Kort geding „Renate Leonardt maandagmiddag voortgezet O.B.K. speelde „De Meid' van Herman Heijermans Van de Scheveningse vloot komt de Sch. 201 „Sigurda" thuisjagen Vanmorgen in de vishal en op zee Uitspraak 22 mei DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vervolgblijspel DINSDAG 20 MEI 1958 13 Kapitein van de „Paris" gestraft Spaans jacht vermist Staking te Gape Canaveral SLECHT WEER EN MATIGE VANGST Trawlervloot zette vanmorgen de netten uit Schepen voeren te snel in de Velserkom Geding om een polisnaam tussen ziekenfondsen „Gertrud" schuldig aan aanvaring bi j Hembrug Scheepvaart Het kort geding tussen het nieuwe be stuur van de Coöperatieve Bergingsver eniging „Renate Leonhardt" contra de heer Piet Visser te Wormer, dat 28 april door de president van de Alkmaarse recht bank mr. A. D. van Regteren Altena werd AMSTERDAM De gebeurtenissen in de wereldpolitiek hebben de beurs geen aanleiding gegeven wat leven in de brouwerij te brengen. Men leeft kennelijk in gespannen afwach ting op de dingen die komen gaan. In het middelpunt van de belangstelling staan ongetwijfeld de verwikkelingen in Frank rijk en de spanningen in de Libanon. Al les bij elkaar was er dan ook bitter weinig affaire en het geringe aanbod was reeds voldoende om de koersen in een dalende richting te sturen. Aandelen Kon. Olie bleven iets boven 164 tegen vrijdag als slotkoers 166,10. Er bestond enige aan bod uit het buitenland waardoor het fonds zich ongeveer 1,50 beneden pariteit New York stelde. De handel was van geen be tekenis. Philips en Unilever hielden zich goed, maar moesten toch een koersverlies van bijna een punt laten noteren. A.K.U. had van verkoopdruk te lijden en was bij na 2 punten lager. K.L.M. was nauwelijks prijshoudend. In de scheepvaarthoek liepen de hoek- lieden bij gebrek aan affaire wat te wan delen. Dat de verliezen hier over vrijwel de gehele linie 1 tot 2 punten bedroegen, moet dan ook niet al te ernstig worden opgevat. De markt kan hier immers met dergelijke omzetten ieder ogenblik ten gunste keren. De speculatie in aandelen Ver. Deli was beduidend minder. De ko pers van verleden week op de niet offi ciële ochtendbeurs, die 82 en 83 percent voor deze aandelen betaalden, zagen zich vanmiddag een illusie rijker geworden. Na de uitvoerige bekendmaking van de plan nen van de Ver. Delimaatschappijen, stel de de koers zich op 75'/2 a 76. De slot koers van vrijdag was 79. In de staatsobligaties viel de vaste ten dentie, plus Vi percent, van het kortlopen de papier te constateren. Het zeer geringe percentage dat zal worden toegewezen op de inschrijvingen op de 100 miljoen obli gaties van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is hieraan niet vreemd. Ook worden eind 1958 10 percent van de in vesteringscertificaten uitgeloot hetgeen, aldus de beurs, een haussefactor is voor deze sector. De staffellening viel, ondanks 200.000 vraag, uit de toon en was iets lager. Verder werden nog vernomen Pie- tersen en Co's Automobielbedrijf op 85 (vorige koers 84'/2) op de bekendmaking van het dividendvoorstel van 7 percent (10 percent), en Asselberg's IJzerindustrie op ongeveer 130, vrijwel onveranderd, op het dividend van 9 percent (10 percent). Prolongatie 4 percent. (ANP). NEW YORK De beurshandel keerde zich gisteren af van de leidende aandelen om bijzondere fondsen en groepen te gaan kopen. Dit resulteerde in een onregelmatige lagere markt met minder handel. De laaggeno- teerde fondsen waren relatief actief, maar hadden veel minder grote omzetten dan in de paar laatste beursdagen, toen zij de markt domineerden. Enkele vliegtuigin dustrieën ontmoetten voldoende animo om meer dan een dollar te kunnen oplopen. Goudmijnen bereikten nieuwe hoogte punten. Vast in de markt lagen bij de koperwaar den Kennecott, bij de chemische indus trieën Parke Davis; Great Northern bij de sporen, Macy in de warenhuisfondsen en Litton Industries bij de elektronische in dustrieën. Wall Street gaf er de voorkeur aan, het resultaat van diverse buitenlandse ontwikkelingen af te wachten alvorens met kooporders in de markt te duiken. De baissiers waren echter even weinig willig om nieuwe transacties te beginnen. Het algemene koersverloop bleef binnen nauwe grenzen. Chemische industrieën waren onregel matig; Union Carbide verloor een dollar. De vliegtuigbouw lag stevig in de markt gedurende een groot deel van de beursdag; Bell en United konden een dollar winst boeken. Staal- en metaalfondsen sloten eveneens onregelmatig, olies onregelmatig en lager. De gemiddelden waren: voor industrieën 455.98 (vrijdag 457,10); spoorwegen kwa men van 111,98 op 111,47; openbare nuts bedrijven van 77,62 op 77,71. De omzet bedroeg 1.910.000 aandelien tegen 2.030.000 op vrijdag j.l. Van de 1.116 verhandelde fondsen sloten er 366 hoger en 497 lager. (U.P.) 3-3K'°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn... K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 91"/i« 94'/ie 168X 284 158 275/4 153 235 277'K 153/4 32254 J87 682 f 164,30 165/, 56 99.— 13714 12754 10654 12754 20354 93 7654 211 7854 151 ex-d. 175 158 4454 40 6054 3754 72'/i« 22% Voorbeurs koersen 169 278 323 f 164.- aangehouden, teneinde de heer Visser in de gelegenheid te stellen zich van rechts kundige bijstand te voorzien, is maandag middag voortgezet. De heer Visser had een verzoek om kos teloze bijstand ingediend en werd bijge staan door mr. H. Schuurman te Alkmaar, die met de raadsman van eisers, mr. W. C. van den Brink uit Den Haag van ge dachten wisselde over de vraag, of de heer Visser nog rechtmatig bestuurslid en voor zitter van de vereniging was en of het nieuwe bestuur het recht had van hem te eisen, dat hij de bescheiden en kasmidde len zou overdragen, zoals bij dagvaarding was geëist. Mr. Schuurman vroeg de president zijn uitspraak, zo mogelijk te doen vóór de dinsdag 27 mei in Utrecht te houden ver gadering van aandeelhouders van de Coö peratieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt", waarop de president zijn uit spraak bepaalde op donderdagmiddag (22 mei) 2 uur. Mr. v. d. Brink betoogde, dat de heer Visser geen bestuurslid meer kon zijn, om dat hij voor de daarvoor in de statuten gestelde termijn niet voor een nieuwe pe riode van drie jaren was herkozen; hij was in augustus 1955 wel herkozen, doch dat betrof een tussentijdse vacature en een termijn die 30 juni 1956 afliep. Zijn opponent, mr. Schuurman, beschouw de echter deze tussentijdse herbenoeming wel degelijk als een herbenoeming voor de tijd van drie jaren. Het zou zinloos zijn, zo zei hij, hem op 15 augustus slechts tot 1 juli 1956 te herbenoemen en hij beriep zich op persverslagen, volgens welke de heer Visser met grote meerderheid van stemmen werd herkozen. Volgens mr. Schuurman is de heer Visser nog tot 1 juli 1958 bestuurslid. Ook zijn medebe stuurslid, de heer C. v. d. Toorn werd her kozen en omdat er toen nog maar twee bestuursleden over waren, verviel al dus mr. Schuurman de bepaling, dat zij periodiek moesten aftreden; want dan zou er niemand meer geweest zijn, om de goe deren van de vereniging te beheren. Ook over de wettigheid van de 18 maart 1958 gehouden aandeelhoudersvergade ring, belegd door het, toen nog „voorlopi ge" bestuur, bestond verschil van mening tussen beide partijen. Mr. Schuurman concludeerde, dat de heer Visser als rechtmatig voorzitter zich niet verplicht voelde aan de eis de beschei den en de kasmiddelen af te geven te voldoen, omdat eisers voor hem geen be stuursleden waren, doch gewone particu lieren. De eis diende dan ook te worden afgewezen of te worden ontzegd. De Raad voor de Scheepvaart heeft in een schriftelijke uitspraak de 55-jarige kapitein A. W. uit Amsterdam gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. De Raad acht na melijk de fout, die de kapitein maakte tij dens ziin reis in augustus 1957 met het m.s. „Paris" van Malmö naar Gothen burg, waarbij het schip met gestopte ma chine tegen het vuurschip „Vinga" aan dreef, te ernstig voor een berisping. De „Paris" eigendom van de Noord- Nederlandse Kustvaart n.v. te Groningen zou bij het lichtschip een loods aan boord nemen. Tijdens het wachten daar op heeft de kapitein volgens het oordeel van de Raad er geen aandacht aan be steed, dat zijn schip, hoewel met gestopte of zeer langzaam draaiende machine gaan de gehouden, door de wind en de stroom naar het vuurschip werd gedreven. Hij kon niet meer tijdig maatregelen treffen om zijn schip van het vuurschip vrij te houden. Mogelijk heeft het feit, dat hij nog maar kort op de „Paris" voer en dit schip nog niet goed kende, ook een rol gespeeld, zo meent de Raad in haar uitspraak. Ge lukkig was de aanvaring slechts licht en zijn beide schepen ook niet noemenswaard beschadigd. De autoriteiten van Imperia in Italië hebben meegedeeld, dat een 15-tons Spaans jacht met twee Italiaanse passa giers en een bemanning van twee Spaanse zeelieden aan boord, ergens tussen Barce lona en Imperia vermist wordt. De „La Maya" verliet woensdag Barce lona en zou vrijdag jl. in Cannes hebben moeten aankomen. Sedertdien heeft men niets meer van het jacht gehoord. Spaanse en Italiaanse vliegtuigen hebben de zee naar het jacht afgezocht, maar zonder re sultaat. Men vreest dat het jacht in de storm is geraakt die vrijdag tussen Barce lona en Marseille in de Golfe du Lion ge woed heeft. Men hoopt echter, dat het een toevlucht heeft kunnen vinden in een van de talrijke havens aan de Middellandse Zeekust. CAPE CANAVERAL (AFP) Vijfhon derd arbeiders op het proefterrein voor raketten te Cape Canaveral in de Ameri kaanse staat Florida zijn maandag in sta king gegaan om te protesteren tegen te werkstelling van vijftien elektriciens, die in dienst zijn van de regering. De stakers behoren tot het personeel van de Martin- fabriek, die werkt aan de bouw van de Titan, een intercontinentaal projectiel. De vakbond van de stakers heeft zich tegen de actie uitgesproken. Men kan de Beverwijkse toneelvereni ging „Oefening baart Kunst" ongetwij feld gelukwensen met haar besluit Her man Heijermans' komedie van de haat De meid" weer eens voor het voetlicht te brengen, want ofschoon dit stuk reeds in 1905 werd geschreven, blijkt het zijn grote opvoeringswaarde nog steeds te heb ben behouden. Met welk een intens mede leven heeft het publiek in het Kennemer Theater immers op deze voorstelling ge reageerd ook het meer jeugdige gedeel te hiervan, dat anders nog wel eens ge neigd is het „na afloop bal" als hoofdzaak te beschouwen. Maar ditmaal was hier geen sprake van, integendeel. De gecon centreerde belangstelling betekende een postuum eerbewijs voor Herman Heijer mans, wiens meesterlijke twee-acter „De meid" het qua conceptie en dialoog nog altijd gemakkelijk kan opnemen tegen tientallen andere stukken, waar vele to neelverenigingen hun repertoire nog uit blijven samenstellen. Hoe knap brengt Heijermans bijvoorbeeld zijn publiek met ,De meis" reeds bij de openingsscène vol ledig in de ban door de fascinerende ma nier, waarop hij Annemie introduceerde. Het kan niet anders of de toeschouwer moet zich onmiddellijk geïnteresseerd gaan afvragen, wie en wat deze helleveeg toch wel mag zijn, die haar mevrouw zo meedogenloos terroriseert. En na deze boeiende inzet wordt de intrige ook ver der met een sche-pe waarneming en lo gica ontwikkeld en afgesloten. „O.B.K." heeft dit stuk uitstekend kun nen bezetten, vooral de beide dameshoofd rollen. Zo speelde Annie ten Boom een waarlijk prima titelheldin, fel, venijnig en sarrend, waardoor zij Toos van der Steen een uitstekende stimulans verschafte tot verantwoord tegenspel. Haar Stans was goed geëmotioneerd en dramatisch voor treffelijk van toon, waarbij ook haar ner vositeit en voortdurende angst meer dan Luster mocht als haar echtgenoot even eens worden gezien, waarbij de kleinere rollen een aardig contrast met dit burger lijk milieu hebben opgeleverd. Vooral Frits van Tongeren als neef Dirk was een grappig mannetje, dat glunder en amu sant werd getypeerd. Alleen Rie Klinge ier moest zich kennelijk enigszins force ren om aan tante Bettina gestalte te kun nen geven, waardoor zij de minst natuur lijke indruk achterliet. Dit kon echter geen afbreuk meer doen aan het peil van deze voorstelling, met welke prestatie re gisseur Bert Pijpers op veel waardering aanspraak maakt. Vermelden wij ten slot te nog de nu zo grappig aandoende fin- de-siècle-kr>stimms. Jan van Dam A. P. Dearsly's bekende blijspel „Vo gel vlieg de wereld in" werd enige jaren geleden door de toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen" opgevoerd, zo dat het niet onlogisch genoemd kan wor den, dat het ensemble de door de auteur geschapen mogelijkheid heeft aangegre pen de familie Hapgood nogmaals voor het voetlicht te brengen. Dit geschiedde doormiddel van het vervolg „Welterus ten" een vrolijke voortzetting van de amusante wederwaardigheden dezer be minnelijke familie. Dit vervolg werd ook in de IJmond reeds door een drietal an dere toneelverenigingen met succes opge voerd, zodat ik er misschien nog even aan mag herinneren, dat de kinderen Hapgood in deze voortzetting inmiddels allen meer of minder gelukkig zijn getrouwd. Van daar dat papa en mama hebben besloten een kleinere woning te betrekken. Nauwe lijks zijn zij daar gevestigd of alle echt paren, vermeerderd met twee baby's en een hond, komen hun ouders nog eens met een onverwacht bezoek vereren, wel ke invasie Dearsly de stof voor dit char mante blijspel verschafte. Met deze opvoering hebben de leden van „De Hooger Geest Ghesellen" die van het voorgaande blijspel waarschijn lijk in ruime mate overtroffen. Misschien doordat zij in deze voorstelling de gerou tineerde steun van de heer W. Gregoire van „Tavido" mochten ondervinden, die hier als vader Hapgood een uitstekende gastrol vervulde. Met een lakonieke rust en grote zekerheid werd hij aldus een der middelpunten van deze prima voorstel- stelling, die onder de deskundige leiding van regisseur Willem van der Veer tot stand gekomen was. Na hem dient onmid dellijk B. Deelman te worden genoemd voor de natuurlijke uitbeelding, die hij van de gemoedelijke stuntelaar „Sproet" heeft gegeven. Vooral omdat hij zich zo uitstekend voor een gemakkelijke over drijving wist te behoeden. En de derde uitblinker was C. de Jong, die de snoeven de Charlie Hobson op komisch-lompe blij spelvoeten plaatste. Doordat dezelfde avond in Beverwijk „De meid" werd op gevoerd, heb ik ook van deze voorstelling slechts een gedeelte kunnen zien, zodat het me niet verantwoord lijkt nader op de andere individuele prestaties in te gaan. Maar met het bovenstaande meen ik toch voldoende te hebben aangetoond, dat mijn indrukken van „De Hooger Geest Ghesellen" ditmaal prima zijn geweest. Jan van Dam (Van onze speciale verslaggever) IN DE NABIJHEID van de zevenenvijftigste breedtegraad op ruim 270 mijl van IJmuiden heeft de Nederlandse loggervloot in de eerste nacht van de nieuwe haring teelt slechte vangsten gehad. Het hoogste schot was twaalf kantjes, terwijl de meeste schepen geen of weinig vangst meldden. Slechts één combinatie van Scheveningse vleetloggers had een vangst, die voor de jager van deze combinatie, de SCH 201 „Si gurda" dè moeite van het thuisstomen naar IJmuiden of Scheveningen waard was. Deze logger van de rederij Gebr. Van Leeuwen nam 16 kantjes over van de „Nelly" SCH 39 en 13 kantjes van de „Staalduin" SCH 199 en begon vanmorgen om vijf uur aan de ongeveer dertig uur lange reis naar de Nederlandse wal met 35 kantjes haring, waarvan 6 eigen vangst. Wanneer deze „Sigurda" de enige is gebleven, die thuis- stoomt, dan kan het schip woensdagmorgen vroeg worden verwacht. De rederij deelde ons mee, dat nog geen zekerheid bestaat of IJmuiden wordt binnengelopen. Er gingen vanmorgen geruchten dat ook twee andere Scheveningse loggers thuis varend waren met 20 en 24 kantjes. Ook van de trawlervloot, die vanmorgen aan de noordkant van de Doggersbank, even boven de 56 noorderbreedte, de trawl- netten uitzette, kwamen weinig hoopvolle berichten. Er was wel haring op de echo loden gezien, maar er stond een flinke bries met windkracht zeven en kans op storm met windkracht 8. Deze harde wind is nimmer bevorderlijk voor de haring trawlvisserij. Ook de weerberichten waren vanmorgen nog slecht. Overigens heerste ei gisteren vooral op de trawlervloot een ge animeerde stemming. De VEM-trawler „Allanwater" ging vooraan in de vloot en draaide met een vaart van tegen de twaalt mijl de Noord in. Gisteravond lagen de „Allanwater" en de „Job Gouda' aan de kop van het twintig trawlers sterke flot- teilje haringjagers. Aan dek werd door de opvarenden gis termiddag stevig aangepakt. Op de meeste schepen moest het haringtrawlnet te voor schijn worden gehaald en in de zij op de pennen worden gestoken. Schipper Cor Bal van de KW 32 „Sakina Martine". die dit jaar voor de eerste keer ter haringrace ging, voelde zich een wiel renner. „Ik heb locomotiefjes op m'n broek, een nog grotere op m'n borst en een enorm nummer op m'n rug" meldde hij aan zijn collega's. En hij was wel zeer benieuwd voor welke rijwielmerken de andere traw lers uitkwamen Het weer was goed, meldden de meeste trawlerschippers. Gisteravond was het mistig met windkracht 6 tot 7. „Die wind kunnen we niet gebruiken", meende schip per H. Ouwehand van de „Allanwater' Gisteravond om elf uur hadden de traw Iers aan de kop ongeveer 150 mijl afgelegd en vanmorgen om 7 uur 245 mijl. De vis gronden waren bereikt. De „Cornelis Vro lijk" SCH 171 was vanmorgen eveneens op deze afstand van IJmuiden. De trawl- netten gingen in zee. De kans. dat een trawler de race gaat winnen, wordt nu wel gering, daar de „Sigurda" morgen om streeks 8 uur in IJmuiden kan zijn. Van schepen, die al enige tijd in zee wa- De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan ov?r de aanvaring tussen het Noorse motorschij „Bomma" en het Zweedse motorschip „Toften" op 1 febru ari van dit jaar in het Noordzeekanaal ten westen van de Velserbrug. Het oordeel van de raad luidt als volgt: De aanvaring die plaats vond tussen het motorschip „Bomma" komende van Am sterdam, met bestemming naar zee, en het motorschip „Toften", komende uit de middensluis te IJmuiden moet naar het oordeel van de raad in de eerste plaats daaraan worden geweten, dat beide sche pen met een grotere snelheid hebben ge varen dan met het oog op het door de weersomstandigheden beperkte zicht ver antwoord was. Bij het door de raad ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat de „Bom ma" voer met een snelheid van ongeveer 6 mijl per uur en de „Toften" met een snelheid van 5 a 6 mijl per uur, toen de schepen elkaar in zicht kregen, terwijl de afstand tussen de schepen toei. ten hoog ste 800 m. zal hebben bedragen, ren, kwam vanmorgen de melding, dat ha ring was bespeurd op 56.30 noorderbreedte en 1.45 oosterlengte. De meeste trawlers zetten koers naar deze positie. Maandag op zee Om de Noord stond maandag een flinke bries. De visserij was matig voor de mees - te schepen. De dagvangsten bestonden na melijk uit 200 tot 120 manden schelvis, haring en koolvis. De Oceaan 9 meldde een trek van 40 manden haring de Machiel eer, trek van een pakje, de Herman een trek van 2 pakjes, de Francina een trek van 2 pakjes en de KW 81 een trek van 35 man den schelvis en koolvis. De loggers bij de boei P. 12 vingen veel tong: 300 tot 400 kg per etmaal. Er werd vrijwel geen bij- vis gevangen. De twintig trawlers, die gistermorgen te* haringvangst naar zee gingen, waren van morgen omstreeks negen uur aan de noord kant van 't Zand en begonnen de netten uit te zetten. Het was slecht weer mei windkracht 6 tot 7 er bestond kans op windkracht 8 Aan de dinsdagmarkt Voor de dinsdagmarkt losten vier traw lers, trawloggers en grote kotters De aanvoer was 2900 kisten vis groot, waarbij 17 kisten schelvis, 130 wijting, 25 gul en kabeljauw, 610 koolvis, 735 haring, 1000 makreel, 100 schol, 35 diversen, 325 kleine kisten haring en makreel, 175 stuks stijve kabeljauwen en 2500 kg tong. De SCH 135 (van 7 mei) kwam binnen met 450 kisten makreel, 350 haring, 90 kool vis, 10 diversen, 250 kleine kisten haring de VL 84 (van 8 mei) met 285 kisten haring, 320 makreel, 160 koolvis, 30 schelvis, 40 wijting, 15 gul en kabeljauw, 70 klein: kisten haring; de KW 135 (van 7 mei) met 105 kisten schelvis, 210 koolvis, 80 haring 80 makreel, 25 wijting, 15 diversen, 100 stuks stijve kabeljauwen. De HD 79 (van 10) was binnen met 35 kisten schelvis, 70 wijting, 40 haring, 150 koolvis, 135 makreel 15 diversen en 75 stuks stijve kabeljauwen Vier scheepjes van de kust voerden plat vis aan. Voor morgen De Vios I is vanmorgen in Grimsby aan de markt geweest met 1500 kisten vis. Voo' de woensdagmarkt komt in IJmuiden de Medan met 55 kisten schelvis. 195 koolvis 80 gul en kabeljauw, 190 makreel, 260 verse haring. Ook de Emma kwam op huis aan met 1000 kisten vis, waarbij 500 ma kreel. Voor de export De buitenlande handel nam de grote tont< af voor 3,203.30, grootmiddel voor 3.10 320, kleinmiddel voor 3.003.10, tong I vooi 2.502.60 en tong II voor 2.052.15. Grote schelvis maakte 3140, grootmiddel 4344 De regels grote kabeljauwen maakten 98— 122, kleine 5561, kisten grote kabeljauw 110—112, kleine 96108. De zwarte koolvis noteerde 4454, koolvis I 17-18 en II 15.50—18. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de klein middel schelvis af voor 3642, penner, voor 3741, braadschelvis voor 3136 Wijting maakte 2429, grote gul 3036 middel 31, torgullen 2126. Witte koolvis ging weg voor 70, leng voor 6165, schol II voor 3335, 3 voor 1828. De haring deed 1117, makreel 1316, kleine makreel 911, bonken 2532. Besommingen van heden SCH 135 f 15.000.—; VL 84 1 15.300; KW 135 14.300; HD 79 9200; KW 66 ƒ3100 Weinig vangst Het briezerige weer was vannacht in het voordeel van de loggervloot, maar toch wilde er niet veel haring in de netten ko men. De vangsten van de Katwijkse sche pen waren: AD-groep: KW 2 1 kantje, KW7 5 1 en geen vangst de KW 6, 25, 147, IJM 75 en IJM 283. Groep Dupa: alle schepen geen vangst. Groep Hapas: alle scheper geen vangst. Groep Rijnstroom» Kenne- merland en Parlevliet KW-15 1, KW 110 3 KW 20 1, KW 40 3, KW 78 2 en geen vangs' de KW 43, 22, 175 en 41. De vloot viste vannacht tussen 56.45 en 57.10 noorderbreedte en rond de 1 ooster lengte. De schepen zouden vandaag iet= noodwestelijker opstomen. Van de Vlaardingse vlot ving een combi natie niets, een andere combinatie 3 kant jes en de combinatie Hoogendijk 11 kant jes. De schepen gingen thuisjagen. Nader is het volgende vangstbericht van hedenmorgen uit zee ontvangen: SCH. 39 en 201 ieder met 16 kantjes: 102 en 199 met 6; 402 met 4; 195 met 2; 47, 121. 110 37: 130, 310, 399, 48 en 229 met 1; SCH. 50. 63. 73, 83, 97, 116. 134, 180. 302. 24. 120, 333 342, 412, 19. 45. 141, 250. 40. 99. 133. 233. 285, 23. 78. 105. 339, 223 en 314 met 9; SCH 104 weinig vangst. De eis, ingesteld door het Amsterdam se Ziekenfonds N.V.S. tegen het Rotter damse ziekenfonds A.Z.R. omtrent het misbruik dat laatstgenoemde instelling zou maken van de term „kostprijspolis" in een door A.Z.R. uitgegeven ziekteverzeke ringspolis is in kort geding behandeld voor de Rotterdamse rechtbank. Het Amster damse ziekenfonds, voor wie mr. C. J. van Zorge uit Amsterdam pleitte, eiste ver bod van het gebruik van de gewraakte be naming. Hij deelde mede dat er een gebruik is ontstaan bij verschillende verzekerings maatschappijen bm bepaalde polissen van een speciale benaming te voorzien, waar door deze het karakter van een handels object hebben gekregen. Bepaalde polis sen zijn voor deze benaming op één lijn gekomen met merken. Pleiter achtte het een onrechtmatige daad dergelijke bena mingen klakkeloos over te nemen. De be naming „kostpri.jspolis" bestaat al van 1947 af bij de N.V.S en sinds korte tijd wordt deze benaming ook in een polis van de A.Z.R. gebezigd. Pleiter gaf toe dat er bij A.Z.R.. geen kwade trouw in het spel was, maar dat A.Z.R. feitelijk profiteert van de populariteit die de N.V.S zich met deze polisnaam heeft verworven. Mr. H. Bavinck, optredende voor A.Z.R betwistte het spoedeisende karakter van het geding. De benaming wordt sinds 1955 door A.Z.R. gebruikt en pleiter vroeg zich af hoe ver de bescherming van een der gelijke benaming reikt. „Kostprijs" heefl geen onderscheidend vermogen en men kan geen monopolie vragen voor deze be naming. Hij bracht enkele arresten van d< Hoge Raad te berde omtrent deze mate rie en verzocht het geëiste verbod niet toe te staan. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op 23 mei. Over de aanvaring van het Duitse mo torschip „Gertrud" met het binnenschip „Spera" op 20 december 1957 in het Noord- zeekanaal bij de Hembrug heeft de Raad van de Scheepvaart uitspraak gedaan. De raad is van oordeel, dat de aanva ring tussen de „Spera" en de „Gertrud" moet worden geweten aan het feit, dat aan boord van de „Gertrud" noch door de loods, noch door de kapitein of iemand anders op de brug voldoende is uitgeke ken voordat achteruit werd geslagen om slaags te komen voor de brug. Hierdoor is het kunnen gebeuren, dat de Gertrud" van de zuideroever af achteruitvarend, het kanaal' is opgevaren op het ogenblik, dat de „Spera" ongeveer 70 meter uit die oever varend, de plaats, waar de „Gertrud" op het openen van de brug had liggen wach ten, vrijwel had bereikt. De „Gertrud", die heeft nagelaten haar achteruitvaren door een sein aan te kondi gen, kwam daardoor geheel onverwacht in de koerslijn van de „Spera" en de af stand tussen de beide schenen was op dal ogenblik reeds zo kort, dat een aanvaring, waarbij de „Spera" met haar steven te gen stuurboord-achterschip van de „Ger trud" aanvoer, niet meer kon worden voor komen. Het is spijtig, dat dit te kort schieten in zorgvuldige waarneming aan boord van de „Gertrud" zulke ernstige gevolgen heeft gehad, waarbij gevaar heeft bestaan, dat de „Gertrud" in het kanaal zou zinken, terwijl aan beide schepen grote materiële schade is toegebracht. Het is juist, dat de „Spera" bij het na deren van de stilliggende „Gertrud" geen attentiesein heeft gegeven, maar naar het oordeel van de raad bestond daarvoor geen reden zolang de „Gertrud" aan de zuideroever bleef liggen, terwijl een der gelijk sein, indien het gegeven was, toen men aan boord van de „Spera" de „Ger trud" achteruit zag komen, naar alle waar schijnlijkheid geen enkel effect zou heb ben gehad. Dat de luchtfluit aan boord van de „Spera" defect was, is voor de aanva ring van geen belang. De schuld aan de aanvaring treft alleen de „Gertrud". Aalsdijk, 19 v. Port Said n. Djeddah. Abbedijk, 20 v. R'dam n. New Orleans via Antw. Agamemnon, 19 te Mobile verwacht. Alamak, 19 186 m. n.n.o. Finisterre n. St.. Vincent. Albireo, 19 60 m. n.o. Gibraltar n. Marseille. Alcor, 19 te Rotterdam. Alcyone, 19 te Rio Grande Do Sul verwacht. Alderamin, 19 165 m. o.n.o. Sokotra n. Bombay. Almkerk, 20 te Aden. Amerskerk, 20 te East-London. Amstelkroon, 19 310 m. z.o. St. Helena n. Trinidad. Amstellaan, 19 480 m. w.n.w. Guam n. Moji. Amstelmeer, 19 450 m. w. Vancouver naar Wla- diwostok. Amstelvaart, 19 te Quebec. Amstelveen, 19 v. Hsinkang n. Shimonseki. Appingedijk, 19 v. R'dam n. Hamburg/Bremen. Arendskerk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Ariadne, 19 te Amsterdam. Arkeldijk, 20 te Halifax. Artemis, 20 te San Juan. Attis, 20 te Paramaribo. Auguste Hevers, 19 100 m. w. Bishoprock naar Le Havre. Bali, 19 30 m. o. Ras Al Hadd n. Ummsaid. Batjan, 19 v. Belawan n. Penang. Bengkalis, 19 v. Bilbao n. Amsterdam. Beninkust, 19 v. Pointe Noire n. Luanda. Bennekom, 19 te La Guaira verw. v. Pt. of Spain. Bintang, 19 te Amsterdam. Britsum, 18 100 m. n.w. Honolulu n. Japan. Calamares, 19 v. Puerto Cortez n. Mobile. Caltex Arnhem, 19 te Rastanura. Caltex Leiden, 19 75 m. n.n.w. Alexandrië naar Londen. Caltex Rotterdam, 19 30 m. z. Kp. Roca n. Pernis. Calt. The Hague, 19 30 m. n.o. Malta n. Gothenb. Caltex Pernis, 19 v. Bordeaux n. Port Said. Caltex Utrecht, 19 78 m. n.n.w. xMexandrië naar Bordeauxv Camerounkust, pass. 19 Las Palmas n. Freetown. Carillo, 20 te Puerto Cortez. Cartago, 20 te New Orleans. Castel Felice, 20 te Rotterdam. Castor, 19 te La Guaira verwacht. Cistula, 19 90 m. z. Osumba n. Singapore. Corilla, 19 80 m. z. Obbia n. Dar Es Salaam. Coryda, 19 v. Sydney n. Newcastle. Cradle of Liberty, 19 te Philadelphia verwacht. Crania, 19 570 m. o.z.o. Mombasa n. Bombay. Dinteldijk, 19 420 m. z.w. Azoren n. Panama. Dorestad, 20 te Buenos Aires. Drente, 20 te Aden. Elizabeth B, pass. 19 Key West n. Dordrecht. Eos, 19 240 m. o.z.o. Malta n. Alexandrië. Esso Nederland, 19 te Schiedam. Garoet, 19 te Bremen v. Hamburg. Ghanakust, pass. 19 Kp. Blanco n. Dakar. Giessenkerk, 19 300 m. z.o. K. Guardafui n. Aden. Gordias. 19 te Amsterdam v. Hamburg. Graveland, 19 v. Las Palmas n. Amsterdam. Guineekust, 18 te Amsterdam. Hathor, 20 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Hecuba, 20 te Puerto Cabello. Heemskerk, 20 te Las Palmas. Helena, 19 v. Puerto Ordaz n. Emden. Helicon, 18 600 m. n.o. Fayal n. Amsterdam. Hera, 18 350 m. z.w. Flores. Hestia, 20 te Pampatar. Holendrecht, 19 60 m. n.w. Terschell n. Hamburg. Hoogkerk, 19 te Hamburg verwacht. Hydra, 19 250 m. z.w. Ouessant n. Emden. Hos, 19 te Amsterdam. Isis, 19 v. Trinidad n. Mobile. Ivoorkust, 19 480 m. n.o. Madeira n. Conakry. Java. 21 te Surabaja verw. v. Tandjong Priok. Jupiter, 18 te Savona n. Livorno. Kaap Hoorn. 20 te Berre. Kabylia, 19 te Stockholm v. Rotterdam. Kalinga, 21 te Sydney verwacht. Kalydon, 19 210 m. w. Ouessant n. Curagao. Kara. 19 175 m. n.w. Cochin n. Perzische Golf. Karimata, 18 150 m. n.o. Azoren n. Beyrouth. Karimun, 20 te Damman. Kelletia, 20 te Trinidad verwacht. Kermia, 19 te Hamble. Kertosono. 19 250 m. z.w. Azoren n. Londen. Khasiella, 19 v. Punta Cardon n. Aden. Kinderdijk, 19 30 m. z.o. Plymouth n. New York. Koningswaard, 18 250 m. n.o. Cayenne n B. Aires. Korenia, 19 te Rotterdam (terug uit zee). Korovina, 20 te Curagao. Kosicia, 19 400 m. z.w. Fayal Az n. Landsend. Kreeft. 19 105 m. z. Las Palmas n. Rotterdam. Kylix, 19 v. Pt. La Cruz n. Curagao. Laertes, 19 te Bangkok verwacht v. Singapore. La wak. pass 1.9 Guardafui n. Djibouti. Lemaire, 19 31 m. z.w. P. Swettenh. n. Mauritius. Leuvekerk, 19 te Khorramshar. Lindekerk, 19 90 m. w.n.w. Malta n. Antwerpen. Loenerkerk. 19 70 m. z.o. Kuwait, n. Kuwait. Lombok. 19 te Longview verwacht. Louis Lantz, 19 180 m. z.w. L. Palm. n. Monrovia. Maasdam, 19 440 m. w. Scillys n. Southampton. Maaslloyd, 19 te New York. Malea. 19 250 m. n.o. Cape Engana n. Miri. Mapia. 19 180 m. z.z.w. Rangoon n. Penang. Mariekerk. 19 250 m. n.o. Port Darwin n. Aden. Mataram, 20 te Beyrouth. Meerkerk, 19 1200 m. n.o. Aden n. Aden. Merwede. 19 v. Hamburg n. Las Palmas. Molenkerk, 20 te Marseille. Moordrecht. 19 naar Wellington, op 225 m. w.n.w. Musiyloyd, 19 v. Tandjong Priok n. Tj. Pandan. Mijdrecht. 19 150 m. n.w. Minicoy n. Mena. Naess Lion. pass. 19 Gibraltar n. Mena. Naess Tiger, pass. 19 eil. Masira n. Houston. Nias, 19 72 m. n.w. Pontianak n. Djakarta. Nieuw Amsterdam. 23 te Southampton verwacht. Noordholland, 19 200 m. n. Aden n. Port Said. Noordwijk, pass. 19 Ouessant n. IJmuiden. Notos, 19 te Amsterdam. Oberon, 19 te Philadelphia verw v. Charleston. Ootmarsum. 20 te New Orleans. Oranjefontein, 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Orion, 19 80 m. w. Bizerta n. Antwerpen. Osiris, 19 v. Carupano n. Jacksonville. Overijsel, 19 50 m. n.w. Kp. Guardafui n. Aden. Ovula. 19 v. Singapore n. Bangkok. Papendrecht, 20 et Rotterdam. Pendrecht, 19 150 m. w.n.w. Cyprus nè Larnaca. Peperkust. 19 v. Rotterdam, 20 te Antwerpen. P. G Thulin, 20 te Curagao verwacht. Poelau Laut. 19 te Genua verw. v. Marseille. Polyphemus. 19 v. Djibouti n. Suez. Prins der Nederlanden. 20 te Port of Spain. Prins Willem V. 19 te Quebec. Purmerend, 20 te Barcelona. Pygmalion. 18 220 m. z.z.w. Flores n. Pta. Pitre. Radja. pass. 19 Dondrahead n. Djibouti. Raki, 17 v. Colombo n. Djibouti. Ridderkerk, 19 v. Singapore n. Tj. Sibua. Riouw, 19 1050 m. z. Bathurst n. Adelaide. Roebiah, 19 te Penang. Rotti, 20 te Singapore. Schie, 19 v. Rotterdam n. Le Havre. Senegalkust, 19 v. Dakar n. Le Havre. Sibaiak. pass. 19 Ouessant n. Willemstad. Solon, 18 840 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Stad Alkmaar, 19 v. Gibraltar n. La Spezia. Stad Delft, 19 70 m. n.w. Spartivento n. Pt. Said. Stad Haarlem, 19 v. Kirkeness n. Amsterdam. Stad Rotterd., 19 150 m. w. Landsend n. Wabana. Stad Schiedam, 19 100 m. z.z.w. Ouess. n. Emden. Stad Utrecht, 19 150 m. w. Scillys n. Amsterdam. Stanvac Malacca, 21 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Pendopo. 19 v. Bangkok n. Buatan. Str. Banka, 19 240 m. n.w. P. Darwin n. Brisbane. Straat Singapore, 19 480 m. z.o. Kp. Leeuwin naar Fremantle. Straat Torres, 19 540 m. z.o. Albany n. Fremantle. Sumatra, 19 300 m. w. Colombo n. Penang. Sunetta, 19 te Geelong verwacht. Tabian, 19 v. Surabaja n. Singapore. Tappanzee, 19 te Karachi v. Abadan. Telamon, 20 te Philadelphia. Teucer, 20 te Newport News. Themis, 19 Dover gepass. n. West-Indië. Tiba, verm. 22 v. Bahia Blanca n. Europa. Tiberius, 19 te San Juan. Titus, 19 450 m. o.n.o. Scillys n. St. Kitts. Tjibadak, 20 te Semarang verwacht. T.iiluwah, 21 te Singapore verwacht. Tiimenteng, 20 te Shanghai. Tjipondok, 19 200 m. o. Saigon n, Tandj. Priok. Tjitjalengka, 19 100 m. w. Formosa n. Kobe. romocyclus, 19 te Cornerbrook. Towa, 20 te Antwerpen. Triton. 19 45 m. z.w. Startpoint n. Emden. Van Linschoten, 19 te Tientsin. Vasum, 19 te Rotterdam. Vivipara, 19 90 m. n.w. Pt. Said n. Mena Al Ahm. Vlist, 19 te Norfolk verwacht. Waal, 20 te Bevrouth. Weltevreden. 19 90 m. n.w. Perim n. Port. Said. Westland. 10 1R5 m. n.o. Bahia n. Las Palmas. Woensdrecht, 19'te Curacao. Woltersum, nass. 19 Bermuda's n. Houston. Wonosobo. 19 te Damman. Zeeland. 19 te Kosichang. Zonnekerk, 19 v. Antwerpen n. Amsterdam uiderkruis, 19 600 m. n.n.o. St. Helena n. L. Palm. SLEEPVAART Friesland. 17 180 m. z.w. Honolulu n. Manilla. Gele Zee, 14 v. Aden n. Bombay. Hudson, 18 200 m. z. Jamaica n. Almirante. Humber, 20 160 m. n.w. Trinidad n. N, Palmira. Loire. 20 160 m. z. Bathhurst n. Conakry. Maas, 20 v. St. Michael n. Rotterdam. Noordholland, 19 200 m. o.n.o. Aden n. Port Said. Oceaan, 20 200 m. z. Jamaica n. Almirante. Poolzee, 20 490 m. z.o. Fayal n. Cartaghena. Rode Zee, 20 510 m. n.o. Key West n. Houston. Thames, 20 450 m. z.z.o. Fayal n. Trinidad. Titan, 20 160 m. z.o. Savannah n. Santiago. Tyne, 20 250 m. o. Ras Fartak n. Southampton. KLEINE VAART Alcetas, 19 te Gibraltar n. Lissabon. Bloemgracht, 18 te Helsinki. Draco, 19 15 m. o.n.o. Noordhinder n. Amsterdam. Flevo, 17 v. Oporto n. Amsterdam. Ilias, 18 te San Feliu n. Barcelona. Joost, 18 rede Gruvon v. Skoghall. Kaap Falga, 17 v. Zaandam n. Kristinehamn Leliegracht, pass. 18 Holtenau n. Helsinki. Nero, 17 v. Malaga n. Antwerpen. Phidias. 18 v. Tunis n. Malta. Phidias 19 80 m. n.w. Malta n. Malta. Plato, 19 70 m. n.n.o. Villano n. Rotterdam Schippersgracht, 19 30 m. o. Burghead n. Burghd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3