Geen motie van wantrouwen tegen mr. Kranenburg Djakarta in offensief en afwachting van wapens en munitie uit Amerika HET WEER Stafchef Lorillot wordt naar Algiers gezonden Haarlems Dagblad Aee MO IRIS 'faforet/ouóvi// 't SILVER STOEPKE Eerste Kamer wil resultaat van zijn „zelfberaad" afwachten Onderhandelingsaanbod afgewezen Pflimlin wil geen middel onbeproefd laten om het contact te herstellen EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Enige regen Het woord is aan Vrouw vermoord in „donker Amsterdam" Vermoedelijke dader, een Noor gearresteerd Engels disconto verlaagd Incidenten aan Tunesisch- Algerijnse grens Russische vredesoproep tot Eerste- en Tweede Kamer wereld merk voor reiswekkers een goed horloge! WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Komplete uitrustingen 72e JAARGANG No 264 DONDERDAG 22 MEI 1958 303e JAARGANG No 112 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 et Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE BARTEUORISSTIL HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. U n a m u n o De enkeling is het einde van het heelal. Vannacht omstreeks twaalf uur is achter haar woning in de Olofssteeg te Amster dam, gelegen tussen de Warmoesstraat en de Zeedijk, het lijk van een vrouw aange troffen, die met messteken bleek te zijn omgebracht. De vermoedelijke moordenaar, een 36-jarige Noorse zeeman F. E., die kort te voren nog met het slachtoffer gezien was, is in de loop van de nacht door de recherche in een logement aan de Gelderse kade gearresteerd. De vermoorde vrouw, een bekend type in „donker Amsterdam" is de dertigjarige, uit Finland afkomstige H. H. Zij is met een Nederlander gehuwd geweest, maar later van hem gescheiden. Haar borst en hals vertoonden ernstige steekwonden, toen om wonenden het stoffelijk overschot vannacht ontdekten op een steigertje aan de achter kant van de woning aan de Olofssteeg, boven het water van de Oudezijds kolk. De moordenaar moet na het plegen van zijn daad het raam van de kamer op de tweede verdieping, waarin de vrouw woonde, geopend hebben en geprobeerd hebben, het lijk van twee hoog in het wa ter van de kolk te werpen. Het kwam ech ter op het steigertje terecht. De vrouw woonde in een, uit toeristisch oogpunt bezien, zeer schilderachtig oud huis, dat op het kolkje uitziet en duizenden malen is gefotografeerd, getekend of ge schilderd. De moord verwekte in deze beruchte buurt van Amsterdam groot opzien. Ter stond gonsde het van de geruchten. Vol gens een ervan zou de vrouw gisteravond in het gezelschap zijn geweest van een Noorse zeeman. Het Engelse bankdisconto is met een half percent verlaagd tot 5V2 percent. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft bij Tunesië geprotesteerd tegen incidenten aan de Tunesisch-Algerijnse grens. Vol gens een bekendmaking van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deden Algerijnse opstandelingen, die uit Tunesië kwamen, aanvallen op Franse grenspos ten. Het Franse leger in Algiers heeft ge zegd, dat Tunesische troepen de Franse strijdkrachten in Tunesië openlijk uitda gen en „een bloedig incident willen uit lokken, dat Frankrijk afbreuk zou kunnen doen". Met het oog op provocaties van Tu nesische zijde worden enige eenheden van het Franse leger in Zuid-Tunesië in staat van paraatheid gehouden, zo wordt gezegd in een communiqué van het Franse leger te Algiers. President Bourguiba van Tunesië heeft in een onderhoud met de Franse zaakge lastigde in Tunis gevraagd om „onder drukking van elk plaatselijk initiatief" van Franse militaire bevelhebbers in Zuid-Tu nesië. Hij waarschuwde dat er een „ge vaarlijke toestand" is ontstaan Will a itaur Parijs? Deze mensen willen eruit. Niet omdat de toestand er onhoudbaar zou zijn, maar een voudig omdat ook zij wel eens naar het buitenland willen, ook al zijn zij daar in onze ogen altijd al. De Franse regering hetft voor reizen naar het buitenland een uitreisvisum verplicht gesteld, om te voorkomen dat bepaalde figuren zich naar ongewenste plaatsen begeven. De duizenden anderen, voor wie de maatregel eigenlijk niet is be doeld, verdringen zich voor de Parijse politie-prefectuur, in de hoop vandaag nog aan de beurt te komen. Die kans is voor deze drom buitenstaanders ge ring, want de rij binnen de hekken, in het gebouw en voor de loketten ziet u niet eens op deze foto. ADVERTENTIE Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan twaalf gemeenten in de Krimpenerwaard, waar zij over al met groot enthousiasme door de bevolking verwelkomd werd. Hier wandelt Hare Majesteit door jubelend Lekkerkerk naar de aanlegsteiger waar zij zich aan boord begaf van de „Prinsesseplaat" voor een vaartocht naar Krimpen aan de IJsel. De voorzitters van de Unieraad van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R. en van de Raad der Nationalisten van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R. hebben zich tot beide kamers der Staten-Generaal in Nederland gewend met een oproep tot ver enigde krachtsinspanning om te voor komen, dat de Duitse bondsrepubliek met atoom- en raketwapens wordt uitgerust. Deze oproep is vervat in een schrijven van 20 mei aan de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, dat is overhandigd via de Russische ambassade in Den Haag. Het schrijven, dat uitgaat van de verant woordelijkheid der parlementen voor het behoud van de vrede, haakt in op het be sluit van 25 maart van het Westduitse parlement, waarbij de regering van de Bondsrepubliek wordt gemachtigd het Westduitse leger met atoom- en raket wapens uit de rusten. Gewezen wordt voorts op de kort tevoren tussen de West duitse en Amerikaanse regering gesloten overeenkomst betreffende de levering van Amerikaanse raketwapens, die van atoom ladingen kunnen worden voorzien. ADVERTENTIE Tot de dreigende motie van wantrouwen van K.V.P.-zjjde tegen de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, is het gisteren in de Eerste Kamer niet gekomen. De K.V.P.-, A.R.- en V.V.D.-fracties namen voorlopig genoegen met mr. Kranen- burgs antwoord, dat hij zich ernstig zal gaan beraden op de hem van vele zijden gegeven wenk om heen te gaan. Onder deze omstandigheden bleek mr. De Gou (K.V.P.) geen behoefte meer te hebben aan het indienen van een motie. Hij zei alleen, met belangstelling de uitkomst van dit be raad tegemoet te zien. De V.V.D.-woord voerder mr. Van Riel sprak de hoop uit, dat de staatssecretaris daarbij wijsheid zou mogen worden gegeven. „Mijn vertrouwen in deze bewindsman is na diens antwoord eerder kleiner dan groter geworden", zei deze liberale senator. Namens de A.R.- fractie betoogde de heer Algra dat hij hoopte dat de staatssecretaris vrijwillig zijn „moeilijke doch eerlijke besluit" zou kunnen nemen. Ook uit de P.v.d.A.-gelederen kwam een dergelijk geluid, bij monde van mr. dr. J. in 't Veld, die zijn partijgenoot „wijs heid en moed" toewenste om tot een be slissing te komen in het belang van het land. Hij voegde er als een pleister op de wonde nog aan toe, dat de socialistische De bereidverklaring van de tegenregering in Indonesië om met de regering van Djakarta te onderhandelen, welke primeur onze reisredacteur gisteren reeds bracht, na een uitvoerig interview met dr. Sumitro, „ergens in Zuidoost-Azië", is heden be vestigd door kolonel Sumual, commandant van de rebellenstrjjdkrachten in Noord- Celebes. Djakarta zal, zo meldt UP uit de Indonesische hoofdstad, echter niet ingaan op dit, via Radio-Menado gedane, aanbod. Na de landingen op Morotai en op de zuidkust van Noord-Celebes en de herovering van Gorontalo door de troepen van de centrale regering, heeft heden de Indonesische luchtmacht verklaard de beheersing van het luchtruim boven Noord-Celebes te hebben overgenomen van de luchtmacht der opstandelingen. UP meldt voorts uit Washington dat de regering der Verenigde Staten uitvoerlicenties heeft verstrekt voor de levering van wapens en munitie aan de centrale Indonesische regering. In een communiqué van de Indonesische luchtmacht wordt gezegd dat vliegtuigen van de luchtmacht der centrale regering na een reeks aanvallen op luchtbases der re bellen in Oost-Indonesië de superioriteit in de lucht boven Noord-Celebes hebben her wonnen. Het offensief in de lucht is op de dag na de landing van zee- en landstrijd krachten bij Gorontalo, ingezet. In totaal zijn acht vliegtuigen van de rebellen op de grond vernietigd. „Aangezien de rebellen de beschikking hadden over gevechtsvliegtuigen, verover den zij de superioriteit in de lucht boven zekere delen van het land," aldus het com muniqué; „derhalve was de eerste taak van de Indonesische luchtmacht deze superiori teit op de rebellen te heroveren. De rebel len beschikten echter over superieure vliegtuigen, zodat de luchtaanvallen ge richt moesten worden op vliegtuigen op de grond en op de luchtbases." Wapens, munitie en rijst Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft uitvoerlicenties ver strekt voor de levering van wapens, muni tie en verdere militaire uitrusting voor de politie en marechaussee der centrale In donesische regering, aldus hebben rege ringsambtenaren te Washington, volgens UP, bekendgemaakt. De eerste leveringen vertegenwoordigen een waarde van ruim 500.000 dollar alleen aan wapenen en munitie voor de politie macht; een aanmerkelijk groter bedrag vertegenwoordigen de uitrustingsonder delen voor de marechausseetroepen. Tot de te leveren goederen behoren vlieg t u i g. onderdelen en radio-uitrusting. Uitdrukkelijk verklaart men, dat het verstrekken van deze uitvoervergunningen niet betekent dat het algemene embargo op Amerikaanse militaire leveringen aan Indonesië (dat zou duren tot de burger oorlog voorbij is) wordt opgeheven. Uit Djakarta meldt UP dat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, vandaag heeft verklaard, dat er een verbetering is ingetreden in de Ameri kaans-Indonesische betrekkingen en dat nu de mogelijkheid voor nieuwe samenwer king aanwezig is. De minister sprak in aan wezigheid van de Amerikaanse ambassa- ADVERTENTIE WORDT BIERWEER. VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zte pagina deur, Howard P. Jones, tijdens de beves tiging van een verdrag over de aankoop van rijst in Amerika voor een bedrag van 5,5 miljoen dollar. Te Iaat „De revolutionaire regering is bereid over de eenheid van de gehele natie te onderhandelen," zo heeft kolonel Sumual, commandant van de revolutionaire strijd krachten in Noord-Celebes verklaard. Hij zeide niet op welke voorwaarden de rebel len wensen te onderhandelen. Radio-Mena- do heeft tot dusver geen melding van de herovering van de luchtbasis op Morotai door troepen van de centrale regering ge maakt en evenmin van de herbezetting van Gorontalo door de strijdmacht van Dja karta. De officiële woordvoerder van de Indo nesische regering, Ganis Harsono, heeft vandaag te Djakarta verklaard dat zijn regering niet zal ingaan op het door Radio- Menado namens de rebellen uitgezonden voorstel om tot onderhandelingen te komen. Buitenlandse waarnemers in Djakarta zijn van mening dat de opstandelingen te laat zijn met hun aanbod „om over een rede lijke oplossing te spreken." Naar hun mening is de strijd tegen de opstand in het eindstadium gekomen en mag binnen en kele weken de val van de opstandige be weging verwacht worden. Sukarno luncht bq Amerikaanse ambassadeur President Sukarno heeft de vriendelijke woorden van zijn minister van Buitenland se Zaken aan het adres van de Verenigde Staten op een zeer ongewone wijze ver sterkt. Samen met zijn vrouw en minister Subandrio en andere regeringsfunctiona rissen heeft hij vandaag de lunch gebruikt in de woning van de Amerikaanse am bassadeur. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Pierre Pflimlin zal, na zijn overweldigende overwinning in het parle ment volgens berichten uit betrouwbare bron de nieuwe stafchef, generaal Lorillot naar Algiers sturen om contact met gene raal Salan en het „comité van welzijn" te leggen. Salan's kabinetschef heeft giste ren zijn opwachting bij de minister-presi dent gemaakt met het doel financiële za ken te regelen. Het ogenblik is blijbaar al aangebroken dat beide partijen elkander zo hard nodig hebben, dat zij bereid zijn over de voornaamste prestige-kwesties heen te stappen. En in het centrum van die prestigekwes ties staat nog altijd generaal De Gaulle, die geen vertrouwen heeft in de regering. Van haar kant beweert de regering, die het vertrouwen heeft van het parlement, ook vertrouwen te stellen in generaal Sa lan, die nog maar een week geleden, even eens in officiële kringen, als rebel gedood verfd werd. Een officieel vertrouwen in Sa lan, dat in Parijs echter niet door ieder een gedeeld wordt. Geen eenvoudig pro bleem derhalve, al die oprechte, of ge veinsde, uitingen van vertrouwen uit el kaar te houden en nog moeilijker van al die ongelijksoortige schakels een keten te ma ken, een taak, waarvoor minister-presi dent Pflimlin nu is gesteld. Intussen lijkt men zich in Algiers voor zichtig ietwat van de meest aggessieve extremisten te willen distanciëren. Drie Poujadistische kamerleden hebben giste ren geen toestemming gekregen van ge neraal Salan om in Algiers voet aan grond te zetten. Zij zijn met hetzelfde vliegtuig naar Majorca teruggestuurd. Nóg vreemd- soortiger temidden van al deze verrassen de gebeurtenissen is echter dat de ver broedering tussen Muzelmannen en Fran sen in Algerije nog dagelijks toe neemt. Nadat de kolonisten tot dusverre, bij de geringste neiging tot liberalisme waarvan de regering in Parijs werd ver dacht, op de achterste benen sprongen, lijkt nu de broederschapsgedachte daar geen grenzen te kennen. De opper-reactionaire woordvoerder der Franse „colons", Alain de Sérigny, di recteur van het invloedrijke dagblad „l'Echo d'Algier", heeft gisteren gespro ken over „tien miljoen volwaardige Fran sen in Algerije", tussen wie nu ieder onderscheid moet worden uitgewist. Hij zou nu ook gelijkberechtigde vertegen woordiging der ongeveer negen miljoen inheemse Algerijnen in de Nationale Ver gadering aanvaarden, waardoor zij met tertijd recht op 120 zetels zouden krijgen. De „colons" tonen zich plotseling „plus royaliste que le roi", een verschijnsel, dat te mooi is om waar te zijn en vooral om het woord nog eens te gebruiken om er vertrouwen in te hebben. In deze zonderlinge crisis wil de regering in Pa rijs geen enkele mogelijkheid voor een oplossing buiten beschouwing te laten en die overweging is niet de laatste en de minste reden van premier Pflimlin om te pogen zo spoedig mogelijk weer een paar vingers, en liefst beide handen, in de Al gerijnse pap te krijgen. (Van onze correspondent in Londen) Randolph Churchill, Sir Winston's zoon, is de eerste Britse journalist, die in Al giers een onderhoud heeft gehad met de generaals Salan en Massu. Salan is er, volgens zijn verslag in de Evening Stan dard, van overtuigd, dat hetgeen hij ge daan heeft noodzakelijk was, zowel voor Frankrijk als voor Algerije. Op de vraag op welke manier de betrekkingen tussen Algiers en Parijs hersteld konden worden, verklaarde Salan, dat hij geen verlangen heeft de regeringsvorm in Frankrijk voor te schrijven, maar hij is van mening, dat het zijn plicht is Parijs onder het oog te brengen, dat de Algerijnse" bevolking een andere regering verlangt dan de tegen woordige. Niets is verder van hem dan de wens tot het uitvoeren van een staats- senatoren nog geen aanleiding zagen, hun vertrouwen in minister Staf en mr. Kra nenburg op te zeggen, maar dat beide toch wel voor zichzelf de nodige conclusies uit het gebeurde en gezegde moeten trekken. Overigens meende mr. In 't Veld, dat het de Eerste Kamer niet paste, een uitspraak te doen, nu de Tweede Kamer pas onlangs besloten heeft tot het instellen van een onderzoek naar de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht. „Geen geheim archief" Minister Staf vond het pijnlijk, dat mr. De Gou gerept had van onregelmatig heden en mr. Van Riel over corruptie. Daarmee werd volgens hem het gehele apparaat der krijgsmacht getroffen door een blaam, die het niet verdient. Geen en kele beroepsofficier bij de materieeldien- sten was volgens de minister bij onregel matigheden betrokken en de Koninklijke Marechaussee zou zijns inziens zeker van blaam gezuiverd worden. Alle stukken, ook die welke niet aan het Hoog Militair Gerechtshof zijn overgedraBon, zullen aan de commissie van onderzoek uit de Twee de Kamer ter hand gesteld worden. Ge heime archieven heb ik niet, riep minister Staf tenslotte uit. Overigens kon hij zich wel begrijpen dat er nu een gevoel van onbehagen heerst over alles wat er, „be wezen of onbewezen", geschreven en ge zegd is over het materiaalbeheer. De scherpste repliek kwam daarna van de liberale oppositie. Mr. Van Riel zei, het wel te kunnen waarderen dat de minister zijn mensen wil dekken, maar dan moet zulks ook mogelijk zijn. Minister Staf was echter, volgens de V.V.D.- woordvn.-r-1.r zo in deze situatie van verwarring geraakt, dat hij niet de aangewezen figuur is om dit alles te verdedigen. Zolang deze mi nister blijft zitten, aldus mr. Van Riel, zullen de kranten blijven schrijven over deze onverkwikkelijke affaire, „want wie een bliksemaantrekker is, kan niet tevens als bliksemafleider fungeren". Toch wilde de liberale woordvoerder geen motie van wantrouwen indienen, omdat de minister uit een eventuele verwerping daarvan mis schien „ongezonde conclusies" zou trekken. Het is namelijk niet alleen deze Kamer, die wenst dat de verantwoordelijke be windsman heengaat. Het is „men", de machtige „men" die geen vertrouwen meer heeft in dit beleid, terwijl er van de zijde der regering niets gezegd is. dat dit ver trouwen zou kunnen herstellen. De begrotingen van Oorlog en Marine werden tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, met alleen de aantekening dat de communisten tegen waren. greep. Het was zijn pncnl in u grijpen, gezien de anarchie in Algerije. Randolph Churchill heeft de indruk, dat Salan een vastberaden man is, zonder enige persoonlijke ambitie. Ook kreeg hij de indruk, dat Salan zo spoedig mogelijk een brug tussen Parijs en Algiers wil slaan. Hij heeft Parijs voorgesteld iemand te sturen, die bevoegd is tot onderhande len ter verbetering van de toestand. Generaal Massu is volgens Randolph Churchill een formidabele persoonlijk heid. Massu heeft het bevel gevoerd over de Franse parachutisten tijdens de Suez- operatie. Hij zei, dat indien hij de bedoe lingen van zijn superieuren had begrepen, hij geweigerd zou hebben de bevelen op te volgen en zou zijn opgerukt naar Cairo. Hij gaf de verzekering, dat hij een derge lijke fout niet voor de tweede maal rou maken. De generaal vroeg Randolph Chur chill zijn zienswijze via Londen aan Parijs bekend te maken. Massu verkl-arde ver der, dat er een regering moet komen van een man, die moet beslissen wat er ge beuren moet en dat alleen generaal De Gaulle een oplossing kan brengen. Het komt Randolph Churchill voor, dat Massu, die veel verder gaat dan zijn chef, de gangmaker is. Zijn eindindruk is, dat het veel moeilijker zal zijn een praktische regeling met Parijs te treffen dan hij had verondersteld. ADVERTENTIE voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij leveren wij direkt uit voorraad. U niform-Specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1