„Wij wilden met Indonesië praten maar Djakarta wilde niet" Instemming in Tweede Kamer met Algemene Kinderbijslagwet Belgische visserijscholieren brachten bezoek aan IJmuiden HENSEN Muziek en zang op Tegeltjesmarkt VRIJDAG 16 MEI 1958 3 t Van dag tot dag RENAULT! GARAGE DEN HOUT Examens Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Minister Luns in Eerste Kamer: Prof. Röling geen adviseur meer van Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties n Musketier" maakt zware slagzij bij Cornwall de Grenswisselkantoren N.V. hebben Facits foto Langenhoven heeft er de CPraatótcel Speciale verkoop „GELMOK" Lederkleding PAARLAARSTEEG Enkele groeperingen achten een weduwen- en wezenverzekering urgenter Prins Bernhard vloog met supersnelle straaljager De krampachtige worsteling van Frank rijk zet zich onverminderd voort, waarbij de partijen zich steeds duidelijker mar keren. De gedunde gelederen van de ver dedigers der parlementaire democratie groeperen zich met voorbijzien van hun tot voor kort nog zo belangrijk lijkende meningsverschillen rondom het kabinet Pflimlin en president Coty, doch de tegen standers hebben de wind in de zeilen door de grote steun, die het leger in Algerije vormt voor de leuze „de macht aan De Gaulle". Wat het leger in het moederland zal doen, valt nog moeilijk te voorspellen, doch gevreesd moet worden dat de in vloedrijke persoonlijkheid van De Gaulle ook daar een aureool van „redder des va derlands" heeft gekregen. En dan zijn er nog de Franse communisten, die in De Gaulle het fascisme zeggen gepersonifieerd te zien en op hun manier drijven naar een reactionaire machtsoverneming. Generaal De Gaulle heeft zijn sfinxach tig zwijgen verbroken met een verklaring, die in de huidige omstandigheden niets be moedigends voor Frankrijks toekomst biedt. Hij heeft zich bereid verklaard, de macht in de Franse Republiek over te ne men en daarmee het probleem In het per soonlijke zijn persoonlijke vlak ge trokken. Met „de macht overnemen" zou hij wel de parlementaire democratie de doodsteek geven, doch niets veranderen aan de deplorabele toestand, waarin het land verzeild geraakt is en die voor een groot deel het gevolg moet worden ge noemd van de afbraak dezer democratie in de eigen boezem. Door een zieke te doden, redt men hem niet. Een land in zulke desastreuze omstandigheden kan vertwij feld roepen om „een sterke man", doch wanneer daarmee een zo duur gewonnen goed als de politieke vrijheid moet worden uitgeleverd aan de willekeur van een dic tatuur, of die dan rechts of links georiën teerd is, aanvaardt zo'n volk een wel zeer ongewisse, beangstigende toekomst. „Macht overnemen" is een formule, die duidt op een koel negeren van de politieke schakeringen, welke strikt verbonden zijn met de nuances in de volkswil. Wanneer de hardste schreeuwers om „De Gaulle!" roepen, waarbij zij het leger als klankbord mogen gebruiken, blijven de minderheden, zwijgend en verdeeld, toch altijd nog een zo grote groep vormen, dat bij een door de verrassing van een staatsgreep totstand komende „machtsoverneming" in de Grondwet verankerde vrijheden worden vertrapt ten koste van het niet tot uiting komende deel van de volkswil. Welke spanningen daardoor worden op geroepen en welke onrechtmatigheden een op die manier gevestigde orde moet toe passen om zich te handhaven, vormt het vraagstuk van het grote avontuur, dat Frankrijk op het punt staat te aanvaarden. ADVERTENTIE BESPAREN OP UW AUTO-UITGAVEN Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd to arts: mevr. A. P. Meyler-Schendstok en mej. C. A. Remmen, beiden te Amsterdam. Artsexa men le gedeelte: Th. Straatsma, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: L. Porcelein, A'dam. Amsterdam. Geslaagd aan het nutsseminarium voor pedagogiek aan de universiteit van Amster dam voor het diploma kleuterpedagogiek: de da mes A. G. Cats, Haarlem; M. Doorgeest-Van der Valk, Amsterdam; Th. J. Semplonius, Utrecht; C. J. van der Wey, Haarlem en C. J. Wieneke, Barchem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen Frans: mevr. J. E. Kool-Smit, A'dam. Leiden. Kandidaatsexamen F wis- en natuur kunde: J. W. A. Meijer, Leiden. Idem K: mej. C. J. Terhal, Leiden. Idem A: J. 't Hart, Katwijk a/d Rijn. Doctoraalexamen biologie: E. M. J. Jaspars, Leiden (cum laude); H. Hoogerhout, Leiden (cum laude). Doctoraalexamen farmacie: mevr. M. H. Keijer-Hugenholtz, Rotterdam. Groningen. Op een proefschrift getiteld On derzoekingen over de aanmaak van foetaalhae- moglobine na de geboorte" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer H. K. A. Vis ser, geboren te Dokkum. Let eens op, hoe WIELRIJDERS aan de kant van de weg op hun fiets stappen, zonder acht te slaan op het van achteren naderende verkeer. Ookdat is on voorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze slingeren bij het weg rijden en in de baan van het snel verkeer komen. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid (Van onze Kamerverslaggever Tegenover het verwijt van minister Luns aan de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer, dat zü wel critiek heeft op het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea, maar er geen ander beleid tegenover stelt, zei de heer De Niet (P.v.d.A.) woensdag middag bij de replieken over de begroting van Buitenlandse Zaken, dat hij en zijn fractiegenoten alleen maar de bereidheid tot een open gesprek met Indonesië vragen, zodra dit mogelijk is. Minister Luns antwoordde, dat de regering nog steeds bereid is tot een gesprek. Zelfs na de acties, die Indonesië heeft ontketend tegen de Neder landers op Java en elders, heeft de regering, die door vertegenwoordigers van be vriende landen was benaderd omtrent een ontmoeting tussen minister Luns en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, zich tot een dergelijke ontmoeting bereid verklaard, niet alleen in Den Haag, maar ook elders. Maar steeds is van Indonesische zijde na enige tijd aan de bevriende mogendheid meegedeeld, dat Indonesië van een ontmoeting afzag. Als diepere achtergrond van de gedach ten in de P.v.d.A.-fractie over Indonesië en Nieuw-Guinea zag de heer Van R i e 1 (V.V.D.) een volstrekte sympathie van deze socialisten met de Aziatische en Afrikaan se volken, ook wanneer het streven van die volken in botsing komt met de be langen van het westen. Die gedachte kan men als mens wel begrijpen, maar wan neer de drang naar nationaal zelfbehoud bij een Kamerlid ontbreekt, dan is in het parlement de gemeenschappelijke basis voor discussie verdwenen. Daaruit zal men de politieke consequenties hebben te trek ken, aldus de woordvoerder van de V.V.D. Welk Nederlands belang is er mede ge diend, vroeg de heer Van Riel, van de re gering de erkenning te verlangen, zoals de P.v.d.A.-fractie doet, van medeverant woordelijkheid voor de gebeurtenissen in Indonesië? Welk Nederlands belang is er mede gediend als de regering essentiële morele tekortkomingen zou toegeven? Nu Indonesië steeds verder in het moe ras zinkt, kreeg de heer R e ij e r s (C.H.U.) steeds meer waardering voor de welvaart, orde en rust, die de Nederlanders in In donesië hadden gevestigd. Van alle kanten kreeg de P.v.d.A.-fractie felle aanvallen te verduren over haar hou ding inzake Nieuw-Guinea, maar de heer De Niet (P.v.d.A.) verklaarde verheugd te zijn, dat hem uit de rede van minister Luns was gebleken, dat het standpunt van de regering iets in de richting van de P.v.d.A.-fractie was verschoven. Met klem ontkende minister Luns dat echter en als een ongewilde bevesti ging van zijn bewering verklaarde hij, dat na publikaties van prof. Röling over Nieuw-Guinea, waarmede hij de ADVERTENTIE OOK VOOR UW STUDEERKAMER heeft DE JAGER het meubilair dat aesthetisch verantwoord en uitgesproken praktisch is. De plaatsing van uw boe ken, die een belangrijke plaats in uw leven innemen, kan op meerdere origi nele manieren plaats vinden. GROTE HOUTSTRAAT/hoek Raamvest Reddingsboten zjjn vanmorgen vroeg de Nederlandse kustvaarder „Musketier" uit Groningen (384 ton) te hulp geschoten, nadat het schip noodseinen had uitge zonden. Het schip maakte aanzienlijk slagzij voor de kust van Trevos Head, Cornwall, daar de lading was gaan werken. Uit' Padstow vertrok een reddingsboot en uit het nabij gelegen Falmouth voer een sleepboot uit. De reddingsboot heeft de „Musketier" vanmorgen bereikt. Gepoogd werd om enkele opvarenden, onder wie de echtge note van de kapitein en twee kinderen, over te nemen, daar de slagzij inmiddels 25 graden was. De Nederlandse schepen „Konny M" en „Vliestroom", die zich ook nabij de „Mus ketier" bevinden, hebben olie op de golven gestort, om het reddingswerk te verge makkelijken. regeringspolitiek doorkruist, deze hoogleraar thans minder geschikt is om op -te treden als adviseur van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, opdat elk misverstand omtrent het regeringsbeleid ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt uitgesloten. De heer A 1 g e r a (A.R.) herinnerde er aan, dat op 20 december 1948 minister president dr. Drees in de Tweede Kamer een verklaring aflegde over de noodzaak van de tweede politiële actie in Indonesië, omdat anders in Indonesië een chaotische toestand zou ontstaan, die vermoedelijk zou uitlopen op een dictatuur. Voor die verklaring was als lid van het kabinet mede verantwoordelijk de heer In 't Veld, die thans zitting heeft in de Eerste Kamer als lid van de P.v.d.A.-fractie. Dan moet men niet anderen mede-schuld voor de ge beurtenissen in Indonesië verwijten, maar zich bepalen tot zichzelf. Die methode van debatteren vond de heer In 't Veld „unfair", maar na protest van de heer Algera nam hij op verzoek van de voorzitter dit woord terug. De begroting van Buitenlandse Zaken werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Ook de heren De Niet en In 't Veld drukten minister Luns de hand om hem daarmede te feliciteren. ADVERTENTIE Grote kantoren hebben veel ramen maar zelfs kleine kantoren hebben er minstens één nodig 'Geef mij Belgische francs voor deze DM 438.-—!.. Koers zoveel, provisie Zo gaat het op de vele ves tigingen van De Grenswisselkantoren N.V. dag en nacht. Telkens andere gegevens, andere valuta's, dagelijks ge wijzigde koersen! Om iedereen efficiënt te helpen zijn er 187 FACITS op de stationswisselkantoren en aan onze grenzen, zee- en luchthavens. Foto Langenhoven een kleine maat drukke zaak. Daar is het werk nog niet bekeken als de winkeldenr om zes uur sluit. Dan komt de administratie, het cijferen. En daar helpt een Facit bij 't spaart uren, 't is secnur. H 1 WOONPLAATS Groot of klein bedrijf een FACIT betaalt zichzelf reeds als hij 2 uur per week in gebruik is. Tiert toetsen - voor alle berekeningen Het kan eenvoudig niet eenvoudiger. Aan Blikman Sartorius. Zend mij vrijblijvend volledige gegevens over nw FACIT rekenmachines. BLIKMAN SARTORIUS. ROKIN 17. AMSTERDAM DOOR IJMUIDENS STRATEN en over de havens heeft woensdagavond in een frisse zuidelijke wind de muziek weerklonken van twee IJmuidense korpsen: de „IJmuider Harmonie" en „Wilhelmina", waarvan het laatste nog begeleid werd door de zeekadetten van het korps „IJmond" en een dertigtal scholieren van de Vrije Visserijschool „Paster Pype" uit Oostende. Met de vlaggen op de vloot en langs de haventoegang en de schijnwerpers op de Tegeltjesmarkt en de loggers gericht was dit het enige feestelijk vertoon, dat dit jaar nog aan de „Vlaggetjesdag" in IJmuiden kon worden gegeven, daar de vloot reeds zaterdagmiddag vroeg naar zee moet gaan. Inmiddels heeft de bevlagde vloot op Hemelvaartsdag nog duizenden naar de IJmui dense haven getrokken. Het was vooral in de middag gezellig druk aan de Tegeltjes- markt, maar een ieder was weer spoedig huistoe door het gure weer op deze dag. De sobere viering van de start van de nieuwe haringteelt kreeg woensdagavond omstreeks Jialf zeven in IJmuiden een al leraardigst begin, toen in het Oud Katho liek Verenigingsgebouw aan de Kanaal straat dertig scholieren van de Oostendse Visserijschool werden ontvangen door enige leden van het Vlaggetjesdagcomité en de zeekadetten van het IJmondkorps. De zeekadetten hebben op deze avond onmiddellijk als hofmeester gefungeerd en de door de heer Wijker bereide warme maaltijd, voorafgegaan door vis, opge diend. De heer J. Kolkman heeft de leraren en leerlingen van de school verwelkomd en daarna nog het een en ander verteld over de historie en het belang van de zoute haringvisserij voor Nederland. Namens de leerlingen heeft de directeur van de school, pastoor Daniel van Parys, dank gebracht aan het Vlaggetjesdag comité voor de ontvangst en het onderdak op het zeekadettenschip „Canopus". Hij zegde toe, dat de kadetten straks op de Tegeltjesmarkt de stem van Oostende zou den laten horen en om daarmee de verbroe dering teweeg te brengen. „De zee kent geen grenzen", meende pastoor Van Parys. „Zij overspoelt die grenzen. De verbroedering is hier onder de vissers het best mogelijk" Wat de haringdrijfnetvisserij betreft moest hij opmerken, dat de Belgische trawlschip- pers niet al te enthousiast zijn over al die „drijvers". „Maar ze maken er graag een omwegje voor omdat ook deze mensen hun werk doen", meende de pastoor. Hij was al enige keren met een tr; wier ter IJs- landvisserij geweest en kon dus wel uit ervaring spreken. De Belgische jongens waren, toen zij woensdagavond te IJmuiden aankwamen, al twee dagen onderweg. Zij bezochten op deze excursie onder meer de Lips-schroe- venfabriek en de Bolnes-motorenfabriek en bezochten Amsterdam en Scheveningen. Na het concert op de Tegeltjesmarkt zijn de Oostendse jongeren met de zeekadetten naar de „Canopus" getrokken, waar zij alle kooien keurig vonden opgemaakt. De luidsprekerinstallatie stond bij; er werden amusante plaatjes gedraaid en er was een stevige bak koffie. De jongens voelden zich best thuis aan boord en nadat pastoor Van Parys alle jongens een kooi had toege wezen is de rust over het schip gedaald. „Voortreffelijk geslapen", zeiden allen 's morgens. „Nog beter dan de vorige nacht in de jeugdherberg". De pastoor las die ochtend de Mis aan boord van de „Cano pus" en tegen half tien is men met de heer A. v. d. Veer, secretaris van het korps, in de autobus gestapt om de reis naar Oos tende via Scheveningen te aanvaarden. Tot Haarlem is de heer v. d. Veer meege reisd om voor de Belgen als gids te dienen. In Scheveningen Tienduizenden mensen hebben ook de vrolijk met vlaggen versierde haringvloot bewonderd in Scheveningen en Vlaardin gen. In Scheveningen werden schipper Hofland en zijn bemanning van de SCH 6 gehuldigd als winnaar van de prijs voor de,best verzorgde haring in 1957. De voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer D. J. van Dijk, hees daarna de wimpel op het vaartuig. Zater dag varen de vloten uit en maandag gaan de schepen voor de eerste keer aan schot. In de nacht van maandag op dinsdag zullen de vleten worden gehaald. Woensdag kan de eerste Hollandse Nieuwe in ons land binnen zijn. In Vlaardingen hing er dit jaar toch iets weemoedigs over de feesten. Een der oudste rederijen heeft vorige week haar schepen naar Scheveningen verkocht en men vreest, dat Vlaardingen binnen enkele jaren hetzelfde lot zal ondergaan als Maassluis, waar het aloude visserij bedrijf totaal werd verdrongen door de grote industrieën. Zaterdagmiddag om twee uur zal de haringvloot zee kiezen. De VL 153 „Liesje en Rutger" zal echter reeds om half twee de haven verlaten met aan boord tal van genodigden, waaronder burgemeester en wethouders en het comité Vlaggetjes dag. Ter hoogte van Hoek van Holland zal de burgemeester, mr. J. Heusdens, de produktschapswimpel hijsen op de VL 153, die verleden jaar de produktschapsprijs voor de beste verzorgde haring van de Vlaardingse vloot won. Ernst Het is vandaag een gedenkwaardige da tum, die met gepaste ernst en eerbied dient te worden gememoreerd. Vandaag geen grapjes, alstublieft. Het is heden namelijk vijfentwintig jaar geleden, dat de Haarlemse gemeenteraad besloot het Hildebrand-monument van prof. Bronner (waarvoor op dat moment negentien jaar geleden opdracht werd ge geven) te plaatsen in de zogenaamde Door kijk in de Kleine Hout te Haarlem. Men kan sceptisch staan tegenover her denkingen, doch op bepaalde tijdstippen is het goed, zich te bezinnen op de grote dingen van het verleden en een ogenblik stil te staan bij de indrukwekkende daden van het voorgeslacht. Het is een ontroerende gedachte, dat over vijfentwintig jaar dit besluit vijftig jaar oud zal zijn. Wie hiertegen in zou willen brengen, dat het dus eveneens een ont roerende gedachte moet zijn, te beseffen dat over zes jaar dit besluit eenendertig jaar oud zal wezen, moge overwegen dat men in het praktische leven evenmin wil lekeurig mijlpalen plant, doch op geregel de afstanden van elkander De ontroering van jubilea is daarin gelegen, dat zij ge vierd worden bij afgeronde, traditionele getallen bij 12l!t (over afgeronde ge tallen gesproken), bij vijfentwintig, bij vijftig en vervolgens bij honderd, twee honderd enzovoort. Gepaste ontroering dus heden en daarna pas weer in 1983. Wat bij het eeuw feest zal geschieden, moet zich natuurlijk terdege in grootsheid onderscheiden van de sobere herdenkingen die daaraan voor afgingen. In het jaar 2033 zal het honderd jaar geleden zijn, dat de Haarlemse ge meenteraad bovenvermeld historisch be sluit nam. Men zal er ernstig voor waken, dat op dat tijdstip de Doorkijk zich nog in de ongerepte staat bevind, waarin deze zich heden ten dage mag verheugen. Natuurlijk de mens wikt, edoch hij is niet almachtig. Niemand heeft de toekomst in de hand en zo zou het kunnen gebeuren, dat in de loop der komende jaren door een betreurenswaardige, onvoorziene omstan digheid het monument ook inderdaad ge plaatst zou worden. Menselijkerwijs ge sproken is dat onmogelijk, doch wie kan het noodlot peilen? haten wij echter vertrouwen dat de tra ditie zich ongeschokt voortzet en dat de goede stad Haarlem zich ten eeuwige dage zal kunnen blijven verheugen in het vrije uitzicht door de ongevulde Doorkijk, op dat haar burgers hun open blik onbelem merd zullen kunnen blijven werpen op eh.niets. R. Agteran ADVERTENTIE LEDER SPORTVESTEN diverse modellen vanaf 59.50 LANGE LEDER JASSEN Peau de Peche gevoerd ƒ129.50 Z.O.A.V.O.-MANOEUVRES TEN EINDE MANILLA (UP) De Z.O.A.V.O.-vloot- oefening „Ocean link" is ten einde. De vierentwintig Amerikaanse, Engelse, Australische, Nieuwzeelandse en Paki staanse oorlogsschepen die er aan hebben deelgenomen liggen thans in de haven van Manilla. De grootste twee groeperingen in de Tweede Kamer hebben zich akkoord ver klaard met het ingediende ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering, de ene zonder voorbehoud, de andere onder zekere voorwaarden. Een aantal andere groeperingen heeft zich tegen dit wets ontwerp uitgesproken, onder meer omdat zij het totstandkomen van ee- weduwen- en wezenverzekering dringender achten. Enkele van deze groeperingen hebben bovendien principiële bezwaren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp algemene kinderbijslag wet. Vele leden zeiden te menen, dat het wetsontwerp een goeddeels definitieve en gelukkige oplossing biedt voor het pro bleem van de kinderbijslag, ook voor de zelfstandigen. Deze leden meenden dat het ontwerp snel dient te worden behandeld en zo spoedig mogelijk als wet in werking zal moeten treden. Vele andere leden meenden dat de datum van invoering na aanvaarding van het wetsontwerp afhankelijk diende te zijn van de dan heersende economische situa tie. Een aantal hunner behield zich het eindoordeel over het wetsontwerp voor, aangezien dit mede afhankelijk zou zijn van de al dan niet inwilliging van enige bijzondere wensen. Van meer dan één zijde werd bestreden, dat de kinderbijslag boven andere nog niet vervulde verlangens op het gebied van de sociale verzekering voorrang zou dienen te hebben. Verscheidene leden zagen allereerst een dringende behoefte aan voorzieningen voor weduwen en wezen alsmede aan een invaliditeitsvoorziening. Deze kwestie raakt het totaal der inkomsten. Van de kinderbijslag is zulks niet vol te houden, aldus deze leden, want daar gaat het om, dat het inkomen een zekere aanvulling krijgt. Inzake de weduwen- en wezenvoorzie ning deelden vele leden mede, dat zij in de terzake heersende nood alle aanleiding zagen, de scherpe urgentie ervan nog eens onder de aandacht van de regering te brengen. Zij vonden hierin echter geen grond om de inwerkingtreding van een algemene kinderbijslagverzekering ook maar één dag langer dan nodig uit te stellen. Zij waren van oordeel, dat, on verwachte rampspoed daargelaten, de werking van de algemene kinderbijslagwet uiterlijk per 1 januari 1959 zou dienen in te gaan. Prins Bernhard heeft op Hemelvaarts dag van het Amerikaanse militaire vlieg veld Palmdale af, op ruim honderd km. van Los Angelos gelegen, in een F 104-B Lockheed-Starfighter een uur lang met een snelheid van ruim tweemaal het ge luid gevlogen. Zijn medepiloot was de Amerikaan Ed. Brown. Voordien was de Prins als tweede piloot met de Amerikaan se vlieger Herman Salmon in een Lock heed Electra van Burbank bij Los Angeles naar Palmdale gevlogen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5