Intensieve verkeerstelling op wegen van en naar Haarlem konfektie Joh. Meyer en Zn. IJ mond-agenda V.V.D.-verkiezingsvergadering in IJmuiden Eerste klokken voor Beverwijks carillon werden gegoten Kostbaar Romeins aardewerk in Heemstede gevonden Havenherichten Visserij-varia Koopje van de week méér kracht véérkracht r TEALIA Heren afdeling No Iron OVERHEMDBLOUSES ACHT GULDEN 9 Nederlandse bezwaren tegen Duitse binnenvaart- beperkingen Karakiervormend onderwijs sluit seizoen af „Anna Cornelia" in dichte mist aan de grond gelopen Deel van Hagelingerweg wordt donderdag afgesloten Castricum gaat vier ton lenen Spinazie werd in grote hoeveelheden doorgedraaid OENSDAG 21 MEI 1958 In en om Haarlem is men dinsdag be zig geweest met een uitgebreide verkeers telling die verricht wordt door Provinciale Waterstaat in samenwerking met Rijks waterstaat. Op de belangrijkste toegangs wegen naar de agglomeratie Haarlem wer den van 's morgens zeven uur af tot 's avonds zeven uur de kentekens van alle passerende motorrijtuigen genoteerd ter wijl Rijkswaterstaat voorts verkeerstel lingen hield op alle oeververbindingen van het Noordzeekanaal en het IJ. De minis ter van Verkeer en Waterstaat had name lijk in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting de Tweede Kamer toegezegd een dergelijk diepgaand onderzoek te laten instellen, vooral nu de situatie gewijzigd is door het totstandkomen van de Velsertunnel, het derde IJ-veer bij de Distel weg in Amster dam en de brug bij Schellingwoude. Niet minder dan driehonderd werkstu denten waren voor dit omvangrijke kar wei ingeschakeld. Zij waren verdeeld over de zes bij de Rijkswaterstaat in beheer zijnde overgangen (de Sluisweg te IJmui- den, de Velserpont, de Velsertunnel, het veer Buitenhuizen, 't Hemveer en de brug bij Schellingwoude) en over de drie Am sterdamse veren en zij allen vroegen de berijders van auto's en motorfietsen r.aar het „vanwaar en waarheen", alsmede naar het doel van de tocht. Dit onderzoek zal op 29 mei herhaald worden en men rekent erop, dat op deze twee dagen maximaal 70.000 kaarten met gegevens worden verkregen, die langs machinale weg door de dienst Verkeers- onderzoek nader zullen worden uitge werkt. Deze dienst meent over ongeveer een jaar de gegevens te hebben gerang schikt. In de agglomeratie Haarlem waren ver- keerstellers geplaatst op de weg naar Vel- sen, waar niet minder dan negen telpos- ten waren geplaatst, de weg naar Amster dam, eveneens negen telposten, de weg naar Schiphol, de weg naar Aalsmeer, de weg naar Bennebroek, de weg naar Voge lenzang, de weg naar Zandvoort, de weg naar het Bloependaalse strand, de Ver- gierdeweg en de weg naar Spaarndam. Kleinere ring Behalve dan genoemde verkeerstelling werd vandaag door Openbare Werken van Haarlem een overeenkomstige telling ge houden in de bebouwde kom van Haarlem. Daarbij waren zeventien telposten inge steld, gelegen in een kleinere kring rond de grote kring om de binnenstad heen. Ambtenaren van Openbare Werken en ge- Sensioneerde politiemensen noteer- en daarbij dikwijls met behulp van een bandrecorder,alle kentekens van in-en uitgaande auto's. Ook deze gegevens worden weer centraal verzameld, waarna men over drie tot vier maanden een overzicht zal krijgen van de gedragingen van de auto's en motorfietsen in de Haarlemse binnen- Zachtjes in zijn microfoontje van de bandrecorder pratend stond een van de deelnemers aan ae ver keerstelling de kentekens van de mo torrijtuigen, die bij de Grote Houtstraat Haarlem binnenkwamen op te som men. Over enkele maanden zal men, onder meer door de hulp van deze tel ler, over een aantal waardevolle ge gevens het verkeer in Haarlem betref fend, beschikken. stad. Zo zal mep dan bijvoorbeeld weten hoe lang bepaalde auto's in Haarlem blij ven, welke wegen deze motorrijtuigen door de stad kiezen etc. In de nabije toe komst heeft men dus de beschikking over een aantal waardevolle gegevens, die vooral de verkeerspolitie behulpzaam zullen zijn bij het regelen van het verkeer door Haarlem. ADVERTENTIE Elke J morgen door de ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s., 8 uur in een speciale voorstelling Michelle Morgan - Richard Todd in MARIE-ANTOINETTE.... DE MARTELARES Het prachtige filmwerk over een majestueuze vrouw, die haar zwakke weke echtgenoot naar het schavot zag gaan en de kracht vond, met opge heven hoofd de martelgang naar de guillotine te ondernemen. Toegang 18 jaar. Hedenavond 8 uur: „MENSENJACHT IN NAIROBI" De Kamers van Koophandel in Amster dam en Rotterdam en de stichting Cen traal Overleg in de binnenscheepvaart hebben gezamenlijk een brief gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot de vaart op de Duitse kanalen. Zij wijzen op de huns inziens ernstige bedreiging van het evenwicht in de Europese binnenvaart, die voortvloeit uit de omstandigheid, dat er vaargebieden zijn die bij uitsluiting zijn gereserveerd voor de vaart van schepen van een natio naliteit. Dit bezwaar, zo zeggen zij, doet zich •moral gevoelen als deze vaargebieden een gemakkelijke onderlinge verbinding heb ben en door dezelfde scheepstypen kun- len worden bevaren. Volgens hen doet deze situatie zich nu met name voor ten aanzien van de Duitse kanalen en de geka naliseerde stromen, die de Duitse Noord zeehavens verbinden met het Roergebied en de Rijn. Zij verzoeken de minister nu te bevor deren, dat met West-Duitsland onderhan delingen worden geopend om tot een her stel van de vooroorlogse situatie te komen. ADVERTENTIE Zowel de Stichting Zonnebloem Klimop als het Mater Amabiliswerk de beide „le vensscholen" voor jonge werkende vrou wen in Kennemerland gaan het winter seizoen afsluiten met een feestavond. Voor het Zonnebloem-Klimopwerk wordt deze slotavond georganiseerd in hotel Royal te IJmuiden op vrijdag 30 mei en het bestuur van de Mater Amabilisschool is voorne mens de meisjes een toneelavond in het Kennemer Theater aan te bieden, waar op 30 mei „De slag om Diana" wordt uitge voerd door de toneelgroep „Studio". Botsing in IJmuidense Middenhavenstraat Daar de tweeënzestigjarige bromfietser N. M. uit Haarlem dinsdagmiddag op een van de kruispunten van de Middenhaven straat te IJmuiden geen voorrang verleen de aan een auto, kwam hij hiermee in botsing. De man liep diepe snijwonden aan het linker bovenbeen op en moest door de auto van de Velsense ongevallendienst worden overgebracht naar het Antonius- ziekenhuis. Verkiezingsbijeenkomsten P.v.d.A. De Beverwijkse afdeling van de Partij van de Arbeid organiseert op zaterdag 24 mei op het Marktplein een verkiezings bijeenkomst. Als sprekers zullen hier op treden: de heer W. Mensink, lid van de hu manistische werkgemeenschap, de heer A P. N. Pielage, lid van de Kath. Werkge meenschap en de heer E. Gerritse, lid van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Verder werken mee het harmonie-orkest „Haarlem" dat vooraf een rondgang door Beverwijk maakt en Alice Williams met een hoogdraadshow. De avond daarvoor, op vrijdag 23 mei, vindt een bijeenkomst plaats in ,,'t Cen trum". Hier treedt op het Amsterdams cabaretgezelschap „De Valreep" met een programma onder de titel „Feeststemmen". De lijstaanvoerder in Beverwijk, de heer W. Alberda, zal hier een propagandistisch woord spreken. Zomerwedstrijden „Weenink" De Beverwijkse schaakclub „Weepink" begint op 1 juni weer met de jaarlijkse zomerwedstrijden. Het bestuur stelt zich voor hiervan een bont programma te ma ken waarvoor elke week weer een aantal 45, 30, 15, 10 of 5 minuten partijen worden gespeeld. De minder sterke spelers starten met een zeker aantal punten. Wie het meeste aantal punten weet te behalen wint de strijd. In onze speciale vindt u Juist wat u zoekt en.kwalitatief af I Laat u eens vrijblijvend voorlichten I Dames- en Herenmodes Dames- en Herenkonfektie Maat kleermakers KENNEMERLAAN 56 Telefoon 4455 IJMUIDEN Het Nederlandse binnenschip „Anna Cornelia", op weg naar Antwerpen en ge laden met ijzer, is op de ballastplaat voor bij Bath, waarschijnlijk tengevolge van dichte mist, aan de grond gelopen. Het schip kwam in een moeilijke positie te verkeren. Sleepboten van Muller uit Terneuzen voeren ter assistentie uit. Het waren de „Holland", de „En Avant 16" en de „En Avant 15". De slepers slaagden er gisteren in de loop van de dag in het schip vlot te krijgen. Het schip is gedeeltelijk gebroken. VELSEN WOENSDAG 21 MEI Thalia, 20 uur: „Mensenjacht in Nairobi". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, opVLcmfwyshrdlshrdluetainshrdl Santpoorts Hervormd kinderkoor, concert in de Ned. Herv. Kerk te Santpoort, aanvang 20 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1921 uur. DONDERDAG 22 MEI Thalia, 20 uur: „Marie Antoinette, de martelares". Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 1012.30 uur; filiaal open van 1012 uur. Alcoholics Anonymous: spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelenstraat. Raadhuis: spreekuur wethouder van Openbare Werken, 9.3012 uur. Tuinbouwstudieclub Velsen, 20 uur: kof fiekamer Westerveld, bloemschikavond. BEVERWIJK WOENSDAG 21 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Conchita". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mein eed". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, lees- en studiehoeken geopend van 19 22 uur. R.-K. Leeszaal, lees- en studiezaal ge opend van 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 17.3019 u. DONDERDAG 22 MEI Luxor Theater: als woensdag. Gebouw K.S.A., 20 uur: Vergadering K.V.P. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17.30—19 uur. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter kennis, dat met ingang van donderdag 22 mei gedurende onge veer twee weken het deel van de Hage lingerweg tussen de Overbildtweg en de Hoofdstraat in verband met het uitvoeren van bestratingswerkzaamheden voor alle verkeer zal zijn afgesloten. De gemeenteraad van Castricum zal donderdag 22 mei des morgens om negen uur bijeenkomen voor het houden van een openbare vergadering waarvoor een kor te agenda is vastgesteld. Deze vergadering zal worden gevolgd door een excursie die de voltallige raad met hun dames maken naar woningbouw complexen van het bouwfonds voor Neder landse Gemeenten die te Uithoorn, Amers foort en Amerongen zijn opgetrokken. Het belangrijkste punt van de agenda vermeldt het voorstel van B. en W. om met de n.v. bank van Ned. Gemeenten een vaste geldlening van 400.000.- tegen een rente van vijf percent aan te gaan. Deze geldlening is noodzakelijk ter financiering van de betalingsverplichtingen die zullen ontstaan ten gevolge van de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie en de aanleg van een leiding naar het Alk- maardermeer ten behoeve van de afvoer van rioolwater. Reeds nadat was gebleken dat de in schrijving op de nationale woningbouwle ning verre was overschreden hebben B. en W. een verzoek gericht tot de minis ter van binnenlandse zaken om te willen bevorderen dat de bank Castricum een dergelijke geldlening zou verstrekken. Een zelfde verzoek werd gericht tot de minis ter van volkshuisvesting en bouwnijver heid en tot de minister van financiën. Van het technisch bureau van de unie van waterschappen werd namelijk een rapport ontvangen waaruit bleek dat de bestaande toestand niet langer kon wor den gehandhaafd. Een en ander heeft tot resultaat gehad dat thans een aanbieding van de bank is binnengekomen voor de bedoelde lening. B. en W. zullen dan ook voorstellen deze aanbieding te accepteren. Voorts zal op deze vergadering voorgesteld worden dat in voorbereiding zijn de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gehele gebied van de gemeente en plan nen in onderdelen voor die delen der ge meente waarvoor nog geen plannen in on derdelen zijn vastgesteld. Óm te voorko men dat in strijd met de ontwerpen wordt gebouwd is het noodzakelijk dat een der gelijk besluit opneuw wordt genomen. Over de excursie die de raad met hun dames per bus gaan maken kan nog wor den medegedeeld dat de lunch te Uithoorn zal worden gebruikt en het diner te Utrecht. De V.V.D.-verkiezingsvergadering, die gisteravond te IJmuiden werd gehouden kreeg wel een zeer interessante afronding doordat mevrouw J. M. Stoffels-van Haat ten, lid van de Staten Generaal en Pro vinciale Staten, met het oog op de aan staande behandeling in de Tweede Kamer een gesprek uitlokte over de toekomstige bestuursvorm in het IJmondgebied. Zij stelde uitdrukkelijk voorop dat ze zich in de korte tijd dat het voorstel tot wetsontwerp in haar bezit was nog niet vol ledig in de materie heeft kunnen inwer ken, zodat de aanwezigen haar gedachten hierover ook nog niet als de definitieve kunnen beschouwen; uiteraard gold het voorts als een persoonlijke visie. Mevrouw Stoffels toonde zich vooreerst bevreesd voor het feit dat een IJmond- raad de bevoegdheden en machten om de uitvoering van haar plannen mogelijk te maken, zal missen zodat het college een ten dele adviserende taak zal krijgen, waarbij eventuele meningsverschillen steeds door de Gedeputeerde Staten be slecht zullen moeten worden. In dier voe ge zag zij het er dus van komen dat een samenvoeging der drie gemeenten de juis te weg zou blijken. Enige leden uit de ver gadering lieten zich naar aanleiding hier van uit over de praktische problemen waarvoor men zich bij de installatie van een IJmondraad geplaatst ziet. Ten aanzien van de voorbereidingen van het werkplan voor het college, dat, daar was men het zeer over eens, een zeker ambtelijk apparaat zal vergen, werd in het ontwerpvoorstel niet of slechts in zeer vage bewoordingen gesproken. Verder merkte men op dat de prakti sche problemen bij een samenvoeging door de snelle groei der drie gemeenten ook steeds toenemen zodat een spoedige beslissing hierover noodzakelijk geacht moet worden. Het voorstel geeft aan dat de regering zich tegen samenvoeging uit spreekt omdat men hier te maken heeft met een geheel eigen karakter die door een versmelting niet gediend zouden zijn." Dit was in tegensprak met de opmer king van een der aanwezigen die er voor de burger, doch in het bijzonder voor de bedrijven een groot voordeel in zag dat men in dat geval slechts met een gemeen te te maken zou krijgen in plaats van, zo als het theoretisch wel te bedenken is, met drie gemeenten en een IJmondraad met daarenboven de Gedeputeerde Staten Mevrouw Stoffels sprak tot slot haar dank uit voor de suggesties die zij in de loop van het gesprek van diverse zijden had mogen ontvangen. Een uitnodiging van een der leden ge richt aan mevrouw G. E. Heykoop, lid der V.V.D.-fractie in Velsens gemeenteraad werd door de voorzitter, mr. F. W. D. C. De eerste twee klokken voor het Bever wijkse carillon zijn maandagmiddag bij de Nederlandse klokkengieterij en fabri kant van torenuurwerken B. Eysbouts n.v. in Asten (Noord-Brabant) gegoten. De Vrienden van de Beiaard uit Bever wijk waren hiervan de dankbare getuigen. Het begint er nu dus werkelijk naar uit te zien, dat de klokken in augustus het in ternationale folkloristische festival met hun gebeier en getingel klank en kleur zullen gaan verlenen. De Beverwijkers waren des morgens in alle vroegte en met een opgewekt humeur in een autobus geklommen om de reis naar het Brabantse te ondernemen. De lange rit werd gebruikt om uitvoerig het wel en wee van het Beverwijkse klokkenavon- tuur uit de doeken te doen. En gelukkig bleek het meer wel dan wee te zijn. Het vrolijk schijnende zonnetje, de voor treffelijk rijdende chauffeur en de vele kwinkslagen die over en weer vlogen droe gen er dan ook in ruime mate toe bij, dat de stemming „aan boord" evenredig met het aantal afgelegde kilometers steeg. In Asten volgde een vriendelijke ont vangst door enige directieleden van het klokkengietersbedrijf. Nadat de heren een rondgang door de fabriek hadden ge maakt, waar zij een goede indruk kregen van het gietproces, ging het op een rustiek Brabants hotelletje aan. Daar wachtte een verrukkelijke lunch, die men zich na de prettige maar vermoeiende tocht uit stekend liet smaken. Des middags was eindelijk het grote ogenblik aangebroken. De eerste twee Op de terreinen van het seminarie „Ha- geveld" te Heemstede, grenzend aan het Zuider Buitenspaarne, haalde dit week einde een in de archeologie geïnteresseerde jongeman, P. J. S. H. von Hartsvelt Müller uit een greppel een stuk van een Romeinse inktkoker, vervaardigd uit terra sigillata en daterend van 50 jaar na Christus. Als zodanig werd het gedetermineerd door de archeoloog J. D. van der Waals te Amster dam. Dit is een duidelijk spoor van een Romeinse vestiging op deze uitloper van de oude zandrug, die zich ook aan de oostzijde van het Spaarne nog voortzet naar Schalk wijk en Spaarnwoude. De vinder was naar dit gebied verwezen door de Haarlemse bodemkundige B. J. Wieland Los, die met behulp van lucht foto's van de R.A.F. bezig is een kaart van grondsporen in Kennemerland uit te wer ken. Op deze plaats toonde een in 1944 ge nomen luchtfoto duidelijk grondsporen, die dwars door de verkaveling heengingen. En inderdaad werden er verscheidene vond sten gedaan. Het stuk inktkoker werd tegelijk met andere Romeinse scherve aangetroffen, die nog niet zijn gedetermineerd. Men zou zelfs kunnen beweren, dat het de inktkoker van de Romeinse geschiedschrijver Plinius is geweestDeze maakte als jong offi cier de mislukte veldtocht tegen de Chau- ken, een volksstam bij de Eems en de Wezer mee, waarbij mogelijk van posities als deze aan het Spaarne en als die van het castellum te Velsen gebruik werd ge maakt. Hij was daar inderdaad in 47 na Christus. Onlangs leidde determinatie van vond sten van de heer Wieland Los in de tunnel- put te Velsen tot de geheel nieuwe conclu sie, dat de Romeinen na 47 na Christus, 'toen zij volgens de beschikbare gegevens geheel teruggetrokken heetten te zijn op de Oude Rijn, zich nog wel ten minste tot 70 na Chr. (de Batavenopstand) ten noorden van de Oude Rijn hebben bevonden. Opgravingen op het terrein achter „Ha- geveld" zouden hieromtrent meer aan het licht kunnen brengen en bovendien moge lijk nieuwe gegevens opleveren over de doorlopende bewoning van de Romeinse tijd naar de Middeleeuwen, waarover voor Kennemerland vrijwel niets bekend is. Wanneer er geen spoedgraving gedaan zal worden, zal vermoedelijk alles verloren gaan, want de draglines van de aannemer, die op dit terrein een winningsplaats heeft, zijn a] vlak bij de aangeduide plekken. Naar wij vernemen bevat het contract tussen de zandtransporteur en het semina rie de uitdrukkelijke bepaling, dat moge lijke vondsten aan het seminarie komen. Had de overheid over documentatie om trent deze gronden beschikt, dan zouden er echter betere waarborgen zijn tegen het mogelijk verlies van belangrijke gegevens. Pijpekoppen Ook uit andere beschavingsperioden zijn vondsten gedaan, zoals scherfjes uit de bronstijd of vroege ijzertijd, middeleeuwse kogelpotten, koppen van zeventiende eeuw- se pijpen (mogelijk van de Spaanse militie) en een zalfpotje, waarvan de inhoud nog gedetermineerd moet worden. Volgens schriftelijke bronnen, die de vin der, de heer Von Hartsvelt Müller aanhaal, de, is op dit terrein in 1458 een klooster gesticht door de Bernarditer monniken, Porta Coeli (Hemelpoort) genoemd. Dit klooster werd in 1573 bij het beleg van Haarlem verwoest. Later werd het terrein een buitenplaats dat eeuwenlang door aristocratische katholieke families werd bewoond. klokken en wel die van de Hoogovens wer den onder gespannen aandacht van de Vrienden van de Beiaard gegoten. Het op schrift .van de eerste klok luidt: „Staal verwekte mij, brons gaf mij het aanzien. Anno Domini 1958". Op de tweede klok van de Hoogovens staat: „Dank zij het staal in 't laaiend vuur geboren, laat ik mijn bronzen stem hier horen. Anno Do- mini 1958". Hier volgen nog enige opschriften, die straks op enige andere klokken voor het Beverwijkse carillon zullen prijken: „Op God vertrouwend de toekomst bouwend. Van Hattum en Blankevoort" en „Ik, Franciscus, spreek van hemel en aarde, omhoog omlaag, ik roep de vogels en de vissen". (Ballast Maatschappij). (In een onzer vorige edities hebben wij een uitvoerige reportage gewijd aan het klokkengieten. Red.). Op dinsdag kwamen .in IJmuiden binnen: Zon- nekerk van Rotterdam, Alja V van Vlaardingen! Senior van Vlissingen, Fram van Rotterdam, Ve- nern van Amöl, Maaskerk van Antwerpen, We von van Sorell, Vastera van Swansea, Eemsborg van Halmstadt, Norwich Trader van Londen, An na Elisabeth van Londen, Waltraud Torborg van Abö, Ciudad de Bacaramanga van Baracuda, Fi- velborg van Gravesend, Vienti van Grimsby, Hoff- nung van Hanvö, Dorothea Siemering van Ves- teras, Kambe van Hamburg, Noordwijk van Mon rovia, Kentung van Rotterdam, Munkfors van Rotterdam. Vertrokken zijn: Leo naar Rotterdam, Draco naar Stavanger, Hathor naar Algiers, Plancius naar Gothenburg, Otto Blumenfeld naar Vlissin gen, Anten naar Narvik, Rien Teekman naar Ant werpen, Nation Fortun naar Puerto Ordaz, Hyr- cania naar Curagao, Barbados naar Barbados (met sleepboot Cycloop), Neeltje B naar Londen, Fa voriet naar Bohus, Leonhardt T naar Sarpsborg, Ostro Botnia naar Antwerpen, Victor naar Rot terdam, Lireco naar Norrköping, Solent naar Delfzijl, Baden naar Rotterdam, Rempang naar Bremen, Schie naar Hamburg, Eemstroom naar Leith, Gerd naar Londen, Brage naar Antwerpen, Afina naar Gothenburg, Clangula naar Rotter dam, Lijnbaansgracht naar Abö, Ciudad de Ba- ranquila naar Le Havre, Spaarnestroom naar Huil, Amstelstroom naar Londen, La Botas naar Rotterdam, Renovati naar Bergvick. Topbesomming In de Britse havenstad Grimsby heeft de IJmuidense stoomtrawler Vios I IJM 24 van de N.V. Visserij Onderneming de VEM gisteren een topbesomming gemaakt voor de 1240 kisten vis, die aan land werden ge bracht. De trawler besomde 3977 pond of ruim 42.000. Prijzen van dinsdag Heilbot 2.502.10, gr. tong 3.20, grm. tong 3.40—3.20, kim. tong 3, kl. tong I 2.70—2.50, kl. tong II 2.25—2.05, tarbot I 2.40—2.10 per kg. Tarbot IV 4743, kim. schol 48, kl. schol II 3813, schar 1610, bot 8, v. ha ring 1711, makreel 279, gr. schelvis 3627, grm. schelvis 4440, kim. schelvis 4232, kl. schelvis I 4133, kl. schelvis II 36—16, wijting 26—8, gr. gul 3633, mid. gul 31—30, kl. gul 27—21, kl. haai 32, ham 56, kl. wolf 42, poontjes 27, kl. koolvis zw. 2015:50, kl. koolvis wit 3130, kl. rode poon II 14 per 50 kg. Gr. kabeljauw 216 96, gr. koolvis zw 5745, gr. koolvis wit 7670, gr. leng 7061, gr. wolf 7870 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 69 kisten tong en tarbot, 5 heibot, 45 schol, 10 schar, 10 bot, 1015 haring, 930 ma kreel, 185 schelvis, 150 wijting, 140 kabel jauw en gul, 20 leng, 5 haai, 2 ham, 20 wolf, 4 poon, 780 koolvis, 20 diversen. Totaal 3410 kisten. A. van Hattum, als zijnde buiten de orde der vergadering, geannuleerd. Voordien had mevrouw Stoffels in een rede enkele politieke aspecten van het hui dige regeringsbeleid beschouwd. „Wij zijn verheugd", aldus mevrouw Stoffels, „dat in ons land het besef dat een staat nooit goed kan functioneren indien het de per soonlijke vrijheden van haar onderdanen niet in acht neemt, begint door te dringen". Zij toonde zich in het bijzonder verwon derd over het optreden van enkele hoge regeringsautoriteiten die op scherpzinni ge motie's van de kamer telkenmale het „onaanvaardbaar" laten klinken waarop de kamerleden in alle ootmoed het hoofd buigen. „Het had echter wél tijdens de helmenaffaire moeten klinken", verklaar de ze. Alle stof die de laatste aangelegenheid in den lande heeft doen opwaaien vond zij niet bevorderlijk voor het vertrouwen van het volk in de regering en zij meende dat het een zekere pacifistische stemming zou kunnen kweken die in deze tijd gevaar lijk te noemen is. Zij riep allen die daartoe neiging gevoel den op niet uit het oog te verliezen dat in het Oosten een zes maal groter aantal di visies op de been is dan in het westelijke bloc. De inleidster stelde voorts vast dat de V.V.D. steeds sterk en van harte de tot standkoming van diverse sociale verzeke ringswetten heeft gesteund, doch dat men nu wel van mening is dat de nieuwe wet op de kinderbijslag die van een ieder 2,2 pet. van het inkomen zou eisen, te ver gaat. „De verantwoordelijkheid berust hier bij de ouders en niet bij de gemeenschap" liet zij er op volgen. Zij achtte een grotere differentiatie van het onderwijs van méér belang. Zij beëindigde haar geestdriftig uitge sproken rede met de bedenking dat de V.V.D. met haar leuze „Hard werken en sober leven" heel wat moeilijker aange sproken wordt dan de regeringspartijen met „Verzorging, van de wieg tot het graf". De gelegenheid tot het stellen van vra gen aan mevrouw Heykoop over het beleid der V.V.D.-fractie moest men in verband met het late uur laten vervallen. ADVERTENTIE Door het grote succes met onze NO-IRON POPLIN OVERHEMDBLOUSES zonder mouw brengen wij u nu met 3/4 mouwen in zes verschillende kleuren. Deze No-lron Overhemdblouses (die beslist niet gestreken behoeven te worden) vanavond wassen rtiorgenvroeg onberispelijk zittend aantrekken... zo'n overhemdblouse koopt u alleen donderdag tegen de allerlaagste prijs. Deze OVERHEMDBLOUSES, die nor maal voor minstens circa 15 gulden verkocht worden, met een boord die zowel open als gesloten gedra gen kan worden, koopt u alleen morgen voor nog geen 1 Donderdagmorgen om half 9 begint de verkoop van deze NO-IRON BLOUSES met 3/4 mouwen van prachtige poplin, in de royaal gesneden maten 38 t/m 48 in de kleuren: wit, crème, lipstick, bleu, groen en geel voor de prijs van ALLEEN DONDERDAG Zolang de voorraad strekt Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 - llmuiden Het spinazieseizoeri zal deze week weer tot het verleden behoren. De gehele oogst is dan gedurende drie drukke weken aan de markt geweest, hetgeen uiteraard niet bijzonder bevorderlijk is voor de afzet. Aan de veiling Kennemerland werden tot en met eind vorige week 780.000 kilo spi nazie aangevoerd, dat is bijna 100.000 kis ten. Hiervan werden in totaal 60.000 kilo of 7500 kisten doorgedraaid. Vorige week werden 40.000 kilo doorgedraaid. Toch komt Kennemerland nog heel goed voor de dag vergeleken bij hetgeen zich lande lijk heeft afgespeeld. Bij andere veilingen werden nog grotere hoeveelheden doorge draaid. In Beverwijk is er namelijk altijd nog een fabriek die grote kwantums af neemt. Niet all,een spinazie was deze we ken een massa-produkt, dit was ook het geval met de rabarber. Maandag werden aan de veiling Kennemerland bijna 4000 kisten rabarber aangevoerd of te wel 47.000 bos. Dinsdag was er iets minder maar nog altijd 30.000 bossen. De prijzen lagen tussen tussen 10 en 25 cent per bos. Er werden grote hoeveelheden afgenomen voor diepvries. „Excelsior-Scheywijck" wint in cadre-klasse A In de cadre klasse A van de afdeling Haarlem heeft de biljartcombinatie „Ex celsior-Scheywijck" een 4-2 overwinning behaald op de Beverwijkse zustervereni ging „Scheywijck". De gedetailleerde uit slagen waren: J. Hartog (S.) 190 67 13 12 5.15 0 J. Lamers (E.S.) 400 400 13 190 30.33 2 Ph. v. Noort 225 225 27 42 8.33 2 A. Dekker 160 98 27 17 3.62 0 J. Sakkers 200 113 18 32 6.27 0 H. Meyer 225 225 18 49 12.50 2

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13