Herstel van investeringsaftrek vormt het begin van opheffing der bestedingsbeperking Generaal De Gaulle heeft de spanning niet gebroken B HET WEER Kabinet acht zich gesterkt Algiers schept nieuwe moed Haarlems Dagblad Nieuw beleid za I gericht zijn op duurzame werkgelegenheid ^MORRIS' before,t/oaêuy/ DE REVOLUTIE IN INDONESIË Koningin Juliana zag ,,Gilgamesj" ZESDE INDUSTRIALISATIENOTA Opklaringen „Goede heertje" maakte 2,1 miljoen buit Twee mensen gedood door elektrische stroom Tragedie in Brits Guyana Nederlandse vermoord door waanzinnige neger Het woord is aan TOESTAND IN FRANKRIJK IS VERWARDER DAN OOIT Arbeidsonrust in Engeland 72e JAARGANG No 262 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 20 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 110 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT EEN AANVANG GEMAAKT met het onge daan maken van de maatregelen ter bestrijding van een overspannen conjunctuur. Een eerste stap is het herstel van de investeringsaftrek. Deze nieuwe tendens in het regerings beleid is het belangrijkste uit de zesde Industrialisatienota, die zojuist aan de Tweede Kamer is aangeboden. Er gaat een nieuw industrialisatiebeleid gevoerd worden, dat f 10 miljard aan investeringen zal vergen. Hierbij wordt gedacht aan de 140.000 nieuwe arbeiders, waarvoor in de periode tot 1962 werkgelegenheid zal moeten worden gevonden. De E.E.G. en de Vrijhandelszone zullen leidraad zijn bij het ondernemen van nieuwe projecten. Minister Zijlstra staat in zijn beleid een zo groot mogelijke vrije ontplooiing van ondernemingsinitiatief voor. De overheid zal niet ge detailleerd ingrijpen in de economische verhoudigen. Door spreiding van de industrialisatie over geheel Nederland zal de druk op Randstad Holland worden verlicht. Dit sprei- dingsbeleid zal in de komende vijf jaar f 30 miljoen vergen; dit is het dubbele van het in de afgelopen vijf jaar bestede bedrag. Er is een verbetering van vestigingsfaktoren nodig. De regering zal voor de ondernemer, die industrieterrein koopt, vijftig percent van het aankoopbedrag aan de ge meente betalen, op voorwaarde dat de ondernemer direct een-vijfde van het terrein bebouwt. Ook de verbindingen moeten worden verbeterd. De regering zal een vervroe- gingsbijdrage betalen in de extrakosten van versnelde uit voering van regionale verbindingen. Er moeten voor aan het zeeverkeer verbonden industrieën nieuwe verbindings mogelijkheden worden geschapen buiten de reeds be staande plannen voor Europoort en IJ-mond. Er wordt in dit verband gedacht aan het Sloe bij Vlissingen. Er is een onderzoek gaande over het gehele in drie categorieën ver deelde land naar industrialisatiemogelijkheden. Minister Zijlstra zal over de uit dit onderzoek voortspruitende maat regelen mededelingen doen in zijn Memorie van Toelichting op de begroting van Economische Zaken 1959. De investeringsaftrek herleeft met ingang van vandaag 20 mei, zij het in iets gewijzigde vorm, aldus heeft de minister van Financiën heden in een gelijktijdig met de zesde Industrialisatie-nota van minister Zijlstra verschenen nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. De faciliteit zal gelden voor investeringen, die in 1958 na 20 mei worden gedaan. De regering acht bet evenwel noodzakelijk aart het in ere herstellen van deze investerings stimulans voor het bedrijfsleven een beperking te verbinden en wel dat de aftrek, in plaats van 20 percent gespreid over vijf jaren, voor de inves teringen in het verdere verloop van 1958 16 percent zal bedragen, gelijke lijk te verdelen over vier jaren. De aftrek zal niet reeds aanvangen in het jaar 1958, maar voor het eerst worden geëffectueerd bij de berekening van de fiscale winsten over het jaar 1959. De regering acht deze beperking nodig, mede gezien de begrotingspositie van het rijk voor de toekomst. Blijkens de nota heeft minister Hofstra nog overwogen of niet een opheffing van de temporisering van de vervroegde af schrijving de voorkeur verdient boven een herstel van de investeringsaftrek, maar de bewindsman heeft gemeend dat het ant woord hierop ontkennend moet luiden. Hij liet zich hierbij leiden door het feit, dat de vervroegde afschrijving een faciliteit is die anders dan de investeringsaftrek slechts een belastingverschuiving met zich brengt. Het effect is daardoor be perkt tot een tijdelijke vergroting van de liquiditeiten van de ondernemingen. De consequenties, die de wederinvoering van de investeringsaftrek heeft voor de bud gettaire positie van het rijk, zijn voor het jaar 1958 nihil; voor 1959 ongeveer 10 mil joen gulden en voor het jaar 1960, waarin zij haar maximum bereiken, ongeveer 35 miljoen gulden. Minister Hofstra deelt in zijn nota ver der mee, dat de beslissing van het kabinet in overeenstemming is met het regerings- ADVERTENTIE r •'.•AT 5 II1. Zo ja, dan Wacht U Óen verrassing. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen H a's begin van Uw toe- rcztci^-i-i^LcrJI komstige SOLA-UITZET GEGARANDEERD VOOR UW IEVEN Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krach tige wind uit westelijke richtin gen. In het oosten van het land iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. programma. Het doel van de thans getrof fen maatregel is, de duurzame werkge legenheid van ons volk te bevorderen. Ook de centrale doelstelling, te weten de hand having van het monetaire en budgettaire evenwicht blijft onverkort haar geldigheid behouden. Gezien het onvermijdelijk hoge niveau van de Overheidsuitgaven in de naaste toekomst, acht de regering een ver laging van andere belastingen, met name ook van die op de consumptieve beste dingen welke bestedingen overigens een veel geringere terugloop te zien geven dan die welke de investeringen bedreigt niet verantwoord. De regering is daarom van oordeel, dat gezien het veel sterker stimulerend effect, dat de voorgenomen herleving van de in vesteringsaftrek op de ontwikkeling van onze economie onder de huidige omstan digheden kan uitoefenen, aan deze maat regel de voorkeur moet doen geven. De vergroting van de werkgelegenheid, die daaruit kan voortvloeien, gesteld tegen over de bescheiden omvang van het bud gettaire offer, is er een waarborg voor dat aldus ook de derde centrale doelstel ling van het binnenlandse regeringsbeleid, namelijk de bevordering van een sociaal rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen, tot haar recht blijft komen. Met betrekking tot de vraag wat voor toekomstige jaren dient te geschieden met. de overige maatregelen van fiscale aard, die bij de aanvang van of in de loo^ van 1959 hun kracht zullen verliezen, is ae re gering voornemens te zijner tijd in wets voorstellen aan de Staten-Generaal haar standpunt kenbaar te maken. In de nota wordt verder een schets van de finan' cieel-economische ontwikkeling van ons land in de laatste tijd gegeven. Het beeld toont volgens minister Hofstra naast een meer verantwoorde omvang van de con sumptieve bestedingen een stilstand en zelfs hier en daar een teruggang in de ontwikkeling van de produktie. Naar het oordcel van de minister kan bij een weife lend conjunctuurverloop als thans valt te bespeuren het doen herleven van de be> lastingfaciliteit er toe bijdragen te voor komen, dat het niveau van de investe ringen zo ver daalt, dat de werkgelegen heid op langere termijn in gevaar komt. Op een bij de Amsterdamse rechtbank gehouden verificatievergadering van de schuldeisers in het faillissement van „het goede heertje" is vast komen te staan, na een onderzoek van de accountant van de Twentsche Bank bij de benadeelde firma Berger en Co., dat de malversaties niet, zo als aanvankelijk werd aangenomen, 1.800.000.—, doch 2.100.000.— belopen. In hei Russische partijorgaan Pravda is de bovenstaande foto gepubliceerd van de derde aardsatelliet die de Sov jet-Unie in een baan om de aarde heeft gebracht, de Spoetnik III met opvallende antennes aan de zijkanten. Tijdens het wassen met een gehuurde wasmachine is maandag in Enschede de 58-jarige huisvrouw Van E. om het leven gekomen, vermoedelijk omdat zij met natte handen het onder stroom staande apparaat aanraakte. Een buurman trok de stekker van de wasmachine uit het muur contact, maar zijn hulp kwam te laat. Dc vrouw overleed ter plaatse. De wasmachine is voor onderzoek in beslag genomen. In de buurtschap Heelweg bij Varsseveld is een 24-jarige ongehuwde elektricien D. W. J. bij reparatiewerkzaamheden in een boerderij om het leven gekomen, even- i eens door aanraking met een onder stroom staande leiding. Men vond de man leven loos; niemand heeft het ongeluk zien ge beuren. GEORGETOWN (Reuter) Een waan zinnige neger heeft maandagochtend in de beroemde tuinen van Georgetown (Brits Guyana) de 25-jarige mevrouw Henriëtte Ritfeld, de Nederlandse echtgenote van de Surinaamse arts dr. Seveanus Ritfeld, met een mes doodgestoken. Mevrouw Ritfeld wandelde in de tuinen toen zij door de neger, een zekere Sydney Dublin, werd aangevallen. Zij overleed toen men haar naar een nabijgelegen ziekenhuis wilde overbrengen. De neger probeerde direct na zijn mis daad zelfmoord te plegen. Hij is met ern stige verwondingen in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. De heer en mevrouw Ritfeld waren pas zes weken getrouwd. Zij waren met het Nederlandse s.s. „Willemstad" op weg naar Paramaribo, waar zij zich zouden vestigen. Dr. Ritfeld heeft in Nederland gestudeerd, Hij werd naar Suriname uitgezonden voor een functie in het Landshospitaal aldaar. De familie is van het gebeurde op de hoogte gesteld. De burgemeester van Georgetown, Claude Merriman, heeft aan de echtgenoot van de vermoorde vrouw en aan gezag voerder Boerhave van de „Willemstad", zijn deelneming betuigd. De moordenaar viel zijn slachtoffer aan op het ogenblik dat mevrouw Ritfeld foto's nam op dezelf de plek in de „promenade gardens" waar kortgeleden prinses Margaret door het be stuur van de stad werd verwelkomd. Het stoffelijk overschot van mevrouw Ritfeld wordt met de „Willemstad" naar Parama ribo vervoerd, waar het ter aarde zal wor den besteld. Lincoln: Kapitaal is de vrucht van de arbeid en zou zonder voorafgaande arbeid nooit hebben bestaan. Ons blad biedt u vandaag een bijzondere primeur: als eerste van alle internationale correspondenten, die hem sinds de neder laag op Sumatra najagen, heeft onze reis- redacteur W. L. Brugsma een exclusief in terview gehad met prof. dr. Sumitro Djo- johadikusumo, reizend minister van de In donesische tegenregering. De naam Sumi tro is in Nederland niet onbekend: hij sloot tijdens de Indonesische revolutie het roem ruchte Fox-contract, vertegenwoordigde Djokja bij de UNO, was minister van Economische Zaken en Financiën in vele Indonesische kabinetten, maakte deel uit van de Indonesische delegatie bij de tra gisch mislukte Nederlands-Indonesische conferentie in Genève. Deze briljante eco noom studeerde en promoveerde in Rot terdam. Onze reisredacteur beschrijft hem als: „....een kleine, kalme man, die mijn lijst van 26 gesprekspunten even doornam, teruggaf en ze vervolgens tijdens het ge sprek van twee uur nauwkeurig in volg orde uit het hoofd bleek te kennen". Gezien het belang van prof. Sumitro's verklaringen geven wij ze uitvoerig in twee afleveringen weer; vandaag: het begin van de revolutie, de nederlaag op Sumatra, buitenlandse hulp, de huidige krachtsver houdingen; daarna: prognoses omtrent de kansen op een compromis of internationa lisatie van het conflict en de houding van de tegenregering jegens Nederland. Het eerste artikel treft u op pagina 7. LONDEN(Reuter) De Arbeidsonrust in Groot-Brittannië houdt aan. Maandag, de dag waarop de Londense busstaking haar derde week in ging, hebben verte genwoordigers van een miljoen arbeiders op vakbondcongressen looneisen inge diend. Het zijn 600.000 boeren, 250.000 elektriciens en 150.000 ambtenaren. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Koningin Juliana heeft maandagavond de galavoorstelling bijgewoond, die ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het Wagenings Studentencorps werd gegeven van het epos „Gilgamesj" (de oudst bekend gebleven litteraire schep ping van de mens). Het epos, op kleitafels bij opgravingen gevonden, is door de heidse hoogleraar prof. dr. F. Th. de Liagre Böhl in het Nederlands vertaald. Het werd door regisseur Ad. Hooykaas voor het toneel bewerkt. Hierbij moesten niet geringe moeilijkheden worden overwonnen, doordat verscheidene frag menten ontbreken. Door verschuiving van teksten en invoeging van dansen heeft de regisseur ernaar gestreefd bepaalde lacunes te vullen. De Koningin toonde grote belangstelling voor het stuk, dat, ofschoon vierduizend jaar oud, wat de probleemstelling aangaat merkwaardig modern aandoet. De dichterlijke gedachtengangen stijgen hoog uit boven het tijdelijke en verheffen het epos tot. een dichtwerk van universele waarde. Decors en aankleding waren in de stijl van de oudheid gehouden. Weliswaar konden niet alle opvoerenden aan de voor amateurs zeer moeilijke eisen voldoen, doch over het algemeen kon het experiment van de première van 'n stuk uit de voortijd van onze beschaving ge slaagd worden genoemd. De ministers ir. C. Staf en dr. ir. A. Vondeling woon den deze gebeurtenis bij. In de pauze liet de Landsvrouwe de hoofdrolspelers aan zich voorstellen. De foto toont haar in gesprek met ir. J, Bensin}c, die als Utanapisjtim optrad. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle heeft gesproken. Maar hij heeft noch een duidelijk ja, noch een duidelijk neen doen horen op de vraag, of hij het kabinet van Pierre Pflimlin als de enige wettige regering beschouwt en hij heeft eveneens geweigerd de generaals van Algiers af te vallen. Opnieuw heeft hij zich bereid verklaard in te gaan op een eventueel verzoek van het Franse volk de republiek van de ondergang te redden. Hij gaf echter niet aan langs welke weg die redding zou kunnen verlopen en evenmin hoe die oproep van het volk tot hem moet worden gericht. Op een vraag antwoordde de generaal, dat een uitzonderlijke toestand ook een uitzonderlijke gang van zaken vereist. Klaarblijkelijk staat het aan hem die procedure, waarin de grondwet niet voorziet, te bepalen. Daarmee stelde de generaal zich formeel, en in feite, buiten de republiek. Ofschoon De Gaulle enkele punten heeft opgehelderd, wierp hij evenveel andere duisterheden op. De toon van zijn persconferentie, die veertig minuten duurde, was echter vrij gematigd. De generaal maakte een beheerste, bijna serene indruk. Twee uur voor de persconferentie begon, waren al een vijftigtal gesloten wagens van de politie aangekomen bü het hotel waar De Gauile zou spreken. De socialistische minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch had de leiding van deze veiligheids maatregelen. De republikeinse gardisten zaten, oudergewoonte, in hun donkere wa gens een kaartje te leggen, terwijl een paar collega's iedereen tegenhielden, die niet een persoonlijke uitnodiging voor de persconferentie kon tonen. Klokslag drie uur stapte de generaal met zijn lange, kameelachtige pas binnen. De Gaulle is in de drie jaar, dat hij zich in het publiek niet vertoonde, iets dikker en kaler geworden. De generaal begon zijn conferentie met een korte uiteenzetting, dat het partijenstelsel onmachtig is de problemen van Frankrijk op te lossen. Hij herinnerde aan zijn actie tijdens de oor log, waardoor hij de republiek in haar oude macht, zo niet oude glorie had her steld. Daarna had hij de leiding, zo zei hij, overgedragen aan de politici, die de republiek hadden verraden en vertrapt. Nu stelt hij zich weer beschikbaar voor zijn volk. „Ik ben een eenzaam man, die nie mand en iedereen toebehoort," zo stelde hij vast. „Men heeft mij opnieuw autori taire bedoelingen toegedicht," riep hij uit, terwijl zijn stem, als zo vaak, van veront waardiging oversloeg. „Wat een onzin. Hoe zou ik tot mijn 67ste jaar hebben gewacht om als dictator te beginnen?" Hoe De Gaulle dan over de gebeurtenis sen in Algerije denkt? Geen woord van ver oordeling jegens de generaals kwam er over zijn lippen. „Waarom moet ik de generaals veroordelen, wanneer de regering zelf geen enkele sanctie tegen hen neemt," zo vroeg hij niet zonder spitsvondigheid. De generaal sprak over „mijn vriend Lacoste" en om zijn eigen bedoelingen toe te lich ten gebruikte hij. niet de ik-vorm, maar sprak van De Gaulle. Hoe zou het volk in Algerije niet tot wanhoop zijn gekomen, zo ging de gene raal verder, na al het onmachtig gekonkel en gestook, dat de partijen in Parijs al ja ren te zien geven? Geen woord echter over Jacques Soustelle. De Gaulle verklaarde alleen, dat hij iedere poging steunt om de eenheid en de kracht van Frankrijk te herstellen en te verhogen. „Frankrijk be schikt," zo luidde zijn slotwoord, „over een economie, die over haar dode punt heen is. Onze technische bekwaamheden dwingen algemene eerbied af, De ver bonden volken van Noord-Afrika wachten slechts op ons initiatief. Maar nogmaals, met dit systeem is elke poging bij voor baat tot mislukking gedoemd." Daarna stond De Gaulle op om, zoals hij verklaar de, naar zijn dorp terug te keren. Zij die gehoopt hadden, dat De Gaulle toch nog een hand uit zou steken om het verzwakte, vermolmde, doch wettige ge zag van de ondergang te redden, zjjn be drogen uitgekomen. De Gauile had slechts smaad en hoon voor de „beroepsredders der republiek", terwijl hij zich stilzwijgend leek te identificeren met de gangmakers van de junta en het komplot in Algiers. De laatste uitweg lijkt hy zo te hebben afge sneden. Uit alle reacties wordt dan ook wel duidelijk, dat door toedoen van De Gauile niet alleen de scheiding tussen Pa rijs en Algiers, maar ook tussen de kam pen van links en van rechts zich nog scherper hebben gemarkeerd. Het communistische vakverbond C.G.T. ontketende gisteren al een proteststaking, waardoor drie uur lang de Métro en an dere transportmiddelen in Parijs lam lagen Ook de andere vakverbonden en de socia- Generaal Charles De Gauile heeft gis termiddag in het „Hotel du Palais d' Orsay" te Parijs zijn met spanning ver wachte persconferentie gegeven, waar van politieke waarnemers overigens niet veel wijzer zijn geworden. Op de ze radiografisch overgeseinde foto ziet men de aankomst van de generaal, rechts op de voorgrond, omstuwd door journalisten en persfotografen, in de conferentiezaal van het hotel. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR.. HAARLEM TEL: 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 SUÈDE DAMES - HERENJASJES listische partij hebben De Gaulle's stand punt en aanbod afgewezen. Gelijktijdig neemt radio-Algiers een veel vijandiger houding aan tegen de regering- Pflimlin, die nu als een verraderskliek wordt voorgesteld. De regering in Parijs heeft van haar kant officieel de pathe tische beweringen van Algiers weerlegd, dat de acties der Fellagha zouden zijn afge nomen. Integendeel zijn er, volgens Pa rijs, de laatste week wederzijds weer do den en gewonden gevallen. Sinds vannacht is ook de censuur over alle berichten inzake Algerije ingesteld. Op alle buitenlandse persbureaus hebben cen sors plaatsgenomen, die al het nieuws over Algerije moeten controleren. He verward de situatie nog is blijkt ech ter uit de verklaring van de conservatieve minister voor Algerije, André Mutter, dat hij nog dagelijks in verbinding staat met generaal Salan in Algiers, aan wie de re gering vandaag ook de volmachten, die zij van het parlement hoopt te verkrijgen zou willen overdragen Anderzijds is er in Algiers nu een „Comité van openbaar wel zijn" voor heel Algerije opgericht, dat krachtig tegen Parijs ageert. Hoe verward de situatie nog is blijkt ech- menten in Frankrijk trachten zich kenne lijk op Algiers te concentreren om vandaar uit een „nieuw Frankrijk" voor te berei den. Vandaag komt het parlement weer bij een om de moraal uit dit nieuwe bedrijf van het Franse drama te trekken Zeer bemoe digend zal die moraal moeilijk kunnen uit vallen En helemaal lijkt het wel uitge sloten, dat een meerderheid van het par lement zich bereid zal tonen een oproep te richten tot De Gauile. ADVERTENTIE UTTER IEDT 'T ESTE Speciale woensdag- en donderdag reclame 3 SLAVINKEN 98 3 FRICANDELLEN «18 3 HAMBURGERS 93 GEHAKT, 500 gram 95 CARBONADE, 500 gram 1.85 VARKA-ROLLADE, 500 gr 1.75 Als extra reclame 1 pond magere doorregen VARKENSLAPPEN 1.19 Moderne slagerij H. BUTTER KENNEMERLAAN 43 - 45 - TEL. 4310

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1