V.S. zouden stopzetting atoomproeven overwegen ÜW NAAIMACHINE "Wassenbeelden doen het nog best Vijftig jaar geleden f Van dag tot dag V DullesEisenhower moet beslissen <~Praatótoel Petitie van 600 Engelse geleerden afgewezen Het wordt ernst Macmillan steekt Tories een hart onder de riem Economische expansie in het najaar te wachten BROUSSAC Vijftien jaar geëist tegen man die zijn vrouw doodde Eerste traject in snelweg Salzburg-Wenen geopend BELANGRIJK 'n Tip voor alle vaders ,,'T SILVER STOEPKE" Ghana nodigt het Britse koninklijke paar uit Uit Haarlems Dagblad 2 mei 1908 V K u DAG 2 ME1 195 8 WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft nog geen besluit genomen over de vraag of de V. S. de kernwapenproeven kunnen stopzetten, zo heeft minister Dulles donderdag op zijn persconferentie verklaard. Men vroeg hem of het waar was, dat hij voorstander was van het stopzetten van de proeven, terwijl daarentegen Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, er mee door wilde gaan. Dulles weigerde hierop in te gaan omdat „er zoveel visies op dit probleem bestaan". „Strauss, de minister van Defensie, de gezamenlijke stafchefs, president Eisen howers speciale wetenschappelijke adviseur dr. James Killian en ikzelf benaderen dit probleem ieder vanuit ons eigen arbeidsterrein en onze eigen belangensfeer", aldus Diilles, maar de president moet een besluit hierover nemen. 0» dz Vasten Eigenaardig is dat met dikke mensen: zij eten nooit ietsNooit! En altijd alles zonder suiker en zonder melk en zon der één spatje vet. En 's morgens heus niet meer dan één beschuitje en één koppetje thee-zónder. En toch, lezer, worden zij al maar dikker en dikker. Dat is eigenlijk heel tragisch. Heel, heel tragisch. Begrijp jij nou, Merie" zegt zo'n dikkerd je, „hoe ik dik kan worden? Ik eet de hele dag niks. Ik wor' dik van de zenuwe. Eén sneedje brood bij 't ontbijt, één sneedje rogge 's middags en een zure appel en 's avonds twee aarpeltjes en groente zó- uittutwater en sjuu, hó maar! en vet, hó maar! Nou ik kan je vertellen, Merie, dat je daar maar eng belabberd en wee van wordt. Maar mager worden, nee! Zenuwe zijn hetzenuwe". Zulke dikkerds zeggen dat ook tegen de dokter. Precies hetzelfde zeggen ze tegen Dokter. Geen woordje verschiltEn Dok ter kijkt hen dan eens even aan, Dokter. Dat kunnen dokters soms zo ineens doen: iemand even heel goed aankijken. Nu en dan zit dikkerdje natuurlijk voor schut met zijn zenuwen. Want dikkerdje weet heel goed dat hij Dokter bedrogen heeft en dat Dokter weet dat Dikkerdje Dokter bedrogen heeft. Het is daar dan een heel mooi ogenblik in de spreekkamer. Daar zit dikkerdje voor Doktertje op de stoel en hij is zo vet als slik terwijl hij nooit iets eet. Nooit! Dokter weet beter. Dik komt van smul len. Haphap met het bekje. Het begint in derdaad met één sneedje bij het ontbijt. En één kopje thee-zonder. En dan? Dan krijgt hij bij de koffie-zonder trek in een amandelbroodje. Nou één amandelbrood je kan geen kwaad; dat is niets dan lucht- feuilletee-deeg. Dat zal het hem nou ook niet doen. Dan eet je vanmiddag gewoon één sneedje minder. Gewoon. Nou. dan kan hij net zo goed nóg een kopje nemen en nóg een amandelbroodje. En weet je wat: mórgen zal hij nou eens echt beginnen met vasten en dieet. Morgen, ja. Om dat te vieren zal hij dan vandaag nog éénmaal een lekker vet smullerig lunsje gaan eten. Met een mooi lapje van een ons of wat. Met een fraai gebonden soepje. Een slaa tje. Een in roomboter gebakken aarpeltje. Een puddinkje met slagroom. Een kopje koffie en vanavond thuis zal hij nog één keer afgerond eten: morgen gaat het ré gime in. „Eén keertje mag ik nou toch wel 'es iets hebben!", roept hij pathetisch tegen de gezinsleden. En die antwoorden kil: „Dat zei je gisteren ook". En dan kijkt dikkerdje met zijn blozen de, bolle glanzende gezicht dat men mede lijden met hem zou krijgen. Maar Dokter heeft helemaal geen mede lijden: Dokter kijkt hem alleen maar eens even heel goed aan.... Duif ADVERTENTIE GEEN CLICHé-WONINGINRICHTING als DE JAGER uw interieur mag ver zorgen. Door een combinatie van er varing en vakbekwame moderne in zichten willen en kunnen wij met alle factoren rekening houden, zodat het juiste, bij u passende geheel tot stand komt. GROTE HOUTSTRAAT/hoek Raamvest Tijdens twee luchtaanvallen op Palu en Ambon heeft de rebellenluchtmacht op nieuw twee schepen getroffen, namelijk een ongeïdentificeerd schip bij Palu, dat zonk, en een Panamees, de „Flying Lark", bij Ambon, waarbij twaalf mensen werden gedood. De verrassend actieve pi loten hebben daarmee nu in totaal acht schepen getroffen. Het doel is kennelijk gericht op het lamleggen van de scheep vaart in Oost-Indonesië alsmede op het zodanig opjagen van de verzekeringspre mies voor de schepen in Indonesië dat de handel belemmerd wordt. Tegelijker tijd proberen de rebellen de oliebedrijven stil te leggen. De produktie op Borneo is reeds gestaakt. Nu Barlian ontslagen is, verwachten de rebellen een guerilla en sa botage in Zuid-Sumatra en wel in de eer ste plaats tegen de B.P.M. en de Ameri kaanse Stanvac om Djakarta's despera te economische positie de doodsteek te ge ven. De rebellen zelf verschepen momen teel voor 35 miljoen gulden aan kopra naar Singapore en komen aldus steeds beter in hun financiën. De felle, gedurfde acties der Menado-rebellen hebben de Indonesi sche revolutie inmiddels van haar Wa jang-aspecten ontdaan. Het wordt nu blijkbaar ernst, ook op het politieke vlak. Djuanda's beschuldiging van Amerikaan se en Formosaanse hulp zal dezer dagen vermoedelijk door verdere onthullingen worden gestaafd! Zeer waarschijnlijk wordt de Amerikaanse „medewerking" geleid door Allan Dulles, een broer van- John Foster, die in Bangkok onder het mom van een reisbureau zou opereren. Inmiddels heeft kolonel Warouw Djuanda van katoen gegeven en stopzetting van de communistische hulp geëist. Anders zo zegt hij aanvaardt Menado ook bui tenlandse steun. Waar het overduidelijk is dat beide partijen reeds steun van het buitenland genieten, zijn deze wederzijd se beschuldigingen slechts de prelude tot het openbaar maken van een tot dusver verheimelijkte toestand. De rebellen zeg gen onomwonden: „Liever een tweede Ko rea dan een communistisch Indonesië." En zonder een tweede Korea te willen voorspellen is het toch duidelijk dat deze vreemde Indonesische burgeroorlog op het internationale vlak alsnog een ern stig conflict kan worden. Er zijn momenteel geen Nederlandse schepen in de Oostindonesische wateren. De „Tjiwangi" van de Royal Interocean Line was onderweg naar Makassar en stoomt thans naar Bali. Ook andere sche pen van deze dienst zijn naar elders gedi rigeerd. De Rotterdamsche Lloyd en de „Nederland" hebben hun schepen, die ook op Oost-Indonesië varen, maar die mo menteel niet in de buurt zijn, opdracht ge geven te wachten op instructies uit Neder land, aldus vernamen wij. Singaporese as suradeurs verkeren in grote onzekerheid en de premies stijgen snel. De maatschap pijen dekken nog slechts specifieke risi co's, hetgeen betekent „niet op Oost-Indo nesië", behalve dan voor rebellenchar- ters die vanwege hun eigen luchtbeveili- ging zelfs redelijke premies krijgen. Men wacht verder af hoe de houding van Lloyds in Londen zal zijn. Hoe duur de verzekering is, blijkt uit het feit dat de LONDEN (UP) Ongeveer zeshonderd Engelse geleerden, onder wie 69 leden van de Royal Society, hebben een beroep ge daan op premier Macmillan om de proeven met kernwapens te staken. „Elke proef verhoogt de radio-activiteit in de wereld", zo wordt in hun rekest gezegd „en elke verhoging van de radio activiteit zal het aantal kinderen dat in de toekomst met afwijkingen wordt geboren, vergroten. De leider van de actie is Lord Bertrand Russell. Het verzoek met de zeshonderd handtekeningen is, met een brief van Rus sell, aan Downingstreet 10, de ambtswoning van Macmillan, afgeleverd. „Als wetenschapsmensen weten wij welke gevaren het hier betreft, en 'wij hebben de speciale verantwoordelijkheid, op deze ge varen te wijzen. Wij achten 'het van ge biedend belang, dat onmiddellijk stappen worden genomen om te komen tot een overeenkomst krachtens welke de proeven met kernwapens worden stopgezet". Afgewimpeld Premier Macmillan heeft in zijn ant woord aan Lord Russell verklaard, dat de kwestie van het staken der kernproeven niet los van andere aspec ten der ontwapening kan worden ge zien. Hij herhaalde het Britse stand punt dat een internationale overeen komst nodig is, welke in controle en inspectie voorziet. Hij geloofde niet, gelijk de geleerden, dat een grote meer derheid van de Britse bevolking sta king van de huidige serie Britse proe ven wenst. Hij was juist de tegenover gestelde mening toegedaan. Behalve 69 leden van de „Royal society", tekenden ook 93 hoogleraren de oproep. Tot hen behoren sir Charles Darwin, sir Julian Huxley, prof. G. Pontecorvo, prof. Max Born, die in 1954 de Nobelprijs voor na tuurkunde won, Lord Boyd Orr, in 1949 onderscheiden met de Nobelprijs en oud- directeur van de voedsel- en landbouw organisatie der UNO, dr. R. L. M. Synge, die in 1952 de Nobelprijs voor scheikunde won, prof. C. F. Powell, die in 1950 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg. Hammarskjoeld waarschuwt NEW YORK (UP) 'De'sécrëtaris-gehe- raai van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft donderdag gezegd, dat er een „gevoel aanwezig is, dat de tijd dringt om tot een ontwapenings-overeenkomst ..te. komen, daar anders „het ongeduld van de mens of zijn fouten tot oorlog zullen leiden." Hij zei op een persconferentie, dat er „geen tijdslimiet te geven valt", maar dat niettemin „de ontwikkeling van de bewa peningswedloop het onmogelijk maakt met onverschilligheid het diplomatieke spel te beschouwen, dat thans gëspeeld wordt, ter wijl de regeringen discussiëren en brieven schrijven over de toestand". „Dat is ook de reden," zei Hammarskjoeld „waarom ik onlangs in de Veiligheidsraad tot mijn ongebruikelijke interventie over ging." Hij ondersteunde daarbij, naar men weet, het Amerikaanse voorstel voor een systeem van „lucht-inspectie" boven het Noordpoolgebied. Hammarskjoeld herinnerde eraan, dat hij enige tijd geleden ook van Rusland tijde lijke stopzetting der atoom-proefnemingen had toegejuicht. Hij gaf toe, dat hij „een weloverwogen risico" had genomen bij het afleggen van zijn verklaring in de Raad, maar hij voegde daaraan toe: „wat ik ge zegd heb over het initiatief van de Russen en thans over het Amerikaanse voorstel, houdt verband met initiatieven in de toe komst. Als het debat in de Veiligheidsraad (dat heden hervat wordt) ons niet over het dode punt heen helpt, dan zal niettemin dit debat in voldoende mate de grondslag hebben gelegd om de pogingen voort te zetten." Hammarskjoeld zei verder, dat hij geen reactie had gekregen,van Russische diplo maten over zijn interventie, maar, dat hij met hen in contact was over „inhoudskwes- t.ies". Wat hij daarmee zeggen wilde, zette hij niet verder uiteen. Het Noordpool-inspectieplan WASHINGTON (Reuter) Minister Foster Dulles heeft donderdag op zijn pers conferentie verklaard dat de V. S. er mis schien zullen toe overgaan de vluchten van de strategische luchtmacht „drastisch te beperken" als uit de internationale inspec tie van het Noordpoolgebied mocht blijken dat de Sovjet-Unie daar geen lucht- en raketbases heeft. Dulles onthulde dat hij zaterdag een nieuwe boodschap over deze kwestie aan de Russische ambassadeur in Washington had overhandigd, waarin ge zegd wordt dat het voorstel voor instelling van een internationale luchtinspectie „geen propagandastunt is, maar een ernstige poging om de problemen op dit gebied op te lossen." John Foster Dulles „Het Amerikaanse plan kan onmiddel lijk worden uitgevoerd. Het is niet nodig dat hiermee wordt gewacht tot het op een eventuele topconferentie wordt besproken," aldus Dulles. Zoals bekend, hebben de Russen in de Veiligheidsraad verklaard dat het Amerikaanse plan een zaak is, die op de topconferentie moet worden besproken. Adenauers visie Bondskanselier Adenauer heeft in een radiotoespraak ter gelegenheid van 1 mei gezegd dat zijn regering de vaste wil heeft De altijd optimistische Brit premier Ha rold Macmillan heeft de conservatieven aan een lunch van de Lagerhuis-fractie van de Tories moed ingesproken. Hij verklaarde, dat de regering in de positie verkeert van Montgomery voor de veld slag van Alamein. Wij zijn overgegaan van de verdediging naar de aanval, zo zei hij. Het ergste is achter de rug en wij kun nen met toenemend vertrouwen de volgen de algemene verkiezing tegemoet zien. Macmillan gaf een duidelijke aanwijzing, dat de economische expansie in het na jaar zal worden hervat, indien bepaalde hoopvolle tekenen in de Verenigde Staten van blijvende aard zijn. Hij noemde geen verkiezingsdatum, maar hij vroeg zijn ge hoor zich niet bezorgd te maken over tij delijke tegenslagen. Deze zullen verdwij nen, zodra de kiezers merken, dat de so cialisten in werkelijkheid geen politiek hebben, die wezenlijk verschilt van die der regering. Macmillan stelde opheffing van de bestedingsbeperking op het gebied van kernenergie, transport en wegen bouw in het vooruitzicht. Ook hoopt de re gering een einde te maken aan kredietbe snoeiing ten bate van ruimere industriële beleggingen. Londen heeft zijn hoop gesteld op de economische conferentie van het Gemene best in het najaar, die ten doel heeft het sterlingblok te versterken. Anderzijds zal ook de handel met Europa worden ver ruimd. Macmillan is van oordeel, dat Groot-Brittannië een brug behoort te vor men tu.sen de onderscheidene handels groeperingen e;i dat het daarbij een uit zonderlijke plaats inneemt. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen TISSU GARANTI Nieuwe exclusieve dessins Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 te werken voor internationale ontspanning, zonder de vrijheid prijs te geven. Alle leden van de Westduitse regering, zei hij, verafschuwen een atoomoorlog. Het is evenwel onmogelijk, het probleem van de atoombewapening los te zien van de toe stand in de gehele wereld. Op uitnodiging van de organisatoren van de fotowedstrijd „Fotografeer Veilig Verkeer...." heeft een aantal journalisten deze week een rondvlucht gemaakt boven West-Nederland om zich „op hoog niveau" een indruk te kunnen vormen van de toestand op enkele beruchte verkeersknooppunten. De bedoeling was, deze vliegende persconferentie omtrent het middag spitsuur te houden, maar tengevolge van slecht zicht kon men pas veel later opstijgen, toen de drukte op de wegen aanmerkelijk geluwd was. Van daar dat zelfs „het drukste punt van Nederland" het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, waar normaliter zo'n dertigduizend auto's per dag pas seren, vanuit de lucht een oase van rust leek. De foto, gemaakt uit de ca bine van het persvliegtuig (waarvan links nog een vleugeltip te zien is) geeft nochtans een duidelijk beeld van de situatie ter plaatse, die zo ingewik keld is dat vele automobilisten in deze doolhof van bochten de koers bijster raken. Waarom, zo vraagt men zich als leek af, werd hier niet de oplossing van ongelijkvloerse kruisingen ge kozen, waarbij keel deze wirwar van rondleidingen en afbuigingen ver meden had kunnen worden? Luchtfoto Haarlems-Dagblad/H. Croesen ADVERTENTIE staat bij K U I P E R S in de Kleine Houtstraat 112 Haarlem Tel. 11142 De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft vijftien jaar gevan genisstraf geëist tegen de 55-jarige koop man H. de J. te Deventer, die op 26 okto ber 1956 zijn 54-jarige echtgenote van het leven heeft beroofd en daarna had gepoogd zijn 21-jarige dochter eveneens te doden. Uit het verhoor bleek, dat de man za kelijk aan de grond zat en dat hij In Duits land betrekkingen onderhield met een an dere vrouw. In een met haar gevoerde cor respondentie zinspeelde hij op de mogelijk heden van een huwelijk. Zijn vrouw opende 'n brief uit Duitsland die afkomstig bleek van de vrouwelijke relatie. Hierover is een woordenwisseling ontstaan die aan de noodlottige daad voor afging. (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijk had tot nu toe geen auto-snel weg, behalve een stuk van Salzburg naar de Westduitse grens in de richting Mün- chen en dat is nog het werk van Duit sers geweest. Na de totstandkoming van het staatsverdrag is Oostenrijk zelf aan het werk gegaan en nu is het eerste stuk van de autoweg Salzburg-Wenen voor het verkeer opengesteld. Deze dubbele weg, tussen Salzburg en Mondsee, is het vier de gedeelte van het traject dat Salzburg met Wenen zal verbinden. Bij de opening van het eerste gedeelte, dat 124 meter lang is, wees bondskanse lier Raab er op dat hij graag meer spoed had betracht, maar dat een gedeelte van de financiën, na het verkrijgen van de soevereiniteit voor andere doeleinden moest worden gebruikt. Bovendien zijn er in het heuvelachtige gebied vele kostbare viaducten nodig. Het traject Salzburg- Mondsee is vooral van betekenis voor toe risten, die snel en veilig het Salzkammer- gut met zijn prachtige bergen en meren willen bereiken. Men hoopt het gehele tra ject naar Wenen in 1961 te voltooien. Daar mee zal Oostenrijk opgenomen zijn in het Europese net van autosnelwegen, niet al leen in de richting west-oost, maar ook naar het zuiden, naar Italië en verder naar Belgrado. ADVERTENTIE De ervaring met no-iron shirts heeft vele huisvrou wen skeptisch gestemd. Bij de nieuwe Kerko „Espresso" shirts kan men echter wér kelijk volstaan met weinig of niet strijken. Deze sneeuw witte poplin shirts kosten slechts f 13.50, dank zij zeer rationele produktiemethoden Willem Ruys niet Belawan op Sumatra zal aandoen, aangezien dat tachtig mille pre mie spaart! ADVERTENTIE Zondag 11 mei is het MOEDERDAG Een dag dus, om een (w)aardig persoonlijk presentje te geven. U vindt beslist iets in onze rijk gevarieerde collecties JUWEELTJES VAN SIERADEN! Cadeaux, waar iedere moeder dank baar voor zal zijn, heeft De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 (Van onze correspondent in Londen) Ghana, het eerste Afrikaanse Dominion van Groot-Brittannië heeft koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh voor een bezoek uitgenodigd, tegen het eind van het volgend jaar. Het laatste bezoek van het Britse koninklijk paar aan West- Afrika was in 1956, toen Nigeria werd be- s zocht. Ghana, de voormalige Goudkust, werd vorig jaar onafhankelijk binnen het Gemenebest. Samenvallend met de be kendmaking van de uitnodiging aan de ko ninklijke familie door Ghana's premier, dr. Nkrumah, werd in Accra de staat van beleg afgekondigd, na demonstraties te gen het ongedaan maken van de gemeen teraadsverkiezingen. Ghana heeft sinds zijn ontstaan als zelfstandig land allerlei moeilijkheden moeten overwinnen en kampt nog met vele problemen. In Lon den betwijfelen sommigen of Ghana niet te vroeg onafhankelijkheid gegeven is. Ghana tracht het centrum te worden van een gemeenschappelijke Afrikaanse bui tenlandse politiek. Het is een gunstige om standigheid, dat dr. Nkrumah de zijde van het Westen heeft gekozen. Men beschouwt in Londen de uitnodiging aan het Britse koninklijke paar als het bewijs van poli tieke verantwoordelijkheid van Ghana's leiders. Voor opa was het wassen beeldenspul op de kermis een elk jaar met spanning verbei de attractie. Wij, verwend door krant, tijdschrift, film en televisie, zouden ons logi scherwijze een beetje boven dit soort vermaak verheven moeten voelen. Pardon, deze conclusie is geheel en al fout. Hoe komt het andeis, dat per jaar zeshonderdduizend be zoekers de tourniq.ietten van het Musée Grévin in Parijs passeren? Allemaal opa's? Geen sprake van. Er 'mogen atomen worden gesplitst en kunstmanen worden gelan ceerd, maar diep in ons hart verborgen leeft blijkbaar nog onverminderd het verlangen naar het romantische, de wee moed om wat verloren is ge gaan en de kinderlijke blijd schap om de verrassing. „De belangstelling is in de loop van de tijd eerder groter geworden", verzekert mij de vrouw van de directeur, die mij bij afwezigheid van haar man ontvangt. „Sinds de opening op 10 januari 18R2 zijn er zo'n zesentwintig mil joen bezoekers geweest. Dat geeft een gemiddelde, dat- en kele honderdduizenden lager ligt dan de cijfers van de laat ste jaren". Velen hadden indertijd de onderneming van de Parijse schilder Alfred Grévin als een fantastische hersenschim af gedaan. Maar zijn vriend Ar thur Meyer, de directeur van het toen gezaghebbende och tendblad Le Gaulois, zag de mogelijkheden beter en hij ondersteunde het plan met een grootscheepse perscampagne De nieuwshonger van het pu bliek was door de krant en het in de luiers liggende geïllu streerde tijdschrift bij lange na niet bevredigd. Meyer be greep, dat men de personen, Ruim driekwart eeuw geleden opende de schilder Alfred Grévin te Parijs een museum van wassenbeelden. Tot op de huidige dag weet deze galerij van in was verstarde illusteré personages en aangrijpende voorstellingen uit de Franse geschiedenis honderdduizenden te bekoren. die in het licht van de alge mene belangstelling stonden, nog beter, nog realistischer wilde zien. Laat ik er maar rontj voor uitkomen: ook de moderne* mens heeft plezier in het sprookje en hij is even bevat telijk voor de verrassingen in dit museum van wassenbeel den als zijn grootouders. Ik zit, welwillend van de eerste ver dieping gadegeslagen door een wel wat erg jonge Fernandel, in de centrale hal op een bank uit te blazen vart een eer ste vluchtige rondgang. Naast mij leest een ouderwets ge kleed heertje de krant. Hij 'moét wél erg goede ogen heb ben, want het licht is hier niet al te best, juist om de rondom gelegen taferelen beter te doen uitkomen. Na een poosje valt het me op, dat hij of bijzon der gedegen leest of over het laatste nieuws van de kabi netscrisis in slaap is geval len. Een klein meisje met een echte paardestaart en fonke lende, donkere ogen ontrukt zich aan de hand van mama en probeert het heertje van on der uit in het gezicht te kij ken. De man verroert zich niet. Dan posteert ze zich voor mij en gluurt op dezelfde ma nier naar me op. Gechoqueerd trekt het moedertje haar weg. „Non, non", zegt ze beris pend, „c'est un vrai mon sieur!" Ik kijk recht in de verlichte vitrine, waarin de geallieerde legerleiders uit de tweede we reldoorlog ongedwongen met elkaar staan te praten: ge neraal Eisenhower, maar schalk Montgomery, gene raal De Gaulle, generaal Le- Clerc. Op een afstandje voeren koningin Juliana en koning Boudewijn een geanimeerd gesprek. De bezoekers schuifelen als in een dierentuin langs de kooien van de beroemdheden. Een jongetje met een slecht geweten draait schuw om de levensgrote Parijse politie agent heen, wiens blik spe ciaal op hem gericht schijnt te zijn. Als de knaap merkt, dat hij zich heeft vergist, roept hij met bravour een onver taalbaar woord. Dit museum is vooral een staalkaart van de Franse ge schiedenis. Met de belang stelling van dit volk voor zijn eigen historie is het dan ook niet te verwonderen, dat het in de geheimzinnige spelonk met het opschrift „Galerie de la Révolution" uitzonderlijk druk is. Ernstig wijst men el kaar de kopstukken uit die tijd: Robespierre, de On kreukbare, Danton, Camille Desmoulins. Ze zijp in het halfduister van de gang grie zelig echt, midden in hun ac tiviteit versteend. Een sombere beklemming wekt de voorstelling van het revolutionair tribunaal, waar van de leden dagelijks tientallen onschuldigen naar de guillotine stuurden. Ge boeid blijft de bezoeker staan bij het tableau „De koninklij ke familie in de Temple". Het afgrijzen op het gezicht van Marie Antoinette is echt als zij ziet, dat voor het raam van haar gevangenis het bebloede hoofd van haar vriendin prin ses de Lamballe wordt ge toond. Gruwelijker nog is „De dood van Marat", in zijn bad vermoord door Charlotte Cor- day, die zich geroepen voelde de weréld van een beestmens te verlossen. Marat ligt ziel togend achterover in zijn schoenvormig bad „het is echt", bezweert men mij, „een certificaat is in ons bezit". „Napoleon op zijn sterfbed te Sint Helena" doet elke Fransman iets. De keizer der Fransen ligt opgebaard in een eenvoudig ingerichte kamer. Zijn bleek gelaat steekt scherp af tegen de donkere achtergrond. Stilletjes wend ik mij naar de vijf episoden uit het leven van Jeanne d'Arc. Alfred Grévin en zijn opvol gers kunnen het ook niet hel pen, dat de geschiedenis van Frankrijk met bloed en .tra nen is geschreven. Maar er waren ook fleurige gebeurte nissen: het massale tableau „Een avondpartij te Malmai- son" getuigt ervan. Tientallen figuren uit de tijd van consul Napoleon staan in een weme ling van schitterende unifor men en elegante toiletten door elkaar. En laat ik even verder de zevenjarige Mozart niet ver geten. Hij bespeelde in 1763 het clavecimbel voor Lode- wijk XV en madame de Pom padour. „Houders van blauwe biljet ten moeten zich naar het Pa lais des Mirages begeven", klinkt uit een luidspreker. Ik sjok met de stroom mee en kom in een grote ruimte, vol pilaren, waaraan het flonkert van spiegels. Dan begint een wonderlijke voorstelling. „We kunnen vijfenveertig verschil lende lichteffecten produce- ceren", fluistert een gids mij in". Terwijl een romantisch muziekje wordt gespeeld, draaien de grillig gevormde spiegels en ik bevind me plot seling in een fantastische Hin doetempel. Een ogenblik la ter, nadat cfe spiegels nog maals zijn omgeklapt, sta ik in een sprookjesbos, waarin kleurige vlinders fladderen. Dan verandert het toneel in een Arabisch paleis.. Q. zeker, dit soort amusement is hope loos uit de tijd maar wat is het eigenlijk verbluffend mooi Ietwat duizelig slenter ik weer de galerij door. Ik maak kennis met Louison Bobet, met racefiets en al aanwezig. Ik amuseer me nog een half uur in het Cabinet Fantasti- que, waar een goochelaar zijn verbazingwekkende kunsten vertoont. Ik trek gekke gezich ten in de lachspiegels, vlak bij de centrale hal. En ik waag een geïnteresseerde blik aan een lief meisje in een rood jasje en een Schots rokje. Ze bewondert een balletscène een atletisch gebouwde ne ger, verstard in een gracieuze stand. Ik zou haar wel willen zeggen, dat ik dit schouwspel even mooi vind als zij maar ze is van was. Langs de etalages met de koninklijke figuren begeef ik me naar de uitgang en kijk onderweg terloops even in een nis. Een meisje staat er hei melijk haar kous op te halen, haar rug bescheiden naar het publiek gekeerd. Ik wend mijn ogen zedig af, maar wat zou het: ze is ook van was! J. J. F. Remming Haarlem. Men schrijft ons uit de bol lenstreek, dat wegens de aanhoudende koude de bloei der hyacinthen bijzonder weinig vooruit is gekomen. Zelden komt het voor dat de kleuring der velden zoo lang op zich laat wachten als dit jaar. Het kijklustig publiek, dat overigens zeer schaars is, moet genoegen nemen met de narcissen, die door het koele weder langer mooi zijn gebleven dan anders

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5