Panda in het Wilde Proteststaking op Howaldt-werf tegen vermeende Nederlandse staatsinvloed Stijgende temperaturen Wereldnieuws Nu Bonn tot verkoop heeft besloten Bevredigend resultaat bij Lijm en Gelatine Delft Goede Vwa»*taalcijfers Ketjen Winst bij VNSM bijna f 2 miljoen gestegen L. Schaus voorgesteld als lid Europese Commissie Contante handel in enkele buitenlandse valuta's Twee nieuwe bruggen in Rotterdam geopend Koningin bezoekt Baarnse schoolmarktdag Kerkelijk Nieuws Examens Eerste parachutistencentrum in Nederland geopend Afscheid prof. Michels Korfbalpionier Nico Broekhuysen begraven ocli ió Ixet zo Chinese uitvinding J MAANDAG 19 MEI 1958 (Van onze correspondent in Bonn) Morgenochtend om 6 uur begint op de Howaldt's Scheepswerf te Hamburg een waarschuwingsstaking van 9000 arbeiders, die 24 uur zal duren en die bedoeld is als protest tegen de voorgenomen overgang van de werf van staats- in particuliere handen. De vakbond van Hamburgse metaalarbeiders heeft medegedeeld dat zij er zo nodig toe zal overgaan ook op andere werven dergelijke proteststakingen uit te roepen. Zoals gemeld heeft de regering te Bonn besloten de Howaldts Werke Hamburg, welke geheel in het bezit is van de Westduitse staat, voor DM 35.000.000 te verkopen aan een consortium, dat bestaat uit de Dortmund Hörder Hütten Union, de Siemens- Schuckert-Werke en de Deutsche Bank. Het contract over deze verkoop is dezer dagen te Bonn ondertekend, maar moet nog door de Bondsdag en de Bondsraad (tweede en eerste kamer) worden goedgekeurd. Van de zijde van de vakbond heeft men van het begin van de onderhandelingen over deze verkoop af een critische houding aangeno men, welke werd bevestigd door een stemming onder de Howaldt-arbeiders. Aan de ene kant vreest men te Ham burg, en niet alleen in vakbondskringen, dat de werkgelegenheid in gevaar zal ko men indien de werf, zoals men noemt, „gereprivatiseerd" wordt. Aan de andere kant toont men nog altijd een zekere angst voor de Nederlandse invloed in de Dortmund Hörder Hütten Union, waarvan de aandelen voor 40,8 percent in handen zijn van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Zo als bekend, zijn in de Hoogovens de Staat der Nederlanden voor 30 percent en de stad Amsterdam voor 10 percent geïnteres seerd. De Dortmund Hörder Hütten Union krijgt, als het Westduitse parlement het contract goedkeurt, 48 percent van het aandelenkapitaal van de Howaldt Werke; Siemens en de Deutsche Bank krijgen sa men 26 percent en de stad Hamburg zal een minderheidsaandeel van 26 percent verkrijgen, waarbij bepaald zal worden dat de bezitter van dit pakket speciale rechten zal bezitten teneinde voor Ham burg ongewenste besluiten te kunnen voorkomen. Van de kant van de vakbond is gezegd dat de zogenaamde reprivatisering van de werf geen zin heeft als een deel van de aandelen toch weer in handen komt van een staat, te weten de Nederlandse Staat. De metaalarbeidersbond zegt thans dat de kans in de toekomst aanwezig is dat de ADVERTENTIE Blf apotheker en drogist Het hogere batig saldo van de exploi tatierekening over 1957 van de n.v. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" ad 1.267.239 (v.j. 1.032.879) spruit voort uit het feit, dat geen vennootschapsbelasting betaald zal behoeven te worden, aldus het jaar verslag. Op eigendommen en machines wordt een bedrag afgeschreven van f 558.944 en op de deelneming in „Delft Gelatin Canada Ltd." wordt voorgesteld 420.000 af te schrijven. Een winst resteert van f 220.350 312.320). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent, waarvan 5 percent in contanten en de overige drie percent aangevuld met 2 percent ten laste van de agioreserve, in certificaten van aandelen Hiervoor zullen certificaten van 100.— in circulatie worden gebracht (vorig jaar werd 10 percent uitgekeerd, waarvan 5 percent desgewenst in aandelen). Het ka pitaal werd verhoogd van 1.900.000 tot f 2.013.000. Alle factoren tezamen gaven het tweede halfjaar een gunstiger aanzien, waardoor het eindcijfer van het bedrijf in Delft als bevredigend mag worden beschouwd. De ontvettingsinstallaties waren tot een maxi mumcapaciteit bezet. De produktie van beenderlijm bleef gelijk en werd vlot af gezet. De gelatineproduktie was 5 percent hoger. De vraag voor beenderlijm en gela tine verminderde tegen het einde van het jaar. De omzet in geld was 110 percent van die over 1956. De totale omzet in Delft was 2 percent hoger. Ruim 25 percent van de omzet vond zijn weg naar het buiten land. De directie hoopt door zelffinanciering en een matige uitbreiding van de balans- post „lening opgenomen geld" het program ma van vernieuwing voort te zetten, waar door de winstcapaciteit van het bedrijf zal kunnen worden vergroot. De bedriifsresul- taten voor het eerste kwartaal 1958 zijn bevredigend. Volgens de kwartaalbalans per 31 maart 1958 heeft de Koninklijke Zwavelzuurfa- brieken v/h Ketjen n.v. een winst behaald van 1.355.000 (v. j. 1.066.000). De af schrijvingen ad 1.754.000 1.268.000) in aanmerking genomen, noemde het bestuur deze cijfers zeer gunstig. Aldus mededelin gen in de algemene vergadering van aan deelhouders. Alle toekomstige investerin gen hoopt het bestuur uit eigen middelen te financieren, zodat waarschijnlijk geen beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te worden gedaan. In 1958 is Ketien voornemens een nakket aandelen in de Nederlandse soda-industrie ter waarde van 250.000 over te doen aan de Kon. Ned. Zout-industrie voor 300.000. Als resultaat van deze transactie kunnen de deelnemingen in de toekomst weer voor 1,op de balans paraisseren. In 1958 is Ketjen voornemens een pak ket aandelen over te doen aan de Kon. Ned. Zout Industrie voor 300.000. Het bestuur hoopt dat de samenwerking met de American Cyanamid Company zich ook zal uitstrekken tot de produktie van andere artikelen. Concrete plannen zijn nog niet aanwezig. De thans in aan bouw zijnde fabriek voor de vervaardiging van een katalysator op platina-basis in samenwerking met de American Cyana mid dient om de positie op de komende Euromarkt te versterken. Howaldtswerke minder opdrachten zal krijgen als ook in Nederland het aantal opdrachten zou teruglopen. Een invloed rijk blad als de Hamburgse Welt schreef dezer dagen dat er tussen werven in Duitsland, waaronder Howaldt Hamburg, en in Nederland inzake Argentijnse op drachten reeds een zeer scherpe concur rentie bestaat en voorts dat speciaal op het stuk van het reparatiebedrijf van Ho waldt een nadelige Nederlandse invloed gevreesd wordt. Van regeringszijde te Bonn is er uiter aard op gewezen, dat de invloed van de Nederlandse Staat via de Hoogovens en de Dortmund Hörder Hütten Union toch wel zeer gering, zo niet nihil geacht moet worden, afgezien nog van het feit dat de Dortmund Hörder Hütten Union slechts over 48 pereent van de Howaldts aandelen zal kunnen beschikken. De werfleiding zelf heeft verklaard dat het openbare de bat over deze zaak de werf zelf schade berokkent omdat juist thans door de flauwe stemming op de vrachtenmarkt het aantal opdrachten gering is. Van Ne derlandse kant- is niet ten onrechte ver klaard dat spreken over Nederlandse staatsinvloed in dat geval ietwat belache lijk aandoet en voorts dat het juist Neder landse scheepvaartmaatschappijen zijn ge weest, die de laatste 8 tot 9 jaren voor miljoenen aan schepen te Hamburg heb ben besteld. Dank z(j de toegenomen inkomsten uit het ladingvervoer kon, ondanks een ver dere stijging van de uitgaven, 1957 voor de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te 's-Gravenhage met een zeer bevredigend resultaat worden af gesloten. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat het voordelig saldo der exploi tatierekening ongeveer f 5,6 miljoen gun stiger was dan over 1956, te weten 34,3 miljoen tegen f 28,6 miljoen. Daartegen over staat, dat de afschrijving op de sche pen moest worden gesteld op 24,5 miljoen tegen 20,3 miljoen in 1956. In totaal werd in 1957 13 miljoen (v.j. 12% miljoen) aan Sê"feshïvë voor vToot- vernieuwing gedoteeerd. Ook de bedrijfs kosten zijn geste'gèh. Hët" fèltèfötife- eti surveyfonds werd versterkt door toevoe ging uit de winst van 3 miljoen. De in terestrekening geeft een voordelig saldo aan van 3,3 miljoen tegen 2,2 miljoen. De assurantiereserve ad 9 miljoen wordt ook thans voldoende geacht. Ten laste van de exploitatierekening is voldoende gere serveerd voor buitenlandse en binnenland se belastingen. In september 1957 werd het geplaatste kapitaal door uitgifte van bo nusaandelen verhoogd van 38 miljoen tot 41,8 miljoen. Er is een zuivere winst ge maakt van 10,1 miljoen (v.j. f 8,3 mil joen). Voorgesteld wordt 14 percent divi dend (v.j. 11 percent), waarmee een bedrag is gemoeid van 5.852.000. Per 1 januari is de boekwaarde der sche pen 136.021.326. De vloot bestaat uit 45 schepen met een draagvermogen van 442.293 ton. In aanbouw zijn een passa giers-vrachtschip van 12.000 ton en vijf vrachtschepen variërend van 5600 tot 11.800 ton draagvermogen. De inkomsten uit het ladingvervoer ver toonden een bevredigende vooruitgang. De inkomsten uit het passagiersvervoer ble ven op hetzelfde peil. Over 1958 spreekt het verslag geen voor spelling uit. „Het is echter duidelijk, dat de resultaten minder gunstig zullen zijn dan over 1957". De spreiding van het be drijf rechtvaartdigt de hoop, dat de maat schappij de huidige recessie bevredigend het hoofd zal kunnen bieden. Luxemburg heeft als lid van de Europese Commissie der E.E.G. in plaats van het overleden lid M. Rasquin voorgesteld de tegenwoordige ambassadeur van het groot hertogdom in Brussel, Lambert Schaus. De benoeming van Schaus behoeft nog de goedkeuring van de regeringen der vijf andere landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Met ingang van 20 mei zal het weer zijn toegestaan ponden sterling, Belgische fran ken, Franse francs, Zwitserse „c"-francs, Duitse marken, Italiaanse lires, Oosten rijkse schillingen, Deense kronen, Noorse kronen en Zweedse kronen contant te ver handelen ter creditering op een desbetref fende vreemde valutarekening. Deze verkoop is echter gebonden aan de voorwaarde, dat de verkochte vreemde valuta nodig zijn voor het betalen van een schuldverplichting terzake van een zuiver commerciële goederen- of diensten transactie met een niet-ingezetene, voor welke betaling, voor zover vergunnings- plichtig, vergunning is verleend. Indien en voor zover dertig dagen na het verkrijgen de vreemde valuta niet zijn gebruikt voor het verrichten van deze betaling aan een niet-ingezetene, moet onverwijld tot ver koop aan een deviezenbank worden over gegaan. Een eventuele koerswinst, ontstaan dooi een inmiddels ingetreden pariteitswijzi ging, moet aan de Nederlandsche Bank worden afgedragen onder aftrek van 54 van de tegenwaarde van het verkochte be drag, dat bij wijze van tegemoetkoming in de gemaakte kosten mag worden behou den, zo deelt de Hollandsche Bank-Unie mee. Dividend Nonius Commissarissen van de n.v. „Nonius" te Delft, instrumentenfabriek, heeft besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957 op de gewone aandelen te bepalen op 10 percent. Vorig jaar werd eveneens 10 percent uitgekeerd. Vandaag viert Rotterdam zijn jaarlijk se opbouwdag. Om half negen vanochtend kwamen de genodigden in het stadhuis aan de Coolsingel bijeen waar de burge meester, mr. G. E. van Walsum, hen toe sprak. Men begaf zich vervolgens naar de lucht haven „Rotterdam", waar de tijdelijke wethouder van openbare werken, R. Lan- gerak, een hangar van 37 bij 90 meter in gebruik stelde. Deze hangar, bedoeld voor stalling, reparatie en onderhoud van mid delgrote toestellen, is van de Royal Air Force gekocht uit een lening van een half miljoen gulden, die het Rotterdamse be drijfsleven de gemeente verstrekte. Het volgende punt betrof de opening van de nieuwe Blijdorpbruggen over de Schie door minister Algera. Deze twee vaste bruggen, elk 80 meter lang en 16 meter breed, maken deel uit van de verbindings weg Den Haag-Rotterdam. Aan beide kan ten is een circulatieplein aangelegd. Een van de bruggen is onlangs beproefd met drie Centuriontanks, elk van vijftig ton, waarbij gebleken is dat zij ruimschoots aan de gestelde eisen voldoen. In Rotterdam-Zuid, opende de wethou der van sociale zorg en volksgezondheid, A. Hogeweg, vervolgens het nieuwe ge bouw van de G.G. en G.D.,* dat ruim 4,5 miljoen gulden heeft gekost. De ochtend werd besloten met het heien van de eer ste paal voor de nieuwe raffinaderij van de Esso in het Botlekgebied door de bur gemeester van Spijkenisse, P. J. Bliek.', Zaterdagmiddag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan een voorjaars- markt in Baarn, die 300 leerlingen van de Nieuwe Baarnse School ten bate van de uit Indonesië gerepatrieerden hebben ge houden. Prinses Marijke, die ook aanwe zig was, is de hele middag voor het goede doel als danseresje en als bloemenmeisje in actie geweest. De Koningin die om on geveer drie uur arriveerde bleef tot bij zes uur. Zij bracht een bezoek aan alle kramen, proefde van het ijs dat werd op gediend en kocht zowel aan de uitdragers- kraam als bij de kleine venter, die zijn snoepjes voor een dubbeltje aan de man bracht. Toen zij het terrein verliet, puilde haar tas uit van de inkopen. Tegen halfacht 's avonds bracht de Ko ningin opnieuw nu in gezelschap van de prinsessen Marijke en Margriet een be> zoek aan de voorjaarsmarkt. In het overvolle restaurant keek zij naar de volksdansjes, een filmvoorstelling en een kinderballetuitvoering, waaraan ook prinses Marijke meewerkte. Daarna nam de Koningin deel aan de verkoop van goederen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeist (vac. A de Vries) H. A. Lenz te Hellendoorn. Aangenomen naar Wuppertal (Duitsl.) (Evang. Kirche) F van Raalten te Veghel en Uden. Benoemd tot hulpprediker te Heemstede (stichting Meer en Bosch) J. de Vries, werkzaam aldaar. De Provinciale Kerkvergadering van Drente besloot het op ds. A. G. Roeders te Roderwolde uitgebracht beroep als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (di recteur diaconaal en maatschappelijk werk in Drente) in verband met huisvestings- moeilijkheden op te schorten. Evang. Luth. Kerk Drietal te Middelburg-Vlissingen L. Eve- lijn te Enkhuizen, dr. H. J. Jaanus te Rot terdam en C. Pel te Amsterdam, van wie eerstgenoemde is beroepen. Leiden. Kandidaatsexamen Franse taal- en let terkunde: D. J. H. van Elden, Den Haag (cum laude); A. J. P. Verpaalen, Rucphen (N.-Br.); M. J. Steens, Rotterdam. Kandidaatsexamen ge neeskunde: M. I. Soeteman, Den Haag; L. N. Velds, Den Haag; H. de Vos, Bergen op Zoom; G. de Greef, Vlissingen; C. J. de Groot, Aerden- hout; P. Spit, Leiden. Artsexamen: le gedeelte: mej. S. H. Wijbregt, Voorburg; H. A. Delfos, La ren (N.H.); D. N. Edelbaum, U.S.A.; M. C. Hoff man, U.S.A. Artsexamen 2e gedeelte: J. M. Cas- soute, Den Haag; H. P. J. M. Platenburg, Voor burg; P. Ch. van Remundt, Leiden. Nijmegen. Doctoraalexamen geneeskunde deel 1: A. M. Th. E. Smits, Nijmegen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen scheikunde: B. C. Poeder, Hilversum; J. W. H. van Buuren, Amsterdam. Kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: B. H. Rep, W. Lang man, G. J. M. Wiegman, allen te Amsterdam; J. A Schouten, Berkhout. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men economie: H. van 't Land, Vinkeveen; T. Trieleman, Bussum; F. de Raay, Amstelveen Kandidaatsexamen rechten: J. P. Schouten, Bre da. Kandidaatsexamen Nederlandse letteren: mej S. Langbroek, Bussum. Utrecht. Doctoraalexamen geneeskunde: mej. J. H. H. van Eek, Bussum; P. H. Kleingeld, Rot terdam; W. J. Smits, Den Bosch. Doctoraalexa men rechtsgeleerdheid: A. P. Magnin, Eindhoven, Doctoraalexamen pharmacie: mej. M. v. d. Berg, Utrecht; P. M. Breel, Amersfoort; W. H. van G9rkomv Arnhenu Artsexamen: A. P; Hartman. Aalten; J. Tjong Tjin Joe, Utrecht; W. Franken berg; De Bilt; «L C. de Jongh, Amersfoort; G. H. M, Smeets, Nijmegen-. Gedurende het weekeinde bevond ons land zich in de overgangszone tussen een hogedrukgebied, dat van de Azoren tot Zuid-Frankrijk reikte en een depressie, die al opvullend over Schotland naar het Oostzeegebied trok. Tussen deze twee systemen stond een krachtige, westelijke luchtstroming waarmee zondag vochtige lucht werd aangevoerd. Een volgende de pressie bereikte vanmorgen, komende uit zuidwestelijke richting, het zeegebied ten westen van Schotland. Tegelijkertijd begon het hogedrukgebied boven Zuid-Frankrijk zich naar midden- Europa te verplaatsen Ten gevolge van déze ontwikkeling draait de wind in ons land naar zuid, waardoor de kans op op klaringen groter wordt en de temperaturen stijgen. Het koufront van de depressie zal echter morgen in de loop van de dag ons land naderen en aanleiding kunnen geven tot enkele buien, gepaard gaande met af koeling. WEERRAPPORTEN Dinsdag 20 mei Zon op 4.40 uur, onder 20.34 uur. Maan op 6.04 uur, onder 22.06 uur. Maanstanden 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 mei Hoog water 4.40 en 17.03 uur. Laag water 0.25 en 12.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten W> •O BS O0 en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: ci "w 5 f-> S laatste 24 uur. 0) O c5 Den Helder zwaar bew. w a O Ypenburg geheel bew. wzw a 1 Vlissingen geheel bew. wzw ii 0,1 Eelde zwaar bew. w ii 0 Twente zwaar bew. wzw 12 5 De Bilt geheel bew. wzw 12 2 Eindhoven geheel bew. wzw 12 8 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 12 0,2 Helsinki half bew. w 6 3 Stockholm onbewolkt wnw 12 1 Oslo onbewolkt nnw 15 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 13 4 Aberdeen regen ozo 16 3 Londen geheel bew. w 18 0 Amsterdam geheel bew. zw 14 0,4 Brussel geheel bew. wzw 17 0,2 Luxemburg geheel bew. w 15 0,3 Parijs geheel bew. w 20 0 Bordeaux licht bew. no 22 0 Grenoble half bew. windst. 21 0 Nice onbewolkt nw 21 0 Berlijn half bew. w 16 2 Frankfort geheel bew. w 19 0,1 München zwaar bew. w 15 0 Zürich onbewolkt zzo 19 0 Genève onbewolkt windst. 19 0 Locarno onbewolkt windst. 24 0 Wenen zwaar bew. w 20 0 Innsbruck half bew. windst. 21 0 Rome onbewolkt ono 22 0 Ajaccio onbewolkt windst. 24 0 Madrid licht bew. n 0 Mallorca zwaar bew. windst. 0 Algiers half bew. O 25 0 66. „Nee, Jolliepop", zei Panda, bedrukt voor zich uitstarend, „ik geloof niet, dat we iets tegen Joris kunnen beginnen. Er is niemand, die het tegen zijn huurboeven durft op te nemen. Ze schieten veel te goed". „Sta mij toe, in dezen met u van mening te verschillen", antwoordde Jol liepop, terwijl hij stiekem de deur van Billy's cel opende. „Er is wel degelijk iemand, die in vuurkracht niet voor hen onder doet". „Wie dan?" vroeg Panda. „IK!" riep Billy de Buffel, die hem on opgemerkt van achteren genaderd was. „Hela!" riep Panda verschrikt omkijkend, „wie heeft jou vrijgelaten?" „Maak je daar maar niet meer druk over, groentje", zei Billy. „Je bent geen sheriff meer; ik zal dat baantje wel even van je over nemen en schoon schip schieten". Met deze woorden ontrukte hij Panda's sheriff-ster en patronentas en snelde naar buiten. „Jolliepop!" riep Panda, „wat betekent dat?! Heb jij hem „Dit betekent, dat men in het Wilde Westen revolverbandie ten met revolverbandieten moet bestrij den", sprak Jolliepop. Pief paf poef! Boef tegen Boef!! Joedelheeeü!" En, zijn para plu als een geweer opheffend, snelde hij Billy achterna. Vele honderden zijn zondag op het vlieg veld Zuid-Limburg getuige geweest van de opening van het eerste parachutisten centrum van Nederland door de voorzit ter van de Nederlandse Parachutistenclub luitenant-kolonel W. D. M. Eekhout uit Harderwijk. Dit eerste centrum kon pas na vele maanden van voorbereiding door de para chutistenclub, die aangesloten is bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, tot stand komen. De club was reeds in 1948 gevormd door oud-„para's", die in Indonesië hun opleiding als militaire parachutist hadden ontvangen en die se dertdien het parachutespringen als sport in ons land verder beoefenden. Maar de opleiding en het behalen van brevetten was tot voor kort in Nederland verboden, zodat belangstellenden voor een dergelij ke opleiding zich naar Frankrijk begeven moesten. Mr. F. Molhuysen uit Leiden, adjunct secretaris van de K.N.V.V.L. en secretaris penningmeester van de Nederlandse Para chutistenclub, heeft sedert vorig jaar on vermoeid geijverd voor de mogelijkheid van een opleiding in Nederland en daar voor de nodige reglementen ontworpen, die de goedkeuring van de Rijkslucht vaartdienst ontvingen. De keuze van het parachutistenopleidingscentrum viel op het vliegveld Zuid-Limburg, waar de ha venmeester, de heer D. Roxs, enthousiaste medewerking verleende. De parachutis tenclub telt thans 160 leden, waarvan er tachtig gebrevetteerd zijn in het bui tenland. Vijf van hen zijn parachutisten- springster. Voor de veertiendaagse cursussen, die voor de komende zomer op het vliegveld Zuid-Limburg zijn vastgesteld, konden reeds 40 belangstellenden worden inge schreven. Het programma van de club vermeldt onder andere op Tweede Pinksterdag springdemonstraties op het vliegveld Eel- de, op 7 juni in Mijnsheerenland en verder op de NAVO-show op 5 juli in Soesterberg. De straffe wind was er zondag oorzaak van, dat de demonstratiesprongen van nog niet gebrevetteerde parachutespringers geschrapt moesten worden. Wel hebben en kele oude rotten als de chef van het oplei dingscentrum, de heer H. Plaizier, kapi tein J. M. Gerverdinck uit Harderwijk en de heer A. Lagas uit Leiden geslaagde pa rachutesprongen gemaakt uit de Piper Pa cer van de Aeroclub Limburg. Prof. dr. L. C. Michels zal vrijdag 30 mei als hoogleraar in de Nederlandse taalkunst en indogermanistiek aan de r. k. universiteit te Nijmegen afscheid ne men. Wegens het bereiken van zijn 70ste levensjaar 's middags om drie uur houdt hij een afscheidscollege. De scheidende hoogleraar is twaalf jaar aan de Nijmeegse universiteit verbon den geweest. Hij heeft naam gemaakt met zijn studie „bijdragen tot het onderzoek van Vondels werken", dat hij als proef schrift verdedigde bij wijlen prof. dr. B. H. Molkenboer te Nijmegen. Dr. Michels was jarenlang docent aan de r.k. leergan gen te Tilburg. Zijn naam is onafscheide lijk verbonden aan het „Tijdschrift voor taal en letteren", waarvan hij redactie secretaris is geweest. Hij is tevens lid van het Thijmgenootschap, de spellingscom missie en buitenlands erelid van dë Ko ninklijke Vlaamse Academie. Sinds 1957 verschijnen zijn „filologische opstellen", een keuze uit de artikelen die hij sinds 1912 in verschillende tijdschriften heeft ge publiceerd. Zaterdagmiddag is onder grote belang stelling uit korfbal- en onderwijskringen op de algemene begraafplaats in Baarn het stoffelijk overschot van de heer Nico Broekhuysen, de pionier van de korfbal sport in Nederland, ten grave gedragen. De heer K. J. Heyboer, erelid van de Nederlandse Korfbalbond, zeide aan de groeve dat de heer Broekhuysen het niet alleen aandurfde een nieuwe sport in Ne derland te introduceren, maar hij stelde deze tak van sport ook toegankelijk voor dames, op een tijdstip dat duizenden in Nederland hier afkerig tegenover ston den. De heer K. Zijs, voorzitter van de Belgi sche Korfbalbond, sprak zijn dank uit voor de levensblijheid die de heer Broek huysen ook in België heeft gebracht. Een zoon van de overledene zeide in de geest van zijn vader te handelen wanneer hij de hoop uitsprak dat de Korfbalbond in Nederland op dezelfde voet zou door gaan. Vriendschap. De twee oudste zonen van president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, Khaled en Abdel Hakim, zullen hun zomervakantie in Sotsji aan de Zwarte Zee doorbrengen, samen met de kleinkinderen van pre mier Kroesjtsjev, zo meldt het Egyp tische blad Al Ahram. Kroesjtsjev hoopt dat zijn kleinkinderen met Nas sers kinderen vriendschap zullen slui ten, aldus het blad. Loontje. Bondskanselier Adenauer heeft in Dortmund een politieke redevoe ring onderbroken om de uitslag bekend te maken van een kampioenswedstrijd, waarbij Hamburg met 30 was ver slagen. De zaal barstte in luid gelach uit toen de kanselier zei: „Als de Ham burgse ploeg iets te maken had met het parlement van deze deelstaat, zou ik zeggen: „Boontje komt om zijn loontje" (Het parlement van Hamburg verzet zich tegen de wens van dr. Adenauer geen volksstemming te houden over de kernbewapening). Overgenomen. Het Poolse litteraire week blad „Nowa Koeltoera" waarin onaf hankelijke intellectuelen schreven, is door de communistische partij overge nomen. Het is het laatste tijdschrift dat de culturele vrijheid genoot die een groep intellectuelen in oktober 1956 verwierf. De partijfunctionaris die met culturele zaken is belast, heeft ver klaard dat de schrijvers in Polen vrij zijn om te schrijven wat zij willen, maar dat de partij zal uitmaken wat er gepubliceerd wordt. Slotsom. De Amerikaanse vice-president Nixon is, naar gemeld wordt, tot de slotsom gekomen dat de Verenigde Staten een krachtiger houding moet aannemen tegenover de dictaturen in Lrtijns-Amerika. Hij zou op een be sloten persconferentie gezegd hebben voorstander te zijn van diepgaande wij zigingen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van die landen. De twee bur gerlijke leden van de regeringsraad van Venezuela, Mendoza en Lamberti, heb ben hun ontslag ingediend en gekregen waarschijnlijk naar aanleiding van de incidenten bij het bezoek van Nixon aan Venezuela. Terechtstellingen. Vier Hongaren, die schuldig waren bevonden aan een po ging tot omverwerping van de volks- democratische orde in Hongarije tijdens de opstand in 1956, zijn ter dood ver oordeeld en terechtgesteld, aldus heeft 't Hongaarse persbureau MTI gemeld. Dit viertal maakte deel uit van een groep van zestien. Twee anderen van deze groep kregen levenslange gevan genisstraf en de tien overigen gevan genisstraffen variërend van een tot veertien jaar. Lichte aandoening. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is op advies van zijn artsen uit zijn hoofdstad Riad naar het ziekenhuis van de Amerikaanse lucht macht in Dahran overgebracht. Men oordeelde dat de koning voor behande ling van zijn „lichte aandoening" beter in het ziekenhuis opgenomen kon wor den. In een decreet van koning Saoed is bepaald dat er een eerste-minister zal zijn, een vice-premier en een aantal mi nisters, die ieder via de premier tegen over de koning'verantwoordelijk zullen zijn voor hun departement, aldus meldt de Londense Times. Eigen werk. President Tito heeft zaterdag de eerste Joegoslavische kernreactor in werking gesteld in het staatsinstituut voor kernenergie „Boris Didritsj" in Vin- ca bij Belgrado. De reactor is in twee jaar door eigen deskundigen en met eigen materiaal vervaardigd. Oppositie. Drieëndertig mensen zijn zon dagavond in Lissabon gewond bij bot singen tussen de politie en een menigte, die betoogde voor generaal Humberto Delgado, een onafhankelijke kandidaat van de oppositie voor de presidentsver kiezing op 8 juni. De menigte bekogel de de politie met stenen en de politie maakte van de vuurwapens gebruik. In de Portugese hoofdstad patrouilleren lichte tanks. In zijn rede eiste generaal Delgado een onafhankelijke regering, die, met steun van de strijdkrachten, „het volk in staat zal stellen zijn keus te doen in een klimaat vrij van terreur en druk". Churchill-college. Vooraanstaande Britse ondernemingen hebben tezamen een bedrag van ruim een miljoen pond (meer dan honderd miljoen gulden) toe gezegd voor de bouw van een Chur chill-college te Cambridge. De bouw en de inrichting zullen naar schatting 3,5 miljoen pond vergen. MARCO POLO, die op het eind van de dertiende eeuw China bezocht en aanteke ningen heeft gemaakt van de belangwek kende dingen die hij in dat vreemde land zag, vertelt onder meer, dat de ovens der Chinezen met zwarte stenen werden ge stookt. Men kende daar dus al de steen kolen. Desondanks is het moeilijk uit te maken, of China het Westen in dit opzicht vóór is geweest, want was Marco Polo vanuit Italië naar het noorden 'getrokken, dan zou hij tot zijn verbazing bemerkt hebben, dat ook in onze streken warm te uit zwarte stenen werd verkregen. De monniken van de Abdij Klosterrath in het hertogdom Limburg wonnen in 1113 reeds kolen en in 1198 werden in Lüttich steenkolen bij het sme den gebruikt, terwijl in 1245 de huizen van Newcastle met kolen werden verwarmd. Voor dit nieuwigheidje had Marco Polo dus werkelijk niet naar China behoeven te reizen. Het kompas hebben de Chinezen zoals we vroeger al eens hebben verteld veel eerder gekend dan wij. Ook kenden zij een taxameter, bestaande uit een fi guur, die op een trommel sloeg, zodra een mijl was afgelegd. Na 10 mijlen werd een slag op een klok gegeven. Dit apparaat werd in het jaar 1027 uitgevonden, dus altijd nog een kleine 1000 jaar later dan de u eveneens bekende taxameter van Heron. Een aardig apparaat was de Chinese tele foon, die in 968 tot stand kwam. Het be stond uit twee buizen van bamboe, waar van het einde met een varkensblaas be spannen was. Het midden van deze mem branen was door een strak gespannen touw met elkaar verbonden, waardoor het mogelijk was de stem over een kleine af stand over te brengen. Onze kinderen ma- ken een dergelijke telefoon nog wel eens en uit eigen ervaring weten we dus, dat langs een dergelijk strak gespannen touw inderdaad wel te praten valt (zij het dan, dat de stem zonder touw het dok aardig doet). Maar goed, de Chinezen hadden een dergelijke telefoon dus uitgevonden, en pas in de tweede helft van de achttiende eeuw werd dit apparaat in Europa be kend. Op het gebied van de ovenbouw waren de Chinezen hele meesters en zij waren zich daar zeer goed van bewust, want zij wilden Marco Polo destijds beslist niet toestaan een kijkje in hun porselein ovens te nem"n. Ook wat de behandeling en het weven van zijde betreft, hadden de Europeanen destijds in China graag een lesje willen nemen. Al deze technieken zijn te ingewikkeld voor een korte behan deling. Daarom zullen we maar volstaan met het noemen van enkele voorwerpen, die direct tot de verbeelding spreken. In het in 1637 verschenen boek T'ien-kung- kai-wu, waarin over allerlei technische Chinese snufjes wordt gesproken, is een duikerpak vermeld! Dit is dus ongeveer in dezelfde tijd als het verschijnen van de eerste Europese duikerklok van Drebbel. En wat we in een dergelijk boek zeker niet zouden hebben verwacht: de Chinezen had den een reusachtige zeemijn uitgedacht, die in staat was de grootste schepen uit die tijd in een oogwenk in onooglijk wrakhout te veranderen. Over veranderen gesproken, weet u dat in onze tijd „een ogenblik" honderden meters lang kan worden? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2