vJPaeda in het Wilde Westen Wm. Müller neemt met mijnconcessies deel in Chileense maatschappij Meer wind, buien kouder de sigaar van 't jaar Wereldnieuws NAAIMACHINES zo Reflexen 1 DINSDAG 20 MEI 1958 2 Goede resultaten over 195 7 Kritiek op dividend van de Amsterdamsche Rijtuig Mij. Indonesische reserves verder gedaald Scherp herstel in Parijs Pietersen Auto verlaagt dividend Dikkers Hengelo niet slecht van orders voorzien Automatic Screw Works verwacht lagere omzet Werkloosheid in V.S. Asselberg's IJzerindustrie 9 perc. dividend (v.j. 10) is it Vrijwel ongewijzigde winst bij de Ver, Touwfabrieken Beneluxhandel in het eerste kwartaal 1958 De Wm. H. Müller en Co. n.v. te Rotterdam boekte bl(jkens het verslag over 1957 een saldo bedrijfswinst, na bestrijding van alle onkosten, van 33.954.063 (v.j. 35.966.324); de buitengewone inkomsten bedragen 1.159.904 3.657.241), de totale afschrijvingen 6.686.673 (v.j. 7.99.088). Na toevoeging van 1.500.000 (onv.) aan reserve voor personeelvoorzieningen en diverse voorzieningen terzake van bedrijfs risico's ad 3.600.000 2.500.000) en na aftrek van 10.245.931 12.538.450) voor belastingen bedraagt het saldo winst 13.081.363 (v.j. 15.086.027), waaruit wordt voorgesteld uit te keren 6 percent (onv.) dividend op de preferente winstdelende aandelen en 22'/« (v.j.. 25) percent op de gewone aandelen. Het saldo bedrijfswinst echter viel tenslotte door een stijging der kosten lager uit dan dat over 1956. Deze stijging was voor een deel het gevolg van de uitbreiding der organisatie. Voorts waren de in het boekjaar 1957 behaalde buitengewone winsten lager dan die over het voorafgaande jaar. Ofschoon de gang van zaken bij de scheepvaartbedrijven bevredigend was, waren de resultaten van de desbetreffende afdelingen minder gunstig dan die van de handelsafdelingen. De bedrijfsresultaten van de Koninklijke Hollandsche Lloyd waren, gezien de omstandigheden, zeker niet ongunstig te noemen, al bleven zij beneden die van 1956. Dank zij de om standigheid, dat de K.H.L. haar vloot tij dig heeft kunnen vernieuwen tegen rede lijke prijzen, bij snelle levertijden en met een financiering tegen lage rente, is haar positie in de Zuid-Amerika vaart ver sterkt. De resultaten van de lijndiensten in de Europese kustvaart en op Marokko wa- ,ren lager dan die van 1956. De carga doors- en stuwadoorsbedrijven ontwik kelden zich in 1957 overeenkomstig de verwachtingen. De resultaten waren dan ook niet minder bevredigend dan die over het voorafgaande jaar. De bouw van het grote overslag- en opslagbedrijf, dat Mül ler tezamen met Amerikaanse partners in het Botlekgebied bij Rotterdam heeft be sloten te stichten, vond in 1957 goede voortgang. De door de vennootschap hier bij te investeren bedragen blijven binnen redelijke grenzen. De mijnbouwbelangen ontwikkelden zich geleidelijk en bevredigend. Ten aanzien van de in Chili gelegen Algarrobo-conces- sies meldt het verslag, dat in het najaar van 1957 overeenstemming werd bereikt tussen Müller, American Overseas Fi nance Corp. en de Compania de Acero del Pacifio, de nationale Chileense Hoogoven industrie. Ingevolge deze overeenstemming zal een nieuwe Chileense maatschappij tot exploitatie van de Algarrobo-voorkomens worden opgericht, aan welke maatschappij Müller en Co. de Algarrobo-concessies zal overdragen, op voorwaarde, dat de beno digde financiering in dollars zal geschie den door de A.O.F.C. en de financiering in Chileense pesos door de C.A.P. In het aandelenkapitaal der nieuw op te richten exploitatiemaatschappij' neemt de C.A.P. deel met 51 percent, terwijl A.O.F.C. en Müller elk 24>/2 percent zul len krijgen. Als prijs voor haar inbreng der concessies in de nieuwe exploitatie maatschappij zal Müller en Co., een eerste betaling in contanten ontvangen van 1,5 miljoen dollar, welke bestemd is om pari ADVERTENTIE LASTINA B.H.'S en GIRDLES In de jaarvergadering van de n.v. Am sterdamsche Rijtuig Maatschappij noem de een aandeelhouder de dividendpolitiek van de directie „onvoorzichtig en onjuist". Hij meende dat een uitkering van 7 per cent onder de bestaande omstandigheden te hoog was. Een andere aandeelhouder deelde deze mening en wees op de zijns inziens grote bankschuld en hypotheek. De liquide middelen zijn niet al te best en zullen in de toekomst hard nodig zijn voor het bedrijf. De spreker stelde voor het dividend vast te stellen op 6 percent in plaats van op 7 percent. De voorzitter ging uitvoerig op de be zwaren van aandeelhouders in en zei, dat de directie zich volkomen bewust was van de stand van zaken, toen zij het dividend- voorstel van 7 percent deed. Verleden jaar zijn aandeelhouders tekort gedaan omdat toen een belangrijk bedrag moest worden aangewend voor pensioenvoorzie ningen. Dit is thans niet meer nodig. Het bedrijf heeft een grote spreiding waar door de risico's beperkt blijven. Er is geen enkele reden om het dividend van 7 percent te brengen op 6 percent of des noods lager. In het eerste kwartaal van 1958 is de net towinst 110 percent hoger dan in dezelfde periode van 1957. De verkoop van auto's is niet zorgwekkend al is de directie hier over niet enthousiast. Toch is zij voor 1958 niet pessimistisch gestemd. De bank schuld gaat steeds op en neer en zal dit ook blijven doen. Dit is de aard van het bedrijf. De directie streeft ernaar de aan sluiting bij het „Avis-rent-a-car system" te verstevigen en op bredere basis te bren gen. Het wagenpark is steeds aan de eisen des tijds aangepast en geen enkele wa gen is ouder dan twee jaar. De te betalen rente op de bankschuld wordt gecompen seerd door andere inkomende gelden. Het dividendvoorstel van 7 percent werd in stemming gebracht en aangenomen met 75 stemmen tegen, en 505 stemmen voor. De jongste weekbalans van de Bank In donesia toonde deze week een nieuwe da ling van het dekkingspercentage. De goud en deviezenreserves liepen met 0,24 per cent terug tot 8,26 percent van de geldcir culatie en andere opeisbare verplichtin gen. ONVERANDERD DIVIDEND DRAKA. Directie en commissarissen van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam zullen aan de op 18 juni te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 15 per cent in contanten (onv.). passu deel uit te maken van de financie ring der dollarlening onder leiding van A.O.F.C. Bovendien zal Müller en Co. in de periode tussen 1960, in welk jaar vol gens de plannen de exploitatie een aan vang zal nemen, en het jaar 1973, uit de opbrengst van door haar in de U.S.A. en elders te verkopen ertsen verdere jaar lijkse betalingen ontvangen als prijs voor de overdracht, nadat en voor zover de door de A.O.F.C. verstrekte lening, met inbegrip van Müller's aandeel, overeen komstig de leningsvoorwaarden zal zijn afgelost. Ter nakoming van de verplich tingen der exploitatiemaatschappij tot aflossing der lening, respectievelijk beta ling der concessies, zal 14 miljoen ton erts worden geëxporteerd en door Müller en Co. in de U.S.A. of elders worden verkocht tegen de gebruikelijke commissie. Deze commissie staat uiteraard als beloning voor te verrichten diensten geheel los van de aan Müller en Co. toekomende bedragen voor de overdracht der concessies. De C.A.P. zal voor haar hoogovenbedrijven in Huachipato *ussen 1963 en 1973 5,2 mil joen ton erts ontvangen. Het produktie- programma voor de exploitatie der Algar- robo mijnen voorziet dan ook in een pro- duktie van 1,5 miljoen ton per jaar. Nadat in 1973 de 14 miljoen ton erts ge ëxporteerd zijn, heeft C.A.P. de optie om de 49 percent in het aandelenkapitaal van de nieuwe exploitatiemaatschappij a pari van Müller en A.O.F.C. over te nemen. De C.A.P. heeft op zich genomen van het ministerie van Mijnbouw, respectievelijk de Chileense regering, gelijke of vergelijk bare vergunningen te verkrijgen als aan Müller waren toegezegd en alleen bij ze kerheid ten aanzien van het verkrijgen daarvan zal door Müller tot overdracht der concessies worden overgegaan. De sterke positie der vennootschap en de aard en verscheidenheid van haar winstbronnen schenkt de directie vertrou wen in de toekomst, ook al zal men de gunstige resultaten der laatste jaren niet immer kunnen benaderen. Op de Parijse effectenbeurs ontstond een plotselinge ommekeer in de stem ming. Franse fondsen gaven een flink her stel te zien bij toeneming van de omzet. Vooral Noord-Afrikaanse fondsen waren goed gevraagd en in sympathie hiermede ook oliefondsen en in mindere mate, maar toch nog vrij omvangrijk, andere Franse fondsen. De koerswijzigingen bedroegen dikwijls meer dan 10 percent zoals bij voorbeeld voor Frangaise des Pétroles. Een ander opvallend feit was de scherpe daling van de goudprijs na de stijging van de afgelopen week. De prijs voor baar goud daalde van 544.000 tot 536.000 frank terwijl de gouden Napoleon 3940 te gen 4060 en de Engelse souvereign 4360 te gen 4480 frank noteerde. Over 1957 heeft Pietersen en Co's Auto mobielbedrijf n.v. te Rotterdam, blijkens het verslag, een netto winst behaald van 144.244 (v.j. 145.373). De winst op auto mobielen daalde van 415.091 tot f 377.618, maar die op onderdelen en accessoires steeg van 350.035 tot 508.093. Voor gesteld wordt een dividend van 7 percent (v.j. 10 percent, waarvan V/z percent uit de agioreserve). In het laatste halfjaar verstoorde de be stedingsbeperking de gunstige verwach ting. Speciaal in de vrachtensector bleek, hoe het Rotterdamse bedrijfsleven hierop reageerde. Hoewel ook de landelijke om zet automaterialen een dalende tendentie vertoonde, was de omzet groter dan in 1956 en de brutowinst gunstig. De nieuwe modellen van de door het bedrijf vertegenwoordigde merken zijn door de economische terugval nog niet tot die ontwikkeling gekomen, welke alge meen verwacht werd. De waardering van het publiek ligt gunstig, zodat de directie vertrouwt dat, zodra de toestand ver betert, deze een behoorlijk deel van de markt zullen gaan innemen. In het eerste kwartaal van 1958 was de omzet lager dan in de overeenkomstige periode van 1957, voornamelijk door de daling in de verkoop van personen- en vrachtautomobielen. De belastingverho ging op personenauto's heeft mede de ver koop extra ongunstig beïnvloed. Vrijwel onveranderde resultaten 1957 Het bedrijfsresultaat over 1957 van G. Dikkers en Co. n.v. Hengelo (O.) is onge veer gelijk aan dat van 1956. De exploi tatierekening was wederom 3,2 miljoen. Na afschrijvingen ad 1,7 miljoen (onv.) resteert een saldo winst van 1,6 miljoen (onv.) Voorgesteld wordt 14 percent divi dend (onv.). Het kapitaal bleef onveranderd 5 1/4 miljoen. Aan het eind van het jaar manifesteer den zich verschijnselen van een naderende recessie. In bepaalde sectoren werd de con currentie scherper met dalende vraag en winstmarge. De orderportefeuille vermin derde. Bij gelijke produktie kon de hoe veelheid gereed produkt in magazijn wor den vergroot. Dit stelt de firma thans in staat direct uit voorraad te verkopen, het geen de verkoopkracht vergroot. De liqui diteit werd versterkt. De dochteronderne ming in Canada kon haar omzet vergroten tegen bevredigende prijzen. De Belgische zusteronderneming behaalde opnieuw een goed resultaat. In de eerste maanden van 1958 is geen verbetering gekomen in de verminderde vraag. De personeelsbezetting zal nog ver der moeten worden aangepast. Indien kwa liteit en prijs bepalend zijn, kan de Euro- markt de verkoopmogelijkheden uitbrei den. De directie constateeert dat de order portefeuille in een belangrijk deel van het bedrijf nog beduidend is. De A.S.W. Apparatenfabriek (Automatic Screw Works) n.v. te Nijmegen heeft, blij kens het verslag, over 1957 een saldo be- drijfsrekening behaald van 3.310.591 (v.j. 3.924.747). Na aftrek van onkosten, re serveringen en afschrijvingen resteert een saldo winst van 369.781 459.669). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (v.j. 12.8 percent, waarvan 2.8 percent in contanten en 10 percent in aandelen). De resultaten kunnen niet onbevredigend worden genoemd, maar de wijziging in de conjunctuur en de bestedingsbeperking hebben op de laatste maanden van 1957 een grotere invloed gehad dan begin 1957 werd verwacht. De omzet bleef met 6.5 percent bij die van 1956 ten achter. De verminderde bouwactiviteit ten spijt, bleef de omzet in de afgelopen maanden van 1958 slechts weinig beneden het peil van 1957, maar het laat zich niet aanzien dat in het lopende jaar de omzet op het peil van het vorige zal kunnen worden ge handhaafd. De vrijdag door het Amerikaanse mi nisterie van Arbeid gepubliceerde cijfers gaven de grootste terugkeer tot het werk van verzekerde werklozen in enige week van dit jaar te zien. Toch waren er nog 3.194.810 arbeiders, die onder de werkloos heidsuitkering vallen, zonder werk. Het aantal geregistreerde werklozen in de op 3 mei geëindigde week daalde met 70.900 maar het totaal aantal ingeschreven werk lozen was nog twee keer zo groot als een jaar geleden. Voor een groot deel was de verbetering het gevolg van de seizoens hervatting van werk. ADVERTENTIE UW»/ Willem II Prince... de nieuwe, kloeke Willem II sigaar. Vorstelijk van smaak! Rook de nieuwe Willem II Prince prince-heerlijk De laatste twee maanden van 1957 ga ven bij de bedrijven van Asselberg's IJzerindustrie en Handelmaatschappij n.v. te Bergen op Zoom een gevoelige inzin king te zien. Het saldo exploitatierekening beliep 1.035.586 (v.j. 995.330). Na af schrijvingen ad 326.503 339.441) en diverse lasten ad 30.263 24.019), res teert een winst van 735.827 684.064). waaruit voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 9 percent (v.j. 10 percent). De vermindering van de vraag is voor een deel te wijten aan de bestedingsbe perking. Toch ziet de directie het ver minderen van de wereldconjunctuur veel eer als de voornaamste reden voor de sterke achteruitgang in de gieterij-indus trie. Het komt de directie voor, dat deze factoren vrij spoedig hun scherpste kanten zullen verliezen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de invloed van de recessie op de cijfers van 1958 aanzienlijk groter zal zijn dan op die van 1957. Bij de dochterondernemingen was de gang van zaken minder gunstig dan in het voorgaande boekjaar. De resultaten in het eerste kwartaal van 1958 zijn ten gevolge van het uitblijven van een merk baar herstel niet bevredigend. De vooruit zichten op langere termijn zijn echter hoopgevend. Met zeer belangrijke, vooral buitenlandse, gietwerk-afnemers werden contacten gelegd, waarvan de resultaten eerst later tot uiting kunnen komen. DE BILT, De depressie, die gisteren boven het zeegebied ten westen van Schot land lag, werd in de afgelopen 24 uur nog aanmerkelijk dieper en lag vanmorgen bij de Faroer. In de omgeving ervan bevond zich een stormgebied dat zich tot het mid den van de Noordzee uitstrekte. In West- WEERRAPPORTEN Temperaturenbul ten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Het hogedrukgebied dat gisteren bo Zuid-Frankrijk lag, trok naar Polen. In 19 graden gemeten. Vanmorgen stegen de temperaturen in het Oosten en Zuid- Oosten ook weer snel. Maar van het Westen uit was de koudere lucht die om de depressie heen stroomde reeds bezig ons ten westen van Ierland lag vanmorgen dan vandaag. Woensdag 21 mei Zon op 4.39 uur, onder 20.35 uur. Maan op 6.56 uur, onder 22.53 uur. 26 mei Maanstanden 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 mei Hoog water 5.14 en 17.37 uur. Laag water 0.58 en 13.17 uur. Den Helder half bew. zw 11 0,1 Ypenburg zwaar bew. w 11 0 Vlissingen geheel bew. w 10 0 Eelde geheel bew. zzw 12 0 De Bilt geheel bew. zzw 12 0 Twente half bew. z 15 0,1 Eindhoven licht bew. zzw 12 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 14 0 Helsinki onbewolkt nw 9 0,1 Stockholm geheel bew. zo 16 0 Oslo regen zo 16 3 Kopenhagen zwaar bew. z 15 0 Aberdeen half bew. zw 13 8 Londen zwaar bew. w 16 0 Amsterdam half bew. wzw 16 0 Brussel licht bew. zzw 20 0,1 Luxemburg onbewolkt O 19 0 Parijs onbewolkt nno 22 0 Bordeaux geheel bew. wzw 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice onbewolkt nw 22 0 Berlijn licht bew. ozo 18 0 Frankfort onbewolkt ono 22 0 München onbewolkt O 19 0 Garmisch P. onbewolkt z 20 0 Zürich onbewolkt O 22 0 Locarno zwaar bew. O 25 0 Genève onbewolkt windst. 22 0 Wenen onbewolkt verand. 21 0 Innsbruck onbewolkt w 24 0 Rome licht bew. no 28 0 Ajaccio onbewolkt n 22 0 Madrid half bew. windst. 30 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Algiers onbewolkt windst. 25 0 67. In „Het Hoefijzer", een van de cafés die nu ook al het eigendom, van Joris wa ren geworden, was het een gezellige druk te. De stamgasten vermaakten zich met speelautomaten, flessen en revolvers en hadden het best naar hun zin. „Wat is het leven hier in het Wilde Westen toch nog eenvoudig en onbedorven", zei Joris, die aan de toonbank met de waard een bab beltje maakte, „als ze maar iets hebben om mee te spelen, of op te schieten, zijn ze al tevreden". „En of!" grauwde plotse ling een dreigende stem achter hem, „en IK zal heel tevreden zijn, als ik op JOU heb geschoten!!" Verschrikt keerde Joris zich om en keek in de mende ogen van Billy de Buffel. „H omt ge hier?" stamelde Joris ontdat oaarom zijt ge niet braaf in uw cel gebleven? Vindt sheriff Panda dit wel goed?" „Ik ben nu de sheriff", antwoordde Billy, zijn revolver opheffend, „en ik zal beginnen met de grootste boef!" „Goed gezegd, Billy!" riep Jolliepop, die achter Billy met zijn paraplu stond te zwaaien. „Geef hem van katoen, als ik zo vrij mag zijn, mij aldus uit te drukken. Jippie, jippie, joedelheeeü!" De n.v. Vereenigde Touwfabrieken te Rotterdam boekte blijkens het verslag over 1957 een saldo exploitatierekening van 5.330.095 (v.j. f 5.425.063). Tezamen met huren, diversen, interest, dividenden en onverdeeld saldo vorig jaar is beschik baar 6.074.236 (v.j. f 6.154.417). Na aftrek van verkoopkosten, algemene onkosten, salarissen en afschrijvingen bedraagt het winstsaldo 962.383 (v.j. 954.255), waar uit een dividend wordt voorgesteld van 12 percent (onv.). In de loop van het jaar ondergingen de noteringen van harde vezels slechts ge ringe fluctuaties. Het prijspeil bij het ein de van het jaar was over het algemeen iets lager dan bij de aanvang van het jaar. De stijging der prijzen van staaldraad, grondstof voor de vervaardiging van staal kabels, kwam tot stilstand en tegen het einde van het jaar was er enige daling. De afzet in het binnenland en op de buiten landse markten bleef, zowel naar hoeveel heid als in geldswaarde, enigszins achter bij die van het voorafgaande jaar, maar lag nog boven de omzetten behaald in het boekjaar 1955. Ook de vennootschap on derging in'dë twééde'helft van het afge lopen jaar bij de binnenlandse afzet de invloed van de bestedingsbeperking en van de algemene economische toestand. Zowel in het binnenland als op de export markten werd wederom zeer scherpe con currentie ondervonden. Dank zij de in vorige jaren genomen maatregelen tot rationalisering van het produktieproces slaagde men er in de stijging der pro- duktiekosten tot staan te brengen. De omzet in het eerste kwartaal van 1958 was zowel in het binnenland als op de buitenlandse markten vrijwel gelijk aan die in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens het eerste kwartaal van 1958 ƒ.5.253 miljoen (le kwartaal 1957: 6.289 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 4.911 miljoen (le kwartaal 1957 4.914 miljoen) naar derde landen uitvoerde. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1957 betekent dit derhalve een afname van de invoer met 16 percent en een gelijk blijven van de uitvoer. De intra-beneluxhandel gaf tijdens het eerste kwartaal van 1958 het volgend beeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland 457 miljoen (1957: 466 miljoen), invoer in Nederland uit de BLEU 581 miljoen (1957: 743 miljoen). De afname van de in- tra-Beneluxhandel in het eerste kwartaal van 1958 ten opzichte van dezelfde periode in 1957 bedroeg dus: van noord naar zuid: 2 percent, van zuid naar noord: 22 percent. Afgoderij. „Enkele Slowaakse schrijvers en kunstenaars tonen een bijna afgodische eerbied voor alles wat westers is", heeft de Slowaakse minister van Bin nenlandse Zaken Oskar Jelen in een toespraak gezegd. Zij onderschatten al les wat „volks en socialistisch" is aldus Jelen op een partij-congres, dat zon dag is geëindigd. Bende. Volgens Hongaarse dagbladen zullen deze week een aantal „heren straatschenders terechtstaan, die zich uitgevend voor agenten van de ge heime dienst, een serie gewaagde mis daden hebben begaan. De bende ver richtte grootscheeps opgezette huiszoe kingen. De bende heeft haar werk lan ge tijd ongestoord kunnen voortzetten. Kardinaal Stritch. De zeventigjarige Ame rikaanse kardinaal Samuel Stritch, die benoemd is tot hoofd van de Congre gatie voor de verbreiding van het ge loof in Rome, lijdt aan trombose en is aan zijn rechterzijde verlamd. Kort na zijn aankomst in Rome moest hem een arm afgezet worden. De kardinaal is gisteren bediend. Afgewonnen. De Indische communistische partij heeft de Congrespartij van pre mier Nehroe de zetel afgewonnen voor de wetgevende vergadering van de door de communisten bestuurde deelstaat Kerala. Epidemieën. In de Oostpakistaanse pro vincie Dacca vallen per jaar gemid deld 27.000 mensen ten offer aan ver schillende epidemieën. In maart en april hebben pokken 13.000 en cholera 6.000 mensenlevens geëist in Dacca. In 1951 stierven in Dacca 30.000 mensen aan pokken en in 1948 overleden 29.000 mensen aan cholera. Cadeau. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft premier Kroesjtsjev pre sident Nasser, bij diens bezoek aan de Sovjet-Unie een Iljoesjin vliegtuig ca deau gedaan. De regering van de Ver enigde Arabische Republiek werd met een volledig uitgerust laboratorium voor katoenonderzoek bedacht. Verkeerd ingelicht. Het Londense blad „Daily Mirror" heeft zijn lezers zijn verontschuldigingen aangeboden voor een artikel van zijn Partijse correspon dent, Peter Stephens, waarin deze een beschrijving gaf van de „uittocht uit Parijs" van gezinnen die „de door bur geroorlog bedreigde hoofdstad ont vluchtten". Het blad zegt, dat zijn cor respondent verkeerd ingelicht is ge weest Stephens heeft ontslag genomen als vice-voorzitter van de Brits-Ame rikaanse persvereniging te Parijs. Busongeluk. Nabij Arcos de Valdevez, on geveer honderd kilometer ten noorden van Oporto in Portugal is zondagavond een bus met 44 passagiers in een ra vijn gestort. Zestien mensen vonden de dood en acht werden gewond. SS-er. De Belgische politie heeft de 32-ja- rige S.S.-er Debbaudt, gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord op Julien Lahaut, voorzit ter van de Belgische communistische partij. De arrestatie geschiedde op grond van nieuwe feiten, aan het licht gekomen, bij de behandeling van een fraudezaak in Brussel. Lahaut werd op 18 augustus 1950 in zijn h.uis bij Luik doodgeschoten door onbekend gebleven personen. UUgewezen. De Russische regering heeft de tweede secretaris van de Ameri kaanse ambassade te Moskou, Baker, uitgewezen. De dertigjarige Baker, die op het ogenblik met zijn vrouw in de Verenigde staten met vakantie is, volg de aan de Moskouse universiteit een leergang in Russische geschiedenis. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de vage Russi sche verklaring over Baker „volko men" onbevredigend genoemd. De Amerikaanse ambassadeur, Llewellyn Thompson, heeft tegen het Russische optreden geprotesteerd. Spionage. Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa heeft Alexander Solovov, een lid van de Russische ambassade in Ro me die vorige week door Italië is uit gewezen, zich schuldig gemaakt aan spionage op alle mogelijke terreinen. Behalve gegevens over de defensie heeft hij vijf jaar lang gegevens ver zameld over de meest uiteenlopende in dustriële projecten. De Rus, die er zeer gedistingeerd uitzag en voortreffelijk Italiaans sprak werd al lange tijd ver dacht, voordat hij op heterdaad werd betrapt. ADVI> i N I IE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ió ttet STADSMENSEN die hun zomervakantie in landelijke omgeving doorbrengen, kun nen soms met medelijden vervuld zijn bij het aanschouwen van het moeizame leven der koeien, die zelfs tijdens de maaltijden en de rustpauzes voortdurend in de weer zijn zich de lastige vliegen van het lijf te houden. Onophoudelijk schokken zij met hun vel, klapperen met de oren en mep pen met de zwiepende staart naar de last posten die hun geen ogenblik rust gunnen. Laten we eens zien, wat er nu eigenlijk ge beurt. Wanneer een vlieg midden op de romp van de koe neerstrijkt wordt een prikkel door een van de mid delste borstzenuwen naar de achterkant van het ruggemerg gevoerd, waar hij met de achterwortel bin nendringt. Daar wordt de prikkel uit de romphuid gedirigeerd in de richting van de zenuwkern van de huidrimpelspier. Daar aangekomen, wordt de prikkel over gedragen en verlaat hij het ruggemerg weer langs een voorwortel om langs de be wegingszenuw de huidspier te bereiken. Door deze prikkel treedt de huidspier in actie, zij schokt en rimpelt zich, zodat de vlieg schrikt en wegvliegt. We hebben hier dus te maken met een ruggemergs- reflex, die zich geheel buiten het bewust zijn van de koe voltrekt en zich vele hon derden malen kan herhalen, zonder dat enige vermoeidheid intreedt. Het voordeel hiervan is, dat de koe gedurende al die tijd rustig kan staan grazen, of dromerig kan herkauwen, zonder door de vlieg afgeleid te worden. Voor medelijden is dan nok werkelijk geen plan'- rmdal dit hele ge f vecht met de vliegen zich door middel van reflexen afspeelt. Door onvoorwaardelijke reflexen, wel te verstaan, dus door een laten we zeggen: automatische inrichting, die elke koe is aangeboren. We kennen echter ook voorwaardelijke reflexen. Het duidelijkste voorbeeld daarvan levert bij voorbeeld een beer, die danspassen ver toont zodra de berenleider op een tamboe rijn slaat. Dit is beslist geen aangeboren reflex, want bij elke ont moeting met een willekeurige wilde beer kunt u op een tamboerijn slaan, maar het dier zal zich daardoor geen ogenblik van zijn voorge nomen aanval op u laten af leiden. De reden, waarom de beer op de kermis zich zo veel eleganter gedraagt dan zijn wilde soortgenoot, ligt in de opvoeding, of af richting. In die periode werd het beest op een hete plaat gezet en het dier tilde heel doelmatig overigens om beurten de poten op om zich niet te branden. Tij- dijs die marteling sloeg de berenleider op de tamboerijn en na voldoende oefeningen ging de beer tenslotte ook dansen (zoals de mens dit optillen van de poten gelieft te noemen) zodra hij de slagen op de tamboe rijn hoorde. Hier heeft een willekeurige prikkel, te weten de slagen op de tamboe rijn (maar het hadden ook trompetstoten kunnen zijn, of een bepaald teken, dat door de berenleider wordt gegevengeleid tot een reflexhandeling, die ons weer te rugvoert naar de bekwame autorijder. Daarover een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2