Kindertekeningen uit twaalf landen voor K.L.M.-kalender Veoidelige aanbiedingen van Utrechtse Roomboter Cocos Heel Fijne jfi jfi ÉI sprits Juliaantjes kransen krentenbrood Moederdag taarten 55 ct 79 ct 55 ct 93 ct 2.75 4.- 5.- DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Ontwerp-resolutie naar de politieke commissie terug Geschil over „bevrijding" der Oosteuropese landen Pulitzerprijzen toegekend aan auteurs en kranten Culturele uitwisseling met Joegoslavië Grensincident tussen Jemen en Aden Noeri £1 Said nog steeds favoriet in Irak Absolute meerderheid in parlement nog versterkt Burger wordt pottenkijker in het Westduitse leger Socialisten willen een ex-militair op die post Kort nieuws Oostduitsers eisen tol van Westduitse binnenvaart West-Berlijn en Hamburg ernstig gedupeerd Afscheid A. P. Maas Scheepvaart Vi pond Vi pond 8 voor DINSDAG 6 MEI 1958 Verleden jaar organiseerde de K.L.M. in twaalf landen een kindertekenwedstrijd waarbij de opdracht aan de kinderen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar luid de, dat zij in een tekening moesten weer geven, hoe zij hun land zagen. Onder het motto „Dit is mijn land" werden tiendui zenden tekeningen ingezonden. In elk land wees een jury de beste tien tekeningen aan, welke werden gestuurd naar het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag, waar een eindoordeel werd uitgesproken. De twaalf uitverkoren tekeningen zijn bestemd voor de eerstvolgende kalender van de maatschappij. De kinderen zijn thans voor het merendeel vergezeld door ouderen (er is een oma bij uit Brazilië, een vader uit Italië en een moeder uit Australië) en door talrijke journalisten uit de twaalf landen een week in Nederland op bezoek, waar zij vele bezienswaardig heden zullen bekijken. De winnaar uit Suriname en de Neder landse Antillen is Victor Chang Pan Huo, veertien jaar, die met een tekening van een straat in Paramaribo, welke hij op school heeft gemaakt, succes had. Zijn ouders kwamen vijfentwintig jaar geleden uit Hongkong naar Suriname, waar hij is geboren. Victor won reeds verscheidene prijzen voor tekenen. Voor zijn tekening heeft hij een week nodig gehad. Vijf teke ningen van Surinaamse kinderen werden naar Willemstad gestuurd. Tezamen met de beste vijf tekeningen van de Antillen werd de collectie naar Den Haag doorge zonden. Natuurlijk was hij blij geweest, toen hij hoorde dat zijn tekening bekroond was. Zondagavond is hij op Schiphol aan gekomen. Hij heeft het hier een beetje koud, maar dat zal wel wennen, vertelde NEW YORK Er werden nieuwe hoogtepunten voor 1958 bereikt bij stijgende omzet. Er ont wikkelde zich halverwege de beurs nogal wat aanbod van aandeelhouders die op dit koersniveau gewacht hadden. Maar de markt bleek in staat om genoeg vraag te ontwikkelen en de voornaamste groepen sloten dan ook op hoger niveau. Vooral de staalwaarden waren als groep opvallend goed. Getty was zeer vast in de vrij onre gelmatige oliegroep. De vliegtuigbouw- waarden bleken gevraagd. De stijging werd gesteund door onveranderde dividenden van General Motors en International Nickel; bovendien was er gunstig bedrijfs nieuws uit de Staal- en Spoorwegsectoren. Roger Blough, president van U.S. Steel, had aandeelhouders meegedeeld dat dit bedrijf een opleving verwacht. Ook dit hielp de beurs. Lukens Steel steeg 2 dol lar; Aramco en National elk bijna een dollar. U.S. Steel evenaarde zijn hoogste koers van 1958. Alcoa steeg meer dan een dollar en International Nickel één dollar De koperwaarden waren wat flauw on danks hogere koperprijzen in Londen. De autowaarden fluctueerden licht. Het industriegemiddelde kwam van 459.56 op 461.12; dat voor Spoorwegen van 112.27 op 112.65 en dat voor Openbafe Nutsbedrijven van 77.44 op 77.66. De omzet bedroeg 2.670.000 aandelen tegen 2.290.000 de vorige dag. Van de 1.182 verhandelde fondsen sloten er 549 hoger en 379 lager (UP). AMSTERDAM De beurs van Amsterdam was gisteren wegens de viering van bevrijdingsdag ge sloten. Sloth Voorkei ir« vrijdag koersen 3-3/4 Vo Nederl.'47 92'/i8 3°/. Nedl. 1962/64 93% A. K. U. 174J4 175 C vé Delft 283 Van Gelder Zonen 170 K. N. Hoogovens 290 Nederl. Ford 146 N. Kabelfabriek 22814 gew.Philips Gloeil 277% 280 Pref.PhilipsGloeil 154% Unilever 330% 332 Wilton Fijenoord 190% Dordtsche Petrol 716% Kon Petroleum f 173.40 174 Billiton 165/4 A'dam Rubber 56% K. L. M 106 Holl. Amer. Dijn 134/4 - K. N. S. M 130/4 N. Scheepv. Unie 10814 v. Nievelt Goudr 138 Phs. v. Ommeren 205% H. V. A 92% Verg. Deli Mijen 77% Amsterd. Bank 207 Nat. Handelsbank 77% Ned. Handel Mij 160 Rotterd. Bank 178 Twentsche Bank 160 Anaconda Copper 46% Bethlehem Steel 39Vs U. S. Steel 60 General Motors 376/ie Shell Union 7U/s - Tidewater 22% hij. Zijn hobby's zijn basketball en tafel tennis. Victor Chang Pan Huo logeert met de elf andere kinderen in het internationale jeugdhotel te Scheveningen, waar hij het erg gezellig vindt. Vooral de gemeen schappelijke maaltijden vormen een goe de gelegenheid tot gesprekken, waarbij het belangrijkste onderwerp natuurlijk het „tekenen" is. Wat hij worden wil? Dat weet hij nog niet. Hij voelt zich nog te jong om reeds nu te beslissen. De Sticu- sa heeft hem uitgenodigd nog een weekje langer te blijven en dat aanbod heeft Vic tor met graagte aanvaard. Opvallend is de inzending van de zeven tienjarige Ann Blumenfeld, de Amerikaan se winnares. Zij heeft een impressie van de haven van New York getekend, die sterk de aandacht trekt op de tentoonstel ling. Het is voor de eerste keer, dat het meisje, dat zeer kunstzinnig is en studeert aan de Academie voor muziek en kunsten te New York in Europa vertoeft. Ann Blu menfeld komt uit een kunstminnende fa milie en is van plan schilderes te worden. Zij hoopt na Nederland nog naar Brussel te kunnen gaan, want zo dicht bij de Ex po '58 te zijn en deze niet te bekijken, dat komt haar een beetje onwaarschijnlijk voor. Mitsuko Higashimura uit Japan is ge kleed in kimono, compleet met waaier. Zij spreekt alleen maar Japans, maar ge lukkig is een dochtertje van een diplomaat bereid als tolk bij interviews op te tre den. Zij heeft een pentekening ingezonden van werkende boeren. Haar vader, die winkelier is, woont op het zuidelijkste puntje van Japan en het was dus geen wonder, dat zij op haar reis naar Neder land ook voor de eerste keer in Tokio kwam. Goof Grosveld is zestien jaar, gymna siast en woont in Bergen op Zoom, waar zijn vader een bekend medicus is. Zijn oom is een kunstschilder, die in Antwer pen werkt. Een typisch Hollands land schap heeft hij in waterverf gemaakt, met een molen, veel water, een schip en na tuurlijk een K.L.M.-vliegtuig in de lucht. Men bood hem een reis naar Rome aan van een week en die heeft hij nu achter de rug. Zijn donkere ogen glinsteren nog, als hij terugdenkt aan de vele mooie dingen en historische gebouwen en ruïnes, die hij in Rome en Vaticaanstad heeft gezien. Adelheid Kellner, zestien jaar, komt uit de Afrikaanse wildernis. Haar vader is schoolmeester, liefhebbert in kunstge schiedenis en geeft kinderen les aan de rand van het gebied, waar de Bosjesman nen nog leven. Uit haar dorp Swakopmund in Zuid-West-Afrika heeft zij vierentwin tig uur met de trein moeten reizen om Windhoek te bereiken. Vandaar is zij ge vlogen naar Johannesburg en in die stad stapte zij in het K.L.M.-vliegtuig naar ons land. Zij is gekleed in het originele „voortrekkers"-kostuum en vindt alles even mooi en ook wel wat vreemd in Hol land, maar zij past zich goed aan en is de beste maatjes met al haar collega's prijswinnaars van deze tekenwedstrijd. De andere „gelukkigen" zijn: Greta Andersen, veertien jaar uit Sterup in Sleeswijk Holstein in Duitsland, Ugo Be- vilacqua, dertien jaar en geen broer of fa milielid van de grote.. Italiaanse wielren ner, Sandra Haid, veertien jaar uit Austra lië, Shama Marr uit India en Vera Alvez Menezes uit Brazilië, bieden eveneens veertien jaar, John Larsen, twaalf jaar uit Frederiksberg, Kopenhagen en tenslotte Leticia Tarrago, vijftien jaar, uit Mexico. RAAD VAN EUROPA STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Eu ropa heeft besloten de ontwerpresolutie van de politieke commissie inzake een topconferentie en het stopzetten van de kernproeven terug te verwijzen naar de ze commissie, gezien de uiteenlopende op vattingen tijdens de. debatten en de snelle verandering der gebeurtenissen. In de ontwerpresolutie wordt het comi té van ministers aanbevolen een topcon ferentie voor te bereiden door een beperkt aantal deelnemers en door het opnemen op de agenda van slechts enkele punten, waaronder de hereniging van Duitsland. Een amendement van de Nederlander Goedhart (socialist) om ook de toekomst van Midden- en Oost-Europa voor de top- agenda aan te bevelen werd door de ver gadering verworpen. In de ontwerpresolu tie werd eveneens aanbevolen verbeterde voorstellen voor een gebied zonder kern wapens in overweging te nemen als een basis voor discussie, met een verwijzing naar de politieke bevrijding van landen in Centraal en Midden-Europa. Velen wensten in de resolutie tot uitdruk king gebracht hebben, dat de volken in de satellietstaten niet in de steek gelaten zul len worden, terwijl anderen, om de top conferentie mogelijk te maken, een des betreffende zinsnede in ieder geval buiten de resolutie wilden houden. De volgende bijeenkomst van de Raad gevende Vergadering zal van tien tot acht- NEW YORK (UP) De Pulitzer-prijs voor verdienstelijk werk ten behoeve van het openbaar welzijn is toegekend aan de „Arkansas Gazette" van Little Rock. De hoofdredacteur van dit blad, Ashmore, kreeg de Pulitzer-prijs voor zijn hoofdar tikelen. Het blad werd geroemd om zijn „hoge kwaliteiten van burgerlijk leider heid en morele moed ondanks de toene mende spanningen onder het publiek tij dens de crisis van de school-integratie". Ashmore werd geprezen om „de kracht, de bezadigde analyse en de helderheid van zijn hoofdartikelen" gedurende de crisis. Andere prijzen voor journalistiek gingen naar de „Fargo North Dakota Forum", George Beveridge van de „Washington Evening Star", Relman Morin van „Asso ciated Press", Clark Mollenhoff van de „Des Moines Register and Tribune", de New York Times, Bruce M. Shanks van de „Buffalo Evening News", en William C. Beall van de „Washington (DC) Daily News". Een eervolle vermelding kreeg Walter Lippmann van de New York He rald Tribune. De Pulitzer-prijs voor een Amerikaans toneelstuk werd toegekend aan Ketti Frings voor „Look homeward, Angel." In de categorie romans ging de prijs naar wijlen James Agee voor „Death in the fa mily". De prijs voor biografieën werd toe gekend aan „George Washington" waar van de eerste zes delen geschreven wer den door wijlen Douglas Southall Free man, en deel zeven door John Alexander Carroll en Mary Wells Ashworth. De prijs voor 'n historisch werk ging naar de een enzeventig,! arige Ray Hammond voor diens „Banks en politics in Amercia, from the revolution to the civil war". De prijs voor poëzie kreeg Robert Penn Warren voor „Promises poems 1954-1956". Samuel Bar ber kreeg de prijs voor een verdienstelijk muzikaal werk toegekend voor de parti tuur van „Vanessa", een opera die in ja nuari in het Metropolitan Opera House in première ging. De New York Times kreeg de prijs voor de behandeling van buitenlands nieuws. Het blad wordt geprezen wegens „het be wonderenswaardige initiatief, de continu ïteit en hoge kwaliteit der berichtgeving". Onder auspiciën en met medewerking van het Nederlands Instituut voor Internatio nale Culturele Betrekkingen zullen deze maand enige Nederlandse manifestaties in verscheidene Joegoslavische steden worden gehouden. Op 13 mei zal te Bel grado een tentoonstelling worden ge opend van hedendaagse Nederlandse schil derkunst. De tentoonstelling omvat vijfen zeventig werken van Appel, Benner, Bout hoorn, Corneille, Diederen, Van Heel, Ten Holt, Nanninga, Ouborg, Van der Spoel en Werkman. Na afloop van de expositie te Belgrado zal de collectie worden ge toond te Ljubljana en te Zagreb. Het Nederlands Kamerorkest zal concer ten geven in Ljubljana, Zagreb en Belgra do en wel op 19, 20 en 22 mei. Uitgevoerd zullen worden werken van Bach, Haydn en Badings onder leiding van Szymon Goldberg. Tegenóver deze' tournee sta'afr de komst naar het Holland Festival van het Ballet van het Nationale Theater te Belgrado. Verder zullen collectie grammofoonpla ten met bijbehorende partituren worden aangeboden aan de voornaamste Joego slavische conservatoriums. Op de platen zijn werken opgenomen van hedendaagse Nederlandse componisten door onze be langrijkste orkesten, zoals het Concertge bouw Orkest en het Residentie-Orkest uit gevoerd. Naast de bovengenoemde manifestaties hebben nog andere activiteiten plaats. Zo moet een uitwisseling van twee Nederland se kunstcritici tegen twee Joegoslavische collega's worden vermeld. De Nederland se kunstcritici zullen het festival te Ljubl jana bijwonen. Deze week zijn vier jonge Joegoslaven in Nederland aangekomen, die hier gedurende enkele maanden stu dies zullen verrichten met beurzen van het Nederlands Instituut, drie van hen op het terrein der beeldende kunsten, een op dat van de kunstnijverheid. ADEN (Reuter) Jemenitische strijd krachten hebben van over de grens met zware machinegeweren gevuurd op Britse militaire patrouilles in het protectoraat Aden. Vier compagnieën van het Britse leger patrouilleren in het emiraat Dhala om de wegen van de Jemenitische grens naar het emiraat, waar onlangs een Brits fort door opstandelingen werd belegerd, onder controle te houden. DAMASCUS (UP) Volgens het Syri sche blad „Al Rai" heeft de sultan van Lahej geweigerd zich aan te sluiten bij een federale unie die negen Britse protec toraten in Aden willen stichten. De sultan voert besprekingen in Londen. Volgens het blad zou de voorgestelde federatie zich willen aansluiten bij het Britse geme- BAGDAD (Reuter) De Iraakse minis ter-president Noeri El Said, en zijn volge lingen hebben na de algemene verkiezing een overweldigende meerderheid in het parlement, met 130 van de 145 zetels. In 129 districten was geen tegenkandidaat gesteld. De overige vijftien zetels zijn be zet door onafhankelijken, die eveneens als aanhangers van Noeri El Saids politiek worden beschouwd. Vijftien leden van het parlement zullen worden afgevaardigd naar de kamer van de Iraaks-Jordaanse federatie.' (AFP) Radio-Cairo maakt melding van heftige betogingen die maandag in verscheidene Iraakse steden zouden zijn gehouden. Te Bagdad demonstreerden stu denten van de medische faculteit tegen de regering, hetgeen leidde tot botsingen met de politie. Er zouden bommen zijn gewor pen naar de woningen van een oud-pre mier, de voorzitter van het vorige parle ment. Leningen aan Soedan (UP) De Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken Fadil El Djamali, heeft na terugkomst van een bezoek aan Soedan verklaard dat de Iraakse landbouwbank via een bijkantoor in Kartoem Soedanese boeren leningen zal verstrekken. Op een persconferentie keerde de minister zich fel tegen Egypte, dat hij beschuldigde van pogingen andere Arabische landen zijn wil op te leggen. BEIROET (Reuter) De Libanese re gering heeft besloten aan de Verenigde Sta ten een lening te vragen van 230 miljoen dollar, ter financiering van ontwikkelings projecten in de komende zes jaar. In re geringskringen verluidt, dat aan de lening geen voorwaarden verbonden mogen zijn. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken Georg Freiherr von Fritsch, is onlangs door de regering-Adenauer voorgesteld als „Wehr- beauftragte", hetgeen men het beste kan vertalen met „pottenkijker", in het West duitse leger. Deze benoeming stuit op grote tegenstand van de socialistische oppositie, die tegen zal stemmen als de benoeming in de Bondsdag goedgekeurd moet worden. De socialisten vinden dat von Fritsch geen „Wehrbeauftragte" moet worden, omdat hij nooit soldaat is geweest. Freiherr von Fritsch krijgt zijn functie toch, want de meerderheid in de Bondsdag wil hem niet terugsturen naar zijn oude ministerie. De „Wehrbeauftragte" za! als burger, evenals dat in Zweden geschiedt, de grondrechten van de soldaten beschermen. Bij hem kan men zich beklagen en hij controleert of het in Let leger niet al te militair toegaat. H,ij hqeft voqrts tottaak de Bondsdag van zijn ervaringen op de hoogte te stellen 'en antwoord te geven op vragen van Kamerleden over de behande ling van soldaten. „Jan soldaat" mag hem evenzeer lastig vallen met allerlei vragen. Daarenboven heeft de „Wehrbeauftragte" vele rechten: hij mag alle troepenonder delen bezoeken, alle stafafdelingen, alle kantoren en kazernes, zonder dat hij zich vooraf behoeft te melden. Von Fritsch zal voor vijf jaar benoemd worden. Maakt hij er wat van, dan wordt de „Wehrbeauftragte" een zeer belangrijk man. Grasduint hij te veel in de formele zijde van het ambt, dan is zijn werk nut teloos. Von Fritsch staat bekend als een man van het compromis, als een loyale ambtenaar, als het tegendeel van een vechtjas. Vóór de oorlog werkte hij bij de generale staf van het Duitse leger en tijdens de oorlog was hij militair ambte naar. Von Fritsch is vier keer één maand lang soldaat geweest bij het Duitse reserveleger, waarin hij het bracht tot luitenant. Als ambtenaar werd hij in de oorlog, op een bevel van Hitier, gelijkgesteld met gewone soldaten, maar de socialisten eisen, met de wet in de hand, dat de „Wehrbeauftragte" tenminste een jaar lang echt soldaat is geweest. Zij menen dat Von Fritsch niet genoeg militaire ervaring heeft. Dat is pijnlijk, omdat zij daardoor, steeds wan neer Von Fritsch in zijn nieuwe baan be slissingen zal nemen, hem kunnen aankla gen wegens vergrijpen tegen de grondwet. Advocaat-generaal. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. J. A. Moons, thans officier van Justitie te Breda. 4 In Washington. De chef van de Ne derlandse Generale Staf, generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, is na het bezichtigen van militaire installaties in verschillende delen van de Verenigde Staten, in Wash ington aangekomen, waar hij besprekingen voerde met de stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Maxwell D. Taylor. (Va.n onze correspondent in West-Duitsland) Met ingang van deze week moeten alle Westduitse binnenvaartschepen en sleep boten, die door Oostduits gebied naar West Berlijn varen, een bijzondere belasting be talen. Deze maatregel is bedoeld om West-Berlijn onder druk te zetten en om uiting te geven aan het Oostduitse onge noegen over het bouwen van een stuwdam in de Elbe bij Geesthacht, dertig kilome ter ten oosten van Hamburg. De maatre gel betekent ook een economische klap voor Hamburg. De Oostduitsers eisen een belasting van drie mark per ton vervoerd goed. Het ver keer naar West-Berlijn omvatte het vorig jaar twee en een halve miljoen ton goe deren, hetgeen neer komt op 1600 binnen vaartschepen per maand. Sleepboten moe ten nog extra per paardekracht betalen en de Oostduitsers eisen daarenboven 200 mark voor elk schip van de „technische" Westduitse vloot. Men is algemeen van mening dat de Oostduitsers de volkenrechtelijke bepalin gen overtreden, volgens welke de Elbe een internationale rivier is, waarop vrijheid van belasting voor de scheepvaart moet gelden. Beschermingsmaatregel De Oostduitse regering beweert dat de stuwdam haar dwingt in Oost-Duitsland beschermingsmaatregelen te nemen we gens verhoging van het waterpeil, die West-Duitsland moet betalen. Bonn ont kent ten stelligste dat er overstromingen kunnen ontstaan. Reeds enige malen heeft de Oostduitse minister van Verkeer Kra mer hierover aan zijn Westduitse collega Seebohm geschreven. Daar Bonn de Oostduitse regering niet erkent, kreeg hij echter geen antwoord. De nieuwe maatregel is kennelijk ook 'n poging om Bonn uit zijn tent te lokken. West-Berlijn dat dertig percent van zijn goederen, vooral steenkool uit het Westen per schip ontvangt, is echter het meest gedupeerd. De haven van Hamburg, die al sedert 1945 in kommer verkeert wegens het verlies van het traditionele achter land, wordt eveneens getroffen. De vracht prijzen van Hamburg naar Berlijn wor den aanzienlijk hoger. Meer dan ooit meent men in Hamburg dat het noodzakelijk is het zogenaamde „Noord-zuid kanaal" te graven, opdat. Hamburg meer dan een ver binding met het oosten en zuiden zal heb ben. Brandt in Bonn (Reuter) De burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, is te Bonn aange komen, voor besprekingen met de West duitse regering over de Oostduitse kanaal belasting. Tien schepen, die op weg waren naar West-Berlijn, liggen nabij de Oost duitse grens, in afwachting van instruc ties hunner eigenaars over de betaling der tolgelden. De Westduitse regering heeft laten weten, dat zij met de Britse, de dui'tse maatregel": üjj® De receptie ter gelegenheid van het af scheid wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd van de adju dant van gemeentepolitie A. P.. Maas zal niet plaatshebben in de politiepost aan de Wijkerstraatweg zoals gisteren gemeld maar in een gebouw in de omgeving daarvan, aldus deelt men ons van politie zijde mede. De datum blijft echter 15 mei. Om technische redenen heeft men van het oorspronkelijke plan moeten afzien. De nieuwe plaats van receptie is nog niet vast gesteld. Aagtekerk, 6 te Lissabon. Aardijk, pass. 5 Pto. Rico n. Cristobal. Abbedijk, 6 te Rotterdam. Abbekerk, pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen. Alamak, 5 te Hamburg v. Bremerhaven. Albireo, 5 20 m. z.w. Hoek v. Holl. n. Antwerpen. Alderamin, 5 93 m. z. Kreta n. Port Sudan. Algenib, 6 te Rotterdam, Alioth, 5 te Ilheus. Almkerk, 6 te Mtwara verwacht v. Beira. Alphacca, 5 te Rio de Janeiro v. Santos. Alphard, 6 te Rotterdam. Alwaki, 5 280 m. z.o. Suez n. Aden. Amerskerk, 5 540 m. n.o. Ascentun Isl. n. K'stad. Ampenan, 5 te Aden. Amsteldiep, 6 te Karachi. Amstellaan, 5 100 m. z.o. Brisbane n. Moji. Amstelsluis, 5 100 m. n.n.o. Mauritius n. Singapore. Amstelmeer, 5 400 m. z.w. Alaska n. Vancouver. Amstelvaart, 3 v. Amsterdam n. Montreal. Andijk, 5 260 m. w. Flores n. Havana. Argos, 5 110 m. n.o. Finisterre n. Algiers. Arkeldijk, 5 te Suez. Artemis, 3 et Amsterdam. Banggai, 5 670 m. z.w. Tokio n. San Fernando. Bengkalis, 5 v. Suez n. Port Said. Bennekom, 4 v. Amsterdam n. Trinidad. Bloemfontein, 5 te Southampton. Boskoop, 6 te Cristobal. Bussum, 5 v. Port Said n. Rastanura. Calamares, 5 te New Orleans v. Porto Cortes. Caltex Arnhem, 5 15 m. n.n.w. Burlings n. P. Said. Caltex Rotterdam, 5 190 m. n.o. Bahrein n. Suez. Caltex Nederland, 5 100 m. n.w. Malta n. Bahrein. Caltex Pernis, 5 50 m. z. oostp. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 5 Little Quoien eiland naar Bandarmashur. Callisto, 5 v. Belfast n. St. Laurens. Camerounkust, 5 120 m. z. Lagos n. Calabar. C-arrillo, 5 te New Orleans v. Pto. Barrios. Celebes, 6 te Le Havre Ceronia, 6 te Calcutta. Cistula, 6 v. Brisbane, 7 te Gladstone verwacht. Ciavella, 5 540 m. n.w. Auckland n. Auckland. Cleodora, 6 te Yokohama. Colytto, 7 te Hamburg verwacht Concepcion, 5 te Vitoria verwacht. Congokust, 5 te Freetown. Corilla, 6 te Abadan. Crania, 4 330 m. z.z.w. St Helena n. Durban. Daphnis, 3 v. Amsterdam n. Curagao. De Eerens, 5 v. Bahrein, 6 te Bushire. Dordrecht, 5 v. Baton Rouge n. New York. Drente, 5 19 m. n.o. Alderney n. Port Said. Eenhoorn, 5 v. Algiers n. Beyrouth. Elisabeth B, pass. 5 Miami n. New Orleans. Eos, 5 te Amsterdam. Etrema, 6 te Piraeus. Fravizo, 4 te Amsterdam. Friesland, 5 te Port of Spain verwacht. Gaasterkerk, 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Ghanakust, 5 et Amsterdam. Grootekerk, 5 v. Penang n. Port Swettenham. Guineekust, 4 te Rotterdam. Hector, pass. 5 Pantellaria n. Alexandrië. Helder, 5 v. Amapula n. Cristobal. Helena, 5 te Willemstad v. Maracaibo. Helicon, 4 v. Wageningen n. Pto. Ordaz. Hera, 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Holendrecht, 5 te Norfolk verw. v. Rotterdam. Hydra, 4 133 m. n.o. Barbados n. Santa Maria. Jacob Verolme, 5 v. Panamakanaal n. Guayacan. Japara KRL, pass. 4 Perim n. Bahrein. Jason, 6 te Mobile. Joh. v. Oldebarnev., 5 v. Melbourne n. Surabaja. Jupiter, 3 v. Amsterdam n. Lissabon. Kalinga, 5 260 m. o. Singapore, 21 te Sydney verw. Kalydon, 5 v. Rotterdam n. Ornskjoldsvik Karimata, 5 te Baltimore n. New Orleans. Kellia, 5 60 m. z.w. Albany n Sydney Kennemerland, 6 te Rio de Janeiro. Kertosono, pass. 5 Acapulco n. Balboa. Khasiella, 5 180 m. n.w. Finisterre n. Trinidad. Kieldrecht, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Koningswaard, 4 960 m. z.w. Fayal n. Curagao. Korovina, 5 200 m. z.w. Fayal n. Curagao Kreeft, 5 540 m. n. Dakar n. Monrovia. Kryptos, 5 v. Port Said n. Turku. Kylix, 5 200 m. w. Finisterre n. Willemstad. Laertes, 5 te Penang verwacht v. Aden. Langkoeas, 6 te Napels. Larenberg, 6 te Rotterdam. Lawak, 4 v. Lorenco Marques, 6 te Beira. Leersum, 5 30 m. z.w. Dungeness n. Londen. Leuvekerk, 5 v. Kuwait te Bushire. Lieve Vrouwekerk, 5 40 m. w. Oporto n. Antw. Lindekerk, 5 90 m. n.w. Muscat n. Suez. Loenerkerk, pass. 5 Aden n. Ummsaid. Louis Lantz, 5 dw Cherbourg n. Emden. Luna, 6 te Antwerpen verwacht Maasland, 5 te Lübeck v. Hamburg. Macoma, 5 dw. eil. Bengkalis, 19 te Abadan verw. Malea, 5 60 m. n.n.w. Labuan n. Shimutsu. Mapia, 5 240 m. o. Madras n. Calcutta. Mentor, 4 870 m. z.z.w. Azor enn. Londen. Merwede, pass. 5 Ouesant n. Londen Merwelloyd, 5 te Chittagong. Minjak, 5 15 m. n. Talaud eil. n. Sorong. Mirzam N, 5 120 m. o. Gibraltar n. Casablanca. Mississippilloyd, 5 te Kuwait. Mitra, 5 340 m. w. Ouessant n. Barton U.K. Mijdrecht, 5 v. Shimotsu n. Mena Al Ahmadi. Molenkerk, 5 te Antwerpen v Hamburg. Moordrecht, 5 310 m. n.w. Fremantle n. Kwinana. Muiderkerk, 5 v. Aden n. Mombasa. Mylady, 6 te Las Palmas. Naess Lion, 5 100 m. z.w. Scilly eil. n. Hamburg. Na ess Tiger, 6 te Port Said. Noordwijk, pass. 5 Kp. Verde n. Monrovia. Notos, 5 te Lissabon. Oldekerk, 5 te Port Elizabeth verw. v. Kaapstad. Ommenkerk, 3 v. Amsterdam n. Yokohama. Ootmarsum, 8 te Houston verwacht. Overijsel, 5 te Hongkong verwacht v. Kobe. Ovula, 5 45 m. n. Wyndham n. Singapore. Peperkust, 5 270 m. z.z.w. L. Palmas n. Le Havre. Perna, 5 v. Abadan, 6 te Rastanura. Poelau Laut, 4 te Amsterdam. Polydorus, 5 v. Port Said n. Liverpool. Poseidon, 6 te Port of Spain. Prins Casimir, 5 600 m. w. Scilly n. Montreal. Prins der Nederlanden, 3 te Amsterdam. Purmerend, 6 v. Curagao n. Rota. Pygmalion, 5 te Antwerpen v. Hamburg. Raki, 5 v. Medan n. Port Swettenham. Rempang, 6 te Marseille. Ridderkerk, 5 te Antwerpen verwacht v. Bremen. Riouw, 5 480 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Rita, 5 v. Pulau Bukom n. Carnavan. Rijnkerk, 7 te Beira. Rondo, 4 325 m. w. Karachi n. Bombay Rotti, 6 te Djeddah. Ruys, 6 te Penang verwacht. Saidja, 5 ten anker Palembang. Sarpedon, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Schiedijk, pass. 5 Bishoprock n. New York. Senegalkust, 5 v. Douala n. Lagos. Siberout, 5 te BBangkok. Slamat, 5 100 m. n.o. Port Sudan n. Aden. Sloterdijk, 6 te Rotterdam. Solon, 5 v. Curagao n. Georgetown. Sommelsdijk, 5 v. Newport News n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 6 te Rotterdam verwacht. Stad Delft, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Haarlem, 5 20 m. n.n.w. Stadlandet n. A'dam. Stad Leiden, 5 420 m. w.z.w. Landsend n. Montreal. Stad Rotterdam, 5 200 m. z. L. Palm. n. IJmüiden. Stat. of Liberty, pass. 5 Ouess. n. Mena Al Ahmadi. Statendam, 5 160 m. w. Scillys n. Southampton. Statensingel, 7 te Antwerpen verwacht. Steenwijk, 5 420 m. z.w. Scillys n. Holland. Stentor, 3 190 m. z. New York n. Kp. Haitien. Straat Cook, 5 570 m. z.w. Mauritius n. Mauritius. Straat Singapore, 5 v. Sydney n. Melbourne. Sumatra, 5 te Alexandrië verwacht. Tabian, 6 te Sungeigerong. Talisse, 6 te Abadan. Tamo, 5 v. Necochea n. Buenos Aires. Tankhaven II, 5 v. Padang n. Sungeigerong. Tappanzee, 6 te Aden. Tarakan, 5 300 m. van Sabang n. Belawan. Telamon, 5 te Port of Spain v. Carupano. Tiberius, 5 te Puerto Cortes v. Puerto Barrios. Tjiluwah, 5 v. Tandjong Priok n. Singapore. Trajanus, 4 214 m. w.z.w. Flores n. Rotterdam. Utrecht, 5 te Bremerhaven. Van Cloon, 5 v. Gisborne n. Napier. Van Heemskerk, 5 te Lour. Marques v. Durban. Van Linschoten, 5 te Singapore verw. v. Tamaten. Van Noort, 4 440 m z.o. Mombasa n. Mauritius. Vasum, 5 150 m. z.o. Kreta n. Banias. Vivipara, 5 te Eastham verwacht v. Mena. Vlist, 5 v. Syracuse n. Norfolk. Waal, 5 250 m. n.o. Finisterre n. Cadiz. Waterman, 5 v. Rotterdam n. Quebec. Westertoren, pass. 5 Gibraltar n. Thameshaven. Willem Ruys, 5 v. Napels n. Gibraltar. Willemstad, 5 750 m. w.z.w. Madeira n. Guade loupe. 8 Zaankerk, 5 te Algiers v. Marseille. Zaanland, 6 voor IJmüiden vernacht. Zeeland, 5 400 m. w. Sabang n. Penang. SLEEPVAART Barentsz Zee, 6 v. Vlissingen n. Antwerpen. Blankenburg, 6 110 m. z. Las Palmas n. Gibraltar. Cycloop, 6 te Rotterdam. Gele Zee, 6 90 m. n. Alexandrië n. Aden. Hudson, 6 te Maracaibo. Humber, 6 110 m. o.z.o. K. Antonio n. N. Palmira. Loire, 6 180 m. no Las Palmas n Conacry Maas, 6 190 m. n.n.o. Finisterre n. Azoren. Noordzee, 6 te Port Said. Oceaan, 6 te Maracaibo. Oostzee, 6 te Kp. Vincent n. Amsterdam. Rode Zee, 6 510 m. w.z.w. Madeira n. Houston. Thames, 6 Lizard gepass. n. Trinidad. Witte Zee, 6 te Port Said n. Aden. KLEINE VAART Alcetas, 4 v. Volos n. Thessaloniki. Bloemgracht, 5 te Dundee. Brouwersgracht, 3 te Helsinki. Draco, 3 v. Gibraltar n. Barcelona. Elsa, 3 v. IJmüiden n. Karskar. Kaap Falga, 1 v. Frederikshaven te Krist. Midas, 4 100 m. n.n.o. Madeira n. Hamburg. Pavo, 2 v. Almeria n. Londen. Phidias, 5 te Hamburg.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3