Russische troepen zullen Roemenië verlaten lijmt kond alle hout! Hannie Bloemhof succesvol in Sofia HENSEN CETAFIEX Kroesjtsjev dreigt met raketbases in Oost-Europa als vergeldingsmaatregel Broer Dirks snelste in motocross Schijndel DINSDAG 27 MEI 1958 9 Zoon van De Gaulle in Londen Britten hopen op een legaleoplossing Kroesjtsjev stuurde Tito een verjaardagstelegram Economisch eenheidsfront van communistische landen Canadese kolonel Flint bij incident op Scopus gedood Kernproef bij Eniwetok Herberger doet beroep op oudere spelers Haarlem"-atleten in Hoorn ff Lou Braakman-zuil voor ADA-atletes Spannende races in de Goudse Zeilweek Koersen op Duindigt Quintus Harvester bleef Sirona voor Nieuw Flora en Oosthoek behaalden successen in korfbal toernooien Jeugd van de Wolves op bezoek bij Schoten Sport in het kort OVERHEMDEN PAARLAARSTEEG 1 De Ronde van Italië Pettinati na achtste rit nog steeds leider Hoekstra winnaar in de Ronde van Sassenheim Geen Duitse ploeg in Olympia's Toer knnstharslflin Ceta-Bevor Om de wielertitel van Noordholland Ronde van Uithoorn voor Rademakers Nederlandse wielerploeg voor Ronde van Luxemburg MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft een non-agressiepact tussen de Noordat- lantische Verdragsorganisatie en de lan den van het Warschau-pact voorgesteld. De landen van het Warschau-pact zijn met dit voorstel akkoord gegaan op de conferentie die vorige week te Moskou werd gehouden, aldus blijkt uit een com muniqué. Op de bijeenkomst werd tevens beslo ten, dat de Sovjet-Unie haar troepen uit Roemenië zal terugtrekken en dat de an dere landen evenals Rusland, hun strijd krachten zullen inkrimpen. Eind 1958 zal het plan 419.000 man minder tellen dan in het begin van dit jaar. Over het non-agressiepact wordt in het communiqué gezegd: „De landen die zijn aangesloten bij het pact van Warschau ver klaren zich bereid op ieder gewenst ogen blik afgevaardigden te sturen voor een ge- dachtenwisseling met afgevaardigden van de NAVO. Een dergelijke uitwisseling van gedachten zou onmiddellijk kunnen wor den georganiseerd, nog vóór de topconfe rentie". De Russische premier Kroesjtsjev zei tijdens het overleg, dat de communisti sche landen „door omstandigheden ge dwongen" misschien moeten overwegen raketbases te vestigen in Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Polen. „Wij hopen, dat de leiders van de NAVO de wijze weg kiezen en de landen van het pact van Warschau niet dwingen vergel dingsmaatregelen te nemen met het oog op de vestiging van lanceerplaatsen voor ra ketten. Kroesjtsjev zei verder'. „De westerse regeringen zoeken nieu- (Van onze correspondent in Londen) De 36-jarige zoon van generaal De Gaul le, een marine-officier, die commandant is van een korvet, wordt vandaag in Lon den verwacht. Volgens de Franse ambas sade is het doel van zijn bezoek besprekin gen te voeren over NAVO-aangelegenhe- den, maar in Parijs nemen velen aan, dat zijn komst in werkelijkheid ten doel heeft leidende Britse politieke figuren te polsen over hun houding tegenover zijn vader. In Londen heerst de mening, dat het aan de macht komen van De Gaulle onvermij delijk lijkt. Het verontrustende in de situa tie acht men vooral de apathie en onver schilligheid van de Franse bevolking. De Franse communisten die er alleen op uit zijn de politieke chaos te verergeren, kun nen de komst van De Gaulle alleen maar verhaasten. De meeste Britse bladen hopen, dat In dien De Gaulle de macht zal verovéren, dit op legale wijze zal geschieden. De liberale Manchester Guardian doet in een in het Frans afgedrukt hoofdartikel een harts tochtelijk beroep op het Franse volk om, indien het een enigszins autoritaire weg wil betreden, zulks door een vrije beslis sing van het parlement te laten geschieden. Voigens de Times was het dreigende ge vaar op het ogenblik, dat Pflimlin giste ren sprak, niet zozeer burgeroorlog, als wel een volkomen uiteenvallen van de vierde republiek. Londen is meer bevreesd voor de extreme elementen, die zich ach ter De Gaulle scharen, dan voor De Gaulle zelf. Deze kunnen hem tot maatregelen dwingen, welke nog grotere gevaren kun nen oproepen, speciaal voor NAVO en voor de vrede in het algemeen. Het is dwaas te rekenen op een spoedige of vei lige oplossing van Frankrijk's moeilijkhe den, aldus de Times. Sommigen zien als enige uitkomst, dat Pflimlin onmiddellijk met De Gaulle in zee gaat, omdat, hoe langer de crisis duurt, hoe waarschijnlij ker het is, dat Frankrijk de weg zal op gaan van Spanje. Er zal vooral snel moe ten worden ingegrepen om te voorkomen dat de heethoofden in Algerije de wet in eigen handen nemen en een kritieke toe stand in Tunesië doen ontstaan. Men vraagt zich in Londen af, of De Gaulle in staat zal zijn de politieke eenheid in Frank rijk te herstellen en tevens de democra tie te bewaren. BELGRADO (Reuter) De Sovjet-pre mier Kroesjtsjev, heeft president Tito van Joegoslavië een telegram gezonden, waar in hij uitdrukking geeft aan zijn hoop, dat de meningsverschillen tussen de liga van communisten van Joegoslavië en de com munistische partij van de Sovjet-Unie uit de wereld geholpen zullen worden, aldus heeft het persbureau Tanjug gemeld. Kroesjtsjev wenst Tito geluk met diens 66ste verjaardag en wenst de volken van Joegoslavië geluk en welvaart toe. In Belgrado wekte het telegram de hoop, dat de Russische campagne tegen het Joe goslavische „revisionisme", die een maand geleden werd ingezet, niet zo hevig zal zijn als de Joegoslavische leiders vrees den. In het telegram van Kroesjtsjev wordt verder gezegd, dat overwinning van de moeilijkheden de „eenheid der socialis tische krachten verder zou versterken". Men had in Belgrado een verscherping van de anti-Joegoslavische campagne ver wacht na de conferenties van communis tische leiders te Moskou. Het telegram dat onmiddellijk na de beëindiging der be sprekingen werd gezonden, heeft aanlei ding gegeven tot de veronderstelling, dat in Moskou tot een vermindering der span ning is besloten. Waarnemers te Belgrado zijn van mening, dat de Sovjet-Unie waar schijnlijk haar ideologische 'aanvallen op voortzetten, voornamelijk met het oog op het Joegoslavische „revisionisme" zal voortzetten, voornamelijk met het oog op de inwendige verhoudingen in het Sovjet blok, maar dat de campagne niet verder zal gaan dan deze critiek. President Vorosjilov van de Sovjet-Unie, die onlangs opnieuw zijn voorgenomen be zoek aan Joegoslavië uitstelde, heeft even eens een gelukstelegram aan Tito gezon den. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam zond zijn gelukwensen aan „ka meraad" Tito. we uitvluchten om te voorkomen, dat een topconferentie wordt gehouden". „De Verenigde Staten zijn in gebreke gebleven hun uitdagende vluchten met kernwapens stop te zetten, en ze hebben zelfs getracht de openbare mening af te leiden van de kern van de kwestie". De Sovjet-Uniet wil genoegen nemen met een verbod om de kosmische ruimte buiten de dampkring te gebruiken voor oorlogsdoeleinden, als het westen bereid is zijn bases op buitenlands grondgebied af te staan. Weinig nieuws Westerse waarnemers zien weinig nieuws in de beslissingen van de bijeen komst. Slechts de mededeling, dat de Rus sische troepen uit Roemenië zullen wor den teruggetrokken, is nieuw. De Verenig de Staten hebben reeds vroeger een voor stel verworpen om een non-agressiepact te sluiten tussen de landen van de NAVO en de leden van het pact van Warschau. In het NAVO-handvest staat uitdrukkelijk dat de leden geen militaire actie tegen an dere landen mogen beginnen. De conferentie is waarschijnlijk in de eerste plaats bedoeld geweest als een te genhanger van de jongste NAVO-confe- rentie in Kopenhagen. Troepenvermindering (AFP/Reuter) Verder is besloten in de loop van dit jaar nog een Russische di visie uit Hongarije terug te trekken. De Sovjet-Unie heeft in februari bekendge maakt, dat zij 17.000 man uit Hongarije zou terugtrekken. Westelijke waarnemers wa ren van oordeel, dat er na deze vermin dering van de troepensterkte nog zes tigduizend Russische militairen in Honga rije zouden zijn. De Oosteuropese landen hebben verder besloten hun strijdkrachten in 1958 met 119.000 man te beperken. Roe menië demobiliseert 55.000 man, Bulgarije 23.000, Polen 20.000, Tsjechoslowakije 20.000 en Albanië 1.000. De Sovjet-Unie had eerder reeds bekendgemaakt haar strijd krachten met 300.000 man te zullen inkrim pen. Over de strijdkrachten van Honga rije en Oost-Duitsland werd niets gezegd. Volgens Tass wordt de westelijke mo gendheden in het communiqué voorts ver weten dat zij zich mengen in de binnen landse aangelegenheden van de Aziati sche en Afrikaanse landen, zoals in Indo nesië, Algerije, Libanon, Jemen en Oman. WARSCHAU (Reuter) De Raad voor wederzijdse economische steun, waarin acht Oosteuropese communistische lan den vertegenwoordigd zijn, heeft vorige week te Moskou besloten de econonfische samenwerking te vergroten en de vormen van samenwerking verder te ontwikkelen. In een communiqué, waarvan de bijzon derheden te Warschau bekend gemaakt' werden, staat, dat men het peil van de industrialisatie der economisch zwakkere leden zal verhogen. De conferentie behan delde de ontwikkeling van de economische eenheid van het communistische blok op lange termijn. Premier Kroesjtsjev heeft reeds eerder de noodzaak van een nauwe re samenwerking bepleit. De conferentie achtte grotere specialisatie der verschil lende leden noodzakelijk. De communistische landen wensen de produktie van verbruiksgoederen te ver hogen door een groter gebruik van auto matic, maar met behoud van de voorrang voor de zware industrie, zo zeggen weste lijke waarnemers. De Sovjet-Unie wil de Verenigde Staten overtreffen in de indu striële produktie per hoofd. De produktie- kosten zijn in de Sovjet-Unie nog hoger dan in de Verenigde Staten. TEL AVIV, (UPI/Reuter) De Cana dese kolonel Flint, voorzitter van de ge mengde Jordaans-Israelische bestands commissie, en twee Israëlische politie mannen zijn maandag dood geschoten bij een vuurgevecht tussen Israëlische en Jordaanse strijdkrachten bij de berg Sco pus. Flint werd door een scherpschutter getroffen, toen hij poogde twee gewonde Israëlische politiemannen te redden. Flint was naar de berg Scopus gegaan om daar een staken van het vuren te bewerk stelligen. Volgens de afdeling bestandsza ken van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, schoten Jordaanse strijdkrachten op een Israëlische politie patrouille, die zich op een plek bevond die Israëlische politiemannen dagelijks bezoe ken zonder dat er ooit een incident is voor gevallen. (UPI) De secretaris-generaal van de UNO Dag Hammerskjoeld heeft een drin gend beroep op Israel en Jordanië gedaan hun houding „grondig te herzien". AMMAN, (UP) Koning Hoessein van Jordanië heeft de onafhankelijkheidsme daille eerste klasse toegekend aan Henry Labouisse, de aftredende directeur van UNWRA (United Nations Relief and Works Administration). WASHINGTON, (UPI) De— Verenigde Staten hebben maandag een kernproef bij Eniwetok in de Stille Oceaan genomen, de derde in de huidige reeks. Tsjechoslowakije heeft een Amerikaan se uitnodiging tot bijwoning van de ontplof fing van een „schone" waterstofbom in het proefgebied in de Stille Zuidzee van de hand gewezen. EDINBURGH, (Reuter) De commis sie voor kerk en staat van de Schotse kerk heeft er op aangedrongen, dat Groot-Brit- tarïpië en de Verenigde Staten de proeven met waterstofbommen staken. De com missie, die een dergelijke maatregel een stap in de richting van een nieuwe interna tionaal klimaat noemt, is echter van oor deel, dat Groot-Brittannië alleen niet be hoeft over te gaan tot beëindiging van de proeven. Verder betreurt de commissie het besluit van de NAVO tot de aanleg van afschiet- banen voor raketten in verschillende de len van West-Europa. Door dit besluit kan alleen de achterdocht worden vergroot en vriendschappelijk overleg worden bemoei lijkt, aldus de commissie. Sepp Herberger, de Westduitse bonds coach, heeft voorlopig 17 spelers geselec teerd voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Op vallend is dat Herberger voor deze eind ronden, die in juni in Zweden worden ver werkt, bijna uitsluitend een beroep heeft gedaan op geroutineerde spelers. Slechts twee nieuwelingen heeft hij in de groep opgenomen, t.w. de verdediger Karl Heinz Schnellinger, een 19-jarige amateur van Düren '99, en Hans Sturm, de linksbuiten van FC Köln. Beiden kwa men tot nu toe slechts eenmaal voor het Duitse team uit. Vier van de 17 spelers maakten deel uit van de Westduitse ploeg, die in 1954 in Bern wereldkampioen werd, nl. kanthalf Horst Eckel, de voorhoedespelers Fritz Walter in 1954 aanvoerder van het elf tal Hans Schafer en Helmut Rahn. De 17 geselecteerden zijn: doel verdedi gers Herkenrath en Kwiatkowski backs Erhardt, Juskowiak, Stollenwerk en Schnellinger, halves Wewers, Szymaniak en Eckel, voorhoedespelers Alfred Schmidt, Seeler, Fritz Walter, Schafer, Rahn, Kelbassa, Sturm en Klodt. Een ploeg „HAARLEM" atleten nam tweede pinksterdag deel aan regionale wedstrijden van Hollandia in Hoorn. De slechte weersomstandigheden de harde wind groeide op het terrein vlak aan het IJselmeer bijna tot stormkracht aan maakte het verrichten van goede presta ties vrijwel onmogelijk. Bij de junioren won Kiewit de 600 m. in 1 min. 36.5. sec. Zijn grootste rivaal, zijn clubgenoot Weyers, moest wegens een blessure de strijd staken. Bij de C.-junio- ren won Van Abs de 600 m. in 1 min. 38.5 sec. met Molenaars op de derde plaats. Vissers won de 300 m. in 40.3 sec., zonder dat hij daarvoor noemenswaardig tegen stand moest overwinnen. Steenbergen wist opnieuw Meuwese te overwinnen bij het vèrspringen voor A-junioren. Hij won met 6.34 m. met Meuwese op de tweede plaats met 6.13 m. Het hoogspringen voor B.-ju- nioren was voor Mascini. Een sprong van 1.60 m. was daarvoor voldoende. Veel ho ger kwamen overigens bij de senioren be kende springers als Krans, Joacim en De Reus ook niet. Alle drie kwamen zij niet hoger dan 1.67V2 m. en deze hoogte was niet voldoende voor een ereplaats. Doornbosch won de 200 m. in 25.2. sec., terwijl Eggink op de 800 m. de derde plaats innam in 2 min. 12.3 sec. De 200 m. in de D- klasse was voor Hendriksz. Tijd 25.6. sec. Joacim werd hier derde in 25.7. sec. Later won Joacim het vèrspringen in de C-klas- se met een overigens matige sprong van 6.11 m. Ondanks de harde wind kwam Prin sen op de 3000 m. tot een tijd van 9 min. 29.8. sec., hetgeen echter net niet voldoen de was voor de eerste plaats. De 4 x 100 m. werd een „Haarlem"-overwinning in 47.8 sec., terwijl op de Olympische estafette een tweede plaats werd bereikt door Haar lem I, waarbij Haarlem II de vierde plaats bezette. Op het terrein aan de Kleverlaan ont ving Atmodes gistermiddag het Amster damse ADA voor de jaarlijkse dualmeet met als inzet de Lou Braakman-zuil. Vol gens de verwachting heeft inderdaad ADA deze zuil weer mee naar huis kunnen ne men, doch Atmodes heeft aanmerkelijk beter partij kunnen geven dan men alge meen had gedacht. De einduitslag gaf ADA 50 punten en Atmodes 36 punten. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de Haarlemse meisjes vooral op de werp- nummers nogal gehandicapt waren, door dat men enkele invalsters moest opstel len, dan kan de uitslag niet anders dan zeer eervol voor de atletes uit Haarlem beschouwd worden. Maakte de harde wind het verblijf op het veld al niet bepaald aangenaam, voor de atletes was het nog minder prettig onder deze omstandigheden hun nummers te moeten verwerken. Dat er desondanks en kele uitstekende prestaties te vermelden zijn, kan dan ook niet anders dan als een belangrijk winstpunt beschouwd worden. Wederom trad mej. Ort op de voorgrond. Allereerst door een uitstekende 100 m„ die zij won in 12.9 sec. en later bij het ver springen, waar zij een sprong van 5.22 lietopmeten. Een zeer opvallende ver richting, waardoor zij naar de A-klasse promoveerde. Drie weken geleden stond deze atlete nog als nieuweling in de D- klasse genoteerd. De Nederlandse kampioene speerwer pen mej. Van der Zelm van ADA deed haar plicht door met een worp van 38.95 m. het speerwerpen te winnen. Onder de beschreven omstandigheden een redelij ke prestatie. Mej. Van Waveren (Atmo des) moest het weliswaar hiertegen afleg gen, maar haar 29.23 m. was toch ook ze ker acceptabel. Het hoogspringen werd ook een Amsterdamse overwinning. Mej. Deny sprong 1.40 m. waartegen mej. Ho- vestad en mej. Berkhoff van Atmodes slechts 1.35 m. stelden. Uitstekend kwam ook mej. Haasdonk van ADA voor de dag bij het kogelstoten. Met 12.43 m. vormde zij een klasse apart. De 100 m. meisjes A was voor mej. Wa- gemaker van ADA in 13.5 sec. met mej. Berkhoff in 13.7 sec. als goede tweede. De 200 m. leverde ADA een dubbele overwin ning op en daardoor waren de Atmodes- verwachtingen voor de 4 x 100 m. estafet te niet hoog gespannen. Doch de ploeg, be staande uit de dames Wijkhuizen, Takken Bouman en Ort wilde dit nummer eenvou dig niet verliezen en in 54.9 sec. ging At modes als eerste over de eindstreep, daar bij de sterke ADA-ploeg 0.2 sec. achter zich houdend. Er werden nog enkele nummers buiten de wedstrijd om verwerkt. Ineke van Abs won de 60 m. meisjes-C in 9.1 sec. De 80 m. meisjes B was voor mej. Pijl in 10.8 sec. met als verrassing mej. Dobbelaar op de tweede plaats in 10.9 sec. Mej. Veerman won het kogelstoten bij de B-meisjes met een goede stoot van 9.90 m., waarbij zij een nieuw Atmodes- record vestigde. Ook bij de C-meisjes werd goed gestoten, want als nieuwelinge benaderde Janny Bulter het Atmodes-re- cord in deze categorie. Zij bleef er met 9.80 m. slechts 8 cm. onder. De Goudse Zeilweek is op tweede pink sterdag letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De stormachtige wind had vele deelnemers afgeschrikt en van de boten die maandagmorgen startten sloegen er onge veer twintig in de stormvlagen om. Er waren enkele spannende races. Vooral de nek-aan-nek race in de jeugdklasse A tus sen Kempkes van Gouda en De Winkel van De Kaag was enerverend tot het laatste moment. De voornaamste resultaten waren: Sharpies: 1. C. Guldemond (De Kaag), 2. W. Guldemond (De Kaag), 3. T. Vlek (HND). Valkenklasse: 1. E. J. Hoppe (De Kaag), 2. J. M. Snijder (De Kaag). Finnjollen: 1. J. H. de Jong (De Kaag), 2. L. R. Koopmans (Aegir). Olympiajollen: 1. H. J. de Jong (De Kaag). Vrijheidsklasse B: 1. D. Verwey (Elf hoeven). 16 m2 Streepklasse A: 1. A. Taselaar (IJselm.), 2. J. A. de Haas (HWH). Pampusklasse: 1. N. Wissink (Elfhoeven), 2. P. Honing (Gouda). 12 voetsjollen B: 1. mej. E. van Wijnen (Góuda), 2. R. van Tienhoven (Gouda). 16 m2 streepklasse B: 1. E. Hartsuiker (HZV), 2. W. de Knoop (Te Werve). 16 m2 stipklasse: 1. J. H. Langendijk (IJselm.), 2. Slappendel (Elfhoeven). Jeugdklasse A: 1. M. Kempkes (Gouda), 2. J. C. de Winkel (De Kaag). Jeugdklasse B: 1. L. C. Schut (Aegir), 2. T. Benschop (Aegir). 12 voetsjollenklasse A: 1. J. W. van Weel (RZV). Sternklasse: 1. H. v. d. Rest (Te Werve). De uitslagen van de zondag op Duindigt ge houden rennen luiden: Beginner's Luckprijs (2150 m.): 1. Paljas 2.20.4; 2. Lady Ann; 3. Sans Aide. Winn, 1.60; pi. 1.30, 2.10: gek. 10.20; cov. 8.00. Grote sprinterhandicap (1350 ml: 1. Kandahar 1.20.5: 2. Kindly; 3. Miramara. Winn, 1.40; pi. 1.10, 2.10; gek. 6.90; cov. 5.00. Gouden Speldprijs (1800 m): 1. Heraut 1.56.3; 2. Ceinturion; 3. The Serpent of Iran. Winn, f 2.90; pi. 1.40, 1.50; gek. 3.80; cov. 4.20. Draverijen Gretchen H-prijs (2040 m.): 1 Vitesse D Suy- kerbuyk 1.29.8; 2. Washington 1.30.3; 3. Us Erebus 1.29.8. Winn. 57.90; pi. 8.40, 4.20, 4.50, gek. 39.50; cov. 10.80. Harvest Leeprijs (2100 m.): 1. Taky Erebus 1,27.7; 2. Vliegenvanger S 1.27.-; 3. Valencia 1.27.5. Winn, 2.70; pi. 1.50, 2.30, 2.00; gek. 9.80; cov. 6.80. Hildegardprijs (2100 m.): 1. Ukas 1.27.-; 2 Uni ted Hanover 1.25.4; 3. Umber 1.15.8. Winn, 5.70; pi. 4.40, 9.80, gek. 70.30; cov. 6.90. Idylleprijs (2600 m.): 1. Umberto 1.25.-; 2. Un worthy 1.26.3; 3. Traviata 1.26.4. Winn, f 1.70; pi. 1.20, 1.30: gek. 2.60; cov. 3.30. Jadeprijs (2100 m.): 1. Tommy Mars 1.22.8; 2. Tourtelle 1.23.7; 3. Tiende v. Zora 1.23.4. Winn. 18.80; pi. 4.70, 2.50, 1.80; gek. 28.70; cov. 5.70. Janet Harvesterprljs (2100 m.): 1. Quintus Har vester 1.23.4: 2. Sirona 1.24.3; 3. Quick Hollandia G 1.23.8. Winn, 3.80; pi. 3.30, 1.80; gek. 6.30; cov. 4.40. Totalisatoromzet 121.999. De uitslagen van de op maandag in Hilversum gehouden draverijen luiden: Gregory Peckprijs (1980 m.): 1. Velvet Erebus 1.30.1; 2. Washington 1.30.2: 3. Un Gamin 1.31.1. Winn. 2.90: pl. 1.90, 2.80. 4.00; gek. 6.50; cov. 6.60. Brigitte Bardotprijs (2360 m.): 1. Visuil S 1.29.6; 2. Uncle Mars 1.29.2; 3. Sun Rise 1.30.1. Winn. f 1.90; pl. 1.50, 1.50. 1.90; gek. 3.90; cov. 5.50. Drukkerij De Vriesprijs (1900 m.): 1. Walter Hollandia 1.27.-; 2. Walküre 1.28.-; 3. Wala 1.30.7.' Winn. 2.20; pl. 1.20, 1.20; gek. 2.10; cov. 3.90. Romy Schneiderprijs (1980 m.) eerste afdeling: 1. Vincent Hollandia 1.27.2; 2. Vrijdag 1.26.2; 3. The Lady Bond 1.26.7. Winn. 2.00; pl. 1.40, 1.60; gek. 3.80; cov. 2.90. Tweede afdeling: 1. Straaljager O 1.26.9; 2. Vlekloos Hanover 1.27.-; 3. Uranus Koff 1.27.5. Winn. 6.60: pl. 1.80, 1.10; gek. 10.30; cov. 4.30. Lana Turnerprijs (1920 m.): 1. Sador B 1.24.2; 2. Redloff WB 1.30.4; 3. Uno Bascom 1.36.8. Winn. 1.90; pl. 1.20. 1.90, 1.90; gek. 6.10; cov. 6.30. Grote Pinksterprijs: (2840 m.): 1. Sandra 1.26.8; 2. Sir Parisien O 1.25.7; 3. Trudi Trothan 1.26.3. Winn. f 9.80; pl. 2.90, 2.00; gek. 25.60; cov. 2.80. Sophia Lorenprijs (1960 m.): 1. Rosa Hollandia 1.23.-; 2. Spencer Gay's Zoon 1.23.9; 3. Ralph Ere bus 1.24.-. Winn. ƒ4.40; pl. 1.50, 1.20, 1.60; gek. 9.80; cov. 5.80. Frank Sinatraprits (2360 m.)1. Ria Olivier 1.23.4; 2. Sorento 1.24.3; 3. Fan Fan 1.23.8. Winn. 2.10; pl. 1.40, 2.60; gek. 8.30; cov. 6.10. Gary Grantprijs (2360 m.): 1. Urdy Mars 1.26.9; 2. Sir Spencer 1.27.1: 3. Tarzan Hollandia G 1.27.4. Winn. i 1.70; pl. 1.20, 1.20, 2.40: gek. 3.40; cov. 3.30. Totalisator-omzet 183.008.50. De uitslagen van verschillende korfbaltoer- nooien luiden als volgt: Raventoernooi: Afd. I: Nieuw Flora 1Pams 12; Nieuw Flora 1—Aurora 1—1; Nieuw Flora 1 Olympiaan 1—2; Nieuw Flora 1De Raven 33. Afd. II: Nieuw Flora 2Raven 10; Nieuw Flora 2Olympiaan 04; Nieuw Flora 2Kwiek 4—1; Nieuw Flora 2—Emma 21. Afd. III: Nieuw Flo ra 3—Kiod 31; Nieuw Flora 3—De Raven 10; Nieuw Flora 3Olympiaan 50; Nieuw Flora 3— Kwiek 10. Door deze resultaten behaalden Nieuw Flora 2 en 3 elk een eerste prijs. Luto-toernooiNieuw Flora 1Olympia 2 44; Nieuw Flora 1Luto 3 1—5; Nieuw Flora 1Oost hoek 1 3—3; Oosthoek 1Olympia 2 31; Oost hoek 1—Luto 3 12. Hier werd Luto 3 eerste en Oosthoek 1 tweede. Roda-toernooi: SwiftWatervliet 32; Swift Roda 31; SwiftKoog Zaandijk 4—2; Swift Deto 13; RodaKoog Zaandijk 6—2; Roda Watervliet 21; RodaDeto 4—2; Koog Zaandijk Watervliet 43: Koog ZaandijkDeto 31; Deto—Watervliet 22. Eindstand: 1. Swift (na strafworpen); 2. Roda; 3. Koog Zaandijk; 4. Deto; 5. Watervliet. Blauw Wit-toernooi: Blauw WitGroen Geel 4—4; HaarlemGroen Geel 2—6; Wittenburg Groen Geel 26; Blauw WitHaarlem 43; Blauw WitWittenburg 6—4; Haarlem—Witten burg 8—6. 1. Groen Geel (na strafworpen); 2. Blauw Wit; 3. Haarlem; 4. Wittenburg. Tweede afdeling: Sport VereentKVD 24; Sport VereentSamos 07 en Sport Vereent— Blauw Wit-comb. 23. Sport Vereent 2 speelde tegen PSV, Westerkwartier en Blauw Wit en ver loor resp. met 85, 84 en 31. Een jeugdploeg van de bekende Engelse orofclub Wolverhampton Wanderers toert momenteel door Nederland en zal woens dagavond om zeven uur een wedstrijd spelen tegen het Schoten-jeugdelftal. HANDBAL. Het Duitse handbalelftal heeft in Duisburg voor 10.000 toeschou wers met 2112 gewonnen van Roemenië. Bij de rust hadden de Roemenen een 50 voorsprong. GROTE PRIJZEN. Zondag werden op het circuit van Pau de motorraces om de Grote Prijzen van Frankrijk gehouden. Zowel de wedstrijd in de 350 cc-klasse, als die in de 500 cc-klasse leverde een over winning op voor de Franse Nortonrijder Jacques Collet. Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Sofia (Bulgarije) heeft de Neder landse sprintster Hannie Bloemhof de 200 m. gewonnen in 24.6 sec. Dat het Arnhem se meisje weinig tegenstand had, blijkt wel uit de tijd van nummer twee, de Boel- gaarse Peovska, die 25.9 sec. noteerde. Wemmy SpierenburgScholtmeyer ver wierf een tweede prijs bij het ver-sprin gen met een afstand van 5.66 m. Eerste was de Tsjechische Raskosna met 5.73 meter. Op de 400 m. zorgde Nikolski voor een Russische overwinning. Zijn tijd van 47.6 sec. is een van de beste in Europa in dit seizoen. Richtschin (Rusland) won de 3000 meter steeple chase in de fraaie tijd van 8 min. 50 sec. De Griek Papavisilio bleef met 8 min. 58.8 sec. ook nog onder de 9 minuten grens. De Tsjech Lansky vestigde met een hoogtesprong van 2.05 m. een nieuw baanrecord. Tweede werd Sahiner (Turkije) met 2.02 m. Hannie Bloemhof won ook de 100 meter in 12 seconden precies. Bij het ver-sprin gen, waar Wemmy Spierenburg-Scholt- meyer, zoals eerder gemeld, tweede werd met 5.66 m„ bezette Nel Zwier met 5.64 Advertentie Pracht kwaliteit Poplin No-Iron vanaf 10.90 Grote collectie „WEEK-ENDERS" Nieuwe dessins en modellen vanaf 13.75 Bij ons vindt u een grote sortering KAMGAREN EN TERLENKA PANTALONS vanaf 25.90 De Spanjaard Bahamontes heeft de ze vende etappe van de Ronde van Italië ge- brui^ om zijn positie in het bprgklasse- mént aanmerkelijk te verbeteren. Hij be reikte na 25 km als eerste de 610 meter hoge Col de Bracco. Het verschil met con current Gaul werd daardoor belangrijk groter. Winnaar van de etappe werd Boni, die halverwege de etappe ontsnapte, later door Carlesi werd ingehaald, maar ten slotte toch in de sprint zegevierde. Het peloton arriveerde met een achterstand van 3 minuten en 35 seconden. Zondag (eerste pinksterdag) was er een rustdag met het oog op de verkiezingen in Italië. Het klassement van de achtste etappe van de Ronde van Italië, de tijdrit over 61 km, luidt: 1. Baldini (It.) 1.17,04 (ge- midd. 47.490 km/u.); 2. Brankart (Belg.) 1.19,59; 3. Nencini (It.) 1.21,01; 4. Poblet (Sp.) 1.21,27; 5.Pasquale (It.) 1.21,47. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Pettinati (It.) 29.26,17; 2. Moser (It.) 29.26,42; 3. Baldini (It.) 29.27,28; 4. Botella (Sp.) 29.28,42; 5. Brankart (Belg.) 29.31,25. De wielerronde van Sassenheim voor nieuwoTngcn. die tweede pinksterdag door de wielervereniging „Sassenheim en omstreken" ten bate van het „Wit Gele Kruis" werd gehouden, is op fraaie wijze gewonnen door de Friese renner Hoekstra uit Ureterp. Al meteen na de start was Hoekstra uit het peloton ontsnapt en bezorgde dit in het verdere verloop van de strijd een ronde achterstand. Alleen Balk uit Badhoeve dorp en de plaatselijke favoriet Van der Lans, die nog op jacht waren gegaan naar de vluchteling, hadden zich van dubbeling door de sterk' rijdende Hoekstra weten te vrijwaren. Onbedreigd ging de Fries, die eerste pinksterdag ook al in Den Haag had gewonnen, als winnaar door de finish. Van de Haarlemse deelnemers werd Piers halverwege de race door een val tot opgeven gedwongen, terwijl Riethoff en Van der Geest door een valpartij in de slotfase een achterstand opliepen. De uitslag luidde: 1. H. Hoekstra, Ure terp; 2. E. Balk, Badhoevedorp; 3. P. v. d. Lans, Sassenheim; 4. J. Kerkhof, Naar- den; 5. W. Breeuwer, Utrecht; 6. J. Tim mer, Velsen-noord (12e H. v. d. Geest, 16e E. Riethoff, Haarlem). De voorwedstrijd voor aspiranten werd gewonnen door het plaatselijke rennertje B. Zoet vóór K. Smit uit Wormerveer en J. Albertsen uit Utrecht. Er zal geen Duitse ploeg in Olympia's Toer door Nederland voor amateurs, die dinsdagmiddag in Amsterdam van start gaat, uitkomen. Op het laatste moment heeft Olympia een telegram van de wieler vereniging Hannover gekregen, dat zij geen toestemming heeft ontvangen (waar schijnlijk van de Duitse bond, maar daarover wordt niet gesproken) om in de toer te starten. Het is niet meer mogelijk nog een andere ploeg voor de toer te krij gen, zodat dinsdag twaalf in plaats van dertien ploegen zullen vertrekken. Advertentie m. de derde plaats. Ook het hoogspringen leverde een prijs op voor een van onze landgenoten. Nel Zwier klasseerde zich als tweede met een sprong van 1.58 m. Naast de goede prestaties van Hannie Bloemhof in Sofia, was er eveneens een teleurstelling. De Europese recordhouder ver-springen, Henk Visser, sprong niet in Sofia. De lange Amsterdammer zag van deelneming af omdat hij nog steeds last had van een dijbeenblessure, die hij ver leden week bij zijn sprong van 7.72 meter opliep. Het provinciaal wielerkampioenschap op de weg van Noordholland voor ama teurs zal op zaterdag 14 juni in de Wijde Wormer worden gehouden. De organisatie is door de KNWU weer toevertrouwd aan de Zaanlandse wielerclub DTS. De af te leggen afstand bedraagt 160 kilometer. Vijf minuten na de start der amateurs, die om half drie is, vertrekken de nieuwelingen uit Noordholland voor hun officieuze titel- wedstrijd over 64 kilometer. De Utrechter Jan Rademakers, die za terdag het provinciaal kampioenschap van Utrecht in zijn voordeel besliste, heeft zich op tweede pinksterdag ook in de Ron de van Uithoorn de sterkste amateur ge toond. Onbedreigd door zijn concurren ten van wie de Haarlemmer Loek Vaars beslag legde op de eervolle tweede plaats ging Rademakers in Uithoorn als win naar over de eindstreep. De 88 kilometer lange wedstrijd, waar aan zo'n tachtig renners deelnamen, was nog maar nauwelijks begonnen of de Am sterdammer Dik Enthoven en Theo Ouds hoorn uit Vinkeveen sloegen reeds op de vlucht. Aanvankelijk liet men deze twee vroege vluchters begaan, doch halverwe ge de wedstrijd kwam Rademakers in ac tie en nam hij de aanval over. Toen werd men ook in het peloton actiever en moes ten Enthoven en Oudshoorn zich gewon nen geven. Rademakers wist echter uit de greep van het peloton te blijven. Hij volbracht zijn solovlucht met het behalen van de overwinning. De strijd om de tweede plaats werd een aangelegenheid tussen de Haarlemmer Loek Vaars, Frans Klardi uit Castricum en Leo Martin uit Bussum. Deze drie ren ners hadden zich vier ronden voor de fi nish uit het peloton losgerukt en in het be slissende sprintje tussen hen toonde Vaars zich de snelste. De uitslag luidde: I. J. Rademakers, Utrecht; 2. L. Vaars, Haarlem; 3. F. Klar di, Castricum; 4. L. Martin, Bussum; 5. H. van Gent, Leiden; 6. L. Vink, Amster dam; 7. H. Oldenburg, IJmuiden; 8. J. Faas, Lisse; 9. J. van Oostrum, Amster dam; 10. F. van Rossum, Amsterdam. De voorwedstrijd voor nieuwelingen werd gewonnen door W. Janssen uit Noord- wijkerhout en die der aspiranten, waarin de Haarlemmer Ed Sminia beslag legde op de tweede plaats, Werd een prooi voor H. Schouten uit Badhoevedorp. De wielerploeg, die van 13 tot 16 juni aan de Ronde van Luxemburg zal deelnemen, is thans definitief samengesteld. Zij be staat uit: Van der Borgh (Koningsbosch), Van den Brekel (Echt), Lahaye (Bunde), De Jongh (Made), Westdorp ('s Heeren- hoek) en Van der Zande (Halsteren). Op een bultig en moeilijk parcours, dwars door het zand, heeft de Nederland se kampioen terreinrijden in de zware klasse Broer Dirks uit Eindhoven tweede pinksterdag een prachtige overwinning be vochten in de internationale motocross in Schijndel. Twintigduizend toeschouwers zagen de BSA-rijder zegevieren over tal van bekende buitenlanders. Bij de start leek het erop, dat Clynck de wedstrijd zou winnen. Twee ronden lang voerde hij op gemakkelijke wijze het veld aan, toen echter kreeg hij last van een rugblessure, opgelopen tijdens de training, die hem zoveel pijn bezorgde, dat hij van verdere deelneming moest afzien. Broer Dirks nam hierna de leiding van Clynck over. De beide Britten Archer en Smith vielen hem echter onophoudelijk zeer fel aan en in de tiende ronde kon eerstgenoemde onze landgenoot passeren. Verder liet Dirks het echter niet komen. Smith bleef achter hem. Archer won ech ter de manche. Hietman, Baudoin en Sel ling vielen in deze rit door machinepech uit. De tweede manche werd een gemakke lijke overwinning voor Broer Dirks toen Smith en Archer elkaar in een onderling duel zo fel op de huid zaten, dat beiden ten val kwamen. Archer staakte hierna de strijd. Tijdens de derde en laatste rit zag de Engelsman Draper na een aanvankelijk slecht begin (hij reed op de achtste plaats) toch nog kans deze manche te winnen en daarbij Broer Dirks met 15 seconden te verslaan. De eindoverwinning van onze landgenoot kwam hierdoor echter niet meer in gevaar. Met zijn broer Albert op de derde plaats in het klalsement was de triomf voor de familie Dirks dus volledig. De einduitslag luidt: 1. Broer Dirks (Ned.) op B.S.A. 73 pnt., 2. Smith (Enge land) op B.S.A. 66 pnt., 3. Albert Dirks (Ned.) op B.S.A. 60 pnt., 4 Van der Oever (Ned) op B.S.A. 59 pnt., 5. Rasbro (Den.) op B.S.A. 55 pnt., 6. Selling (Ned) op Ve- locette 52 pnt., 9 Westerbaan (Ned.) op B.S.A. 41 pnt., 10. Jansen (Ned.) op B.S.A. 41 pnt. Clynck brak ruggewervel Maandagavond is gebleken, dat de bles sure, die Clynck des morgens tijdens de training opliep, veel ernstiger is, dan aan vankelijk werd vermoed. Clynck heeft na melijk een ruggewervel gebroken en is ter verpleging in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Tijdens de training sprong de motor bij een heuvel omhoog, maakte een salto en Clynck belandde met zijn hoofd op de grond. De Helmondenaar besefte de ernst van de verwonding niet, startte en lag zelfs twee ronden op kop. Toen echter werd de pijn zo erg, dat hij de strijd moest staken. Na afloop ging Clynck naar huis en werd daar onwel. Een arts constateerde de breuk en gelastte onmiddellijke op name. Met het herstel zal lange tijd ge moeid zijn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13