Uitbreidingsplan voor Noord aanvaard r Hoogoven-havenplannen minder scherp omschreven THALIA Iedereen kan uitvinder worden Visserij-varia Havenberichten IJmond-agenda Tempo rijksoverheid gecritiseeerd méér kracht véérkracht VELSENS GEMEENTERAAD BIJEEN PILOOT QUAX IN AFRIKA QUO VADIS Uitbreidingen van vele Velsense bedrijven College neemt taken van zieke wethouder over Op 17 en 18 mei Wandeltochten van „De Kennemer Jagers" „Bastien et Bastienne" voor Velsense scholieren Tentoonstelling bij „Felison" Twee excursies van Beverwijks „Vogelvreugd" Basketbal-toernooi voor Velsense scholen P.v.d.A.-vrouwengroep heeft seizoen gesloten Humanistisch Verbond naar Heemskerker duin OLD CLOTHES NEW WOENSDAG 14 MEI 1958 HET UITBREIDINGSPLAN-IN-HOOFDZAAK voor Velsen benoorden het Noord zeekanaal vormde gisteravond de hoofdschotel van een raadsvergadering, welke overigens in vlot tempo naar haar einde zocht. De directeur van het bedrijf voor Openbare Werken, ir. D. N. Dammers heeft aan de hand van enige kaarten de bezwaarschriften nogmaals toegelicht, die tegen dit derde uitbreidingsplan zjjn ingediend en de raad heeft vervolgens nog enige détails uit het geheel besproken. In feite, zo werd zowel achter de collegetafel als uit de raad opgemerkt, is deze fase te beschouwen als een formaliteit, omdat men nu eenmaal binnen het jaar na het niet-goedkeuren van een vorig uitbreidingsplan met een nieuw moet komen, om de „ijzers in het vuur te houden" en de bezwaren zowel van particulieren als bedrijven alsmede het standpunt der gemeente niet te laten verlopen. Naar aanleiding van schriftelijke vragen over de gedwongen verhuizing van een winkelier uit IJmuiden- West naar de nieuwbouw, welke door de heer J. van Leeuwen werden gesteld, is dit Katholieke raadslid nog even verder gegaan op dit onderwerp, waarbij hij en de raad te horen kregen, dat deze winkelier geen enkele aanspraak op vergoeding of schadeloosstelling kan laten gelden, maar dat er in andersliggende gevallen naar recht en redelijkheid zal worden gesteund door de overheid. De reden, dat deze middenstander niet geholpen kan worden, bleek te lig gen in het feit, dat hij het pand, waar hij nu uit verdwijnen moet, huurde nadat de onteigening daarvan reeds afgehan deld was. „Hij kwam van buiten de ge meente", merkte de heer Van Leeuwen te zijner verdediging op, „en kende dus de toestanden hier niet." Voorts was dit raadslid nieuwsgierig naar een even tuele rijksregeling voor dergelijke gedu peerden, zoals er ook een voor agrariërs geldt en voor het overige constateerde hij met genoegen een grote bereidheid bij de plaatselijke overheid om te helpen, waar in dit opzicht schade wordt ge leden. Wethouder R. Verbeek (O.W., Arbeid) wist officieel niet, over welke winkelier de vragen gingen en kreeg dan ook van de heer Van Leeuwen te horen, dat deze af faire zich rond de heer Tromp afspeelt, stelde overigens vast, dat er een algemeen principe bestaat en leidde daaruit weer af, dat deze betrokkene daarbuiten valt: de eigenares van het betrokken pand is reeds schadeloos gesteld en de nieuwe huurder trok na de onteigening in het pand het is ongeveer eenzelfde geval als van een tuinder, die een stuk grond pacht, waarvan hij weet, dat het aan zijn agrarische be stemming onttrokken zal worden. Natuur lijk is er enige traditie in de schadeloos stellingen, zo ging de wethouder voort en ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG (Hemelvaartsdag) 3 uur en 's avonds 7 en 9.15 uur HEINZ RüHMANN in Nooit beleefde Heinz Rühmann doller avonturen dan in de Afrikaanse jungle HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling De grootste filmsensatie dezer eeuw Verwacht: Pat Boone in APRIL LOVE Ter gemeente-secretarie van Velsen liggen ter inzage de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van P. Nijssen en Zonen n.v., Dinkgreve- laan 2 te Santpoort tot het oprichten van een pompinstallatie voor het bevloeien van tuinbouwgronden aan de Dinkgreve- laan 2 te Santpoort J. A. Galavasi, Snelli- usstraat 21 te IJmuiden tot het uitbreiden van de benzinepompinstallatie aan de Snelliusstraat 21 te IJmuiden; Esso Ne derland n.v., Benoordenhoutseweg 7 te 's-Gravenhage tot het uitbreiden van de benzinebewaarplaats aan de Bloemen- daalsestraatweg 134 te Santpoort; Konink lijke Papierfabrieken van Gelder Zonen n.v., te Amsterdam tot het uitbreiden van hun bedrijf door het opstellen van een walsenslijpbank met bijbehorende appa ratuur op het fabrieksterrein Kanaalkade 61 te Velsen-Noord; de Plaatwellerij n.v. te Velsen tot het uitbreiden van haar ma chinepark met 122 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 370,02 pk, het bouwen van een autowerkplaats, een garage, een pijpenloods, een centraal ke telhuis, een staalstraalinrichting en een beitserij; Steenkolen Handelsvereniging n.v., Rijnkade 1 te Utrecht tot het oprich ten van een gasoliepompinstallatie aan de Narcissenstraat 2 te Santpoort; D. Sloot weg, Hoofdbuurtstraat 4 te Velsen-Zuid tot het uitbreiden van de smederij met diverse installaties aangedreven door 5 elektromotoren aan de Noorderdorpstraat 9 te Velsen-Zuid; W. Neugarten n.v., Prin sengracht 416 te Amsterdam tot het op richten van een confectiefabriek aan de Breesaapstraat 53 te IJmuiden; Caltex Petroleum Mij (Nederland) n.v., Conrad- kade 178 te 's-Gravenhage tot het oprich ten van een lichtpetroleum handpompin stallatie aan de L. Nieuwstr. 6 te IJmuiden; Kon. Papierfabrieken van Gelder Zonen n.v. te Amsterdam tot het uitbreiden en wijzigen van het bedrijf met een zwavel- verbrandingsoven en de bijbehorende gasreinigingsinstallatie op het fabrieks terrein aan de Kanaalkade 61 te Velsen- Noord; Mevr. M. L. B. Borsten-Bruijn- zeels, Velserduinweg 21 te IJmuiden-Oost tot het oprichten van een inrichting tot het bereiden van eetwaren aan de Velser duinweg 21 te IJmuiden. Op donderdag 29 mei 1958, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Amsterdam heeft bijvoorbeeld al als norm aangenomen, daarbij vooruitlopend op de door de heer Van Leeuwen bedoelde rijks regeling, dat huurders op hoogstens twee jaar huur kunnen rekenen bijwijze van schadeloosstelling, maar de definitieve rijksregeling hangt toch nog geheel in de lucht Rokerijen De vergelijking met de rokerijen, die uit het IJmuidense duin moeten verdwijnen en die door de heer Van Leeuwen vergelijken derwijs ten tapijte werden gebracht, gaat naar het oordeel van de wethouder niet geheel op, omdat deze ondernemers destijds hun bedrijven bouwden in het vertrouwen en wellicht zelfs met de toezegging, dat zij daar voorlopig veilig zaten. Dat in gevallen als dit de nieuwe bedrijfseconoom van de gemeente goede diensten kan bewijzen bij het uiteenhalen van ingewikkelde knopen, stond voor de wethouder evenals voor het raadslid vast en hij eindigde zijn antwoord .met de opmerking, dat het college ook in de toekomst wil uitgaan van een goede wil om tot een behoorlijke oplossing in al deze gevallen te komen, voorzover ze dus rech tens aanspraak maken op schadeloosstel ling. De raad heeft zich vervolgens tot luis teren gezet naar de heer Dammers, die in grote lijnen het uitbreidingsplan voor Noord behandeld heeft en daarbij de histo rie van streekplan en uitbreidingsplannen nog even opdiepte, er van uitgaand, dat de afwijkingen tussen het streekplan en het uitbreidingsplan nu op enkele punten na zijn weggewerkt. Vier belangrijke punten bleven er buiten de kleinere détails over, waarop nog verschillen bestaan en daar van is de grond nabij het zijkanaal A, die in het streekplan de bestemming „water" kreeg opgespeld, een der belangrijkste. Het uitbreidingsplan wil daar namelijk een agrarische bestemming aan geven, niet zozeer om vast te houden aan cultuurgrond, maar om in elk geval grond in reserve te houden met het oog op de toekomstige ontwikkeling van kanaalverbredingen en eventuele havenplannen. De gemeentelijke insteekhaven nabij de huidige ponten, die nog steeds niet als zo danig erkend wordt, wijkt eveneens af van het streekplan en hierover is dan ook een beroepschrift bij de Kroon in behandeling. Bovendien heeft het streekplan de spoor lijn langs het zijkanaal A (de verbinding met het daar geprojecteerde industrieter rein en met Beverwijk), veel zuidelijker getraceerd dan het uitbreidingsplan en ook hierover is een beroep bij de Kroon aan hangig gemaakt. Als derde afwijkende punt geldt de verbinding van de Wencke- bachstraat over de bestaande brug naar de Hoogovens, die volgens het streekplan rechter wordt getrokken dan zij thans ligt, maar daarbij het bedrijf van Hogenbirk niet ongemoeid zal laten, waartegenover het uitbreidingsplan met een veel smallere weg wil volstaan, die dit bezwaar niet heeft. Tenslotte wil het uitbreidingsplan de Staalhavenweg als autoweg zien, terwijl het streekplan hier genoegen neemt met een fietspad. De gemeente redeneert, dat de aansluiting op de Sluisweg logisch moet worden, zoals zij verderop beweert, dat de Grote Hout- of Koningsweg geen tachtig meter breed hoeft te worden (zoals het streekplan het ziet), maar met een verharding van twaalf meter kan volstaan. Hoogovens en havens De bezwaren zijn inmiddels ongeveer dezelfde als tegen het uitbreidingsplan 1956 en de enige nieuwe elementen, die er thans ingebracht zijn, kwamen van de Spoorwegen, die een stuk benoorden de tunnelweg in Velsen Noord aan zich wil len houden. In het algemeen kan bovendien worden opgemerkt, dat de Hoogovens minder stringent vasthouden aan de oorspronke lijke plannen voor nieuwe havenwerken parallel aan de zeereep ten westen van het huidige complex, omdat men by KNHS nog niet tot een concreet overzicht kan komen terwijl Van Gelder bezwaar blijft maken tegen het afknabbelen van een stukje van haar terrein bjj de uitmonding van de Grote Hout of Koningsweg. Als pleister op de wonde noemde de heer Dammers het feit, dat op andere punten in Velsen Noord 200 huizen van de huidige bebouwing op den duur zullen moeten worden opgeofferd aan de industrie, waar door er sprake kan zijn van „vervangende industriële gronden". Deze uiteenzetting had zich afgespeeld tijdens een bijeenkomst van raadsleden, waartoe de voorzitter de ambtsketen dus een moment terzijde had gelegd, maar toen de officiële raad heropend werd en het uitbreidingsplan zelve in behandeling kwam, zijn er toch nog enige vragen ge steld, welke na de causerie van de heer Dammers achterwege waren gebleven. Zo wilde de heer Van Os van de A b e e 1 e n (Arbeid) de vinger leggen bij deze hoogst belangrijke fase in de ontwik keling van de IJmond en hij was verheugd over de volledige vrijheid, waaronder dit uitbreidingsplan en de bezwaren ertegen tot stand zijn gekomen en tevens over de soepelheid, waarmee de gemeente zich blijkt te willen aanpassen bij nie ie- groeide situaties. Treffend echter wr vol gens deze afgevaardigde het gebrek aan Portefeuilles verdeeld De ziekte van wethouder H. de Boer, waarover wjj gisteren reeds berichtten achteraf blijkt, dat de heer De Boer niet in een ziekenhuis hoeft te worden opge nomen, maar dat hjj wel enige tijd rust zal moeten houden buiten zijn woonplaats heeft tot gevolg gehad, dat burgemees ter mr. M. M. Kwint de Velsense raads vergadering van gisteravond opende met een korte verklaring, waarin niet alleen een verdeling van de verschillende porte feuilles van de zieke wethouder bekend werd gemaakt, maar tevens een heilwens namens college en raad aan diens adres werd uitgebracht. Gedurende de ziekte van de heer De Boer, die naar de voorzitter van de raad meedeelde waarschijnlijk van lange duur zal zijn, zullen onderwijs en culturele za ken behartigd worden door de burgemees ter, m r. Kwint. De volksgezondheid wordt overgenomen door wethouder R. Verbeek van Openbare Werken, en wet houder A. d e J o n g (financiën) krijgt de bedrijven van gas en water en de sport zaken er bij. Mr. Kwint eindigde zijn verklaring met het uitspreken van de hoop, dat deze waarneming door de verschillende leden van het college niet tè lang zou duren en sprak een hartelijke wens tot beterschap van wethouder De Boer uit. coördinatie tussen streekplannen en uit breidingsplannen, dat tot gevolg heeft, dat telkens weer de hele zaak opnieuw op de helling moet. Hij wilde dan ook graag bij de verantwoordelijke instanties aan dringen op de zo gewenste coördinatie en hield bovendien het hart een weinig vast voor de traagheid, waarmee de overheids- molens malen: er liggen vele streekplannen uit de provincie Noordholland in die molens en het is niet bij benadering te zeggen, wanneer ze er uit komen. Traag tempo De heer V a n O s meende, dat de over heid in staat moet zijn een tempo aan te houden, dat enigszins afgestemd is op de ernst van de situatie en de urgentie der vraagstukken. Deze bezwaren tegen het langzame af doen der beroepschriften en Let daarmee gepaard gaande tijdsverlies in het alge meen werden door de Lips en Nuyens onderstreept, waarbij zij nog en detail aantekenden, dat er concrete oplossingen kunnen worden gevonden voor de bedrij ven van Luyting en Van Heyst, die door de uitbreidingsplannen lelijk in de knel zijn gekomen. Wethouder R. Verbeek onderstreepte deze hoop op snelheid volgaarne en was het bovendien eens met de opmerkingen over de nodige soepelheid, waarna hij ten aanzien van de moeilijkheden voor de beide zaken in Velsen Noord stelde, dat hier in derdaad op een ingrijpende overplaatsing wordt aangestuurd, maar dat helaas de plannen voor de realisering van het nieuwe industrieterrein nog niet voldoende ver zijn om reeds beloften te kunnen inhou den. Dan pas immers zal de firma Luyting te helpen zijn; voor Van Heyst ligt het geval nog weer anders, omdat dit typisch verzorgende bedrijf gebonden is aan een woonkern. „Hoop in stilte" De sluisweg, die nog even zijdelings door de debatten heenliep, begeleidde de wet houder met de woorden: „Laten we er niet te veel over zeggen in de openbaarheid, maar hopen in stilte". (Onlangs hebben wij kunnen melden, dat het voortbestaan van deze voor Velsen zo belangrijke ver binding nu wel gewaarborgd lijkt. Red.) De voorzittershamer roffelde na una nieme aanvaarding van het uitbreidings plan door, tot een aanvulling van het ta rief voor het gebruik van gemeentelijke vergaderlokalen ter sprake werd gebracht en de heer Kruisman (CPN) de Sant- poortse verenigingen in verband met de hogere huur voor Spaarnberg onder zijn hoede nam door op te merken, dat dit voor verscheidene verenigingen niet meer op V brengen is. Zodat men wel in zal moeten gaan op de lagere tarieven der caféhouders, hetgeen hij geen prettig vooruitzicht voor de Santpoortse cultuur achtte. „Bovendien zijn de consumpties in Spaarnberg nu ook al opgeslagen" zei de communistische fractieleider bedroefd en hij oordeelde, dat de tarieven maar weer op hun oude peil terug gebracht moeten worden. Wethouder A. de Jong (finan ciën) greep voor zijn repliek terug naar een raadsstuk van november, waarin werd vastgelegd, dat do zaalhuren door de ge meente op een reëel en exploitabel peil worden gebracht maar dat de verenigin gen, die hierdoor in moeilijkheden komen compensatie kunnen vragen in de vorm van een verhoogde subsidie. Dit is dan ook gebeurd voor die verenigingen, welke een cultureel doel dienen, maar een gym nastiekles en een bridgeclub vallen hier niet onder. De heer Kruisman wilde tenslotte weten, of de 990,verhoging, die de tariefswijziging van Spaarnberg betekent, terugkomt in de vorm van sub sidies, maar dat was niet wat Velsens schatbewaarder bedoelde en toen merkte de heer Kruisman op, dat de gedu peerde verenigingen dus naar een café worden verbannen. En hij wilde heel pre cies weten, of de bridgeclub hier ook onder viel. Waarop de voorzitter bij interruptie opmerkte: „Aha, dus u bent bridger.... nee, nu gaan we er niet verder op door...." en uit de raad de opmerking kwam: „Meneer probeert groot slem te bieden Tot ieders verbazing werd de voordracht vervolgens óók met de communistische stemmen voor aangenomen. En was de agenda afgehandeld, want een drietal benoemingen waren enkeltal len, die bij hamerslag werden goegekeurd. Sluitingsbijeenkomst voor de huisvrouwen De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op donderdagmiddag 29 mei de sluitingsbijeenkomst in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden. De heer J. A. H. Nas zal een lezing houden namens de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging. De IJmuider Wandelsportvereniging „De Kennemer Jagers" houdt op zaterdag 17 en zondag 18 mei wandeltochten over afstanden van 10, 20, 30 en 40 km. Aan deze tochten, waarvoor men zich nog tot zaterdag kan opgeven bij de heer H. C. Smit aan de Lange Nieuwstraat 408 te IJmuiden, kan door een ieder worden deelgenomen. Ook aan de start in het hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan zal men nog kunnen inschrijven. Zaterdag wordt gewandeld over afstan den van 10 en 20 km en zondag kunnen qlle genoemde afstanden worden afgelegd. Het startbureau wordt geopend van 8.30 uur en gesloten om 19 u*r. Zaterdag is het bureau in Kennemerhof open van 13.30 tot 19 uur. Allen, die de tocht binnen de vastgestel de tijd volbrengen, ontvangen een herin nering, bestaande uit een medaille. Groe pen, die tien man sterk zijn, komen in aan merking voor een groepsherinnering. In de hulpverlening zal op beide dagen wor den voorzien door leden van de afdeling IJmuiden van 't Nederlandse Rode Kruis Op woensdag 11 juni en donderdag 12 juni brengt de Stichting „Het Schoolcon- cert" voor de leerlingen van het Voort gezet, Ulo-, Middelbaar- en Nijverheids onderwijs in Velsen in het Patronaatsge bouw de opera van Mozart „Bastien et Bastienne". Solisten zijn Corry van Bec- kum, sopraan, Reinier Schweppe, tenor, Otto Couperus, bas-bariton, Johan Patist, pianist. Het werk wordt uitgevoerd in Neder landse vertaling. Dit is de laatste van een serie van drie uitvoeringen, die dit schooljaar met de Stichting „Het Schoolconcert" is gecon tracteerd door de commissie culturele vor ming schooljeugd in Velsen. Zaterdagmiddag 17 mei zal in de ten toonstellingszaal van de vereniging voor beeldende kunsten „Felison" aan de Heide- straat 40 te IJmuiden-Oost een tentoon stelling worden geopend van werken van Tonny Ros en Leo Hofman. De expositie wordt geopend door Tonny Ros. Hij zal ook een inleiding houden over het tentoon gestelde werk. De expositie is dagelijks geopend van 19-21 uur en op zaterdag en zondag van 14-17 uur. MARKTNIEUWS. Beverwijk, 13 mei: spinazie 8'A18, ra barber 1022, witlof 1454, postelein 36 47, sla 16—32, prei 10—14. ADVERTENTIE Elke j morgen door de De Voliërevereniging Vogelvreugd te Be verwijk houdt op Hemelvaartsdag 's mor gens van zeven tot tien uur een excursie in de omgeving van Velserend. Onder lei ding van de heer Spitters wordt er op uit getrokken om de nachtegaal te beluisteren. Men vertrekt 's morgens om zeven uur van het station Driehuis-Westerveld. Zondagmorgen 1 juni gaat men weer om zeven uur op stap. Er wordt dan vertrok ken van de Schans te Beverwijk om onder leiding van de heer E. J. Kortenoever de Heemskerkse duinen in te trekken. De leider zal de leden van Vogelvreugd het vogelleven en de broedplaatsen in deze duinen tonen. Donderdag 22 mei wordt op de speel plaats van het Missiehuis Driehuis het basketbal-toernooi voor jongens gespeeld. Bij slecht weer heeft dit toernooi plaats in de gymnastiekzaal van het Gymnasium Felisenum. De deelnemende teams zijn: Felisenum, Rijks HBS, Technische School, Willem de Zwijger ULO en Missiehuis Driehuis. De beker, die door het gemeentebestuur be schikbaar werd gesteld, is verleden jaar door het Missiehuis Driehuis gewonnen. De prijsuitreiking geschiedt om ongeveer 18.25 uur. Na de vele activiteiten, die de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid in het afgelopen sei zoen heeft ontwikkeld, waarbij vooral veel aandacht is besteed aan culturele ontwik keling met lezingavonden en excursies, is dinsdagavond in het gemeentelijk verga derlokaal aan de Van Diepenstraat de sluitingsavond gehouden. Mevrouw A. L. GoossensBrons, voor zitster, zeide met groot genoegen te mogen vaststellen, dat er een levendige belang stelling was, maar even prettig was het om een terugblik te werpen op de activi teiten van het voorbije seizoen. Zij herinnerde aan de vele geslaagde bij eenkomsten, die alle hebben bijgedragen om met de ontwikkeling op cultureel en politiek terrein ook de vriendenband hechter te maken. Voldaan was men over het met ruim 300 kinderen gehouden meifeest, dat aan de vrouwengroep wel zware eisen heeft ge steld van de organisatie maar dat dan ook af was en waarvan zelfs, juist door veler medewerking, een ongedachte financiële steun voor de afdelingskas overbleef. De heer E. Sanders, afdelingsvoorzitter van de P. v. d, A. heeft de dames voor haar be langrijk werk dank gebracht om daarna nog eens uitdrukkelijk te wijzen op het belang van de partij bij de komende ge meenteraadsverkiezing. Mevrouw De Wilde vroeg belangstelling voor een nieuwe activiteit in het komende seizoen. Als vertegenwoordigster van een nieuw gevormde commissie in de Velser Gemeenschap deed zij mededelingen inzake cursussen voor dames in huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, die in september zullen beginnen. Men zal proberen ook in VëIS'én-N'óbéd1t:héiï 'dhfgélijke Cuf'èuS te openen. De medewerking van een afde- Iingszanggroepje, dat aan deze bijeenkomst een vocale omlijsting gaf werd op hoge prijs gesteld. Na de pauze hebben de dames zich kos telijk vermaakt met het kienspel, waarvan de baten zijn bestemd voor het 25-jarig bestaan van het studiecentrum van de P. v. d. A.-vrouwenbond „de Born". De gemeenschappen Velsen en Bever wijk van het Humanistisch Verbond hou den op Hemelvaartsdag een wandeling in de Heemskerker duinen, het terrein van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Op het programma voor de zomermaan den staat verder de gewestelijke familie dag en de gemeenschappen overwegen op een zondag een autobustocht te maken naar Hoorn en Enkhuizen, met bezoek aan het Zuiderzeemuseum. De Gemeenschap Velsen zal voorts bin nenkort een speciale avond houden voor de leden beneden de 40 jaar. Te Beverwijk komt men op 18 mei in het Statenhuis bijeen om te luisteren naar mevrouw H. Singer-Dekker, die zal spre ken over „De humanistische visie op de vrouw". Iedereen kan uitvinder worden. Men hoeft er geen vestigingsvergunning of di ploma's, en zelfs geen tech nische knobbel voor te be zitten. „Een goed idee is alles, wat men nodig heeft...." Dat vertelde ons gisteren in alle bescheidenheid de heer H. Weisselberger, We ner van origine, die al sinds 1933 in ons land een bloeiend handelskantoor exploiteert. Maar in zijn vrije tijd is hij een ver woede knutselaar, altijd op zoek naar iets nieuws om zijn eigen leven, en dat van zijn medemensen, te veraangenamen. Een paar jaar geleden knobelde hij een apparaatje'uit om een einde te maken aan het irriterende „slangenge vecht" dat hij dagelijks met het snoer van zijn telefoontoestel moest voe ren: een verende spoel, die automatisch het snoer op rolt wanneer de telefoon niet in gebruik is. Het ei van Columbus, zult u zeggen. Akkoord, maar je moet maar op het idee komen. Duizenden telefoontoestellen in di verse landen zijn nu al met deze handige vinding uit gerust, maar de uitvinder zelf is er niet veel beter van geworden. „Helaas", zo zegt hij spijtig, „heb ik al mijn rechten verkocht en geen royalties bedongen. Maar ditmaal zal ik mijn huid duurder verkopen". Ditmaal: dat is op de maandag in het Amster damse RAI-gebouw ge opende uitvindersbeurs de derde in haar soort sinds 1954 waar honder den zoals hij thans de wrochtsels van hun fan tasie tentoonstellen. Impo sante, kostbare nieuwighe den zoals de elektronisch blindenradar en de „den kende boekhoudautomaat" waarover wij u zaterdag al het een en ander vertelden, maar ook vele simpele en bizarre bedenksels uit de rijen der knutselaars, waarvan het nut soms nog al problematisch lijkt. Zo is er bijvoorbeeld .een Duitse „bandenwacht", een soort drukmeter ter be vestiging op de assen van uw auto, die een waar schuwingssignaal geeft „zo dra ge een lekke band krijgt". Meestal merkt men dat ook wel zonder waar- schuwingssignalen', maar' alla, de uitvinders moeten ook leven, nietwaar? Meer perspectief lijkt het laatste nieuwtje van de ge noemde heer Weisselber ger te hebben, die nu ter beurze verschenen is met een laagspanningsvoorscha- kelsysteem voor de be veiliging van elektrische huishoudelijke apparaten. De huisvrouw kan nu zon der gevaar voor haar leven met natte handen b.v. de wasmachine in- en uit schakelen, hetgeen de uit vinder demonstreert door via twee blanke contacten onder water een elektro motor in werking te stel len. Deze uitvindersbeurs dient, evenals haar beide voorgangsters, om de „klei ne" uitvinder in contact te brengen met fabrikanten en geldschieters. Zij is ge organiseerd door de heer Clause, een al sedert vele jaren in Amsterdam woon achtige Duitse patentbe zorger en adiviseur, die op dit gebied over vele rela ties blijkt te beschikken. De meeste hier geëxposeer de uitvindingen zijn toe val wellicht eveneens van Duitse huize. Dure spectaculaire stands zijn er niet bijalle inzendingen, prototypen en beschrijvin gen zijn uitgestald op lange, kale tafels. Curieuze nieuw tjes zijn hier onder andere een „wonderspons" met in gebouwde zeepvoorzie- ning; een voorzetschakel- apparaat voor piano's, dat automatisch muziekstuk ken transponeert in iedere gewenste toonaard; een sy steem voor stereoscopische enkelbeeldfotografie en -projectie en een hulp apparaat waarmee iedere willekeurige auto (volgens de uitvinder) van een auto matische gangwissel voor zien kan worden. De uit vindersbeurs is geopend tot 18 mei en als ge ook tot het legioen der knutsel- gragen behoort, zoudt ge er best eens een kijkje kunnen gaan nemen. Prijzen van dinsdag Heilbot 2.70—2.10, gr. tong 3.40—3.20, grm. tong 3.50—3.20, kim. tong 2.70, kl. tong I 2.60 —2.30, kl. tong II 2.20—2.05, tarbot I 2.30—2.10 per kg. Kl. schol II 38-11, schar 14—10, v. haring 22— II, makreel 2710.40, gr. schelvis 48—27, grm. schelvis 40—23, kim. schelvis 40—26, kl. schelvis I 37—25, kl. schelvis II 26-13, wijting 22—8, gr. gul 40—32, mid. gul 30—26, kl. gul 25—21, kl. haai 32— 28, kl. wolf 51—38, poontjes 27—13, kl. koolvis ZW. 2520 per 50 kg. Gr. kabeljauw 23072, gr. koolvis zw. 66—54, gd. koolvis wit 75, gr. leng 7056, gr. wolf 114—72 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 61 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot, 137 k. schol, 5 k.schar. 310 k. haring, 1395 k. makreel, 900 k. schelvis, 815 k. wijting, 389 k. kabeljauw en gul. 28 k. leng, 15 k. haai, 45 k. wolf, 45 k. poon, 138 k. koolvis en 21 k. diversen. Totaal 4320 kisten vis. Besommmingen van dinsdag Herman f 18.300, KW 8 f 11.600, VL 110 f 14.700, VL 121 f 13.300, KW 80 14.380, KW 114 I 3120, KW 69 2640. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Burgundia van Gothenburg, Bittern van Liverpool, Bolt van Kristinahamn, Texelstroom van Liverpool, Bomma van Halden, Wima van Randers, Maasland van Lübeck, Luhe van Londen, Hansa van Karlstadt, Theano van Waterford, Patria van Rotterdam. Op dinsdag kwamen binnen: Niobe van Kotka, Alfred Theordoor van Hampton Roads, Silken van Wabana, Orestis van Nantes, Betha van Boston, Eltenor van Londen, Albert L van Roskov, Paust van Haugesund, Elmina Palm van Antwerpen, Kora van Rotterdam, Capella van Ant werpen, Neerlandia van Swansea, Ida D van Stockholm, Marie Christine van Kö- ping, Steingrinn Stange van Rotterdam, Duurt van Bordeaux, Victory van Londen, Johanna te Velde van Londen, Dolfijn van Londen, Ank Winsemius van Rotterdam, Anne Grethe van Rotterdam, Kaap Falga van Kristinahamn. Op maandag zijn vertrokken: Harold Berg naar Tacoradi, Willem Fortuin naar Liverpool, Ragna Ringdahl naar Hampton Roads, Birmingham naar Rotterdam, Am- stelborg naar Bohus, Anna Elisabeth naar Londen, Adolf Leonhardt naar Puerto Or- daz, Pollux naar Rotterdam, Sylvia naar Gothenburg, Ernst S naar Kirkeness, Ne therlands Coast naar Rotterdam, Volunta naar Randers. Op dinsdag: Swift naar Harlingen, Rema naar Delfzijl, Prinses Irene naar Gdynia, Helena naar Maldon, Jan Brons naar Udiksval, Delfzijl naar Esbjerg, Drenthe naar Bohus, Startpoint naar West Hartle pool, Gaasterkerk naar Rotterdam, Bran- daris naar Waterford, Caliopas Patheras naar Kiel, Bolt naar Rotterdam, Hansa naar Gent, Patria naar Abö, Bintang naar Hamburg, Hanseat naar Antwerpen, Albert L naar Delfzijl, IJstroom naar^Leith, Bit tern naar Rotterdam, Luhe naar Ham burg, Aegean Dolfin naar Hampton Roads. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 VELSEN WOENSDAG 14 MEI Thalia, 20 uur: „Quo Vadis". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 14—16.30 uur. R.-K. Leeszaal en bibliotheek, IJmuiden, jeugdbibliotheek, open van 14.3017.30 uur, Willemsbeekweg 96. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.3017.30 en 1921 uur filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1417 uur (Jeugdbiblio theek). Algemene Ned. Bond v. Gepensioneerden, 15 uur, Jeugdhuis, Enschedélaan, verga dering. Rex, geen opgave. DONDERDAG 15 MEI Thalia, 15, 19 en 21.15 Uur, „Piloot Quax in Afrika". Rex, geen opgave. VRIJDAG 16 MEI Thalia, 20 uur, nog geen opgave. Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Raadhuis, 1112 uur: spreekuur wet houder van financiën. R.-K. Leeszaal en bibliotheek Velsen- Noord (Banjaertstraat) 1417 en 1921 uur. R.-K. Leeszaal en bibliotheek IJmuiden Willemsbeekweg, 14.3017.30 en 1921 uur. Jeugdbibliotheek van 1617.30 uur. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Hei- destraat, 10—12.30, 14.30—17.30 en 19—21 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraat weg 1417 en 1921 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 14 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge tuige a charge". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Duel op de Atlantic". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, geopend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1617.30 en 19—22 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.3019 uur. DONDERDAG 15 MEI Luxor Theater, 14.30 uur: „Vlaskop Smi ley", 16.30 uur: „Duel op de Atlantic". Kennemer Theater, 14.30 uur: „De India nen vechten"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De Tweelingbroeders". W.B. Theater, 14.30 uur: „De laatste der Comanches", 16.30 en 20 uur: „Het mon ster van Venus". VRIJDAG 16 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Be taald nachtlogies". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Schön ist die Welt". W.B. Theater, 20 uur: „Zwarte Jack de Desperado".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7