Pflimlin bereidt een geruisloze revolutie voor in Parijs AARDBEIENSOEZEN HET WEER Pinay polste De Gaulle over bemiddeling ^MORRIS' before t/oifiïvi// Wapens voor Djakarta uit Amerika èn communistische landen Explosie op raket basis bij New York Haarlems Dagblad Heengaan van mr. Kranenburg vrijwel zeker geacht DEKKERS Voorjaarsbloemstukje 1.50 NAAIMACHINES Voor thuis en op reis HAZENBERG's Tegenregering zegt door te vechten Ons wit non-iron shirt van ƒ10.90 Verbreding van rijksweg Amsterdam-Haarlem Ook betere wegverlichting Oud-kolonel Wierda (P.v.d.A.) mogelijke opvolger E Patisserie Koeler Overwegwachter Sloterdijk veroordeeld Oostenrijks kanselier moet Amerikaanse reis afbreken Eerste ambtenaar van dorps secretarie gearresteerd Hij zou twaalf mille verduisterd hebben Het woord is aan Gespannen verhoudingen in Noord-Afrika Raket stak zeven andere aan: zeven doden „Geen toelating meer van verstekelingen" 72 e JAARGANG No 26 5 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 23 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVÈRWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 113 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De zon van vanmorgen deed ons ineens weer geloven in het voorjaar, ook al is mei al zo'n eind op weg, dat we onze gedachten meer richten op de zomer. De aanblik van de foto, die we hierboven plaatsen, is wel in staat ons in het zonnig humeur te brengen, dat bij de stijgende temperatuur paste. ADVERTENTIE is fantastisch goed en blijft wit ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 Naar de A.N.W.B. verneemt, ligt het in de bedoeling van de Rijkswaterstaat, nu de tramlijn HaarlemAmsterdam is ver dwenen, de rijksweg tussen Amsterdam en Haarlem te verbeteren. Op het wegvak AmsterdamHalfweg zal de negen meter brede hoofdverharding op dertien meter breedte worden gebracht, met aan de noordzijde een doorgaande parkeerberm. Langs de noordzijde van de rijbaan tussen Haarlem en Halfweg zullen gedeeltelijk losse parkeerplaatsen, gedeel telijk een doorgaande parkeerberm worden aangebracht. Ook de wegverlichting zal aan de nieuwe eisen worden aangepast. Van onze parlementaire redacteur) Het „diepgaand beraad", dat de staats secretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, de Eerste Kamer heeft toegezegd in antwoord op aandrang dat hij zal af treden, zal vermoedelijk wel enige tijd vergen. Vandaag komt de ministerraad bijeen, die zich ongetwijfeld met het Tobleem der defensieleiding zal bezig ouden. In politieke kringen neemt men echter aan, dat mr. Kranenburg ook met de leiding van zijn partij, de P.v.d.A., overleg zal plegen alvorens een beslissing te nemen. Intussen wordt er nauwelijks aan ge twijfeld, dat de uitkomst van het „diep gaand beraad" een verzoek om ontslag zal zijn. De vraag is dan ook niet zozeer wat ADVERTENTIE A.s. zaterdag iets aparts 50 ct. per stuk rijk gevuld met slagroom Centrum Galerij - Telefoon 4502 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorko mende buien. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. mr. Kranenburg zal doen, maar wie hem zal opvolgen wanneer hij de regering ver laat. Daar niet alleen de ministers, maar ook hun staatssecretarissen precies over de vier coalitiepartijen zijn verdeeld overeen komstig de „brede basis", zal de nieuwe man wel weer in P.v.d.A.-kringen worden gezocht. De zeer voorlopige gedach ten gaan dan onwillekeurig uit naar de militaire specialist van de Tweede-Kamer fractie der P.v.d.A., de heer W. Wierda, die beroepsofficier (kolonel) bij de Landmacht is geweest. De 59-jarige overwegwachter H. de B., die schuldig is bevonden aan het trein ongeluk bg de halte Sloterdijk op 21 de cember van het vorige jaar, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. De officier van Justitie had drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Bij dit ongeluk, dat ontstond doordat De B. de spoorbomen opendraaide toen een sneltrein uit Amsterdam naderde, zijn drie inzittenden van een visauto, die door de trein werd geramd, om het leven ge komen. De overwegwachter, die zoals de officier het tijdens de rechtzitting uit drukte „innerlijk verscheurd is door de gevoelens van ellende", kan zich van het ongeluk niets meer herinneren. ADVERTENTIE PINKSTERRECLAME Grote voorraad KAMERPLANTEN BEATRIX' BLOEMSIERKUNST KENNEMERLAAN 56-58 - TEL. 6083 ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Parijs) Twee nieuwe voorvallen, waarvan de betekenis nog niet nauwkeurig kan wor den geschat, hebben zich gisteren in de Franse binnenlandse politiek voorge daan. De conservatieve oud-premier An- toine Pinay heeft met voorkennis, doch niet in officiële opdracht, van de rege ring een bezoek van anderhalf uur ge bracht aan generaal De Gaulle, terwijl het kabinet in speciale zitting bijeen kwam om de laatste punten te zetten op de i's van een ingrijpende grondwets herziening, die vandaag al bij het parle ment wordt ingediend. Voorts is de be wegingsvrijheid van de Fransen, zonder de visa, die enkele dagen geleden voor het buitenland werden ingesteld, her steld. Uit Algiers wordt gemeld, dat een Italiaanse vrachtboot met wapens voor de rebellen voor de kust is aangehouden. Tenslotte is het Comité van algemeen welzijn voor heel Algerije onder leiding van de Algerijnse oud-onderstaatssecre taris dr. Sid Cara officieel opgericht. Het comité bestaat uit vier Fransen en vier Algerijnse burgers plus vier militairen en het kan worden beschouwd als een eventuele toekomstige Algerijnse tegen regering, die nu al de politieke pressie op Parijs kan verhogen. De conservatieve leider Pinay, die in zijn partij niet als gaullist staat aangeschreven, heeft zich, zo neemt men algemeen aan, vooral met twee vragen tot de generaal gewend. Ten eerste of hij bereid is een oproep tot de generaals in Algerije te rich ten en in het algemeen als politiek adviseur voor legerzaken op te treden, en ten tweede welke procedure hem voor ogen staat om de macht eventueel over te nemen, een vraag, waarop De Gaulle tijdens zijn pers conferentie in het openbaar weigerde te antwoorden. Alleen inzake hét tweede punt zou de missie van Pinay een paar inte ressante bijzonderheden hebben opgeleverd; waarvan premier Pflimlin gisteravond op de hoogte werd gebracht. De Gaulle bleef echter halstarrig weigeren enige stap te doen binnen het huidige staatkundige bestel. WASHINGTON (Reuter/AFP) Kanse lier Julius Raab van Oostenrijk zal zijn verblijf in de Verenigde Staten met een week bekorten en woensdag naar Oosten rijk terugkeren. ADVERTENTIE BOTERCAKE, BOTERKOEKEN, BOTERRONDJES, BOTERSPRITS, VULKOEKEN met echte amandelspijs. eerste klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BPLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING In dit licht moet men de betekenis zien van de tweede belangrijke gebeurtenis van gisteren: de grondwetsherziening, die al in het regeringsprogramma van de volksrepu blikein Pflimlin stond. De wijziging, die uit de bus moet komen, gaat echter niet alleen veel verder dan aanvankelijk be doeld was, maar zal bovendien met spoed door de beide Kamers worden gejaagd. De bevoegdheden van het parlement worden radicaal beknot en de regering zal in de toekomst van een levensduur van tenmin ste twee jaar verzekerd kunnen zijn. Pflimlin is van plan de vertrouwens kwestie aan het project te verbinden en men verwacht dat het parlement, onder de huidige omstandigheden, wel zal moeten meegaan. Door een weigering zou De Gaulle onmiddellijk aan de macht komen, en dan ziet het er voor de heren afgevaardigden nóg veel somberder uit. Of de nieuwe grondwetshervorming, waarover nu al jaren alleen maar wordt gepraat, bedoeld is als een costuum, dat op maat voor De Gaulle gesneden wordt, zoals Pierre Men- dès-France zich uitdrukte, is een kwestie, waarover verschil van mening mogelijk is. Vermoedelijk probeert de regering de generaal met deze herziening de wind uit de zeilen te nemen. Doch in ieder geval wordt met dit revolutionaire plan het einde van de vierde en het begin van de vijfde republiek ingeluid. Een geruisloze revolutie in Parijs, begeleidt de luidruch tige omwentelingen in Algerije, met de uit eindelijke bedoeling dat de lijnen van bei der ontwikkeling elkander spoedig zullen kruisen, om op dat snijpunt, met of zonder generaal De Gaulle, de normale betrekkin gen tussen regering en leger te kunnen herstellen. Pinay Het conservatieve blad „Paris Presse" heeft de toestand als volgt samengevat: „De Nationale Vergadering stelt haar ver trouwen in Pflimlin, die zijn vertrouwen stelt in generaal Salan, die zijn vertrouwen stelt in generaal De Gaulle, die geen ver trouwen stelt in de Nationale Vergadering, maar wacht tot deze haar vertrouwen stelt in hem". Het besluit van de Amerikaanse re gering om wapens en munitie aan Indo nesië te leveren wordt in verscheidene Indonesische bladen toegejuicht, die het in het algemeen eens zijn met de „Times of Indonesia", welke krant meent dat een goede start is gemaakt om tot betere be trekkingen tussen Indonesië en de Ver enigde Staten te komen. UP meldt inmiddels uit Djakarta, dat uit de communistische landen reeds oorlogs materiaal, waaronder straalvliegtuigen, is aangekomen, terwijl er nog meer onder weg is. Voor het eerst sedert de val van Bukit- tinggi is in Singapore de stem van de premier van de tegenregering, Sjafruddin Prawiranegara, gehoord. Hij sprak voor een onbekend radiostation van de opstan delingen. Volgens Reuter heeft hij gezegd, dat de revolutionaire regering haar strijd zal voortzetten tot de overwinning is be reikt. „Ik vraag alle troepen van de revo lutionaire regering stand te houden. Wij hebben de steun van het grootste deel van het Indonesische volk, dat wordt uitge buit door de Indonesische regering in Dja karta. Sukarno heeft thans het toppunt van zijn macht bereikt, maar tenslotte zal De restauratie van de Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Midden laan te Amsterdam is met kracht ter hand genomen. Het gebouw in de steigers. Schilders zijn bezig met de gevel. hij vallen, aldus Sjafruddin Prawirane gara. In een legerbericht van de tegenregering wordt gezegd, dat guerilla's zijn doorge drongen in Bukittinggi. In Oost-Indonesië gaan de acties in de lucht voort. Voorts wordt gezegd dat boven de haven van Am- bon vliegtuigen v^n de tegenregering gis teren successen hebben geboekt. Volgens Radio-Djakarta hebben troepen van de centrale regering Pajakumbu op Sumatra op de rebellen heroverd. De Indonesische marine heeft in een communiqué bekendgemaakt dat zij een vliegtuig der opstandelingen heeft neer geschoten en dat twee vliegers van het neergeschoten toestel gevangen zijn ge nomen; een is „een buitenlander". Het leger heeft bekendgemaakt dat het geen vrede met de opstandelingen zal overwegen anders dan op basis van on voorwaardelijke overgave. Djuanda wil nog meer wapens DJAKARTA (UP) Premier Djuanda van Indonesië heeft op een persconferentie te Djakarta gezegd, dat hij pogingen in het werk blijft stellen om van de Verenig de Staten nog meer wapens te krijgen, ter waarde van 500 tot 600.000.000 dollar. Hij zei, dat Indonesië vastbesloten blijft om West-Irian aan de Nederlandse con trole te onttrekken, maar dan met vreed zame middelen. Hij ontkende dat Indone sië voornemens is om een gewapende aan val te doen op het gebied. Het aanleggen van wapenvoorraden betekent niet, dat Indonesië zich gereed maakt voor een oor log, aldus Djuanda. Sprekend over de binnenlandse moeilijk heden van het land, zei Djuanda dat de regering een nieuwe tactiek overweegt om de opstandelingen in verschillende ge deelten van de archipel te bestrijden. Hij gaf geen bijzonderheden, maar liet door schemeren, dat deze tactiek zowel tegen de rebellen op West-Sumatra en Noord- Celebes als tegen de kleinere groeperingen op Java, Zuid-Celebes en in andere ge bieden zal worden gebruikt. De moordaanslag op president Sukarno De voormalige inspecteur-generaal van het Indonesische leger, luitenant-kolonel Raden Achmed Nasuhi, heeft vandaag in het proces dat wordt gevoerd tegen vier Indonesiërs die getracht zouden hebben president Sukarno te vermoorden ver klaard, dat hij vorig jaar bevel heeft ge geven om handgranaten naar het hoofd kwartier van de communistische partij te gooien om de regering te waarschuwen voor het gevaar van communistische infil tratie. In Heerhugowaard is de 38-jarige eer ste ambtenaar ter secretarie van Oude Niedorp, de heer J. S. gearresteerd. Men verdenkt hem van verduisteringen tot een bedrag van 12.000. Bij een routineonder- zoek door het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bleek onlangs dat de kas niet klopte. S. is tevens secretaris van het burgerlijk armbestuur en (gesalarieerd) secretaris penningmeester van gezinszorg. Hij is naar Alkmaar overgebracht voor nader verhoor en zal zaterdag voor de officier worden geleid. S. is sinds augustus 1946 in gemeentedienst. Onlangs heeft hij een eigen huis laten bouwen met gebruikma king van de premieregeling. C on f u c i u s Het is niet: „luistert en handelt", doch: „luistert, oordeelt en handelt". PARIJS (UP) Met het oog op de slech ter wordende situatie in Tunesië en Ma rokko, heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pleven, de twee hoogste Franse diplomaten in die landen naar Pa rijs ontboden voor urgent overleg. Het zijn de Franse ambassadeur in Marokko, Alexandre Parodi en de Franse zaakgelas tigde in Tunesië, Jean-Louis Benard. Er zijn incidenten gemeld aan de gren zen van Algerije met Marokko en Tunesië. Daarbij kwam gisteren het incident te Gafsa, in Zuid-Tunesië, waar de Fransen een vliegveld hebben. Daar zijn gevechten tussen Franse en Tunesische eenheden voorgekomen. In Marokko en Tunesië is uiting gegeven aan de vrees dat de gene raals, die in Algerije de macht hebben overgenomen, troepen de grenzen zouden laten passeren om Algerijnse rebellen te pakken te krijgen. Een woordvoerder van generaal Salan heeft ontkend dat dit het plan was. MIDDLETOWN (AFP) Op de raket basis van 't Amerikaanse leger te Middle- town in de staat New Jersey zijn 8 raketten van type Nike-Ajax achtereenvolgens ont ploft. Zeker zeven mensen, militairen en burgers, zijn bij het ongeluk om het le ven gekomen. Drie mensen worden ver mist. Vijf stukken van een raket zijn op een naburige boerderij terecht gekomen. Een stuk had een grootte van een auto- wiel. Drie personen werden gewond, van wie twee zwaar. Men vreest, dat de drie ver misten om het leven zijn gekomen. Iemand van de basis zei dat burgers be zig waren iets aan een raket te verande ren op de lanceerplaats, toen het projec tiel ontplofte en zeven andere bijna gelijk tijdig tot ontploffing bracht. Door de ex plosie ontstond een oranjekleurige vuur bol en een paddestoelvormige rookwolk, waardoor ooggetuigen dachten dat er een kernlading ontploft was. Elk van de ge sprongen projectielen had drie ladingen. Wat de raketten tot ontploffing gebracht heeft weet men nog niet. Zij worden ge acht alleen te kunnen exploderen door han delingen, die gericht zijn op het teweeg brengen van een ontploffing. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afgeschoten en volkomen veilig was. Een legerwoordvoerder zei, dat de raketten geen kernkoppen hadden en dat er geen gevaar van straling bestond. De ontplof fing was op vijftien kilometer afstand te horen. In een groot gebied zijn de ruiten gesprongen. Na de ontploffing was er een dichte rookontwikkeling. Minister Samkalden beslist (Van onze correspondent) De minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, heeft bepaald, dat verstekelin gen die op schepen uit Indonesië naar Nederland komen en niet in het bezit zijn van geldige papieren, voortaan niet meer het land worden binnengelaten. Hun zal ook geen tijdelijke toelating meer worden verstrekt voor de duur van het onderzoek naar hun staatsburgerlijke status. Deze maatregel is getroffen naar aanleiding van het sterk groeiend aantal personen, dat Indonesië als verstekeling verlaat en Nederland tracht binnen te komen. Inmiddels heeft het ministeriële besluit reeds een nieuw probleem geschapen, aan gezien de Indonesische regering het offi ciële standpunt inneemt, dat personen, die geen geldige Indonesische papieren bezitten wat met de verstekelingen het geval is in Indonesië niet worden toegelaten. De verstekelingen rest dus niets anders dan aan boord te blijven. Gedurende dit gedwongen verblijf op de schepen komen zij ten laste van de rede rijen. Hoewel deze de verstekelingen de af gedwongen gastvrijheid verlenen, is het duidelijk, dat er aan hun „zwevende status" zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. In Den Haag vormt de kwestie thans een onderwerp van intensieve bespreking, waarbij de departementen van Justitie, Buitenlandse Zaken en de Directie Scheep vaart zijn betrokken. Men hoopt te zijner tijd in samenwerking met de organen, die belast zijn met de zorg voor de gerepa- trieerden, ook tot een vastgestelde gedrags lijn te komen ten aanzien van de „illegale reizigers" naar Nederland. Minister Samkalden heeft het verscherpte regeringsbeleid ten aanzien van de ver stekelingen uit Indonesië gisteravond onder meer bekendgemaakt in de uitzendingen van de wereldomroep, die op Indonesië zijn gericht. Over de overwegingen, die tot minister Samkaldens besluit hebben geleid, deelde men ons nog mee, dat er ruim 20.000 aan vragen om toestemming, Nederland binnen te komen, in behandeling zijn. Toelating van personen, die hun wens om uit Indonesië naar Nederland te komen, realiseren door het heft in eigen hand te nemen, zou een onbillijkheid betekenen jegens de vele an deren, die in afwachting van de legale pro cedure nog in Indonesië verblijven. De verstekelingen moeten zich er dus van bewust zijn, dat zij hun onderneming voor eigen risico op touw zetten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1