De fiets-met-motor is voor de wet zowel fiets als motor Sport in het kort Orgelbespeling door Johan Timmerman MAANDAG 19 MEI 1958 7 DE HALFSLACHTIGE BROMMER Nederlandse golfploeg verloor in België „Drie Provinciënrit" voor •Dee en Quant Ongeluk op het circuit van F rancorchamps Jubileum bij Albert Heijn Tweede slachtoffer van kolendampvergiftiging overleden Scheepvaart Botanisten drukten spoor van Linnaeus „Goden van deze eeuw" Aanwinsten van het Muiderslot Vereniging van Paedagogiek bestaat een eeuw In de wereld der verkeersmiddelen is de bromfiets ontstaan door rasvermenging Ook de wetgever behandelt de bromfiets als een soort kruising van een motorrijtuig en een rijwiel. In welk opzicht wordt de bromfiets door de wetgever beschouwd als een volwaardig motorrijtuig en voor welke gevallen wordt zij gelijkgeschakeld met een rijwiel? Voor de beantwoording van deze vragen moeten wij onderscheid ma ken tussen de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement. De Wegenver keerswet verstaat onder motorrijtuigen: alle rij- of voertuigen, bestemd om uit sluitend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen. Volgens deze defi nitie is een bromfiets zonder enige twijfel een motorrijtuig. Aansprakelijkheid Hieruit vloeit onder andere voort, dat de verhoogde aansprakelijkheid van het motorverkeer jegens het niet-gemotori- seerde verkeer ook geldt voor de eigenaar van een bromfiets. Bij een aanrijding met een gewone wielrijder of voetganger is de eigenaar van de bromfiets verplicht de aan de wielrijder of voetganger toegebrachte schade te vergoeden, tenzij hij kan be wijzen, dat de aanrijding te wijten was aan overmacht of aan de schuld van de wiel rijder of voetganger. De wielrijder of voet ganger behoeft dus niet de schuld van de bromfietser-te bewijzen, doch deze laat ste moet zijn onschuld bewijzen. Op hem rust dus de bewijslast. De verhoogde aan sprakelijkheid van de eigenaar blijft be staan, indien hij zijn bromfiets door een ander laat berijden. Anderzijds is de automobilist niet ver hoogd aansprakelijk jegens de bromfietser, omdat deze laatste als de bestuurder van een motorrijtuig wordt beschouwd. Als een bromfietser door een automobilist getorpe deerd wordt en daardoor schade lijdt, zal hij deze slechts vergoed kunnen krijgen, indien hij de schuld van de automobilist kan bewijzen. Strafbaarheid Een ander gevolg van de gelijkstelling met een motorrijtuig is dezelfde strafbaar heid van automobilist en bromfietser. In dien de bromfietser de dood van een an der of lichamelijk letsel veroorzaakt, kun nen hem dezelfde zware straffen worden opgelegd als aan de automobilist. Evenals ieder ander is de bromfietser alleen straf baar, als zijn schuld vaststaat. De officier van Justitie zal dus steeds de schuld van de bromfietser moeten bewijzen. Ook de strafbepalingen ten aanzien van joy-riding en het veroorzaken van on gelukken onder invloed van alcoholhou dende drank zijn op de bromfietser van toepassing. Verkeersregels Voor de toepassing van hoofdstuk III van het Wegenverkeersreglement worden rijwielen met hulpmotor gelijkgesteld met rijwielen. Dit hoofdstuk omvat de gedrags regels voor weggebruikers. Voor de broiri- fietser gelden dus dezelfde verkeersvoor- schriften als voor de gewone wielrijder. Evenals de wielrijder moet ook de brom fietser op een kruispunt van gelijksoor tige wegen voorrang verlenen aan het mo torverkeer. Op zo'n kruispunt heeft een wielrijder voorrang op een van links ko mende bromfietser. Door de gelijkschakeling met rijwielen Op het terrein van de Royal Gulf Club de Belgique in Tervuren is zaterdag een begin gemaakt met het zogenaamde drie- hoekstoernooi golf waaraan door de da- mes- en herenteams van België, Frankrijk en Nederland wordt deelgenomen. Frank rijk speelde tegen België, de Franse dames verloren met 36 en de heren met 2V2 6V2. Zondag kwam de Nederlandse ploeg in actie tegen Frankrijk. Zowel de dames als de heren moesten in de Franse spelers en speelsters hun meerderen erkennen, de heren met IV27V* en de dames met 27. Maandag wordt de wedstrijd België Nederland gespeeld. In de singles zal voor België koning Boudewijn meespelen. DAVIDSON. Het heren enkelspel van een internationaal tennistoernooi, dat in Barcelona is gehouden, is gewonnen door de Zweed Davidson. In de finale won hij van de Australiër Mervyn Rose met 46, g2 Y02 ALKMAAR—SOUTHEND UNITED. Za terdag werd in Alkmaar een wedstrijd ge speeld tussen de Engelse derde-divisieclub Southend United en Alkmaar. De ontmoe ting eindigde in een gelijk spel (22). De ruststand was 11. WERELDRECORD. De 22-jarige Ameri kaanse negeratleet en student Elias Gil bert heeft tijdens atletiekwedstrijden in Raleigh in Noord-Californië met een tijd van 22.1 sec. het wereldrecord over 220 yards horden verbeterd. DARRIGADE. André Darrigade is win naar geworden van de wegwedstrijd Pa- rijs-Valenciennes. Hij reed de afstand (260 km) in 6 uur 39 minuten en 25 seconden en had bij de finish een voorsprong van 40 seconden op zijn landgenoot Graczyk, die als tweede eindigde. EMILE DAEMS. De Belg Emile Daems heeft de vierdaagse wielerwedstrijd „Dwars door Berlijn" gewonnen. Het was een indrukwekkende triomf van deze 20- jarige knaap uit Brussel: hij zegevierde in op één na alle etappes. REIMS. Reims heeft in de finale van de Franse bekercompetitie met 31 van Ni- mes gewonnen. Reims, dat reeds kampioen van Frankrijk was, heeft door deze pres tatie de veelbegeerde „doublé" behaald. FRANCORCHAMPS. De Amerikaan Masten Gregory heeft zondag op het cir cuit van Francorchamps de sportwagen race om de Grote Prijs van Spa gewonnen. Hij legde de 15 ronden (211,8 km) af in 1 uur 5 min. 2,5 sec. De Belg Paul Frère werd met een Aston Martin tweede en de Amerikaan Carroll Shelby, eveneens met een Aston Martin, derde. MANDL. In Rotterdam zijn floretwed strijden voor heren om het Nederlands kamm'oenschap gehouden .De Amsterdam mer Mandl legde beslag op de titel. 'gelden voor de bromfietser nog de vol gende verkeersregels. Wanneer drie of meer rijbanen naast elkaar liggen, moet de bromfietser de voor hem rechtsgelegen buitenste rijbaan volgen. Verkeersheuvels mag de bromfietser nimmer aan de linker zijde voorbij rijden. Alvorens op een kruispunt links af te slaan mag de brom fietser zich naar de linkerzijde van de rechter weghelft begeven (voorsorteren), maar hij is daartoe evenmin als de wiel rijder verplicht. Hij mag de bocht naar links dus ook ruim nemen. Naast elkaar rijden Twee bromfietsers mogen naast elkaar rijden, zolang daardoor het verkeer niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd. Een ideale bepaling voor verloofde paren. De bromfietser mag ook naast zijn meisje rijden, indien zij slechts een gewone fiets berijdt. Maar hij mag haar niet voort duwen. Uitdrukkelijk verbiedt het Wegen verkeersreglement de bestuurder van een rijwiel met hulpmotor daarmede enig an der voertuig of deszelfs bestuurder voort te bewegen. Onder voertuigen verstaat het Wegenverkeersreglement onder andere ook rijwielen. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste f 300. Zal de overtreder van bedoeld verbod bovendien het verwijt kunnen treffen, dat hij zijn meisje aan strafvervolging heeft blootgesteld? Wat staat het meisje te wachten, wanneer zij door haar galante be geleider op sleeptouw wordt genomen? Kan ook zij gestraft worden? Voor dit probleem werd de kantonrech ter te Hoorn geplaatst. Het Wegenver keersreglement verbiedt de bestuurder van een rijwiel zich door een ander voertuig dan een rijwiel of deszelfs bestuurder te doen of te laten voortbewegen. Een meisje, dat zich op haar rijwiel door een brom fietser had laten meeslepen, werd straf rechtelijk vervolgd, omdat zij het zo juist genoemde verbod zou hebben overtreden. De kantonrechter overwoog evenwel, dat voor de toepassing van hoofdstuk III van het Wegenverkeersreglement, in welk hoofdstuk het betreffende verbod voor komt, de bromfiets gelijk is gesteld met een rijwiel. Het meisje moest dus geacht worden zich door de bestuurder van een rijwiel te hebben laten voortbewegen, het geen niet strafbaar is. In cassatie verenig de ook de Hoge Raad zich met deze ziens wijze en ontsloeg het meisje van rechts vervolging Mr. C. A. baron Bentinck De uitslag van de „Drie Provinciënrit" voor deelnemers aan het KNAC-kam- pioenschap luidt: Wedstrij'dklasse: 1. I)ee_(WaSgpng,ap. en. Quant (Amsterdam) 15 str.pnt.; 2. Gorris (Rotterdam en Wiedouw (Rotterdam). 28. str.pnt.; 3. Seegers (Den Haag) en Over toom (Amsterdam) 45 str.pnt.; 4. Jetten (Boxmeer) en Jetten (Boxmeer) 45 str.pnt.: 5. De Schutter (Nieuw Namen) en Hen- drikx (Hulst) 79 str.pnt. Sportklasse: 1. Jorritsma (Emmeloord) en Sinnema (Emmeloord) 61 str.pnt.; 2. Eijkelboom (Den Haag) en A. van Weezei Errens (Amersfoort) 90 str.pnt.; 3. De Vries (Heiioo) en Brantjes (Heiloo) 122 str.pnt. De Gaullist Jacques Soustelle, die zich onttrokken heeft aan de controle van de Franse regering en naar Algiers is uitgeweken, werd bij aankomst op het Algerijnse vliegveld begroet door ge neraal Salan (foto boven). Een enthou siaste menigte juichte hem toe, toen hij later op het balkon van het gouver nementsgebouw verscheen. Zaterdag hield de kring Haarlem en om streken van de Gereformeerde Organis tenvereniging haar zevenentwintigste jaar vergadering. Te dier gelegenheid had in de Grote Kerk om half vier een orgel concert plaats, dat gegeven werd door de heer Johan Timmerman, een collega van de orgelvrienden, die in betrekkelijk gro ten getale de bespeling bijwoonden. De organist maakte het zich niet ge makkelijk, want het eist heel wat vaar digheid, ervaring en zelfvertrouwen om klaarheid te brengen in de polyfonie van Bach's Preludium en Fuga in e, de grote wel te verstaan, om evenwicht in een variabele registratie te bereiken in een Partita van Pachelbel, om een Ricercare van Froberger zuiver te kleuren en rit misch duidelijk af te lijnen en vooral om het gekozen werk van Jacob Bijster tech nisch te beheersen, rijkelijk te registreren en tot een machtige climax op te stuwen. Bovendien vroegen de koraalbewerkingen van Walcha, waarvan Johan Timmerman er drie op zijn programma nam, de nodige dosis fantasie en goede smaak om ze tot fraaie klankjuweeltjes te maken. In aanmerking genomen, dat het orgel van Christiaan Müller en zijn geweldig „aanzetstuk" de akoestisch meewerkende ruimte van de weidse tempel hun aparte eisen stellen, die voor iedere organist, die geroepen is als nieuweling deze te be zweren, een niet te onderschatten rem kunnen betekenen, mocht de uitvoering van dit programma door de heer Timmer man zeer geslaagd worden genoemd. Voor al het zware stuk van Jacob Bijster muntte uit door evenwicht in de klankcomplexen en duidelijkheid van tekening. En bijzon der boeiend waren ook de koraalbewerkin gen van Walcha, waarin de poëzie van het kerklied delicaat naar voren trad. Aldus werden de collega's van de con certerende organist niet alleen vergast op vaardig spel maar tevens op een voor beeldig programma, dat van smaak en zuiver artistiek .inzicht getuigde. Jos. de Klerk Tijdens de races om de Grote Prijzen van Spa op het circuit van Francorchamps is de Britse coureur Archie Scott Brown ernstig gewond toen zijn Lister Jaguar ongeveer 400 meter van de grote tribunes uit de baan stoof, omsloeg en in brand vloog. De Brit werd met tal van brand wonden naar de medische post van het circuit vervoerd. Op het moment van het ongeluk had Scott de leiding in de sportklasse. Het was de eerste keer dat- hij in Francorchamps uitkwam. Donderdag 22 mei hoopt de heer G. C Haleber, chef van de Albert Heijnwinkel te Santpoort, Hoofdstraat 175, de dag te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar ge leden zijn loopbaan aariving. In mei 1933 begonnen als verkoper in Utrecht en Am sterdam, volgde reeds in november van dat jaar zijn aanstelling tot chef van de Albert Heijn winkel aan de Olympiaweg te Am sterdam. Jn juli 1948 volgde-zijn benoeming tot chef van de winkel te Santpoort HS'ö"fdst¥aé't. Zondagavond omstreeks elf uur is in het Grote Gasthuis te Haarlem het tweede slachtoffer van de koolmonoxydevergifti- ging, die zich vrijdagavond in het perceel Tweede Vooruitgangstraat 44 te Haarlem heeft voorgedaan, overleden. Het is de 79-jarige heer J. P. Tames, die zaterdagmorgen in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. Zijn 77-jarige echtgenote was reeds vrijdag nacht aan de gevolgen van de kolendamp vergiftiging overleden. Twee spelmomenten uit eredivisiewed strijden van zondag. Op de bovenste foto ziet men het eerste doelpunt in beeld van Sparta tegen PSV. Op de onderste foto de openingstreffer van DOS tegen Ajax, gemaakt door Lammers. Een grote groep floraliefhebbers van de Koninklijke Natuur-Historische Vereni ging heeft zaterdagmiddag gewandeld in het voetspoor van hun grote voorganger Carl Linnaeus. Zij brachten namelijk een bezoek aan de uitgestrekte tuinen van het landgoed „Hartecamp" op de grens van Heemstede en Bennebroek om daar studie te maken van de flora. Deze buitenplaats was in de achttiende eeuw het eigendom van de Amsterdamse burgemeester George Clifford, in welke dagen het landgoed als de prachtigste en volledigste plantentuin van Europa werd beschouwd. Verder was er een menagerie met tijgers, apen, herten en vogels, en vond men er tal van plantenkassen en een museum. Linnaeus, de Zweedse medi cus en natuurhistoricus heeft van 1736 tot 1739 op- de ,vHarteea-mp" gewoond. De boe ken, die hij in deze periode sehreef en de plantéhcollecties, welke door hem werden aangelegd, worden heden ten dage nog ge raadpleegd. Hoewel de glorie van het verleden wel zeer is getaand, heeft men zaterdagmid dag toch nog tal van plantenkundige objec ten kunnen bestuderen, die ruim twee eeuwen geleden -ook het studiemateriaal van Linnaeus vormden. Voorgelicht door de excursieleider, de heer J. Bakker uit Haarlem, deed men ook tal van interessante vondsten van in het wild levende planten, die elders niet of slechts zelden voorkomen. Zo ontdekte men schermvormende vogelmelk, kever orchis, tal van primula's, paddenstoelen liefhebbers vonden enkele eetbare mo- rieljes (die er in het jongste verleden, toen de tuinen werden verwaarloosd, meer groeiden doch nu nog slechts in enkele ex emplaren) en, een buitengewoon groot ont wikkelde zadelzwam. Bovendien vertoonden verschillende ge deelten van de tuin zich als een ware lust hof van bloeiende planten, struiken en heesters. Dit alles werd bestudeerd onder het ge kwinkeleer en gezang van tientallen vo gels, zoals deze in de bossen langs de bin- nenduinrand voorkomen. Eén der ontdekkingen, waarover men het meest enthousiast was, was wel een groot aantal in het wild groeiende arons kelken in volle bloei. In de jaarbeurshallen te Utrecht is de bondsdag gehouden van de bonden van Ne derlands Hervormde Meisjes- en Jonge lingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag. Ds. A den Hartogh sprak over de „goden van deze eeuw". De goden van deze eeuw worden volgens ds. Den Har togh telkens weer op een nieuw voetstuk gezet, ontvangen telkenmale een nieuw kleed, vervaardigd naar de nieuwste mo de. Duizenden worden er door betoverd. In de bezettingstijd werden er beelden op gericht voor de goden van het bloed, van het ras en van de bodem, doch ze zijn voor een groot gedeelte al weer omgevallen. Maar in deze jaren knipogen de goden van de democratie en van het humanisme ons toe, aldus ds. Den Hartogh. Het zijn dezelfde goden, alleen zijn ze bijgeverfd. De mammon, de zilverachtige god van het geld, voor wie velen buigen, is de bes te handlanger van de duivel, want hij maakt de mensen wijs, dat hij er niet is en juist daarom voert hij een schier on beperkte heerschappij'. In deze tijd is er een onverzadigbare dorst naar geld en goed. De bromfietsen rijden, al vlugger, worden al sierlijker en knetteren al lui der, de sigarettendamp wordt al dichter en de schoonheidsmiddelen steeds geraf fineerder. De rock 'n rollmuziek dreunt over het leven. Het leven lijkt haast op een film of op een Sint-Nicolaasavond. De mensheid van tegenwoordig, aldus dr. Den Hartogh, leeft ondoordacht en mechanisch en machtig veel kleine kanaaltjes zijn er heden, waardoor de goden dezer eeuw on gemerkt naar binnen sluipen. De mees ters op school spreken van televisiekinde ren, die 's morgens nauwelijks de ogen kunnen opendoen, omdat ze 's avonds veel te lang opblijven. „Al deze afgoden heb ben een machtige bondgenoot in ons eigen hart. Het is de afgod van het eigen ik," aldus ds. Den HaHogh. „Het is nodig, dat de ogen opengaan, waardoor men kan zien, dat dit wilde spel van de duivel en zijn marionetten een ijdel bedrijf is". De afgelopen tien jaar hebben ruim 685.000 personen een bezoek gebracht aan het Muiderslot, dat is evenveel als in de voorafgaande achtenveertig jaren. Tij dens deze tien jaar, dat Ton Koot slotvoogd van „het hoge huis te Muiden" is wer den tweehonderdzestien muziekavonden ontvangsten en manifestaties (als de jaar lijkse uitreiking van de P. C. Hooftprijs) gehouden. Het uiterlijk, de inrichting en de omgeving van het slot werden goeddeels gesteld in de staat, zoals het ten tijde van Hooft was. Op initiatief van „Ome Jan' van Zutphen werd de Muiderkring herop gericht, naar de slotvoogd op de tiende jaarlijkse persbijeenkomst in de ridder zaal van het slot in herinnering bracht. Vorig jaar werd een ernstige verzakking van de fundamenten onder de noorderlijke toren geconstateeerd.,.Ter plaatste ligt on der de kier, waarop het slot is gebouwd een ladgs modder-SihsUasml vermengd. Er is nu een krediet aangevraagd en de des kundigen van de Rijksgebouwendienst ho pen dat zo gauw mogelijk met de hersel- werkzaamheden van de fundamenten kan worden begonnen. Tot de recente aanwinsten behoren een grote boekenkast uit de eerste helft der ze ventiende eeuw en een grote collectie glaswerk. De wapenzaal kreeg een op een onderlaag van schelpen rustende stenen vloer. De slotvoogd vertelde nog, dat men nu doende is met het maken van fotoco pieën van alle stukken in het algemeen rijksarchief, die op het Muiderslot be trekking hebben. Met een nationaal congres, waarvoor ook buitenlandse belangstelling bestaat, viert de Vereniging van Paedagogiek in Leiden haar eeuwfeest. De minister van Onderwijs, mr. Cals, opende het congres en sprak over het gro te verschil tussen de pedagogische situa tie bij de oprichting van de vereniging in 1858 gn die van thans. Terwijl er toen nog geen sprake was van een wetenschap pelijke ontwikkeling van de pedagogiek is dit thans wel het geval. Hij prees het ini tiatief dat indertijd een klein groepje van kostschoolhouders waaruit de vereni ging is voortgekomen had genomen en waarop de thans jubilerende vereni ging heeft voortgebouwd. Nadat de minister namens de regering de gelukwensen voor dit eeuwfeest had aangeboden, schonk hij aandacht aan de pedagogiek in de opvoeding van nu. Hoe wel hij ervan overtuigd was, dat ook de overheid op dit terrein een taak heeft, rust deze in eerste instantie bij de maat schappij zelf. Uit haar zullen de krachten naar voren moeten komen die dit werk aanpakken en stimuleren. Zij zullen er in houd aan moeten geven, hetgeen ook straks het geval zal moeten zijn als het wetsontwerp inzake het structuurplan van het onderwijs, dat dit jaar vermoedelijk nog door het parlement zal worden behan deld, wet is. Het is onmogelijk en ook on gewenst om bij de onderwijswetgeving al les in wettelijke vormen vast te leggen. Dit zou verstarrend werken. In de maat schappij dienen krachten gevonden te wor den, die ten dele in staat zijn aan deze activiteiten vorm te geven, aldus de mi nister. KNVVL vergaderde. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft zaterdag in het officierscasino te Soesterberg haar jaarvergadering gehou den. In zijn openingswoord hield de voor zitter C. Kolff een beschouwing over de betekenis van KNVVL, die de eerste stoot gegeven heeft tot de ontwikkeling van het vliegwezen in ons land en een groot aan deel gehad in de ontwikkeling van de Ne derlandse luchtvaart. Nog veel meer acti viteiten zou de vereniging willen ont plooien, zo men niet geremd werd door de beperkte middelen, aldus de voorzitter. Het erelidmaatschap werd toegekend aan de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, oud-directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst. Het diploma-Paul Tissandier werd uitgereikt aan prof. dr. ir. H. J. van der Maas en van de heer U. F. M. Dellaert. directeur van Schiphol. Aagtekerk, 18 te Port Said. Abbedijk, 18 te Rotterdam. Abbekerk, 18 te Hamburg. Abida, 20 te Curagao verwacht. Agamemnon, 19 te Mobile. Alamak, 18 74 m. n.o. Ouessant n. St. Vincent. Alblasserdijk, 18 v. R'dam n. Tampico via Antw- Alcor, 19 te Antwerpen. Alcyone, 19 te Rio Grande Do Sul. Albireo, 18 35 m. n.w. St. Vincent n. Marseille. Aldabi, 18 v. Vitoria n. Inheus. Alderamin, 18 54 m. w.n.w. Sokotra n. Bombay. Alhena, 18 te Buenos Aires. Alioth. 18 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkaid, 18 v. Paranagua n. Rio de Janeiro. Alphacca, 18 et New York. Ampenan, 18 te Marseille. Amstelbrug, 18 te Rotterdam. Amstelkroon, 18 m. o.z.o. St. Helena n. Tnnidad. Angolakust, 17 v. Port Harcourt, 18 te Lagos. Annenkerk, 17 v. Daires n. Sanghai. Attis, 17 v. Curagao n. Paramaribo. Averdijk, 18 te Rotterdam. Baarn, pass. 18 Flores n. Rotterdam. Bali, 18 300 m. n.o. Sokotra n. Ummsaid. Banggai, 18 100 m. z.w. Penang n. Madras. Batjan, 19 te Belawan. Bennekom, 19 te La Guaira. Billiton, 18 v. San Francisco n. Manilla. Bintang, 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Blitar, 18 te Londen. Borneo, 18 v. Penang n. Colombo. Breda, 15 v. Pta. Cardon n. Maracaibo. Bussum, 18 10 m. o. Masira eil. n. Amsterdam. Callisto, 18 v. Sorel n. Belfast. Caltex Arnhem, 18 110 m. z.o. Little Quoin Island naar Rastanura. Caltex Delft, 18 te Suez n. Pernis. Calt. Nederland, 18 dw. Ras Al Hadd n. Bahrein. Calt. Rotterdam, 18 115 m. o.z.o. Gibralt. n. Pernis. Caltex Utrecht, 18 v. Port Said n. Bordeaux. Camerounkust, 16 te Takoradi n. Freetown. Camitia, 28 te Rotterdam verwacht. Casamance, 18 240 m. n.n.o. Las Palmas n. R'dam. Castor, 19 te La Guaira. Ceronia, 18 v. Bombay n. Kandia. Cistula, 18 240 m. o. Soemba n. Singapore. Concepcion, 17 te Montevideo verwacht. Corilla, 18 300 m. z. K. Guardafui n. Dar Es Salaam. Cradle of Liberty, 19 te Philadelphia. Diemerdijk, 17 v. Portland n. Victoria. Dongedijk, pass. 18 mona eil. n. Antwerpen. Dorestad, 16 314 m. n.n.o. Kp. Frio n. B. Aires. Drente, 18 v. Port Sudan n. Aden. Eemland, 18 te Bahia. Eenhoorn, 18 v. Port Said te Alexandrië. Elizabeth B, 18 420 m. w. Key West n. Dordrecht. Eos, pass. 18 Malta n. Alexandrië. Friesland KRL, 18 te Walvisbaai. Gaasterland, 18 te Amsterdam. Ganymedes, 18 te Bremen. Garoet, 19 te Bremen. Gooiland, 17 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Gordias, 19 et Amsterdam. Graveland, 18 te Las Palmas verw. v. Cabadello. Groote Kerk, 18 v. Bangkok n. Hongkong. Guineekust, 17 v. Hamburg n. Amsterdam. Hathor, 17 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hecuba, 18 te Maracaibo v. Aruba. Heemskerk, 18 76 m. w. Berlenga eil. n. L. Palm. Helicon, pass. 16 Azoren n. Amsterdam. Hera. 17 100 m. z.w. Flores n. La Guaira. Hermes, 18 te Puerto Limon. Hilversum, 16 160 m. z.o. Malta n. Philadelphia. Hydra, 18 220 m. w. Finisterre n. Emden. Ivoorkust, 18 90 m. z.z.w. Finisterre n. Conakry. Jagersfontein, 18 et Kaapstad. Japara KRL, 18 ten anker Abadan. Jason, 17 v. New Orleans n. La Guaira. Kaap Hoorn, 18 v. Napels n. Berre. Kalydon, 17 v. Rotterdam n. Curagao. Kara, 18 180 m. z.o. Cochin n. Perzische Golf. Karimata. 16 550 m. n.w. Azoren n. Beyrouth. Kelletia, 19 te Trinidad. Kellia, 18 40 m. n.o. Brisbane n. Miri. Kenia, 18 v. Rotterdam n. Curagao. Kermia, 19 te Hamble. Khasiella, 18 v. Punta Cardon n. Aden. Kieldrecht, 18 te Bremen verwacht v. Hamburg. Kinderdijk, 18 v. Antwerpen n. New York. Koningswaard, 16 160 m. o. Trinidad n. B. Aires. Koratia, 22 te Rouaan, 25 te Rotterdam verwacht. Korovina, 18 v. Curagao n. Punta Cardon. Kosicia, 23 te Landsend verwacht. Kylix, 19 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Laertes, 19 te Bangkok. Laurenskerk, 17 te Basrah. Lemaire, 18 v. Singapore n. Mauritius. Leto, 18 v. Freetown n. IJmuiden. Loenerkerk, 18 rede Rastanura. Lombok, 19 te Longvieuw. Loppersum, 18 te Houston. Louis Lantz, 18 v. Las Palmas n. Monrovia. Luna, 17 v. Amsterdam n. Italië. Maaskerk, 18 v. Duinkerken n. Antwerpen. Maaslloyd, 19 te New York. Maetsuycker, 18 v. Singapore n. Tandjong Mani. Mariekerk, pass. 18 Thursday Island n. Aden. Meerkerk, 18 v. Bombay n. Aden. Minjak 19 te Saigon. Molenkerk, 18 27 m. w.z.w. K. Gata n. Marseille. Moordrecht, 18 n. Wellington (665 m. w.n.w.). Muiderkerk, 18 v. Mombasa n. Dar Es Salaam. Mylady, 20 v. Rotterdam n. St. Nazaire. Naess Commander, 18 25 m. n.w. K. Bon n. Fawley. Naess Lion, 18 40 m. w. Lissabon n. Mena. Naess Tiger, 18 60 m. n.n.w. Muscat n. Houston. Nias, 18 v. Tandjong Mani n. Tandjong Priok. Noordwijk, 18 dw. Finisterre n. IJmuiden. Noordzee, pass. 18 Perim n. Suez. Oberon, 19 te Philadelphia. Oldekerk, 18 te Lorenzo Marques. Ondina, 18 250 m. o. Saigon n. Niigata. Oostkerk, pass. 18 Dondrahead n. Aden. Oranjefontein, 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Orestes, 18 op Elbe n. Hamburg. Orion, 18 10 m. n. Pantellaria n. Antwerpen. Pendrecht, 18 v. Izmir n. Larnacia. Perna, 23 et Mauritius verwacht. P. G. Thulin, 20 te Curagao verwacht. Poelau Laut, 19 te Genua. Polyphemus, 19 v. Djibouti n. Suez. Prins Willem II, 18 te Sarnia. Provenierssingel, 18 te Mobile verwacht. Purmerend, 18 v. Rota n. Barcelona. Raki, 18 110 m. w.z.w. Cape Comorin n. Djibouti. Ridderkerk, pass. 18 Str. Messina n. Port Said. Roepat, 18 te Antwerpen. Rotti, 18 v. Belawan, 19 te Penang. Saloum, 18 50 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Sarpedon, 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Scherpendrecht, pass. 17 Kreta n. Port de Bouc. Schie, 17 te Rotterdam. Sibajak, 17 v. Rotterdam n. Sydney. Silindoeng, 19 te Singapore v. Pt. Swettenham. Sliedrecht, 18 te Suez. Soestdijk, 18 120 m. z.o. Sable Island. Solon, 16 860 m. n.n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Somelsdijk, 18 te Antwerpen verw. v. New York. Stad Alkmaar, 18 3 m. w. St. Vincent n. Gibraltar. Stad Amsterdam, 17 v. Rotterdam n. Pepel. Stad Rotterdam, pass. 18 Startpoint n. Wabana. Stad Schiedam, 18 60 m. n.n.o. Finist. n. Emden. Stad Utrecht, 18 500 m. w. Landsend n. A'dam. Stanvac Ogan, 18 v. Sungeigerong n. Singapore. Stanvac Talang Akar, 19 te Tj. Uban verwacht. Stentor, 18 te Ciudad Bolivar. Straat Bali, 18 te Yokohama. Straat Madura, 18 ten anker rede Lor. Marques. Straat Mozambique, 18 v. Vitoria n. Walvisbaai. Sumatra, pass. 18 eil. Minicoi n. Penang. Sunetta, 19 te Geelong. Tappanzee, 19 te Karachi. Tegelberg, 17 v. Kobe n. Okinawa. Teiresias, 18 30 m. n. Malta n. Port Said. Telamon, 17 v. Jacksonville n. Philadelphia. Tero, 18 te Santos. Teucer, 17 v. New Orleans n. Newport News. Themis, 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Tiberius, 15 v. Pto. Plata n. Ciudad Trujillo. Titus, 18 200 m. w.z.w. Scillys n. St. Kitts. Tjitjalengka, 18 v. Hongkong n. Kobe. Towa, 18 v. Bremen n. Antwerpen. Triton, 18 250 m. z.w. Landsend n. Emden. Van Cloon, 18 te Bluff. Vlist, 19 te Norfolk. Westerdam, 18 te Rotterdam. West-land, 16 120 m. z.w. Vitoria n. Las Palmas. Wieldrecht, 18 125 m. o.n.o. Massawa n. Suez. Willemstad. 18 te Georgetown. Zaanland, 18 te Amsterdam. KLEINE VAART Albatros, 18 op Schelde n. Antwerpen. Bernard John, 18 40 m. n.o. Casquets n. Rouen. Boreas, 1 te Calamata n. Catania. Bounty, 18 dw. Wight n. Avonmouth. Draco, 18 30 m. z.w. Wight n. Amsterdam. Duiveland, 18 te Bassrock n. Grangemouth. Flevo, 16 te Oport o n. Amsterdam. Manto, 17 te Le Havre n. Bordeaux. Midas, 17 te IJmuiden n. Kopenhagen. Notos, 17 v. Hamburg n. Bremen. Phidias, 16 v. Algiers n. Tunis. Plato, 16 te Lissabon n. Rotterdam. Strabo, 17 v. Rotterdam n. Malta. Eljo, 18 te Sandettie n. Garston. Julia Mary, 18 10 m. van Villano n. Newport. Lijnbaansgracht, 18 t.e IJmuiden n. Zaandam. Lucas Bols, 18 op Elbe n. Amsterdam. Twee Gebroeders, 18 dw. K. Finist. n. Casablanca. Pavo, te Rotterdam van Londen. Kaap Falga, 14 te Zaandam v. Kristinehamn. Nero, 18 60 o.z.o. St. Vincent n. Antwerpen. Thaletas, 18 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Schippersgracht, 18 120 m. w. Lista n. Burghhead. Westerdok, 18 te Galloper n. Londen. SLEEPVAART Friesland, 19 180 m. z.w. Honolulu n. Manilla. Hudson, 19 200 m. z. Jamaica n. Almirante. Humber, 19 250 m. n.w. Trinidad n. N. Palmira. Loire, 19 v. Dakar n. Conakry. Oceaan, 19 200 m. z. Jamaica n. Almirante. Poolzee, 19 480 m. z.z.w. Fayal n. Cartagena. Rode Zee, 19 710 m.t n.o. Key West n. Houston. Thames, 320 m. n.w. Madeira n. Trinidad. Tyne, 19 130 m. z.o. Ras Madraka n. South.ton.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11