Autonomie der gemeenten wordt steeds meer beknot Met een kus van Gina of Martine werden in Cannes de prijzen uitgereikt Charles de France Kunstmaand Amsterdam begonnen Goedkeuring C.A.O. in bouwbedrijf is spoedig te verwachten Haagse burgemeester gispt beleid van de centrale overheid FILMFESTIVAL OP HOOG NIVEAU Dulles acht topgesprek dit jaar niet uitgesloten Overleg inzake controle op kernproeven gewenst De man met de fijne neus. Is dol op het parlement en op een goede sigaret: Lexington from America's Best Tobacco's. Vereniging van Nederlandse Gemeenten bijeen Man overboord van de VL. 110 „Michiel Jan" Geen raadsverkiezingen in Vrouwenpolder Slechts een kandidatenlijst ingediend Café-pension in Arcen uitgebrand Tiger Moth neergestort; vlieger ongedeerd W erktij d verkorting Zaterdag verschijnt eerste gesproken blindenkrant Christelijke aannemers te Haarlem bijeen WOENSDAG 21 MEI 1958 i v/ ADVERTENTIE CANNES De prijsuitreiking aan het einde van het internationale filmfestival te Cannes heeft ditkeer, voor het eerst sinds jaren, plaats kunnen hebben zonder dat een aantal bekroningen werd ontvan gen met afkeurend gejoel van een deel van het publiek. Dat is stellig geen gevolg van een algemene instemming met de be slissingen van de jury, want die instem ming was er niet, naar wel bleek uit de gesprekken onder de festivalgangers. Het achterwege blijven van kreten van afkeu ring zal men echter moeten toeschrijven aan het feit, dat iedereen moest erken nen, hoezeer de jury heeft moeten woeke ren met de betrekkelijk weinige te verde len prijzen, nu het aanbod van goede films zo groot was. Dit festival als geheel heeft namelijk op een verrassend hoog peil ge staan. Er waren zeer veel goede en heel goede films, er was weinig middelmatigs en niets dat bepaald slecht moet worden genoemd. Het is andere jaren wel eens an ders geweest! Men kan nu natuurlijk met de jury van mening verschillen over de onderlinge waarde van de vertoonde films en menen, dat zij met haar bekroningen de ene film te hoog en de andere te laag heeft aan geslagen. Dergelijke meningsverschillen zullen er altijd blijven. Misschien is bij voorbeeld de bekroning van de Russische film „Als de Ooievaars overvliegen" met de hoofdprijs, de gouden erepalm, iets te veel eer voor een werk, dat af en toe ken nelijk wat te zware accenten heeft. Maar in elk geval is deze film, die in haar vorm geving teruggrijpt op verworvenheden van de avantgarde der twintiger jaren, een knap stuk werk. Vooral het optreden erin van de hoofdrolspeelster Tatjana Samoï- lova, die in de uitspraak van de jury spe ciaal wordt geroemd, is onvergetelijk. Voor Tatjana is dit festival, dat ze van begin tot eind heeft bijgewoond, ook een groot persoonlijk succes geworden. Door haar eenvoud heeft ze iedereen in Cannes voor zich gewonnen. Het was dan ook veel betekenend, dat ze bij haar komst op het toneel op de sluitingsavond, tegelijk met zesentwintig andere beroemde actrices en acteurs, evenveel applaus kreeg als de grote Orson Welles en de met de vertol- kingsprijs bekroonde Zweedse actrices In- grid Thulin en Bibi Andersson. De prijzen werden door twee beroemde en vooral hier zeer beminde actrices: Gi na Lollobrigida en Martine Carol uitge reikt. Wie de prijzen in ontvangst namen, acteurs, regisseurs en producenten, kre gen veelal een kus van Gina of Martine velen zullen menen, dat alleen al daar door zo'n bekroning alleszins begerens- waard is! Voortreffelijk Intussen moest een aantal ongetwijfeld belangrijke films onbekroond blijven. Dat lot gold bijvoorbeeld voor de in de laatste dagen vertoonde Italiaanse film van en met Pietro Germi: l'Uomo di Paglia" (De man van stro). Van Germi heeft men vo rig jaar te Cannes en later ook in Neder land: „De Machinist" bewonderd. Naar een scenario, dat hijzelf in samenwerking De Russische film „Als de ooievaars overvliegen" heeft de Grand Prix van het elfde filmfestival van Cannes ge wonnen. In haar motivering verklaarde de jury dat de film de eerste prijs had gekregen vanwege „de artistieke en menselijke kwaliteiten van de film en voor het uitzonderlijk goede spel van Tatiana Samoilowa". De film „Mijn oom" van Japues Tati, kreeg de prijs van de jury voor zijn „orginaliteit en de kracht van zijn ko misch karakter". De eerste prijs voor de beste korte film is toegekend aan Frankrijk, voor ..La Seine a rencontré Paris", die gere gisseerd is door de Nederlander Joris Ivens en voor „La joconde" van Henri Gruel en Jean Suyeux. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat binnen drie of vier weken technische besprekingen kunnen beginnen over de mogelijkheid van con trole op schorsing der kernwapenproeven, als de Sovjet-Unie niet met onverwachte bezwaren komt. (Premier Kroesjtsjev heef onlangs in een brief aan president Eisen 1 hower in beginsel met deze technische studie ingestemd). Dulles waarschuwd' evenwel, dat er nog heel wat kwestie- moeten worden geregeld, zoals tijdstip plaats en werkterrein van de conferentie Een topconferentie tussen Oost en Wes' in de komende zomer of herfst acht Dulle.-. zekerder dan ooit, als blijkt dat een derge Iijke conferentie een belangrijk doel dient dat niet langs andere wegen bereikt kar worden. De briefwisseling over deze kwes tie met de Sovjet-Unie is, volgens Dulle* ..een opvoedend oroces" geweest. Er be staat nu in Eurooa niet meer zo'n krach 'tg emotioneel aandringen op een topcon 'erentie als enige maanden geleden. Dr betekent echter niet dat er geen topcon 'erent.ie zal komen, doch wel dat men d kwestie kalm ot> haar eigen verdienste: gaat bekijken. Het westen zal in geen geval op een emotionele vloedgolf naar eer topconferentie worden gespoeld, zo ze; Dulles. met anderen schreef, vertelt Germi in „l'Uomo di Paglia" het verhaal van een huwelijk, dat bedreigd wordt door een liaison, die de man heeft aangeknoopt met een jong meisje, toen zijn vrouw enkele weken afwezig was. Net als in „De Ma chinist" voert Germi gewone mensen ten tonele uit een eenvoudig milieu. Hun re acties zijn steeds precies juist getroffen er is vrijwel geen moment in deze film waarin men niet volledig kan geloven. Met kennelijk zeer scherp observatiever mogen en met groot begrip en grote lief de voor de mensen beeldt Germi hun be levenissen uit in zijn voortreffelijk opge bouwd verhaal. De kwaliteiten van deze film, die een be roep doet op het hoofd en het hart van de bioscoopbezoekers, vonden bij het pu bliek grote waardering: op de hier zeer warme mei-avond volgde een stampvolle zaal de film in grote spanning, die zich na de vertoning ontlaadde in éen uiterma te enthousiast applaus. Die bijval gold Germi zelf, die de film niet slechts schreef en regisseerde, maar er ook de hoofdrol in speelt, maar ook zijn medespelenden: Luisa della Noce, die in deze film zijn vrouw voorstelt, Franca Bettoja, die het meisje speelt, de nog zeer jeugdige Edoar- do Nevola, van wie men een hartverove- rende kinderrol had gezien, benevens Sa- ro Urzi, die een vriend van de man uit beeldt. Al deze acteurs waren bij de vertoning aanwezig. De Italianen hadden trouwens voor deze voorstelling diep in de bus ge blazen, want er waren met hen nog vele andere beroemdheden uit de Italiaanse cinematografie voor het festivalpubliek verschenen, 's Middag reeds was er een prachtige Italiaanse ontvangst geweest in de tuinen van het kasteel te La Napoule, de meest luisterrijke receptie van het ge hele festival. Domenico Modugno, die ver tegenwoordiger van Italië was op het kort geleden te Hilversum gehouden Eurovisie Songfestival, zong bij deze gelegenheid met daverend succes zijn festivalliedje. Was er te Cannes een prijs geweest voor de beste festivalparty, dan hadden de Ita lianen die in elk geval verworven! Vermelding verdienen nog de in de laat ste dagen vertoonde sterke Amerikaanse speelfilm „The Long Hot Summer" met Orson Welles, die triomfen viert als een virtuoos gespeelde tirannieke huisvader. Paul Newman geeft hem sterk partij als een uitgeslapen, brutale „moneymaker". Newman kreeg voor deze rol de prijs voor de beste vertolking van een mannenrol. Voorts moeten de fraaie en eerlijke Zwit serse avondvullende documentaire „Visa- ges de Bronze" (Bronzen gezichten) over de Indianen van Zuidamerika en de nieuw ste film van J. A. Bardem „La Vengan- za" (De Wraak) uit Spanje worden ge noemd. Bardem heeft met zeer belangrij ke werken als „De dood van een wielrij der" en „De Hoofdstraat" de aandacht op zich gevestigd. De verwachtingen wa ren dus hoog gespannen, maar zijn film viel nu wat tegen. Hij kreeg hier een ver haal te verwerken, dat speelt onder een zwervende groep maaiers en misschien lag hem deze film niet zo goed. Het was een beetje of men Couperus of Vestdijk een boerenroman zou laten schrijven. Een boerenroman van Couperus of Vestdijk zou toch altijd nog een belangrijk werk zijn en zo was het ook met „De Wraak" er zijn tal van momenten in, die de meester hand verraden. Daarom verwierf deze cineast nu reeds voor de derde keer! de prijs van de internationale federatie der filmcritici, die niet zozeer „La Ven- ganza" dan wel de filmer Bardem heeft willen eren. Zweedse regisseur Eén bekroning in dit festival heeft ze ker aller goedkeuring weggedragen: die van de Zweedse regisseur Ingmar Berg man, van wie men hier „Nara Livet" (Bij het leven) heeft gezien. Bergman, die reeds herhaaldelijk bekroond werd, is een van de grootste cineasten van deze tijd. Zijn nieuwste film speelt geheel in een grote kraaminrichting en zij volgt spe ciaal het lot van drie vrouwen, die teza men in één kamer liggen. Hoewel de ca mera die kamer nauwelijks verlaat, heeft deze voortreffelijke film een prachtige dy namiek. Zij is vrijwel vlekkeloos verfilmd in zwart-wit-beelden, die een getuigenis inhouden van de artisticiteit en het vak manschap van de regisseur en zijn came raman. Mocht Nederland de beschikking hebben over één cineast van de kracht en de filmische bezetenheid van deze Berg man! Jan Koomen De Vereniging van Nederlandse Ge meenten houdt vandaag en morgen in Groningen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag, die vanochtend met een rede de vergadering opende. Hij besteedde daarbij vooral aan dacht aan het probleem der gemeentelijke autonomie. Men zou kunnen denken, aldus mr. Kolf schoten, dat de gemeentelijke autonomie die zowel door de volksvertegenwoor digers als de regering van zo bijzonder groot belang wordt geacht in de praktijk van het staatsleven zorgvuldig ontzien en zelfs gerespecteerd zal worden. De goede wil is aan alle kanten aanwezig. Maar toch is, dikwijls in schrille tegenstelling tot de- De Kunstmaand Amsterdam is dinsdag- vond met een concert door het Kunst- uaandorkest onder directie van Anton "Cersjes in de Bachzaal van het Amster dams Conservatorium begonnen. Het stre ven van de organisatoren is, zoals lang zamerhand wel bekend zal zijn, erop ge richt muziekuitvoeringen te geven die, al leen door Nederlandse kunstenaars ver zorgd, een publiek in contact met de mu ziek brengen, dat daarvan anders om fi nanciële redenen uitgesloten zou zijn. Men geeft programma's die over het algemeen de platgetreden paden vermijden en waar op de namen Haydn en Mozart domineren. Voorts wordt aandacht geschonken aan het moderne repertoire. Met alle waardering voor deze sympa thieke opzet moet ik zeggen, dat de ope ningsavond van deze achtste Kunstmaand on mij geen goede indruk gemaakt heeft. Gedeeltelijk lag dit aan het programma 'at twee werken bevatte waarvan de uit- oering mijns inziens beter achterwege id kunnen blijven. De eerste helft van de vond was in dit opzicht van beter ge- -alte. Weliswaar is de Serenade K.V. 375 oor acht blazers van Mozart niet een stuk waarin deze meester zich vér plaatst boven wat toen in het genre van tafel-en-tuin- muziek gebruikelijk was. Het Divertimento voor strijkers van Bartók is al bijna een klassiek werk geworden. Maar hoewel de uitvoering, met name in het suggestieve tweede deel, momenten van spanning had. miste het geheel toch die vaart en spon taneïteit waardoor deze muziek kleur en kracht zou hebben gekregen. De Serenade van Géza Frid, onlangs reeds te Haarlem uitgevoerd op een concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, is bij die gelegenheid in deze rubriek besproken. Het niet bijster sterke stuk was wel zeer ongelukkig geplaatst na het prachtige werk van diens landgenoot. Het eerste deel van Frids werk verraadt namelijk in motief en beweging een frappante over eenkomst met het eerste deel van Bartöks Divertimento. Het Concert voor vier hoorns en orkest van Schumann, dat de avond besloot, be hoort tot die werken uit 's componisten latere jaren waarin een verzwakking van innerlijke spankracht zich op pijnlijke wijze openbaart in menig werk waarin echo's van zijn eens zo markante persoon lijke stijl door dierbare vroegromantische stoplappen worden overwoekerd. De uit voering, met medewerking van de hoorn- nisten Van Woudenberg, Clarijs, Van Bre- derode en Sikkema, Was goed, doch kon mij niet van de noodzaak overtuigen om deze partituur uit de kamferkist te halen. Sas Bunge Carmen Sevilla en Jorge Mistral, (die men hier op de rug ziet) spelen de hoofdrollen in de Spaanse bijdrage tot het festival „La Venganza" (De wraak) De schipper van de nieuwe Vlaardingse trawler VL 110 „Michiel Jan", welk schip maandagmorgen om tien uur uit IJmuiden vertrok ter haringjager^, heeft vannacht moeten melden, dat een van de opvarenden tijdens de visserij overboord is geslagen op ongeveer 360 mijl ten noordwesten van IJmuiden. De „Michiel Jan" viste vannacht in de positie 57.10 noorderbreedte en 1.00 ooster lengte, iets ten noorden van het Devils hole. De schipper deed zijn melding om streeks half drie aan het hospitaal-kerk schip „De Hoop". De marconist van „De Hoop" gaf het bericht door aan Schevenin- gen Radio, dat onmiddellijk een panne- bericht uitzond en de scheepvaart verzocht scherp uit te zien naar de overboord ge slagen man. „Maanvogels". De Haagse Comedie geeft zaterdagavond 24 mei in de Ko ninklijke Schouwburg de première van „De Maanvogels" (Les oiseaux de lune) van Marcel Aymé onder regie van Paul Steenbergen. ze goede bedoelingen, de praktijk helaas anders. Openlijke discriminatie Bij de behandeling van de jongste be lastingvoorstellen hebben wij meege maakt, hoe zonder noemenswaardig verzet van de regering twintig miljoen gulden aan het Gemeentefonds is onthou den om over de weg van de minste weer stand een fiscaal-politieke oplossing te dek ken, die naliet acht te slaan op de in schrikbarende geldnood verkerende ge meenten. Wij moetep ons dit als gemeen ten laten welgevallen en wij hadden ook dit te aanvaarden als eer. pijnlijk parle mentair gevolg van de centraal begeer de en beheerde gemeentelijke middelen. Maar pijnlijk is en blijft het, dat in deze erbarmelijke situatie zelfs geen poging werd ondernomen om aan dit votum het karakter ener gemeentelijke „discrimina tie" te besparen. Theorie en praktijk Erger is, dat de regering ondanks haar systematische betuigingen van eer bied en liefde voor de gemeentelijke auto nomie als geheel gezien en in feite op bijna even systematische wijze doende is deze autonomie te ondergraven en te ver stikken in de dagelijkse praktijk van toe zicht en controle. Bij de uitwerking van het regeringsbe leid in onderdelen volgen de inbreuken op die autonomie elkander steeds sneller op en worden zij steeds ernstiger van ka rakter. Dit blijkt o.a. bij de ontwikkeling van de techniek (communicatiemiddelen), een verkeerde opvatting van de toezicht houdende taak, de controle-zucht en de structuurverandering, die optreedt in het Nederlandse publiekrechtelijke bestel. Op ieder dezer punten ging mr Kolfschoten nader in. „Concessies van beide kanten" Ik geloof wel, aldus de spreker, dat ik het algemene gemeentelijke gevoelen ver tolk, wanneer ik verklaar, dat er in ge meentelijke kring voor het aanvaarden van een „gemeentelijke autonomie in nieu we stijl" waarbij de grotere verstren geling van plaatselijke en algemene be langen erkend wordt over het algemeen begrip bestaat. Maar daarmede is het probleem dat ons hier bezighoudt, niet op gelost. Wij zijn er immers alleen van overtuigd, dat concessies in verband met de veranderde omstandigheden niet enkel van gemeentelijke kant behoren te ko men, doch dat als noodzakelijke tegen hanger van de „autonomie in nieuwe stijl" moet worden ingevoerd een „cen traal bestuur nieuwe stijl" en vooral ook een „toezicht nieuwe stijl". Het is juist, dat tegenwoordig de plaatselijke belan gen niet meer door de gemeenten alleen en afzonderlijk behartigd kunnen worden zonder dat het rijk hierover kan mee spreken. Maar de onvermijdelijke conse quentie hiervan is, dat de gemeenten bij bepaalde, haar activiteit betreffende on derdelen van het nationale bestuurlijke en economische beleid veel nauwer betrokken zijn dan vroeger. Daarom moet hun het recht worden toegekend, op hun beurt mee te spreken bij het bepalen van het rijks beleid. Dit laatste besef is nog niet doorgedron gen bij vele rijksinstanties, die nog altijd denken volgens het verouderde schema. Kind verdronken. Aan de Pruisische Veldweg in Hengelo (O.) is de 3-jarige Hans Wienk tijdens het spelen in de vijver van de buren gevallen. Kinderen kwamen de buurvrouw vertellen, dat Hansje in het water lag. De buurvrouw rende naar een beek in de directe omgeving van het huis, maar kon het kind niet vinden. Even later bleek, dat het in het vijvertje lag. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het kind overleden. Voor de zeshonderd inwoners van de Walcherse gemeente Vrouwenpolder zal er dit jaar geen gemeenteraadsverkiezing zijn. Zonder stembus en zonder enige ver kiezingsspanning zal de 26ste mei in dit dorp voorbijgaan, omdat de inwoners nu reeds weten hoe de samenstelling van de „nieuwe" raad zal zijn: precies gelijk aan die van de huidige vroedschap. In Vrouwenpolder is namelijk slechts één kandidatenlijst ingediend, die van de protestants christelijke groep. Twaalf mensen staan op deze lijst vermeld en de eerste zeven candidaten zijn de thans zit tende raadsledeh. De vijf volgende kandi daten zijn beschikbaar ter vervulling van eventuele vakatures. De huidige samen stelling van de raad is: vier A.R. twee C H U. en een G.V.P. Het staat dus nu reeds vast, dat in Vrou wenpolder geen wijziging in de huidige sa menstelling van de gtmeenteraad zal op treden. Daar men er in Vrouwenpolder niets voor voelt om desondanks toch kosten te gaan maken voor propaganda en tijd aan het vervullen van de stemplicht te spenderen, heeft men een beroep gedaan op de Kieswet, volgens welke het niet nodig is, dat in dergelijke gevallen verkie zingen worden gehouden. Vannacht is het aan de Koestraat te Ar cen gelegen café-pension „De Pauw" uit- geband. De brand werd ontdekt door een buurman, die in allerijl de bewoners van het pension en de gasten uit hun slaap wekte. Toen de Venlose brandweer een half uur later arriveerde, stond het dak reeds in lichter laaie. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat zo goed als niets van de inboedel gered kon worden. Ook de eigendommen der gasten, waaronder drie gezinnen, zijn een prooi der vlammen geworden. Op het vliegveld Eelde bij Groningen is een Tiger Moth neergestort. Bij het houden van zweefoefeningen gleed de leerling-vlieger Modder in fle laatste bocht af en het toestel stortte neer. Het werd vernield, maar de vlieger bleef on gedeerd. Bij de textielfabriek Van Heek en Co. n.v. te Enschede is een verkorte werktijd ingevoerd voor 125 tot 150 personen. Dit is ongeveer zes percent van het totaal aantal in dit bedrijf werkzame arbeiders. Het betreft hier de afdeling smaldoek. De werktijdverkorting bedraagt twee a twee- enhalve dag per week. Onlangs heeft dit bedrijf in verband met stagnatie in de afzet een week lang stil gestaan. (Van onze correspondent) Zaterdag zullen ongeveer tweehon derd Nederlandse blinden de primeur beleven van een nieuwe verschijning in het Nederlandse perswezen. Die dag verschijnt namelijk het eerste nummer van „Het algemeen gespro ken weekblad voor blinden", uitgege ven door de stichting van die naam. In deze stichting zijn vertegenwoor digd de Christelijke Blindenbiblio theek te Amsterdam en de Neder landse Blindenbibliotheek in Den Haag. Deze gesproken krant voor blinden zal eenmaal per week verschijnen en een ge sproken tekst hebben van twee uur. We kelijks zullen het nieuws, de beschouwin gen en de artikelen, welke door een re dactie van vier journalisten worden ver zameld en bewerkt, op de band worden „ingesproken", waarna de „moederban den" worden gecopieerd. Iedere zaterdag ontvangen de abonnees de gesproken krant thuis. Zij mogen die dan enkele da gen houden, waarna de band moet wor den teruggestuurd. Goedkope bandrecorders Iedere blinde, die over een bandrecor der beschikt, kan dus deze gesproken krant beluisteren en dat aantal neemt dagelijks toe. Een grote Nederlandse industrie heeft het namelijk voor blinden jnogelijk ge maakt, tegen zeer speciale prijzen een dergelijke afspeelapparatuur aan te schaf fen. Inlichtingen hierover kunnen blinden krijgen bij de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen". Het is de bedoeling, dat de krant in hoofdzaak een nieuwsvoorzienend karak ter zal krijgen. Het eerste nummer bevat echter behalve het nieuws uit verschillen de sectoren een aantal speciale bijdragen. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, zal een speciaal begroe tingswoord tot de abonnees richten. Ook zullen drie vooraanstaande vertegenwoor digers van de Nederlandse pers, prof. dr. M. Rooy, dr. E. Diemer en de heer K. Voskuil op de band de lezers toespreken. „Dat er na de overspannen hoogcon junctuur een terugslag moest komen, wis ten wij al sedert het eind van 1956. Dank baar constateren wij, dat deze tot dusver re binnen de grenzen van een op zich niet ongewenste correctie is gebleven". Dit zei de heer J. Apon, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, vanmorgen in de rede die hij hield ter opening van de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de bond in het Concertgebouw te Haarlem. Hij voegde hieraan onmiddellijk toe te ho pen, dat de situatie zich in gunstige zin zal blijven ontwikkelen en dat de werk loosheid zal verdwijnen. De afsluiting en goedkeuring van een landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf besprekend, zei de heer Apon zich erover te verheugen dat de goedkeuring van een c.a.o. door het college van rijksbemiddelaars thans binnen enkele weken een feit zal zijn en hij deed daarbij een dringend beroep op de leden om alles in het werk te stellen de beoogde arbeiders en hun organisaties te doen slagen. Tevens deed hij een beroep op eerlijke verhoudingen te grijpen. „Laat ons samen nu radicaal aan alle geknoei een eind maken", zo riep hij uit. Tenslotte deed hij ook een beroep op de overheid om in de toekomst een zodanig gunningsbeleid te voeren, dat de naleving van de c.a.o. door de aannemers en bouw vakpatroons ook mogelijk is. De heer Apon was van mening, dat het intussen na alles wat zich rondom de goedkeuring van de c.a.o. heeft afgespeeld voor ieder wel duidelijk zal zijn, dat de centraal geleide loonpolitiek zoals die se dert 1945 in ons land wordt gevoerd, zich zelf hopeloos heeft overleefd. Hij achtte het besluit van het kabinet om geen loons verhogingen meer toe te staan een ver standig besluit, indien het kabinet althans deze adempauze gebruikt om tot de for mulering van een totaal nieuw beleid te komen en hij gaf als zijn mening een on gewijzigde herleving van het vooroorlogs systeem van loonvorming minder verwer pelijk te achten dan handhaving van het huidige. „De verantwoordelijkheid van de loon vorming behoort in beginsel niet bij de overheid maar bij het bedrijfsleven en dient daarheen zo snel mogelijk te wor den teruggebracht. De aangewezen or ganen daarvoor zijn de verenigingen van werkgevers en werknemers in de bedrijfs tak", aldus spreker. Werkgelegenheid Ten aanzien van het werkgelegenheids vraagstuk herhaalde de heer Apon zijn op de vorige jaarvergadering verkondig de stelling, dat een zo gelijkmatig moge lijke ontwikkeling van de investeringen en een zo stabiel mogelijk aandeel van de bouwnijverheid daarin tot de primaire doelstellingen van het economisch beleid van het georganiseerde bouwbedrijf zal moeten gaan behoren. Hij voegde daaraan de wens toe, dat ook de regering deze doel stelling metterdaad zal willen onderschrij ven. In een daarop gebaseerd beleid past, aldus spreker, een positieve instelling te genover het economisch en technisch on derzoekingswerk, dat in en voor de bouw nijverheid wordt verricht. De heer Apon had de indruk, dat ten departemente van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan het technisch onderzoek daarentegen een te kleine plaats wordt toegekend. Wat het aanbestedingswezen betreft, zei spreker, dat het bestuur van de bond en de besturen van de zusterorganisaties menen dat in het reeds meer dan een jaar ge leden door de staatscommissie uitge brachte rapport reële mogelijkheden tot sanering van het aanbestedingswezen lig gen. De heer Apon hoopte dat de, plannen om tot een meer permanente vorm van sa menwerking met de protestants-christelij ke bouwvakarbeidersorganisatie te ko men in het komende jaar werkelijkheid zullen worden. De voorzitter zeide verder een voorstander te zijn van een grotere invloed van het georganiseerde bouwbe drijf op de vaststelling van het sociaal- economisch beleid in ons land. Spreker meent echter, dat dat niet staat of valt met een eigen vertegenwoordiger in de so ciaal economische raad. Hij vreest dat men zich dan van geestverwante colle ga's elders in het bedrijfsleven zal isole ren en zo moedwillig de invloed op de principiële vormgeving van de maat schappij prijsgeven. Het is zijn vaste overtuiging, dat voor een toenemende in vloed van het georganiseerde bouwbedrijf op de gang van zaken in ons vaderland in de eerste plaats nodig is het creëren van een zo sterk mogelijk permanent or gaan van overleg en samenwerking tussen alle werkelijk representatieve organisa ties van werkgevers en werknemers in de bedrijfstak.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3