vooral de kinderen goed gedaan, die de gehele dag ondermeer in Velserbeek de „rode" bloemetjes hebben buitengezet en onder leiding van tal van prominente partijfiguren van allerlei spelletjes hebben genoten. Het ging er warm toe, zelfs zo warm, dat het gemeentelijke fonteintje bijna de gehele dag door elkaar verdringende kinderen in rode rokjes en bloesjes werd belegerd. In het Hervormde Jeugdgebouw werden de jeugdige socialistjes vergast op een grappig cabaretprogramma, dat volkomen op de kinderlijke geest was afgestemd. In het jeugdgebouw aan de Donkerelaan in Santpoort, volgden de kleinen ge spannen het optreden van een clown en een goochelaar. Het meer ernstige gedeelte van de viering van de dag van de arbeid had plaats in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat in IJmuiden, waas een bezinningsbijeen komst met muzikale omlijsting werd gehouden. De burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen, trad hier als spreker op. Voor de bejaarde en minder valide leden van de P. v. d. A. was ook in ruime mate zorg gedragen. Deze categorie der leden maakte een gratis bustocht door de nieuwbouwwijken, hetgeen bij zonder op prijs werd gesteld. In paviljoen IJmond genoten zij, gezeten achter een kopje koffie, van het fraaie uitzicht. Het avondfeest was in IJmuiden in de vertrouwde handen van Charles Matla. Bovendien werd tijdens dit feest het woord gevoerd door wethouder H. de Boer. Evenals de viering van koninginnedag is ook het feest van de eerste mei groten deels een feest voor de kinderen. Dat bleek onder ander weer eens in IJmuiden, waar de meisjes en jongens van de P.v.d.A - leden zich kostelijk hebben geamuseerd in het Hervormd Jeugdgebouw, waar „oom Charles" zijn grollen verkocht. Met onverdroten ijver hield hij zich de gehele morgen hiermee bezig. Slagvaardig en ad rem reageerde hij op de opmerkingen uit de zaal en schiep naar aanleiding hiervan weer nieuwe, vaak dolkomische, situaties, waar de kinderen zelf opzettelijk zoveel mogelijk in werden betrokken. Veel ple zier hadden de meisjes en jongens ook om de kapriolen, die de heer Charles op een grote bal uithaalde, maar de vreugde kende hoegenaamd geen grenzen meer toen vier peuters in een „heuse" voetbal wedstrijd werden betrokken. Daarna trokken de kinderen met mu ziek van een drumkorps van de A.J.C. voorop in optocht naar Velserbeek, waar zij onder de koesterende stralen van het warme zonnetje naar hartelust dartelden in het frisse gras. Ook aan de inwendige „mensjes" was gedacht. Er was een ware overvloed aan versnaperingen. Het werd al met al een geslaagd festijn. Bezinningsbijeenkomst 's Middags waren de leden van de fede ratie Velsen bijeen in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat waar een bezinningsbijeenkomst werd gehouden. De heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschedé liet zijn gedachten gaan over de 1 mei-viering vroeger en nu en hij kwam hierbij uiteraard tot het trekken van vergelijkingen. „Het houden van de monstraties, zoals men dat deed in de jaren 19141918 tegen de levensmiddelen- schaarste, in de dertiger jaren tegen de werkloosheid en in 1935 voor het plan- socialisme, vinden we nu niet meet effec tief genoeg", zei hij. „Men komt er nu toe het in rustiger trant op vergaderingen en congressen naar voren te brengen." „De hedendaagse problemen zijn ook dikwijls meer op internationaal vlak ge legen, zodat wij de consequenties niet ge makkelijk kunnen doorzien, hetgeen weer aanleiding dient te zijn krachtig samen te werken met de andere landen van West- Europa", betoogde de heer Van Veen. Hij hoopte dat men de meileuze „Voor werk en welvaart in een wereld van vrij heid en vrede" zou helpen verwezenlijken door de partij te blijven vertrouwen en te steunen. De heer en mevrouw Diemer rondden deze bijeenkomst af met enkele voordrachten en liederen. En 's avonds De 1 mei-viering werd gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouw besloten met een bijeenkomst, waaraan na de pauze het cabaretgezelschap van Charles Matla haar medewerking verleende. Aangezien de spreker, de heer H. de Boer door ziekte afwezig was, had het bestuur alsnog mr. A. de Roos, wethouder der gemeente Amsterdam, bereid gevonden haar leden toe te spreken. Hij overdacht nog eens de oorzaken en gevolgen der laatste verkie zingsuitslagen en meende een gedeelte van het stemmenverlies der P.v.d. A. toe te kunnen schrijven aan het feit dat het grote publiek zich niet meer thuisvoelt in de hedendaagse politieke verhoudingen. „De gewraakte maatregelen, die samen gevat kunnen worden in het begrip „beste dingsbeperking", hebben aanleiding ge geven tot allerlei onverdiende critiek, doch men vergeet meestal", aldus mr. De Röos, „dat slechts 5 van de huidige 14 mi nisters lid zijn van de P.v.d.A." ,,'t Benauwende in deze is de kortzich tigheid der stemmers die zonder op of om te kijken het zijweggetje van een klei ne politieke partij hebben gekozen", ver klaarde hij. Degenen, die nog steeds niet begrijpen, dat er offers nodig zijn om de grote loerende dictator op een afstand te houden, vonden in zijn betoog de betite ling: „Stommerds". Nadat mr. De Roos tot slot zijn gedach ten over de vorige meivieringen had laten gaan, besloot hij zijn toespraak met de wens uit te spreken dat iedereen ervan doordrongen zal worden, dat het in de hui dige politiek gaat om uitermate grote za ken in een zeer gecompliceerd verband. „Rang, die zit" „Rang, die zit", was het motto van het cabaretprogramma, dat onder leiding van Charles Matla na de pauze wat gezel ligheid bracht. Uitermate veel succes ge noot de heer Charles in zijn creatie als de zich toj, jongleur ontpoppende fuif ganger. Cor van Veen zorgde onder andere met imitaties van orgels in allerlei soorten voor vrolijke accordeonklanken. De Vel- sense leden werd een prettige en ge slaagde avond gebracht. De C.P.N. op het Marktplein De C.P.N. in Velsen heeft des avonds op het Marktplein in IJmuiden met een pro pagandistische toespraak de eerste mei gevierd. Dit geschiedde in aanwezigheid van een hondertal belangstellenden onder het motto „Weg met de bestedingsbeper king en geen raketbases". De spreker laakte op uitvoerige wijze het beleid van minister Staf en kwam tot de conclusie dat Europa niet een basis van kernwa pens mag worden. Ook de bestedingsbe perking werd gehekeld en via de atoom- bomproeven belandde spreker bij Finster- wolde. „Bij de statenverkiezingen hebben de communisten in Finsterwolde een on gekend succes geboekt. Hieruit blijkt wel dat men daar vertrouwen heeft in het be leid van de communistische wethouders". Vervolgens zei spreker dat hij verheugd was over het bestaan van de P.S.P. Maar omdat hij een zelfstandige politiek voor stond drong hij er tenslotte op aan de C.P.N. te stemmen. Viering in Beverwijk In Beverwijk trok men 's morgens naar de „Banjaert" te Wijk aan Zee. Daar la gen de ouderen in de zon, terwijl de jeugd deze keer een „opdracht" in de straten van de badplaats had te vervullen. In de middaguren kwam een boerenwagen aan gereden, waarop een bruidspaar troonde. Dit paartje bleef de gehele middag bij de kinderen en met Jan Negrijn en Menno Visser als leiders, werd menig spelletje gedaan. In 't Centrum werd de druk bezochte avondbijeenkomst gehouden. De heer J. B. Broeksz, secretaris van de VARA, ver geleek de toestanden, waaronder de arbei ders 70 jaar geleden hun meifeest vier den en hoe dit tegenwoordig gaat. Toen zong men nog „Eén mei zijn we vrij van loonslavernij"Men moet zich goed be zinnen, dat hetgeen is bereikt, niet voor niets is verkregen", meende de heer Broeksz. Natuurlijk kwam ook de verkie zingsuitslag in bespreking en aan de hand van uitlatingen van de woordvoerders van andere partijen kunnen de arbeiders er volgens de heer Broeksz op rekenen, dat men zal moeten vechten om te behouden wat men heeft. Men zal moeten laten mer ken, dat men de verkregen sociale voor zieningen niet als een „collectieve bedoe ling" beschouwd. Wat de bouw van 10.000 woningwetwoningen betreft, zei de heer Broeksz: „Deze woningen moeten er ko men. Volgens minister Witte zullen er in- plaats van 83 slechts 73 duizend woningen klaar komen dit jaar. He» bouwen van Op maandag 12 mei houdt de Heems- kerkse afdeling van de A.N.M.B. een bij eenkomst in zaal Nijman, waarvoor ook de echtgenoten van de leden zijn uitge nodigd. Hier zullen nadere mededelingen worden gedaan over de op zaterdag 12 juli te houden kindermiddag. De districtsbe stuurder, de heer C. Visarius, zal een in leiding houden. GESLAAGD. De heren H. N. Beemsterboer en G. C. Kos uit Heemskerk slaagden bij het een dezer dagen gehouden examen voor het diploma machineschrijven. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK. GEBOREN: Ronaldus J. C., z. v. C. Kui ken en L. G. C. Duin te Beverwijk; Pieter J., z. v. J. P. de Vries en N. v. Hoolwerf; Marinus, z. v. E. P. W. v. Doorn en H. A v. d. Helm te Beverwijk; Petronella M. C d. v. W. A. Wester en M. C. v. Noort; Lam- bertus, z. v. G. Kossen en C. A. Kool te Castricum; Margaretha, d. v. F. A. Schou ten en J. T. v. d. Burg; Rudi, z. v. H. S. A. Thierry en L. J. Koelman; Theodora M., d. v. H. v. Roon en M. J. Koper; Cornelia M„ d. v. C. K. Bley en C. M. Bonke; Hen- drika J. M., d. v. J. W. Kobesen en B. M. A. Eugelink. GEHUWD: J. v. Pelt en L. Schoonhoven te Heemskerk; C. F. Veldhuis te Heems kerk en U. Neudorfer, won. te Gutersloh (Duitsland). Zaterdag zullen er enkele interessante wedstrijden worden gespeeld op het Wa- terloo-terrein, om te komen tot een ver tegenwoordigend elftal van de HVB zater dagvoetbal en een elftal van de KNVB zaterdagvoetbal, afdeling Haarlem. Het voorlopig HVB-elftal, dat de strijd aan bindt tegen IJmuiden 1 is als volgt sa mengesteld: C. van Veelen (IJmuiden) A. van 't Hof (SMS) en C. van Gils (SVJ); E. van Rooyen (VEW), B. de Wagt (VEW), en S. Vermeere (SIZO); R. van Leeuwen (IJmuiden), A. de Ruiter (Jong-Hercules), J. Griekspoor (SMS), F. Deus (Jong-Her cules) en C. Arendsman (SMS). Deze wed strijd begint om 3 uur. De twee proefelftallen voor het KNVB- elftal zijn als volgt samengesteld: Elftal A: N. C. Flipsen (SIZO); H. Ellen kamp (SIZO) en J. Hoogkamer (SIZO); L. v. Hesselingen (Kinheim), C. Griffioen (Kennemerland) en Th. de Rijk (Tele- fonia); G. Visscher (Kennemerland), L. v. Genderen (IJmuiden), A. Paap (Zandvoort- meeuwen), R. Docter (Kennemerland) en R. Hopman (Kennemerland). Elftal B: W. Koster (IJmuiden); A. v. d. Steen (IJmuiden en J. Zwart (IJmuiden); L. v. d. Plas (IJmuiden), H. Rijneveld (SIZO) en A. de Gier (SIZO); P. Buis (SIZO), R. Ellenkamp (Zandvoortmeeu- wen), J. Bax (Kinheim), A. Geerlofs (Kin heim) en N. v. d. Plas (SIZO). Deze wedstrijd begint om 3.30 uur. ADVERTENTIE stoffeert BRASSER de meubelen van de inwoners van IJmuiden en omstr Zegt u dat niets Wij geven vrijblijvend de prijs eh ver werken uitsluitend de betere kwali teiten. Woninginrichting Koningsplein 8 - IJmuiden - Tei. 4540 Wij accepteren alle betaalzegels. 10.000 woningwetwoningen heeft twee voordelen: vele jongelui kunnen een wo ning betrekken en het is een probaat mid del om de werkloosheid in de bouwvakken te bestrijden. Als er op normale wijze geen geld voor zou zijn, dan zou een kapi- taalsvermeerderingsbelasting een aardig sommetje op kunnen brengen. Er wordt wel geklaagd over de slechte toestand in ons land, maar het totale bezit van de mil jonairs ging in het afgelopen jaar met 1335 miljoen gulden omhoog en het totale kapitaalsbezit in ons land met 5000 mil joen gulden." Uitvoerig zette de heer Broeksz uiteen, dat alle bonden van werkgevers en werk nemers het met elkaar eens waren, dat bestedingsbeperking tot gevolg zou heb ben, dat de economische toestand in ons land beter zou worden, daar het volk bo ven haar stand leefde. „Men geeft ech ter de Partij van de Arbeid de schuld van de gevolgen", zei de heer Broeksz. Onder leiding van Ben Heuer voerde het gezelschap „Voetlicht" een paar aar dige scnetsen op. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid in samenwerking met de plaatselijke A.N.M.B. donderdag avond in zaal Dam een één-meibijeen- komst gehouden. De heer P. de Graaf toonde zich in zijn openingswoord hier over verheugd. Spreker had de indruk dat de 1 mei-viering enigszins gaat verflau wen, omdat de tegenstellingen niet zo groot meer zijn. Hij waarschuwde de aan wezigen hiervoor, omdat de doelstellingen van het socialisme nog lang niet bereikt zijn. „Wij streven naar een wereld van vrijheid en vooruitgang", betoogde de heer De Graaf. De heer P. Wijkstra uit Am sterdam sprak de meirede uit. Verder werd aan deze avond medewerking ver leend door de afdeling Velsen-Beverwijk van de „Stem des Volks," die onder lei ding van de heer N. Grandiek enige strijd liederen ten gehore bracht. Tot slot van de geslaagde bijeenkomst werd een film vertoond over de Amerikaanse textielin dustrie, waarin de nadruk gelegd was op de zeer goede arbeidsvoorwaarden in dit land. Feest In Castricum De 1 mei-viering van de plaatselijke af deling van de P. v. d. A. te Castricum droeg dit jaar een bijzonder karakter. De organisatie berustte niet alleen bij de af deling, maar ook bij de vrouwengroep, de vakbondsafdelingen en de VARA-afdelin- gen. De viering die plaats vond in hotel Borst te Bakkum werd bovendien opge luisterd door het optreden van de bekende radiomedewerker Jules de Corte. De 1 mei rede werd uitgesproken door de radio- ADVERTENT1E WIM VAN EST IMl I .ifi Voor U geen Cols, geen Tour de France maar wél Klassieke en moderne fietsen voor dagelijks gebruik, superlichte sport- fietsen, kleurige toerfietsen: ook Uw fiets heet „LOCOMOTIEF"! (bonden Fabrikaat Vredestein) Voor het Europese Centrum voor kern onderzoek (CERN), een instelling van twaalf landen, waaronder Nederland, wordt in Zwitserland een proton-syn- chotron gebouwd, een installatie waar mee vreedzame toepassingen van kern energie zullen worden onderzocht. Op de bovenste foto het gebouw van bui ten. Op de onderste een kijkje binnen. Links ziet men de wand van de cirkel vormige magneetkamer, die tweehon derd meter in doorsnee is. ADVERTENTIE DE GEHELE COLLECTIE LOCOMOTIEF rijwielen en bromfietsen is verkrijgbaar bij de officiële LOCOMOTIEF-DEALER Rijwielhandel A. DONKER Engelmundusstr. 28 - IJmuiden-O. - Tel. 4282 commentator Meyer Sluyser. De taak en het wezen van het socialisme werden door hem uitvoerig belicht. Na deze toespraak heeft de voordrachts kunstenares Aline Markus enkele gedich ten gedeclameerd, waarna de band van Johnny Westerman zorgde voor de dans muziek.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3