0 KOM ER EENS KIJKEN! 10% Korting Tienduizenden houtstammetjes in grote vlotten door Noordzeekanaal moderne blazers zomermantels mantelcostumes Vanmorgen in de en op zee Nieuw restaurant in Wijk aan Zee vergt verlichtings-voorzieningen Mr. Luns over de conferentie van de NAVO in Kopenhagen Inwateringsproef bij IJmuidense spuisluis DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Grootscheepse proefnemingen bij Van Gelder VSV tegen Volendam „De Hoop" keerde terug van Noordzeereis Nederlandse regering houdt vast aan driemijlszone „Simson" sleepte de „Betty" naar Dover Stuurman „Nellie" TX 24 heeft ernstig gefaald Duitse Olympische zwemsters naar Amsterdam llpIBBiln Het erekampioenschap bandstoten in Nijmegen Belangrijkste resultaat is de houding jegens een topconferentie, die eensgezind is gebleken Kinderkoor „De Goede Herderin Jeugdgebouw VRIJDAG 9 MEI 1958 lL DUIZENDEN KUBIEKE METERS HOUT glijden sinds eind vorige week door het Noordzeekanaal bij IJmuiden. Dit transport geschiedt niet in de ruimen van grote zeeschepen, maar in enorme vlotten. Wanneer men het werk waarneemt waant men zich op de rivieren van Canada en Finland. Grote vlotten van dui zenden houtstammetjes zakken daar stroomafwaarts naar de monding van de stromen om bij havens en industrieën te belanden. Hier, in IJmuidens Noordzee kanaal, zorgt de kleine havensleper „Joma" van de veer- en sleepdienst van.de firma P. Donkersloot en Zn. ervoor dat de houtvlotten, die een lengte van negentig meter hebben, uit de haven bij de loswal van de papierfabriek worden getrokken. Langs de Velserspoorbrug wordt dan koers gezet door het Noordzee kanaal en de Velserkom naar het binnenspuikanaal, waar een ruimte van ongeveer vijfhonderd meter lengte en honderdendertig meter breedte gedurende ongeveer vier maanden voor de papierfabriek van Van Gelder is gereserveerd voor een interessante proefneming. Tot nu toe werden de stammetjes zorg zaam in Scandinavië of Canada in de rui men van - de zeeschepen geladen en in Velsen op het terrein van de papierfabriek in de piles, de bergen hout, die tiendui zenden tonnen groot zijn of in de stou wen, welke stapels over afstanden van honderden meters met de hand worden gevormd. Van de stouwen en piles af ging het hout regelrecht naar de papierfabriek om tot papier te worden vermalen. Beter slijpresultaat? Eind vorige week is men echter van de ze methode afgeweken om te starten met een grootse proefneming, waarmee men tenslotte tot een nog beter produktieresul- taat wil komen. Het uit de bossen van Scandinavië en Canada aangevoerde hout zal men in het spuikanaal enige tijd laten inwateren, zo dat het hout, dat over ongeveer vier maan den de papierfabriek ingaat, een aanzien lijk groter vochtigheidsgehalte heeft. Vervoer in hengsels Voor het transport van het hout van het opslagterrein naar het binnenspuikanaal vond men een eenvoudige oplossing. Er werd eens rondgekeken in de houtproduce- rende landen, vooral in Finland, waar de tienduizenden stammen in hengsels wor den vervoerd. Deze hengsels bestaan uit een aantal grote balken, die in feit een wa teroppervlakte van negentig bij zeven me ter omzomen. En in deze ruimte worden de houtstammetjes vervoerd. Stammenxee Per transport wordt ongeveer driehon derd en vijftig kubieke meter hout naar de inwateringsplaats bij de spuisluis ge bracht. Een uitgestrekte wateroppervlak te is daar inmiddels verdwenen en is schuil gegaan onder een laag blanke stam metjes. Bij de papierfabriek wordt het hout van het terrein gehaald door vrachtauto's. De wagens laten hun vracht door een kraan binnen het hengsel in het Noordzeeka naal storten. Door de transporten per keer niet te groot te maken alles is uiter aard aan wettelijke bepalingen gebonden komt het niet voor, dat hout bij dit transport verloren gaat. De dikte van elk vlot is ongeveer een meter. In een kleine week tijds is nu ongeveer een kwart van de hoeveelheid, die in het binnenspuika naal komt te liggen, overgebracht. Wan neer het werk over enige weken is vol tooid, dan zal in het kanaal ruim 10.000 ku bieke meter hout bijeen liggen. ADVERTENTIE op onze afdeling Confectie Nu weer die leuke of de zo goed bij u passende En dan die vlotte in de moderne dessins. Bovendien ontvangt u t.m. zaterdag 10 mei a.s. bij contante besteding wegens ons eerste lustrum aan het j Marktplein. - PROFITEERT HIERVAN MARKTPLEIN 29 AFD. CONFECTIE - 1e ETAGE Winkels zijn dinsdagmiddag in Heemskerk open In verband met Hemelvaartsdag mogen de middenstanders in Heemskerk hun za ken dinsdagmiddag geopend houden. Elke dag trekken de kleine slepers drie houtvlotten van de papierfabriek naar het binnenspuikanaal. Hier passeert een van de slepen de Velser-spoorbrug. De successen van VSV in de laatste wed strijden hebben er toe bijgedragen, dat geen vrees meer behoeft te bestaan voor de onderste plaats. Degenen die bij het be gin van het seizoen, de veranderingen in de voorhoede pessimistisch beoordeelden, zijn niet in het gelijk gesteld. Met ver kwikkende geestdrift hebben de Velse- naren zich vaak geweerd en fraaie resul taten zijn hiervan het gevolg geweest. Zondag komt een graag geziene tegen stander in het sportpark Schoonenberg. n.l. Volendam. De Volendammers hebben een zeer behoorlijk elftal met bekende spelers als keeper Keizer, spil Karregat en middenvoor Tol. Het overige programma luidt: VSV 2 't Gooi, aanvang 12.30 uur, terrein Hage- lingerweg; R.K. AVIC—VSV 3, aanvang 14.30 uur. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE mmm A -v s*ï -"-a-v,/* Deze week is het hospitaalkerkschip „De Hoop" de haven van Scheveningen binnen gelopen na een reis van ruim 3 weken. Het werkterrein was ditmaal het noorde lijk deel van de Noordzee tussen 58 en 60 gr. N.br. Ofschoon in deze tijd van het jaar een groot aantal vissersschepen in deze om trek visten, waaronder Nederlanders, Duitsers, Polen, Fransen, Kussen, Zwe den en Denen werd het spreekuur van de scheepsarts dokter C. W. Ouderkerk niet druk bezocht. Behalve een vijftal „lópen de" patiënten werden twee ernstige geval len behandeld: een Fransman die enkele dagen aan boord van „De Hoop" verpleegd moest worden en een opvarende van de Sch. 4, die door een val in het ruim een dijbeen gebroken had. Deze laatste pa tiënt werd in Scheveningen aan wal ge bracht en in het ziekenhuis te Den Haag opgenomen. Ds. J. van Lokhorst, her vormd predikant te Zwolle die schip- persdominé zijnde zich spontaan voor deze reis beschikbaar had gesteld heeft de kerkdiensten aan boord geleid. Hij was ondanks het vrij slechte weer nog in de gelegenheid enige bezoeken aan boord van de vissersschepen te brengen. De radio telegrafist heeft in 5 gevallen reparaties kunnen verrichten aan defecte echoloden en radio-zendinstallaties. Op 17 mei ver trekt het hospitaalkerkschip „De Hoop" tegelijk met de haringvloot naar de vis gronden. „De Nederlandse regering houdt vast aan de driemijlszone en zal unilaterale maatregelen tot verbreding van de terri toriale zeegebieden niet erkennen". Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken geantwoord op een door het A.N.P. gestelde vraag in hoeverre het falen van de zeerechtconfe rentie in het vaststellen van een unifor me regeling voor de breedte van de terri toriale zeegebieden van invloed zal zijn op de Nederlandse positie. De Nederlandse delegatie heeft er ter conferentie herhaalde malen op gewezen, dat volgens geldend volkenrecht de breed te van de territoriale zee 3 mijl bedraagt. Toen voorstellen om de territoriale breed te internationaal vast te stellen op 12 mijl kans op aanvaarding maakten, heeft de Nederlandse delegatie, om erger te voor komen, haar steun toegezegd aan het Ame rikaanse compromisvoorstel, dat een bre dere territoriale zee (6 mijl) beoogde. De Nederlandse delegatie heeft daarbij ver klaard, dat dit voorstel een afwijking van het bestaandt volkenrecht betekende en dat de Nederlandse regering als haar stand punt handhaafde, dat unilaterale maatre gelen tot verbreding van het territoriale zeegebied boven de drie mijl ongeoorloofd zijn. Nu de conferentie er niet in is geslaagd een andere regeling vast te stellen, blijft de situatie dus gelijk aan die van vóór 24 februari. De Nederlandse regering oudt vast aan de driemijlszone. Blijkens verklaringen van hun gedelegeer den naar de zeerechtconferentie staan Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten op hetzelfde standpunt. De sleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller heeft na een elf uur lange reis donderdagmiddag omstreeks kwart over een vastgemaakt op de Nederlandse kust vaarder „Betty", die ter hoogte van North Foreland met motorschade voor anker was gegaan. De „Betty", die onderweg was van Hamburg naar Liverpool, is door de „Sim son" naar Dover gesleept Vanmorgen is de sleepboot op haar station in IJmuiden teruggekeerd. Een van Velseits houtbergen: nu te water in het Noordzeekanaal. Raad voor de Scheepvaart Stuurman kreeg twee maanden; kapitein werd berispt De raad voor de scheepvaart te Amster dam heeft de 24-jarige A. V. uit Oosterend (Texel), stuurman van de motorkotter „Nellie" TX 24, die op 29 mei van het vorig jaar op de Noordzee in aanvaring is gekomen met hr. ms. onderzeebootja ger „Groningen", gestraft door hem zijn bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee te ontnemen voor de tijd van twee maan den. De 36-jarige kapitein C. V. kreeg een berisping. De „Nellie", die op weg was van IJmui den naar de visgronden op de Noordzee, is na de aanvaring met de „Groningen", gezonken. De raad sprak als zijn mening uit, dat de stuurman in ernstige mate heeft ge faald, omdat hij, belast met de wacht, on voldoende acht heeft geslagen op de zich in zijn nabijheid bevindende scheepvaart, Wat de kapitein C. V. betreft is de raad van oordeel dat hij, door de wacht aan dek van zijn schip over te laten aan slechts één man ook een zekere mate van schuld aan de aanvaring heeft. Zondagmiddag 11 mei wordt in het over dekte bad aan de Heiligeweg in Amster dam een internationale driekamp gehou den tussen de HDZ (Amsterdam), de Düs- seldorfer Schwimmverein 1898 uit Dussel- dorp en de Krefelder Schwimmverein uit Krefeld. De Duitsers brengen diverse zwemsters aan de start, die ook tijdens de laatste Olympische spelen in Melbourne zijn uit gekomen. Op de 100 meter vrije slag bij voorbeeld starten Brigit Klomp (Dussel- dorp) en Kathi Jansen (Krefeld) tegen de Amsterdamse meisjes Jopie Troost en Tine Tenkink. Op de 200 meter school slag zal de Duitse zwemster Wiltrud Ur- selmann het opnemen tegen haar landge note Gerda Kuhn. Op de 100 meter rug slag starten de Duitse zwemsters Renata Scherra en Waltraud Jansen tegen Rini Dobber, Jopie Troost en Kitty Wagenaar. |fes 3 Voor de vrijdagmarkt bestond de aan voer aan de IJmuidense hallen vanmorgen uit 600 kisten vis, waarbij 9000 kg tong en 420 kisten schol. Er waren 20 loggers en kotters binnen. De noteringen voor de export waren: grote tong 3.203.30, grootmiddel tong 3.20—3.40, kleinmiddel tong 2.602.90, tong I 2.50—2.60 en tong II 2.10—2.20. De grote tarbot deed 2.202.60. Voorts nam de export zetschol af voor 3138 en schol I voor 3239. De schol 2 maakte 3445 en 3 1829. Een enkele regel kabeljauw no teerde 78—80. En op zee Woensdag was het goed weer om de noord tussen 59 en 58 noorderbreedte. De vangsten waren echter slecht: van 150 tot 100 manden makreel, haring en schelvis. De Amsterdam deed een trek van 30 man den makreel en schelvis, de Curagao een trek van 2 pakjes, de Francina een trek van 30 manden makreel en schelvis en de KW 81 een trek van 1 pakje. De Oceaan 5 haalde van een trek 30 manden scheep. Hierbij waren 20 manden makreel, 5 haring en 5 schelvis. De vangsten van de loggers en kotters op de kust bestonden woensdag uit 240 tot 180 kg tong en 15 tot 10 manden schol per etmaal. Op 't Zand bestonden de vangsten uit 50 tot 40 manden makreel en schelvis en 20 tot 10 kabeljauwtjes. De loggers en kotters bij de ST-boei vingen 150 tot 120 kg tong en 4 tot 5 mandjes schol en wijting en voorts 10 tot 15 stuks kabeljauwtjes. Donderdag werd het weer slecht om de noord. De meeste trawlers meldden wind- Graaf Floris V heeft eindelijk clubhuis gevonden De enige maanden geleden opgerichte padvindersgroep „Graaf Floris V" in Heemskerk, die tot heden nog niet tot acti viteiten kon komen wegens het ontbreken van een clubhuis, is voorlopig onderdak. De noodoplossing is nu gevonden doordat men beslag heeft weten te leggen op een oude schuur die over ongeveer een half jaar zal moeten worden afgebroken om plaats te maken voor uitbreiding van de Hervormde school. De eerste groepsbijeen komst is nu vastgesteld op zaterdag 10 mei om 15 uur. Helaas kunnen alleen de verkenners geplaatst worden aangezien de welpengroep nog niet het gewenste aantal heeft en er voor deze groep no^ geen leid ster is. Vermoedelijk begin ium zal er een ouderavond plaats vinden en noopt men dan de groepscommissie sarr iwsteld te hebben. kracht 5 en 6. De schepen hebben gevist, maar de vangsten waren slecht: 100 tot 80 manden hoops, meest makreel en schelvis. De kotter Pietertje deed een trek van 30 manden makreel, de KW 81 twee trekken voor 50 manden makreel, de Herman een trek van 30 manden makreel en schelvis, de Polderman een trek van een pakje, de Dei ning een trek van een pakje en de Beatrice een trek van 30 manden schelvis en wij ting. De loggers en kotters op de kust vingen 250 tot 200 kg tong en 15 ,tot 12 manden schol en schar per etmaal. De meeste log gers en kotters visten op de kust bij het lichtschip Texel. Bij 't Zand vingen de schepen 50 tot 40manden makreel en schelvis en voorts 20 tot 15 stuks kabel jauwtjes. Naar zee gingen ondermeer de Emma en de Vios. De Amsterdammer Jacobs heeft zich teruggetrokken voor het toernooi om het kampioenschap ereklasse groot biljart bandstoten, dat van 15 tot en met 18 mei in Nijmegen wordt gespeeld. Jacobs heeft dit besluit genomen om een plaats vrij te maken voor Henk Scholte. De acht fina listen zijn nu dus: H. J. de Kleine (Zwol le), J. H. Sweering (Amsterdam), P. Kruythof (Barendrecht), C. van Ooster hout (Breda), H. Popeijus (Rotterdam), A. Mol (Amsterdam), H. Metz (Den Haag) en H. Scholte (Eindhoven). KOPENHAGEN (ANP) „De duidelijke en uitvoerige wijze, waarop de vijftien NAVO-landen hun standpunt voor een topconferentie hebben geformuleerd acht ik het belangrijkste resultaat van de Kopenhaagse conferentie. De grote drie zullen met diepgaande kennis en een beter inzicht in de standpunten van de overige NAVO-landen hun voorbereidende be sprekingen met de Sovjet-TJnie kunnen voortzetten. De mogelijkheid, die Moskou wellicht had om de genuanceerde me ningen in de Atlantische gemeenschap ten aanzien van een Oost-West-ontmoeting tot meningsverschillen te maken, is ver dwenen". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. J. M. A. H. Luns, in Kopenhagen gezegd in antwoord op vragen, wat hij het belangrijkste resul taat van de driedaagse conferentie achtte. Mr. Luns zei met nadruk dat er achter het slotcommuniqué van de bijeenkomst geen diepgaande meningsverschillen schuilgaan. „Het jongste optreden van de Russen heeft zeker tot de eenheid onder de NAVO-landen bijgedragen", zo ver klaarde hij. „Het feit, dat men algemeen twijfelt aan de goede wil van de Sovjet- Unie heeft ongetwijfeld tot het gemeen schappelijke standpunt ten aanzien van de topconferentie bijgedragen". „Ik heb be paald niet de indruk, dat het Westen bij een topconferentie in het defensief zal gaan". Mr. Luns voegde hieraan toe zeker niet optimistisch te zijn over de mogelijk heid van een topconferentie. Als er inder daad zal worden onderhandeld, dan zal het Westen geen star standpunt innemen". Tegen Rapackiplan Over de ontwapening met controle waarover ook in het communiqué wordt gespronken, zei Luns, dat pas „een begin met ontwapening kan worden gemaakt, als er een begin van overeenstemming over controle is". Hij herhaalde het Nederland se standpunt tegen neutrale zones. Het terugtrekken van legers over een afstand van honderd kilometer geeft op zich geen ontspanning. De oorzaak ligt in de poli tieke sfeer. Voor Nederland is elk plan, zo als het Rapacki-plan, uit den boze. Zolang er geen wijziging komt in de houding van de Russische leiders, die iedere vorm van controle op ontwapening afwijzen, kan men in het Westen niet zeggen: laten wij het maar proberen". Mr. Luns zeide in antwoord op verdere vragen over de ontwapeningskwestie de mening van landen zoals Noorwegen en Denemarken niet te delen, dat geen kern wapens tegen deze landen zullen worden gebruikt, indien zij deze zelf niet bezitten Van groot belang acht Luns ook de pas sage in het communiqué over de noodzaak van economische samenwerking tussen de NAVO-landen, die naar hij zeide een dui delijke verwijzing inhoudt naar een vrij handelszone. Vooral ook bij de Scandina vische landen leeft de gedachte van econo mische samenwerking sterk en tijdens de conferentie is gebleken, dat hoewel er onzekerheden zijn de wens daar in het algemeen groot is In antwoord op vragen zei Luns, dat de conferentie inderdaad geen opzienbarende resultaten heeft opgeleverd. Die werden echter ook niet verwacht. „Een alliantie krijgt echter nieuw leven door bijeenkom sten. Verdragen slijten als de dreiging er niet meer is en lopen dan gevaar te ver dwijnen." Minister Luns deelde tenslotte mede, dat het niet is uitgesloten dat de ministersconferentie van 1959, bij het tien jarig bestaan van de NAVO, in Washington zal worden gehouden. Nederland zal dan voor het voorzitterschap aan de beurt zijn Italië zou meespreken (Reuter) Naar in conferentiekringen verluidt heeft mr Luns mede zijn instem ming met de eventuele Italiaanse deel neming betuigd ,aan een conferentie van Er ging een weldadige invloed uit van de frisse kinderzang, welke donderdag avond in het Hervormd Jeugdgebouw te horen was. Kinderen zingen zonder pose ongekunsteld en recht uit het hart. Het was juist dat natuurlijke, waarmee het koor van Joop Huizinga „De Goede Her der", de harten van de luisteraars raakte. In een bonte serie ernstige, luimige maar steeds verantwoorde liederen gaf het een beeld van de studie der afgelopen maan den. Het moet gezegd worden dat Huizinga er slag van heeft met zijn zangertjes om te gaan. Ze „hangen" als het ware aan zijn vingers, en zowel in eenstemmige volks liederen als in meerstemmige werkjes ga ven ze ook nu weer blijk goed op de diri gent te letten en hun partijtje serieus te hebben ingestudeerd. Het programma telde 20 nummers en het is zeker niet op zijn plaats deze uitvoering van een recensie te voorzien alsof het een kunstconcert met een grote K betrof. Maar toch willen we wel de drie. en vierstem mige canons noemen, waarmee het koor een verdiend succes oogstte. Zelfs bleek het tenslotte nog over vier solo-stemme tjes te beschikken die zeer zuiver tot hun recht kwamen. De gehele uitvoering be wees de goede invloed van de zang zowel op de zanger als op de toehoorder. De pianobegeleiding was bij Albert de Groot in vertrouwde handen. M. Op één der duintoppen ten noorden van de de Zwaanstraat in Wijk aan Zee zal een restaurant worden gebouwd. De toe gangsweg daarheen slingert van de Rijckert Aertszweg af omhoog tot vlak bij het restaurant, waar ook een parkeerter- reintje zal worden aangelegd. Het restau rant zal zowel 's zomers als 's winters ook in de avonduren geopend zijn. De toe gangsweg wordt een openbare weg, zodat deze weg ook van een openbare verlich ting zal moeten worden voorzien. De aan- legkosten van deze verlichting, exclusief kabelkosten, worden geraamd op 6.400.-. In verband met het strandbezoek in de avonduren achten B. en W. het gewenst, zo mogelijk nog voor het aanstaande sei zoen, de de Zwaanstraat (strandweg) van een verlichting te voorzien. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op 3.800.-, exclusief de kabelkosten. De kabelkosten zullen pas later aan het P.E.N. verschuldigd zijn. Het totaalbedrag van de aanlegkosten der verlichting ad. 6.400,- 3.800,- 10.200,- kan geheel of nagenoeg geheel worden bestreden uit de opbrengst van de grondverkoop ten behoeve van het te bou wen restaurant Een eventueel restantbe drag kan ten laste komen van het saldo van de inkomsten en uitgaven van grond- aan- en verkopen en bouwrijpmaken. B. en W. stellen de raad voor het krediet groot 10.200,- te verlenen. ministers van Buitenlandse Zaken ter voor. bereiding van een topconferentie. Waarnemers zien in deze mededeling een belangrijke prestigewinst voor de Italiaan se delegatie onder minister Pella en een versterking van de internationale positie der Italiaanse regering. Anderzijds ziet men in de verklaring niet een bewijs dat het Westen zou toegeven aan de opvatting van Moskou, dat bij toekomstige bespre kingen Oost en West gelijkelijk moeten zijn vertegenwoordigd. Wel is men van oordeel, dat door de toelating van Italië de weg ook wordt geëffend voor Polen. In NAVO-kringen wil men het aantal deel nemers zo klein mogelijk zouden, omdat er anders te veel tijd met redevoeringen verloren zou gaan. Dulles naar Berlijn BERLIJN (UP) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles is vanochtend per vliegtuig uit Kopenhagen in West-Êerlijn aangekomen, waar hij het Westberlijnse parlement zal toespreken en een tocht door de westelijke sectoren van de stad maken. AMSTERDAM Ingevolge Wallstreet waren aandelen KLM de uitschieters op het Damrak. De prijs voor deze aandelen lag, vergeleken bij de vorige slotkoers 1,50 hoger op f 108,80. De overige markt was wat top zwaar. In New York zette de koersstijging niet door en bij gebrek aan stimulerend nieuws uit het bedrijfsleven in Nederland was de arrimo ter beurze om tot aankopen over te gaan dan ook niet aanwezig. Het tegendeel was eerder waar, al moet toe gegeven worden, dat de verkooporders van zeer geringe omvang waren, maar toch voldoende, om lagere koersen op de tikker te brengen. Ook al waren de koersverlie zen van bescheiden omvang, in het alge meen gezien, lag de markt toch niet pret tig. Aandelen Kon. Olie noteerden rond de 172,60 tegen vorige koers 172,70. Het fonds lag een ruime gulden onder pariteit New York. Mede doordat de beurzen in Parijs en Brussel gesloten waren, bleef de arbitrage werkeloos tengevolge waarvan de affaire zich in de oliehoek tot een mini mum beperkte. Aandelen Philips op 279 na een opening op 278waren een punt lager. Unilever moest genoegen nemen met* een daling van ongeveer 2 punten. AKU opende op 175 en verloor daarna, door middenkoersaanbod nog een punt en kwam in totaal 2 punten beneden de vorige slot- prijs te liggen. De stemming voor de scheepvaartwaar den werd niet in het minst beïnvloed door het verslag van de Koninklijke Neder- landsche Redersvereniging. De koersen van de aandelen waren, gelijk de algehele beursstemming, over vrijwel de gehele linie een punt lager. Van de cultures blijft HVA de aandacht op zich vestigen en in een tamelijk levendige handel monteerde dit fonds bijna 2 punten ten opzichte van de vorige slotp'rijs. Ver. Deli ontmoette ook vraag en kon een punt verbeteren. Amsterdam Rubber was een fractie hoger. .Van de verplichte 200.000 vraag voor de staffellening viel niet veel te merken. De koers voor deze papieren lag ruim V, percent beneden die van de vorige dag, terwijl de handel niet veel om het lijf had. Verder werden nog vernomen aandelen Enkes 87 (88) op het jaarverslag. Electro- technische Mechanische Industrie (E.M.I.) op 86 (91%) op het dividendvoorstel van 5 percent (vorig jaar 10 percent). Stock- dividénden Amsterdamsche Ballast Maat schappij werden voor het eerst verhandeld en vernomen op ƒ195. De theoretische waarden van deze stockdividenden be draagt f 195,50. De aandelen werden ge adviseerd op 195% ex-dividend vorige dag 220 cum-div. Het bericht dat de maat schappij zal delen in een grote opdracht ter waarde van ongeveer 100 miljoen in verband met het Deltaplan was ter'beurze niet voldoende bekend om invloed op de koers van de aandelen te kunnen hebben. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK De spoorwegfondsen trokken het sterkst de aandacht. Met koerswinsten van meer dan een dollar bereikten deze aandelen hoogtepunten sinds oktober 1957. De staal- en oliewaarden boekten winsten tot meer dan 2 dollar. De autowaarden waren vast. Bij de chemie- en farmaceutische fondsen waren enkele flinke stijgingen. De omzet nam toe na een daling bij de aanvang van de beurs, toen het koersverloop onregel matig was. Het industriegemiddelde kwam van 462,88 op 462,50; dat voor spoorwegen van 113,06 op 114,17 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,50 op 77,74. Van de 1172 verhandelde fondsen sloten er 511 hoger en 414 lager. De omzet bedroeg 2.790.000 aan delen tegen 2.770.000 de vorige dag. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3/5 °/o Nederl.'47 91"/l8 3 Nedl 1962/64 93»/,6 A. K. 173% 174 vé Drift 282 */an Gelder Zonen 166 K. N Hoogovens 290 -Tederl. Ford 151 N. Kabelfabriek. 235 lew.Philips Gloeil 278% 281 Pref.PhilipsGloeil 153% Unilever 329 330 Wilton Fijenoord 190% Dordtsche Petrol 719% Kon. Petroleum 172.50 173,30 Billiton 166 A'dam Rubber 59% K. L. M f 108.70 Holl. Amer. Lijn 135% K. N S. M 129 N. Scheepv. Unie 107 v. Nievelt Goudr 138% Phs. v Ommeren 205% H. V. A 94% Verg. Deli Mijen 76% Amsterd. Bank 208% Nat. Handelsbank 81% Ned. Handel Mij.. 159 Rotterd. Bank 177% Twentsche Bank.. 161 Anaconda Copper 45% Bethlehem Steel 40»/,e U.S. Steel 61% General Motors 38-% Shell Union 73% 23%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17