Ook Spoetnik lil ontmoet sterke kosmische stralen Opstandige beweging op Borneo breidt zich steeds verder uit Fa. B. ENGELENBERG Socialistisch partijcongres in Stuttgart met atoomcantate MAANDAG 19 MEI 1958 3 Prinses Beatrix op bezoek „Crisis in het socialisme met de dag manifester" PNMS-Ambonezen willen terug naar Indonesië Jongens van elf jaar gingen op roof uit Herdenking op Franse ere begraafplaats te Kapelle in Beverwi jk De Prins bij Eisenhower Berlijn luidt de alarmklok in Bonn, dat doof lijkt Dienstplicht in Indonesië Antwerpse amateurs in Amsterdam Limburgs verzetsmonument Probleem van retour nog niet opgelost Bonn vermaant Hamburg met verwijzing naar Parijs Dodelijk ongeval Jupiter-neuskegel door de dampkring teruggekeerd Dp de C~Praatótocl OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Minister Von Brentano naar Nederland Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Leiding wil gematigden op een zijspoor rangeren en de socialistische koers scherper omlijnen T oneeluitwisseling K.V.P.-voorgitter Van Doorn: De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft aan het einde van de in Tilburg gehouden „gemeentedag" van de K.V.P., de vraag gesteld of Nederland in die zin een gelukkig land is dat zijn ge-< meenten een eigen zelfstandige plaats in nemen in het bestuur van het land. Hij zei onder meer: „Teveel is en wordt aan geleund tegen de overheid, alsof zij de eni ge is die het algemeen belang heeft na te streven. Te weinig heeft de overheid be seft, dat stimulering van het particulier initiatief een van haar eerste taken is. De voorzitter van de K.V.P. zei vervol gens „Willen wij aan de ambtenarenstaat ont komen, dan moeten wij opnieuw de maat schappij ontdekken. Onze raadsleden die nen bij voortduring gespitst te zijn op functionele decentralisatie waar moge lijk, op stimulering van het particulier ini tiatief en op samenwerking van overheid en georganiseerde burgerij, waar die sa menwerking maar even kansen heeft. Mr. Van Doorn herinnerde er voorts aan dat hij tijdens het congres van de K.V.P. van 1957 over een crisis van het socialis me heeft gesproken. „Ik had toen het oog op het Europese socialisme en niet in het bijzonder op dat wat met een groot woord in Nederland voor het socialisme, maar dan voor het socialisme tussen aanhalings tekens wordt versleten. Dat echter ook de Nederlandse socialistische partij in zeke re mate in een crisis geraakt, wordt met de dag manifester", zo zeide hij. De aanhangers van de ongeveer 200 le den tellende Ambonese organisatie „Partai Nasional Malaku Selatan" hebben in een brief aan minister-president Djuanda van Indonesië verzocht, als Indonesische staatsburgers naar Indonesië te mogen te rugkeren. In de brief zegt het bestuur van deze partij, dat de leden „zich geroepen voelen, met hun landgenoten in Indone sië de elementen te bestrijden, die er op uit zijn, Indonesië op te offeren aan het kapitalisme en kolonialisme". De vertegenwoordiging in Nederland van de „Republiek der Zuid-Molukken" heeft zaterdag een rondschrijven gezon den naar alle Ambonezenkampen in Ne derland, waarin op de bewoners van deze kampen een beroep wordt gedaan, zich te houden buiten ongeregeldheden tussen In dische en Nederlandse jongelui, zoals die de laatste dagen in Den Haag zijn voor gevallen. In het hartje van de Rotterdamse bin nenstad heeft de politie gistermiddag jacht gemaakt op een drietal jongelui, die door omwonenden ontdekt waren op de daken van een rijtje woningen aan het Blekers- hof. Agenten zetten het plein af en begon nen een speurtocht, maar de geveltoeris ten waren inmiddels via dakvensters in diverse huizen verdwenen, zodat de po litie alle panden in de Blekershof moesten uitkammen. Tenslotte vond men het trio in een kelder, maar nog gaven de jongelui zich niet gewonnen. „Kom ons maar ha len", riepen zij de politie toe van achter de afgesloten kelderdeur. Men moest een raampje forceren om het drietal te kun nen inrekenen. De jongens, waarvan er twee elf jaar en een veertien was, waren in het bezit van breekijzers. Men vond ook een hoeveelheid kleingeld, sigaretten en vulpennen in hun kleren, die zij blijkbaar al buitgemaakt hadden. Zij zijn aan de kinderpolitie overgeleverd. De oudste heeft al eerder een bekeuring gehad we gens kruimeldiefstallen. Ook in Den Helder is, in de nacht van zaterdag op zondag, een aantal jeugdige boefjes ingerekend. Het waren vier Duitse jongens van dertien tot achttien jaar. Met een auto, die zij in hun woonplaats Gel- senkirchen gestolen hebben, zijn zij naar Nederland getrokken, waar zij, onder an dere in Groningen en Assen, diverse dief stallen gepleegd zouden hebben. In Den Helder werden zij gevat kort nadat ze in gebroken hadden in een kiosk aan de Bui tenhaven, waar rookartikelen en snoep werden buitgemaakt. Voor het monument op de Franse ere begraafplaats te Kapelle in Zeeland is de jaarlijkse herdenking van de tijdens de oorlog in Zeeland gesneuvelde Franse mi litairen gehouden. De sobere plechtigheid, waarbij op verzoek van de Fransen wei nig werd gesproken, werd onder anderen bijgewoond door de commandant van het Franse 271ste regiment, dat in Zeeland vocht, kolonel Billeron en meer dan 100 oudstrijders en nabestaanden. Prinses Beatrix heeft het afgelopen week einde een informeel bezoek aan oude ken nissen in Beverwijk gebracht. Zij arriveer de zaterdagavond omstreeks half acht in de stad en gebruikte bij de familie Boreel de avondmaaltijd. Daarna is haar bij de familie Royaards, wier dochter, een studiegenote van de prinses, 21 jaar werd, een tuinfeest aan geboden. WASHINGTON (UP) President Eisen hower zal vandaag om 16.00 uur Neder landse tijd, Prins Bernhard ontvangen, al dus is hier bekendgemaakt. De Prins komt heden voor een onoffi cieel bezoek van twee dagen in Washing ton uit Los Angeles aan. Hij zal deze da gen de gast zijn van ambassadeur dr. J. H. van Royen. De Prins zal in Washing ton enige vrienden bezoeken. Men ver wacht dat hij tevens informele besprekin gen zal voeren op het ministerie van de fensie. Woensdag vertrekt Prins Bern hard voor een bezoek van drie dagen aan New York. Daarna keert hij naar Neder land terug. De opstandige beweging op Borneo, die reeds zeer actief is geweest op de oostkust van het eiland (half Samarinda is onlangs door leden van haar in de as gelegd), heeft zich thans uitgebreid tot Zuid-Borneo. Te Bandjarmasin is door door de plaatselijke autoriteiten een aantal burgers en militairen gearresteerd, na de ontdekking van een samenzwering tegen het wettige gezag. Er zijn daarbij documenten in beslag genomen die het zegel van de tegenregering dragen. Volgens een geheime zender van de op- Het tienjarig bestaan van het lande lijk comité voor de klederdrachtenver zameling van Prinses Wilhelmina is zaterdag gevierd met een samenkomst in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, in welks aula een défilé van streekdrachten gehouden werd. Provinciegewijs trokken de 134 deel nemers door de zaal. De klederdrach ten waren hoofdzakelijk uit de vorige eeuw. Op de foto: een dame in Fries costuum anno 1780 in een teder tête-a- tête met een Groninger „bruiloftsom roeper" uit het midden van de vorige eeuw. Zijn taak bestond uit het aan kondigen van de namen der gasten op bruiloftsfeesten. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft geklaagd over een „Berlijn- moeheid", die hij heeft geconstateerd in de Westduitse bondsrepubliek. Zijn op merking slaat ongetwijfeld op het trage verloop van de Oost-/Westduitse onder handelingen over het scheepvaartverkeer van West-Duitsland met West-Berlijn en over de politieke onverschilligheid in West-Duitsland voor het Westberlijnse pro bleem. Het scheepvaartverkeer met West-Ber lijn staat tengevolge van de zware be lastingmaatregelen van de Oostduitsers al meer dan een week stil en dat komt neer op een aanvoertekort aan kolen, levens middelen en industriële grondstoffen van 35.000 ton. Ook deze week verwacht men een dergelijke achterstand, welke met geen tien goederentreinen is in te halen. Daar bij komt dat het West-/Oostduitse overleg pas in zijn beginstadium verkeert en ver moedelijk weken in beslag zal nemen zon der dat er iets zal gebeuren. Hierdoor dreigt opnieuw het gevaar dat West-Ber lijn op economisch gebied in een nood toestand zal geraken. Brandt eist van de regering te Bonn maatregelen om de po sitie van West-Berlijn, dat als een eiland met 2,5 miljoen inwoners in Oost-Duits- land ligt, enigszins te verbeteren. DJAKARTA (UP) De stafchef van het Indonesische leger heeft vandaag bij decreet een dienstplichtwet voor manne lijke Indonesiërs tussen 18 en 40 jaar af gekondigd. Het leger kan burgers oproe pen voor burgerlijke of militaire dienst. Schout-bij-nacht Subyakto, stafchef van de Indonesische Marine, heeft vandaag te Djakarta verklaard dat „buitenlandse oorlogsschepen zich in de territoriale wa teren van Indonesië ophouden en intimi derend optreden". De nationaliteit van de schepen kon, naar Subyakto verklaarde, niet worden vastgesteld. Onder auspiciën van de technische com missie van het cultureel akkoord Bel- gië-Nederland is een Antwerpse toneel groep van de Federatie van Socialistische Toneelkringen in Amsterdam op bezoek geweest. Deze groep gaf zaterdagavond in „Marcanti" onder leiding van de regis seur Joost Noydens een opvoering van het Waalse toneelspel „De familie Bergè re" door Charles Bertin, vertaald door Charles Gilhuys. De Belgische amateurs zijn ten stadhui- ze ontvangen door mr. P. J. Mijksenaar, die de gasten verwelkomde namens het ge meentebestuur. De voorzitter van de groep, de heer Albert van Camp, dankte voor de ontvangst en wees op het belang van deze culturele uitwisselingen. De Am sterdamse toneelvereniging „Streven naar kunst" zal later in het jaar een tegen bezoek in Antwerpen afleggen en daarbij „Herodes" van mr. Abel Herzberg opvoe ren. Zoals men zich zal herinneren werd de reeks van zes uitwisselingsprogramma's de vorige maand door de H.T.C. te Brussel geopend. standelingen hebben vliegtuigen van de tegenregering nabij Bandjarmasin een vrachtschip van de Djakartaanse regering tot zinken gebracht en twee andere sche pen, die troepen van de centrale regering aan boord hadden, alsmede oorlogsmate- rieel, beschadigd. Inmiddels is zondag uit Djakarta het 2000 ton metende s.s. „Darvel" (van een rederij te Singapore) naar Oost-Borneo vertrokken om vandaar 350 Europese vrouwen en kinderen naar Java te bren gen. Deze vrouwen en kinderen zijn ge zinsleden van employés van de Konink lijke Shell. De „Darvel" wordt 22 mei te Tarakan verwacht en te Balikpapan op 24 mei; de aankomst in Tandjong Priok,. volgens het vaarschema, is op 28 mei. Het schip vaart onder het Rode Kruis-embleem en heeft bij duisternis een extra verlich ting. De bc.-ianning ontvangt voor deze reis een extra toelage van twee maanden salaris. (Ook de bemanningen van andere schepen, die zaterdag uit Singapore naar havens op Java zijn vertrokken, hebben een gevarentoeslag gekregen, zo heeft de Vakbond van Zeelieden te Singapore medegedeeld). Over de activiteiten in de lucht boven Indonesië wordt overigens gemeld, dat zondag een B. 25-bommenwerper van de opstandelingen is neergehaald" door lucht doelgeschut toen hij een aanval deed op het vliegveld van Ambon. Het hoofdkwar tier van het leger in Djakarta voegt daar aan toe, dat er bij deze actie aan de kant van de regeringsstrijdkrachten geen slachtoffers zijn gevallen. Het weekblad „Berita Minggu" te Dja karta heeft onthuld dat twee piloten van de Garuda hebben getracht met een vlieg tuig vari die maatschappij uit te wijken naar door de rebellen beheerst gebied; het plan is echter voortiidig uitgelekt en de twee piloten zijn in hun „Convair" ge arresteerd toen zij op het punt stonden te vertrekken. Sumatra Volgens het Indonesische persbureau PIA is er sabotage gepleegd aan olie installaties in Atjeh. Een olieleiding van het boorterrein te Peureula naar de raffi naderij van de staat te Langsa is vernield en telefoonleidingen zijn beschadigd. Een commissie van onderzoek der cen trale regering heeft vastgesteld, dat in de vroegere rebellengebieden van Sumatra „ernstige morele en materiële schade is aangericht als gevolg van de heerschappij van de rebellen". De centrale regering heeft een politie man, die de vorige maand de zijde van de rebellen verliet, Kaharuddin Datuk Ran- korjo Bassa, tot gouverneur van West- Sumatra benoemd. In dit gebied onder vindt het herstel van de administratieve machinerie zeer veel moeilijkheden door de afwezigheid van 90 percent van de ambtenaren. Op de Cauberg in Valkenburg is zon dagmiddag het Limburgse herdenkings monument voor gevallen verzetsstrijders onthuld. De voorzitter van de stichting herden king van de gevallenen van het verzet in Limburg 1940-1945 hield vervolgens een in leidende toespraak, waarna mr. dr. F. Houben commissaris der Koningin in de provincie Limburg het monument onthul de. Nadat het Nederlandse volkslied was gespeeld, verrichtte mgr. dr. M. J. A. Hans- sen, bisschop van Roermond, de inzege ning. Tenslotte werden kransen gelegd, onder andere namens prinses Wilhelmina, de provincie Limburg, de gemeente Valken burg, de stichting en verscheidene kerk genootschappen. Honderden meisjes brach ten een bloemenhulde. MOSKOU (Reuter) Professor Tsjebo- tarev van de Academie van Wetenschap pen te Leningrad schrijft in het tijdschrift „Sovjet-Rusland" dat de waarnemingen van spoetnik III de Amerikaanse waar nemingen hebben bevestigd volgens welke de kosmische straling In de ruimte inten siever is dan tot nog toe werd aange nomen. Daarom zullen de geleerden eerst moeten zoeken naar metalen die de mens voor de inwerking van die straling kun nen vrijwaren voordat de mens zich in de ruimte kan wagen. Ook het probleem van het terugkeren op aarde is nog niet opge lost, aldus de professor. (UP) De raket, welke de derde Rus sische aardsatelliet in haar baan rond de aarde heeft gebracht, heeft thans een an dere omloopbaan dan de Spoetnik. De draagraket zal vandaag zeven minuten voor de satelliet uitkomen, en iedere dag deze tijdwinst vergroten. De baan van de raket ligt lager dan die van de satelliet. Het instrumentarium in de satelliet functioneert feilloos en de waarneemsta- Van onze correspondent in West-Duitsland) De West-Duitse regering heeft bij het gerechtshof voor grondwetszaken te Karls ruhe officieel haar aanklacht tegen het Land Hamburg ingediend, wegens de door de regering van deze stad op 8 juni aan gekondigde volksstemming over de kern bewapening van het Westduitse leger. De minister van Binnenlandse Zaken, Schro der, verklaarde dat ook tegen het Land Hessen een aanklacht zal worden ingediend daar ook de Hessische regering, die even als die van Hamburg door socialisten wordt beheerst, niet van plan is de volksstem mingen te Darmstadt, Frankfort en Of fenbach te verhinderen. Schroder wees er op dat het Franse voorbeeld aantoont, dat het staatsbestel in gevaar kan komen in dien de parlementaire orde wordt ver zwakt. Wat men in Hamburg en Hessen van plan is, komt zijns inziens neer op een verzwakking van het parlementaire stel sel van West-Duitsland, nu de Bondsdag het wetsontwerp voor de kernbewapening van het leger op regelmatige wijze heeft sanvaard. De actie voor volksstemmingen is een poging om beslissingen van het parlement te ondergraven. Er is volgens minister Schrödër geën sprake van dat "dë rege- ring-Adenauer. zoals de socialistische op positie beweeft, batig "is voor dè stem des volks. Niet minder dan viif maal zal dit jaar in onderscheiden Lander worden ge stemd, waarbij ook het regeringsbeleid in het geding komt. Belangrijker dan welk bewapenings vraagstuk acht Schroder het feit dat staat en maatschappij gegrondvest moeten zijn op een grondwettelijke orde. Met een ver tegenwoordigende democratie, waarbij het volk het parlement voor een bepaalde pe riode heeft gekozen, is geen plebisciet te rijmen. Daarbij komt, aldus Schroder, dat Hamburg een volksstemming laat houden over een zaak, die beleid van Bonn vormt en niet van een Land, te weten de defensie Meer dan 90"/i> tegen (DPA) In drie kleine Hessische ge meenten is al een volksstemming gehouden over het uitrusten van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens, namelijk in Niedershausen, Odersbach en Blessen- bach. Van de stemgerechtigden sprak zich 91 tot 94 percent tegen kernbewapening uit. De drie gemeenten tellen elk ongeveer 700 inwoners. De C.D.U. heeft daar bij de laat ste bondsdagverkiezingen 20 tot 25 percent van de stemmen gekregen. Van de inwo ners is 35 tot 40 percent rooms-katholiek. DUSSELDORP (UP) De secretaris generaal van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, heeft op een bijeenkomst in Dus- seldorp verklaard dat kernbewapening van de Bundeswehr moet worden uitgesteld tot na de topconferentie. Gaitskell wees tevens op het gevaar, dat vrijwel alle staten bin nen tien jaar over kernwapens zullen be schikken, en dat een kleine oorlog gemak kelijk in een kernoorlog kan ontaarden. Kalveren voor Kongo. Vanochtend is een toestel van de Sabena van het vlieg veld Meisbroek bij Brussel vertrokken met een lading stamboekkalveren uit Fries land naar Stanleyville in Belgisch Kongo. Dit is waarschijnlijk de eerste keer dat Fries zwartbont fokvee naar de Kongo wordt uitgevoerd. tions ontvangen de automatische uitzen dingen uitstekend. Gisteren en vannacht hebben optische waarneemposten in het zuiden van de Sovjet-Unie satelliet en ra ket beide gezien, aldus meldt „Tass". De „Pravda" zegt vandaag in een hoofd artikel over de ontwikkeling van de we tenschap in China, dat „de Chinese weten schap de technologie en de wetenschappe lijke resultaten van de Sovjet-Unie be studeert, met het doel in de nabije toe komst een eigen spoetnik af te vuren". Men verwacht dat Russische geleerden de Chinezen hulp zullen bieden en met hen zullen samenwerken om ook commu nistisch China een plaats in de wereld ruimte te geven. WASHINGTON (UP) Generaal-ma- joor Schriever, chef van de rakettenaf- deling van de Amerikaanse luchtmacht, heeft in een televisie-interview verklaard, dat de Verenigde Staten „op het gebied van ballistische projectielen achterstaan bij de Russen". Een kunstmaan zo zwaar als de derde spoetnik kan Amerika op zijn vroegst pas omstreeks het eind van dit jaar lanceren. Hij acht het bewijs ge leverd dat de Russen de besturingsorganen hebben kunnen bouwen die voor een lange vlucht in de ruimte nodig zijn. Zestien mensen zijn om het leven ge komen in een garage aan de Rue d' Oslo te Parijs, toen een lekke benzine tank tijdens herstelwerkzaamheden tot ontploffing kwam. Het gebouw van zes verdiepingen, waarin de garage ge vestigd was, stortte door het gew.eld van de explosie ineen. Auto's tuimelden naar buiten. Er werden 35 mensen zo ernstig gewond, dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. In de Rue Coysevox, aan de achterzijde van het gebouw, werden vrijwel alle ruiten vernield. Deze foto geeft een in druk van de ravage. De heer N. Gijn uit Zaltbommel ver leende in 's-Hertogenbosch met zijn brom fiets geen voorrang aan een bestelauto. Hij werd aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij na aankomst in het Groot- ziekengasthuis is overleden. Zijn elfjarig zoontje, dat achter op de bromfiets zat, moest met een zware hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Van onze correspondent in West-Duitsland) Te Stuttgart begon gisteren het partij congres van de Westduitse socialistische partij. De openingsdag eindigde met de uit voering van de „Göttinger Kantate", een voor de S.P.D. geschreven koorwerk over de oproep van achttien Göttingse hoog leraren, op tekst van de dichter Weissen- born en met muziek van de componiste Aleide Moulijn. Deze gehele week zal ge discussieerd worden over het nieuwe par tijprogram en tevens zal moeten blijken of, zoals de geruchten willen, de invloed van gematigden, zoals professor Carlo Schmid, Erler, Zinn en Brandt, getaand is door de rijzende macht van de orthodoxe groep en het bezoldigde apparaat van partijfunctio narissen. De tendens tot matiging is vooral ook verzwakt door de zeer agressieve strijd van de socialisten tegen de kern-bewape ning van het Westduitse leger. Het staat vast dat Ollenhauer weer tot partijvoorziter zal worden gekozen. Naast hem zullen, op gelijk niveau, twee plaats vervangers komen. Men neemt aan dat de Beier Von Knöringen, een gematigde, niet zeer krachtige, S.P.D.'er, en de financiële deskundige Schöttle, die gesteund wordt door de partijfunctionarissen, naast Ollen hauer, op de S.P.D.-troon zullen komen te zetelen. Gematigden als Wehner, Schmid, Brandt en anderen zouden op een zijspoor gerangeerd zijn, niet in het minst omdat zij er op uit waren het stelsel van bezoldigde partijfunctionarissen af te schaffen. Zij wilden jongere partijleden naar voren schuiven. Deze gematigde groep geeft het partijapparaat de schuld van de nederlaag bij de verkiezingen in september, omdat de partij, huns inziens, toen te weinig soepel- WASHINGTON (Reuter) Ameri kaanse deskundigen zijn er in geslaagd een neuskegel van een jupiterraket, die de raketlading beschermen moet, door de dampkring naar de aarde te laten terug keren en uit de Atlantische Oceaan op te vissen. De raket was van het proefterrein van Cape Canaveral in Florida gelanceerd en had de voorgenomen afstand van 2400 kilometer afgelegd. (UP) Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van De fensie is dit de eerste keer, dat een neus kegel van een volledig toegerust ballis tisch projectiel na zijn terugkeer in de dampkring van de aarde gevonden werd. (ANP) De neuskegel was uitgerust met een ballon, die automatisch werd op geblazen toen de kegel in de oceaan viel. Deze ballon had een doorsnede van vijftig meter en was oranje en geel gekleurd om duidelijk zichtbaar te zijn. Op de ballon brandde een knipperlicht en een radiozen der zond seinen uit die het opsporen verge makkelijkten. Voorts verspreidde de neus kegel in het water een speciale vloeistof, die haaien óp een afstand hield omdat ge bleken is dat het plastic waarvan de ke gel gemaakt is, door haaien als een delica tesse wordt genoten. De vis van Bert In een gesprek, dat in een alleenspraak van mijn gastheer was veranderd, greep ik onlangs naar het beproefde excuus om er eens eventjes uit te zijn. Ik vroeg mij een moment te mogen afzonderen en de man beduidde mij omstandig het daartoe bestemde vertrekje. De wetenschap, dat ik straks weer zou neerzitten onder zijn ode aan zichzelf en dat ik alleen maar ge legenheid zou krijgen, daar uitdrukkingen als tjonge, asjeblief en goeiemorge tus sendoor te werpen, deed me in deze veilige omslotenheid achter het haakje toch even diep zuchten. Ik bevond mij oog in oog met een ver jaardagskalender, als om mij eraan te her inneren, dat ook figuren als hij een nor maal familieleven moeten leiden. Ik vroeg mij af, of oom Nol (2 juli) hem zou mogen en of mevrouw Langemeier (26 september) hem bij feestjes wel zou laten uitspreken. En dan was daar de met rode inkt ge schreven Roelinda. Ik probeerde me van haar een voorstelling te maken en kwam uit bij een nogal wilde nicht, die af en toe de waardigheid van mijn gastheer opeens kwam ondermijnen, maar mogelijk zeer geliefd zou zijn bij diens echtgenote om dat ze zo leuk met de kinderen ravotte. Zo dacht ik mij Roelinda Tenslotte viel mijn oog op „de goudvis van Bert", wiens verjaardag nauwkeurig op de dag van vandaag vermeld stond. Een wankele kinderhand had het beestje opgetekend. Ik vroeg mij oprecht af hoe de vis het zou maken. De vraag hield mij ook bezig in de huiskamer, gedurende het vervolg van 's mans toespraak. Bij het afscheid werd zijn zoontje nog even aan mij voorgesteld. Het was Bert en ik feliciteerde hem met de verjaardag van zijn vis. „Roelinda hep hem doodge maakt", zei Bert nors. Ik probeerde het te verwerken, terwijl ik mijn jas aantrok. Ik kon me dit eenvoudig niet voorstellen van Roelinda. Maar terwijl mijn gastheer mij uitliet trippelde een dikke kater, zich lij zig uitrekkend, het halletje binnen. „Kom derin Roelinda", hoorde ik nog juist zeg gen. Henk Biersteker ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 - ALPHA PASTA WATERVERF heid toonde bij de benadering van andere kiezersgroepen dan de arbeiders. De orthodoxen in de S.P.D. willen waar schijnlijk proberen de partijlijn, die vol gens vele afdelingen zo onduidelijk is op tal van belangrijke punten, scherper te stel len. Hun voorstellen komen weliswaar niet neer op het stempelen van de naam Marx op de grondstellingen van de partij, maar wel op het leggen van de nadruk op de strijd tegen het kapitalisme, waarmede de grote bedrijven en hun bezitters in West- Duitsland worden bedoeld. De doelstelling van de orthodoxen houdt in het in staatsbezit overgaan van de grote bedrijven in de chemische, grondstoffen, energie, bank en verzekeringssectoren. Hun uitgangspunt is nog steeds het bestaan van een klassenmaatschappij. Hun vijand is de groep van leiders en bezitters van de mam- moetbedrijven. Zij menen dat zij slechts dan de kiezers kunnen meekrijgen wanneer zij een duidelijk omschreven alternatief voor het huidige sociaal-economische stel sel van West-Duitsland kunnen bieden, waarbij de orthodoxen er van uitgaan dat men kiezersgroepen, die buiten de arbei ders vallen, niet moet aantrekken door concessies, maar door overtuigende denk beelden. Wat zij wensen komt in feite neer op een verstrakking van de socialistische koers van de partij, niet op een soort door braak naar een grote volkspartij. Anti-atlantisch In het zelfde vlak ligt de positie van de partij, volgens hen, tegenover buitenlandse problemen. Voor de orthodoxen bestaat niet de keus tussen het Westen en het Oos ten, omdat het Oosten communistisch en het Westen huns inziens kapitalistisch is. Zij willen een tussenpositie veroveren, een soort derde machtspositie, socialistisch van kleur. Zij distanciëren zich dan ook van de Noordatlantische verdragsorgani satie, die huns inziens veel te kapitalistisch van structuur en uiterlijk is. Tegen deze achtergrond wordt in de zeer strijdvaar dige S.P.D. te Stuutgart om een nieuw partij-programma, een nieuwe leiding en een nieuwe koers op belangrijke gebieden, gis defensie en dergelijke, gestreden. De belangstelling in West-Duitsland voor dit congres is zeer groot. Men erkent alge meen dat het voor het gehele land van be lang is te weten, welke koers de grootste oppositiepartij, die nu alles concentreert op de kernbewapening, in de komende twee jaren en vooral bij de komende Lander- verkiezingen zal varen. BONN (UP) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zal begin juni een bezoek brengen aan Nederland. Hij zal trachten, de ruim twee jaar geleden begonnen onderhandelingen tussen Nederland en West-Duitsland weer op gang te brengen, zo heeft een woord voerder van zijn ministerie in Bonn mede gedeeld. Deze onderhandelingen hebben betrek king op grenscorrecties en de landaan winning in het gebied van de Dollard. Zo als bekend is, vreest de Westduitse re gering dat dit project verzanding van de haven van Emden tot gevolg zal hebben. Let eens op, hoe VOETGANGERS de rijweg over steken vlak naast voertuigen, die aan de kant van de weg stilstaan. Ook dat is onvoorzichtig, want tien tegen één, dat ze daarbij onverhoeds voor de wielen van naderend verkeer lopen. Voorzichtigheid geeft meerveiligheid!

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5