y Fa. WISKER Aanvaring tussen „Hector" en „Senang" een bedrijfsongeval Oordeel over rechtmatigheid komt aan de rechter toe Uitgebreide maatregelen tegen „roetplaag" in voorbereiding Joh. Meijer Zoon agent-incasseerder te IJmuiden DE BEURS van gisteren Vanmorgen in de Vis hal en op zee ERVAREN VERKOPER ZATERDAG 10 MEI 1958 9 Aanbeveling van hoofdinspecteur: Langere sleeptrossen bij assistentie van zeeschepen Beroep op gastvrijheid van Beverwijkers Record-aanvoer van bloemen in Beverwijk Vele kisten spinazie werden doorgedraaid Minister over ontslagen bij de Haarlem Mannequinschool thans in IJmuiden van start gegaan Overleg tussen industrie en tuinbouw Nationaal atletiekfestijn in Beverwijks sportpark Ds. J. L. Faber overleden Eerste socialist-predikant Burgerlijke Stand van Velsen Scheepvaart Dr C. den Otter Is een hondje Adverteert in dit blad Protestantse Be graf en is ver en igi ng REPARATIE van uw RADIO- en TELEVISIETOESTEL Radio- en Televisie-experts Grote Verzekering Maatschappij e e e VROOM EN DREESMANN BEVERWIJK „EEN BEDRIJFSONGEVAL". Met die omschrijving heeft de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz de aanvaring tussen de sleepboot „Hector" en de Nederlandse kustvaarder „Senang" op 13 april van vorig jaar in het buitentoeleidings- kanaai naar de Noordersluis te IJmuiden gekwalificeerd. De heer Metz adviseerde de Raad om aan de kapitein van de sleepboot „Hector", A. P. v. d. L. uit IJmuiden geen straf op te leggen, terwijl ook de kapitein van de „Senang", A. J. K. uit Appingedam volgens de hoofdinspecteur geheel vrijuit ging. Niettemin had de heer Metz een tweetal aanbevelingen voor het assisteren van zeeschepen in de IJmuidense havenmond, opdat een aanvaring zoals die tussen de „Hector" en de „Senang" in de toekomst kan worden voorkomen. Internationaal dansfestival Het grote dansfestival, dat dit jaar voor het eerst in het westen van het land ge houden wordt, waarvoor Beverwijk werd uitgekozen, zal ongetwijfeld het belang rijkste zomerevenement worden in de stad en een groot aantal bezoekers trekken uit het gehele land en naar mag worden ver wacht ook van daarbuiten. Aan de voorbereiding wordt hard ge werkt door de V.V.V. Beverwijk met me dewerking van het gemeentebestuur en de federatie van folkloristische groepen in Nederland. Vanzelfsprekend mag ook ver wacht worden, dat de bevolking van Be verwijk medewerking verleent om dit eve nement te doen slagen. Die medewerking hebben organisatoren thans reeds nodig, omdat een grote groep buitenlanders bij particulieren zal moeten worden ondergebracht. Voor het festival zijn groepen uit twaalf landen uitgenodigd. Indien allen komen betekent dit, dat on geveer 250 buitenlandse gasten van don derdag 31 juli tot en met 4 augustus in Beverwijk zullen vertoeven. Zij brengen op 1, 2 en 3 augustus hun dansprogramma's en maken op 4 augustus een grote excursie. Van vier landen zijn al toezeggingen bin nen. Uit Engelahd van The Cheadle Che shire Scottish Group, uit Zweden van Da- lafföreningens Folkdanstag (Stockholm), uit Ierland van The Irish Folk Dance So ciety en uit België van de Volkskunstgroep ..Reuzegom" uit Leuven. De leeftijden van de bezoekers lopen uiteen. De Engelsen bijvoorbeeld zijn van 13-19 jaar en de Zweden van 19-43 jaar, met een violist van 71 jaar. Een cmité van huisvesting is gevormd. Bij de heren P. A. Veldheer, Zeestraat 105, tel. 4126 en C. van "Vliet, Zeestraat 108, tel. 4808 kan men zich opgeven voor het huisvesten van een of meerdere gasten. Tevens kan men opgeven welke nationali teit men verkiest en of men de voorkeur geeft aan een dame of heer Nog nooit is de aanvoer op de bloemen veiling zo groot geweest als gedurende deze week. Vrijdag kon men bij lange na niet alle bloemen in de veilinggebouwen onderbrengen. De aanvoer was zo groot, dat men ten einde raad de bloemen maar op de wagens veilde in plaats van ze op de zo bekende tafels uit te pakken. De prijzen kregen een gevoelige klap en het waren vooral de tulpen en narcissen die voor „afbraakprijzen" van de hand gin gen. Toch waren de goede tulpen behoor lijk aan de prijs. Vooral de gele tulpen waren voor moederdag bijzonder in trek en zo gingen getrokken Golden Harvest en Motherday tot 90 cent per bos en liepen de gesneden gele tulpen op tot 42 cent per bos. De overige artikelen gingen voor be hoorlijke prijzen weg, maar de aanvoeren waren te groot om een redelijke afzet te verkrijgen. Er was veel vraag naar pot planten die in verband met moederdag ook al in grote partijen werden aange voerd. De aanvoer van perkplanten was eveneens groot; de prijzen lagen iets lager dan de voorgaande week het geval was. Dagelijks komen meer dan 10.000 kisten spinazie adn de Beverwijkse veilingen. Niet altijd worden deze kisten echter ver kocht. Vrijdag werden er ongeveer 1800 kisten spinazie doorgedraaid. Van dit aan tal namen de fabrieken nog 1200 kisten af. De prijzen lagen ook voor de goede kwa liteit niet aan de hoge kant, er werd van 9 tot 17 cent per kilo betaald. Rabarber komt ook in grote partijen aan de markt waar de prijzen ook al terugliepen. Er werd van 10 tot 20 cent per bos betaald. Een klein deel ging bij wijze van proef voor export naar Duitsland. Sla liep in prijs op tot 37 cent per krop. Witlof is er weinig meer; er werd- van 28 tot 65 cent per kilo betaald. De eerste bloemkool kwam tot 75 cent per stuk. Vraag naar prei was vrij gering. (Van een onzer verslaggevers) De sleepboot „Hector" had op die der tiende april vastgemaakt op het achter schip van de Noorse tanker „Vestan" om het schip bij het vertrek naar zee te assisteren. Op het voorschip had de „Nes tor" vastgemaakt. Ter hoogte van het verbindingskanaal werd de achtersleepboot, de „Hector", door de „Vestan" bedankt en kon de ongeveer dertig meter lange tros worden losgegooid. Om enige speling in deze tros te krijgen werd de telegraaf van de „Hector" door kapitein v. d. L. op volle kracht vooruit gezet. De vaart van de „Vestan" werd door de loods W. A. M., die als getuige was verschenen, op ongeveer vier mijl geschat. De „Hector" kwam, terwijl twee mannen op het voorschip van de sleper, de tros inhaalden, in het schroefwater van de „Vestan" terecht. „Door dit schroefwater ben ik met de „Hector" meer bakboord uit gekomen dan de bedoeling was", aldus ka pitein v .d. L. Toen de sleepboot achter het achterschip van de „Vestan", die in het middenvaarwater voer, te voorschijn kwam in de richting van het verbindingskanaal, passeerde juist de binnenkomende coaster „Senang". Een aanvaring was niet meer te vermijden. De „Hector" ramde het schip aan bakboordskant. Er ontstond een groot gat, waardoor het schip lekkage opliep en ter hoogte van het radiostation Schevenin- gen Radio tussen de meerstoelen aan de grond moest worden gezet. „U merkt het, hoe gauw een schip ver loren zou kunnen gaan", merkte de voor zitter van de raad, mr. Dirkzwager, op. Schroefwater verraste me De andere leden van de Raad hadden vooral aan de kapitein van de sleepboot „Hector" wel enige vragen te richten. Of de mensen op het voorschip van de sleper opdracht hadden uit te kijken? Nee, ant woordde kapitein v. d. L. „Zij hebben alle aandacht bij het werk nodig". Hij had de „Vestan" ook niet langer dan normaal vastgehouden en kapitein v. d. L. bestreed de mening van een der leden der Raad als zou in de havensleepdienst ook het gemak de mens op dit ogenblik gediend kunnen hebben. Nadat kapitein v. d. L. nogmaals had gewezen op het feit, dat het schroef water van de „Vestan" hem had verrast, werd de binnenloods W. A. M. gehoord. Hij verklaarde dat de „Hector" was bedankt, toen de „Senang" zeker nog vijfhonderd meter van de tanker verwijderd was. „Houdt u rekening met het tegemoet komend verkeer, wanneer een sleepboot wordt bedankt", wilde een van de leden der Raad weten. „Niet speciaal", meende de loods, die in vervolg daarop nog meedeelde, dat het geen gebruik is, dat een in het middenvaar water varend groot zeeschip, opzij gaat voor een tegemoetkomend klein zeeschip. De afstand tussen de „Vestan" en de „Se nang" bij het passeren was zeker nog dertig meter. Twee aanbevelingen De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, merkte op, dat de omstan digheden, waaronder de Noorse tanker door de sleepboten werden geassisteerd, geen reden tot opmerkingen gaf. De sleep reis geschiedde zoals het al jarenlang in IJmuiden gebeurt en zoals het nog nimmer tot aanvaringen of verrassingen aanleiding heeft gegeven. De heer Metz wilde daarom nagaan of bijzondere omstandigheden tot deze aanvaring hadden bijgedragen. Hij kwam tot de conclusie, dat het aan beveling verdient om het in de toekomst in de havensleepdienst zodanig te regelen, dat de sleeptros zo lang is, dat men met de sleepboot buiten invloed van het schroef water bljjft. Voorts gaf hij in overweging, dat men op uitgaande schepen op de brug in overweging neemt waar het tegemoet- De 24-jarige Kathe Gerlinde Noormann, de leidster van de mannequinschool „Ger linde" in Haarlem, is vrijdagavond met vijf leerlingen in IJmuiden van start gegaan. Zoals wij reeds in een van onze vorige edities uitvoerig berichtten lag het oor spronkelijk in de bedoeling van de Haar lemse mannequin om een school in Bever wijk op te richten. Dat zij haar plannen thans in IJmuiden heeft verwezenlijkt wil echter niet zeggen, dat Beverwijk nu van een dergelijke school, waar men het zo on ontbeerlijke soepele lopen kan leren, ver stoken zal blijven. Voorlopig zal zij weke lijks lessen geven in een zaal van het Cul turele Centrum aan het Moerbergplant- soen. Op 13 april van vorig jaar ramde de IJmuidense sleepboot „Hector" de Nederlandse kustvaarder „Senang". Hier is de coaster aan de grond gezet ter hoogte van Scheveningen Radio. De aanvaring werd gisteren door de inspecteur-generaal voor de scheep vaart gekwalificeerd als een bedrijfs ongeval. komende schip is, wanneer de sleepboot wordt bedankt. Naar de mening van de heer Metz be hoeft het moment van de onmanoeuvreer- baarheid van een sleepboot dan beslist niet te worden bereikt. De sleeptros was op die dertiende april van vorig jaar bij de „Hec tor" en de „Vestan" zo kort, dat dit ten slotte aanleiding was tot de aanvaring. De heer Metz stelde, dat de havenautoriteiten in IJmuiden wellicht de bepalingen van het verkeer in de havenmond zouden kunnen herzien. Hij zag tenslotte in deze aanvaring een incidenteel ongeluk, naar aanleiding waar van hij tot de al genoemde aanbevelingen en het advies aan de Raad kwam. AMSTERDAM Na een onveranderde opening op 109 V2 vergeleken bij de vorige dag trokken aan delen van de Koninklijke Nederlandse Pa- ketvaartmaatschappij plotseling de aan dacht. Er was een bericht, dat het in de bedoeling ligt van de directie van deze maatschappij om achttien verouderde sche pen van haar vooroorlogse vloot te ver kopen. Hieronder bevindt zich het passa giersschip „Plancius" groot 5000 ton. Alle schepen liggen in Singapore. Deze verko pen zullen, aldus de beurs, geld in het laatje brengen en hierdoor steeg de koers van de aandelen snel tot 116V2 tegen 109M> als vorige slotkoers. De hoge koers kon echter niet behouden blijven en tegen het slot van de beurs gingen de aandelen in andere handen over op ongeveer 113 per cent. Ook aandelen Scheepvaartunie pro fiteerden van de stijging van de KPM- aandelen en boekten een koerswinst van ruim 3 percent. De overige aandelen in deze sector ondergingen weinig verande ring bij de vorige slotkoersen. Cultures waren verwaarloosd en hoegenaamd on veranderd. Op de markt van de internationale aan delen was de animo niet veel groter dan donderdag; de marktstemming was hier verdeeld. Aandelen Kon. Olie, rond de 173,verbeterden ongeveer een halve gulden, maar lagen toch nog een paar dubbeltjes onder pariteit New York. Phi lips verheugde zich in wat belangstelling, waardoor de aandelen ongeveer 2 punten hoger noteeerden. Unilever daarentegen werd op kleine schaal voor Londense reke ning aangeboden en verloor op 327 bijna 2 punten. AKU was kalm en een punt lager; KLM een paar dubbeltjes beneden de vo rige slotprijs. De staffellening lag bij de opening van de markt aan de vaste kant, hoofdzakelijk tengevolge van de verplichte 200.000 vraag in een dunne markt. In de overige staatsobligaties was het wederom zeer stil. De handel in deze sector is de laatste tijd zeer ingekrompen en heeft zich verplaatst naar de sector van de obligaties van de bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het laatste jaar zijn ten laste van deze bank honderden miljoenen guldens uitgegeven; sinds ongeveer half 1956 heeft daarentegen in de hoek van de staatsobligaties geen emissie meer plaatsgevonden. Verder werden nog vernomen aandelen Verenigde Machinefabrieken op 130 a 131 tegen 134 3/4 op het bericht over ontslag van 300 tot 400 man bij Werkspoor te Am sterdam en Utrecht. Aandelen Amsterdam se Ballastmaatschappij werden 3 punten hoger op 200 geadviseeerd in gevolge de order in verband met het Deltaplan. Pro longatie 4 percent. (ANP). NEW YORK Na een stijgend verloop ontmoetten de koersen enige weerstand waardoor be neden de hoogste dagwaarden gesloten werd. De spoorweg-, staal-, olie- en en kele chemie-, papier- e bouwwaarden waren vast. Het was de zesde stijging in zeven beursdagen. Het industriegemiddelde kwam van 462,50 op 462,56; dat voor spoorwegen van 114,17 op 114,86 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,74 op 77,84. Van de 1178 verhandelde fondsen sloten er 487 hogef en 403 lager. De omzet bedroeg 2.760.000 aandelen tegen 2.790.000 de vorige dag. (UP). Op initiatief van de Gewestelijke Raad voor Noordholland van het Landbouw schap heeft overleg plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de tuinbouworga nisaties in Kennemerland en de industrie aan de IJmond om maatregelen te treffen tegen de roetplaag die wordt veroorzaakt door de afvalstoffen van de industrie, die de tuinbouw in Beverwijk en Heemskerk ernstige schade berokkent. Bij dit overleg heeft de industrie toege zegd maatregelen te nemen ter verminde ring van deze hinder. In de eerste plaats is een schoonmaakdienst ingesteld, die alle glasopstanden in Beverwijk en Heemskerk, waarop een duidelijke vervuiling zichtbaar is, op kosten van de industrie gaat reini gen. Met het oog op een vlot verloop van deze werkzaamheden wordt het volgende aan de tuinders en kwekers bekend gemaakt: Degenen, die de vervuilde buitenzijde van hun kassen en/of platglas aan een schoonmaak wensen te laten onderwerpen dienen vóór 15 juni hiervan schriftelijk kennis te geven aan de Proeftuin „De Duinstreek van Holland", Rijksstraatweg IC te Heemskerk, onder gebruikmaking van formulieren die op de Proeftuin en op de veilingen 't Centrum, Kennemerland en 3.E.T. verkrijgbaar zijn. De aanvragen worden in principe op volgorde van binnenkomst afgehandeld, doch voor zover de werkzaamheden dit toelaten, zal ook rekening gehouden wor den met wensen van de aanvragers ten aanzien van het tijdstip van de schoon maak. Ook zij, die hun glas zelf al eens hebben schoongemaakt worden verzocht zich te melden. Aanvragen die na 15 juni de Proeftuin bereiken, komen pas in aan merking zodra daartoe gelegenheid is. Het verdient aanbeveling eventueel aan- Zondagmiddag zullen in het Gemeente lijk Sportpark te Beverwijk nationale at letiekwedstrijden worden gehouden, waar van de organisatie bij de atletiekafdeling van DEM berust. De Nederlands en Europees recordhou der vèrspringen Henk Visser, zal onder meer deelnemen en trachten zijn récord te verbeteren. Reeds zijn alle maatregelen ge nomen een eventuele recordverbetering te erkennen. Verder nemen deel: Piet Dekker (200 m.) Suomi en J. Oosterman (1500 m.) Suomi. Bij de dames ziet men de cracks Co Beentjes (800 m.) DEM, Mieke Schenk (100 m. en vèrspringen), Gré van Zelm (Neder lands kampioene speerwerpen) en Ans PanhorstNiesink (kogelstoten en discus werpen). Voorts zijn er een aantal jon gens- en meisjesnummers. Op 83-jarige leeftijd is te Epe overleden ds. J. L. Faber, de eerste socialist-predikant in Nederland. Ds. Faber werd in 1875 in Schouwerzijl (Gr.) geboren. In september 1901 werd hij predikant te Jelsum (Fr.) Dat was het begin van een loopbaan, die vooral in Friesland veel stof heeft doen opwaaien. De jonge predikant maakte namelijk van zijn politieke gezindheid geen geheim en de combinatie van predikant en socialist maakte hem tot middelpunt van veel cri- tiek. Hij sloot zich aan bij de groep van christen-socialisten, die tegen het eind van de eerste decade dezer eeuw in de noorde lijke provincies haar activiteit ontplooide met het blad „De Blijde Wereld". Hij ging met emeritaat toen hij lid werd van de Tweede Kamer. Bijna tien jaar had ds. Faber zitting voor de S.D.A.P. De oorlogs omstandigheden deed hem in 1941 naar het predikantschap teruggaan. In Marsum be steeg hij weer de kansel. Hier kreeg hij in 1945 emeritaat. Als hulpprediker heeft hij nog vele jaren zijn werk voortgezet. In 1951 vierde ds. Faber in Epe zijn gouden jubileum als predikant. Hij was jarenlang voorzitter van de Provinciale Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Gelderland en gedurende zijn Kamerlidmaatschap raadslid en wethouder van Onderwijs in Zutphen. Na zijn terug keer in Marsum werd ds. Faber lid van de P. v. d. A. wezige gebroken ruiten tijdig door nieuwe te laten vervangen of op andere wijze af te sluiten teneinde lekkage in de kassen bij het schoonmaken te voorkomen. Kassen, die in een zodanig slechte staat verkeren, dat het betreden van het dak naar het oor deel van de schoonmaakdienst te grote ge varen met zich meebrengt, zullen niet worden schoongemaakt, tenzij de kassen voldoende worden hersteld, zo deelt het landbouwschap mee. BEVALLEN: M. Tuijn-Pethke, d., IJsselstraat 26, IJmuiden; M. Verheij-Schouten, d., Boerhaa- vestraat 9, IJmuiden; J. J. Brunink-De Graaf, d., Jac. Catslaan 24, Driehuis; M. Dijkdrenth-Hoek, d,. Waterloolaan 16, Driehuis; H. E. Gerhard-Van Zeeland, 2xz„ De Noostraat 43, IJmuiden (oost); W... Raspoort-Stam, d., Gijzenve^tplantsoen. 119, IJmuiden; H. C. van Gorsel-Braams, z., Wijk aan Zeeërweg 21, IJmuiden (oost); I. Wanders-Wijn holts, d., Zoutmanstraat 17, IJmuiden (oost). ONDERTROUWD: G. J. Hooft, Willebrordstraat 26, IJmuiden (oost) en M. J. Olivier, Schoolstraat 10, Nieuw Vennep; J. J. J. Meegdes, Wilgenstraat 30, IJmuiden (oost) en W. C. Baartman, Froger- weg 72, Amsterdam, t.a.: woonark Assen", Haar- lemmerïiede; T. Ham, Eemstraat 25, IJmuiden en W Rol, Beukenstraat 4, IJmuiden (oost), t.a.: Beukenstraat 4; A. D. van de Pol, Olympiakade 15 III, Amsterdam en J. W. J. de Geus, Van Da lenlaan 57, Santpoort, t.a.: Litslaan 10, Santpoort; F. Moreé. Bergerslaan 80, Beverwijk en H. M. C. Kaandorp, Van Saelenpïantsoen 1, Velsen (noord), A. A. Nelis, Groeneweg 7, Halfweg en J. C. Rutte, Hofgeesterweg 7, Santpoort, t.a.: Groeneweg 7; J. W. D. Sehmitz, Wijkerstraatweg 160, Velsen (noord) en E. G. Londonck, Driehuizerkerkweg 49, Driehuis, t.a.: Marowijnestraat 7, Santpoort; J. L. Chr. Buizer, Velserduinweg 15, IJmuiden (oost) en N. J. ten Napel, Velserduinweg 15, IJmuiden (oost); N. J. van Tunen, Heemskerker- weg 22, Beverwijk en J. E. van Raamt, Lierstraat 20, IJmuiden, t.a.: Lierstraat 20; J. A. Grimminck, Pres. Krugerstraat 2, IJmuiden en L. W. Dijkhui zen, Popelstraat 4, IJmuiden (oost); F. W. Dijk man, Kwekerslaan 13, Santpoort en C. C. van der Werf, Burretstraat 16, Haarlem, t.a.: Geleenstraat 10, IJmuiden; J. C. Stekelenburg, Velserduinweg 334, IJmuiden (oost) en A. Wiljouw, Seinpostweg 25, IJmuiden; J. Buijsman, Willemsbeekweg 16, IJmuiden (oost) en M. C. Lute, Leo Toepelstraat 18, Castricum; J. A. van Embden, woonwagen kamp, Velsen en W. Schadé, Bonekampstraat 19, IJmuiden (oost); J. G. van Straten, Velserduin weg 60, IJmuiden (oost) en T. de Jong, Strating- plantsoen 6 rd., Velsen (noord). GEHUWD: J. L. Witteman en A. M. Bronswijk, Da Costalaan 19, Driehuis; D. M. Strengholt en A. G. Lips, Laan van Blois 24, Beverwijk; C. Ves- sies en C. E. Kruining, Frogerstraat 20, IJmuiden; H. L. M. van Amelsvoort en C. G. van der Kooij, Enschotsestraat 19 K, Tilburg; P. M. Oudendijk en P. A. Molenkamp, Overbildtweg 8, Santpoort.; J; C. Verkerk en J. E. Broekhuizen, President Krugerstraat 20, IJmuiden; A. J. G. Kunst en A. M. van de Keer, Iepenstraat 15, IJmuiden (oost); J. Koekkoek en M. Verheij, Transvaalstraat 86, Amsterdam; M. van Eek en G. Jongejan, War- menhovenstraat 58, IJmuiden; H. Koster en W. A. de Graaff, Da Costalaan 34, Driehuis; N. Tesse- laar en G. de Greef, Corverslaan 69, Velsen (nrd.); C. Langbroek en M. Hagen, Orionweg 100, IJmui den; M. P. Somsen en M. M. Tol, Harddravers laan 23, Santpoort; J. Hulsker en A. van Splun- ter, Jan Evertsenstraat 119, Rotterdam. OVERLEDEN: J. Heijdenrijk, 57 jr., echtgenoot van M. C. Wols, IJmuiderstr.weg 183 e, IJmuiden. 2200 kisten Er werden vanmorgen 2200 kisten vis aangevoerd, waarvan 50 schelvis, 85 wij ting, 70 gul, kabeljauw en kool, 460 ma kreel, 20 stokkebit, 24000 kg tongen, 1050 kg schol en 800 stijve kabeljauwen. De KW 153 (van de 28ste) loste 460 kisten makreel, 50 schelvis, 85 wijting, 70 gul en kabel jauw en 580 stijve kabeljauwen. De rest van de vis was afkomstig van 45 kleine Schepen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 4958, kleine rijen kabeljauw 36—34, grote tongen 3.20—3.30, grootmiddel tongen 3.103.30, klein middel tongen 2.702.90, tongen I 2.602.70, tongen II 2.15—2.25, tarbot 2.20—2.40, zetschol 32—39 en schol I 3138. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten grote kabeljauw 72—76, kisten kleine ka beljauw 83, grote gullen 30—33, middel gullen 2930, torren 2528, zwarte kool 67, lengen 65, kleinmiddel schelvis 50, pen nen 50, braad 3639, wijting 3431, schol II 1927, schol III 189, „pijpjes" 4.50 12.50, makreel 14.5020. En voor maandag Voor maandag worden verwacht de KW 81 met 500 kisten diversen en de SCH 153 met 550 k. diversen en 160 stijve kabel jauwen aan boord. De ;ste schepen zijn thans de VL 110 (29), de Herman, de Hattum en de KW 80 (1 mei), alsmede de Amsterdam (2 mei). Op vragen van het tweede kamerlid de heer Borst over het ontslag van een aan tal vissers van een IJmuider trawler we gens hun weigering om uit te varen, heeft de staatssecretaris van sociale zaken, me de namens de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening en de minis ter van justitie het volgende geantwoord: 1. Het is de bewindslieden bekend, dat 13 opvarenden van de IJmuider trawler „Haarlem" op 5 februari hebben gewei gerd uit te varen. 2. Het K.N.M.I. heeft op 5 februari wel iswaar een windkracht van 10 voorspeld, doch daarbij de verwachting uitgespro ken, dat zeer binnenkort de windkracht zou afnemen. De kustwacht te IJmuiden registreerde op genoemde datum: van 0-4 uur wind kracht 7, van 4-8 uur 7-8, van 8-12 uur 7-8, van 12-16 uur 7-8, van 16-20 uur 8-9, van 20-24 uur 8-9. 3. Uiteraard impliceert later uitvaren verlies van vismogelijkheden, tevoren noch achteraf valt echter iets vast te stellen omtrent de omvang van de schade, ont staan door later uitvaren. 4. Het is de bewindslieden bekend, dat de 13 vissers na hun weigering om uit te varen op staande voet werden ontslagen, geen van deze 13 personen heeft evenwel uitkering ingevolge de werkloosheidswet aangevraagd, terwijl betrokkenen zich de eerste weken evenmin bij het gewestelijk arbeidsbureau als werkzoekende hebben laten inschrijven. Zes van de 13 vissers werden door de naamloze vennootschap visserij onderneming de V.E.M. wederom te werk gesteld en voeren op 28 februari weder uit. Van de overige 7 vissers meld den zich er drie resp. op 14 april, 15 april en 23 april bij het gewestelijk arbeidsbu reau. Een politieonderzoek is ingesteld, omdat de 13 vissers verdacht werden van over treding van artikel 398 van het wetboek van strafrecht. Thans is een gerechtelijk voor onderzoek gaande. Er is nog geen beslis sing genomen of de gepleegde feiten aan het oordeel van de strafrechter zullen wor den onderworpen. 5-7. De beslechting van geschillen over de vraag of al dan niet kan worden uitge varen, is bij collectieve arbeidsovereen komst opgedragen aan een uit drie des kundigen bestaande geschillencommis sie. Ieder der bij de c.a.o. betrokken par tijen wijst een lid en een plaatsvervan gend lid aan, de beide leden wijzen ver volgens tezamen een onpartijdige voorzit ter en een plaatsvervangend voorzitter aan. Deze regeling achten de bewindslieden niet onredelijk, daar het wel zeer bezwaar lijk lijkt, het aan de opvarenden indi vidueel of collectief over te laten over het uitvaren te beslissen. Indien opvaren den tegen de beslissing van de daarvoor aangewezen deskundigen in op eigen oor deel willen afgaan, aanvaarden zij het ri sico door de werkgever te worden ontsla gen, waarna uiteraard een beslissing van de rechter kan worden uitgelokt. Het is de bewindslieden inmiddels gebleken, dat de13 vissers bij dé kantonrechter -te Haar lem tegen de visserij-onderneming V.E.M. een vordering aanhangig hebben doen ma ken, waar bij ondermeer doorbetaling werd geëist van gage, aandeel in de be sommingen, vakantiegeld en vergoeding voor voeding en bedrijfskleding. De be windslieden zijn voorshands van oordeel, dat de getroffen regeling ter oplossing van geschillen voldoende waarborgen biedt voor een deskundige en verantwoorde be slissing. Zij achten het niet op hun weg liggen stappen te ondernemen om tot wij ziging van de getroffen overeenkomst te geraken. 8. Voor de bewindslieden ligt er in de zaak van het ontslag der 13 vissers geen taak. Het oordeel over de rechtmatigheid komt aan de rechter toe. Ampenan, 9 te Suez. Andijk, pas. 9 Bermuda n. Havana. Arkeldijk, pass. 9 Malta n. Halifax. AJbireo, 9 v. Rotterdam, 10 te Londen n. Basrah. Ariadne, 10 te Rotterdam. Adonis, 9 v. Miragoane n. Mobile. Aegis, 10 te Nassau. Alcyone, 9 v. Santos n. Buenos Aires. Alaabi, 9 v. Buenos Aires, 10 te Montevideo. Alderamin, 10 te Port Sudan verwacht. Almkerk, 10 te Tanga. Appingedijk, 9 420 m. n. Horta n. Antwerpen. Banda, 9 v. Calcutta n. Penang. Batjan, 9 v. Bombay n. Cochin. Bawean, 9 et Boston. Borneo, 9 v. Singapore n. Belawan. Breda, 10 v. La guaira, 10 te Pto. Cabello. Beninkust, 9 v. Lagos n. Matadi. Caltex Arnhem, 9 215 m. w.z.w. Kreta n. P. Said. Caltex Pernis, 9 260 m. o. Malta n. Bordeaux. Caltex Rotterdam, pass. 9 Perim n. Suez. Camerounkust, 9 ten anker op Calabar rivier. Calamares, 10 te Pto. Cortes. Camitia, 9 te Curasao. Cirrus, 12 te Rotterdam verwacht. Cistula, 9 v. Gladstone n. Cairns. Cinulia, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Diemerdijk, 11 te San Francisco verwacht. Drente, pass. 9 Algiers n. Port Said. Esso Amsterdam, 11 te Aruba verwacht. Eenhoorn, pass. 9 Kreta n. Beyrouth. E trema, 9 5 m. n. Stromboli n. Marseille. Ghanakust, 8 v. Amsterdam n. Bordeaux. Gaasterkerk, 9 te Bremen. Gordias, 10 te Antwerpen verwacht. Groote Kerk, 9 v. Singapore n. Bangkok. Helena, 10 v. Ciudad Bolivar. Helicon, pass. 9 Barbados n. Amsterdam. Houtman, 8 v. Singapore n. Mauritius. Hector, 9 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hispania, 10 te Rotterdam verwacht. Holendrecht, 8 v. Norfolk n. Hamburg. Ilos, 9 v. Amsterdam n. Gothenburg. Jagersfontein, pass. 9 Dakar n. Kaapstad. Japara, 9 te Bahrein. Jason, 10 te Port Arthur. Kosicia, 9 te Trinidad. Kenia, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Lawak, 9 v. Beira n. Dar Es Salaam. Leuvekerk, 9 te Abadan. Lutterkerk, 9 v. Aarhus n. Kopenhagen. Limburg, 9 te Semarang v. Tandjong Priok. Loenerkerk, 9 40 m. z. Ras Al Hadd n. Ummsaid. Maasdam, 9 v. Quebec n. Montreal. Maron, 10 v. New York n. La Guaira. Maasdam, 9 te Quebec. Meliskerk, 9 v. Yokohama n. Takubar. Mississiopilloyd, 9 v. Kuwait n. Khorel Mufatta. Naess Tiger, 9 210 m. z.o. Port Sudan n. Mena. Noordzee, 9 v. Calcutta n. Suez. Oranjestad, 10 te Madeira. Orion, 9 te Tripoli. Oostkerk, 11 te Singapore verwacht. Polyphemus, 9 te Colombo. Prins Willem V, 9 v. Le Havre n. Quebec. Parkhaven, pass. 9 Montevideo n. Buenos Aires. Pr. Joh. Will. Friso, 10 v. N. Orleans n. P. Barrios. Prins Willem II, 10 te Chicago. Pr. Will. v. Oranje, 9 v. Le Havre n. Baie Corneaul Rijndam, 10 te Southampton. Ridderkerk, 9 20 m. z.o. St. Catharina n. Marseille. Scherpendrecht, 9 160 m. o.n.o. Aden n. P. de Bouc. Sunetta, 10 te Brisbane. Schelpwijk, 10 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Stad Utrecht, 10 v. Norfolk n. Rotterdam. Steven, 9 v. Marseille n. Sevilla. Straat Madura, 9 v. Tanga n. Beira. Straat Malakka, 10 te Durban. Straat Mozambique. 9 v. Buenos Aires n. Santos. Sumatra, 10 te Djeddah. Steenwijk, 9 v. Rotterdam n. Philadelphia. Van Waerwijck, 9 v. Manilla n. Hongkong. Van Heemskerk, 10 te Durban. Weltevreden, 9 v. Belawan n. Port Said. Westertoren, 9 te Thameshaven. Willem Ruys, pass. 9 Ouessant n. Southampton. Willem Barendsz, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Wieldrecht, 10 te Mena Al Ahmadi. Willem Ruys, 10 te Southampton. Woensdrecht, 9 v. Pta. Cardon te Havana. Wonosobo, 9 v. Abadan n. Rastanura. SLEEPVAART Argus, 8 te Maassluis. Barentsz Zee, 8 te Maassluis. Blankenburg, 8 440 m. z.w. Cadiz n. Cadiz. Clyde, 5 v. Las Palmas n. Rotterdam. Humber, 8 dw. Santiago (Cuba) n. N. Palmira. Loire, 8 530 m. n. Dakar n. Conakry. Maas, 8 170 m. n.w. Finisterre n. Azoren. Oostzee, 8 90 m. n. Finisterre n. Amsterdam. Rode Zee, 8 910 m. z.w. Madeira n. Houston. Thames, 8 160 m. z.w. Ouessant n. Trinidad. Chirurg AFWEZIG TOT 1 JUNI Waarn. Dr. H. Veen. iBLEYlEi Aangepaste prijzen Dames- en Herenmodes Confectie Maat kleermakers KENNEMERLAAN 36 Tel. 4453 BIJ U AAN KOMEN LOPEN Is u óók al LID van de U kunt zich hiervoor opgeven bij J. M E IJ E R, Fazantenlaan 3. IJmuiden-Oost, Telefoon 4576. Voor «nelle en deskundige naar MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Super-modern Ingerichte REPARATIE- en SERVICE-WERK PLAATS roept sollicitanten op voor de functie van Aantrekkelijke zelfstandige werkkring Ruime arbeidsvoorwaarden volgens C.A.O. Volledige sociale voorziening met pensioen regeling. Vast salaris plus provisie. Voor betrouwbare en actieve kracht levenspositie. Brieven onder no. IJ 687 aan het bureau van dit blad. Op onze afd. WONINGTEXTIEL komt een plaats vacant voor een voor de verkoop van COCOS en LINOLEUM. Alleen goede krachten die ervaring in de verkoop hebben, gelieven te solliciteren. Leeftijd max. 30 jaar. Sollicitaties worden binnen één week ingewacht bij de Bedrijfsleiding.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3