K. sell. sell. o. C.E.B.B, RUSTIGE LANDING Filmfestival in miniatuur t/mbh tn de L^Eoomfufn Agenda voor Haarlem Kort en bondig J MAANDAG 19 MEI 1958 4 „Wiever" vooruit Kommer Kleyn blijft een jaar na pensionering De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma BEKROONDE SMALFILM VAN HAARLEMSE AMATEURS OVER TRAM-AVONTUUR Bonjour Caroline Subliem orkest Wereldcongres van Dieren bescherming begonnen Dr. Hugenholtz treedt af als federatie-president Driehonderd oud-planters in Amsterdam bijeen E migratie dienst wil hulp verlenen Geboorteoverschot in eerste kwartaal bijna 35000 Prof. Buytendijk over de „geneeskracht der liefde" „Blusboten" voor Botlek en Europoort Organisatie van schrijvers uit de UNO-landen 'es vervolgverhaal De KRO heeft de kijkers zaterdagavond een plezierige verrassing bezorgd door een verbeterde „Wereld van Wiever" aan te bieden, die zeer wel te genieten viel. Zoals wellicht bekend waren de eerste twee delen van dit televisiespel van Ton Nee lissen en Michel van der Plas nauwelijks het aanzien waard en de KRO-sectie heeft dan ook begrepen, dat er heel wat gebeu ren moest om de geschonden reputatie weer te herstellen. Men heeft de zaak drastisch aangepakt. Het derde deel van „Wiever" werd voor een groot deel her schreven en voorts werd de hulp van Yda Andrea, Cees Laseur, Coen Flink en Joop Doderer ingeroepen om vakbekwaam de voornaamste rollen te bezetten. En vooral dit viertal heeft „Wiever" weer een fikse stoot omhoog gegeven, want wat bijvoor beeld Coen Flink als een wat zonderlinge modeontwerper presteerde was pure tele visie. Ook Yda Andrea bc -eep tot in de kleinste beweging wat zij r de camera's moest doen. Jan Retèl en v/innifred Bos boom, de vroegere hoofdfiguren uit dit televisiespel, raakten daardoor op de ach tergrond en niemand zal daar rouwig om zijn. In het derde deel bewezen zij name lijk opnieuw misschien talent en in ieder geval ervaring te missen, in tegenstelling tot het genoemde viertal en ook tot Joekie van der Valk, die op kostelijke wijze een nietig bijrolletje vervulde. Overigens moet men niet denken, dat de KRO er met „Wiever" nu helemaal is. Zeker niet. De liedjes bijvoorbeeld werden dikwijls, waarschijnlijk ten gevolge van de verkeerde plaatsing van de microfoons, nauwelijks verstaanbaar ten gehore ge bracht, terwijl de tekst de acteurs tegen het einde een beetje in de steek liet door het slot een „eind-goed-al-goed"-stemming te geven. Hoe het ook zij, de KRO heeft een duidelijk tegenpunt gescoord. Het is te hopen, dat men met de vierde afleve ring voor een gelijk spel zorgt. „Wiever" werd voorafgegaan door de quiz „Boter, kaas en eieren" en door een vijftal tekenfilmpjes, waarbij Walt Disney de geschiedenis van de filmeend Donald Duck uitgebreid uit de doeken deed. Beeldschermer Op 12 juni wordt Kommer Kleyn hoofd van de afdeling hoorspelen van de AVRO vijfenzestig jaar. Ofschoon dit be tekent dat hij aan het einde van het sei- De binnenkort vijfenzestigjarige regis seur Kommer Kleyn en zijn opvolger Bert Dijkstra, die op 1 januari 1959 zal beginnen de leiding van de hoorspel afdeling van de AVRO over te nemen. zoen, dat wil zeggen met ingang van 1 ok tober, zal worden gepensioneerd, heeft de heer Kleyn zich bereid verklaard nog tot 1 oktober van het volgende jaar zijn medewerking aan de AVRO-programma's te blijven verlenen. Wegens het vertrek van de heer Kleyn is de heer Bert Dijk stra aangesteld tot regisseur. Hij wordt als diens opvolger genoemd. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtba ken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Week van gebed en offer, caus. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het plat teland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitzend.Rijksdelen Overzee: Mensen van Nieuw-Guinea, door pater Ph. Tet- terroo. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De praktische waarde van de sociologie, door prof. dr. Sj. Groenman (le lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Lichte muziek. 19.35 Jazzmuziek. 19.50 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen. 22.05 Koor zang. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Romeinse Kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob. 11.30 Pianorectital. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. De Boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en pia no. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De ziekenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Amateurs- progr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Kamermuz. 19.35 Carillonspel. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 Pianospel. 22.40 Ierse volks liederen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianomuz. 12.30 Weerber. 12.34 Pianomuz. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.15 Voor de vrouw. 21.25 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Anato mische les, documentaire. 20.30 De stuwdam in de Zambesi, film. VPRO: 21.00 Film. Boerderjjbrand. Zaterdagmiddag is te Kortehemmen bij Drachten een kapitale boerderij door brand verwoest. Vier var kens en twaalf biggen kwamen in de vlam men om. Het woonhuis liep waterschade op, maar is overigens behouden gebleven. De brand moet ontstaan zijn doordat een benzinemotor in de stal vlam vatte. Boer derij en inboedel waren verzekerd. Het jaarlijks congres van de Nederland se Organisatie van Amateurfilmclubs (N.O.V.A.) werd zondagmiddag besloten in gebouw „St. Bavo", te Haarlem, waar de leden met de gebruikelijke spanning het ogenblik afwachtten, waarop de titels der bekroonde smalfilms en de namen van de vervaardigers daarvan zouden worden meegedeeld. Men behoefde echter niet lang in het onzekere te verkeren, want de bekroningen werden direct aan het begin van deze middag bekend gemaakt. Dit ge schiedde bij monde van voorzitter J. van Eldik uit Rotterdam, die na zijn traditio nele welkomstwoord deze bijeenkomst het hoogtepunt van dit congres noemde. Ver volgens maakte hij bekend dat door de le den vijfenveertig smalfilms waren inge zonden, waarvan twee voor de hoofdklas se. Over de kwaliteit der ontvangen films Het is zondagavond nu toch werkelijk Bonjour Caroline" geworden. Er zullen maar weinig luisteraars zijn, die over deze kennismaking met dat lieftallige schepsel in vierentwintig delen spijt zul len gevoelen, hetgeen zowel op rekening van de tekstschrijver (Bab Westerveld) als van de componist (Harry Bannink) en de fleurige bezetting Guus Hermus, Christel Adelaar, Bep Dekker, Ria Kuy- ken, Peter van Hattum en Louis Dusee komt. De „musical" en inzonderheid de speciaal voor de radio geschreven muzi kale komedie is in ons land geen ingebur gerd genre. De „musical" in afleveringen was tot nu toe zelfs onbekend. Des te meer reden dus om de K.R.O. te feliciteren met het opmerkelijke welslagen van deze eer steling. We stipten reeds aan, dat alle partners in deze produktie een evenredig recht op dit compliment kunnen laten gel den. De geestige, originele tekst geraakte nooit op een intellectualistisch zijspoor en bleef voor iedereen begrijpelijk zonder dat de auteur tot clichégrapjes behoefde af te dalen, de partituur hield daarmee gelijke tred en behelsde tal van leuke lied jes, waarvan het jammer zou zijn wan neer ze, als zovele goede voortbrengselen in dergelijke series, na één keer uitgevoerd te zijn alweer in het vergeetboek werden bijgezet. Leo Nelissen toonde zich even als in „Poppetjes op de ruit" een bekwaam regisseur voor dit soort programma's, die het moeten hebben van een jeugdige en enthousiaste vertolking. Misschien ziet de K.R.O. nog een kans de serie te herha len. De overneming door de Wereldom roep van dit programma welke zon dagavond trouwens in de uitzending voor Europa op hetzelfde tijdstip plaats had als de oorspronkelijke uitvoering zal maar weinig luisteraars in het binnenland heb ben gebaat. Bij de rijksbegroting plegen sommige Kamerleden elk jaar de vraag te stellen of de Nederlandse Radio Unie nu toch wer kelijk een eigen' symfonie-orkest nodig heeft. Die informatie waarin het ant woord, dat men graag zou willen ontvan gen, eigenlijk al besloten ligt getuigt niet alleen van een slecht inzicht in de werkzaamheid van een radio-omroep, maar zij duidt ook op een miskenning van de prestaties van het Radio Filharmonisch Orkest. Zondagmiddag bedachten wij eens te meer hoezeer dit te betreuren is, want tijdens het onder leiding van Roelof Krol en met medewerking van de Franse pia niste Lélia Gousseau gegeven concert met werken van Franck, Dukas en Ravel kwa men wij opnieuw onder de indruk van dit prachtige ensemblespel. Waren het in „La Péri" vooral de strijkers, die onze bewon dering gaande maakten door een schier volmaakte technische beheersing, in het Pianoconcert voor de linkerhand muntten de blazers uit door hun zuiverheid van klank, hun homogeniteit en discipline. Het Radio Filharmonisch Orkest behoort tot onze beste instrumentale ensembles en het zou een cultureel verlies van de allergroot ste orde zijn, wanneer deze formatie door een verkeerd gerichte bezuiniging zou worden ontbonden. Golfbreker was spreker bijzonder tevreden, hetgeen hij illustreerde met het feit, dat na de eerste selectie nog zeven films voor de hoofdklasse konden worden voorgedragen. De met de beoordeling belaste jury's wa ren als volgt samengesteld: voor de hoofd klasse de beide beroepscineasten Koeken- berg en André de Groot met de bekende journaalcommentator Wim Povel, voor de selectieklasse mevrouw Boon-Smallen- broek en de heren Brusse en Siebers. Bij de uitslag bleek, dat zesentwintig films voor een onderscheiding in aanmer king waren gekomen, waarvan vier eer ste prijzen. De nationale wisselprijs werd toegekend voor de 16 mm. genrefilm in kleuren „Diedeldiedol" door de heer A. J. Hendriks Haren (Gr.). Verder werden de speelfilm in zwart-wit „Tram-weg" door de werkgroep „Closer up" uit Haar lem, bestaan uit de heren Van der Broek, Mandersloot, Schulp en Wildschut, de do cumentaire in kleuren „Zomer in Zwitser land" door de heer J. Pieëte uit Leiden en de speelfilm „Strijd" door de werk groep „De Kinkelder" uit Arnhem be kroond. Nadat de prijswinnaars hun on derscheidingen in ontvangst hadden geno men, volgde de vertoning van tien films, waarmee het resterende gedeelte van de ze bijeenkomst ruimschoots werd ingeno men, vooral omdat de technische zijde weinig vlot verliep: het wisselen der spoe len vereiste meer tijd dan de projectie. Overigens was het een miniatuur-filmfes tival, niet alleen omdat het programma van een bijzonder goed gehalte was, maar ook omdat het publiek uiteraard uit des kundige en bijzonder geïnteresseerde toe schouwers bestond. De genrefilm „Diedeldiedol" vormde waarlijk een klasse apart door de uitzon derlijke originaliteit, waarmee de ver vaardiger de mogelijkheden van geluid, kleur en compositie had aangegrepen om tot een imponerend geheel te komen op de grens van het bizarre. Het eindresul taat: een amusant en zeldzaam knap film pje. De langdurige ovatie aan het slot kwam de vervaardiger van dit meester werk dan ook volledig toe. De speelfilm „Tram-weg" van de Haar lemse werkgroep „Closer up" zou bij de vertoning in een normaal bioscooppro gramma wellicht eveneens met genoegen worden bekeken en dat stellig niet alleen, omdat de zojuist verdwenen „blauwe tram" hierin zo'n belangrijke rol ver vult. De geestige intrige behandelt de pech van een jongeman, die na een han dig ingeklede kennismaking met een char mante jongedame in Zandvoort de tram mist. Bij zijn voortdurend mislukkende pogingen om met allerlei vervoermidde len de tram te achterhalen, arriveert hij ten slotte net tijdig genoeg in Amsterdam om hier het voorwerp van zijn adoratie met een andere heer uit de tram te zien stappen. Een vrij alledaags onderwerp dus, dat echter met veel gevoel voor hu mor en filmische beelden werd uitgewerkt en waarbij de vervaardigers de spanning tot een climax wisten op te voeren. Ook de gesproken commentaar was vermake lijk, vooral ih het begin door het gebruik van allerlei cliché-uitdrukkingen. De documentaire film „Zomer in Zwit serland" was fraai van kleur, ofschoon de beelden tamelijk conventioneel zijn geble ven. De vierde film, die met een eerste prijs werd bekroond, was „Strijd" van de genoemde Arnhemse groep, waarin de be proevingen worden verhaald van een man, die voornemens is het roken af te zweren. Over het antwoord op de vraag, of hij in de strijd met zichzelf overwinnaar zal blij ven, laten de vervaardigers de toeschou wers tot het laatst in het onzekere. Ken nelijk verwierf ook deze bekroning de al gemene instemming. Verder werden vertoont, de met een der de prijs onderscheiden films: Hamerslag, De sigaar en Spreken is zilver, benevens de met een tweede prijs bekroonde cine astische proeven: Beroepsgeheim, De spie gel en Het bezoek. Bij de samenstelling van het programma was men van het be ginsel „Lest best" uitgegaan, zodat de eer ste prijswinnaars het laatst aan de beurt kwamen. Zondagmorgen is in Zürich het wereld congres voor dierenbescherming geopend. Na de officiële opening en de begroetings woorden van dr. W. Tiegel, voorzitter van de Zwitserse vereniging voor dierenbe scherming, was het woord aan de Neder lander dr. mr. W. Hugenholtz, president van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren. Dr. Hugenholtz betoogde, dat de dierenbescherming de „nationale peri ode" heeft verlaten om uit te groeien tot de internationale fase. De leuze „dieren beschermers aller landen verenigt u" kan het verlossende woord betekenen voor alle dieren ter wereld, aldus deze spreker. De dierenbescherming is internationaal sinds in 1950 de wereldfederatie tot bescherming van dieren in Scheveningen werd opge richt. Dr. Hugenholtz zei voort: „De emancipatie der slaven, vreemdelingen, vrouwen, kinderen en arbeiders bewijst hoe in de historie steeds weer een tendens bestaan heeft tot bescherming van de zwakke door beknotting van de macht der sterken. Nu is het dier aan de beurt." Tenslotte deelde dr. Hugenholtz mede, dat hij na acht jaar lang de leiding van de wereldfederatie te hebben gehad, zich niet meer als president ter beschikking zou stellen, omdat ook een ander eens de gelegenheid moet hebben, de federatie met nieuwe ideeën te bevruchten. Het congres, dat tal van vraagstukken op zijn agenda heeft staan, duurt tot 22 mei. Ruim driehonderd uit Indonesië gerepa trieerde Nederlandse oud-planters zijn in het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amsterdam bijeen geweest op een voor lichtingsdag, belegd door het deze maand opgerichte Contactcentrum voor oud-plan ters. Vele sprekers gaven hun visie op de mo gelijkheden, die de gerepatrieerde plan ters in ons land hebben om weer aan de slag te komen. Over de emigratieaspecten sprak bovendien mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie. Hij deelde mede, dat bij de emigratiedienst specia le maatregelen zijn getroffen om aan de specifieke wensen van oud-planters zoveel mogelijk tegemoet te komen. Er zijn apar te deskundigen aangewezen, die van de In donesische toestanden op de hoogte zijn. Met hen kunnen ex-planters bepfekingen voeren over mogelijke emigratie. Bevolkingsgroei In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in ons land 16.412 huwelijken gesloten te gen 17.285 in het eerste kwartaal van 1957. Het aantal levendgeborenen gaf een stij ging te zien van 57.376 in het eerste kwar taal van 1957 tot 59.256 in het eerste kwar taal van 1958, terwijl het aantal overlede nen steeg van 21.062 in het eerste kwartaal van 1957 tot 24.324 in het eerste kwartaal van dit jaar. De immigratie in ons land heeft in het eerste kwartaal van 1958 die van het eer ste kwartaal van 1957 in verband met de sterk toegenomen repatriëring uit Indone sië, aanzienlijk overtroffen. Zij bedroeg 26.277 tegen vorig jaar 10.527. Anderzijds liep het aantal emigranten in vergelijking met vorig jaar scherp terug, namelijk van 19.154 tot 12.711. Het aantal inwoners van Nederland be droeg per 1 april j.l. 11.144.024. Dit deelt he Centraal Bureau voor de Statistiek me de. K Morgen komt er weer een nieuw verhaal, waarin je ziet, hoe een jongetje in een wonderlijke droomtuin kwam en wat hy daar allemaal zag en ondervond, 't Wordt spannend, hoor! 1 In het Concertgebouw te Amsterdam is de jaarlijkse bijeenkomst gehouden van de Katholieke Centrale Vereniging voor Gees telijke Volksgezondheid. Tot de aanwezi gen behoorden de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen. Het centrale thema van deze bijeen komst was „de geneeskracht der liefde", dat werd ingeleid door prof. Buytendijk, prof. dr. P. Christian uit Heidelberg en prof. dr. H. Fortmann uit Nijmegen. Prof. Buytendijk sprak over „de vor mende liefde" als onderdeel van het cen trale thema. De hoogleraar ging in op een verantwoorde preventieve geestelijke ge neeskunde, die berust op een omvangrij ke kennis van de menselijke mogelijkhe den en hun verwerkelijking onder gunsti ge omstandigheden. Deze kennis is, zo be toogde de spreker, slechts te verwerven door een belangeloze toewending tot de mensen zoals zij „zijn". Indien een der gelijke toewending, zonder voorkeur of vooroordelen, vrij van de toevalligheid der neigingen en sympathieën geschiedt, maar toch met een oprechte bewogenheid, is zij volgens de hoogleraar de uiting van de „objectieve liefde", welke onze kennis vf i de medemens bezielt en vormt. Door dit bezielde inzicht kan deze kennis een vormende macht worden in de opvoeding, in de ontwikkeling van het religieuze en zedelijke leven en dus in de gezonde ont plooiing van de persoonlijkheid, die de psycho-hygiëne tracht te bevorderen. Nu de derde petroleumhaven in het Bot- lekgebied gedeeltelijk in gebruik is geno men en een begin van uitvoering is ge geven aan „Plan Europoort", zal de Rot terdamse havendienst de beschikking moe ten hebben over een aantal boten, die als volledige brandblusboten dienen te wor den uitgerust. Gezien de stand van de werkzaamheden in het Botlekgebied achten B. en W. de aankoop van twee van zulke boten voor dit jaar uiterst urgent. Zij vragen de raad f 1.600.000 voor dit doel beschikbaar te stellen: Twee voor Europoort bestemde boten, die van een meer zeewaardig type behoren te zijn, dienen het volgend jaar te worden besteld. De kosten worden geraamd op een miljoen gulden per stuk. In New York is de oprichting bekendge maakt van een internationale organisatie van schrijvers uit de landen, die bij de UNO zijn aangesloten. De schrijvers zullen zieh wijden aan de verbreiding van de idee van de internationale samenwerking het propageren van de rechten van de mens en van de persvrijheid. De vereniging is o.m. opgericht door de twee voormalige ondersecretarissen-gene raai van de UNO, namelijk Henri Laugier en de Nederlander Adriaan Pelt, door mevrouw Roosevelt en prof. Salvador de Madariaga. ADVERTENTIE (Kale schuur schreeuwt om Ceta-Bever Buitenbijts) 5. „Dank u", zei Patsy dankbaar, blij als zij was om min of meer achter de dekking van dat bureau te zitten. Zij bleef stil zitten, haar tasje in de handen geklemd en met haar voeten vlak naast elkaar. Toen herinner de zij zich Cynthia's houding en trachtte haar en kels over elkaar te slaan. „En- dus wenst u stewardess te worden?" zei de grijze dame op vriendelijke toon. „Ja, gaat u er maar zo gemakkelijk mogelijk bij zitten", merkte zij op toen Patsy haar voeten heen en weer schuifelde in haar pogingen een elegante houding aan te nemen. „Waarom meent u dat u daarvoor geschikt zou zijn?" Bedaard en openhartig gaf Patsy ten antwoord: „Dat weet ik niet... ik bedoel, ik weet niet of ik dat inderdaad zou zijn. Maar als men iets graag doet", ging zij voort, „dan is men het ook vaak". De grijze dame kreeg een prettige trek om de mond. „Dat is zeer juist", zei zij met een glimlach. „Een goed argument. Nog iets anders?" „Ik hou van reizen en ik houd er van om met men sen te praten". „Zieke mensen?" vroeg een nors dik mannetje, dat aan het einde van de tafel zat, plotseling. „Oh, ja", zei Patsy. „Want die hebben iemand het meest nodig". „Bange mensen?" vroeg die norse stem weer. „Die ook", zei Patsy naar waarheid. „En ik zie uit uw sollicitatieformulier, dat u tennis speelt en kunt paardrijden", zei de grijze dame, die Patsy de tijd scheen te willen geven om op haar ge mak te komen. „En u houdt van de provincie?" „Zeer veel". „En uw vader is makelaar in landgoederen en ook beheerder daarvan. Ik herinner mij, dat ik eens in de buurt van Helmswell op bezoek ben geweest..." Zij noemde een paar namen van mensen en plaatsen. Patsy kende deze maar al te goed. De bekendheid daarmee stelde haar op haar gemak. Gedurende een paar minuten voerde zij een volkomen vlot lopend gesprek met de grijze dame. „En nu, meneer Simmons..." De grijze dame scheen haar als het ware met spijt aan de norse kleine man over te geven. „Tot nu toe, juffrouw Aylmer", zei hij, terwijl hij over zijn borstelige snorretje streek, „heeft u ons ver teld, wat er voor u in zou zitten, indien wij u zouden aanstellen. U houdt van mensen, ziek of bang", zijn snorretje scheen een volstrekt ongeloof daaraan te demonstreren „U houdt van Vliegen. U houdt van reizen. Maar wat zou World-Span Aviation hieruit kun nen krijgen?" Patsy dacht een ogenblik na en zei toen beslist: „Indien u mij zou aanstellen en als men mij getraind heeft, krijgt u een efficiënte stewardess". Meneer Simmons scheen zo verbaasd te zijn over dit antwoord, dat hij zijn stem een ogenblik geheel scheen kwijt te raken. Toen hij weer begon te spreken, zei hij: „Aan u, juffrouw Mayhew", en Patsy werd over gegeven aan de andere vrouw, die in het comité zitting had. Maar op het moment, dat Patsy haar ogen van zijn gezicht afwendde, scheen hij haar een vriendelijk knipoogje te geven en zijn snor maakte een veel min der borstelige indruk dan eerst. Juffrouw Mayhew was een heel ander type. Onge veer negenentwintig jaar oud, blond, zeer gesoigneerd en met grote grijze, ietwat slaperige ogen. „Wie is de eerste minister van Australië?" vroeg zij met langza me stem. Patsy: „Is dat niet mijnheer Menzies?" Juffrouw Mayhew gaf er op geen enkele wijze blijk van, dat zij haar verstaan had. „De atmosferische druk in de cabine van een vliegtuig", ging zij voort, „is ongeveer- gelijk aan het normale niveau van 5.000 voet Denkt u, dat een ketel daar sneller zou ko ken, dan op zeeniveau?" „Sneller, langzamer, sneller, langzamer", zei Pat sy bij zichzelf op haar vingers aftellend en er in het wilde weg naar radend. Geoff Pollard had gezegd: Als je iets niet weet, doe dan niet alsof. Maar in dezen moest je wel een gooi er naar doen. Hardop zei zij: „Ik denk, dat het langer zou duren, maar ik weet niet waar om". Juffrouw Mayhew scheen alweer alle belangstelling in ketels en hun problemen verloren te hebben en ging op meer levendige toon voort: „In dit baantje moet u soms lang achtereen werken; soms zelfs wel eens vier entwintig uren achtereen en voor het grootste deel daarvan staat u op uw voeten. Het is hard werk, waar bij u meer tijd verdoet boven de gootsteen van het keukentje, dan met het amuseren van de passagiers met beleefde conversatie. „Al de slaperigheid was uit haar ogen verdwenen, toen ze er aan toevoegde: „En denkt u, dat u dat kunt?" „Ja, dat geloof ik wel". Juffrouw Mayhew's ogen schenen zien weer half te sluiten, misschien door de inspanning van de laatste minuut. „Hoeveel liter gaat er in een gallon?" „Ruim vier en een half", zei Ptsy, verheugd, dat zij daar op kon antwoorden. Maar juffrouw Mayhew feliciteerde haar niet In de plaats daarvan wendde zij zich met een bijna verblin dende glimlacht op haar rode lippen tot de man, die links van haar zat en zei: „En nu u, mijnheer Prenti ce". Patsy slikte eens en haalde diep adem; zo onge veer als een duiker voor de volgende moeilijke duik. Zij voelde, dat zij het er tot nu toe niet zo Hecht had af gebracht. Met dat soort zesde zintuig, dat haar altijd geholpen had, om vrienden te maken, wist zij, dat zij haar wel gunstig beoordeelden. Het vierde stel schijnbaar onbelangrijke vragen be gon. Ze kwamen van een rustige, in blauw uniform ge klede figuur aan het uiterste rechter einde van de ta fel. Patsy kneep haar ogen een beetje samen tegen het licht van het raam, dat recht op haar gezicht viel. Zij keek naar het magere onbeweeglijke gezicht, de strak ke mond en de rechte donkere wenkbrauwen van de heer Prentice. Zijn op de tafel over elkaar geslagen armen schenen te veel goudborduursel te dragen voor iemand, die nog zo jong was. Zijn stem klonk lang zaam en afgemeten. Om de een of andere reden kwam al de onrust, die zij bij het betreden van deze kamer gevoeld had, in verdubbelde mate terug. Voor het eerst was zij bang. „U houdt van vliegen, juffrouw Aylmer?", zei de diepe stem langzaam, maar volkomen vriendelijk. De vraag was eenvoudig genoeg. „Oh, ja", zei zij met een zekere opluchting. „Heel veel". Zelf voelde zij echter, dat zij het enthousiasme in haar stem overdreven had. En zo sterk was het zonlicht niet, of zij had wel gezien, dat zijn zeer donkere wenkbrauwen een ogenblik omhoog gingen. (Wordt vervolgd) Hoogleraar redt jongetje. De Rotter damse hoogleraar prof. dr. T. J. Bezemer heeft een zesjarig kind gered, dat in Den Haag in het water was gevallen. Prof. Be zemer begaf zich gekleed te water en slaagde er in het jongetje aan de kant te brengen. Inbrekers-en-gros. De Haagse politie heeft een 24-jarige bankwerker en een 35- jarige lasser gearresteeerd, die bekend hebben niet minder dan 24 inbraken te hebben gepleegd. Zij stalen uit een metaal- warenfabriek 300. Bij deze inbraak vie len zij door het dak in een bak met zout zuur, waarbij zij vrij ernstige brandwon den opliepen. Beiden waren onbekenden voor de politie. Hun totale buit bedroeg ongeveer 5500. Antiekbeurs. Voor de tiende keer zal de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft (van 28 augustus tot 10 september) in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" wor den gehouden. De voorbereiding en in richting geschiedt door de Vereniging van handelaren in oude kunst in Nederland. Struyckenprjjs uitgereikt. In het dak paviljoen van het Groothandelsgebouw te Rotterdam is de algemene vergadering ge houden van het Thijmgenootschap, de ver eniging tot het bevorderen van de beoefe ning der wetenschap van katholieken in Nederland. In deze vergadering werd de Struyckenprijs van de vereniging uitge reikt aan dr. A. C. F. Koch, gemeente archivaris te Deventer, voor zijn publi- katie „Grenzverhaltnisse an der Nieder- schelde, vornehmlich in 10. Jahrhundert" en aan H. H. Berger, drs. phil., assistent aan het filosofisch instituut te Nijmegen, voor zijn boek „De gedachtenwereld van Simone Weil". Krayenhof herdacht. Op 2 juli is het tweehonderd jaar geleden dat in Nijmegen generaal baron Krayenhoff, verdediger en heroveraar van de vesting Naarden tijdens de Napoleontische tijd, geboren werd. Za terdagmiddag heeft men in de burgerzaal van het raadhuis van Naarden deze gene raal herdacht tijdens de heropening van het oorlogsmuseum, dat is ondergebracht in een der ondergrondse kazematten. Na zaten van generaal baron Krayenhoff woonden de opening bij. Horlogemakersleraar. In 's Hertogen bosch is op 82-jarige leeftijd overleden de heer C. Verhagen, in binnen- en buiten land bekend om zijn cursussen en lessen over het horlogemakersvak en om zijn tal rijke boeken, die hij geschreven heeft om het horlogemakersvak meer aanzien te geven. Hij studeerde onder andere aan de vakschool te Glathütte, in Parijs, in Ber lijn, Wenen en Praag. In Zwitserland heeft hij op zes plaatsen een groot deel van zijn studiejaren doorgebracht. Op zijn tachtig ste verjaardag ontving hij de koninklijke onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Veelbelovend. Zaterdagavond om streeks acht uur wilde een brigadier van politie in de Lange Niezel te Amsterdam een veertienjarige jongen, die een brom fiets bij zich had, aanhouden. Toen de knaap niet bleef staan, loste de brigadier een waarschuwingsschot uit zijn dienst revolver. De jongen ging er van door maar liep, in zijn haast om weg te komen, een agent omver, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Deze viel en werd aan zijn rechterknie gewond. Bij de Kamperbrug kreeg men de jongen tenslotte te pakken. MAANDAG 19 MEI Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte, 10-22 uur. FILMS: Cinema Palace: „Star of India", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mensen zo als jij en ik", 14 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Moulin Rouge", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De laatste jacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeft., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Gebouw „Zang en Vriendschap": Geeste lijk Centrum „De Grotere Wereld", ge nezingsdienst o.l.v. de heer Spaargaren, 20 uur. Restaurant Brinkmann, Grote Markt: Lezing door mr. H. E. Phaff over „De portretten van de Holandse graven in het Haarlemse stadhuis" voor Ned. Genea logische Vereniging, 20 uur. DINSDAG 20 MEI Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Wie is Janus", 20 uur. Openlucht theater: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse kunstenaars, 10-17 uur. Minerva Theater: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch, Perlemoer en Peki nees", 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespe ling door Piet Kee, 20-21 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte, 10-22 uur. Galerie Espace: Sculptures en gouaches van Haber, 11-17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Star of India", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Moulin Rouge", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: .De laatste jacht", 18 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeft., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6