Weer zes zilveren jubilarissen van Hoogovens gehuldigd Oud-katholieke bisschop van Haarlem 50 jaar priester In socialistische kwesties wil P.S.P. de P .v.d.A. steunen Wethouder Alberda over het goede dat werd verwezenlijkt Mgr. J. van Oord bleef vóór alles priester ZATERDAG 24 MEI 1958 Vriendelijke woorden in Kennemertheater Uitgevaren vissersvaartuigen Dure bloemkool op Beverwijkse groentemarkt Oud-katholieke gemeente krijgt een kapelaan Uit bed voor bad Jaarvergadering „De Lelie" Schipper van gekapseisde zandbak vrijgesproken Tumult bij spreekbeurt van minister Vondeling H. Wiebenga hekelt bewapeningswedloop Verkiezingsvergadering P.v.d.A. in Beverwijk Burgerlijke Stand van Velsen Lappen stof tegen verdachte „borg" VVB ontving haar Engelse gasten „Dat u deze vorm van gezameniyke hul diging' hebt gekozen, bewijst dat bij u het saamhorigheidsgevoel leeft, het saamho righeidsgevoel, dat de basis is voor elke succesvolle samenwerking in een bedrijf". Dit was het hoofdmotief van de huldigings toespraak die de heer G. S. K. Blaauw, chef van de Sociale Afdeling van Hoogovens, bij afwezigheid van de bedrijfsdirecteur, ir. F W. E. Spies, hield aan het begin van de huldigingsavond die donderdag plaats vond. Het waren de heren W. Bastiaan (baas giethal Martinstaalfabriek), J. H. Duijn (bedrijfsopzichter Walserij West), P. Esse- ling (kooksuitdrukker Kooksovens), R. W. A. Oomes (magazijnmeester Buizengieterij). A. Spruit (ovenbaas Walserij West) en K. Vrolijk (tweede assistent Magazijnadmini stratie), die voor het merendeel vergezeld van hun echtgenoten, op het podium van het Kennemer Theater hadden plaatsge nomen om vanwege hun zilveren dienst- jubileum behuldigd te worden. Voor een zeer talrijk gehoor sprak de heer Blaauw over het begrip „samen", dat bij Hoogovens en aangesloten bedrijven onder meer le vend wordt gehouden door de titel van het maandblad en door het veiligheidsdevies „werkt veilig allen samen". Een fabriek zonder mensen kan niet werken, een groep mensen zonder saamhorigheidsgevoel kan dit evenmin. De jubilarissen hebben in hun 25-jarige diensttijd de waarheid hiervan zeker ervaren en het is deze saamhorig heid, deze trouw aan het bedrijf bij men sen als de jubilarissen die de Basis legt voor de goede functionering van het bedrijf. De directie is daarvoor de jubilarissen zeer erkentelijk. Met gelukwensen voor hen en hun echtgenoten besloot de heer Blaauw zijn toespraak. Na de heer Blaauw be traden de chefs van de jubilarissen het podium om met enkele persoonlijke woor den de Vererende Getuigschriften en de Jubileumborden uit te reiken. Zo hoorde de heer Bastiaan zich toege sproken door de heer J. M. van Koeveringe, chef van de Martinstaalfabriek, die erop wees hoe deze jubilaris gedurende vele jaren veel lief en leed in de giethal heeft meegemaakt, hoe hij met een groot gevoel voor humor zijn werk verricht en als werkkracht en als collega tot een zeer ge waardeerde medewerker is uitgegroeid. Ir. J. T. van der Koogh, chef Walserij West en Blokwalserij, richtte zich eerst tot zijn beide jubilarissen, de heren Duijn en Spruit, gezamenlijk omdat er in hun loop baan bij Hoogovens zo'n duidelijke paral lel is aan te wijzen: samen in de crisistijd bij Hoogovens in dienst gekomen, samen de moeilijke beginjaren van de Buizen gieterij meemakend, samen bouwend aan de opbouw en ontwikkeling van de walserij voor dikke platen. Ir. W. Singer, ingenieur bij de afdeling Kooksovens, zag de grote belangstelling voor jubilaris Esseling als maatstaf voor de waardering die er voor hem bestaat Als lid van het team van kookuitdrukker? is hij mede verantwoordelijk voor de grondstoffenvoorziening van de hoogovens en voor de gasproduktie voor vele huis gezinnen in Noordholland. Voor het feit dat de heer Esseling in zijn werk meer ziet dan alleen een manier om in het on derhoud van zich en zijn gezin te voorzien bracht spreker hem dank en hulde. Een film met sterke momenten noemde de heer N. M. J. Rees, chef van de Werk tuigkundige Dienst van de Buizengieterij de loopbaan van jubilaris Oomes, die zeer tot spijt van spreker zijn echtge- Trawlvisserij Vrijdag 8 mei: s.t. Vios I IJM 24 20 mei ge markt in Grimsby). Maandag 12 mei: m.t. Francma KW 153. m.l. De Arend KW 7; m.k. Dageraad IJM 4. Dinsdag 13 mei: m.l. Dolfijn RO 2, Onderneming IV SCH 153. Woensdag 14 mei: m.t. Dirk Maria KW 80. Vrijdag 16 mei: s.t. Herman IJM 2; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Deining KW 8 Maandag 19 mei: m.t. Ariadne IJM 18, Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35, Job Gouda IJM 79, Curacao IJM 99, Wiron II IJM 211, Sakina Mar- tine KW 32, Maria Theresia KW 99, Arie Ouwe hand KW 122, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Ja cob Pronk SCH 52 naar Scheveningen. Gerardina SCH 8, Prinses Marijke SCH 9, Ali SCH 210, Ada VL 7, Michiel Jan VL 110, Willem VL 121, Petro- nella VL 131, Liesje en Rutger VL 153; m.l. An nie IJM 14, Adeodatus IJM 30, Kees IJM 43, Ver wachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, Ber tha KW 38, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Henk KW 66, Saturnus KW 69 (22 mei binnen), Willempje KW 89, Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Avontuur KW 114, Robert William KW 123, Pe- tronella KW 125. Bali KW 129, Willy Alida KW 155, Gijsbert Bastiaan KW 161, Aleida KW 169, Onderneming III SCH 117, Noorderkroon SCH 55. Oceaan V SCH 118, Willem Robert RO 27, Anna Suzanne WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Maartje IJM 8. Poolster IJM 11 (22 mei binnen), Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40 De Hoop I IJM 45, Frederika Maria IJM 52, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Gerda Marianne KW 71, Zeearend KW 79, Jeannette KW 93, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Vier Gebroe ders TX 14, Marianne WR 7, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56. Dinsdag 20 mei: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Shamrock IJM 129, Albatros KW 87, Jan Se nior VL 84 naar Vlaardingen; m.l. Gebroeders KW 166, Gezina Geertrui KW 176. Woensdag 21 mei: m.t. Elie Cheneviere IJM 32. Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Cornelia Maria SCH 135. Donderdag 22 mei: s.t. Haarlem IJM 9: mt Medan IJM 57; m.l. Drie Gebroeders HD 79; m.k. Poolster IJM 11. Vrijdag 23 mei: m.l. Saturnus KW 69 naar Vlaardingen. Haringdrijfnetvisserij Zaterdag 17 mei: m.l. Gorredijk IJM 75, Mar- tenshoek IJM 283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2 Fierman Eduard KW 5, Vertrouwen KW 6, Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16, Hollandia KW 18, Dirk KW 19, Grietje KW 20, Orion KW 22, Wilhelmina I KW 25, Everard Chris tina KW 40 (22 mei binnen), Aafkje Jacoba KW 41, Rijnmond III KW 43, Noordzee KW 47, Cor nelis Marinus KW 48, Annie KW 54, Noordster KW 67, Nellv Maria KW 70, Excelsior II KW 78, Sumatra KV/ 86, Toenadering KW 95. Rijnmond V KW 110, Nederland VII KW 130, Wilhelmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Jana KW 163, Eendracht KW 168, Zeemeeuw KW 170, Onderneming KW 175. Maandag 19 mei: m.l. Ella Christina KW 97. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE note wegens ziekte op deze avond aan zijn zijde moest missen. Opgeklommen van los arbeider in 1933 tot magazijnmeester in 1958 heeft de heer Oomes steeds een groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag gelegd en een grote liefde voor zijn werk. Jubilaris Vrolijk tenslotte, werd door de heer J. H. de Sonneville, chef van de Ma gazijnadministratie van Hoogovens, lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij zich met een onverzettelijke wil heeft hersteld van een ernstig bedrijfsongeval. De heer Vrolijk heeft zich met behulp van zijn vrouw, wie hiertoe ook alle lof toekomt, ontwikkeld tot een ijverig en bekwaam medewerker van de bedrijfsdrukkerij. Namens de jubilarissen dankte de heer Duijn in een geestig toespraakje. De avond kenmerkte zich door een zeer gezellige sfeer die nog verhoogd werd door een ge varieerd variétéprogramma, waaraan Mieke Telkamp, Toby Rix, de Manelli's, de twee Pico's en Joop de Leur meewerkten. Ondanks de grote aanvoer bestond er op de groentemarkt een levendige handel. Bloemkool was zelfs duur en ging tot f 1,10 per stuk van de hand. Asperge is nog schaars en werd tot f 3,10 per kilo ver kocht. Bospeen varieerde van f 0,47f 0,83 per bos. Er is eigenlijk iets te veel ra barber. Toch gaat alles iedere dag weg voor prijzen tussen de 10 en 20 cent per bos. Spinazie is er nog volop; goede kwali teit wordt verkocht voor 25 cent per kilo. Postelein varieerde van 22 tot 41 cent per kilo. Prei komt er nog in grote partijen met prijzen van 10 tot 24 cent per kilo. Doosjes aardbeien gingen grif weg tot 1,50 per doosje. Geen tulpen meer Op de bloemenveiling is het met de tulpen grotendeels gebeurd. De kwaliteit is niet best meer, hetgeen uiteraard van buitengewoon grote invloed is op de prijs. Voor de gesneden tulpen werd van 8 tot 42 cent per bos betaald. Er was een ruim aanbod van irissen waarvoor vrijdag van 20 tot 74 cent per bos werd betaald. Ane monen gingen tot 35 cent per bos. De eerste pioenen en lelies kwamen aan de markt. Er waren ook grote partijen Bel gische hyacinten die tot 25 cent per bosje gingen. Er was veel vraag naar potplanten met goede prijzen. Blijkens een mededeling van het secre tariaat van het Episcopaat der Oud-Katho lieke kerk van Nederland, zal de Oud- Katholieke gemeente van de H. Engel- mundus met ingang van 1 juni 1958 weer een kapelaan krijgen. Met ingang van genoemde datum heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. v. d. Oord, in dit ambt benoemd de zeereer- waarde heer A. J. Rinkel, thans priester in algemene dienst en prefect aan het se minarie te Amersfoort. Kapelaan Rinkel, die te Aalsmeer is ge boren, ontving na volbrachte studie aan het stedelijk gymnasium en het Oud- Katholieke seminarie te Amersfoort op 13 april 1958 in de kathedrale kerk te Haa-'em zijn priesterwijding van mgr. Van der Oord, die daarbij werd geassis teerd door de president van het seminarie prof. P. J. Jans en de pastoor van de Haarlemse parochie, mr. J. W. Key. Een rustig stukje Parijs. De dienaren der wet hebben op het ogenblik wei nig anders te doen dan afwachten De IJmuider jeugd heeft zich dit jaar rustiger gehouden dan het vorige. „Er waren", zo deelt de Velsense politie ons opgewekt mee, „niet zo veel baldadig heden te bespeuren geweest". Wel moesten dit schijnt ook steeds meer een traditioneel onderdeel van dit folk loristische festijn te worden ver scheidene vuilnisbakken en derzelfder inhoud het ontgelden. Een omvallende vuilnisemmer maakt immers een heer lijk ratelend geluid. In Santpoort bereidde de lieve jeugd de bewoners van een vriendelijke wo ning een onverwachte verrassing. De heer des huizes had namelijk de tuin slang buiten laten liggen. Iets waar hij nu waarschijnlijk bijzonder veel spijt van zal hebben. Enige jongelingen kwa men bij het zien van deze slang die doorgaans wordt aangewend om de bloemen nat te houden op het idee dit voorwerp op de waterleiding aan te sluiten. Op zich zelf is hier niet zo veel op tegen. Wel dat zij de slang in de brievenbus stopten om vervolgens de kraan wijd open te zettenWat hiervan het gevolg was zal een ieder begrijpen. Dinsdag 3 juni houdt de vereniging „De Lelie" haar jaarvergadering in het veiling gebouw „het Centrum" te Beverwijk. Be halve de jaaroverzichten Worden er enige teeltproblemen besproken en is er een forum dat onder voorzitterschap van de heer C. Broeze staat. Op woensdag 28 mei hoopt de 76-jarige oud-katholieke bisschop van Haarlem, mgr. J. v. d. Oord, een pontificale heilige mis te celebreden in de Oud-Katholieke kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem ter ge legenheid van zijn vijftigjarig priester schap. Na afloop van de mis, die om half elf 's morgens begint, bestaat er gelegen heid hem in de gemeentezaal te felicite ren. En ongetwijfeld zullen velen uit het oud-katholieke bisdom Haarlem, dat behal ve het Gooi, de gehele provincie Noordhol land omvat, deze man, die vóór alles priester is gebleven, de hand komen druk ken. Jacobus van der Oord werd op 11 febru ari 1882 in Hoogwoud bij Hoorn geboren. In 1895 werd hij als „humanist", hetgeen hier een ander woord is voor leerling gym nasium, ingeschreven in het Oud-katholie ke Seminarie te Amersfoort, waar hij in 1907 prefect over de humanisten werd. Op dit seminarie kreeg hij in 1906 de lagere wijdingen die van subdiaken en in 1907 de wijding tot diaken. Op 28 mei 1908 is hij tob priester gewijd door .de aartsbis schop van Utrecht, mgr. G. Gul. Van 1908 tot 1916 was hij -pastoor te Cu- lemborg, van 1916 tot 1926 të Egmond aan Zee en van 1926 tot 1946 te Amsterdam. In die laatste twintig jaar was hij tevens diaspora-pastoor, waarbij hij tot taak had allerlei verstrooid wonende oud-katholie ken, die niet tot een gemeente behoorden, in Groningen en Friesland te bezoeken. Van 1937 tot 1945 was pastoor Van der Oord tevens deken van het bisdom Haar lem en op 18 september 1945 werd hij tot bissschop gekozen als opvolger van mgr. H. T. J. van Vlijmen. Mgr. dr. Andreas Rinkel, de aartsbis schop van Utrecht, die hem in 1945 in de kerk aan de Kinderhuissingel tot bisschop wijdde, hoopt ook bij zijn priesterjubi leum tegenwoordig te zijn. Zijn wapenspreuk als bisschop „Non mi- nistrari sed ministrare" (niet gediend worden maar dienen) heeft mgr. Van Oord ook sinds hij op 63-jarige leeftijd tot dit hoge ambt werd geroepen, met grote getrouwheid nagevolgd. Tijdens zijn epis copaat heeft hij de bouw van een nieuw se minarie in Amersfoort in sterke mate ge stimuleerd en kwamen in zijn bisdom de herbouw van de kerk in Den Helder en de stichting van een kapel voor de jonge ge meente van Alkmaar tot stand. Ambtshalve is mgr. Van der Oord voor zitter van de Oud-katholieke afdeling der Sint Willibrord-vereniging, welke de be trekkingen tussen de oud-katholieken en kerken van de Anglikaanse kerkgemeen schap wil bevorderen en het destijds ook mogelijk maakte, dat oud-katholieken en anglicanen in eikaars kerken aan de com munie kunnen deelnemen. Hij is sinds 1937 beheerder van het fonds-Ahuys en was ook de oprichter van het Broederschapsfonds voor geestelijken. Een bijzondere reden tot vreugde van de jubilerende geestelijke is zijn voorspoe dig herstel na een ernstige operatie, welke hij vorig jaar moest ondergaan. De 32-jarige W. H. R. uit Rotterdam, de schipper van de zandbak „Merwede", die vorig jaar juni op het Hollandsch Diep ter hoogte van het licht van Strijen-Sas gekapseisd is, is door de Dordtse recht bank vrijgesproken. Bij het ongeluk zijn de schippersknecht en diens echtgenote verdronken. De echtgenote van de schip per, zijn 2-jarig zoontje en het 15-jarige dochtertje van de schippersknecht bleven urenlang in de omgeslagen zandbak op gesloten en konden maar ternauwernood worden gered. De dagvaarding luidde, dat de schipper verzuimd zou hebben de waterdichte deur van de pompkamer van de zandbak en de mangaten benedendeks te laten sluiten. De officier van Justitie had vier maanden ge vangenisstraf tegen hem geëist. Tijdens een propagandavergadering van de afdeling Apeldoorn van de P.v.d.A. heb ben vrijdag jeugdige betogers buiten de zaal spreekkoren gevormd en het de spre ker, dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening door het bonzen op ramen en deuren enige tijd onmogelijk gemaakt het woord te voe ren. Pas toen politiemannen de rust hadden hersteld kon minister Vondeling, die het tumult kalm over zich liet heengaan, zijn rede aanvangen. De Pacifistisch Socialistische Partij, afdeling IJmond, belegde gisteravond in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden een verkiezingsvergadering waarop het woord werd gevoerd door de vice-voorzitter der afdeling Haarlem, de heer H. Wiebenga. Met grote belangstelling volgden de aanwezigen de heer Wiebenga die sprak over de vraag of het noodzakelijk is dat de P.S.P. ook in een gemeenteraad haar doel stellingen tot nut van de gemeenschap kan doen zijn. Hij verzekerde de Partij van de Arbeid dat deze partij steeds en metterdaad verzekerd kan zijn van de steun van de P.S.P. in werkelijk socialistische kwesties, doch hiernaast acht de P.S.P. haar aanwezigheid gerechtvaardigd om, waar nodig, te wijzen op de consequenties der bewapening, verklaarde de heer Wiebenga. Indien een wethouder verzucht dat hij wel wil bouwen doch dat de financiële middelen hem daartoe ontbreken kan een afgevaardigde van de P.S.P. dit wijten aan de onverantwoorde geldelijke offers die de L-ai.. Voor een aandachtig gehoor heeft wet houder W. Alberda op een verkiezingsver gadering van de federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid getracht met feiten aan te tonen, dat het Plan Groeiend Bever wijk van 1953 niet alleen gebruikt is in de verkiezingstijd zoals vele politieke tegenstanders naar zijn mening destijds beweerden. Achtereenvolgens werden de verschillende hoofdstukken van dat Plan besproken en verteld wat daarvan terecht is gekomen. De afdeling Volksgezondheid had de beschikking gekregen over meer financiën; op maatschappelijk terrein heeft Beverwijk nu een uitkeringsregeling die mee de hoogste is in ons land; voor jeugd en sport heeft men een regeling die men elders in ons land heel goed vindt; het anderhalve sportveld en het oude kleed lokaal is vervangen door een nieuw sport park met velden voor wielrennen, hockey en atletiek, een accommodatie waarmee men vrijwel alles kan opvangen. Voor het culturele werk is thans een goede subsidieregeling, zo ging de heer Alberda verder, voor het gemeenteperso- neel is een geleide loonpolitiek, goede ziektekostenregeling, een sociaal en een studiefonds, waarin de gemeente steeds bijdraagt en een medezeggingschapscom- missie die reeds negen maanden „draait". Ook de badplaats Wijk aan Zee was niet vergeten en de fraaie toegangsweg voldoet uitstekend. Na ook te hebben gewezen op de verbetering van de straatverlichting, zei de heer Alberda dat de Federatie van de Partij van de Arbeid weer een nieuw „Plan" had opgesteld, met weer andere gezichtspunten. (Dit plan is reeds in ons blad beschreven.) Tot slot behandelde de wethouder enkele uitlatingen van andere politieke groepen. Wat het zwembad betreft, zei de heer Al berda: „Het zwembad is een werk van bijna twee miljoen gulden. Aan geld is heel moeilijk te komen en als de V.V.D. het ernst is met haar beweringen, dat het zwembad er zo spoedig mogelijk moet komen, laat men van die zijde dan eens leningen aanbieden, daar heeft de gemeen te meer aan dan aan verkeerde voorstel lingen" Dat laatste zou ook slaan op „het lieve kleine haventje". Een en ander is vastgesteld door de commissie voor het Streekplan en het moet de gemeenteraad nog worden aangeboden. „De V.V.D. kan er nu aan meewerken dat het werkelijk een goede haven zal worden", aldus de heer Alberda. „We laten ons niet verleiden tot scheldpartijen", zo besloot hij, „doch willen werken in het belang en de opbouw van Beverwijk". BEVALLEN: L. H. M. Rouwenhorst-Hilgersom, d., Van Dalenlaan 234, Santpoort; J. W. van Til- Rosier, d., Moerbergplantsoen 99, IJmuiden; C. A. Peil-Arisz, d., Ger. Doustraat 7, IJmuiden (oost); B. Duijn-Pruis, z., Duinlustparkweg 51, Sant poort; L. Reimerink-Van Loo, z., Grahamstraat 232, IJmuiden; E. van der Plas-Halff, z., Boer- haavestraat 13, IJmuiden; J. Schoorl-Luiken, z., Lagersstraat 38, IJmuiden (oost); M. J. van Gaa- len-Hijnen, z., Kieftendellaan 18, Santpoort; J. F. de Weers-Van der Salm, d., Reinier Claeszen- straat 5, IJmuiden (oost); J. P. van Dongen-Van Wolferen, z., Scheldestraat 43, IJmuiden. ONDERTROUWD: A. Veenstra, Zeeweg 335, IJmuiden (oost) en R. Pels, Jan Kostelijklaan 3, Velsen, t.a. Orionweg 32, IJmuiden; N. Groene- veld, Tollenslaan 4, Driehuis en A. Koster, Tol lenslaan 4; J. Acda, Helmstraat 1 rd., IJmuiden en N. de Graaff, Koningsplein 4 rd., IJmuiden, t.a. Helmstraat 1 rd.; G. J. Kalkman, Sluisplein 19, IJmuiden en Y. Hekman, De Lethstraat 3, Velsen (noord), t.a. De Ruijterstraat 114, IJmuiden (o.); H. den Dekker, Waalstraat 71, IJmuiden en C. van Bemmel, Scheldestraat 172, IJmuiden. t.a. Schel destraat 172; A. Nierhoff, Litslaan 6, Santpoort (st.) en H. R. Bax, Litslaan 6. t.a. Litslaan 6; W. van Oosten, Lorentzstraat 26, IJmuiden (oost) en A. F. Hamers, Daltonstraat 20, IJmuiden, t.a. Lorentzstraat 26; R. Wijngaarden, Kanaalstraat 27, IJmuiden en E. Oldenburg, Neptunusstraat 38, IJmuiden, t.a. Neptunusstraat 33; P. Oepkes, En- schedesestraat 4, IJmuiden en H. P. Oepkes, Zuid polderstraat 83, Haarlem; I. Loerakker, Kerkweg 8t, Santpoort en C. W. van Veen, Piet Heinstraat 76, IJmuiden (oost), t.a. Kerkweg 84; A. Beers, Velserduinweg 113, IJmuiden (oost) en A. Heitzer, Spoorstraat 58, Alkmaar; R. Blok, De Ruijterstr. 106, IJmuiden (oost) en M. C. Olivier, Piet Hein- straat 44, IJmuiden (oost); P. L. Valter, Kenne mer laan 11, IJmuiden en G. Kuipers, Louise de Colignylaan 46, Santpoort, t.a. Orionweg 76, IJmuiden; G. C. Stalknecht, Heemskerkerweg 116, Beverwijk en W. A. Luit, Dijckmansstraat 5, Vel sen (noord) t.a. Heemskerkerweg 116; J. Eng- berts, Sparrebosstraat 7, Velsen (noord) en M. J. van Schelt, Dijckmansstraat 1, Velsen (noord); C. J. Storm, Trompstraat 154, IJmuiden (oost) en C. Onstenk, Trompstraat 154, t.a. Trompstraat 154. GEHUWD: J. Franken en D. van Dillewijn, Hoofdstraat 190, Santpoort; G. J. T. Kolkman en C. D. Kreuger, Van Wickevoort Crommelinstraat 27, Haarlem; D. de Bruine en G. Lam, Orionweg 114, IJmuiden; J. J. Korbee en D. Blok, Wijk aan Zeeërweg 192, IJmuiden; A. A. Nelis en J. C. Rutte, Groeneweg 7, Halfweg; F. Moreé en H. M. C. Kaandorp, Van Saelenplantsoen 1, Velsen (n.); J. A. Grimminck en L. W. Dijkhuizen, President Krugerstraat 2, IJmuiden; C- J. van Beelen en A. H. van Dongen, Lange Nieuwstraat 520, IJmuiden (oost); T. Ham en W. Rol, Beukenstraat 4, IJmui den (oost); J. C. Stekelenburg en A. Wiljouw, Seinpostweg 25, IJmuiden; J. W. D. Schmitz en E. G. Londonck, Marowijnestraat 7, Santpoort. OVERLEDEN: K. E. Jonk, 39 jr., echtgenote van R. Snel, Zuider Stationsweg 5a, Bloemendaal. bewapening eist, in tegenstelling tot de betreffende gemeenteraadsleden die tot de regeringspartijen behoren, meende de spreker. Voorts gaf de heer Wiebenga zijn visie over de praktische aspecten van het paci fistische socialisme. „Het ontstellend ge modder in het onderwijs, dat vrijwel niets anders te bieden heeft dan overvolle klas sen, kunnen wij, zo verklaarde hij, vol komen toeschrijven aan de bewapenings psychose die het doen en laten van de re gering beheerst. Doch ook internationaal zijn de gevolgen van de militarisatie on menselijk waarbij de inleider dacht aan de honderden die aan voedsel geholpen zouden kunnen worden met het geld dat één straaljager kost. „Miljoenen mensen laten we nu willens en wetens sterven op het altaar van de bewapeningswedloop". De heer Wiebenga richtte zijn verwijten ook aan de pers die naar hij meende het grote publiek bestookt met frasen over bescherming en veiligheid die elke werke lijkheidszin missen. Nadat de heer Wieben ga een betrekkelijk gedetailleerde be schrijving had gegeven van de gevolgen van een enkele atoom- of waterstofbom belichtte hij tot slot ook de principiële zijde van het pacifistische streven. Hij meende dat de instemming met de be wapening tevens de bereidheid tot iedere gemeenheid en afschaffing van alle fat soen en menselijke moraal inhield. „Wij staan nu voor een keiharde reali teit die ons de keus laat tussen oorlog met haar krankzinnige consequenties en het geweldloze verzet van mensen die niet bereid zijn zich aan de dictatuur te onder werpen". Tot besluit van de bijeenkomst werd er gelegenheid tot het stellen van vragen ge boden. ZOMERCOMPETITIE BRIDGECLUB „DE JUMP De uitslagen in percenten van de derde ronde voor de eerste drie aankomende paren der zo mercompetitie van „De Jump" zijn: Groep I: 1. OomsSnoek 73.02; 2. Wittebrood Mainz 63.49; 3. BakkumSchadé 50.79. Groep II: 1. echtp. Stam 57.94; 2. Nieuwkoop v. d. Gaay 54.76; 3. v. d. Garde—Wey 50.00. Groep III: 1. echtp. Broeren 55.00; 2. mej. Ko ningstem—Bannink 52.50; 3. Ter Horst—Dubbeld 51.67. Groep IV: 1. dames Elzerman—Rolloos 60.00; 2. Drijver—Veldman 54.00; 3. v. d. Berg—Amsing 50.00. MARKTNIEUWS Beverwijk, 23 mei: Aarbeien f 0,95— f 1,50 per doosje, asperge f 1,55—f 3,10 per klo, spinazie f 0,09—f 0,25, sla f 0,08f 0,18, bospeen f 0,58f 0,83, postelein f 0,22 f 0,41, bloemkool f 0,37f 1,10, rabarber f 0,08—f 0,20, radijs f 0,06—f 0,12, Koningin Elizabeth II van Engeland, die kapitein-generaal van de Konink lijke artillerie is, inspecteert de nieuw ste wapens van het onderdeel. Naar wij vernemen heeft de familie v. d. G. uit de Van Speyckstraat in IJmuiden donderdag bezoek gehad van twee lieden, die er vreemde praktijken op nahielden. In de middaguren stopte een auto met een Nederlands nummer bord voor de woning van de familie. Twee mannen stapten uit en belden bij v. d. G. aan. „Is mijnheer thuis", vroeg een van de twee in gebroken Duits. Dat was het geval. „Mogen wij even bin nenkomen. Het is heel belangrijk". Al dus geschiedde. Beide mannen gingen naar binnen en vertelden dat zij een aan tal bijzonder waardevolle lappen stof bij zich hadden. Helaas hadden zij ech ter niet de nodige papieren om het tex tiel de grens over te krijgen. Zij deden de heer v. d. G. het voorstel de lappen stof zo lang bij hem achter te laten tot zij in het bezit van de benodigde pa pieren waren. De heer des huizes moest echter als borgsom enige honderden guldens betalen. „We komen over een week of vier wel weer terug om onze spullen op te halen", beweerden de „Duitsers". De heer v. d. G. informeerde heel te recht waarom hij nu juist was uitge kozen om de lappen stof zo lang te be waren. „We hebben het al bij andere mensen geprobeerd maar die wilden er huur voor hebben". De heer v. d. G. be sloot toch maar niet op het voorstel van beide heren in te gaan, die na dit vernomen te hebben, haastig vertrok ken. De voetbalvereniging „Breesaap", die gedurende het lange pinksterweekeinde gastvrouwe is van de voetbalclub EBBW Vale uit het gelijknamige stadje in Wales ontving vrijdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" haar Engelse gasten. De groep van negenentwintig Engelsen, onder wie enige supporters, die de sport- uitwisseling meemaken, werd gistermor gen in Haarlem van de boottrein afge haald door een VVB-deputatie. Van de ge legenheid werd meteen een dankbaar ge bruik gemaakt om een bezoek aan Am sterdam te brengen, waar de rondvaart de eerste kennismaking met de vele be zienswaardigheden van de hoofdstad werd. De Engelsen ontdekten vervolgens de win kels, die als het ware een koopparadijs waren, aangezien zij met hun valuta vele koopjes konden doen. Voorzien van deze aankopen, die straks prachtige souvenirs zullen zijn, kwam het gezelschap gister avond in „Watervliet" aan om met ver versingen te worden gelaafd. VVB's voorzitter, de heer W. Zand, be groette de gasten met een korte geestige toespraak, waarin hij hoopte, dat zij een goede reis hadden gehad, wat niet anders kon omdat zij hun vrouwen hadden thuis gelaten. Herinnerend aan de eerste, prettige in drukken, die de gasten met hun tocht naar Amsterdam opdeden, wenste de heer Zand, dat de Engelse vrienden even zeer goede indrukken van deze sportuit- wisseiing maar ook van hun gastvrouwen en heren zouden meenemen, na enige goe de dagen in ons land te hebben vertoefd. Namens de gasten antwoordde de club secretaris, mr. Jones met een vriendelijk dankwoord voor de ontvangst. Hij achtte het een gelukkige omstandigheid de gele genheid te hebben gekregen om met de lang verbeide sportuitwisseling Nederland te kunnen bezoeken en nieuwe vrienden te kunnen maken. Mr. Jones was ervan over tuigd dat EBBW Vale na de eerste kennis making met ons land goede dagen zal heb ben, waaraan straks in eigen land terug met genoegen zal worden teruggezien. Direct volgde de kennismaking met de pleegouders, die hun gasten terstond meenamen om na de eerste vermoeiende dag wat te kunnen rusten. Vanmorgen is een excursie naar de Breedband gemaakt en vanavond is er de voetbalwedstrijd VVB-Ebbw Vale op „Wa tervliet". Zondag worden bezoeken aan IJmuiden en Zandvoort gebracht; 's mid dags is er een toer naar Marken en Volen- dam om langs de Noordzeekust terug te keren. Maandagmiddag vindt in Castricum het internationale voetbaltoernooi met Tus Mayen (Duitsland), EBBW Vale, VVB en Vitesse plaats en dinsdagavond vertrek ken de Engelse gasten pas per nachtboot. Binnengekomen haringschepen 22 mei: m.h.l. Everard Christina KW 40, 5 dg., met 64 kantjes van 9 schepen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7