Duizenden trokken op naar de gewijde plaatsen in de IJmond Tielrooy Kennemer damkampioen Velsens leeszaal en bibliotheek groeide uit tot een der drukst beklante Seizoen 1958 geopend met enige rustige wedvluchten BLOEMENGEDACHTEN EN KORALEN Westerveld, Duinrust en Velsens monument werden trefpunten der herdenking Filiaal Santpoort en betere behuizing der „Centrale" de vurigste wensen raatótoel MAANDAG 5 MEI 1958 3 Niet allen Politie-adjudant AP. Maas neemt afscheid Dierenbescherming houdt jaarvergadering met feest als dessert „Vriendenkring" behaalde eerste prijs Junioren van „Full Speed" verloren met 3-2 „De meid" bij OBK Handbal in de IJmond IJmond-heren kampioen door zege op Aalsmeer (Op de DE DUIVEN VLOGEN WEER HET LEVEN IS zaterdagavond op Westerveld, op Duinrust, maar vooral in vele Nederlandse harten stilgevallen de stilte der eerbied, die gepaard ging aan het verdriet van het gedenken dergenen, wier bloed vloeide; ook in deze IJmond. Tussen Velsen en Limmen zijn overal de kransen 'en de bloemen aan gedragen voor de monumenten en klonken de koralen in de vallende avond. Westerveld, vanouds een gewijde plek door het uitstrooien van zoveel as ge durende de bezetting heeft een kleine duizend eerbiedigen ontvangen; Duinrust in Beverwijk zag een stoet van een veel grotere omvang naderen tot de plek der stilte, maar de gevoelens waren gelijk. Gevoelens, die in de middag reeds bij het Velsense monument onder woorden zijn gebracht, toen daar achtereenvolgens de schoolkinderen en de ouderen bijeenkwamen voor een bloemenhulde en welke eveneens in en rond de bedrij ven bijeenkwamen tijdens de plechtigheden dezer derde mei. Zaterdagavond om twee minuten voor acht verstarde plotseling de bedrijvigheid in Velsen voor enkele ogenblikken. Twee minuten, die werden gewijd aan Velsens doden uit de tweede wereldoorlog. In de huiskamers verstomde het geroezemoes, de radio zweeg, knersend kwam een trein tot stilstand en op straat stond het verkeer een moment stil, mannen ontblootten hun hoofden en de kinderen staakten hun spel. Tot om acht uur het gebeier der klokken en geloei der scheepsfluiten een ieder weer tot leven riep. Schuchter werd de dage lijkse gang hervat en enkele minuten na acht waren alleen de bloemen aan de voet der oorlogsmonumenten de uiterlijke teke nen van een waardige herdenking, die zich 's middags concentreerde rond het verzets- monument op Plein 1945 en zich 's avonds uitte in de traditionele stille gang naar be graafplaats Westerveld. In IJmuiden ver trok om zeven uur een grote schare deel nemers om te voet de zwijgende tocht naar Westerveld te ondernemen. Een aantal deelnemers uit Driehuis sloot zich hierbij aan en toen ook de groep uit Santpoort in de stoet werd opgenomen, was hun aantal tot bijna duizend gegroeid. Aan de vijver Stil en waardig stelden allen zich op aan de rand van de vijver van Westerveld, recht tegenover het monument waar zich de familieleden der gevallenen hadden verzameld. Het harmoniekorps vertolkte gedeelten uit de Mattheus Passion, hetgeen met de torenklanken uit Driehuis en Vel sen en het ruisen der bomen rond het water samenvloeide tot een ontroerende ode aan de gevallen strijders. Hierna viel een doodse stilte over het ereveld en kon den de nabestaanden zich met gebogen hoofd aan de nagedachtenis der doden wijdden. Het eerste couplet van het Wil- helmus, gespeeld en gezongen door de kapel en een groot aantal zangers, vormde het sluitstuk van de plechtigheid. Hierna werd langs het monument nog gedefileerd. Tuiltjes en kransen 's Middags waren schoolkinderen en ver tegenwoordigers van overheid en vereni gingen alsmede de familieleden van ge vallen verzetsstrijders reeds bijeengekomen bij het verzetsmonument, waar zij geduren de een korte plechtigheid bloemen legden. Eenvoudige tuiltjes en enorme kransen vonden een plaatsje aan de voet van het beeld. Het knapenkoor „De Zingende Klok ken" zong tijdens de plechtigheid een twee tal coupletten van het Wilhelmus. Een harmoniekorps bracht koraalmuziek ten gehore, waarna allen een rondgang om het monument maakten. Soberheid in Velsen-Noord De dodenherdenking bjj de bedrijven in Velsen-Noord droeg een zeer sober karak ter. Bjj de papierfabriek Van Gelder en Zonen n.v. werden zaterdagmorgen bij de bronzen gedenkplaat met de namen van de achttien gevallen personeelsleden kransen gelegd door de directie, de fabriekskern en de beambtencontactcommissie. Ook bij de n.v. De Plaatwellerij werd volstaan met kransleggingen bij de bron zen herinneringsplaquette. Dit geschiedde door de directie en de ondernemingsraad. Om even na twaalf uur vond bij het Hoogoven-monument aan de Wenckebach- straat evenzeer een eenvoudige plechtig heid plaats, waarbij onder de aanwezige personeelsleden ook een aantal familie leden der overledenen aanwezig was. Er waren ditkeer geen deputaties uit de af delingen. Kransen werden gelegd door de directie en de voorzitters van de beide secties der centrale contactcommissies uit de ondernemingsraad. Na de kranslegging speelde de Hoogoven Harmonie het volks lied en werd de vlag gehesen. De plechtig heid werd besloten met een défilé langs het monument. Ook de Beverwijkers hebben getoond, dat zij de vrouwen en mannen, die voor ons de vrijheid bevochten, maar helaas bij die strijd het leven hebben moeten laten, nog niet zijn vergeten. Want, hoewel de herdenkingsbijeenkomst in ,,'t Centrum" niet bijzonder druk werd bezocht, vorm den degenen, die aan de stille tocht deel namen, een indrukwekkende stoet. En deze stoet groeide onderweg nog zienderogen aan. Naar schatting zesduizend mensen trokken, velen met bloemen in de hand, naar „Duinrust", waar de Nederlandse driekleur zacht wapperde in het koele briesje. Daar stonden ook de trompetters, bewegingloos, stram in de houding om de eer aan de doden te brengen, die hen toe komt. Velen konden hun ontroering niet verbergen toen de eerste ijle tonen over de begraafplaats zweefden, alsof hiermee gezegd wilde zijn: „doden, al is het lang geleden, dat gij uw laatste strijd streed en al kunnen uw en onze kinderen niet meer ten volle de betekenis van een dergelijke herdenking begrijpen, toch zijn wij u nog niet vergeten". Nadat de laatste tonen van de trompetten waren verstorven, bleef een ieder nog geruime tijd in gedachten ver zonken. De stilte werd slechts verstoord door een enkele auto of bromfiets, die ergens verweg passeerden. Voordat de stoet zich in beweging zette, had ds. G. W. IJzerman in het „Centrum" een kort woord van bezinning uitgespro ken. In zijn rede kwam vooral tot uiting, dat het geweten van het mensdom wakker moet worden geschud. „Het is of men de doden hoort mompelen: jullie zijn ons on trouw geworden. Dat moet toch onmogelijk zijn". Daarom drong hij er op aan van dit appèl iets wezenlijks te maken. Het mannenkoor „Zanglust" verleende de plechtigheid ingetogen luister door een gedragen vertolking van „Ecce Quomodo Mortur" van Mendelssohn. Nadat de heer Jacques Davidson een drietal toepasselijke gedichten had gede clameerd, zong het koor een psalm van P. A. Zwijzig, waarna de plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. In Heemskerk Aan de stille tocht die zaterdagavond ook in Heemskerk werd gehouden namen een groter aantal mensen deel dan ver- Niet allen hebben de kracht kunnen opbrengen de twee luttele minuten stil te in acht te nemen die eens per jaar aan de nagedachtenis van Nederlands oorlogsdoden worden gewijd. Bever- wyjks stille tocht werd bijvoorbeeld luidruchtig gepasseerd door een auto, wier inzittenden zich in het geheel niet stoorden aan een duidelijke wenk van de politieman, die de stille tocht begeleid de, maar zonder meer voorbij snorden en een bromfietser dreef het zelfs zover, dat hij zijn voertuig alle lawaai liet produceren, waar het toe in staat was. En op het ogenblik, dat de stilte over Nederland viel en aan Velsens brand weergarage de driekleur vol-van-stok zou rijzen, passerde een van Velsens politie auto's zélf over de Rijksweg. Uitzonderingen gelukkig, want de trei nen en de bussen hebben twee minuten de dienstregeling vergeten, maar uitzon deringen die des te pijnlijker troffen, omdat zij een direct contrast vormden tot de tekenen van rouw in de onmid dellijke nabijheid. leden jaar. Nadat in de Ned. Herv. Kerk, waarin voorging ds. M. Wendte en in de r.-k. kerk waarin predikte pastoor Van Steyn, korte herdenkingsdiensten werden houden ging de tocht vanaf het Raadhuis plein via de Maerelaan naar het r.-k. kerk hof waar een kranslegging plaats vond. Nadat twee minuten stilte was betracht bad burgemeester H. Nielen het Onze Vader. Hierna trok de stoet naar de Alge mene begraafplaats waar wederom een kranslegging plaats vond. Ds. Wendte las voor uit de bijbel en ging voor in gebed. Op beide begraafplaatsen werd nog ge zongen door een meisjeskoor. In Wijk aan Zee Vanaf de Driesprong stelde een kleine groep zich op om te gaan naar het pro testantse kerkhof waar bloemen gelegd werden op het graf van een omgekomen piloot van de R.A.F. Hierna ging het naar het monument in de De Zwaanstraat, waar eveneens een bloemenhulde werd gebracht. Ook dit jaar is door de gemeenten Cas- tricum en Limmen een gezamenlijke do denherdenking gehouden. Een gemeen schappelijke bijeenkomst van katholieken, hervormden en gereformeerden is daaraan, op het grote plein van de St. Pancratius- kerk, voorafgegaan. Om half acht precies ving de stille tocht naar Limmen aan, waar bij het voorlopige monument door de burgemeesters van beide plaatsen kransen werden gelegd. Na de twee minuten eerbiedige stilte zon gen de gezamenlijke Castricumse zang koren en de Limmer zangvereniging enige toepasselijke liederen. Op de terugtocht werd op de algemene begraafplaats langs de graven van de ge sneuvelden "c'efileerd. ifmmmm wmmmmmmm. Weer liggen in de bollenstreek de bloe- menmozaïeken in de tuinen uitgespreid. Vanmorgen vroeg stonden al voor ver scheidene fleurige schilderijen bewon deraars te kijken en uiteraard te foto graferen. De makers van de mozaïeken hebben weer vele uren aan hun „schil derij" besteed. Tot laat in de avond werd vrijdagavond op enkele plaat sen bij lanmplicht gewerkt. De moza ïeken beelden weer een verscheiden heid aan onderwerpen uit. In sommige gevallen geven de ontwerpers van veel fantasie blijk. Voor het gemeentehuis in Hillegom ligt een zeer mooi moza ïek van de aquariumvereniging „De Purperkop": lichtelijk geabstraheerde vissen in een goede kleurnuancering. Ook worül propaganda gemaakt voor het Rode Kruis. In Lisse ziet men een fleurige kunstmaan en het atomium van de Expo. Bij de „Don Bosco"- school liggen daar enkele grappige werkstukken: „kinderspel" en „lente- dans". Tegen de gevel van een huis aan de Van de Endelaan in Hillegom kan men een mozaïek bewonderen - gemaakt naar een werk van Pablo Pi casso. Aan de andere zijde van de laan ligt voor het jeugdhuis „Weltevreden", een werkstuk, gemaakt door de leden van het C. N. V. (foto). In totaal hebben ongeveer 25 man aan dit mozaïek ge werkt. „Omhoog de vaan van plicht en recht, in vrijheid overal" staat er in hyacintennaalden geschreven. Door in de laatste ronde van de finale om het damkampioenschap hoofdklasse Kennemerland tegen H. Schuringa (HDC) remise te schuiven, is het de 23-jarige Theo Tielrooy gelukt beslag te leggen op de damtitel van Kennemerland. Een prachtige prestatie van deze DCIJ-er in diens nog korte dammersloopbaan. Op de tweede plaats eindigde de 63- jarige Abe de Jong en de nog jeugdige H. Vossen (beiden 't Oosten) met een ge lijk aantal punten en deze drie spelers zullen dus in het najaar mee kunnen spe len om het damkampioenschap van Noord holland. De uitslagen van de laatste ronde waren: H. Belien won van H. Schuringa, J. H. Meure won van H. Vossen, H. Schuringa remise met Th. Tielrooy, Abe de Jong remise met H. Belien en H. v. Berk ver loor van J. Draayer. De eindstand van het toernooi was: Theo Tielrooy (DCIJ) 4 3 0 11 Abe de Jong ('t Oosten) 3 3 1.9 H. Vossen ('t Oosten) 3 2 2 8 J. H. Meure (HDC) 2 3 2 7 H. Belien (St. Bavo) 2 3 2 7 J. Draayer (St. Bavo) 2 2 3 6 H. v. Berk ('t Oosten) 0 4 3 4 H. Schuringa (HDC) 0 3 4 3 Voor de eerste klasse werd nog ge speeld de partij: A. Masteling—C. Belien, welke strijd door laatstgenoemde werd gewonnen. Voor het district Kennemerland zullen in het najaar meespelen in het toernooi om het kampioenschap van Noordholland de spelers Wim de Jong, Theo Tielrooy, Abe de Jong, H. Vossen. H. Laros heeft een verzoek gericht direct om het kam pioenschap van Noordholland te worden toegelaten. B. Dukel zal dit jaar niet mee spelen om de provinciale damtitel. Voor Amsterdam spelen mee J. H. An- sems, M. R. C. Stahlberg, P. v. Heerden, en voor de kop van Noordholland A. Grooteman. Aangezien de adjudant van gemeente politie de heer A. P. Maas wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst gaat verlaten op 15 mei, zal deze geziene postcommandant van Velsen- Noord deze week afscheid nemen van „zijn" post. Teneinde de velen, die in Velsen-Noord in prettige relatie staan met de postcom mandant gelegenheid te geven persoonlijk afscheid te nemen zal 's middags in de po litiepost aan de Wijkerstraatweg van twee tot vier uur een receptie worden gehouden. De afdeling Velsen van de Nederlandse vereniging tot bescherming van Dieren heeft voor vrijdag de 9e mei haar jaar vergadering uitgeschreven in de thee- schenkerij van „Velserbeek". De vergade ring, die om acht uur des avonds aan vangt, vermeldt wat het officiële deel der agenda betreft onder meer de jaarversla gen en een bestuursverkiezing. Aftredend zijn mevrouw Deelman van Dijk en de heer J. Folkertsma. Zij hebben zich her kiesbaar gesteld. Als aanvullend lid van het bestuur stelt het bestuur mevrouw M. E. G. Roskam kandidaat. Na de pauze wordt er aan deze jaar vergadering een feestelijk tintje gegeven dank zij de medewerking van het trio Schaap en het zangduo „The Shelley's". De Beverwijkse klaverjasvereniging „Vriendenkring" wist in het negenentwin tigste afvaltoernooi, uitgeschreven door de zustervereniging ,,'t Centrum" te Haarlem, in de finale de eerste prijs te behalen, in de vorm van te beker. Aan dit toernooi namen veertig verenigingen deel. Doordat HBC II niet is opgekomen had het eerste team van de Velser handbal vereniging „Full Speed" een vrije dag. De junioren hebben in een snelle en spannen de wedstrijd met 3-2 van Blinkert II ver loren. Het was een gelijkopgaande strijd en na tien minuten slaagde Full Speed erin het eerste doelpunt te maken, 1-0. Enkele minuten later was de stand weer gelijk en na een kwartier spelen leidden de gas ten met 1-2. Vlak voor rust scoorde mid denvoor F. van Kempen voor de IJmuide- uaren de gelijkmaker. Na de hervatting waren beide doelen afwisselend in gevaar maar de verdedigingen bleven baas tot zes minuten voor het einde toen Blinkert de stand op 2-3 kon brengen. Full Speed zette alles op alles maar het lukte niet zodat de gasten de punten mee naar huis mochten nemen. Het was een sportieve wedstrijd. Adspi- ranten B behaalde een verdienstelijk ge lijk spel (2-2) tegen Zandvoortmeeuwen. De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning baart kunst" geeft op zaterdag 17 mei in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel van Herman Heyer- mans „De Meid". Regisseur is de heer Bert Pijpers. Dit is het patroon van het bloebimo- zaïek, dat op het speelveld van het Openluchttheater in Bloemdaal is aan gelegd, volgens een idee van de heer A. v. Geluk, voorzitter van het bestuur van het theater. Het stelt voor een veer twee weken te hoorn des overvloeds met symbolische voorstellingen van muziek, toneel, dans en sport. Het mozaïek, dat is uitge voerd met hyacinten en zich uitstrekt over een oppervlakte van vijfentwintig bij vijftien meter, zal gedurende onge- bezichtigen zijn. De eerste keer, dat er een compleet „jaarverslag" over het wel en wee van Velsens gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek kon verschijnen, is er direct al sprake van een verheugend optimisme aangaande deze jongste der diensten binnen de ge meente. Verhoudingsgewijs heeft Velsens bibliotheek en leeszaal zich namelijk ont wikkeld tot een der drukst-beklante instellingen op dit gebied in den lande en direc teur Tj. Meyer kan dan ook met onverholen genoegen constateren, dat de bevolking het bezit van dit instituut op hoge prijs stelt. Dat er resultaten werden bereikt wil niet zeggen, dat er geen wensen meer overbleven een filiaal in Santpoort is voor lopig het meest urgente der desiderata en de huisvesting der centrale bibliotheek vraagt als gevolg van de grote toeloop eveneens dringend om verbetering. Wij ver namen inmiddels, zoals gemeld, dat het plan, om de bibliotheek naar het Cultureel Centrum te doen verhuizen, waar een vleugel aangebouwd zou worden, veranderd is en dat er nu een vestiging aan het Raadhuisplein wordt overwogen, waar enige winkelpanden beschikbaar kwamen voor een ruime gemeentelijke leeszaal en bibliotheek. Er wordt in dit jaarverslag terecht voorzover bekend voor het eerst in de vele gemeentelijke jaarverslagen gewag ge maakt van de „public relations", die de leeszaal en de bibliotheek tot hun eigen voordeel onderhielden. Wij ontlenen verder aan dit overzicht enige belangwekkende gegevens: Als informatiebureau doet de gemeente bibliotheek steeds meer dienst; de nasla- bibliotheek werd met 164 banden uitge breid. Een landelijk blad en een plaatselijk blad worden dagelijks geknipt en de op deze manier verkregen adressen, artikelen enz., werden op trefwoorden opgeborgen om als aanvulling op de nasla-bibliotheek dienst te doen. Ook de belangrijkste tijdschriften-arti kelen worden op kaart vastgelegd. Behalve mondeling werden ook telefo nisch vragen van de meest uiteenlopende aard beantwoord. Het kampioenschap van het eerste da meselftal van de handbalvereniging „IJ mond", dat vorige week door een overwin ning op De Blinkert ongeslagen werd be haald In de eerste klasse van de afdeling Haarlem is zondag gevolgd door het kam pioenschap van de IJmond I-heren met een overwinning in de uitwedstrijd tegen Aalsmeer 2. De IJmonders, die na de zware con currentie van Zandvoortmeeuwen I ein delijk de eretitel in de districtsklasse be haalden, hadden allerminst een gemakke lijke strijd tegen de bloemkwekers. In de eerste vijf minuten van de strijd was het bij beide ploegen een aftasten van eikaars krachten, speciaal in de aanvals- en middenlinies. Hierdoor kregen de beide doelverdedigers weinig moeilijk werk te verzetten. IJmond nam het eerst in hoog tempo het initiatief tot snelle aanvallen waaruit kort achtereen E. Jonker, E. Sau- er en G. Kramer de voorsprong voor de Velsenaren op drie-nul brachten. De Aalsmeerders gaven zich echter geenszins gewonnen en zij zagen kans om de overigens uitstekende IJmond-verde- diging eenmaal te passeren (één-drie). Doelman Böhm moest hierna nog menig maal handelend optreden en kon niet voorkomen nog tweemaal te worden ge passeerd. Maar daartegenover stelde de IJmond-aanval een dubbel offensieve kracht, die vier doelpunten opleverde en de rust voor de aspirant-kampioenen met 3-7 liet ingaan. Na de hervatting beïnvloedde IJmond aanzienlijk de krachtsverhouding in het veld. De Velsenaren probeerden zo veel mogelijk de bal in hun bezit te houden nadat de score op 5-9 was gekomen en nog een kwartier moest worden gespeeld. In deze opzet slaagden zij minder goed, waardoor een Aalsmeerder regelmatig de bal kon onderscheppen en opnieuw ge vaarlijke situaties voor het IJmond-doel ontstonden. Aalsmeer wist hierdoor een belangrijk deel van de achterstand in te lopen en zelfs viermaal te doelpunten. Aangezien IJmond echter ook nog twee maal scoorde en de goed leidende scheids rechter bij de stand 9-11 in het voordeel van de Velsenaren het einde aankondigde, konden elf zeer gelukkige IJmonders als kampioenen het veld verlaten na ont vangst van bloemen van tegenstanders en supporters. Aanvoerder-trainer J. Wol- ters, die al sinds enige weken wegens een blessure was uitgeschakeld en doelman Böhm, die ook nu weer demonstreerde een prima handbalkeeper te zijn, gingen op de schouders. In 1957 werden in totaal 144.800 boeken uitgeleend, waarvan 124.933 aan de cen trale en 19.867 aan het filiaal; 260 boeken werden aangevraagd uit andere bibliothe ken, waarvan 45 voor het filiaal. Het totaal aantal uitgeleende werken was als volgt onder te verdelen: Volwassenen Nederlandse romans Buitenlandse romans Studiewerken Jeugd 1418 jaar Nederlandse romans Buitenlandse romans Studiewerken Jeugd tot 14 jaar Verhalen Studiewerken Totalen Centrale Filiaal 29.456 4.652 2.628 372 29.230 4.675 8.497 46 6.597 25.703 22.776 1.052 692 4.178 4.246 124.933 19.867 En lezen In totaal-generaal leende men dus 144.800 boeken uit. Romans en studieboeken vorm den hiervan de hoofdschotel. Het aantal lezers per 31-12-'57 bedroeg 3.837 aan de „centrale" en 821 aan het filiaal, het boe kenbezit omvatte 17.680 banden, waarvan 13.075 aan de centrale. Hiervan waren de meeste Nederlandse romans; een belangrijk deel echter werd ook gevormd door wat onder „studieboe ken" wordt verstaan, met inbegrip van taal- en letterkunde, techniek en andere wetenschappelijke of semi-wetenschappe- lijke onderwerpen. S mei Bij ons worden de vuilnisbakken opge haald en geleegd op dagen, die door een geheimzinnig noodlot nagenoeg altijd op feestdagen vallen. Dat betekent, dat in de vroege morgen niet mijn asemmer-ophaler in zijn zindelijke overall en met plichts getrouwe klos-voetstappen om zijn huis vuil komt en onze vuilnisbak, hoe vol ook, met één zwaai van het portaal tilt, nog even gewetensvol rondblikt om meer en dan de zorgen van het legen en weer ge reinigd afleveren zonder mokken verder buitenshuis op zich neemt. Van dat ritueel blijf ik verstoken op al die feestdagen. En dat beduidt ellende vanaf de vooravond. Want natuurlijk is op zo'n vooravond de asemmer even vol als voor doorweekse maandagen. Geen mens brengt daar ver schil in, waarom ook? Als een giftige ge dachte schiet het op zo'n avond door mijn hoofd: Geen afhaaldienst morgen, tot de volgende rit hoopt al het vuil zich op". En dan wordt het zoeken, gejaagd, naar oude dozen en kratten, met gebroken plankjes, altijd - en per dag stampen we morrend en niezend het vuilnis daarin en zetten het verkeerd op de veranda, zodat altijd de regen er in waait of de wind de boel, die we klungelig met een krant toe dekten, loslaat. En aan het eind van elke dag grom ik als een valse beer en zoek toornig naar weer een doos of een krat en veeg en stof en kuth en knoei met te veel vuilnis. En ik verwens de feestdagen - madiidagen en ontwïkkél steeds Verder eën maatschappij - leer, die deze heilloze maandagen afschaft En elke daaropvolgende ophaal, de dag der verlichting, besluit ik het afgelopen tempeest met de woorden tegen mijn vuil nisman: „Gelukkig, dat u er weer bent. Ze moesten die feestdagen afschaffen". Mijn vuilnisman is een lieve man, want hij murmelt hier alleen maar iets op en het klinkt niet boosaardig. En nu vertelde hij mij: „Aanstaande maandagmorgen komen we toch, hoor, aanstaande maandag 5 mei". „Op 5 mei?" vroeg ik geschrokken. „Gerust" zei hij en verdween alweer. Maar hij liet mij in stomme verbazing achter. Want vanwege 5 mei had ik wel met alle vuil van het huis willen blijven zitten op dat het volk van Nederland een hele vrije dag had. Want 5 mei is een feestdag: 5 mei is mij lief. Maps Valk Het vliegseizoen 1958 is voor de duiven, maar niet minder voor hun „bazen" weer in volle fleur begonnen. De duiven van „De IJmonden" (zater dag-vliegers) kwamen dit weekend van Vilvoorde (afstand 171 km en n.w. wind). De duiven werden om 12.30 uur in vrij heid gesteld. Om 15.25 uur was de eerste duif op zijn hok terug. De laatste prijsduif deed er 7 minuten langer over. De voor lopige uitslag luidt: Suurmond 1, 8 en 12; v. d. Scheer 2, 7 en 13; Knapen 3 en 10; Duurtsema 4 en 11, Mevr. de Boer 5 en 9 en Verduin 6. Oranje Nassau Zondag vlogen de leden der IJmuidense P.V. „Oranje Nassau" met hun duiven van het nieuwe lossingstation Esschen (België) over een afstand van plm. 110 km. Deze eerste vlucht van het seizoen had een rus tig verloop. Gelost om 9.10 uur arriveer de als eerste een duif van de heer Joh Broek om 10.40.40 uur. De voorlopig berekende uitslag luidt: Joh. Broek 1, 3, 5, 7, 10, 19, 20, 38; B. Vis ser 2, 17,25, 42; Sikkelerus 4, 32, 48; Boek- weg 6, 47; I. Kraayenoord 8, 13, 16, 25, 31; H. Belfroid 9, 40; A. de Waard 11, 26, 39, H. Harms 12, 20, 33, 46; J. Borgart 14, 15, 27, 30; Dick Mantel 18, 35,41; J. Wanmaker 21; M. Middelkoop 22; C. Geyteman 23, 40. P. Visser 24; Clots 28-43; P. Swieserijn 29; Hartenhof 34-45; Gravemaker 36, 50; Chr. Prins 37; Th. Vendel 44; S. v. Leeuwen 51. Met 488 duiven heeft de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" zondag deelgenomen aan de wed vlucht vanaf Essen, een afstand van 115 km. De lossing geschiedde om 9.20 uur en de eerste duif werd om 10.41 uur geklokt; de laatste duif deed er zeven minuten langer over. De uitslagen waren: D. Stie- mer 1, 17, 20, 28, 84 en 95; J. Luntz 2, 6, 27 en 38; G. v. d. Kolk 3, 10, 49, 58, 71, 74, 79 en 86; P. v. d. Outenaar 4, 11, 12, 23, 46 en 94; C. Castricum 5, 8, 14, 25, 52, 57, 66 en 90; J. Schipper 7, 59 en 75; L. H. Kneppers 53 en 98; R. Westrate 13 en 73; H. Gaasenbeek 15; J. Demmers 16; C. Hoeks 18, 22, 82 en 87; T. Loogen 19, 40, 55, 65 en 93; H. Zillig 21, 29, 35, 60 en 72; G. Grapendaal 24, 43 en 63; S. Zoet 26, 48 en 81; W. Tuin 30; D. Philippi 31; H. Hu- bers 32; C. p. J. Dekker 33; G. v. d. Win den 34, 56, 76, 83 en 91; R. du Groy 36; T. Gravemaker 37 en 51; P. Dekker 39 en 54; C. Westrate 41 en 89; H. Beentjes 42 en 62; P. Luyt 44, 61 en 70; M. Koorn 45 en 85; S. Teeling 47; E. Verschuren 50, 64 en 77; H. Wachter 67 en 97; C. Smit 68, 88 en 96; A. Hoogman 69; M. Riebeek 78; L. Kleyn 80; P. H. v. Minnen 92. Vredesduif De Heemskerkse duiven van „De Vre desduif" kwamen van Roosendaal (109 km). In concours 227 duiven, los 9 uur. Eerste duif 10.24,26; laatste prijsduif 10.30,51 uur. De uitslag was: J. Bruins 1, 12, 14, 26 en 45; J. Peekei 2, 42 en 43; Ch. Bey 3 en 27; A. Cassee 4, 9, 17, 18 en 38; A. Nielen 5 en 21; G. Lotterman 5, 23 en 37; J. Beentjes 7 en 20; J. v. Stralen 8; J. Dudink 10 en 40; J. Castricum 11; J. Koper 13 en 43; P. Lotterman 15, 16, 25, 28, 32 en 39; N. v. Duivenvoorde 19 en 36; J. Knap 22, 30 en 44; J. Pirovano 29 en 32; J. Winter 34 en 35; W. v. Vlaanderen 41. Ook de Castricumse duivensportvereni ging heeft deelgenomen aan de wedvlucht door de N.A.P.v.P. zondag van Roozendaal. De volledige uitslag was als volgt: 1. A. Metselaar IC.28,04; 2. R. Bettink 10.28,42; 3. J. Zentveld 10.30,54; 4. J. Houtenbos 10.31,07; 5. B. Heistek-J. Lust 10.31,16; 6. G. F. Tromp 10.31,25; 7. H. Jaspers 10.31,33; 8. C. Aardenburg 10.31,38; 9. J. Roskam 10.32,15; 10. J. Beentjes 10.32,22; 11. A. Peeters 10.33,06; 12. P. Verdonk 10.33,08; 13. N. Hollenberg 10.33,36; 14. H. Sanders 10.33,56; 15. J. Steenman 10.35,07; 16. P. Kappers 10.35,47; 17. H. Lustig 10.36,36; 18. Ch. Pieterse 10.37,39; 19. J. Vonk 10.39,15; 20. K. Gort 10.43,39.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5