Horen en zien MARCHWOOD Dirk van exposeert Keukenkastje - krijgt 'n kwastje - met gemak en CETALAG Agerda voor Haarlem De negen Muzeny De Kroon van Koning Pompodilio IV Moord op Maria Kriek is niet opgehelderd Kort en bondig VRIJDAG 2 MEI 1958 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Heijermans beslist nog de aandacht waard De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Staten van Suriname ontbonden Nijmegens binnenstad wordt gesaneerd Mr. E. N. van Kleffens in een nieuwe functie ideaal wonen SOO/n/i Kerkelijk Nieuws Examens Treinen staan morgenavond twee minuten stil Vier jaar voor hoofddaders van de moord te Anjum Moeder van een hunner krijgt zes jaar Arts vrijgesproken Filmprijzen voor Dollywood Centrale Raad voor de Volksgezondheid PLASTICVERF van Ceta-Bever ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE r r i' tS De televisieopvoering van „De Opgaande Zon" van Herman Heijermans, bewerkt door Willy van Hemert, die in het VARA- programma van donderdagavond tevens de regie voerde, heeft in ieder geval weten te bewerkstelligen, dat wij momenten van mooi toneel hebben gezien, die ons het talent van Heijermans en zijn vertolkers nog eens duidelijk openbaarden. Maar te levisietoneel was het toch niet. Daarvoor kon Van Hemert niet onder de dwingende kracht van Heijermans uit, die een man was van het toneeleffect, van het directe treffen van mens met mens, zelfs al groe peert hij in zijn scènes altijd een aantal figuren om hen heen. De camera moest de plaats innemen van de psyche van de toe schouwer, die op een andere manier ge raakt wordt dan de camera kon doen ver moeden of ook maar suggereren. In de scènes a deux was het er doorgaans wel. De monologen boden de beste aanblik op de spelprestaties, maar zodra er meer per sonen in het beeld kwamen, raakte het effect zoek. Dan miste de tekst zijn uit werking en deed de mise-en-scène ge wrongen aan, omdat ze ons een belang stelling opdwong, die we op dat ogenblik niet voor de figuur in het beeldveld had den. Beeld en tekst stonden elkaar dan in de weg. De tekst heeft trouwens een heel reële waarde, die door de versnippering der scènes in andere beeldinstellingen ge voelig werd getroffen, waardoor zeker in het begin het stuk maar heel langzaam op gang kwam. Een ideale televisie-uitzending was het dus niet. Gelukkig kwamen er echter nog hele scènes Heijermans over, die ons de kracht van zijn gevoeligheid, zijn harte lijke menselijkheid deden ervaren. Men werd nauwelijks getroffen door de af stand. die de tijd heeft genomen van de situaties, die het stuk stelt. Daar heeft enerzijds Van Hemert het nodige aan ge daan een heel lastige opgave. Ander zijds is het door de voortreffelijke drama tische capaciteiten van auteurs en spelers dat we geboeid bleven toekijken. De rol bezetting was er dan ook naar. Naast een steeds sterker op toeren komende Johan Kaart toch wel aanvaardbaar met al zijn luidruchtigheid troffen wij Aaf en Herman Bouber, echt in hun weldoende natuurlijkheid, zagen wij Piet Kamerman een innemende jeune premier spelen met een wat sterk dramatische Ellen van He mert als zijn tegenspeelster, waardeerden wij Erik van Ingen, die wist te voorkomen dat zijn figuur een ploert werd. De bij rollen voldeden wat minder, maar zij han gen er dan ook bij en zijn niet bepaald voor de grote creatie geschapen. Een mooi ding was het ontbreken van storende geluiden. Ditmaal kon men zich rustig op het beeld concentreren en ver staan wat er gezegd werd. Dat was zoals men begrepen zal hebben beslist wel de moeite waard. Beeld-schermer ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 19.30 Nationaal programma. 20.3024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben ie zestig? 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste. (12.30 12.33 Land-en tuinb.meded.l. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Voor de jeugd. 15.25 Harmonie-orkest. 15.45 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Sport en gram. 17.15 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Koorzang. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijkork. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. Nationaal programma: 19.30 Om.ork. 19.50 Klein mannenkoor. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Orgelconcert. 20.13 Omr.ork. en groot koor. KRO: 20.30 Gram. 21.00 Vogels hebben een nest, hoorsp. 22.00 Tenor en piano. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 Nationaal programma. 20.30 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus 10.05 Morgenwijding. VARA10.20 Amus.muz. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Annemarieke. 11.35 Viool en clavecimbel. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Promenade-orkest. 13.45 Sportpraatje 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekbespr. 15.25 Lichte muz. 15.45 Betuws progr. 16.10 Radio- philh. ork. en solist. 16.45 Wenkend perspectief, caus. 17.00 Ballroomorkest. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.45 Gram. 1900 Artistieke staalkaart. Nationaal programma: 19.30 Zie Hilversum I. VARA. 20.30 Nieuws. 20.35 Gram. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Mezzo-sopr., altviool en piano. 21.50 De meisjes uit Viterbo, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. RRTT?CPT "Ï9d IVf 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.35 en 14.45 Idem. 1455 Voetbalrep. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg gezangen 17.30 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoon stelling te Brussel. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. NTS: Eurovisie: Voetbalwedstrijd Manchester United—Bolton Wanderers. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.35 Journaal en weer- overz. 19.55 Nationaal progr.: Dodenherdenking. 20.25—20.40 Lied der Volkeren, film. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Gouverneur Van Tilburg van Suriname hèeft donderdag een besluit getekend, waarbij de Surinaamse Staten met ingang van 7 juli worden ontbonden. Tevens is de huidige zitting der Staten gesloten. De kandidaatstelling voor de nieuw te verkiezen Staten zal geschieden op 28 mei. De verkiezing wordt gehouden op 25 juni. De nieuw te verkiezen Staten zullen op 8 juli voor de eerste keer bijeenkomen. Bij Magdalene Sothmann te Amsterdam exposeren weer twee figuren: Joop Mader gouaches en tekeningen tot 10 mei, Dirk van Gulik schilderijen, aquarellen en teke ningen tot 12 mei. De tekeningen van Joop Mader bevielen me belangrijk beter dan de gouaches, die wat ongevoelig van kleur zijn door hun geprononceerd rood, geel, blauw, oranje, groen en geel. Nu is het moeilijk voor Joop Mader op te bieden tegen Van Gulik, een schilder, die na lang werken zijn weg wel gevonden heeft en over een zeer eigen en mooie kleur be schikt. Grappig eigenlijk: zo'n vijfentwintig jaar geleden werd het impressionisme als een afgedane zaak beschouwd en nu behoort een Van Gulik tot de veel besproken figuren zoals dat ook met Kees Verwey het geval is. Van Guliks impressio nisme heeft een licht expressionistische tendens misschien door de felheid, waar mee hij penseel en kwast hanteert. Mooi en plezierig scbildéren heeft Van Gulik altijd voorgestaan. Daarvan getuigt nog een vroeg Manet-achtig bloemstukje. Ook bij even later werk van vóór de oorlog, dat ik me nog goed herinner, gold hetzelfde en dat werk wees al naar hetgeen Van Gulik thans doet. Hij wil vóór alles steeds puur schilder zijn, laten zien dat hij het met verf deed en deze opbracht met de daarvoor gebruikelijke gereedschappen. En toch zijn de schilderijen en aquarellen uit de verf gekomen, zoals men dat onder vak mensen noemt. Men bekijkt zijn werken niet als gekleurde oppervlakken, maar men wordt meegenomen in landschappen, in de oostelijke Pyreneeën en op Curagao. Zo rond de tropen wordt het schilderen een hachelijke onderneming. Van Gulik heeft in Curagao iets weten te doen. Ik geloof dat het daar zo is als hij met zijn schilderijen en aquarellen vertelt. Zijn werk daarvandaan heeft dezelfde authen ticiteit niet alleen als de aquarellen en schilderijen, die hij maakte van de ooste lijke Pyreneeën, maar ook als zijn portret van de beeldhouwer S., dat moet lijken. Het hinderde me gewoon, dat ik het model niet direct kon thuisbrengen, want die man heb ik gezien zoals Van Gulik hem schil derde. Het tekenen van Van Gulik is mij niet evenzeer overtuigend. In een enkele schets naar een naakt zitten beslist hinderlijke fouten. Hier schuilt een gevaar voor quasi- genialiteit, voor bluf. Dit als het om een ander ging. Iets daarvan zit ook voor mijn gevoel in een geschilderd naakt en even in sommige stillevens, die overigens nooit lelijk zijn te noemen. Van Gulik werkt erg op het gevoel en dan is afstand nemen van eigen werk moeilijk en een kwestie van tijd. Het had dan ook enige voeten in de aarde voor deze zo gerechtvaardigde expo sitie plaats had. Het was Van Gulik die weifelde. Maar aan de andere kant was hij toch weer zo zeker van zichzelf om twee schilderijen te kunnen vertonen van een zelfde motief, gezien van eenzelfde hoek uit. En dat ook weer volkomen terecht. Bob Buys De 'regering heeftr'de NijMe- gen toestemming gegeven de sanering van de oude binnenstad in de wederop- bouwplannen van dé stad op te nemen. Er zullen ongeveer 400 panden in de oude stad worden afgebroken. De totale kosten van de sanering zijn geraamd op 10 mil joen gulden. Ook is weer een uitbreiding van de ge meentelijke industrieterreinen ontworpen. De thans aanwezige 150 ha. industrieter rein zullen worden vergroot met 100 hec tare ten zuidoosten van de stad. Er zal zonodig een derde havenarm worden ge graven. Er bestaan plannen tot aanleg van nog 500 ha. industriegebied in samen werking met naburige gemeenten. De nieuwe afgevaardigde van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal-Gemeen- schap in Engeland, mr. E. N. van Klef fens, heeft in Londen zijn functie aan vaard. Mr. Van Kleffens is jhr. mr. H. van Vre- denburgh opgevolgd, die kort geleden werd benoemd tot hoofd van de afdeling Europa van het ministerie van Buitenland se Zaken. Bing Crosby. De bekende Amerikaanse zanger van lichte muziek Bing Crosby heeft maandag meegedeeld, dat hij zich uit het amusementsleven terugtrekt. Bing Crosby verklaarde dit in een vraaggesprek met het tijdschrift „Look". Hij is thans ge trouwd met de actrice Kathryn Grant, zijn tweede vrouw. Hij heeft vier zoons uit zijn eerste huwelijk met de overleden zangeres Dixie Lee en is vierenvijftig jaar. Museumpenning Bij Koninklijk Be sluit is de zogenaamde museumpenning in zilver toegekend aan H. van Hoogdalen in Gorinchem als blijk van waardering voor zijn verdiensten jegens het museum „Dit is in Bethlehem" te Gorinchem. Erepositie. In het stedelijk museum „Het Catharina-gasthuis" in Gouda zal Paul Citroen schilderijen en tekeningen gaan exposeren. De tentoonstelling wordt op zaterdagmiddag 3 mei geopend. Matthias Kempprijs. De Matthias Kempprijs is dit jaar toegekend aan de Limburgse letterkundige Paul Haimon voor zijn novelle „Mensenvissers". „De muur", een kort verhaal van Jos. Vande- loo uit Antwerpen verwierf de tweede prijs. Op zaterdag 24 mei zal de Matthias Kempprijs worden uitgereikt in het Bonne- fantenmuseum in Maastricht door de Com missaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben. ADVERTENTIE een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers woninginrichting beverwijk 250 Modelkamers Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bellingwolde (toez.): A. J. Roodzant te Gasselte; naar Tzumma- rum-Rirdgum (toez.): GjHj-Plantjnga.rfwiiaic^i te Driebergen. Benoemd tot vicaris te Lisse: J. M. Snijders, kand, te Vlaardingen. Geref. Kerken Beroepen te Drachten (3de pred.pl.): H. E. Wijnja te Godlinze; te Oosterend (Fr.): P. Huisman, kand. te Utrecht; te Veen- woudsterwa): G. M. W. Steen te Mark nesse (N.O.P.); te Emmercompascuum: A. Segger, kand. te Gölenkamp (Kreis Bent- heim, Duitsland); te Hillegersberg-Terbreg- ge: H. D. Bakker te Tholen. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries): H. D. Bruggeman te Schiebroek-Hillegersberg. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Deventer: J. Mulder te Gees (Dr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois: A. H. Schippers te Hillegom. Lelden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht de heer A. S. Groen te Haarlem. Op de nationale herdenkingsavond, zater dag 3 mei, zullen de Nederlandse Spoor wegen hun bedrijf van 20.00 uur tot 20.02 volkomen stilleggen. Alle treinen zullen gedurende deze twee minuten stilstaan. Op dezelfde avond zal om 18.00 uur bij het monument voor het hoofdgebouw van de spoorwegen te Utrecht door de directie en de personeelraad een krans worden gelegd. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 20-jarige landarbeider J. D. te Anjum we gens doodslag van de slikwerker Pieter Steegstra veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar en terbeschikkingstel ling van de regering, evenals de mede dader, de 26-jarige timmerman A. S. Van beide straffen wordt de tijd in "oorlopige hechtenis doorgebracht, bijna twintig maanden, afgetrokken. De officier van justitie had tegen deze verdachten respectievelijk zeven en vijf jaar en terbeschikkingstelling geëist. De moeder van J. D„ de 38-jarige F. D.-D. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Tegen haar had de officier vijf jaar geëist. De vader van J. D., tegen wie in laatste instantie twee en een half jaar was geëist, werd vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 44- jarige arts A, H. uit Zwollerkarspel vrij gesproken van de hem ten laste gelegde onregelmatigheden, die hij in het door hem beheerde sanatorium „Zandhove" in de jaren 1952 tot 1954 zou hebben gepleegd. Hij zou onder meer persoonlijke schul den met sanatoriumgelden hebben betaald. De arts gaf toe zich aldus aan gelden van derden te hebben vergrepen, maar hij zei meer aan het sanatorium te hebben uit gegeven dan te hebben „verdiend". Op de negende jaarlijkse reclame-film dag, die donderdag onder auspiciën van het Genootschap voor Reclame in het Flo ra-theater te Amsterdam is gehouden, zijn twee films van Joop Geesink's „Starfilm" bekroond. Het zijn „Coffeeboatsong" en „Kun je nog smullen, smul dan mee"; beide speelfilmpjes van ongeveer 2 minu ten, gergisseerd door Ronny Erends. Het scenario van beide films is van Bert Kroon de muziek van „Coffeeboatsong" is van Max Woiski; de muziek van „Kun je nog smullen, smul dan mee" van Else van Epen-De Groot Op het achtste internationale Filmfesti val, dat in het kader van de Fiera di Mila- no van 13 tot 24 april in Italië is gehouden, is een serie Mackeson televisie-spots van S>op CÏ'êësTnk's '"„ÊdBywooa" onderschei den met de prijs van de „Federazione Ita- liana Publicita". Dollywood is inmiddels aan de produktie van het vijftigste „Mackeson"-filmpje toe. Het betreft hier korte filmpjes, waarin bierflesjes de rol van poppen hebben overgenomen. Zij wor den onder de artistieke leiding van Jan Cooien vervaardigd en vertoond voor de Britse commerciële televisie, waar zij reeds geruime tijd als nummer één in po pulariteit bij de Britse kijkers staan ge noteerd. Reeds het eerste jaar na de ver toning van deze televisiefilmpjes steeg de omzet van het Mackesonbier in Engeland met 19 pet. „The Earth is Born", de film over het ontstaan van de aarde, die door Joop Gee sink's Dollywood in opdracht van het Amerikaanse tijdschrift „Life" is gepro duceerd, is in de Verenigde Staten be kroond met de „Robert J. Flaherty Spe cial Award". Aan deze film van een half uur is drie jaar in de Dollywood-studio's te Amster dam gewerkt. Nu woonde er in de stad ook een mannetje, dat het eerzame beroep van kleermaker uitoefende. Hij werd meestal „het snijdertje" genoemd, of „de kleine Pipero"; dat was zijn naam. Dat kleermakertje was een vrolijk en altijd opgeruimd mannetje, die plezier had in zijn werk en met iedereen goed. kon opschieten. Altijd, als iemand bij zijn venster kwam, had hij een grapje en een praatje. Op die dag zat Pipero vlijtig aan een nieuwe jas te naaien, toen hij opeens een oploopje zag bij de plaats, waar zo'n plakkaat werd opgehangen. „Wat is dat daar?", vroeg hij zich nieuwsgierig af. 3435 ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 (Van onze correspondent in Londen) Het hoofd van de recherche van het graafschap Essex heeft, mede op grond van de brieven, die het op 5 januari bij Colchester vermoorde Nederlandse meis je Maria Kriek aan huis zond, een „dag boek" samengesteld van de laatste maand van haar leven. Winkeliers, tandartsen, doktoren en mensen in de omgeving, in totaal twintigduizend personen zijn onder vraagd. De politie bezocht vierduizend huizen, maar het tragische slot ontbreekt nog steeds. Wat er in het laatste uur ge beurd is, weet men niet. Bij het hernieuwde onderzoek kwam de jury tot de slotsom dat Maria Kriek door een onbekende persoon of onbekende per sonen is vermoord. Het politieonderzoek was uiterst gron dig. Elke mogelijkheid om inlichtingen te krijgen, werd gebruikt, maar aanwijzin gen, die tot de dader zouden kunnen lei den, bleven achterwege. Elke weg en elk pad in de nabijheid van het misdrijf, werd door tweehonderd agenten met mijnde- tectors afgezocht in de hoop de vermiste handtas van het meisje te vinden en het wapen waarmee ze werd aangevallen. Vijf duizend voertuigen en hun bestuurders werden gecontroleerd en honderden ver klaringen afgenomen. De Amerikaanse luchtmacht stelde zijn elektronisch archiefsysteem in werking om de gangen van duizenden militairen na te gaan. Het raadsel bleef onopgelost. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft gisteren m het gebouw van de Sociaal-Eco nomische Raad te 's Gravenhage de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid ge ïnstalleerd. De minister herinnerde er in zijn installatierede aan, met hoeveel moeite de centrale raad, welks status in de Gezondheidswet is geregeld, tot stand is gekomen. Achter de strijd om de sa menstelling van de centrale raad ging schuil de controverse over de taak en de verantwoordelijkheid van overheid en par ticulier initiatief ten opzichte van de ge zondheidszorg. Goede volksgezondheid is een zo primair belang, zei de minister, dat de rijksoverheid daarvoor altijd de laatste en hoogste verantwoordelijkheid draagt. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 ADVERTENTIE 42. „Ik ben er in geslaagd de sneden van dat zwaard in de afgelopen weken een beettje botter te maken. Maar wat weet jij eigenlijk Peter?" „Ik was op dat Oudejaarsavondpartijtje, ofschoon ik niet geloof dat je mij gezien hebt". „Oh, hemeltje, was het zo duidelijk?" „Neen, heus niet". „Nu ja, dat zijn nu eenmaal dingen, die gebeuren kun nen. Mijn vader hield eens een lezing tegen mij over nederigheid. Ik geloof, dat Laurie hierheen gezonden is met het uitdrukkelijke doel zijn trots eens een beetje te vernederen. Daar is hij dan ook wel in geslaagd". „Je bent er nogal bitter over, hè?" „Niet meer zo erg als ik was". „Je hebt het niet gemakkelijk gehad. Maar het komt wel goed, hoor. Net als een slechte plek, die je met klimmen tegenkomt. Je gaat verder, je afvragend, waar om ter wereld je het eigenlijk doet, en dan ben je er plotseling doorheen". Toen Celia naar de winkel terugging, voelde zij zich zowel lichamelijk als geestelijk veel beier dan zij nog sedert de breuk met Deverel gedaan had. Zij was vast besloten hem uit haar gedachten te bannen en haar ver dere leven in rustige en rationele banen te leiden. Deze uitstekende voornemens werden echter al spoedig op de proef gesteld, want, op de avond van die dag vertelde haar vader haar, dat Deverel hen beiden voor de vol gende woensdag te eten had gevraagd. „Waarom heeft hij mij uitgenodigd?", vroeg Celia. „Dat heeft hij nog nooit eerder gedaan". „Oh, er logeert een tante bij hem. Zijn buishoudster en haar man hebben hem vrij plotseling in de steek ge laten. Zij hadden een erfenis gekregen en beginnen nu in Margate een pension, geloof ik. In ieder geval is die tante van Deverel nu in de bres gesprongen, tot hij een ander echtpaar kan vinden en ik veronderstel, dat hij meende, dat je het viertal vol zou maken". „Juist. Ik moet dus Tante amuseren met vrouwelijke praatjes, zodat jullie tweeën vrij zijn over chemie te praten. Zal niet gaan". „Kom kom, meiske. Dat is een beetje onbeleefd. Ik weet, dat je niet op Deverel gesteld bent, maar die oude grieven zullen je toch niet beletten om een gezamenlijke invitatie van deze aard aan te nemen?" „Paps, ik wil alles ter wereld voor u doen, behalve dit. Ik wens Deverel nooit in mijn leven weer te zien of te spreken. Ik weet, dat het dwaas en onredelijk klinkt, maar ik moet u verzoeken dit te accepteren". „Je maakt de dingen wel een beetje moeilijk, lieve kind. Je weet dat ik hem af en toe graag hier heb, maar je vooroordeel kennend, zou ik daar toch over aarzelen". „Ik kan altijd uitgaan, indien u mij van te voren waar schuwt". „Zou dat niet een beetje al te markant zijn?" „Hij is nu niet precies een kasplantje", zei Celia vrij scherp. „Hij zal er wel overheen komen". „Dus moet ik uit jouw naam bedanken?" „Alstublieft". „Goed. Koppig klein ding ben jij, hè?" „Misschien wel. Meg en ik hadden het vandaag eens over de vakantiekwestie gehad, Paps", ging zij voort. „Ik was vast besloten dit jaar geen vakantie te nemen, daar ik al een maand weg ben geweest, maar Meg heeft mij overgehaald om in het begin van oktober nog een dag of tien te nemen. Zij neemt een paar weken aan het begin van de volgende maand en we moeten natuurlijk hier zijn voor het huwelijk van Beryl op de 26ste, dus is oktober de eerste gelegenheid, dat ik weg kan. Wat denkt u er van?" „Lijkt me een goed idee. Wat zou je het liefst gaan doen?" Zij begonnen te bespreken, waar zij heen zouden gaan en eindigden, net zoals Celia gedacht had, met het kiezen van hun oude trkpleister in het Meren-District. „Zou je niet liever met een jonger iemand gaan?", vroeg haar vader, toen het besluit genomen was. „Welnee, waarom?" „Ik voel, dat ik jou met mijn oude benen wel eens rem. Wat zou je zeggen van de jonge Fielding of Bill?" „Bill zou alles, wat verder dan een paar kilometer lopen was, als dwangarbeid beschouwen en Peter is voor mij een veel te geoefende klimmer. Bivendien ga ik veel liever met jou, dus wees een engel en boek voor ons allebei". „Goed dan. Oktober zal daar wel 'n goede tijd voor zijn. Meer kans op droog weer en een betere temperatuur om te wandelen. Wat heb je daar?" Celia gaf hem met enige teots een getypt vel papier. „Onze halfjaarlijse cijfers. Meg en ik en de accountant hebben die vandaag opgemaakt. We zijn nogal tevreden met het resultaat". En zo werd het stekelige onderwerp van Deverel ter zijde geschoven. Haar vader ging de volgende woensdag alleen op Win- gate Lodge dineren, maar twee dagen na zijn bezoek kreeg Celia een brief van Laurie. Beste Celia, Het spijt me, dat je mijn invitatie deze week niet wilde accepteren. Je vader gaf te kennen, en ik ben het daar mee eens, dat het toch verstandiger zou zijn een eind te maken aan deze wat kinderachtige vijandschap, waar door alle dingen gemakkelijker zouden worden. Ik geloof, dat als jij en ik eens even konden pratten, we de atmos feer zouden kunnen zuiveren en tot een beter begrip komen. Misschien wil je me een geschikte tijd en plaats laten weten. Het doet me veel genoegen te horen, dat je zo vol komen van je zonnesteek genezen bent. Met vriendelijke groeten, LAURENCE DEVEREL Het kostte Celia niet veel tijd, om haar antwoord op dit epistel samen te stellen: Beste Laurie. In antwoord op je brief moet ik zeggen, dat ik niet zie, hoe een ontmoeting tussen ons enig nut zou kunnen hebben. Met het verleden heb ik afgedaan en ik wens onze kennismaking niet te hernieuwen. Ik zie geen enkele reden, waarom mijn gevoelens jou of mijn vader in ongelegenheid zouden brengen. Met de vriendschap, die er tussen jullie beiden bestaat, heb ik niets te maken. Mag ik de woorden gebruiken, waarmee jij je voor laatste brief aan mij besloot? Ik zou liever origineel willen zijn, maar die woorden zijn om de een of andere eigenaardige reden in mijn hoofd blijven hangen en zijn volkomen toepasselijk. „Antwoord niet op deze brief. Ik zou liever willen, dat de zaak hiermee uit was". Met vriendelijke groeten, CELIA HOWARD (Wordt vervolgd) Ongeluk in speeltuin. In een speel tuin te Deventer is een 14-jarig meisje van een schommel gevallen. Zij stond na de val op en kreeg toen de nog in volle vaart zijnde schommel tegen het hoofd. In bewusteloze toestand werd zij naar een ziekenhuis gebracht, waar zij na enkele uren overleed. B. Hopperus Buma overleden. Op de leeftijd van 61 jaar is te Drachten over leden de heer B. Hopperus Buma, die van 1941 tot eind 1955 (met een korte onder breking gedurende de laatste periode van de Duitse bezetting) burgemeester van de gemeente Smallingerland is geweest. In 1955 ging de heer Hopperus Buma om ge zondheidsredenen met vervroegd pensioen. Kort daarna trad hij als adviseur voor algemene zaken in dienst van de Dracht ster vestiging van de n.v. Philips. Deze functie legde hij kortgeleden neer om zich in Hilversum te vestigen. Over de oceaan. Volgens bij de Fok kerfabrieken binnengekomen berichten heeft de tweemotorige PH-NVF „Friend ship" de oceaanvlucht van Dakar (West- Afrika) naar Recife (Brazilië), een afstand van ruim 3200 km, uitstekend volbracht. Vyf maanden. De rechtbank te Maas tricht heeft een 22-jarige Britse korpo raal, gelegerd in Duitsland, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Hij had op 4 januari te Maastricht in beschonken staat met een auto op de politie inge reden. Duitse order. Het Duitse ministerie van Waterstaat heeft de I.H.C. Holland, Den Haag opdracht gegeven voor de bouw van een dubbelschroef sleephopper zuiger ter waarde van ruim f 15 miljoen, diesel-elektrisch gedreven, met een laad ruim van 2800 kubieke meter en een ver mogen van 7500 pk. De zuigdiepte is 21,5 m. Haar kind gedood. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft een jaar gevangenisstaf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist tegen een 24-jarige werkster uit Harderwijk. Haar was ten laste gelegd dat zijn verscheidene malen geld uit de brandkast van haar werkgever had genomen tot een totaal bedrag van 2500,en dat zij in augustus 1957 haar pasgeboren kind had gedood en begraven. De vrouw had al eerder een kind gedood. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I VRIJDAG 2 MEI Stadsschouwburg: Hef Nederlands Ballet met drie premières, 20 uur. Concertgebouw: Concert voor lagere schooljeugd, 13.30 en 14.45 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.3022.30. Vishal: Benelux- Fotosalon, 19.3022 uur. FILMS Cinema Palace: „Trouwen is houwen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In dienst des konings", 14 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Jet Pilot", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „High Noon", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De machinist", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Les Girls", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bastogne", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lordt, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Haarlem -NoordKermisvermakelijkheden 16-24 uur (Zaanenlaan). Zomervaart: At tracties en kermisvermakelijkheden. ZATERDAG 3 MEI Grote Kerk: Nationale herdenkingsbij eenkomst, 18.45 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.3022.30 uur. Vishal: Benelux-Fotosalon, 1317.30 en 19.3022 u. FILMS Cinema Palace: „Trouwen is houwen", 14 j., 14, 16.15 en 21.15 uur. Lido Theater: „Jet Pilot 14 j., 16.15 en 21.15 uur. Luxor Theater: „High Noon", 14 j„ 14 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Les Girls", 14 j„ 14, 16.15 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bastogne", 14 j., 14.30 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15 en 21.15 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7