Spaarpremiëring door overheid wordt veelal bureaucratische bevoogding Jvr. v. Schaelve - vaerft nu zaelve - met gemak en CETALAC Panda in het Wilde Westen UW NAAIMACHINE Geldmarkt Gunstige importprijzen hielpen het pond aan bewegingsvrijheid Opklarend en koeler weer JBBSSSBBÊ ió het r Wereldnieuws zo 2 SPAREN VERGT NATUURLIJKE ONTWIKKELING Voor al uw Zomersportartikelen OORTHUIS SCHOLTE Eerste notering Philips op W.-Duitse beurzen Hagemeyer beschikt over sterke reserves TUINSTOELEN De Klompencentrale Uitbreiding Krasnapolsky toeristenkaarten Kondor niet ongerust over nieuwe CAO Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ENGELSE DISCONTOVERLAGING 11 I u PLASTICVERF van Ceta-Bever Heringa en Wuthrich Waarneming J DAG 23 MEI 1958 (Van onze financiële medewerker) HOEWEL, GELIJK WE VORIGE WEEK ZAGEN, de noodzaak van grotere be sparingen op het volksinkomen onder de thans geldende omstandigheden niet meer algemeen wordt erkend, willen we ons vooreerst er toch maar aan houden dat er goed werk wordt verricht als naar middelen wordt gezocht om die besparingen te bevorderen. Feitelijk moest dit niet nodig zijn. Want sparen is eigenlijk niet anders dan een individuele behoefte tot dekking van de risico's van de toekomst; een activi teit, welke duidelijk voortspruit uit het besef van een eigen zedelijke verantwoorde lijkheid, waarbij het aantrekkelijke is dat het eigenbelang hier met het belang van de gemeenschap parallel loopt, omdat de bespaarde gelden niet alleen baten voor de spaarder opleveren, maar tevens aan de ontplooiing van het economisch leven dienst baar zijn. Als die eigen zedelijke verantwoordelijkheid bij een bevolking aanwezig is, zullen allerlei hulpmiddelen en prikkels van buitenaf niet nodig zijn. In zijn jubi leumrede ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandsche Spaar- bankbond heeft de bondsvoorzitter dan ook verklaard, dat de spaarbanken van de regering geen subsidiëring van de spaarbanken, noch ook een subsidiëring van de spaarders verlangen. De spaarbanken vragen geen spaarschema's waarbij van over heidswege spaarpremies worden gegeven voor trouw sparen. Hij stelde dat het in de eerste plaats de taak van de overheid is te zorgen voor handhaving van de stabiele koopkracht van het geld en vroeg in de tweede plaats aan de regering er op toe te zien dat door de belastingmaatregelen de spaarzin niet achteruit gaat. Indien de overheid slechts al datgene doet wat in haar vermogen ligt om een gunstig spaar- klimaat te scheppen, zijn de spaarbanken wel in staat om de bevolking tot sparen te brengen. Het kan niet worden ontkend dat mede als uitvloeisel van het financieel beleid van de regering in dat spaarklimaat ern stige storingen zijn opgetreden, doordat de waarde (de koopkracht) van het geld sinds het einde van de oorlog aanmerke lijk is verminderd, waardoor het vertrou wen in de gulden is geschokt. Het moge waar zijn dat de vrees voor een verdere devaluatie van het geld de laatste tijd niet meer zo sprekend aan de dag treedt en dit kwaad tot op zekere hoogte vooreerst wel als bezworen mag worden beschouwd. Toch zijn er ook nu nog economen van naam die een „kruipende inflatie" beplei ten om daardoor een maximale werkgele genheid te scheppen. Dat een regering on der de invloed van een toenemende ar beidsreserve zich vroeg of laat tot nieu we inflationistische maatregelen zal laten verleiden, is een gevaar, dat ook in het verslag van de Nederlandsche Bank over 1957 nog eens met nadruk wordt gesigna leerd. Prof. dr. H. J. Hellema heeft er onlangs op gewezen dat als men een toeslag van 20 percent zou geven op een maximale be sparing van 5 percent van het loon, dit bij een geldontwaarding van 4 percent per jaar betekent dat reeds na ruim vier jaar deze toeslag in wezen verloren is gegaan, zelfs indien men aanneemt dat de toeslag fiscaal buiten beschouwing zou worden ge laten. Hier komt dan bij dat het beleid van de naoorlogse kabinetten zich min of meer door een bezitsvijandige houding heeft ge kenmerkt. Er zij slechts herinnerd aan de lage-rentepolitiek, het huurbeleid, het pachtbeleid, de prijsbeheersing ten aan zien van de niet-landbouwgronden en de nodeloos gehandhaafde dividendstop, ter wijl de enige malen verhoogde successie rechten er op wijzen dat men voor de be staande vermogens weinig waardering weet op te brengen. Dat in zulk een kli maat de oud-vaderlandse deugd van het sparen niet kan gedijen, is volkomen be grijpelijk. Als deze klimatologische sto ringen in de wereld van het sparen blij ven bestaan, kan ook van de thans door de regering voorgenomen spaarregelingen weinig of geen resultaat worden verwacht. Spaarpremies Maar afgezien hiervan, kunnen er tegen het premiëren van het sparen, althans indien zulks door de overheid geschiedt, allerlei bezwaren worden ingebracht. In de eerste plaats mag niet worden verge ten dat de Staat, strikt genomen, geen eigen inkomsten heeft. Wat ze aan de ene geeft, moet ze van de ander nemen en als aan jonge mensen en aan de ambtenaren premies op hun spaargelden worden toe gekend, zullen alle belastingplichtigen daaraan moeten bijdragen. De vraag kan dus worden gesteld of zulk een bezitssprei- ding billijk is. Want bij hen, die niet spa ren, is het lang niet altijd een kwestie van niet willen sparen, maar in vele gevallen ook van niet kunnen sparen. Gezinsom standigheden en andere oorzaken kunnen voor menig huisvader het sparen onmo gelijk maken. In de spaarregeling voor de ambtenaren is onder meer bepaald dat zij die ten hoogste 7000 per jaar verdienen, een spaarpremie zullen genieten van 25 percent van het gespaarde bedrag, ter wijl de overige ambtenaren 15 percent pre mie krijgen met een maximum van 87,75. Met deze premie-differentiatie wordt be-" oogd enigermate rekening te houden met het verschil in offer, dat het sparen voor de hoger en de lager gesalarieerden over het algemeen met zich brengt. Maar welk een differentiatie zou moeten worden toe gepast als men rekening wilde houden met het kinderaantal, studerende kinde ren, ernstige en langdurige ziekte en der gelijke omstandigheden, welke in vele ge zinnen de mogelijkheid tot sparen uitslui ten. En ook deze gezinnen moeten via het belastingbiljet bijdragen tot de spaarpre- ADVERTENTIE GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Gisteren zijn aandelen Philips voor de eerste maal officieel genoteerd op de beur zen van Berlijn, Dusseldorp, Frankfort a. M., Hamburg en München. De notering be droeg 286 1/4. De omzet in geheel West- Duitsland bedroeg 350.000 gulden nominaal. mies, welke worden toegekend aan ande ren, die het voorrecht hebben van zulke zwarigheden verschoond te blijven. Hier springt het billijkheidselement dus wel sterk naar voren. Tot op zekere hoogte geldt dit ook van het jeugdsparen. Op zich zelf beschouwd, verdient het aanbeveling het komende ge slacht tot de deugd van het sparen op te voeden, ook hier zullen onbillijkheden ech ter niet kunnen worden vermeden. Men denke slechts aan die jonge mensen, die hun inkomsten geheel of gedeeltelijk aan het gezin moeten afstaan, of een oude va der of moeder moeten steunen en daar door aan zelfstandig sparen niet toeko men. Om niet te spreken van de mogelijk heid dat de jeugdbesparingen niet meer dan schijnbesparingen zijn, doordat kinde ren dikwijls ook door hun ouders in staat Gunstige verwachtingen voor 1958 Ondanks de moeilijkheden in Indonesië zijn de resultaten over 1957 voor Hage meyer en Co's Handelmaatschappij n.v. te Amsterdam gunstig geweest, aldus deelde de voorzitter, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, mede in de algemene ver gadering. De vennootschap plukt nu de vruchten van het conservatieve beleid. Het personeel is geheel uit Indonesië gerepa trieerd. De leiding aldaar berust nu f>ij het Indonesisch stafpersoneel. De voorzit ter achtte het een gelukkige omstandig heid, dat alle repatrianten konden wor den geplaatst in andere sectoren van het veelzijdige bedrijf. Op een vraag van aandeelhouders of de n.v. in de toekomst na wegneming van de activa in Indonesië nog aansprake lijk zou kunnen worden gesteld voor ver plichtingen aan crediteuren, antwoordde de directie, dat eind maart 1958 aan alle verplichtingen geheel is voldaan. De post crediteuren (rp. 27 miljoen) is geheel be taald. Er resteert slechts een kleine be lastingschuld. Hiervoor is een regeling ge troffen om deze in termijnen af te beta len. In de toekomst kunnen hieruit geen moeilijkheden voorkomen. Berichten ko men nog slechts in mondjesmaat binnen. In zijn slotwoord zeide prof. Verrijn Stuart nog, dat door het wegvallen van Indonesië een bron van inkomsten verlo ren is gegaan. Het toekomstige beleid is er op gericht elders in de wereld bronnen aan te boren. Hiervoor is een aanlooppe riode nodig. Er zijn sterke reserves aan wezig, die ook dit jaar weer gestegen zijn. De voorzitter hoopt dat, wanneer er zich geen conjuncturele en politieke verwikke lingen voordoen en ook de dochtermaat schappijen zich blijven ontwikkelen, ook 1958 een gunstig jaar zal zijn. Het divi dend werd bepaald op 15 percent. ADVERTENTIE GROTE SORTERING Dr. Lejjdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 57730 kunnen worden gesteld geld naar de spaar bank te brengen, in welke gevallen dus de goed gesitueerde vader wordt gesubsi dieerd. Wil men een en ander zo grondig controleren, dat dergelijke gevallen niet kunnen voorkomen, dan betekent de pre- miëring van het sparen van overheids wege een zodanige uitbreiding van de bu reaucratie, dat het voordeel van de bespa ringen weer in de zakken van de overheid verdwijnt. Trouwens, heel het program van de re gering inzake het uitkeren van premies op besparingen zal het spaarwezen voor een deel in de greep van de bureaucratie brengen. Men zie slechts naar de voor waarden, waaraan bij de besparingen en de besteding van de bespaarde gelden moet worden voldaan om op een premie recht te krijgen. De spaarbanken zullen voorts worden ingeschakeld, een spaar- raad zal worden ingesteld, die in hoogste ressort heeft toe te zien op een juiste toe passing van de spaarregeling en de re glementaire en administratief-technische uitwerking van de richtlijnen, welke straks zullen gelden, vergt thans reeds een om vangrijke arbeid, waarvan men zich af vraagt of ze niet aan betere doeleinden ten nutte kan komen. Reeds wordt in tal van sectoren van het bedrijfsleven over de fnuikende invloed van de bureaucratie steen en been geklaagd. De bouwnijver heid heeft nog onlangs haar noodkreten daarover doen horen. Laat het spaarwezen, zo is men ge neigd te zeggen, als een uit de samenle ving van nature opkomende kracht, van bureaucratische bevoogding verschoond blijven en haar natuurlijke ontwikkeling behouden, welke niet met allerlei kunst matige prikkels moet worden bevorderd, maar door een gezond financieel beleid, dat zowel de koopkracht van het geld als de individuele kapitaalvorming respec teert. Dan zal er ook in ons land ongetwij feld weer voldoende worden gespaard. Blijkens het jaarverslag over 1957 van hotel „Krasnapolsky" n.v. te Amsterdam hebben de omzetten zich in 1957 volledig gehandhaafd. De kostenstijging kon niet geheel door de ontvangsten worden gecom penseerd. De exploitatie bedroeg 331.848 (v.j. 370.502), beleggingsbaten beliepen 40.215 16.578), De afschrijvingen verg den 110.730 (ƒ108.100), waarna een winst saldo resteert van 261.332 (v.j. 278.979). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van ITV2 percent (onv.). Het aan delenkapitaal bleef 759.000. Op de be drijfsgebouwen werd een bedrag van 223.053 geactiveerd wegens vernieuwing en restauratie van enkele zalen. De vernieuwing zal verder voortgang vin den waarbij in gedachten wordt gehouden om de wintertuin weer zijn oorspronke lijke grootte terug te geven. Van de minis ter van Wederopbouw is vergunning ont vangen voor de uitberiding van het bedrijf met een aantal hotelkamers. ADVERTENTIE Nederland België/Luxemburg in 16 duidelijke, fraai gekleurde kaarten, samengesteld naar de nieuwste officiële gegevens. bij üw leverancier van Nivea-artikelen In de jaarvergadering van de aan neming-maatschappij „De Kondor" n.v. werd de vraag gesteld, of de n.v. niet ge troffen zal worden door de invoering van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. De directie antwoordde dat deze overeenkomst inderdaad risico's met zich mee zal brengen wat betreft de grond- Ionen van de werknemers. In het alge meen wordt bij de Kondor op een tarief basis gewerkt. Voor de lopende werken is de directie niet bang en over nieuwe con tracten maakt zij zich evenmin ongerust over de nieuwe C.A.O.-regeling. De kwes tie heeft echter wel haar aandacht. De activa in Indonesië werden, door reservering van 260.000 waartegenover tegelijkertijd -een boeking op de balans aan de debetzijde werd geplaatst van „investering Indonesië" van een ongeveer gelijk bedrag, afgeboekt. De directie is pessimistisch betreffende de onderneming in Indonesië. De uitgetrokken 100.000 voor repatriëringskosten wordt voldoende geacht. De jaarstukken werden goedge keurd en het dividend bepaald op 6 per cent. Luchtvaartovereenkomst Dezer dagen is in Kaboel een luchtvaartover eenkomst geparafeerd tussen Afghanistan en Ne derland. Deze zal, wanneer zij is ondertekend, de K.L.M. in staat stellen diensten op en over Afghanistan te leiden. De overeenkomst maakt het een Afghaanse maatschappij mogelijk, dien sten op Nederland te openen. Zij vervangt een overeenkomst tussen de Afghaanse regering en Nederland, op grond waarvan de K.L.M. in de afgelopen jaren diensten heeft kunnen uitvoeren via Karatchi en Kaboel. (Van onze correspondent in Londen) De verlaging van het Engelse bankdis conto van zes tot 5V2 percent betekent dat Engeland, zolang lijdende aan de inflatie ziekte, gestadig voortgang maakt op de weg naar herstel. De regering vertrouwt dat de patiënt einde van dit jaar, of be gin van het volgende, er weer bovenop zal zijn. Dit is misschien een wensdroom omdat de regering niet veel later dan mid- den-1959 algemene verkiezingen zal moe ten uitschrijven. Premier Macmillan verklaarde, dat de beperkende kredietmaatregelen geen dag langer zullen duren dan nodig is. Indien deze zomer buitensporige loonsverhogin gen kunnen worden voorkomen, is er kans om de prijzen op het tegenwoordige peil te handhaven of kan er zelfs misschien van een verlaging sprake zijn. Dit is de tweede discontoverlaging in negen weken In september bereikte de rentevoet een tophoogte van zeven percent om het pond sterling te verdedigen en een dam op te werpen tegen de inflatie. Het was een re cord kinds' 1921. Het disconto bleèf zés >fib nas .tihoiac. .0Ij Een Oceaanstoring die gisteren nog van kleine omvang was, nam in de nacht van donderdag op vrijdag in diepte toe en bereikte met een luchtdruk in de kern van 982 mb de Ierse Zee. De depressie veroor zaakte in de nacht plaatselijk enige regen. Daarna breidde een gebied met opklarin gen zich over ons land uit. Het koufront van de depressie zal vrijdagavond met enkele buien voorbijtrekken, waarna koe lere lucht binnenstroomt die langs een grote omweg uit de omgeving van IJsland wordt aangevoerd. De depressie zal waar schijnlijk na eerst in snelheid te vertragen zich langzaam naar de Noordzee ver plaatsen. Morgen zullen in de koelere en drogere maritieme lucht weer opklaringen voorkomen en enkele verspreid voorko mende buien. De wind neemt toe uit zuidwestelijke richtingen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 24 mei Zon op 4.35 uur, onder 20.39 uur. Maan op 10.10 uur, onder 0.11 uur. Maanstanden 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 mei Hoog water 7.08 en 19.36 uur. Laag water 2.43 en 15.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten tti u en binnenlandheden S a g morgen 7 uur. Neerslag: d 5 - g laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew ZO 11 0,1 Ypenburg half bew. ozo 13 0,2 Vlissingen onbewolkt zzo 12 0,1 Eelde zwaar bew. O 11 0,1 Twente zwaar bew. zzo 13 0 De Bilt licht bew. O 11 3 Eindhoven onbewolkt zzo 11 0,1 Vlv. Z.-Limb onbewolkt z 12 0 Helsinki onbewolkt wnw 14 0 Stockholm licht bew. zzo 16 0 Oslo zwaar bew. zzo 16 0 Kopenhagen half bew. zo 13 0 Aberdeen zwaar bew O 12 4 Londen regen zzo 16 2 Amsterdam regen O 16 0,1 Brussel onbewolkt zzo 17 0,1 Luxemburg onbewolkt zzo 16 0 Parijs licht bew. z 16 0 Bordeaux zwaar bew. zw 18 0 Grenoble half bew. windst. 17 0 Nice half bew. no 19 0 Berlijn regen O 17 0,3 Frankfort zwaar bew. ono 18 0 München geheel bew. wzw 14 0 Zürich licht bew. ozo 12 3 Genève licht bew. windst. 15 0 Locarno mist nno 18 27 Wenen onbewolkt windst. 20 1 Innsbruck zwaar bew. windst. 18 0 Rome licht bew. z 25 0 Ajaccio motregen n 20 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca zwaar bew. windst. 21 0 Algiers onbewolkt windst. 22 0 ADVERTENTIE 70. Het was de omgekeerde wereld: Jol- liepop aan het hoofd van bandieten, die de bank gingen beroven en Joris Goed- bloed, die het wilde beletten. Van Joris was het nog te begrijpen, omdat het ZIJN bank was. Maar veel er tegen uitrichten kon hij niet, want Billy de Buffel greep hem stevig vast en sleurde hem weer het café in. „Mee!" grauwde de bandiet. „Nu je huurlingen weg zijn, kan ik eens rustig met je praten". Het volgende ogenblik ver dween Joris naar binnen en werd de deur dichtgeslagen. Maar een rustig gesprekje scheen het daarbinnen niet te worden. Schoten knalden tussen het geluid van brekend glaswerk klonken angstkreten van JorisPanda, die bij al die woeste taferelen een verbaasde toeschouwer was geweest, kon dit niet langer aanhoren. „Joris heeft een afstraffing verdiend", dacht hij, „maar dit gaat te ver. Ik moet hier iets tegen doen. Joris heeft mij ook altijd geholpen, als ik te erg in de narig heid zat!" En vastberaden snelde hij toe. maanden ongewijzigd. Op 20 maart werd het tot zes percent verlaagd. De financiële wereld is verheugd over hèt onverwachte Pinkstergeschenk, maar een verlaging zat reeds enige tijd in de lucht. In elk geval wenste de regering de rentetarieven meer in overeenstemming met die van het buitenland te brengen. Weinigen hadden overigens deze maatre gel in een periode van stakingen verwacht, Het is een aanwijzing dat de regering op haar hoede is voor een verdere economi sche inzinking. Zij blijft voorzichtig en houdt een middenkoers. De invoerprijzen zijn thans voordelig en hebben het pond versterkt. Het is dan ook moeilijk te zeggen of het herstel geheel aan eigen inspanning te danken is, al mag het regeringsbeleid niet worden weggecijferd. Het grote vraagstuk blijft de opvoering van de produktiviteit. Deze wordt minder benadeeld door sta kingen, welke totnutoe slechts tot een fractie van arbeidsverlies hebben geleid, dan wel door vaak volkomen verouderde produktie- en verkoopsmethoden, waar door nog steeds tal van mogelijkheden worden verwaarloosd. Verdere vernieuwing van het veelal ho peloos verouderde industriële apparaat is dringend noodzakelijk. Een hinderpaal hierbij vormen ook nog steeds de talrijke produktiebeperkende voorschriften van de vakbonden, een erfenis uit de vooroor logse werkloosheidsperiode. Engeland lijdt helaas ook nog sterk onder de vaak slechte verhoudingen tussen bedrijf en ar beiders. Er val echter onder de druk der omstandigheden een kentering ten goede waar te nemen. Niet alleen op technisch gebied, maar vooral op dat van de men selijke betrekkingen in de industrie zijn een nieuwe geest en visie nodig om van Engeland, dat zulk een grote achterstand heeft in te halen, een modern land te ma ken. Op de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Technische Mij. Heringa en Wuthrich te Haarlem is beslo ten over het boekjaar 1957 een onveran derd dividend van 25 percent uit te keren. De aftredende commissaris, de heer H. M. J. Kroes, werd met algemene stemmen herbenoemd. ADVERTENTIE staat bij K UI P E R S in de Kleine Houtstraat 112 Haarlem Tel. 11142 Geschenk. De Russische walvisvloot, die in het zuidpoolgebied opereert, heeft president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, een balein met inscriptie van een reusachtige walvis geschonken, zo meldt Tass. Het ge schenk werd aangeboden toen de vloot door het Suezkanaal voer. Museumstuk. De oudste autobus van Duits land, bekend als „Max" die 26 jaar lang een traject door het heuvelgebied in de omgeving van St. Andreasberg in de Harz heeft bereden, wordt uit de dienst genomen en krijgt een plaats in Daimler-Benz museum bij Stuttgart. Raketpost. De Amerikaanse minister van Defensie Brucker en stafchef generaal Taylor hebben brieven ontvangen, die vervoerd zijn in de neuskegel van een Jupiter-projectiel, die teruggekeerd is in de dampkring en uit de oceaan werd gevist door de marine. Laatste. De laatste achttien Japanse oor logsmisdadigers die nog in Japan ge vangen werden gehouden, zijn op ere woord vrijgelaten uit de Soegamo-ge- vangenis te Tokio. Vatbaar. Vrijgezellen zijn vatbaarder voor geestesstoornissen dan getrouwde man nen, zo blijkt uit een rapport van het hoofd van de bevolkingsdienst voor En geland en Wales. Het rapport geeft geen redenen voor dit verschijnsel. Afgelopen. De staking van vijfhonderd elektriciens en bouwvakarbeiders van het Amerikaanse rakettenproefcentrum te Cape Canaveral is na vier dagen ge ëindigd. Het werk aan vijf lanceerin- stallaties voor intercontinentale pro jectielen van het type „Atlas" en „Ti tan" zal worden hervat. Veilig Luchtverkeer. President Eisenho wer heeft de Amerikaanse regerings commissie voor de luchtvaart opgedra gen een onderzoek in te stellen hoe bot singen in de lucht kunnen worden voor komen. Bij botsingen in de lucht zijn de laatste tijd 59 mensen om het leven gekomen. De Amerikaanse raad voor de luchtvaart heeft bekendgemaakt, dat er in 1957 boven het gebied van Washington in tenminste 29 gevallen bijna een botsing tussen vliegtuigen was ontstaan, meestal tussen een militair en een burgertoestel. Waarnemer. De Britse regering is van plan bij haar ambassade in Moskou een wetenschappelijke attaché te be noemen, die belast zal worden met het uitbrengen van verslagen over weten schappelijk onderzoek" in de Sovjet- Unie. Oproer. In de Middenamerikaanse staat Panama zijn donderdag ten minste tien mensen gedood en zestig gewond bij gevechten tussen militairen en studen ten die een algemene staking waren begonnen. De regering heeft in ver band met de onrustige toestand de bur gerrechten opgeschort. De studenten eisen, dat de minister van Onderwijs, Juliao zal aftreden. De zwaarste bot singen ontstonden in de buurt van de onder Amerikaans gezag staande ka naalzone. Amerikaanse militairen ston den daar met brandspuiten gereed om te verhinderen dat oproerkraaiers de zone zouden binnenkomen. Amnestie. In Argentinië is een wet van kracht geworden, waarbij amnestie wordt verleend aan plegers van bepaal de politieke en militaire misdrijven. Het ontwerp had reeds eerder de goed keuring van de senaat verworven. De amnestie zou niet gelden voor oud-pre sident Perón en degenen die verant woordelijk zijn voor terechtstellingen. Door de wet vervallen 34.791 politieke aanklachten en 6500 aanklachten tegen vakbondsleiders. Praktisch. Amerikaanse hartspecialisten hebben in St. Louis een hartonderzoek verricht op een dier, die zich, 1100 ki lometer ver, in het medische centrum van de marine te Bethesda bevond. De ze proef diende ter voorbereiding van de werkelijke ruimtevaart van het dier en heeft ook praktische waarde. Op de ze wijze kunnen huisdokters hartspe cialisten per telefoon laten meeconsul- teren. ADVERTENTIE WANNEER zich een gebeurtenis vol trekt die we met de ogen waarnemen, ver loopt er enige tijd alvorens de afdruk, die deze gebeurtenis op het netvlies vormt (la ten we het zo maar eens noemen, al is het niet geheel juist) in de hersenen bewust is geworden. De op het netvlies geworpen beelden worden door de gezichtszenuw naar het gezichtscentrum geleid en als zij daar zijn beland, kunnen we zeggen, dat we „gezien" hebben. Dat wil echter nog niet zeggen, dat we werkelijk bewust hebben waargenomen. Daarvoor is een hele wisselwerking van be richten van het gezichtscen trum naar de andere delen der hersenen nodig en zo lang de berichten daar niet zijn gerealiseerd, kunnen we van werkelijk bewust zien niet spreken. Zo lang de mel ding van het gezichtsorgaan naar de her senen nog onderweg is, blijft de waar neming eigenlijk voor de mens verborgen en moeten we haar als latent beschouwen. Nu kunnen dergelijke telegrammen van het gezichtsorgaan naar de hersenen van verschillende aard zijn. We kunnen ze be schouwen als uitgestelde telegrammen, wanneer het lang duurt eer hun betekenis tot de hersenen doordringt. Zouden we op een autoweg rijden, met de opdracht vaart te minderen, zodra we een cirkelvormig blauw bord zien, in plaats van vierkante blauwe borden, dan zouden we na vele tientallen vierkante borden te hebben ge passeerd bij waarneming van een rond bord pas langzaam tot het besef komen dat dit blauwe ronde ding een betekenis heeft, die van de vierkante blauwe dingen af wijkt. De prikkel naar de hersenen is dus uiterst zwak geweest. Door sterkere prik kels kan het telegram echter aanzienlijk versneld worden. Worden de blauwe bor den bijvoorbeeld plotseling afgewisseld door een rood bord, dan is de prikkel veel sterker en ontstaat een ijltelegram naar de hersenen: gevaar! Maar na de waar neming in de hersenen is het dikwijls ook noodzakelijk direct handelend op te tre den. Deze zogenaamde reactiesnelheid heeft bij verschillende per sonen vaak een totaal andere waarde. Bij de snel-reageren- den kan men in het algemeen zeggen, dat zij op een bepaald teken in twee-tiende seconden kunnen reageren. Minder be gaafden hebben echter het tweevoudige, en ongeschik- het drievoudige van deze Het spreekt echter van- ten zelfs tijd nodig, zelf, dat bij ingewikkelde opgaven de tij den aanzienlijk langer kunnen zijn. Door oefening, dat weet zo langzamerhand een ieder, kunnen de reactietijden aanzienlijk bekort worden, omdat de mens, zoals we dat noemen, automatisch gaat reageren. Hoe eenvoudig de bewoording daarvoor ook is, het verschijnsel dat bepaalde han delingen tot een soort reflex worden, waardoor het de automobilist bijvoorbeeld mogelijk is in het dicht opeengepakte ver keer, ogenblikkelijk te reageren, is op zichzelf een vrij ingewikkelde kwestie. De hersenen 'dienen dan snel te werken. Over hersenen gesproken. Weet u dat u blij mag zijn dat u zoveelwater in uw hoofd heeft? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2