SPIJKERBROEKEN Verkeersdiploma's voor Beverwijkse schooljeugd Welvaart eist zware tol van de werkende Duitse vrouw DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs „Ideeënbus der Democratie" in Beverwijk besproken Bescherming Bevolking en de vrouwen Bejaardentochten Beverwijk op 29 mei en 6 juni Diploma's Avondschool voor Ambachtlieden iWH VIOS gaat 35-jarig bestaan vieren De Ronde van Beverwijk met negen Belgen en één Duitser Huwelijk en opvoeding worden ondermijnd door de zucht alle moderne gemakken te bezitten Predikbeurten Medische diensten op Hemelvaartsdag Wielernieuws Profronde van Heemskerk gaat niet door Ouderavond Bethlehemschool CASTRICUM Duitse kanonneerboot „Salamander" wordt geborgen Tweemaal 40 jaren bij Van Gelder Zonen WOENSDAG 14 MEI 1958 Het verkeersexamen voor de school jeugd te Beverwijk is weer achter de rug en dinsdag werd aan hen die met goed gevolg de lessen gevolgd hebben, een ver- keersdiploma uitgereikt. In het Kennemer Theater was het de gehele dag een geroe zemoes van kinderstemmen en met trotse gezichten werden de diploma's aan vrien den en kennissen getoond. Vooral de kinde ren die „met lof" zijn geslaagd toonden zich gelukkig met hun insigne, dat hen de ze keer door de hoofdinspecteur van politie de heer Molenaar op de borst werd gespeld en waarbij hij nog menige wijze raadge ving deed. In totaal hebben 740 leerlingen van 19 scholen aan het examen deelgenomen en vooral het schriftelijk gedeelte is uitste kend gemaakt. Slechts een enkele leer ling moest worden afgewezen. Bij het praktisch gedeelte ging het minder gun stig. Van de 740 kinderen zijn er 677 ge slaagd, waarvan 57 „met lof". Deze laat- sten hebben in beide afdelingen geen en kele fout gemaakt. Een kandidaat mocht niet meer dan 8 fouten maken en 64 leer lingen kwamen daar overheen, zodat zij geen diploma ontvingen. Uit de cijfers blijkt voorts dat van vijf scholen geen enkele leerling is afgewezen, wat ook een succes is voor het betreffende onderwijzend personeel. Dit zijn dan de Julianaschool, waarvan 56 leerlingen ge slaagd zijn, van wie 4 met lof; Maarten Lutherschool heeft 31 goede weggebrui kers afgeleverd van wie 3 met lof; van de Bethelschool hebben 2 leerlingen van de 32 het predicaat „met lof'' gekregen en de H. Hartschool te Wijk aan Zee spant de kroon: alle 34 leerlingen zijn geslaagd, van wie 10 „met lof". Bepaald slechte cijfers hadden de leer lingen van de Zeewijkschool en de Noor- derschool. Van de respectievelijk 43 en 3-1 leerlingen hebben 15 en 12 géén diploma gekregen. „Met lof geslaagd": H. Hartschool, afd. meisjes: José Buijs en Edith Commissaris. Julianaschool: Bob Kramer; Marianne Fai- lé; Liesbet Lange en Martin Veth. Irene- school :Marga Dalmeijer en Elsje van Hon- schoten. Vondelschool: Ale Meester. St. Bavoschool: Johannes Vrugt; Hendricus Alders; Theodorus Kortekaas; Johannes Waterlanden Harry van Lieshout en Ge- rardus Limmen. Maarten Lutherschool: Jan Goslinga: Juliaha Lijnslager en Mar- janne Rosie. St. Agathaschool Johanna Wit tebrood; Anna Schelvis; Catharina Nies ten; Anna Bossers; Adriana Al; Adriana van der Pijl; Jelly Hamers en Lenny Braams. R.-K. Leerschool „St. Joseph": Franciscus Berkhout: Johannes Kuijs en Thadeus Hecker. H. Hartschool: afd. jon gens: Bernardus Böhn; Alexis Schram en Gerardus Vijzelaar. Chr. Nat. School: Jan Janssen: Kees van der Linde; Johannes Snel en Klaas de Boer. Wolff en Deken- school: Cornelis Rijf; Jan Wuis; Hendrik Iets bijzonders voor Beverwijk op het gebied van politieke besprekingen was de dinsdagavond gehouden discussie over een aantal vraagstukken uit de „Ideeënbus der Democratie", een enquête gehouden door de Partij van de Arbeid, welke be spreking is gehouden in Het Centrum te Beverwijk. Hiertoe was een forum ge vormd, bestaande uit de heer J. van Os van de Abeelen uit IJmuiden die, zijnde lid van Provinciale Staten, aanwezig was voor de landelijke vraagstukken en de gehele raadsfractie van de Partij van de Arbeid te Beverwijk. Voor deze bespreking had zich een vijf tigtal personen opgegeven, uit verschil lende politieke stromingen in de gemeen te. De heer Van Os deelde in zijn openings woord mede, dat het aantal antwoorden dat was binnengekomen ver boven de ver wachtingen was en een bespreking van de gestelde vragen moest volgens hem zo worden opgevat dat het niet ging over de vraag wie er gelijk heeft, doch dat men elkanders standpunt eens bekijkt. Daar de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur staan werden wel enkele vra gen gesteld de gemeentepolitiek betref fende, als krotopruiming, zwembad, speel ruimte voor kinderen, meer aandacht voor cultuur, muziek en natuurwetenschappen, doch de voornaamste discussies liepen over de vraag van een der aanwezigen, of men door te veel sociale maatregelen niet zou degraderen tot een sjablonemens. An deren zouden niet gaarne de sociale voor zieningen prijsgeven voor een vrijheid die men bijvoorbeeld in Amerika heeft, welk land, zoals men meende, van een land als het onze nog heel wat zou kunnen leren. Men was het volkomen eens met elkander, dat het mensdom moet groeien naar be paalde maatschappelijke toestanden en pas daarna zal men de grote waarde er van gaan beseffen. Het zou te wensen zijn, aldus de heer Van Os, dat alle politieke partijen eens zulk een enquête gingen houden. Dan zou men voor vele verrassingen komen te staan, meende hij. Als men moet afgaan op het bezoek aan de gisteravond gehouden bijeenkomst, die belegd was door de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen, waarop men het een en ander heeft verteld over de taak van de vrouw in de Stichting Bevordering Bescherming Be volking, dan is de belangstelling bij de dames niet groot voor dit ongetwijfeld be- belangrijke instituut. Mevrouw A. Moens-van der Veen, die een inleiding hield, vertelde de dames dat de B.B. ook in tijd van vrede bij ernstige rampen heel veel goed werk kan doen. Vooral de sociale verzorging door de B.B. een taak die de vrouw het meest ligt werd door mevrouw Moens onder de aan dacht van de dames gebracht. De heer H. van Lier zette daarna nog eens duidelijk het doel en werkwijze van Bescherming Bevolking uiteen', waarna de heer De Boer een uitvoerige uiteenzetting gaf van de organisatie. Hij gaf de dames in overweging goed na te denken voordat men zou besluiten al of niet toe te treden tot de B.B. Men moet mensen met overtui ging hebben, doch aan de andere kant is het ook weer zo, dat elke vrouw minder in de B.B. in de toekomst een slachtoffer méér kan betekenen. Tot slot werden de bekende films ge draaid, waarop men nog eens 't werk van de vrouwen in de praktijk kon zien. van de Berg en Robert Kamminga. Noor- derschool: Karei Spijker. Zeewijkschool: William Mul. H. Hartschool, Wijk aan Zee: Inneke Olijhhoek; Willy Zuiderduin; Peter Heynis; Freddie Snijders; Albert de Boer; Marie Meijer; Joke Schelvis; Jos Huneker; Rosa Huneker en Joop Nieboer St. Mar- grietschool: Jopie Noordman; Tinny de Graaf en Rietje Alles. Bethelschool: Ineke Bouwman en Klara Boonstra. De jaarlijkse bustochten voor bejaarden te Beverwijk zullen dit jaar worden gehou den op donderdag 29 mei en vrijdag 6' ju ni. De bussen vertrekken 's morgens om half negen van het Marktplein en gaan via Loosdrecht, Hilversum, Zeist naar Arn hem, waar men in het park Sonsbeek een koffietafel zal gebruiken. Na een korte tijd om wat te wandelen, gaat het gezelschap dan over Ede, de Klomp, Amersfoort weer naar Hilversum als laatste pleisterplaats. Ongeveer acht uur in de namiddag denkt men weer in Beverwijk te zijn. Kaarten voor deze tochten zijn verkrijg baar bij de heer Schmitt, Breestraat 22 op vertoon van legitimatiebewijs. Ook moe ten de deelnemers bij inschrijving 1 be talen, die men echter weer terug ontvangt op de dag van vertrek. Deze maatregel is nodig om te voorkomen dat men zich niet „zo maar" op geeft. De commissie rekent op meer dan 750 liefhebbers voor deze reizen. Het speet burgemeester J. G. S. Bruins- ma ten zeerste dat hij niet aanwezig kon zijn bij de uitreiking van de diploma's, zei wethouder Niesten gisteravond, toen hij namens het Gemeentebestuur in een der leslokalen van de Gemeentelijke Nij verheidsavondschool voor Ambachtslie den, de taak van de burgemeester over nam. „Met dit document kunt u aantonen, dat u iets geleerd heeft en werkgevers zullen zeggen: dezen komen uit Beverwijk en daar kun je op vertrouwen", aldus spre ker. Vervolgens reikte hij de diploma's uit, Na wethouder Niesten kreeg ir. Drijver, als voorzitter van het bestuur der school het woord. Spreker wees op de moeilijk heden die werkzoekenden gewoonlijk on dervinden. Een overladen arbeidsmarkt, bestedingsbeperking enz. maken het niet eenvoudig een baan te vinden. Toch kun nen velen nog een goed betalende betrek king veroveren. Tevens vestigde hij de aandacht van de jongèlui op de mogelijk heden tot verdere ontplooiing in de door hen gekozen vakken. Na de kandidaten hartelijk met het be haalde diploma gelukgewenst te hebben, richtte hij enkele woorden tot het leraren korps, waarbij hij het verscheiden van de heer J. Th. A. Schaap herdacht, die zovele jaren zijn beste krachten aan dit onderwijs had gegeven. Tot slot sprak de directeur van de school de heer Hij koop. De directeur was voldaan over het afgelopen jaar, hoewel bij de met- selcursus de praktische lessen nog steeds uitblijven. Hij zeide echter te vertrouwen dat dit het volgend jaar in orde zou komen. Zij die in de gelegenheid werden gesteld de avondschool te kunnen bezoeken zijn in de eerste plaats dank verschuldigd aan hun ouders, die zich hiervoor vaak vele of fers hebben moeten getroosten. Aan twee eindkandidaten, de jongeheren G. J. Beentjes en C. Nijman, reikte hij een boe- kenbon uit, daar zij de besten in de afdelin gen Bouwkunde en Werktuigbouwkunde waren. Wethouder Niesten sloot deze bijeen komst met een kort maar krachtig woord, waarbij hij de jongelui op het hart drukte zich nu vooral niet de meerdere te gaan voelen tegenover hen die nooit in de gele genheid zijn gesteld zulk goed avondonder wijs te volgen, doch die door hun praktijk ervaring soms meer weten dan de theore tisch geschoolden. Bij de afdeling Bouwkunde, afd. B. slaagden 5 kandidaten: P. J. Bakkum, A. C. Konijn, N. P. M. Smit, J. J. Stet en G. J. Beentjes; twee werden afgewezen. Werktuigbouwkunde afd. B. elf kandida ten: W. J. Beentjes, A. Th. Berkhout, P. v. d. Burg, J. A. v. Lieshout, J. Scholting, N. Schouws, G. Serpenti, J. C. Vink, J. A. de Vries, A. de Zwart en C. Nijman; geen werd afgewezen. Afd. Bouwkunde, diploma A: geslaagd H. Grapendaal en twee afgewezen kandi daten. Werktuigbouwkunde diploma A.: A. C. Aardenburg, H. F Anderies, G. Bakker, A. J. Doesburg, H. Douwstra, J. P. Nij man, Th. Kuil, W. L. van Leeuwen, A. N. Rijkers, E. G. Snijders, H. J. Vendel, J. B. Visser, G. G. Wernke, C. Tuinenbrijer, 2 afgewezen. Afd. Metselaars: afgewezen 2, geslaagd voor eindexamen, J. Hoorn, P. J. Klous en J. Oly. Een der leerlingen dankte na afloop de directeur en de leraren voor het genoten onderwijs. „Excelsior-Scheywijck" won van „Groenendaal" De Beverwijkse biljartcombinatie „Ex celsior-Scheywijck" in de cadre-klasse af deling Haarlem heeft een 42 overwinning behaald op de zustervereniging Groenen daal. De persoonlijke uitslagen waren: ADVERTENTIE H. Ketel (G.) 160 146 23 28 6,34 0 J. Lamers (E.S.) 400 400 23 142 17,34 2 G. de Bruin 175 164 21 37 7,80 0 A. Dekker 160 160 21 38 7,61 2 J. van Loon 150 150 22 42 6,81 2 H. Meyer 225 156 22 27 7,09 0 Opstelling ADO '20 In de uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys komen de Heemskerkers morgen (Hemel vaartsdag) als volgt in het veld: doel: Burger; achter: De Graaf en Zuidhoek; midden: Dam, Welboren en Schouws; voor: G. van Tunen, Beentjes, Groot, De Wit, en A. van Tunen. Ouderavond openbare school De openbare lagere school te Heemskerk belegt maandag 19 mei een contactavond waarop de ouders gelegenheid krijgen om het werk van hun kinderen in ogenschouw te nemen. KORTE en LANGE in alle maten KENNEMERLAAN «1 TELEFOON 5134 IJMUIDEN De r.k. Gymnastiekvereniging VIOS zal op zondag 1 juli a.s. het feit gaan her denken dat zij 35 jaar geleden werd op gericht. Het programma voor de feestviering op 1 juli luidt als volgt: te 9.15 uur wordt eerst een h. mis in de Pancratiuskerk op gedragen, waarna een feestelijk ontbijt volgt in het Jeugdhuis; in de middag zal er, eveneens in het Jeugdhuis, een recep tie worden gehouden, terwijl de dag be sloten wordt met een feestavond in zaal Roozendaal; eigen leden zullen hier dan met medewerking van een dansband een cabaret-dansant voor het voetlicht bren gen. In augustus worden sportfeesten ge houden. Op Hemelvaartsdag Op het wielerparcours in het sportpark „Adrichem" te Beverwijk houdt de ren nersclub „Kennemerland" op hemelvaarts dag (donderdag 15 mei) de Ronde van Be verwijk, welke door deelname van negen Belgen en één Duitser een internationaal karakter zal dragen. Bovendien zullen na genoeg alle plaatselijke- en streekfavo- rieten aan de start verschijnen. Onder de tachtig ingeschreven amateurs bevinden zich o.m. de Beverwijkers Kuit- waard en De Nijs, Siem Hopman uit Eg- mond aan de Hoef, Klardie uit Castricum, de Amsterdammers Janissen (tweemaal winnaar van de Ronde van Beverwijk). Wuurman en Luksenburg, de Alkmaarders Slot en Bloetjes, Snijder uit Halfweg, Sluis uit Badhoevedorp en vele anderen. Cor Stroomer uit Wijk aan Zee zal in deze ronde zijn heroptreden doen in de open wedstrijden. Van de negen Belgen allen van de Kempische Renners Club uit Turn hout zijn vooral Constant en Rik Bo- gaerts en Gaston Wauters (neef van we reldkampioen Rik van Steenbergen) te duchten tegenstanders. De af te leggen afstand bedraagt voor de amateurs hon derd kilometer en de start is om half drie. Voor de voorwedstrijd voor nieuwe lingen, waarvan de start om een uur is en de af te leggen afstand vijftig kilometer, hebben 81 renners ingeschreven. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette Theater, Hemelvaartsdag, 14.30 en 20 uur: „Marva's ahoy". (Van onze correspondent in West-Duitsland) De gezondheidstoestand van de gemid delde Westduitse huisvrouw is zo slecht, dat het aantal moeders dat op jeugdige leeftijd sterft, bijna nergens ter wereld zo groot is als in West-Duitsland. De oor zaken van deze alarmerende toestand zijn tweeledig. In de eerste plaats verrichten steeds meer huisvrouwen een volledige dagtaak op een kantoor of in een fabriek en in de tweede plaats staat het moderne werktempo in scherpe tegenstelling tot het rustige gezinsritme, dat nodig is om de vrouw plezier in het leven te geven. In de moedertehuizen van de Elly Heuss-stichting te Frankfort is nagegaan wat er schort aan de moderne Westduitse moeder. Men kwam daar tot de ontdek king dat van de opgenomen moeders 71 percent lichamelijk dan wel geestelijk, uit geput was. Bijna 37 percent leed aan hart en darmstoornissen. Veelvuldig komen gal- en- maaglijders voor, reumatiek en bloedarmoede zijn eveneens ziekten, waar aan vele moeders lijden. Het beeld, dat hieruit oprijst van de gemiddelde West duitse moeder, is dat van een overwerkte, door vele plagen geteisterde vrouw, die zich dagelijks moeizaam afsloopt, zes da gen per week op kantoor of fabriek werkt, des avonds gauw-gauw de kinderen ver zorgt en die de zevende dag nodig heeft om haar huis op orde te brengen.Deze ontwikkeling bedreigt het gezinsleven en daarmede het geluk van miljoenen kin deren, omdat geprikkelde vrouwen ge makkelijk in conflict komen met hun vaak even geprikkelde echtgenoten, hetgeen aanleiding geeft tot huwelijksmoeilijk heden. De Elly Heuss-stichting vond bij honderd moeders honderdtachtig ziekten en een nader onderzoek wees uit, dat vier maal zo veel vrouwen als mannen tussen de 55 en 65 ongeschikt worden voor welk werk ook. Uitgeput Een nadere ontleding van de oorzaken van deze noodtoestand, die een ramp be tekent voor het Westduitse gezinsleven, leverde het volgende op: Er zijn 6,3 mil joen vrouwen in verschillende beroepen werkzaam. Tweeëneenhalf miljoen van hen moeten daarenboven nog een gezin verzorgen. Een miljoen van deze vrouwen zijn oorlogsweduwen, die hun kinderen zelfstandig moeten opvoeden. Het staat vast, dat een op de vier kinderen een wer kende moeder heeft. Sedert 1950 is het aantal werkende moeders met 52 percent toegenomen. Voorts is uitgemaakt, dat tachtig percent van alle vrouwen met een werkkring buitenshuis, op zaterdagen, zondagen en feestdagen, alsmede in hun Hemelvaartsdag 15 mei IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. S. de Roest. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Irenekapel, 10 uur: ds. G. W. IJzerman. Vrgz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan: geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein, 9 uur: ds. C. Meyer. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Kerkplein, geen dienst. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot van IJmuiden. Cafetaria aan Amstelstraat Ter gemeentesecretarie van Velsen ligt ter inzage een verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet van de heer J. C. W. Kruining, Frogerstraat 20 te IJ muiden tot het oprichten van een cafetaria in het perceel Amstelstraat 14 te IJmui den. Op donderdag 29 mei, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit be stuur aangewezen ambteaan een ieder gelegenheid worr mven om mondeling bezwaren tege Uiging van dit verzoek in te brengen. vakanties werken om hun huishouding in orde te brengen. De grootste zorg van de autoriteiten, die zich met dit probleem bezig houden, is in de tegenstand, die zij van de moeders on dervinden. Met moeite krijgt men hen er toe te gaan uitrusten in een moedertehuis, waar zij pas heen willen als zij er uitge put bij neer dreigen te vallen. Zo uitgeput komt het merendeel der vrouwen in der gelijke tehuizen aan, dat de wandeltijd. die daar iedere dag is voorgeschreven, tot de helft heeft moeten verminderen. Wantoestand De invloed van deze wantoestand op het gezinsleven wordt nog het meest gevreesd. Men is zich er in de grote steden van be wust, dat de gemiddelde industrie-arbeider kostganger van zijn eigen gezin is en dat de opvoeding van de kinderen op de moe der neerkomt. Nu de moeder zwaar belast is door kantoor- en fabrieksarbeid, komt ■er nochvan. haar huishouding, noch van opvoeding veel terecht. De oorzaak van de vrouwenarbeid is enerzijds het dure leven in de grote ste den, waar de prijzen van levensmiddelen en huren hoog zijn, anderzijds de zucht om alle goede dingen van het moderne leven te bezitten: van televisie tot de koelkast en de kleine auto toe. D«f flinkheid, die uitstraalt van de werkende vrouw en die haar neerslag vindt in de goedgemeubi leerde, vaak eigen woningen, wordt vol ledig teniet gedaan door de oververmoeid heid der moeders zelf en de geprikkelde stemming in talloze gezinnen. Onder dit probleem gaat het hedendaagse West- Duitsland gebukt. Het is een uitvloeisel van de oorlog, waarin iedereen gedwongen werd een bijdrage te leveren aan de oor logsinspanning. In de eerste naoorlogse jaren was de Duitse vrouw opnieuw ge dwongen buiten het gezin te werken. De huidige welvaart, de verleidelijke etalages en advertenties en het feit dat de buren dingen hebben, die men zelf nog niet be zit, zijn nieuwe oorzaken van de druk waaronder de moderne Duitse vrouw, haai huwelijk en haar gezin, lijden. IJMUIDEN Dokters: Uitsluitend in spoedgevallen zijn te raadplegen de artsen: mevrouw N. J. C. van Rijflury, Grahamstraat 202, tel. 7500 en P. H. J. de Weerdt jr., Oos terduinweg 8, tel. 6158. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt waargenomen door: apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tele foon 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men mej. J. Winter, Evertsen- straat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-N.-BEVERWIJK Artsen: Van woensdagmiddag 12 uur tot Hemelvaartsdag 9 uur: Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60. tel. 3969. Van 9 uur tot 's avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Apotheken: Van woensdagavond 6 uur tot donderdagavond 12 uur (Hemel vaartsdag): apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. HEEMSKERK Artsen: dr. Tuinman neemt waar voor de patiënten van dr. Kloppert. SANTPOORT Dokters: In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalsweg 341, tel. K 2500-16760 en Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. K 2560-8249. VELSEN Wijkverpleging: Voor Velsen-Noord, Velsen en IJmuiden-Oost zuster Spiers, Geelvinckstraat 27, telef. K 2510-3936; voor IJmuiden en IJmuiden-Oost zuster Man, Kanaal 240, tel. 4383 en voor Sant poort, Driehuis en IJmuiden-Oost zuster Lammerts, Brederoodseweg 90. CASTRICUM Arts: H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 2289. Wijkverpleging: Zr. v. Beers, Kon. Ju- lianastraat 14, telefoon 2544. Verloskundige: mevr. Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dagelijks, en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. De Ronde van Heemskerk voor profes sionals en onafhankelijken, die maandag 26 mei (tweede Pinksterdag) door de Be verwijkse rennersclub „Kennemerland" gehouden zou worden, zal geen doorgang vinden. Het parcours waarop deze prof ronde verreden zou worden, moet name lijk opgebroken worden voor riolerings werkzaamheden. Bovendien bleek er omdat de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie aan organisatoren in Siebenge- wald toestemming verleende om ook daar op tweede Pinksterdag een wedstrijd voor beroepsrenners te houden voor deze Ronde van Heemskerk zo weinig belang stelling te bestaan bij de renners, dat het welslagen van de ronde alleen daarom al aan een zijden draadje hing. Morgen, donderdag 15 mei, wordt in de Velserbroekpolder het clubkampioenschap over de lange afstand van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" verreden. De start is om half tien en de af te leggen afstand bedraagt honderd kilometer. Zondag 18 mei zullen de renners van „De Kampioen" op het nieuwe parcours in het „Van der Aartsportpark" een re cord gaan vestigen over één ronde. De C- klassers starten om negen uur en de A- en B-klassers om tien uur. Onlangs is het parcours in het sportpark door de consul van de K.N.W.U. in Noord holland, de heer Timman uit Amsterdam, gekeurd. Hoewel het niet aan de door de sportcommissie gestelde minimum-lengte van 1500 meter voldoet het parcours is ongeveer 1150 meter lang'heeft de heer Timman de sportcommissie verzocht om voor dit parcours dispensatie te verlenen. Het is volgens d~ consul uitstekend ge schikt voor het houden van wielerwedstrij den. De wielerronde van Nieuw Vennep, die donderdagavond 26 juni in het kader van de zogenaamde Oranjefeesten wordt ge houden, zal ditmaal als een clubontmoe ting tussen „De Bataaf" uit Halfweg en het Haarlemse „De Kampioen" worden verreden. De onafhankelijke Piet Steenvoorden uit Heemstede zal gekoppeld aan de militai re amateur Jan Harmes uit Berkel, de eerste en tweede aankomende in de Haar lemmermeerronde. op zaterdag 17 mei in Dinteloord deelnemen aan een omnium voor koppels. Aan deze invitatiewedstrijd nemen onder andere ook de koppels Rent meester-De Roo en Van As-Heeren deel Er zijn zeven koppels uitgenodigd. Enige honderden ouders hebben het Wijkgebouw aan de Radarstraat gevuld, toen de heer H. Remiëns, hoofd van de Bethlehemschool zijn verslag deed over het jaar, dat binnenkort ten einde loopt. De school mocht zich in een stijgend groei van het aantal leerlingen verheugen, zoals uit de genoemde cijfers bleek: per 1 januari 1357 229 leerlingne, thans 309, waardoor er twee lokalen waren bijgeko men en met acht leerkrachten wordt ge werkt. De A-griep had in het schooljaar slechts 4,8 percent van de leerlingen te pakken gehad zodat \e mc-sten verzuimen en - al-lm-leerlingen bad den deelgenomen aan de tandheelkundige verzorging op school. De heer Remiëns hield vervolgens een verhandeling over het onderwerp „activi teit", waarin hij de activiteiten van gro te vaderlanders naar voren haalde, op wiens roem we echter niet mochten blij ven steunen, maar ze.lf de handen uit de mouwen moesten steken. Ook konden de ouders kennis nemen van de wetenschap hoe een school gefinan cierd wordt. De penningmeester van het bestuur, de heer K. Tijssen sprak hierovei en maakte in zijn betoog de ouders ver schillende onduidelijke zaken in deze ma terie wat duidelijker. Een pedagogische bijdrage werd deze avond geleverd door de heer J. Dijkstra, onderwijzer, over het onderwerp „mijn le ren is spelen". Uitgaande van de stelregel, dat elk kind van alles moet leren, waar bij het door de ouders moet worden ge holpen, gaf de heer Dijkstra een beeld van de achtergronden waartegen ook de school -n dez.e opvoedende taak zijn aandeel heeft. Het milieu waaruit het kind komt, aldus de spreker, bepaalt veelal de innerlijke rust van het kind, die nodig is om te le ren. Vele klachten op school zijn dan ook vaak terug te voeren op het gezin, waar soms veel gejacht wordt en lawaai is. Rust. liefde en verantwoordelijkheid der ouders zijn bases voor het vruchtdragende werk van de school, zo zei de heer Dijkstra. Voor de eigenlijke ouderavond begon, wa ren de ouders in de gelegenheid geweest het werk van hun kinderen in de klasse lokalen te bekijken. Ook hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. In 1907 werd het enige toen nog in de vaart zijnde Duitse schip van de zoge naamde reptielenvloot van Duitsland naar Engeland gesleept om* aldaar te worden gesloopt. Zover is men echter met deze kanon neerboot, de „Salamander" genaamd nooit gekomen omdat het schip voor de Hol landse kust en wel ter hoogte van Castri cum in de diepte verdween. Men heeft het toen waarschijnlijk nooit de moeite waard gevonden om het schip, waaraan zich naar schatting 1000 ton staal bevindt, te bergen. Thans denkt de fa. Scholten en Co uit Diemen er echter anders over, want dit bergingsbedrijf is thans met de ber ging van het wrak begonnen. Deze firma heeft ervaring op dit gebied. De heer Scholten verwacht dat wan neer de weersomstandigheden gunstig zijn en enige tijd blijven men binnen twee maanden zover gevorderd zal zijn dat men het wrak op het droge zal hebben. Men wil proberen, nadat het dek van het schip geheel is dichtgemaakt, enkele kokers op de achtersteven aan te brengen, waarna een zuiginstallatie het schip zal moeten leegzuigen. Hierdoor zal het schip gaan drijven. Reeds in 1938 is door de Castricummers Borst en Bakker geprobeerd het wrak te bergen, hen ontbrak echter het moderne materiaal om succes te boeken. Zelfs de snijbranders van een Bakkumse smid kon den toen maar weinig uitrichten tegen deze staalkolos. Vandaag wordt bij de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen N V. in dubbele zin feest gevierd aangezien er twee jubilarissen zijn, die in verschillende afdelingen hun veertig arbeidsjaren bij dit bedrijf vol maken. De heer A. Verschoor, stoker bij de mid dendrukketels in de centrale, die op 14 januari 1891 te Hardinxveld is geboren, was voor zijn komst aan de papierfabriek los arbeider. Op 15 mei 1918 zette hij zijn eerste stappen in de centrale om deze af deling in al die jaren trouw te blijven. De heer Verschoor, die al ruim zijn pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, werd nog toegestaan zijn 40-jarig jubileum te mo gen vieren. De heer M. J. Verhagen, thans labora- toriumbediende in het centraal labora torium, is op 18 maart 1900 in Sprang Ka- pelle (N.-Br.) geboren en kwam dus op 18-jarige leeftijd bij de papierfabriek. Hij begon zijn diensten na het slagersvak vaarwel te hebben gezegd, meteen in de cellulosefabriek als celluloselader. Na een jaar werd hij proevenmaker of onder- kookmeester gedurende drie jaar om zijn snelle promotie tot kookmeester, de be langrijkste arbeidsfunctie bij dit bedrijfs onderdeel te voltooien en van 1923 af deze functie te behouden. In augustus 1953 ging de heer Verhagen over naar het cen traal laboratorium als bediende om zich hier voornamelijk bezig te houden met proefkokingen. De beide jubilarissen, die respectievelijk wonen in de De Lethstraat 23 te Velsen- Noord en de Van Leeuwenstraat 78 te IJmuiden, zijn hedenmorgen op het Vel- sense gemeentehuis door burgemeester mr. M. M. Kwint ontvangen die de beide trouwe werkers de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, heeft uitgereikt. AMSTERDAM Tengevolge van de ongeregeldheden in Libanon waren aandelen Koninklijke Olie aan de flauwe kant. Niet alleen Amerika, maar ook de Koninklijke Petroleum Maat schappij heeft belangen bij de oliepijp leidingen die door de Libanon lopen. Het was hoofdzakelijk het buitenland (Zwit serland) dat met de aandelen aan de markt wuKooporders stonden hier biina niet tegenover. Slechts f p een prijs van 168.70 (tegen maandag 172.10) die bijna twee gulden onder pariteit. New York lag, wer den kopers bereid gevonden het aanbod op te nemen De handel bleef rustig. Ook de lager afkomende koersen uit Wallstreet oefenden een ongunstige invloed op de koersen uit. Toch lagen de overige inter nationale waarden in verhouding zeker niet slecht in de markt. Aandelen Unilever vonden een goede koper en liepen zelfs op van 325 naar 326%, tegen maandag als slotkoers 325 Philips was wat in reactie op de vaste koers van de laatste dagen en verloor circa twee percent. A.K.U. hield zi 'i heel rustig en was een fractie lager. Aandelen K.L.M. ondervonden de nawer king van de ongunstige kwartaalcijfers en voegden aan het forse verlies van maan dag nog eens circa vier gulden toe en op een prijs van f 97.30. De afdeling scheepvaartwaarden viel mee. Aandëlep K.J.C.P.L. werden vrijwel onveranderd ten opzichte van maandag vernomen. Het dividend van 11 percent, in contanten wera ter beurze gunstig ont vangen, maar kwam in een markt met 'n dalende tendentie. Van Nievelt en K.P.M. waren één punt lager. Van de cultures waren Verenigde Deli's in reactie en leden een koersverlies van circa drie punten. De overige markt in deze sector deed heel weinig. Staatsfondsen waren kalm voor de staffellening, doch goed prijshoudend. De korte sector noteerde iets hoger. Verder werden nog vernomen aandelen Amsterdamse Ballast op 95 (92), n.v. Che mische Fabriek Naarden 54 (56). NISU on veranderd op 80, Van Bcrkels Patent 198 f196) en Industriële Maatschappij Palem- bang 67 (65) op het verhoogde dividend van 5 tot 6 percent. Prolongatie 4 percent. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig bij actieve handel. Vier fondsen namen een zesde van de totale omzet voor hun reke ning; in volgorde van activiteit waren die: Studebaker Packard, Electric and Musical Industries, American Motors en Conti- vental Motors. Deze laag genoteerde fond sen profiteerden van de speculatieve ver lokkingen van de voorgenomen produktie van kleine auto's. De grote lijst deed niet veel. De voornaamste staal-, auto- en olie waarden fluctiueerden binnen nauwe mar ges. De internationale oliewaarden brok kelden af. Chemiefondsen daalden fracties en de vliegtuigbouwwaarden stegen licht. De spoorwegen waren onregelmatig. En kele openbare nutsbedrijven profiteerden van hogere dividendvoorstellen. Het industriegemiddelde kwam van 460,74 op 459,86; dat voor spoorwegen van 113,99 op 113,48 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77.40 op 77,41. De omzet kwam van 2.780.000 aandelen op 2.940.000. Van de 1197 verhandelde fondsen sloten er 462 hoger en 463 lager. (UP). Slotkov Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 91% 3% Nedl. 1962/64 93% A.K.U 170% Calvé Delft 284)4 Van Gelder Zonen 163% K. N. Hoogovens 279 ex-div Nederl. Ford 157 N. Kabelfabriek 235 gew.Philips Gloeil 281 279 Pref.PhilipsGloeil. 153/4 (Jnilever 325% 322 Wilton Fijenoord 187% Dordtsche Petrol. 699% Kon. Petroleum 1 168.60 163.20 Billiton 166% 56% A'dam Rubber n K.L.M f 98.50 Holl. Amer. Lijn 137% K.N.S.M 127 N. Scheepv. Unie 107% v. Nievelt Goudr. 130 Phs. v. Ommeren 202 H.V.A 95 Verg. Deli Mijen 76 Amsterd. Bank 2/1 Nat. Handelsbank 79% Ned. Handel Mij 159% Rotterd Bank 176% ^wentsche Bank. 165 Anaconda Copper 453% Bethlehem Steel 40% U.S. Steel 61% 37% Genera] Motors.. Shell Union 74% - Tidewater 22% -

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3