Velsen vierde bedeesd zijn bevrijding Beverwijk maakte er meer werk van Visserij- varia Indrukwekkende opvoering van Achter wallen en poorten" Toch twee pontveren over het Noordzeekanaal in de toekomst? Vele varianten mogelijk, vele problemen in studie 4 Rijksgeld voor Orionweg- bouw HARTIGE HAP3ES CAFETARIA SC HAG EN Waardig sluitstuk van bevrijdingsfeest Pro en contra inzake uitbreidingsplan - Noord Bakoven verspreidde te veel dampen „Tien jaar Israel" in het Rijkenspark Raiffeisenbank Beverwijk viert 50ste verjaardag Betere zandbak bij de Christelijke kleuterschool DKV besloot competitie met nederlaag Marinus van der Klooster overleden DINSDAG 6 MEI 1958 REGEN IN DE MIDDAG, zon in de ochtend het was de bijna symbolische gang van deze dertiende bevrijdingsmiddag in Velsen, die immers zelf zozeer ten prooi is geweest aan wisselende gevoelens. Was er enerzijds een aandachtig fehoor van kinderen voor alles, wat leerkrachten en historische filmjes te zeggen adden, aan de andere kant lag er over de hele vijfde mei in Velsen en daarbuiten een zo grote lauwheid, dat het zonnetje van de ochtenduren de feeststemming niet kon verwekken, die er in aanleg niet was. Ook de Velser Gemeenschap, die de sobere viering van dit jaar coördineerde, kon hier niets aan doen zij heeft er naar omstandigheden nog het beste van gemaakt. Beverwijk had er relatief meer „aan gedaan", maar ook daar was geen uitbundigheid te bespeuren, welke ook maar enigszins de naklank vormde van de storm van vreugde, welke op die andere vijfde mei in ons volk opstak. Weldadige zon was er, toen de kinderen van alle scholen des ochtends onder het gehoor van hun onderwijzeressen en onder wijzers bijeenkwamen om de herinnerin gen aan de bezetting en de bevrijding, maar vooral aan de diepere waarden van verzet en overwinning, te achterhalen. De gemeente had voor een sympathieke bij drage in de kosten gezorgd, zodat de scho len vrij waren in hun plannen en er zijn hier en daar aardige dingen gedaan. Wij hebben niet alle onderwijsinstellingen in de IJmond kunnen bezoeken, maar de tocht van de Prof. Kohnstammschool naar Bloemendaals erebegraafplaats was één van die ideeën, waarvan gezegd kon wor den, dat zij boven de middelmaat uitkwa men. Maar er zijn meer pogingen te no teren geweest, om de kinderen te binden aan een herinnering, die voor hen niet meer dan een avontuurlijke waarde kan hebben: in de Elout van Soeterwoude- schOol is de ochtend bijvoorbeeld doorge' bracht met wat men ::ou kunnen noemen een bezinningsbijeenkomst een der on derwijzeressen vertelde een verhaal uit de bezettingsjaren, het hoofd heeft de schare bepaald bij de doden, die achter zovele IJmuidense straatnamen schuilgaan en de filmstrook „Opdat wij niet vergeten" heeft de kinderen doen nadenken over het geen al die jaren geleden in dit land is gepasseerd. Dat er daarna ook luchtiger kost gebo den moest worden op een feestdag als de ze, werd niet alleen in deze school door middel van films verwezenlijkt, maar ook elders: de Technische school was op het sportveld van de HBS bijeengekomen voor een paar kostelijke voetbalwedstrijden van de jongens onderling en later van de leerlingen tegen de leraren, waarbij men zich aan weerskanten van de lijnen uit bundig vermaakt heeft met de vreemde situaties, die ontstonden door het optre den van het pseudo-Rode-Kruis en andere welwillende lieden, die zich in de strijd mengden. Moeilijk De kleuters en de kinderen van de la gere scholen hebben zich geamuseerd met film, met poppenkast en met de nodige tractaties en in elke school zijn enkele woorden gewijd aan de vijf bange oorlogs jaren. Maar, om met de onderwijzer te spreken: „Het is even moeilijk om ons iets te laten voelen van de angsten van de eerste wereldoorlog als om deze kinderen de vijf jaren tussen 1940 en 1945 te laten meebeleven." In de openbare lagere ir. L. P. Krijger' school werd 's morgens het voor toneel be werkte zangstukje „De geleende koeke- pan" door leerlingen van de vijfde klas in het handenarbeidlokaal voor de leerlin gen van de jongste drie klassen opgevoerd, terwijl in een ander lokaal een geestige poppenkastvoorstelling de oudere leerlin gen bezighield. Niet minder succesvol ging het toe in de gymzaal van de openbare lagere Water- vlietschool, waar alle leerlingen in de morgenuren bijeen kwamen om te genie ten van het poppenkasttheater van de heer Baardmans uit Haarlem „Merlijn". „De toverhoed maakt alles goed" hield ruim anderhalf uur de aandacht van de kinderen, zowel de kleinen als de groten, gevangen. Veel heeft Velsen in de middag ook niet kunnen doen: terwijl alles werkte en de moeders maar schoorvoetend naderbij kwamen, hebben honderden kinderen van alle schoolrichtingen op vier punten in de gemeente een programma van vaderland se wijsjes afgewerkt, bijgestaan door een dirigent en begeleid door een trompettist uit een der muziekcorpsen. Wethouder A. de Jong voerde daartussen door het woord op het plein van de Bethlehemkerk aan het Gijzenveltplantsoen, wethouder C. P. J. Maas legde voor de kinderen, die op het plein aan de Heidestraat zongen, de bete kenis van de bevrijding uit, de heer Veld- huysen sprak als inspecteur van het L.O. in de inspectie Zaandam tot de samenge stroomde zangertjes in het Burgemeester Rijkenspark en op het schoolplein van de Watervlietstraat in Velsen Noord werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Velser gemeenschap, de heer J. van Os van de Abeelen. En overal, zij het dan met wisselende belangstelling van de kant der ouderen, is gezongen over de blanke top der duinen, de Wielewaal en de Boer van Zwitserland, waarbij het begrijpelijke op-een-afstand- houden der publieke belangstelling tóch een weinig vreemd aandeed, omdat men deze samenzang in opzet toch ook voor het hele gemeentedeel had bedoeld. En daarmee was het feest voor de mid dag ook weer uit het werd pas weer wat, toen des avonds het Patronaat ken nis maakte met Jan van Dam's historische spel „Achter wallen en poorten". In de raadsvergadering van 9 juli 1957 werd onder meer besloten over te gaan tot de bouw van 102 étagewoningen aan de Orionweg te IJmuiden; bij brief van 31 ja nuari 1958 verleende de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mach tiging tot gunning van dit werk. De financiering van de grond- en bouw kosten dient in eerste aanleg te geschieden door gebruik van het aan de gemeente toe gekende deel van de lening woningbouw 1957/1958 (het zgn. Grote Contract). De mi nister is echter bereid een aanvullend grond- en bouwoverschot te verstrekken tot ten hoogste 87.177,— (respectievelijk 133.618,tegen een rente van 4%. De rentevoet, tegen welke de leningen uit het Grote Contract worden verstrekt, be draagt 4 1/4 »/o. Wegens het verschil tussen de annuïteit, berekend naar 4 1/4 en de annuïteit, berekend naar 4%>, is in de ex ploitatie een extra rijksbijdrage toegekend. B. en W. stellen de raad voor de voor schotten te aanvaarden. In tegenstelling tot de bescheiden vie ring van het bevrijdingsfeest in Velsen wa ren de talrijke activiteiten, die in Bever wijk werden ontplooid om de vijfde mei luister bij te zetten. Toch was het aantal evenementen in vergelijking met vorige jaren ook in de aardbeienstad heel wat minder rijk gezaaid. Hiermee sloot dus ook Beverwijk zich aan bij de generale landelijke lijn: het sobere karakter van het dertiende feest van de bevrijding. En hoewel er voor de ouderen nu niet zo bijzonder veel te doen was, zijn de kin deren behoorlijk aan hun trekken geko men. Dit bleek onder meer in het Kenne- mertheater, dat zowel 's morgens als 's middags heeft gegonsd van de opge wonden kinderstemmetjes. Het K.S.A.-ge- bouw, waar een aantal varieténummers op het programma stond, werd ook de ge> hele dag druk door de jeugd bezocht. Bo vendien waren de stoere knapen uit het Beverwijkse in de gelegenheid om al hun levensvreugde achter het „bruine mon ster" op het „Beverwij k"-terrein uit te leven en op hun manier uiting aan de be vrijdingsvreugde te geven. In het Kennemertheater werd de kinde ren een toneelstuk (in twee voorstellin gen) voorgeschoteld, dat klonk als een klok. Te meer klonk dit stuk als een klok omdat een dergelijk hulpmiddel van Va der Tijd compleet met boze geest een van de hoofdrollen vervulde. Hetgeen vertoond werd was door kinderogen bezien alles zins de moeite waard. Want er werden maar liefst een boze geest, een nog veel bozere tovenaar, mysterieuze toverlaar- zen, een lief prinsje en een goedige schoen maker voor het voetlicht gebracht. De ae teurs, die kennelijk wel eens meer voor kinderen waren opgetreden, slaagden er in de kinderlijke fantasie behoorlijk aan het werk te zetten. De zaal leefde dan ook intens mee met al de avonturen, die de betoverde laarzen veroorzaakten. Naar on ze bescheiden mening hadden zij er zich nog meer op toe moeten leggen de kinde ren de gelegenheid te geven zich ten volle uit te leven. Dit zou waarschijnlijk zijn bereikt door meer pauzes in de dialogen en een betere toepassing fan de mimische mogelijkheden. De ene scène werd nu te snel door de andere gevolgd. Invaliden genoten Een gedeelte van de schooljeugd te Beverwijk heeft kunnen genieten van het spel van het Amsterdams Jeugd Toneel, dat om 10 én 14 uur'in hêfWrinemér Thea ter een opvoering gaf van „De betoverde laarzen" een kluchtig- Spel in vier bedrij ven door Desiré Laran. De heer G. van Leijden vertelde de kinderen vooraf waar om ze deze middag werd aangeboden. In de grote zaal van het Kennemer Thea ter waren honderd oude en invalide in woners bijeen gebracht en voor deze geste verdient het 5-mei-comité een pluim: hier was het de heer J. J. Veltkamp die de mensen toesprak en hen namens het comité een recht prettige middag toewenste. Vele autobezitters hadden voor deze ge legenheid hun wagen disponibel gesteld en leden van de Rode Kruis Transport Colon ne, zusters van het Witte- en Gele Kruis in totaal vijftig hebben een drukke, maar dankbare taak vervuld. Tussen twee hulpen kwamen de invaliden de zaal bin nen en voor enkelen van hen was zelfs voor een ledikant gezorgd, waarop ze de grollen van de Wama's en de goocheltoeren van „Broccini" konden volgen. Het kwartet Dave Swaab speelde onvermoeid de ene populaire melodie na de andere en in de pauze werd nog thee met gebak aange boden. Regen als spelbreker Had des middags Pluvius het grote Be verwijkse feestprogramma in het Sport park bedorven, des avonds was hij het comité beter gezind. Om half acht begon de Hoogoven Harmonie het avondprogram ma met een rondgang door Beverwijk, waarna de Beverwijkse Harmoniekapel het goede voorbeeld volgde en met enkele honderden nieuwsgierigen naar het Park Scheybeeck marcheerde, waar een aardige taptoe werd gegeven, die werd besloten met het spelen van het Wilhelmus. Iedereen spoedde zich toén naar de markt, om te zien of Alice Williams haar hoog- draadshow ten beste zou geven. Ondanks de vrij straffe en koude wind betrad deze in binnen- en buitenland vermaarde Beverwijkse artiste toch het slappe koord en verrichtte daar, onder deze slechte weersomstandigheden haar adembenemen de toeren. Een duizendkoppige menigte had zich op het marktplein verzameld om niets van dit optreden te missen. De lichteffecten droegen er het hunne toe bij, om het succes rond het optreden van de jongedame te verzekeren. G. Bonnema had vóór de aanvang van de hoogdraadshow reeds een gedeelte van het volksbal onder zijn leiding gehad en zette dit met medewerking van „The Moon- liners" o.l.v. Willy Kos, onverdroten voort. Voor hen die liever niet in deze koude wilden dansen werd in het Kennemer Theater een cabaret-dansant gebracht, waarbij vele bekende prominente radio- en televisie-artisten optraden. Het muzikale gedeelte werd hier verzorgd door het kwar tet Dave Swaab. Van de artisten die hier optraden verdient André Meurs wel een extra pluim, om de wijze waarop hij het, uit uitsluitend jonge mensen bestaande publiek in dé juiste sterrlming wist te bren gen. Het kostte soms veel moeite, maar met zijn vlotte conférences en kwinkslagen lukte hem dit wonderwel en mede hierdoor hebben de andere artisten, waar onder de muzikale clown Rexis, en de Artini's, zeer veel succes geoogst. Het Comité Bevrijdingsdag Beverwijk kan op een goed geslaagde dag terugzien, die he laas door de regen een weinig ontsierd werd. En in Castricum Bevrijdingsdag was in Castricum, hoe wel ook de ouderen tijdens een tweetal feestavonden konden genieten, vooral een feest voor de jeugd. Voor hen had het Oranjecomité sporten en spelen georganiseerd en met medewer king van het onderwijzend personeel en het gemeentepersoneel slaagde men erin de jeugd van alle scholen een heerlijke dag te bezorgen, die nog werd geaccentueerd door de milde zonneschijn. Helaas kwam des middags een flinke regenbui om het hoekje kijken en hoewel zij niet de minste afbreuk deed aan het enthousiasme van de deelnemers en deel neemsters was deze toch verre van welkom. Vooral de vlaggespelen hebben hieronder geleden en men kon daarom niet tot een beslissing komen wat betreft de uiteinde- delijke prijswinnende school. Door loting werd dit evenwel de Cuneraschool, die daarmede voor de derde maal de wissel beker bemachtigde en deze nu definitief in haar bezit heeft. Op het C.S.V.- zowel als op het Vitesse- terrein vonden voetbalwedstrijden plaats en het Vitesse-terrein was des morgens ook dicht bevolkt toen daar de leerlingen van de lagere klassen o.l.v. het onderwijzend personeel hun spelletjes deden. In de gymzaal van de nieuwe scholen vonden 's middags volleybalwedstrijden plaats tussen meisjes, en jongens van ulo en vglo scholen, waarbij het er zeer span nend toe ging. Burgemeester C. F. Smeets heeft te on geveer half vijf op het Vitesse-terrein de prijzen aan de respectievelijke winnaars uitgereikt, daarbij een dankwoord richtend tot het Oranjecomité en haar vele mede werksters die er door hun hulp een zeer geslaagde dag voor de jeugd van had ge maakt. Voor de ouderen was er tenslotte des avonds in hotel Borst te Bakkum een grote feestavond met radiosterren, georganiseerd door de leiding van de „Tour de Flevo". Bevrijdingsdag in Heemskerk In Heemskerk is het de bevrijdingsdag wel heel erg rustig geweest. Er waren geen feestelijkheden georganiseerd, zodat de schooljeugd die deze dag vrijaf had, zijn vertier elders zócht. Des avonds vond in zaal Nijman een dansavond plaats, georga niseerd door de R.-K. Instuif. Bommenwerpers van de luchtmacht der revolutionaire tegenregering in In donesië voeren herhaaldelijk aanvallen uit op „militaire doelen" van de cen trale regering op Borneo, Celebes en de Molukken. Onder „militaire doelen" verstaan de revolutionairen vooral schepen die olie aan- en afvoeren, zo als de Britse tanker „San Flaviano", die in de haven van Balikpapan met een enkele bom tot zinken is gebracht. De overlevenden van de onfortuinlijke Brit zijn door een andere Britse tan ker, de „Daronia" (die op het nippertje de dans is ontsprongen, doordat een treffer afketste en in zee explodeerde) ADVERTENTIE Belegde broodjes, diverse salades, croquetten, hidische gerechten, uitsmijters enz. Bik en Arnoldkade 43-44 - Tel. 6-5-6-4 „ACHTER wallen en poorten" laait het verzet op. Een verzet dat wordt overwoekerd door het on kruid van het verraad. Een verbeten worsteling, haat en opofferingsgezindheid zijn het gevolg. De wallen gaan. bressen vertonen, de tegenstand verslapt, de honger sluipt de poorten binnen. De poorten van Haarlem tijdens de belege ring door de Spanjaard^ in 1572. Jan van Dam heeft deze titanenstrijd, waar de vrij heid van ons volk evenals tijdens de donkere bezet tingsjaren de inzet vormde, in een gedegen en boeiend drama vastgelegd. „Achter wallen en poor ten" is een groots opgezet brok toneel, dat het best tot zijn recht komt in de open lucht tegen de ach tergrond van imposante historische gebouwen, door vele sterke schijnwerpers in talrijke kleurschake ringen belicht. Dat „Achter wallen en poorten" veel van de tech nici vergt als het in een beperkte ruimte wordt op gevoerd zal een ieder wel begrijpen. Dit bleek ook duidelijk tijdens de ter ge legenheid van de bevrij dingsfeesten gehouden op voering in het Patronaats gebouw aan de Zeeweg in IJmuiden. Het is echter geen schande, dat de tech nische verzorging van dit omvangrijke stuk niet ge heel voldeed. Jammer is daarentegen wel dat de de cors niet geheel bij de op voering pasten. Er ging te weinig sfeer van uit, waar door het voor de acteurs moeilijk werd om tot een verantwoorde vertolking te komen. Dat zij er ondanks de bovengenoemde tekort komingen in vele opzich ten in slaagden de strijd v.gn, yoorfcuje jaren op gave wijze weer tot leven te wekken is een prestatie van de eerste rang. Dat C. de Jong als de oud-burge meester van Haarlem, mr. Talesius en Ursula zijn dochter (mevrouw A. Zwa nenburg) er bovendien in slaagden te excelleren is boven alle lof verheven. Naar onze mening vindt het stuk zijn hoogtepunt tijdens het tweede bedrijf, dat zich ten huize van de afvallige burgemeester van Haarlem, afspeelt. Vooral de scène, waarin de Spaans gezinde burgemeester ai zijn verbittering spuit je gens zijn Oranjegezinde zoon, werd bijzonder emo tioneel gespeeld door C. de Jong, die overigens de fi guur van de burgemeester in zijn totaliteit met grote waarachtigheid schetste. Zijn dochter Ursula, wier negenheid voor haar va der en haar broer boven alles wordt gesteld, hoewel zij de zijde van haar vader kiest werd expressief tot in de nuances gespeeld door mevrouw A. Zwanenburg. Voorts dienen mevrouw C. van Wijngaarden als de kordate maar tevens zo menselijke Kenau Simons- dr. Hasselaer en C. Jonge- jans als jonkheer Johan van Duivenvoorde, de rui ge kolonel der schutterij en rechterhand van Ripperda, te worden genoemd. Hoe wel hierbij moet worden opgemerkt dat C. Jongejans zijn kolonel iets meer mili tairs, meer, rauwheid..- had kunnen meegeven. Nu ver viel hij soms, zij het bij vlagen, in de rol van een gestreng doenerige goed zak. Chr. Sluiters tenslotte gaf een evenwichtige ver tolking van de nimmer ver sagende wigbolt Ripperda. De sectie toneel van de Velser Gemeenschap, die erin geslaagd is om de bes te acteurs van de plaatse lijke toneelverenigingen aan te trekken, heeft door de opvoering van dit his torische spel haar moeite beloond gezien. Het publiek, waaronder zich de schrijver Jan van Dam en Velsens burge meester, mr. M. M. Kwint bevonden, beloonde de ac teurs met een hartelijk ap plaus. Vanavondvwordt „Achter wallen en poorten" nog maals ten tonele gevoerd, hetgeen eveneens in het Patronaatsgebouw zal ge schieden. P. v. d. V. Bundeling van bezwaren In de raadsvergadering van 29 mei 1956 werd het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het deel van Velsen ten noorden van het Noordzeekanaal vastgesteld. Dit kon de goedkeuring van Gedeputeer de Staten niet verkrijgen; derhalve is toen een nieuw ontwerp opgemaakt, dat van 20 februari 1958 af, gedurende 4 weken ter inzage is gelegd. Gedurende deze termijn zijn zes reeds gepubliceerde bezwaarschriften binnen ge komen. Deze bezwaarschriften zijn opgenomen in een duidelijk overzicht, dat zodanig is samengesteld, dat op de ene bladzijde het bezwaarschrift is afgedrukt terwijl op de tegenoverliggende bladzijde de zienswijze van B. en W is weergegeven, en waarbij tevens is vermeld op welke wijze op de be zwaarschriften een beslissing kan worden genomen. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor: het uitbreidingsplan vast te stellen, waarbij rekening is gehouden met de bij de bezwaarschriften gemaakte op merkingen en op de bezwaarschriften te beslissen overeenkomstig hetgeen hierom trent is vermeld in het overzicht, waarbij aan de reclamanten K. Luyting's bouw- materialenhandel n.v. en de fa. G. van Heyst en zoon, beiden te Velsen-Noord kan worden bericht, dat in verband met stede- bouwkundige bezwaren nog geen vervan gend terrein beschikbaar is, doch dat zodra deze bezwaren tot een voor de gemeente bevredigende oplossing zijn gebracht, met haar belangen zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. (Deze beide bedrijven worden namelijk ernstig gedupeerd door het uitbreidings plan). Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat aan de vergunning tot het uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij annex automatiek met on der meer een bakoven voor patates-frites in het perceel van G. Wilderom aan de Kennemerlaan 88 te IJmuiden nieuwe voor waarden zijn toegevoegd ter beperking van hinder veroorzaakt door het versprei den van bakdampen, afkomstig van de oven en het neerslaan van verbrandings- produkten van de in de bakkerij opgestel de verwarming. Inzage van dit besluit kan worden genomen ter secretarie (4e afde ling) in de gemeente Velsen. overgenomen en nu in Singapore aan gekomen. Bijgaande telefoto is geno men toen de geredden in Singapore voet aan wal zetten. In de Pniëlkapel, Pastorieweg, heeft don derdagavond een herdenkingsbijeenkomst plaats in verband met het 10-jarig bestaan van de staat Israel. Als sprekers treden op de Joodse evan gelist Fr. Slagter en de Geref. predikant ds. A. A. Leenhouts. De heer D. Gutter, zendeling te Israel zal enige dia's vertonen die betrekking hebben op de opbouw van de staat Israel. Het geheel staat onder lei ding van het Leger des Heils. De Coöperatieve Raiffeisenbank Bever wijk viert vandaag op feestelijke wijze haar 50-jarig bestaan. Op initiatief van een groep bloembollenkwekers werd in 1908 een toen reeds lang gekoesterde wens in vervulling gebracht; er kwam een „Bankinstelling". De eerste jaren waren heel moeilijk, maar het bestuur slaagde er in de moeilijkheden te overwinnen. De eerste wereldoorlog bracht nieuwe proble men, doch ook voor deze werden oplossin gen gevonden. Na ups en downs heeft deze bankinstelling wel bewezen, vooral onder de boeren, een belangrijke plaats in te nemen. Hedenmiddag is er in het Kenne- men Theater een receptie en hedenavond komen in dezelfde zaal de leden met hun dames voor een feestavond bijeen. Door de Vereniging tot oprichting en in standhouding van Christelijke Kleuter scholen te Santpoort is ingevolge de Kleu teronderwijswet de medewerking verzocht voor de verbetering van de zandbak bij haar school. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Het eerste twaalftal van de Christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden heeft zaterdag, in zijn laatste competitiewed strijd tegen het Haarlemse Onder Ons II, een 20 nederlaag moeten incasseren en verspeelde daardoor zijn kans op de twee de plaats. Het falen van het IJmuider middenvak had tot gevolg, dat DKV na twintig minuten spelen tegen een 20 achterstand aankeek. Na het vakwisselen kwamen de IJmuidenaren er beter in en konden het spel meer verplaatsen. De Onder Ons-verdediging had echter geen moeite met het te doorzichtige spel van het IJmuider aanvalsvak. Aan de andere kant liet de DKV-verdediging zich niet meer verrassen door de Haarlemmers, zo dat er niet meer gedoelpunt werd. Het junioren B-team verraste vriend en vijand door tegen het sterkere SDO junio ren A een gelijkspel in de wacht te slepen. Jammer was dat de IJmuidenaren, die door mej. Dekker op 10 gekomen waren, in de laatste minuut de gelijkmaker moes ten toestaan. „Weenink" in onderlinge competitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen. Afd. I: I. Wor telJ. Muyen 01F. PiëtK. Slings 01; C. KomenP. Stet remise. Afd. II: C. VerduitJ. Meyer. 10; W. Nijkamp A. Burgerhout 1—0; J. MeyerC. Ver duit afg.; D. DuinmeyerH. Nijman 01. Afd. Ill: R. MeyerH. de Bruyn 10; J. LimmenJ. v. d. Heyde 01; N. de LangeA. Jansen 10. Afd. IV: mevr. TomasA. v. d. Kommer remise; E. v. d. VeenJ. Mallien 10; H. TomasD. Hoogvorst 10. Jeugdafd.: J. Bouwman L. v. d. Kommer 01; mej. A. v. Vlis- singenL. de Boek 01; J. Bouwman- Th. Franck 0—1; H. Boer—R. v. d. Boven- kamp remise; Th. FranckR. Franz 10; H. BoerJ. Bouwman 10. In het rustoord van de Hervormde Dia conie te Colijnsplaat is, ruim 94 jaar oud, overleden Marinus van der Klooster Jz., oud-schipper van de motorreddingboot „Prinses Wilhelmina" te Burgsluis. Hij heeft aan vele reddingen deelgenomen, waarbij totaal 131 mensen werden gered. Naar wij vernemen circuleren er moménffeél ideeën van Rijkswaterstaat by de betrokken instanties, die nieuwe oplossingen bieden voor het lokale oeververbin dingsprobleem, zoals dat ontstond na de opening van de Velser tunnels en de daarmee samenhangende, voorgenomen verplaatsing van de Velser pontveren naar de plek, waar thans de spoorbrug wordt gesloopt. In dit plan is aan de Sluisweg een nieuwe en wellicht steviger functie toebedacht, dan in het oorspronkelijke. Men denkt er namelijk over de pont verbinding in de toekomst te splitsen en wel zo, dat voor ontplofbare stoffen en ander verkeer, dat geen gebruik kan ma ken van de Velser tunnel, een pont blijft varen op de huidige plaats aan het einde van de Rijksweg 9. Hierdoor wordt de daar bestaande aanleginstallatie dus niet renteloos. Daarnaast wil men een pont voor fietsers en voetgangers, een vaartuig dus met beperkte capaciteit leggen op de plaats van de spoorbrug waarvan de ex ploitatievorm nog nader overwogen moet worden. Hiermee worden twee belangen gediend: ten eerste zal een dergelijke oeververbinding bij de papierfabriek op veel minder ernstige bezwaren (zoals reeds uitgesproken bij de behandeling van het Streekplan IJmond-Noord) stuiten, omdat de toch al benauwde grondpositie van Van Gelder er niet zo rigoureus door hoeft te worden aangetast als door een „volledige" pontverbinding en daarnaast is de ge meente Velsen er belangrijk bij gebaat. Wanneer nameljjk de pont in haar ge heel naar de plek van de spoorbrug ver huist, moet er aan de IJmuidense kant van de Sluisweg ter hoogte van het sta tion Velsen-IJmuiden-Oost en de viaduk- ten in de Stationsweg naar een ingrijpende oplossing worden gezocht, die naar men van gemeentelijke zijde vreest voor de toe gang tot IJmuiden aan de oostkant onaan vaardbare consequenties heeft. De functie van de Sluisweg zal in dit plan bovendien veel duidelijker worden: zij blijft daarbij de belangrijkste verbin ding tussen het woongebied in Velsen en het werkgebied benoorden het kanaal. Vele varianten Rijkswaterstaat heeft naar onze indruk alle gevoel voor de bezwaren, die er zowel bij het bedrijfsleven als bij de gemeente Velsen bestaan tegen de oorspronkelijke oplossing, zoals die in het streekplan was neergelegd. Men overweegt daarbij, dat het niet wel mogelijk is, het veer in zijn huidige vorm op de huidige plek te laten bestaan, omdat dan Van Gelder weer met haar havenoutillage in de knel komt, maar inkrimping zou wellicht mogelijk zijn met een gelijktijdige gedachte aan een tweede veer van kleinere capaciteit ter hoogte van de spoorbrug. Er zijn in de toekomstige oeververbin ding uiteraard vele varianten mogelijk, deze te onderzoeken en de daarmee samen hangende belangen tegen elkaar af te we gen is thans de taak dergenen, die over deze kwestie te beslissen krijgen. De bovenomschreven oplossing maakt in dit verband een redelijke kans en daarbij staat vast, dat de Sluisweg, die zoals tel lingen hebben uitgewezen, een belangrijke schakel in het Noord-Zuid-verkeer vormt, behouden zal blijven. „Kennemerland"-renners boekten succes Enige leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan de nieuwelingen ronde van Son (N.B.). Zo wist C. Dulle- mans in een sterk bezet rennersveld de zesde plats te behalen, J. Timmer eindig de als achttiende. Alleen de Sovjet-afgevaardigde Sobo- lev (links, met opgeheven hand) stem de vorige week in de Veiligheidsraad van de UNO te New York voor het Russische voorstel, dat de Verenigde Staten de vluchten met kernbommen werpers boven het Noordpoolgebied zouden staken. Zweden onthield zich van stemming en de andere negen lan den stemden tegen. In het midden de Britse afgevaardigde, Sir Pier son Dixon en rechts de Amerikaan Cabot Lodge. Naar Scheveningen Nadat reeds twee rederijen in Vlaardin- gen de laatste jaren het loodje hadden ge legd is nu opnieuw een haringrederij be zig van het toneel te verdwijnen. Het is de firma C. van Toor Hzn., een van ouds be kende rederij, die de strijd om het bestaan niei, langer vol kan houden en genoodzaakt is z'n vloot te verkopen. Naar wij verne men zijn er onderhandelingen gaande met de Scheveningse rederij v./h. Frank Vro lijk over de aankoop van vier loggers. Als deze verkoop tot stand komt, zouden de schepen dit seizoen nog onder de oude vlag varen, maar het is niet aan te nemen, dat zij in Vlaardingen zullen markten; dit zal wel in Scheveningen gebeuren. Mocht deze verkoop doorgaan, dan zou dit een mooie aanwinst voor de Scheveningse ha ringvloot betekenen. De vier loggers staan onder commando van Scheveningse schippers, die met hun schepen over zullen gaan naar de rederij Vrolijk.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6