Poging tot herstel eenheid van Indonesische leger Deventer en Vriezenveen kregen bezoek van de Koningin HET WEER Haarlems Dagblad Londenaar blijft zichzelf, ook al rijden er geen bussen Geleide projectielen voor Nederlandse kruisers V. Ewijk's Baldcerjj Daarna: drie eisen aan Sukarno Geen concentratie van de vloot in één haven Voor Moeder een taart Oostelijk Indonesië Tweede Kamer stemt vandaag over de „helmenmoties" Warouw heeft leiding Menado zetel tegenregering Vandaag valt de beslissing bij de Britse spoorwegen Staken of toegeven aan uitstel van loonronde? Voor export vierkante kaas 48 plus söee MORRIS %fot'e//or/D/A Uitbarsting over arbeidsverhoudingen in het Lagerhuis verwacht tussen regering en oppositie Zacht weer Het woord is aan Soldaat uit Zandvoort bij schietoefeningen omgekomen Dodelijk verkeersongeval BEATRIX BLOEMSIERKUNST 72e JAARGANG No 252 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 7 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 100 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In dit gebied opereren de bom menwerpers van de tegenregering. Zij beschikt behal ve over vliegvel den op Celebes, ook over een basis op het eiland Mo- rotai. De tegenre gering heeft ge dreigd ook steden op Java, als Dja karta en Surabaja (marinebasis) te zullen bombarde ren. Van onze reisredacteur) SINGAPORE. Ik heb uit de beste bron vernomen dat Nasutions poging tot benadering van Kawilarang moet worden gezien als een poging tot herstel van de eenheid van het door burgeroorlog verscheurde Indonesische leger om ver volgens namens de hereende strijdkrachten aan Sukarno de volgende eisen te kunnen stellen: a. Sukarno's positie wordt teruggebracht tot die van constitutio neel president; b. Hatta wordt premier van een door het gehele leger gesteund kabinet; c. het parlement gaat op een zijspoor. Dit schijnt ook de interpretatie te zijn van de hoogste rebellenleiders. Wat dezen tegen Nasution ook mogen hebben, de man die hen na de anti-Sukarno-coup in 1953 in de steek liet, zij geven toe dat de een heid van het leger altijd Nasutions ideaal is geweest. Nasutions militaire prestige is door de veldtocht op Sumatra zeker ver sterkt en een akkoord met Kawilarang zou van het leger een gesloten blok maken. De rebellen onderstrepen echter het feit, dat Kawilarang louter militair is, die de belangrijke beslissingen aan de tegen regering zal overlaten. Nu een groot deel der rebellen-ministers in Sumatra is ge- isoleerd, ligt het beleid der opstandelingen voornamelijk in handen van vice-premier Warouw en minister Sumitro. Er is nog geen sprake van dat er reeds onderhandelingen zijn begonnen, maar de mogelijkheid van toekomstige bespre kingen is niet uitgesloten. Interessant is in dit verband dat Warouw Menado ver laten heeft en hij zowel als Sumitro zich thans ergens in Z.O.-Azië bevinden! De mogelijke contactplaats voor de afgezanten van Nasution en de rebellen zou Makassar zijn, het neutrale terrein van de afzijdige luitenant-kolonel Andy Matalatta. Wan neer Nasution straks inderdaad aan de re bellen de door hen veronderstelde voor stellen zou doen dan is een akkoord waar schijnlijk. Een moeilijk punt is slechts de positie van de rebellenministers op Su matra, want de rebellen zullen zeker een generaal pardon eisen. Intussen zal Na sution met beslistheid moeten handelen om Djuanda's kabinet uit te rangeren en het leger te zuiveren van communistische krachten. Mocht een akkoord tot stand komen dan zal er een geheel nieuwe ontwikkeling volgen, want de communisten op Java zullen dan in verzet komen. Interessant is in dit opzicht een recente uitlating van brigade-generaal Djatikusomo die momen teel in Noord-Sumatra tegen de rebellen Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten de motie-Ritmeester en de motie-Vermeer over de helmenaffaire hedenmiddag weer aan de orde te stellen. De motie-Ritmees ter vraagt het instellen van een onderzoek bij de Dienst Materieel Landmacht door deskundige buitenstaanders. De motie- Vermeer beoogt het instellen van een par lementair onderzoek door een commissie uit de Tweede Kamer bij het Directoraat Materieel Landmacht, het Directoraat Materieel Luchtmacht en de hoofdafde ling materieel van het ministerie van Ma rine. De beide moties werden veertien dagen geleden ingediend na de interpellatie van de heer Ritmeester (V.V.D.) over de zaak van de afgekeurde legerhelmen. Daarbij werd nogal wat critiek geoefend op het feit, dat de staatssecretaris van Oorlog mr. Kranenburg, toen niet in de Tweede i Kamer aanwezig was, maar naar de Ver- enigde Staten was gegaan. De staatssecretaris is inmiddels terug gekeerd. Daar aan de stemming over de moties waarschijnlijk nog een debat zal voorafgaan, zal hij thans zelf en niet mi nister Staf kunnen antwoorden op de cri tiek op zijn beleid. opereert: „Wij zullen niet tegen de Ameri kanen maar wel tegen de communisten vechten". Ik onderstreep overigens nogmaals dat er nog geen besprekingen zijn begonnen. Hoogstens is er sprake van een wederzijds terrein verkennen en aftasten. De vraag blijft of Nasution sterk genoeg wil doordrukken tegen de zin van Su karno en Djuanda. De rebellen voelen zich voorlopig sterk genoeg om hun eisen te blijven stellen. SINGAPORE (UP) De tegenregering in Indonesië heeft haar zetel naar Me nado, in Noord-Celebes, verplaatst en het leiderschap „overgedragen" aan Joop F. Warouw, vroeger militair attaché in Pe king, aldus het Indonesische persagent schap Antara, dat radio-Menado citeerde. Kolonel Ventje Sumual heeft dit dins dagavond officieel via Radio-Menado medegedeeld, zo voegde Antara hier aan toe. Reeds maandag zou Warouw met de leiding van de revolutionaire beweging zijn belast. Djailolo door rebellen veroverd SINGAPORE (UP) Volgens een be richt uit Menado (Noord-Celebes) hebben troepen onder bevel van kolonel Ventje Sumual, Djailolo, op West-Halmaheira. veroverd. De opstandelingen zijn Djailolo maan dagmiddag binnengerukt, nadat stad en vliegveld zondag hevig gebombardeerd waren. De regeringstroepen zouden slechts wei nig verzet hebben geboden; er wordt geen melding gemaakt van verliezen. Een woordvoerder van de opstande lingen te Singapore zegt dat de toestand op Morotai, dat vorige week door de re bellen is veróverd, normaal is. De re geringstroepen op het eiland hebben zich bij de opstandige beweging aangesloten. De revolutionaire autoriteiten hebben per schip zeshonderd ton rijst ten behoeve van de bevolking aangevoerd. Japanner beschoten, TOKIO (UP) Japanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de beschie ting, op maandag, 35 mijl ten westen van Halmaheira, door twee niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen, van een Japanse vis sersboot. Dit schip heeft per radio gemeld dat de twee vliegtuigen laag overkwamen en toen schoten. Geen van de 24 opvaren den werd gewond. (Zie verder pagina 13) In Vriezenveen bezocht de Koningin een oude boerderij, bewoond door de familie Eshuis. De boerin, met het jongste van haar vijf kinderen op de arm, leidde de vorstin rond. Van onze correspondent in Londen) De crisis bij de Britse spoorwegen heeft zijn hoogtepunt bereikt. Vandaag zal de beslissing vallen over een mogelijke spoor wegstaking, die de toestand hopeloos zou verergeren, vooral indien deze zou samen vallen met de busstaking. Maar onder de vakbondsleiders heerst het gevoel, dat een staking kan worden vermeden, na een lang onderhoud met generaal Sir Bryan Robert son, de voorzitter van de Britse Transport commissie, het bestuursorgaan van het ganse genationaliseerde vervoerbedrijf. De bonden eisen een onmiddellijke loons verhoging van vier percent, als normale loonronde ter dekking van de gestegen kosten van levensonderhoud. Sommige le den van de regering zijn bereid de spoor- mannen die tot de laagst betaalde groepen behoren, drie percent te. geven, maar het kabinet en de conservatieve partij zijn hierover verdeeld. Er is een machtige stro ming, die weerstand wil bieden aan alle looneisen, om een overwinning op de infla tie te kunnen verzekeren. Sir Bryan heeft van de regering gedaan gekregen, dat er in de eerstkomende twee jaar een extra-bedrag zal worden besteed aan de dringend noodzakelijke spoorweg modernisering, op voorwaarde, dat de vak bonden aan de plannen voor grotere doel matigheid meewerken. Dit betekent onder anderen inkrimping van personeel door opheffing van oneconomische lijnen en diensten. Alles hangt af van de winst, die de nietgesubsidieerde spoorwegen zullen maken om de loonsverhoging te financie ren. Sir Bryan heeft in dit stadium geen loonaanbod gedaan en slechts beloofd, dat de lonen aan het eind van het jaar herzien zullen worden. Het spoorwegpersoneel wil echter van geen uitstel weten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bij de behande ling van de landbouwbegroting in de Eerste Kamer medegedeeld dat de laat ste beletselen voor de vervaardiging van vierkante kaas, in het bijzonder ter vol doening aan de vraag op de Duitse markt, spoedig zouden worden opgeruimd. Blijkens een beschikking van de Direc teur-generaal van de Landbouw wordt thans de vervaardiging van vierkante kaas mogelijk gemaakt met ingang van 1 juni. Het is de bedoeling voor de nieuwe kaas soort een afzonderlijk rijkskaasmerk in te voeren. De nieuwe kaas zal een vetgehal te van tenminste 48 percent in de droge stof moeten hebben. 4 Dl'EBTENTIE BARtËüoSsSTRUHAARLEM .TEL. 13439 FERD, EOtSTR. 48 A DAM TEL 717162 STRAND- en BADKLEDING (Van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuis zal morgen de stakings situatie bespreken, naar aanleiding van een motie van afkeuring der oppositie. Volgens Labour draagt de regering de schuld voor de looncrisis en heeft zij het op een botsing met de vakbonden laten aankomen om haar wankele economische beleid te redden. De oppositie zegt dat de plicht van de regering was geweest de partyen tot elkaar te brengen, zoals al eer der in een dergelyke situatie is gebeurd Het lykt alsof het tussen regering en op positie tot een uitbarsting over de arbeids verhoudingen zal komen, zoals men die niet gekend heeft sinds de dagen van de alge mene werkstaking in 1926. Er hebben zich gisteren 112 werkwilligen gemeld, maar het bleek niet mogelijk ook maar een enkele bus op straat te brengen Voor alle busdepots posten stakers en soms hun vrouwen. De bond van personeel bij het benzine vervoer heeft besloten de levering van brandstof aan vijftien busverhuurders te schorsen, in afwachting van een onder zoek. De oliemaatschappijen hebben waar schijnlijk onder de druk van de transport arbeiders-unie de benzinepompen, ondanks de grote vraag, van de normale voorraden voorzien. Het is niet onmogelijk dat het TUC, het Britse Verbond van Vakvereni gingen, bemiddelend zal optreden. Vandaag komt een speciale commissie bijeen, waar Bijna 4000 schoolkinderen zongen giste ren Koningin Juliana een welkom toe, toen zij arriveerde bij het gemeentehuis te De venter voor een bezoek aan deze stad. Vriendelijk neigend betrad de vorstin on der het gejuich van de met vlaggetjes zwaaiende jeugd, de hal van het gemeente huis. Burgemeester mr. dr. M. Bolkestein gaf daar een overzicht van de ontwikke ling van Deventer. De stad houdt daarbij rekening met overneming van een deel der bevolking uit de overbelaste randstad Holland, aldus de burgemeester, die ten slotte de vorstin een Deventer koek aan bood. Na de Atheneumbibliotheek bezocht te hebben, ging de Koningin naar de Rijksho geschool voor Tropische en Subtropische Landbouw, waar een leerling uit Etiopië, een Indiaanse jongen uit Suriname en een student uit Liberia bloemen aanboden. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Mor gen in de loop van de dag zon- nige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. De school is in 1912 door Prins Hendrik geopend. Tot 1950 had zij een leerplan, dat was gericht op de landbouw van Java en Sumatra. Sindsdien is de koers echter gron dig gewijzigd en werd overgeschakeld naar het internationale gebied van de tro pen en de subtropen. Het bezichtigen der kassen met exotische en tropische gewassen, waarvoor de vorstin grote interesse toonde, vormde de afslui ting van dit gedeelte van het programma. Met een bezoek aan het grootste industrië le bedrijf van Deventer, een blikemballa- gefabriek, werd het bezoek aan Deventer besloten. Als geschenk ontving de vorstin een bonbontrommel, gedecoreerd met af beeldingen van de „Groene Draak" en de „Piet Hein". Vriezenveen Van Deventer reed de Koningin naar Vriezenveen. Men moet de klok ruim een halve eeuw terugdraaien voor het laatste koninklijke bezoek aan Vriezenveen, dat op 17 mei 1905, een dag, nadat een enorme brand 150 huizen in de as had gelegd, door Koningin Wilhelmina aan het zo zwaar be zochte dorp werd gebracht. Het was toen geen feestelijke gebeurtenis. Maar giste ren werd Koning) Juliana een hartelijk welkom bereid. De begroeting in Aadorp geschiedde op een historische plaats, bij de enorme zwerfkei, die destijds in de Aa, is gevon den. Daarna begon de lange tocht van Konin gin Juliana door de gemeente Vriezen veen. De hoofdingenieur-directeur van de cultuur-technische dienst, ir. A. J. Mark voort, gaf de Koningin een toelichting op de werkzaamheden in het ontginnings-ruil- verkavelingsobject. Vervolgens bracht de Koningin een be zoek aan de boerderij van de familie Es- huis, welk bedrijf door ligging en indeling een typisch voorbeeld is van de specifieke moeilijkheden, waarmede de Vriezenveen- se agrariërs hebben te kampen. Tot slot van het bezoek aan de boerderij ontving de vorstin een prachtige tegel met een bijbelse voorstelling, een geschenk van de gemeente Vriezenveen. Na een rit door het dorp, werd de nieuwe boerderij van de familie G. Hoff bezichtigd, het eerste spe ciale voorlichtingsbedrijf in Nederland. Hier kreeg de Koningin een mand met zuivelprodukten en twee kazen. Bij haar vertrek, omstreeks vijf uur, uit Vriezenveen verbrak een enthousiaste me nigte het politiecordon, om de Koningin toe te juichen. Aan alle kanten opvallend zijn deze twee Britse schonen, die op hun ma nier het ongerief van de busstaking in Londen in een plezierritje hebben om gezet. Wij vragen ons echter af of ze niet evenzeer de aandacht getrokken zouden hebben als er wel bussen in Londen gereden zouden hebben. van ook stakingsleider Frank Cousins dee uitmaakt. Het Britse vakverbond is be voegd op te treden in arbeidsconflicten Henry Timrod: De lente is een grootscheeps herstel. Tijdens schietoefeningen in het infante rie schietkamp te Harskamp is gisteren de 20-jarige dienstplichtige korporaal F. Paap, van de kaderschool infanterie uit 's-Hertogenbosch, om het leven gekomen. Korporaal Paap, die ongehuwd was en in Zandvoort woonde, bevond zich in een, waarnemingspost. Om onbekende redenen heeft hij, terwijl de baan onveilig was, de waarnemingspost verlaten, met het nood lottige gevolg dat hij door een kogel werd getroffen. indien deze het bestaan van vakbonds leden, die er niet bij betrokken zijn, be dreigen. Rust en kalmte In tegenstelling tot de gespannen sfeer in het parlement staan de rust en kalmte van het Lon dense publiek, die ook een kenmerk waren van de tweede stakingsdag- Na de „generale repetitie" van maandag vloeit het verkeer vlotter en is de onder linge behulpzaamheid nog toegenomen. Ook op de spitsuren ging het gemakkelijker door de spreiding van werktijden. Gehuur de bussen en vrachtauto's halen personeel op bepaalde plaatsen op. Ook de onder grondse kan de massa's beter verwerken. Sommigen gaan op rolschaatsen naar hun bestemming. Het is opmerkelijk dat duizenden zich opgewekter voelen nu zij naar hun werk lopen. De meeste mensen nemen de tijd om op tijd te komen en sommigen merken, dat zij lopende de af stand naar hun werk vaak in kortere, of dezelfde, tijd afleggen dan met de bus. Het buspersoneel heeft zich verrekend in zijn verwachting, dat zij door het publiek het mes op de keel te zetten, hun eisen gemakkelijk ingewilligd zouden krijgen. In plaats van verbittering heerst er opgewekt heid en het gevoel van avontuur. De win kelcentra en markten klagen echter steen en been want de huisvrouwen blijven zo veel mogeliik in haar eigen buurt. Minister Staf heeft aan de Eerste Ka mer medegedeeld dat Nederland op maritiem gebied de evolutie der tech niek, welke zich tijdens en kort na de wereldoorlog voltrok, tot op heden heeft kunnen volgen. De nieuwere ontwikke lingen, waaronder die op het gebied van geleide projectielen, worden nauwlet tend gevolgd en bestudeerd. Het ligt in het voornemen om de daarvoor in aan merking komende schepen, met name de kruisers, met geleide projectielen uit te rusten, waarbij bondgenootschappe lijke hulp, ook op financieel gebied, on ontbeerlijk zal zijn. De hierover reeds begonnen oriënterende besprekingen bieden een gunstig perspectief, aldus de minister. De minister verklaart voorts dat hij een te grote concentratie van de vloot op één plaats (Den Helder) onder de huidige om standigheden niet verantwoord acht. In verband hiermede zijn dan ook verschil lende maatregelen getroffen. Richtlijnen zijn gegeven dat in Nederland niet meer dan een bepaald percentage der in dienst zijnde schepen gelijktijdig in één haven plaats aanwezig mag zijn. Over de bewapening met atoomwapens, zegt minister Staf, dat wegens de weder zijdse machtsverhoudingen en vooral het grote numerieke communistische over wicht, het voor het westen zinloos zou zijn een verdediging uitsluitend op conventio nele bewapening te baseren. Dit geldt te sterker, wanneer in aanmerking wordt genomen dat de strijdkrachten der Sovjet- Unie met tactische atoomwapens zijn of Bij de Ganzenpanbrug tussen Zwolle en Heino is een personenauto in volle vaart van achteren tegen een melkwagen ge reden, waarbij de voerman, de 41-jarige ongehuwde landbouwer-melkrijder H. Bruggeman uit Wythmen (gem. Zwoller kerspel) van de wagen werd geslingerd en gedood. Het paard, dat de wagen trok, brak de rug en moest worden afgemaakt. De bestuurder van de auto en de naast hem zittende passagier werden licht gewond. ZES MAANDEN GEEN KAPITEIN. De Raad voor de Scheepvaart te Djakarta heeft een Duitse kapitein die in dienst is bij de Indonesische scheepvaartmaatschap pij Pelni, schuldig bevonden aan onacht zaamheid bij het vergaan van een schip van de Pelni. Dit schip, de „Labandjanu", is op 25 november 1956 in de Java-Zee ge zonken. De Raad heeft bepaald dat kapi tein R. gedurende zes maanden geen gezag mag voeren over Indonesische schepen. Kapitein R. verliet de zitting zonder com mentaar te geven. De „Labandjanu" zonk tijdens een storm, toen het schip op weg was van Pontianak naar Singapore. Twee leden van de be manning zijn om het leven gekomen. De (rubber)lading was te groot. worden uitgerust. De enige mogelijkheid om de tegenstander te beletten zijn nume riek overwicht tot gelding te brengen en zo een agressie te voorkomen, en ook, in dien nodig, een werkelijke verdediging te voeren, is gelegen in uitrusting van de westelijke strijdkrachten met atoomwa penen. De tactische atoomwapenen zullen de huidige bewapening niet vervangen, doch versterken. Eén van de belangrijkste conclusies uit de onlangs door het Ame rikaanse zevende leger in Duitsland ge houden manoeuvres is geweest, dat on danks de atoomwapens de bevelhebbers zich nog even afhankelijk bleken te ge voelen van klassieke artillerie-steun voor hun infanterie als vroeger. De minister verklaart dat van de ver schillende factoren, welke van invloed zün op de beslissing waar lanceerbases voor raketten voor de middelbare afstand zou den moeten worden gevestigd, nog niet is geëindigd. Over de bescherming van Nederlandse schepen in de wateren bij Indonesië, zegt de minister dat hij opdracht heeft gegeven aan de Koninklijke Marine de onrecht matig in beslag genomen Nederlandse schepen, indien deze buitengaats zouden worden aangetroffen, aan te houden en onder Nederlandse jurisdictie terug te brengen. De vraag of de Koninklijke Marine voldoende in staat is de Neder landse handelsvaart in de wateren bij Indonesië te beschermen onder de huidige omstandigheden, beantwoordt minister Staf bevestigend. ADVERTENTIE OOOOOOOOCXXXXJOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC MOEDERDAG - BLOEMENDAG Honderden prachtige kamerplanten in voorraad, zoals: anthuriums, philocac- tussen, ficussen, philodendrons, aza leas, peperomias, begonias etc. etc. Bloemstukjes van gedroogde bloemen v.a. 1.95. Plantengieters, opgevuld met bloemen. Verder ruim gesorteerd in bloem stukjes en snijbloemen. Loop gerust eens naar binnen, het verplicht u tot niets Voor het betere bloemwerk Kennemerlaan 56-58 - Tel. 6083 - IJm. XX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OC)OOOOOOOOOOOÓ( ADVERTENTIE HET ALLERBESTE Daarom voor haar uit Wij hebben al een aardig stukje GEBAK vanaf ƒ1.75 Willemsbeekweg 1 - ÏJmuiden-Oost Telefoon 4640

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1