Gerard van Praag LIJST 5 Ir. C. M. R. Eversdijk Smulders LIJST 5 Pinksteren '58 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie „Doorbraak" op socialistisch congres in Stuttgart Samenwerking Protestants Christelijke Partijen Pinkster- aanbiedingen Lijstaanvoerder: 7 S.P.D. past zich aan bij de huidige maatschappelijke ontwikkeling en wijst verdere socialisatie af pantalons sportcolberts blazers Vrouwen geschikter voor de ruimtevaart dan mannen? Chimpansee over een jaar op verkenning „Lex Soraja" voorgesteld in Bonn, na Perzisch protest Journalisten achten de persvrijheid in gevaar Washington heeft altijd een keurkorps paraat staan Venezuela bood een kans voor een alarmoefening Tito's houding sticht in Hongarije verwarring R.-k. sportvereniging IEV ontvangt Duitse gasten Vrijwilligers willen naar Indonesië Beeldenstormpje in Indonesië Verkiezingsbijeenkomst in Beverwijk Sovjet-Unie biedt Italië een non-agressiepact aan Proces-Anastasia wordt in Hamburg voortgezet A nna A nderson kan niet verschijnen KERKELIJK LEVEN De Bijbel in Japan ƒ19.75 5.50 6.90 ƒ57.50 VRIJDAG 23 MEI 1958 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op het congres van de Westduitse socia listische partij te Stuttgart is dezer dagen een soort doorbraak der gematigden tot stand gekomen. De economische des kundige van de S.P.:Deist, kreeg ge daan, dat het congres akkoord ging met een afwijzing van het oude socialistische beginsel van socialisatie van de gehele economie, ook al staat de S.P.D. nog al tijd naasting van de zeer grote bedrijven voor ogen. Deist vocht met succes tegen het oude denkbeeld van socialisering. Vol gens hem moet de staat in het economisch leven niet meer invloed hebben dan nodig is en moet er zoveel mogelijk vrijheid ge schapen worden. Van de zijde van de par tijleiding had men kennelijk een uitspraak over de economische problematiek willen ontwijken, maar Deist zette zijn wil door. De partijdag besloot, dat kleine mid delgrote bedrijven door de staat gesteund moeten worden, grote bedrijven dienen evenwel onder controle gesteld te worden. Gemeenschappelijk eigendom zal dan het particuliere eigendom moeten vervangen, als de particuliere eigendom zijn maat schappelijke functie niet meer kan ver vullen. Met nadruk is gesteld, dat het in handen van de staat overgaan van bedrij ven in het algemeen, hetzij in de vorm van regeringsbedrijven of van beheersing van het kapitaal der ondernemingen, van de hand wordt gewezen. Wel eist men nog altijd het in staatshanden overgaan van mammoetondernemingen in de steenko- lenwinning, de energie en de kernenergie. Deist keerde zich ook tegen de invloed van de vakbonden bij de controle der eco nomie. Dat is zijns inziens niet de eigen lijke taak van de vakbond. Deze gang van zaken in de S.P.D. duidt erop, zoals Deist ook erkende, dat de partij zich wil aan passen aan de sociologische ~n maat schappelijke omstandigheden en, na de verkiezingsnederlagen van 1953 en 1957, meer dan de helft van het kiezersvolk tot zich wil trekken. Ollenhauer in het nauw Vandaag wordt de leiding van de par tij gekozen. Ollenhauer zal hoogstwaar schijnlijk weer partijleider worden en een van de twee vice-voorzitters wordt Weh- ner. De laatste dagen is gezegd, dat ook de zeer gematigde professor Carlo Schmid, tegenstander van het partijapparaat van betaalde functionarissen, tot de kandida ten voor het vice-voorzitterschap behoort, maar de indruk overheerst dat de ortho doxen het zover niet zullen laten komen. Op Ollenhauer is gisteren felle critiek uit geoefend, zo zelfs dat men van een soort opstand tegen de partijvoorzitter sprak. ADVERTENTIE Alle soorten BREESTRAAT 17 BEVERWIJK WASHINGTON (UP) Vrouwen zou den wel eens beter geschikt voor ruimte voort kunnen blijken te zijn dan mannen. In de donkere isolatiekamer van het Ame rikaanse luchtvaartcentrum bij Dayton in de Amerikaanse staat Ohio, waar aspirant ruimtevaarders beproefd worden op hun bestand zijn tegen afzondering, heeft tot dusver geen man het langer dan drie dagen kunnen uithouden. Maar een vrouw heeft er onlangs zeven dagen in doorgebracht. Na zestien uur in de duisternis begint men alle begrip van tijd te verliezen en wordt het eten onregelmatig. De meeste personen die zich aan de proef onderwerpen, zijn vrijwilligers. Sommigen maken van de isolatiekamer gebruik om aan de drukte en de gejaagdheid van het bestaan te ont komen. (Reuter) Generaal-majoor Schriever, het hoofd van de afdeling projectielen van de Amerikaanse luchtmacht, heeft ver klaard dat wellicht in 1960 een mens de wereldruimte kan worden ingeschoten. Roy Johnson, directeur van de „Ad- venced Research Projects Agency" (ARPA), een instelling voor wetenschappelijk on derzoek, heeft verklaard dat de Verenigde Staten hopen binnen twaalf tot negentien maanden een chimpansee de ruimte te kunnen inzenden, aangenomen dat de lopende wetenschappelijke onderzoekingen succes opleveren. Hij verklaarde ook, dat er „een dozijn verschillende plannen be staan, om een mens een ruimtereis te doen maken". Een der plannen voorziet in een ruimte reis van enkele minuten. (UP) Senator Anderson heef tijdens een radio-interview meegedeeld, dat dit jaar een werkmodel van een kernenergie motor, die gebruikt zal worden voor be mande vluchten naar de maan, zal proef draaien. Daarna wordt een nieuwe versie van de motor gebouwd en vervolgens nog een derde. Het zal drie tot vijf jaar duren, voordat een door kernenergie aangedreven, bemande raket naar de maan kan ver trekken. Volgens de senator is een vlucht heen en terug naar de maan met een raket, waarin van een bestaande chemische brandstof gebruik wordt gemaakt, on mogelijk. De Amerikaanse minister van Defensie McElroy heeft verklaard dat Russische intercontinentale projectielen pas over anderhalf jaar een „werkelijke bedreiging" van de Verenigde Staten zullen vormen. „Overigens geloof ik dat onze kracht ge lijk is aan, of groter is dan die van de lovjets". zei hij. Openlijk werd gezegd, dat hij niet de man is om in het geval van een socialistische verkiezingszege in 1961 Adenauer als bond kanselier op te volgen. (DPA) De Russische communistische partij heeft het congres een begroetings telegram gezonden, waarin tevens wordt voorgesteld, dat beide partijen een gemeen schappelijke actie tegen kernbewapening zullen voeren. Een socialistische woord voerder verklaarde, dat men het telegram niet zal beantwoorden. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De sjah van Perzië heeft bij de Westduit se regering geprotesteerd tegen de wijze waarop een geïllustreerd Hamburgs blad geschreven had over zijn scheiding van keizerin Soraja. Hij dreigde met het verbreken der diolomatieke betrekkin gen tussen beide landen. Gisteren is te Bonn tijdens een nogal luidruchtige pers conferentie bekend gemaakt, dat de West duitse regering een wetsontwerp opge steld heeft, waarbij bepaald wordt, dat pu- blikaties over het privé-leven van buiten landse staatshoofden of hun familieleden gestraft zullen worden, indien zij aanlei ding zijn tot een verstoring van de buiten landse betrekkingen van de bondsrepu bliek. Te Bonn wordt dit wetsontwerp de „Lex Soraja" genoemd. Tijdens de persconfe rentie bleek, dat van de zijde van de jour nalisten een groot wantrouwen tegen dit ontwerp bestaat, omdat men vreest, dat de persvrijheid in het algemeen in het geding zal komen. Het gaat er niet om of wat ge publiceerd is waar of onwaar is, maar al leen om wat de staat nadelig voor zijn wel zijn acht. Tegen het Hamburgse geïllu streerde blad „Der Stern", waarin de pu- blikatie over de scheiding tussen de sjah en Soraja is verschenen, zal 'n vervolging worden ingesteld. Het blad had onder de titel „Duizend en een macht, „Sedert So- raja's scheiding vechten de sterke mannen in Perzië om liefde, olie en gouden duka ten", over intriges achter de schermen van het Perzische hof geschreven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse generaal-majoor Sink heeft bijzon derheden bekendgemaakt over het tot dus ver geheime strategische legerkorps, dat altijd paraat is om ingeval van nood er gens in de wereld te kunnen optreden. De generaal, die bevelhebber is van het korps, deelde mee, dat dit meer dan 125.000 uitge lezen militairen omvat, georganiseerd in vier divisies. De vijfhonderd man die de vorige week naar aanleiding van de de monstraties tegen vice-president Nixon in Venezuela naar het Caraïbische gebied werden overgebracht, maakten er deel van uit. Het korps dankt zijn onstaan gedeelte lijk aan de ervaringen in Korea opgedaan. De bedoeling is zeer goed opgeleide een heden ter beschikking te hebben die snel een einde kunnen maken aan kleine moei lijkheden, voordat zij tot grote uitgroeien. Tactische kernwapens maken deel uit van de bewapening. „Dodende straal" De Amerikaanse minister van defensie McElroy heeft verklaard dat Amerika bezig is met de ontwikkeling van een nieuw wapen voor de verdediging tegen raketten. Hij twijfelt aan de doeltreffend heid van het antiraketwapen van het type Nike-Zeus, waaraan het leger werkt. „Er zijn andere manieren om tot hetzelfde doel te komen, die veel doeltreffender lijken", zei hij. Verder denkt men bij het departement van Defensie aan een „dodende straal", die van 800 kilometer hoogte op de vijand zou moeten worden gericht. Men vermoedt dat er wapens zijn die met veel meer nut in de ruimte kunnen worden gebruikt dan op aarde. BOEDAPEST, (Reuter) Het geschil tussen Joegoslavië en het Sovjet-blok over het beweerde „revisionisme" van de par tij van Tito heeft tot „grote onzekerheid" onder de Hongaarse communisten geleid, zo blijkt uit een artikel in het partijblad „Nepszabadsag". Volgens dit artikel moet iedere Hongaar se communist er zich voor hoeden, tegen over Joegoslavië een zelfde houding aan te nemen als de Cominform dit dned in 1949, toen het tot een breuk tussen deze organi satie en Tito was gekomen. Ondanks de bestaande meningsverschillen willen wij het debat met de Joegoslavische liga van communisten 'Is een kameraadschap pelijk gesprek voortzetten", aldus de ver klaring. Anderzijds zou Joegoslavië moe ten ophouden „het socialistische kamp te belasteren" en „alles achterwege laten wat tegen de eenheid van het socialistische kamp is gericht". Over de Joegoslavische politiek van de centralisatie wordt in het arikel gezegd, dat de Hongaren dit initiatief met belang stelling volgen en er lering uit zullen trek ken, als het stelsel doeltreffend blijkt te zijn. Onderschatting van de rol van de staat en de theorie van een geleidelijke ver dwijning van de staatsinmenging worden echter „onjuist en gevaarlijk" genoemd. Verscheidene malen worden er vergelijkin gen getrokken met de „revisionistische" politiek van Imre Nagy, die tijdens de Hongaarse opstand met Russische hulp werd verwijderd. Nepszabadsag komt tot de slotsom dat men de Joegoslaven niet kan dwingen om hun opvattingen te wijzigen. Slechts door middel van overreding kunnen er wijzigin gen tot stand komen, aldus het Hongaarse partijorgaan. Voor de r.-k. sportvereniging „IEV" zal het pinksterweekeinde drukke dagen mee brengen door het sportuitwisselingsbezoek van de Duitse sportvereniging „Westfalia" uit Alten Bögge-Bönen in Westfalen, de club die in 1956 ook al gast was in Velsen- Noord en vorig jaar gastvrouw was van IEV. Dit tegenbezoek van 48 personen, die thans na veel moeite allen onderdak zullen vinden, begint zaterdagavond tussen zeven en acht uur met een ontvangst in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat, waar gasten en pleegouders elkaar ontmoeten. Zondagmorgen is er kerkbezoek en 's mid dags wordt met de gasten een autobusrit gemaakt door de Wieringermeer naar het monument op de afsluitdijk en vervolgens langs de kust. De tweede pinksterdag staat gehëel in het teken van de sport, die 's morgens om tien uur begint met een ta feltenniswedstrijd in het Josephhuis. Om half twee verzamelen alle sportdeelnemers zich voor het Josephhuis. Om half twee verzamelen alle sportdeelnemers voor het Josephhuis met uitzondering van de Hon gaarse IEV'ers, die tegen de veteranen een wedstrijd spelen, welke om twee uur op „Rooswijk" begint. Op dezelfde tijd stelt de r.-k. harmonie „St. Caecilia" zich op om zich met de deelnemers naar „Rooswijk" te begeven. In de pauze van de wedstrijd IEVWestfalia spelen welpen en aspiran ten korte wedstrijden. De sportdag eindigt om vijf uur, waarna gasten en IEV'ers om acht uur weer in het Josephhuis bijeen komen voor het afschei^. Dinsdagmorgen om negen uur vertrekt „Westfalia" naar Duitsland. De opstelling van IEV is: H. Alkemade; G. Bos en A. Hartveld; C. Schoot, G. v. Berneveld en W. v. Rixel; P. Vink, J. de Reus, J. Feyen, J. Duin en H. de Reus. Het Hongaarse IEV-team wordt gevormd door: C. Vink; Toth Janos en Singer Lajos; Venesz Tibor, Sandor Karoly en Mikus Istvan; Tackasz Istvan, Soos Ede Istvan, Frank Lajos, Bertalan Josef en Imre Onodi. „Sans Atout" verloor in Amsterdam Met acht koppels heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" deelgenomen aan het nederlaagtoernooi, georganiseerd door de zustervereniging „Het juiste Bod" te Amsterdam. De thuisclub behaalde 108 punten, de Beverwijkers 98 punten. Twee anticommunistische organisaties in Zuid-Korea hebben een plan aangekondigd voor de oprichting van een centraal kan toor voor de aanwerving van vrijwilligers voor hulp aan de Indonesische opstande lingen. Er zullen pogingen worden onder nomen om de hulp van de regering te ver krijgen voor het zenden van vrijwilligers naar Indonesië, aldus meldt UP uit Seoel. Uit Manilla meldt UP dat het Philippijn- se veteranenlegioen zijn hulp heeft aange boden aan personen die thans strijden voor het behoud van de democratie in Indonesië. Het legioen verklaart in een resolutie, die 'tijdens het afgelopen weekeinde op de na tionale conventie te Bacolod is aanvaard, dat de regering van president Sukarno door roden is geïnfiltreerd en dat de mo gelijkheid bestaat dat Indonesië door het communisme onder de voet zal worden ge lopen, hetgeen ook een gevaar is voor de Philippijnen. Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft vandaag via Radio-Djakarta de bevolking in de door de Opstandelingen beheerste gebieden van Noord-Celebes op gewekt in verzet te komen tegen de op standelingen. In de uitzending werd gezegd dat de regering strijd voor het behoud van de onafhankelijkheid der republiek en dat „de rebellen buitenlandse hulp krijgen". Hoofdredacteuren aangehouden Op last van de militaire commandant van Djakarta zijn de hoofdredacteuren van drie linkse publiciteitsorganen in Indonesië aangehouden. Zij zijn respectievelijk van „Berita Minggu", „Bintang Minggu" en „Waspada". De woordvoerder van het plaatselijk militair commando deelde mede, dat de aanhouding verband houdt met de publikatie van berichten welke verwarring zouden kunnen stichten. Op het voornaamste plein in Medan zijn twee monumenten, destijds door de Neder landers opgericht, zijn als „relikwieën van het kolonialisme" in de loop van deze week verwoest, namelijk het Atjeh-monument, ter herinnering aan de strijd in Atjeh van een halve eeuw geleden, en een fontein voor hotel De Boer met een beeld van de Nederlandse pionier Nienhuis (die het oer woud rondom Medan heeft ontgonnen en gemaakt tot de rijkste ondernemingsgron- den in Indonesië). Beide monumenten zijn vernield op de dinsdag jj. gevierde „Dag van het Natio naal Ontwaken", omdat die monumenten „het kolonialisme en imperialisme symbo liseerden" In Bogor (vroeger: Buitenzorg) nam de legerofficier majoor Firman een houweel ter hand om daarmede het voetstuk van een 24 meter hoog monument, dat op 1 kilometer afstand van het presidentieel paleis op een belangrijke wegsplitsing stond, aan brokken te hakken. Ook dit monument werd beschouwd als een sym bool van het Nederlandse kolonialisme. Waarom is samenwerking tussen de Protestants Christelijke Partijen noodza kelijk, vroeg mr. G. J. de Lint, lijstaan voerder der samenwerkende Prot. Christ. Partijen te Den Haag, zich af, toen hij gisteravond, voor de Anti-Revolutionaire leden en die der Christelijk Historische Unie, in „het Centrum" te Beverwijk hier over een inleiding hield, naar aanleiding van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De heer A. de Boer, voorzitter van de A.R. gaf tevoren een overzicht van de tot standkoming van de samenwerking in Beverwijk, die zoals hij zei, tot ieders te vredenheid is verlopen. Mr. De Lint ver volgde zijn rede met te zeggen, dat nu Den Haag het voorbeeld gegeven heeft tot deze samenwerking, dit voor het gehele land doorslaggevend is geworden. Toch, zo zei hij, is het niet zo vlot verlopen, daar juist in Den Haag vele modaliteiten van de protestanten verenigd zijn. De 10 zetels die de samenwerkende partijen in de Hofstad bezetten, wegen daardoor zeer zwaar. Het opinie-onderzoek, dat naar aanlei ding van deze samenwerking was inge steld, had nog geen definitief resultaat opgeleverd, hetgeen spreker zeer teleur stellend vond, daar uit dit opinie-onder zoek, voor het vaderland principiële ge volgtrekkingen mogelijk geweest waren. De brochure „Getuigenissen", door de A.R. uitgegeven levert hierdoor een construc tieve bijdrage. Het politieke beeld in ons land is speci fiek afwijkend met die der Angelsaksische landen, zo vervolgde spreker. Daar heeft men vaak slechts één of twee partijen, die de politiek bepalen, terwijl in ons land de partijen uit de historie zijn voortge komen. De aansluiting is bovendien nood zakelijk, daar wij anders het risico lopen weggevaagd te worden, waardoor ons land aan een Roomse politiek overgeleverd zou worden, aldus spreker. Omtrent het ge vaar van de doorbraak kwam spreker tot de conclusie, dat deze ten opzichte van de K.V.P., volkomen mislukt was, maar bij de protestanten wel positief had gewerkt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Enkele bijzondere Terlenka Herenpantalons Zeer fijne Poplin overhemden Onze bekende No-lron (nietstrijken) overhemden. Alle maten Moderne regenjassen (officiers-model) HEREN-BLAZERS - DAMES-BLAZERS Bezichtigt onze étalages I ROME (AFP) De Sovjet-Unie heeft Italië opnieuw een niet-aanvalsverdrag aangeboden, ditmaal met een bijgevoegd ontwerp. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Rome onderzoekt, of de Sovjet nota ook nieuwe elementen bevat, of dat het slechts een propagandamanoeuvre voor de huidige verkiezingsstrijd in Italië is. De Russen zeggen in hun nota, de Rus- sisch-Italiaanse betrekkingen te willen verbeteren door bepaalde kwesties van na de tweede wereldoorlog op te lossen, met name door het zoeken naar een nieuwe en wederzijds aanvaardbare basis voor een vredesverdrag. Moskou doelt op her stelbetalingen in het vredesverdrag van 1948. Verzoeken De voorzitters van de beide kamers van het Russische parlement hebben de parle menten van Italië, Luxemburg, Neder land, Denemarken en Noorwegen ver zocht steun te verlenen aan de „verenig de pogingen" om te voorkomen, dat het Westduitse leger met kernwapens wordt uitgerust, zo meldt radio-Moskou. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- partij heeft opnieuw een verzoek van de Russische communistische partij tot sa menwerking ter verdediging van vrede en internationale veiligheid afgewezen. De Labour partij zegt in een brief dat zij al leen met democratische socialistische par tijen in 't buitenland betrekkingne onder houdt en niet met buitenlandse regerin gen. Hierdoor is, naar sprekers mening, ook te verklaren, dat de K.V.P. ook weer de grootste partij in ons land is geworden. Bij de protestanten heerst, volgens spre ker, een zekere weemoed, dat zowel bij de V.V.D. en de P.v.d.A. een beginselvastheid wordt gemist. Bij de V.V.D., doordat zij haar liberale beginselen overboord heeft geworpen en hierdoor geen juiste richt lijnen kan geven voor haar verdere be leid, bij de P.v.d.A., dordat zij door de hoeveelheid van werkgroepen een onhan teerbaar apparaat is geworden, aldus spre ker. Spreker vergeleek de P.v.d.A. met een kast met vele laden. Als typisch voor beeld van deze machteloosheid, van de op een na grootste partij van ons land, hande spreker de brochure aan, die door de P.v.d.A. in Beverwijk en Velsen was verspreid. Ook het gescherm met progres sief en conservatief door de P.v.d.A., zo gaarne naar voren gebracht, achtte spre ker in het geheel niet op zijn plaats, want zo zei hij, elke partij is progressief, daar zij anders elk bestaansrecht zou missen. Het is derhalve, zo besloot mr. De Lint zijn betoog, een noodzakelijkheid, dat de protestanten zich aaneensluiten, waardoor zij tevens de mogelijkheid in zich ver enigen een halt toe te roepen aan het dirigisme, waaraan ons land momenteel is overgeleverd, en waaronder de gehele woningbouwpolitiek het meest te lijden heeft. De heer De Boer dankte de spreker voor zijn uiteenzetting, waarna het forum, ge vormd dóór mr. dr. J. van Bruggen, Eer ste Kamerlid, mr. O. van Wijk, wethouder te Heemstede en de Beverwijkse raads leden dr. M. A. de Ruyter en D. Koger de vele schriftelijk gestelde vragen beant woordden. Onderlinge tafeltenniswedstrijd van plaatwellers De onderlinge wedstrijden van het per soneel van de n.v. De Plaatwellerij zijn donderdagavond in het schaftlokaal van het bedrijf voortgezet met tafeltennis in de afdelingen B en C. De uitslagen waren: Afdeling B: G. Neve 6 pt.; J. Zoontjes 5 pt.; J. van 't Hof 4 pt.; H. B. Smit 3 pt.; N. de Ruiter 2 punten. Afdeling C: K. van Dijke 5 pt; L. Stam 4 pt.; J. de Ruiter 3 pt.; A. Starreveld 0 punten. I?" (Van onze correspondent in West-Duitsland) Voor het Hamburgse landelijke gerechts hof wordt het proces-Anastasia voortgezet, waarbij het gaat om de identiteit van de 57-jarige mevrouw Anna Anderson, die beweert groot-vorstin Anastasia Nikola- jewna Romanov, de dochter van de laatste Russische tsaar, te zijn. De president van het gerechtshof zei bij de opening van het proces, dat hij mede lijden met Anna Anderson heeft. Hij acht het noodzakelijk, dat zij in het proces zou verschijnen, maar de vrees is gewettigd, zei hij, dat zij daarna zal instorten. Een medische verklaring uit het Zwarte Woud, waar mevrouw Anderson in armoedige omstandigheden woont, heeft gezegd, dat zij niet voor het gerechtshof kan verschij nen. In het vorige deel van dit proces, dat enige weken geleden te Wiesbaden is ge houden, traden vele getuigen op, die er allen van overtuigd waren, dat Anna An derson Anastasia is. In de Hamburgse voortzetting komen tegenstanders van Anastasia aan het woord. De hertogin Bar bara van Mecklenburg die door Anna An derson wegens de tsarenarfenis is aange klaagd, heeft getuigen gevonden, die ver klaren, dat mevrouw Anderson de Poolse landarbeidster Franziska Schanzkowski is, die in 1914 uit Polen naar Berlijn kwam en later in Parijs werkte. In dit Hamburg se proces zullen voorts van belang zijn medische verklaringen over beentubercu- lose, waaraan mevrouw Anderson lijdt en die overeenkomt met een dergelijke ziekte in de familie van de tsaar, maar opk in de familie Schanzkowski. Dan zijn er lit tekens aan handen en voeten van me vrouw Anderson, die de ene partij wijt aan de bolsjewistische mishandelingen van Anastasia, die in Katherineburg op 17 juni 1918 zijn gepleegd, de andere aan een ont ploffende granaat uit 1916, waarbij Fran ziska Schanzkowski werd gewond. (UP) De vroegere Engelse leraar van groothertogin Anastasia, Charles Gibbes, heeft een beëdigde verklaring overgelegd, volgens welke mevrouw Anderson niets gemeen heeft met zijn vroegere leerlinge. Gibbes zegt mevrouw Anderson in 1954 te hebben ontmoet. Hij kreeg toen de indruk dat zij Engels noch Russisch kon spreken. „Ik ben er van overtuigd, dat ze een be driegster is", aldus de verklaring van Gibbes. Mevrouw Jud uit Nassau-County (New York), een nicht van de vroegere Russische keizerlijke familie, zegt in een onder ede afgelegde verklaring dat mevrouw Ander son dertig jaar geleden enkele maanden bij haar heeft doorgebracht. „Zij leek mij te beschouwen als haar nicht. Ik ben er van overtuigd, dat zij de groothertogin is", al dus deze verklaring. Tafeltennissers vieren feest Om het onderlinge contact in de compe- titieloze maanden te verstevigen, houdt de R.-K. T.T.C. „Rapiditas" te Beverwijk zaterdag 31 mei een feestavond in zaal Hoogerwerf. Getrouw aan de gewoonte hebben de presidenten van de Wereldraad van Ker ken aan de miljoenen leden van de hon derdzestig kerken, die bij de Wereldraad zijn aangesloten, een boodschap ter gele genheid van het Pinksterfeest doen uit gaan. De inhoud van deze boodschap luidt als volgt: „Als vertegenwoordigers van de Wereld raad van Kerken maken wij gebruik van dit plechtig Pinksterfeest om een christe lijke groet te zenden aan onze leden-ker ken in al de vijf continenten en op de eilanden der zeeën. Genade zij u allen en vrede van God onze Vader en van de Heer Jezus Christus. Wij gedenken vandaag het eerste chris telijke Pinksterfeest toen de Geest werd uitgestort op alle vlees: „Parthen, Meden, Elamieten, inwoners van Mesopotamië, Ju- dea en Capadocië, Pontus en Asia, Phrygië en Pamphilië, Egypte en de streken van Lybië bij Cyrene en hier verblijvende Ro meinen, zowel Joden als Jodengenoten, Cretensers en Arabieren." (Handelingen 2 9-11). De Geest is een Geest van eenheid. „Al len waren tezamen bijeen en de Geest zette zich op ieder van hen." (Handelin gen 2:1, 3). Laat ons dan altoos bidden, dat de Geest der eenheid in het geloof on der ons moge heersen, in overeenstemming met de laatste bede op aarde van onze Heer Jezus Christus. De Geest is een Geest van kracht. „Gij zult kracht ontvangen, wanneer de Heilige Geest over u komt." (Handelingen 1:8). Waar wij zwak van wil en weinig vast beraden zijn, zou het Evangelie ons weinig baten, indien het ons slechts zou leren, hoe wij op de beste wijze onze levens en onze gemeenschappen moeten regelen, maar ons niet in staat stelde ook dien overeenkomstig te handelen. Op het eerste Pinksterfeest werden mannen en vrouwen ver boven zichzelf uit geheven en in hun zwakheid sterk ge maakt om veel te doen en te verdragen waarvoor de kerk nog dagelijks God looft. De Geest is een Geest van getuigenis. Hij geeft zelf getuigenis en bezielt ons tot een christelijk getuigenis. Een deel van de be lofte van het eerste Pinksterfeest was: „Gij zult mijn getuigen zijn tot het uiterste der aarde." (Handelingen 1:8). Op deze dag is de wereldzending van de kerk begon nen. Bemoeienis met het werk der evange lisatie is een noodzakelijke voorwaarde om ons over zulke zegeningen te kunnen ver heugen. Bovendien moet ons getuigenis gericht worden tot „de gehele wereld" en „de ganse schepping". Wij moeten niet voor „het uiterste der aarde" halt houden. Laat ons heden dan niet alleen de wonder bare uitstorting van de Geest op de eerste Pinksterdag, lang geleden, herdenken, maar laat ons door Gods genade trachten te her stellen de eenheid, die toen zo duidelijk geopenbaard is, de kracht waarin men zich toen verheugde en de brandende ijver voor een wereldomvattende evangelisatie die toen ieders hart vervulde. „En doet bij dit alles de liefde aan, als de band der volmaaktheid." (Colossenzen 3 14). Als wij ons hiertoe in het gebed verenigen, moge Gods rijkste en kracht- schenkende zegen op ons allen rusten. De Presidenten van de Wereldraad van Kerken: Dr. John Baillie, Edinburgh Bisschop Santé Uberto Bar- bieri, Buenos Aires. Bisschop G. K A. Bell, Canterbury. Bisschop Otto Dibelius, Berlijn. Metropolist Juhanon Mar Thoma, Tiruvella. Aartsbisschop Michael, New York. Bisschop Henry Knox Sherrill, New York. De Presidenten van de Wereldraad van Kerken wijzen in bovenstaande Pinkster- brief op de zendingstaak, die aan de kerk op het eerste Pinksterfeest is opgedragen. Als voorbeeld dat de kerk deze opdracht ernstig heeft genomen, wijzen wij deze week op de invloed die de bijbel meer en meer krijgt in een land, dat tot voor kort zeer weinig christenen telde, namelijk Japan. Steeds minder ziet men daar de bijbei als een „buitenlands" boek. Grote Japanse dagbladen, met een gezamenlijke dagelijk se oplage van meer dan drie miljoen exem plaren hebben de bevolking met de evan geliën vertrouwd gemaakt. Herhaaldelijk wordt de bijbel aan de top van de klas sieke letterkunde gesteld. Een der dagbladen organiseerde een en quête bij dertig vooraanstaande schrijvers en geleerden met onder andere de vraag: „Welk boek zoudt u meenemen, wanneer u de rest van uw leven met één boek op een eenzaam eilandje zoudt moeten doorbrengen?" Uit de antwoorden bleek, dat niet minder dan acht dan in dit geval de bijbel zouden kiezen. Tot deze acht behoorde een vooraanstaande Boeddhisti sche priester en schrijver Toko Kon, die ale verklaring aangaf, dat hij voor dit doel momenteel geen geschikte Boeddhistische geschriften zou weten te vinden. De toenemende populariteit van de bij bel in Japan hangt met allerlei factoren samen. Algemeen is bekend, dat Prins Mikasa een grote eerbied voor de evange liën heeft: een foto van de prins, gebogen over een oude bijbel op een tentoonstel ling, werd in vele dagbladen gepubliceerd. Een film, die de populaire bokser Shigeji Kaneko als ijverig bijbellezer toont, heeft brede kringen op de bijbel opmerkzaam gemaakt, evenals de activiteit van enkele veelgelezen schrijvers en rad: 'sprekers. De vroegere zowel als de huidige president van de universiteit van Tokio houdt her haaldelijk lezingen, ook in buitenkerkelijke kringen, over de bijbel en zijn boodschap voor nationale en internationale vragen. Gevonden in Beverwijk Bij de Beverwijkse politiepost zijn in lichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: twee radiozegels, bruine portemonnaie, jongensjasje, zwart kinderschoentje, een Romeins toneelspel (boekvorm), muntbiljet, blauwe autoree, paar glacé dameshandschoenen. kln-lai- kerkboekje, zwarte damesmuts, bruin kin derschoentje, achterstuk van een auto met kentekenplaat SK-91-37, blauwe hoge sportschoen, padvindersmes, eend met 9 pullen, doublé herenhorloge met armband, kinderwagen, driewielig kinderfietsje, ge ruite damesjapon, zilveren rozenkrans in etui, nummerbord RJ-68-81, portemonnaie ten name van G. Jongejan, damespolshor loge met doublé armbandje, zwart lederen knipportemonnaie. EN Afd. Velsen - Secr. v. d. Vondellaan 51, Driehuis ROOD GELEID - DOOD GELEID KIEST V.V.D. •t .i, JirtA srreïvi v S& -n<xi on m ^niXst? obliw

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7